Bila bih Vam jako zahvalna ukoliko mi mozete pomoc oko slijedeceg problema odn. slijedecih pitanja.
Trudna sam skoro punih 6 mjeseci. Sa prvim djetetom sam radila 7 mjeseci i bila sam 1 godinu na porodiljnom dopustu. Tada sam imala hrvatsko drzavljanstvo.
Sad imam njemacko drzavljanstvo i morala sam se odreci hrvatskog, a suprug mi je Hrvat.
Dala sam otkaz u starom poduzecu, te sam zatrazila privremeni boravak u Hrvatskoj na osnovu zaposljenja , pa sam se u istom poduzecu ponovo zaposlila. Privremeni boravak vrijedi 1 godinu pa se opet produzuje za 1 godinu (nakon 3 godine tek mogu dobiti stalni boravak).
Novi ugovor sam sklopila od 01.06.2007, na neodredeno.
Tada sam bila trudna dva mjeseca, a termin za porod je 03.01.2008.
Moje prvo pitanje je, da li imam pravo na porodiljnu naknadu? Procitala sam u zakonu da nezaposlene majke imaju pravo na porodiljnu naknadu ako imaju hrvatsko drzavljanstvo, ali nepise nista za zaposlene.
I ako imam pravo na naknadu, da li moram raditi punih 6 mjeseci (sto znaci do 01.12.2007) da bi primala naknadu koja se obracunava na osnovu place, ili mogu ici prije 01.12. na bolovanje? Koju bi naknadu za placu primala ako sad odem na bolovanje zbog komplikacija u trudnoci?
U zakonu takoder pise da se u prvih 6 mjeseci nakon sklapanja novog radnog ugovora (a ja sam imala prekid u radnom odnosu duze od 2 mjeseca) nemoze koristiti godisnji odmor. Da li to znaci, da ja prije 01.12.2007 (odnosno prije obveznog porodiljnog dopust) nemam pravo koristiti godisnji odmor? Da li obavezni porodiljni dopust pocinje 42 ili 28 dana prije termina za porod?
Znam da imam teska pitanja, ali vas molim da mi pomognete ako ikako mozete!