Pokazuje rezultate 1 do 41 od 41

Tema: "NE PO GUZI" u vrtiću!

  1. #1
    paci avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    752

    Početno "NE PO GUZI" u vrtiću!

    moja mlađa curka krenula je u vrtić nedavno, od 01.10. i ostaje svaki dan tek 3-4 sata, za sad je sve ok što se tiče adaptacije. mene je još prije njenog polaska mučilo što je dobila dvije starije tete, od toga jedna tik pred penzijom, zato što imam predrasude prema starijim tetama, šta mogu.
    starija curka ide u isti vrtić, no njene tete su izmišljene, ne mogu stvarno poželjeti bolje.
    sve je bilo ok, jedino se MM požalio kak mu je ova starija teta nabila na nos da smo trebali po ljeti skinuti pelenu (a mi to kao nećemo, halooo), al ajde. i onda jučer navečer, prije spavanja, priča ona meni kak je dirala neke puževe, ne znam šta joj je to, i da se to ne smije, i da ju je teta pukila po guzi :shock: :shock: :shock: da ju nije bolilo i da je ona njoj rekla "nećeš ti mene pukiti po guzi!". koliko sam mogla, ostala sam smirena i dalje sam ju ispitivala, pa je rekla da je nekog dečka pukila po guzi jer je tukao drugu djecu itd. uglavnom, teta je nekog očito "pukila po guzi" - što je najbolje, ne znam ni koja teta ni da li je. to sam ispričala MM-u koji je u ponoć htio ići tražit sve tete, onda smo stali malo na loptu i zaključili da moramo koliko - toliko utvrditi šta se to događa, ne mogu sad opet zvati ravnateljicu, prošli tjedan smo imali frku s engleskim u grupi od starije, fakat će ispast da sam neka nespašena.
    tako smo odlučili kao prvo kupiti rodinu majicu "Ne po guzi" (MM sutra ide u rodino gnijezdo, nadam se da ima takvih) i slat ćemo dijete svaki dan u njoj u vrtić, a za početak ćemo ju dovesti pred tetu i pokazati joj "teta poglećte kak imamo lijepu majicu" pa da vidimo reakciju.
    Nadalje, jutros se curka digla, tata ju pita kakve je to puževe dirala, na što mu ona objasni, pa ju pita šta ti je teta rekla i jel te pukila po guzi, a ona odgovara "ne, samo je dečka..." :? dakle, jutros to negira u više navrata. opet, sjetila sam se i situacije kad je starija krenula u vrtić, pa mi je pričala kako ju je teta čistačica polila s hladnom vodom jer je plakala, pa je teta onda čistačicu polila i bla,bla, očito je mašta radila. da li je i ovdje mašta zaigrala i što nam je činiti? HELP!

  2. #2

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    596

    Početno

    Mi smo nedavno imali sličnu situaciju. Naime Dino je ničim izazvan rekao kako ga je teta Nela štipala i to mi je još pokazao da ga je štipala po ruci. Ne znam, meni bude teško povjerovati, ali mi je isto bitno provjeriti. Sutradan kada sam došla po njega u vrtić teta Nela je bila druga smjena i ja joj onako kao kroz šalu kažem i to pred Dinom: Što si mi štipala dijete po ruci? Kaže on jesam, štipkala sam ga svuda, jer je tako buhtlast da ga moram svoga malo štipnuti kada ga presvlačim. Tu smo zaključili taj slučaj.

    Slučaj prije toga je bio da su mu tete rekle da je glup :shock: . Naravno, odmah sam sutradan opet kroz šalu tetama provukla kroz uši šta mi je rekao, one su ostale iznenađene, ako i jesu rekle (čisto sumnjam) naravno da neće priznati, ali sam im dala do znanja da znam.

    Jednom mi je rekao da su ga ružile, kada sam pitala zašto on mi veli: Rekle su dosta igranja idemo pospremati igračke, to je njemu izgledalo strašno...

    Šta hoću reći?? Hoću reći da kažeš tetama, da im nekako provučeš kroz uši. Sumnjam da će ti one priznati, ali će shvatiti da djeca sve kažu. Kod mene sve to ide kroz šalu, ali i naše tete su mlađe. Nadam se da sam ti pomogla

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Da mi netko pukne dijete po guzi, zadnje o čemu bih razmišljala je diplomacija i fin način da im dam do znanja kako to nije ok...
    Kvragu, čak i u zakonu stoji da je to kažnjivo djelo!

  4. #4
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Ja sam svoje redovito slala s majicom "ne po guzi" ....za svaki slučaj

  5. #5
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Nemam iskustva sa vrticima, ali da imam i najmanju sumnju da je netko udari, štipa ili vrijeđa, mislim da bi direktno pitala.

    Osim toga, ako je teta udarila "samo" decka, to ipak znaci da primjenjuje tu metodu, ali je ovaj put nije primjenila na tvom djetetu. Sto ne znaci da ne bude iduci put.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    596

    Početno

    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    Da mi netko pukne dijete po guzi, zadnje o čemu bih razmišljala je diplomacija i fin način da im dam do znanja kako to nije ok...
    Kvragu, čak i u zakonu stoji da je to kažnjivo djelo!
    jeste, ali ja ne mogu umarširati i napasti tetu, jer ne znam da li je to istina. Za štipanje se ispostavilo da jeste, ali ne na način koji bi bio kažnjiv zakonom. O tome ja govorim. Jednostavno im mašta radi punom parom i ponekad mi je teško razlučiti ono što je stvarno i ono što nije.

  7. #7
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Poslid prvotno napisa
    Ja sam svoje redovito slala s majicom "ne po guzi" ....za svaki slučaj
    A moja mama je za tu majicu pitala: Sta to znaci? Kada kazes NE, onda dobije po guzi? Ona je na prvi pogled pomislila da pise: Ne! Po guzi!

  8. #8

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    596

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa
    Citiraj Poslid prvotno napisa
    Ja sam svoje redovito slala s majicom "ne po guzi" ....za svaki slučaj
    A moja mama je za tu majicu pitala: Sta to znaci? Kada kazes NE, onda dobije po guzi? Ona je na prvi pogled pomislila da pise: Ne! Po guzi!
    Ja moram offtopičariti, mene je kolegica na moje kupila mu majicu Ne po guzi, pitala "A kuda?". Kao ako nećeš po guzi kuda ćeš udarati :shock:

  9. #9
    paci avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    752

    Početno

    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    Da mi netko pukne dijete po guzi, zadnje o čemu bih razmišljala je diplomacija i fin način da im dam do znanja kako to nije ok...
    Kvragu, čak i u zakonu stoji da je to kažnjivo djelo!
    Na tom putu je bio MM. Sinoć. Bio je spreman sjesti u auto i tražiti ih po kućama.
    I ta teta, ako se tak ponaša, može ostati bez posla.
    Ali ja ne znam jel se to desilo ili nije. Velim, da sam to uzela zdravo za gotovo s prvom curkom, ispalo bi da tete čistačice polijevaju djecu kantama vode. A teta mi je u tom slučaju, kad sam ju pitala o čemu malena priča, rekla da je plakala, i da je teta čistilica rekla teti neka ju umije jer se umusala.
    Danas opet idemo u akciju propitkivanja, najbolje za vrijeme kupanja, a sutra kupujemo majicu. S tim da ću joj ja osobno pročitati šta piše (s tim da ne znam ni koja teta je osumnjičena, dvije su plus dvije spremačice koje se pojavljuju povremeno)

  10. #10

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,078

    Početno

    da, ali se ne može biti sto posto siguran da je to istina

    mene kad Sofi ide tući ja je tužno pitam da zašto me tuče i da li ja nju tučem?

    Onda se ona počne derati da, da, ti me tučeš..a ako nešto mogu tvrditi i znati je to da je ne tučem..pa sad ti znaj

    nije da ih ne treba osluškivati i vjerovati im, ali su oni dosta sugestivni i podložni mašti

  11. #11
    paci avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    752

    Početno

    sofke upravo tako.

  12. #12
    Loryblue avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    napokon sam se vratila doma
    Postovi
    2,931

    Početno

    e sad ti budi pametan šta je istina, a šta mašta.

    moja je jedan dan došla iz vrtića i cila onako napeta priča kako je teta x bacila malog y na pod i gazila nogom jer je bio zločest. :shock:
    i ajde ispituj je, propitkuj, okolo-naokolo kad na kraju sutra dan čujem priču. mali se sapleo teti pod noge, pao, a teta stvarno pala priko njega i njena noga otala preko malog y.

  13. #13
    Eci avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb, Gajnice
    Postovi
    2,107

    Početno

    Kod nads se prošle godine pojavio taj problem. Ira je rekla da ju je teta udarila po nozi (isto jedna pred penziju). Ja sam slijedeći dan pitala tetu dal je to istina i naravno da je rekla da nije. Predamnom je pitalla Iru kad ju je to udarila, a Ira je na to rekla da se šalila!? Putem doma je ipak rekla da se nije šalila ali se bojala to reći pred tetom. Nikada to nismo uspjeli do kraja istražiti, ali poslije se više nije žalila. Ja vjerujem da je teta skužila da mala sve doma ispriča pa nije to više htjela ponoviti.

    o.t.- Kada ljutitim glasom u parku zovem Erika da dođe k meni, on svaki put izdaleka viče - nećeš me pljusnuti? - (a ne tučem svoju djecu). Ali uvijek pocrvenim od srama.

  14. #14
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    da li je i ovdje mašta zaigrala i što nam je činiti? HELP!
    ocigledno je da dijete u vama naslo super auditorij. roditelji koji su spremni povjerovati sve i jednu pricicu. kako to sprijeciti, ne znam. al mi je fascinantno kako se odmah skace na tete i misli da tete cipelare i udaraju djecu. :shock:

    cemu majica ako uopce jos nije dokazano da je ijedna teta nesto ucinila ? mislim, nisu te zene maloumne... ja bih se uvrijedila da mi netko tim dodje pod nos mlatarati, a ja ni kriva ni duzna, ni u primisli mi.

    vec sam ovo spominjala... nasa je jednom cula kako mm (nekome na telefon) negativno prica o jednoj njenoj teti iz proslog vrtica (vise u stilu kako je starija od ove prve, nezainteresirana i sl. nista posebice ruzno i negativno). ja nisam bila prisutna, al sam kasnije zxuju uspavljivala, kad mi se ona "povjerila" da ne voli tetu x jer je ova "plasi pricama o duhovima". nisam znala sto o tome misliti (u sebi sam pomislila mozda je ova plasi pricama o babarogama il sto ti ja znam :? al opet mi je to bilo sve malo cudno), a zxuji sam dala do znanja da cu ja to rijesiti s tetom. da se ona ne brine (utjesila sam je). tek kasnije (te veceri) mi je mm priznao da je imao taj telefonski razgovor. a na moj upit je teta rekla da ona prica pricu o crvenkapici i da se zxuja boji vuka, al da je dogovor takav da zxuja sjedi pored tete i da je teta drzi za ruke. dok ovaj dio o duhovima dolazi ocigledno od nase starije sestricne, koja kao skolsko dijete voli prepricavati takve stvari zxuji, jer ih sama cuje na skolskom dvoristu.

    i sto bih ja sad trebala nabaviti majicu: "ne price o crvenkapici!"

  15. #15
    paci avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    752

    Početno

    mc a u kome će naći auditorij ako ne u nama? i ne znam zašto misliš da odmah skačemo na tete, naravno da sam u startu rezervirana prema tetama jer ih ne poznam. iz iskustva starije curke sam se uvjerila da nije sve onako kako se može na prvu učiniti i da su, kao što sam već rekla, te tete predivne. rekla sam da sam sa starijom curkom isto susrela "zaigranu maštu", no jedno je priča o crvenkapici i duhovima i što već, i moje curke npr plaču kad hlapić napušta bundaša pa to ne doživljavam baš tragično, a drugo fizičko kažnjavanje. da ne spominjem da je starija kad je čula što joj sestra priča u čudu rekla "kakve su to tete koje tuku djecu" i ima pravo.

    "pukiti po guzi" je počela ponavljati unazad dva tjedna, dakle povezano je s vrtićem, ako je i samo čula :/ čula je tamo, ali prije će biti da je vidjela

    a ak će se netko uvrijediti na tu majicu, a bože moj, meni je to manji problem od potencijalnog "pukanja po guzi"

  16. #16
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    paci... sama si rekla: "zato što imam predrasude prema starijim tetama, šta mogu. " - u tom pogledu je tvoja kcer nasla super auditorij.

    ne znam zašto misliš da odmah skačemo na tete
    pa rekla si da je tm htio tu noc traziti tete...

    "pukiti po guzi" je počela ponavljati unazad dva tjedna, dakle povezano je s vrtićem, ako je i samo čula čula je tamo, ali prije će biti da je vidjela
    sto jos uvijek ne znas, al (i dalje) smiono tvrdis.

    a ak će se netko uvrijediti na tu majicu, a bože moj, meni je to manji problem od potencijalnog "pukanja po guzi"
    nije bit u majici, nego kako ces ti tu majicu prezentirati pred tetama, procitati, pa "cekati njenu reakciju"...

  17. #17
    paci avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    752

    Početno

    baš si zgodno sve izvadila iz konteksta, čovjek bi stvarno pomislio da smo neki opičeni posesivci koji svoju djecu drže na nedodirljivom tronu, a svi ostali su im krivi za sve. a vjeruj mi, sve smo prije nego to.

    uglavnom, ne želim se opravdavati i citirati tvoje citate. samo ću se osvrnuti na "i dalje smiono tvrdiš..." jer to doživljavam kao provokaciju obzirom da u svakom postu izražavam sumnju, smiono ne tvrdim ništa, a pogotovo ne "i dalje".
    i konačno, nisam uspjela zaključiti - što bi ti napravila u takvoj situaciji?

  18. #18
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    nisam ja nista izvadila iz konteksta, nego ti pokazala na osnovu kojih recenica sam dosla do zakljucaka koje napisah. i u recenici koju kvotirah i dalje smatras (bez rijeci poput "valjda"/"mozda" itd) da je to ona cula tj vidjela u vrticu.

    i konačno, nisam uspjela zaključiti - što bi ti napravila u takvoj situaciji?
    pa pitala bih tete o cemu to moje dijete prica. a sad, hoces li vjerovati onome sto one odgovore, ili ne, to je tvoja odluka. na detektor lazi tesko da ces ih natjerati

    mozda ti je onaj prvi primjer bio banalan (jer ga nisi razumjela), al kao sto si i ti pomislila da netko na osnovu svog "arhaicnog" odgoja mlati tvoje dijete, tako sam i ja u prvoj sekundi pomislila da ju (ih) plasi tj. "odgaja" pricama o babarogi u smislu:"ako se sad ne smirite docit ce babaroga (duh il tko vec) pa vas odvest" (ponavljam to je bilo u starom vrticu).

    na nedavnom roditeljskom u novom je jedna mama rekla da je njen malac prvi dan vrtica dosao kuci s pricom da ga je teta tukla. ocigledno je ona s tetama odmah razrjesila nesporazum, jer teta je sama potencirala da mama isprica taj slucaj i rekla je da njoj to ne samo ne pada na pamet, nego da i ne misli stavljati svoj poziv na kocku takvim (kaznjivim) ponasanjem.

    inace, onda sam ja dodala da je meni moja pricala da je bila na stolici (u kazni) dodavsi da nemam nista protiv takvog nacina kaznjavanja (ako je srazmjerno), al da bih voljela znati ako je moje dijete nesto zgrijesilo (toliko da mora na stolicu).. na sto su se obje tete samo pogledale u chudu (eh, sad... mozda su i super glumile )... i sjetile se da znaju malu djecu staviti pored sebe na stolicu tj rasporede djecu po nekim aktivnostima, (one za to vrijeme nesto obave za svojim stolom), dok veca djeca nesto osjetljivo rade u drugom kutu (nesto gdje bi im mali mogli smetati... ne znam tocno sto). i tad je jedna teta rekla drugoj: "vidis, oni to shvacaju kao kaznu, to moramo promjeniti (naglasiti da se ne radi o kazni i sl)".

    svojim primjerima, a i onim sto sam imala prilike procitati na forumima - do sada se uvijek (ne mogu se ni sjetiti nekog pravog incidenta :? ) radilo o nekom nesporazumu i o djetetovoj bujnoj masti. ne velim da djeci ne treba vjerovati (nikad ne znas), al da sve treba uzimati s velikom dozom rezerve, ne dozvoliti da emocije previse zavladaju nad razumom i prvo provjeriti, to da.

    ja se iskreno nadam da se i u vasem slucaju samo radi o blesavom nesporazumu il djecjoj masti. ne zato da bih bila u pravu, nego zbog vase curice.

  19. #19
    paci avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    752

    Početno

    nitko sretniji od mene da si ti u pravu

    vjerujem, kad malo odvrtim film, da je djelomično za naš početni gard prema baš dotičnim tetama imao zasluge i razgovor s našom tetom čuvalicom koja je malu curku čuvala do ljetos, a koju su upravo te tete čuvale u vrtiću - neke stvari koje mi je ispričala o njihovim metodama mi nisu sjele.

    mi još nismo imali roditeljski, tek drugi tjedan. ja sam svjesna da tete kakve ima starija curka više ne možemo ponoviti, no nadam se da su i metode promijenile od vremena kad su čuvale našu čuvalicu (ah, koja konstrukcija )

    uglavnom, danas smo ih pitali (jednu ujutro, drugu kasnije) kako se mala prilagođava, pune su hvale za nju (osim pelena), da se fino uklopila i obje su prvo naglasile da ona zna dobro šta hoće. ne znam da li im je to pozitivno ili negativno, ali meni je super, ja nisam ni puno kasnije znala što hoću. u svakom slučaju, još ćemo odraditi roditeljski, a za "pukanje po guzi" se iskreno nadam da ga nije ni bilo.

    i još jedna stvar, a to su dvije stvari
    - nisam niti jednom pomislila da netko mlati moje dijete, niti u onom prvom šoku kad mi je to pričala, to stvarno ne znam zašto višestruko naglašavaš jer: em bi se to puno drugačije manifestiralo, em stvarno ne mislim da si to ijedna teta može dozvoliti, em ja tu sad ne bih o tome pisala već bih to raspravljali na nekom drugom mjestu. ovo sam stvarno doživjela kao "arhaičnu" metodu odgoja jer imam predrasude prema starim tetama (danas sam se iznenadila na komentare tipa "neka treba malo" od par mladih ljudi kojima sam ispričala što me muči)
    - i dalje smatram da je to čula/vidjela u vrtiću. u svoje skoro 3 g nije nikad nešto takvo spominjala, tata i ja ju ne lupamo iz zabave, a drugih kontakata nije imala u posljednjih 10 dana od kad je krenula u vrtić, osim s bakom koja je također isključena, dakle preočito je da ima veze s vrtićem pa kakve god. voljela bih da možeš čuti tu priču i cijeli igrokaz (čiji subjekt se mijenja-jučer je bila ona, nekad je dečko, nekad su svi dečki), teško da bi mislila da je to pokupila negdje usput. no ipak mislim da će na kraju sve ostati na ovome jer je u ovoj dobi vrlo teško nešto sa sigurnošću tvrditi, kao što su neke cure već navele koje su imale slične situacije

    mislim da ovaj post neće nitko pročitati jer ima pet kilometara. ne bih ga ni ja čitala.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    609

    Početno

    Imam slicnu dilemu.
    M je danas prije spavanja plakala jer je mislila da vise nema zajednickoga spavanja - navodno ju je teta u vrticu pitala gdje spava, pa je M rekla da spava kod tate (ja sad spavam u drugoj sobi jer je beba M jos malecka pa da curke ne bude jedna drugu, a poslije cemo svi zajedno), pa je teta rekla da djeca trebaju spavati sama, a ne s roditeljima.
    Ako je istina, nije mi drago (ja se ne mijesam u to gdje spava teta iz vrtica), razmisljala sam da joj isprintam tekst s Rode o zajednickom spavanju, ali muci me - sto ako nije bilo bas tako, ne bih htjela kvariti odnose jer ce M. biti teze, a pogotovo dok nisam sigurna. Kako bih to mogla ispitati, da pitam otvoreno, da jos pricekam pa ako se ponovi pitam, ne znam ni sama?

  21. #21
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj mmmama prvotno napisa
    Imam slicnu dilemu.
    M je danas prije spavanja plakala jer je mislila da vise nema zajednickoga spavanja - navodno ju je teta u vrticu pitala gdje spava, pa je M rekla da spava kod tate
    mozda je teti neobicno sto je mala rekla da spava (samo) s tatom. znas kako to zvuci, svi su senzibilizirani... sta ja znam... ne bih puno obracala paznju na to. samo bih objasnila djetetu da teta ne poznaje vasu obiteljsku situaciju (ne bih rekla da teta nema pojma il sl). a ako se ponovi, kod sljedeceg roditeljskog bih popricala s tetom (bez rodinih letaka). to je vasa odluka i ne morate nikome objasnjavati zasto to cinite niti ikog uvjeravati u ispravnost vase odluke.

    paci, procitala sam sve

    i dalje smatram da je to čula/vidjela u vrtiću.
    to moze biti itekako tocno, al moze lako biti da je to cula od druge djece.

    samo ti ostaje na naculis usi i otvoris oci (bez da mala to primjeti, da je ne prestrasis). i da je mozda o konkretnom dogadjaju prestanes ispitivati (jer ni sama vise ne zna koju verziju da ti ponudi sala mala)
    sretno!

  22. #22
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Janko je svašta naučio u vrtiću...recimo pljuvati , a ja vjerujem da to nije vidio od teta.
    Djeca u vrtiću svašta vide, čuju i sve to prenose na drugu djecu, ko male papigice.

  23. #23

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    prije vise od 30 godina, tuci djecu u vrticu takodjer je bilo kaznjivo. ali mene je jedna od teta tukla. nisam nikome rekla sve do 3. razreda osnovne skole, jer me bilo strah. smatrala sam da se te batine zasluzila i da ce se mama ljutiti ako joj kazem da sam "bila zlocesta". doma me nitko nije kaznjavao fizicki, ali mama je nazalost brijala na pricu "ides u grupu kod tete X jer je ona stroga, pa ces biti dobra". od nekih stvari se jos uvijek pokusavam izlijeciti

    provjerite to sto djeca govore, razgovarajte s tetama. nadam se da nije istina.

  24. #24
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj Danka_ prvotno napisa
    ali mama je nazalost brijala na pricu "ides u grupu kod tete X jer je ona stroga, pa ces biti dobra".
    to je bila ta kobna rečenica, jer ti je mama odmah dala do znanja da ne valjaš, tek trebaš biti dobra, taj tren nisi

    ne može se dijete staviti pod stakleno zvono, u nužnoj interakciji s vanjskim svijetom će tu i tamo biti povrjeđeno, no jako je bitno djetetu dati do znanja di mu je sigurna luka i kome da se obrati za pomoć

    vjerujem da tvoja mati nije izgovorila tako nešto da bi joj se ti odmah potužila na udarce, jer ih ona nije primjenjivala kao dio odgoja i bili su ti nepoznati
    osjetila bi se ugroženo i tražila pomoć glavnog zaštitnika
    no, kad ti se glavni zaštitnik postavi : ti nisi dobra, ta teta će te "ispraviti" ... šta je dijete u tom trenutku moglo nego nastaviti suradnju s voljenom mamom šutiti i trpiti nasilje (autodestruktivnost) ili biti prgavo

  25. #25

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    ne bih dalje da seciramo moju majku, reci cu samo da se nalazila u potpuno abnormalnoj situaciji i njeno ponasanje u danim uvjetima, unatoc pocinjenim pogreskama, bilo je jako, jako dobro.

    jako volim svoju mamu

  26. #26
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    ma nije bitno seciranje tvoje mame, nego anallizirati taj primjer da se vidi nenamjerna greška koja se odraslima može činiti nebitna

    kad se greška otkrije i prizna , teško da će se ponoviti

    svi mi volimo svoje mame, bez obzira kakve one bile
    izvinjavam se ako sam se nespretno izrazila pa je ispalo da sad držim prodiku tvojoj mami, to mi nije bitno
    nego upravo čitam jednu zanimljivu knjigu koja navodi slične primjere, a nemam s kim prodiskutirati, pa pecam tu

  27. #27

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    sve u redu, nisam ni shvatila osobno, ali ova pogreska koju je tada napravila nije joj za zamjeriti. hocu reci, nije to bila tipicna situacija i sigurna sam da ne bi tako reagirala da su okolnosti bile imalo blizu normalnima. ali nisu.

    inace, ne mislim da se roditelje treba voljeti samo zato jer su roditelji.

  28. #28
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    virujem večina roditelja nastoji napraviti šta misle šta je najbolje za njihovo dijete

  29. #29

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Zagrebačka Županija
    Postovi
    1,528

    Početno

    ja sam jako zadovoljna našim tetama...
    ispitujem bubača onako kroz igru o tetama...
    jel tete viču na njega?jel ga teta tuče?jel tuče djecu?jel voli tete?

    sa svim odgovorima sam bila zadovoljna....
    ali da se ženske ne bi opustile svakodnevno im dam do znanja da mi bubi sve priča

  30. #30
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj Gago prvotno napisa
    ispitujem bubača onako kroz igru o tetama...
    jel tete viču na njega?jel ga teta tuče?jel tuče djecu?jel voli tete?
    al ovo su sugestivna pitanja.


    no jako je bitno djetetu dati do znanja di mu je sigurna luka i kome da se obrati za pomoć
    potpisujem. iako, kao sto rekoh (za sada u ovoj dobi kad masta radi) imam ogromnu dozu sumnje u ono sto veli (tj. pretpostavljam ne da laze, nego da si je to ona tako dozivjela ili shvatila, kao ovo sa stolicom), al ju u svakom slucaju utjesim, dam do znanja da ce mama problem koji ju muci rjesiti (bez suvise dramuleta). dozvoljavam da do sada i nije bilo nekih strasnih incidenata, pa mozda otud moja "trezvenost".

  31. #31

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,078

    Početno

    ja sam odustala od tih sugestivnih pitanja (jel su tete dobre i sl.), skužila sam da su, pa eto, previše sugestivna..

    sada sam strpljiva, vrebam svaku i najmanju informaciju i slažem si sliku u glavi

    eto, npr. ima jedan mali dječak G. koji se jako veseli kad Sofi dođe i izgledao mi je baš multo simpatico..međutim, Sofi je prije koji dan, ničim društveno izazvana, konstatirala da je G. zločest, da otima djeci igračke, baca ih i da sjedi za stolom

    zašto sjedi za stolom? teta mu je rekla..eto znači, tu smo..discipliniranje izdvajanjem 'zločestih' i time out

    po Sofkinoj verziji, ona (zasad) nije sjedila za stolom..ali da recimo sjedi, očekivala bi da mi teta kaže zašto i što je napravila ..i kad mi recimo Sof kaže da je sjedila, pitati ću tetu da li je i zašto, da li je to bio time out ili je Sof sebi nešto zabrijala

    da ih tuku, ne vjerujem, ali nikad ne reci nikad..sad je opet, ničim izazvana, sama konstatirala da je teta G. bolja od tete J.
    iako se meni osobno teta J. činila toplija i više simpa, Sofi očito više preferira ovu drugu..zašto, ne znam još

    ja ne ispitujem previše, čekam da sama počne pričati pa nabacujem potpitanjca..osim toga, tek je mjesec dana u novoj grupi i s novim tetama, svima im treba vremena da se upoznaju, naviknu i 'zavole', i tetama i klincima

  32. #32

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    ako postoji neko zlostavljanje a dijete o tome ne govori, obicno postoje znakovi koje roditelj moze primijetiti... najcesce neka regresija u ponasanju, npr. dijete [ponovno pocne piskiti u krevet. naravno, ne znaci svako piskenje da je dijete zlostavljano u vrticu... zato postoje djecji psiholozi

  33. #33
    paci avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    752

    Početno

    Citiraj Danka_ prvotno napisa
    ako postoji neko zlostavljanje a dijete o tome ne govori, obicno postoje znakovi koje roditelj moze primijetiti... najcesce neka regresija u ponasanju, npr. dijete [ponovno pocne piskiti u krevet. naravno, ne znaci svako piskenje da je dijete zlostavljano u vrticu... zato postoje djecji psiholozi
    da, samo što se regresija događa i kod adaptacije na vrtić, pa hajde sad budi pametan.

    inače, curka je prestala pričati o tome, to smo nekako pregrmili, valjda :/ . no danas je baka došla po nju i mala je plakala (neću baku-hoću mamu, u tom stilu), baka je sjela s njom sa strane da ju utješi, na što je teta graknula na baku da kak joj može pustiti da ona nju odgaja a ne obrnuto, kao treba ju odvući kući pošto - poto pa nek se dere :shock: vidim, biti će dosta tema za roditeljski, već u ponedjeljak

  34. #34

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Citiraj paci prvotno napisa

    da, samo što se regresija događa i kod adaptacije na vrtić, pa hajde sad budi pametan.
    pa zato spominjem profesionalnu pomoc.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,037

    Početno

    Citiraj paci prvotno napisa
    inače, curka je prestala pričati o tome, to smo nekako pregrmili, valjda :/ . no danas je baka došla po nju i mala je plakala (neću baku-hoću mamu, u tom stilu), baka je sjela s njom sa strane da ju utješi, na što je teta graknula na baku da kak joj može pustiti da ona nju odgaja a ne obrnuto, kao treba ju odvući kući pošto - poto pa nek se dere :shock: vidim, biti će dosta tema za roditeljski, već u ponedjeljak
    to ti nije tema za roditeljski već za individualni razgovor...
    ali meni se čini da tebi svaka imalo pogrešna rečenica od strane tih teta odjekne u glavi kao nešto prestrašno
    nije da odobravam to što je rekla, ni najmanje, ali opet... ne uzrujavaj se toliko zbog svake njene rečenice

  36. #36
    paci avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    752

    Početno

    vidjet ćemo

  37. #37

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Kutina
    Postovi
    24

    Početno

    Dobar dan svima! Ja imam bebu koja je navršila peti mjesec, a dani brzo prolaze i brzo će doći povratak na posao, a moj mali frajer će krenuti u jaslice, kasnije u vrtić. Čitam vaše komentare o tetama u vrtiću i takvom ponašanju. Svaćam da ima temperamentne djece, sa kojima je teško izići na kraj, al baš *PO GUZI* NESMIJE BITI DOPUŠTENO NITI U SNU U VRTIĆU. Te starije tete koje su za penziju, pa neka idu!!!! Platiš vrtić, al i nije stvar toliko u novcu, nego je stvar da mi dijete bude na sigurnom i zaštićeno tih osam sati mojeg radnog vremena. A također da se kojim slučajem dogodi, da takva jedna teta lupi mojeg anđela po guzi, vjerujte mi ONA LETI ČA. Pa napokon ima mladog kadra na zavodima za zapošljavanje, za poslove odgojitelja. Na prvom mjestu jedan odgojitelj treba biti profesionalan u radu sa dijecom, i sa malo više taktičnosti u radu.

  38. #38
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Katarinćica prvotno napisa
    Dobar dan svima! Ja imam bebu koja je navršila peti mjesec, a dani brzo prolaze i brzo će doći povratak na posao, a moj mali frajer će krenuti u jaslice, kasnije u vrtić. Čitam vaše komentare o tetama u vrtiću i takvom ponašanju. Svaćam da ima temperamentne djece, sa kojima je teško izići na kraj, al baš *PO GUZI* NESMIJE BITI DOPUŠTENO NITI U SNU U VRTIĆU. Te starije tete koje su za penziju, pa neka idu!!!! Platiš vrtić, al i nije stvar toliko u novcu, nego je stvar da mi dijete bude na sigurnom i zaštićeno tih osam sati mojeg radnog vremena. A također da se kojim slučajem dogodi, da takva jedna teta lupi mojeg anđela po guzi, vjerujte mi ONA LETI ČA. Pa napokon ima mladog kadra na zavodima za zapošljavanje, za poslove odgojitelja. Na prvom mjestu jedan odgojitelj treba biti profesionalan u radu sa dijecom, i sa malo više taktičnosti u radu.
    Slažem se.

  39. #39

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    Ja se ne bojim da će teta tući po guzi moju bebu. Ali me je puno više strah, na temelju iskustava drugih, da će tolerirati ako ga druga djeca budu tukla. U našim jasličkim grupama su djeca od 1-3 godine. Oni od 3 godine tuku ove male, a tete to lijepo toleriraju. Onda se ovi mali od godinu dana mahom ispisuju, odnosno ne dolaze, ali mame plaćaju 3oo kn za "čuvanje" mjesta. Vrlo poduzetno! Tako ih je na broju mnogo više nego što stvarno dolazi. A od onog broja koji ne dolazi ubire se lijepi "porez"!!!
    Susjedica koja je mjesec dana mlađa od mog Ivana nakon dva tjedna "privikavanja" u jaslicama vrištala je kad joj se Ivan približio. Kaže njena mama- boji se da će je i on tući. A samo do prije mjesec dana mi smo se "topile" kad su se njih dvoje, čim bi se sreli, nježno primali za ručice.

  40. #40

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    grad baroka i cvijeća
    Postovi
    337

    Početno

    Citiraj ljiljana@ prvotno napisa
    Ja se ne bojim da će teta tući po guzi moju bebu. Ali me je puno više strah, na temelju iskustava drugih, da će tolerirati ako ga druga djeca budu tukla
    potpisujem rukama i nogama


    studiram predškolski odgoj i vjerujte mi svi odgajatelji znaju da se djecu ne smije udarati ni u najluđem ludilu!!! to se stvarno jako naglašava, prijete im i mnoge sankcije, komisije, i stvarno ne vjerujem da će se ikoja teta izložiti tom riziku, uostalom i školovani su da koriste druge metode i da ne reagiraju na takav primitivan način. i moja je pokojna baka bila odgajateljica, tamo od '50-ih do '80-ih i ni onda nije bilo takve prakse.

    bojati se treba zlostavljanja između djece, kako fizičkog tako i verbalnog. te nadati se da će tete na vrijeme uočiti situaciju i pomoći djeci da riješe problem na konstruktivan način.



    paci, ako imate IKAKVIH nedoumica OTVORENO pitajte tetu. njoj je POSAO da brine za vaše dijete, i kao što vi odgovarate za svoj posao tako ona za svoj. treba reći da dijete priča to i to, i da li teta ima za reći išta o tome. pa onda vidjeti kaj dalje

  41. #41
    paci avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    752

    Početno

    ah, tema je bila aktualna prije mjesec i pol, naravno da smo pitali, naravno da su se isšokirale i negirale sve, i naravno da ako je ikada išta i bilo nije se više ponovilo.

    pojeo vuk magare.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •