Pokazuje rezultate 1 do 35 od 35

Tema: kuhanje nakon poroda

  1. #1

    Početno kuhanje nakon poroda

    ili neka se premjesti na drugu temu

    mene zanima jeste li vi i što ste si pripremile za kuhanje (umake...) za povratak kući. muž je samo 5 dana doma nakon povratka i to je prilično malo da se dođe odmah k sebi sa svim kućanskim dužnostima...

    pa kaj ste vi sebi pripremile da na brzinu skuhate, otopite... a da ipak bude kuhano. ja sam si mislila napraviti pakete za juhu. očistiti mrkvu, karfiol... piletinu i da samo to stavim bez čiščenja i pripremanja.
    ali bi još nekaj napravila da se pošteno jede. tipa bolonjez. i ne znam više kaj. :?

  2. #2
    mislava avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    na rubu pameti..
    Postovi
    893

    Početno

    nisam ništa unaprijed pripremala.kuhala sam puno juha(najviše krem od povrća),puno lešo povrća,od mesa najviše piletinu i puretinu(jer je brzo gotovo),rižu,pire krumpir...
    uvjeti su bili da hrana bude lagana i brzo gotova.

  3. #3

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Mene muči isti problem, ali je meni lakše jer će MM biti dva tjedna doma.

    Za sad sam mu napisala upute kak da sam napravi najjednostavnija jela kad ja budem u bolnici i kad dođem doma.

    Nakon toga mislim skuhati punjenu papriku, bolognese, još neki umak s mesom i povrćem i tak. Onda kad on ode na posao, valjda ću biti u stanju kuhati popodne za sljedeći dan.

  4. #4
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Mene je spasila mama, dolazila je jednom mjesečno na par dana i nakuhala mi svega i svačega. Ja nisam imala ni vremena, ni snage ni volje.

  5. #5
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Poslije poroda, kada sam dosla kuci, jedina pomoc koja nam je stvarno trebala je bila sa kuhanjem. Prvi tjedan je bila kod nas moja mama, a onda 2 tj moj muz.
    Nismo si nista posebno pripremili, jedino napunili frizider sa sa namirnicama.

  6. #6
    Drimm avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    245

    Početno

    Možeš sarmu zamrznuti.
    Ili kuhati karbonaru ili tjesto s tunjevinom, meso na naglo. To je brzo gotovo. Uz meso, npr, pečene paprike isto zamrznute, samo im oguliš koricu i pospeš s češnjakom. To si svatko može sam u svom tanjuru.

  7. #7
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    Dosta supe, u porcijama za dvoje, ćuftice u umaku, bolonjez, šnicle na lovački, grah, ma svašta sam smrznula. U stvari, samo sam supu ciljano kuhala i smrzavala "za poslije poroda" ostalo sam smrzavala viškove od ručka zadnjih 2-3 nedelje. Nikad nisam naučila kuhati za dvoje tako da jedan ručak jedemo dva dana, ili smrznem, pa kuham nešto drugo.
    Sveki je napravila brdo sirnice i poslala kad sam došla kući, tako da je i to pripomoglo. Kasnije, kad smo smazali kutijice iz zamrzivača, kuhala sam većinom supu (bez toga ne mogu), i nešto brzinski za njega, jer bi se ja najela supe, rezanaca i kuhanog mesa ili bi on uskočio i skuhao nam ručak. Uglavnom, "pošten ručak" sa svim "dijelovima" još ne skuvah, a prošlo je evo, skoro 9 mj.

  8. #8
    Lu avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    Molvice
    Postovi
    1,834

    Početno

    ja sam dosla iz rodilista i podojila dijete a onda skuhala rucak moj muz na zalost ne zna ni jaje ispeci sam. ne bih nikome preporucila da se opterecuje kuhanjem i pospremanjem kad se vrati iz rodilista, na mene to nikako nije dobro djelovalo a inace to rado radim.

    a zamrznuti se moze gotovo sve kuhano. razne juhe, bolonjez koji onda mozes koristiti i za puniti tikvice, lazanje i sl. pa punjena paprika ili sarma. pa malo baci pogled sta sve postoji od onih gotovih smrznutih jela pa ih kopiraj.

  9. #9

    Početno

    jel tko radio lazanje pa smrznuo, jel to jestivo

    ma bit će tu mm i mama ali ipak bi ja htjela sama, al ostali su mi previše
    nakon prošlog poroda sam se super osjećala. ali ovaj put bi htjela malo duže dojiti.

  10. #10
    belurka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb - Zagrebacka cesta
    Postovi
    139

    Početno

    punjene paprike, grah, leca, cufte, juhe, umak bolonjez, lazanje - to sve jako cesto nalazi u mom frizideru kad dodje sveki

  11. #11
    belurka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb - Zagrebacka cesta
    Postovi
    139

    Početno

    evo ti recept za lazanje i imas naputak u kojem trenutku ih mozes smrznuti:

    http://www.coolinarika.com/recept/la...vicama-i-sirom

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    pa kaj ste vi sve samohrane?

    prva 3 mjeseca kuhao je samo partner, obavljo sav speceraj i sve ostalo nakon sto bi dotrcao s posla

    od 4 setnje pasa on je obavljao 3, mali i ja 1

  13. #13
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    Ne, ja nisam samohrana
    Ali se pokazalo kao dobra ideja to smrzavanje unaprijed, jer smo ja i M ostale u bolnici mnogo duže nego smo mislile. On je nakon posla trčkarao bolnica-kuća pa je bilo dobro da ima nešto da smaže nabrzaka (a da ne ide mami, to ga je bilo blamaža). A i draže nam je bilo da se sve troje družimo prvih dana, nego da jedno kuha, a drugo je sa bebom.

  14. #14

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Nisam ni ja samohrana, ali MM nije doma od 7:30 do 16:30 pa kaj bi trebala čekati da on dođe doma i nekaj mi skuha? On će obavljati špeceraj i ostale kućanske poslove a ja ću nešto skuhati kad on dođe doma da imamo za sljedeća 2 dana.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    171

    Početno

    ja nisam nista kuhala, prvi dan mi je svekrva donijela rucak a sve ostale dana mama, tj. dva tjedna
    nakon toga smo narucivali hranu jer meni se nije dalo kuhati
    tek sad vidim da sam bila grozna, ali nisam imala vremena, niti mi se dalo kuhati poslije poroda

  16. #16

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa
    pa kaj ste vi sve samohrane?
    ne, ali sa troje djece i sa 4 koje će se roditi, poslom i drugim obavezama, ne da mi se razmišljati o tome da li ću i kada što jesti. mislim si, da je bolje neke stvari riješiti prije nego kasnije. barem što se ovoga tiče

  17. #17
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    vrabec,
    daj stavi dječicu u potpis, da se uvijek mogu diviti...

  18. #18
    iridana2666 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    tamo gdje je srce
    Postovi
    1,638

    Početno

    Ja sam pravila sarme, punjene paprike, njoke, lasagne, gulaš od mesa, bolognese, goveđu i pileću juhu, te od povrća i da - napekla sam cijelo brdo keksića za goste koji su dolazili u posjet. MM je bio pilot i nikad nije bio kući, a 2 dana nakon mog poroda otišao je na 10-dnevno putovanje tako da meni nije imao tko pomoći.

  19. #19

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Ja sam isto mislila ispeći unaprijed neke kekse za goste, ali sam se predomislila. Nek mama i svekrva nešto rade

  20. #20
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ma kakvi gosti, još da o nekome brinem.
    kakvi su to prijatelji/rodbina koji očekuju da ih babinjača gosti?!?!?!
    oni bi trebali donositi i hranu i piće.
    ah, blaženo selo i seoski običaji!

  21. #21
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    napunila frizider i frizer svjezim namirnicama.

    prva tri puta moja je mama skuhala rucak na dan dolaska iz rodilista. drugi i treci dan je kuhao mm. ostalo ja.

    cetvrti put je uslijed nekih obiteljskih okolnosti mm bio odsutan od bebinog 5. dana, kuhala je moja mama prva dva i pol tjedna (i vodala stariju djecu na more), nabavka je cijelo vrijeme bila moja. od dva i pol tjedna do bebina dva mjeseca sve sam obavljala sama (kuhanje, pranje, spremanje robe, pocetak skole, treninge triput tjedno...)

    no big deal

  22. #22
    iridana2666 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    tamo gdje je srce
    Postovi
    1,638

    Početno

    mi smo živjeli u inozemstvu, mogla sam se osloniti samo na sebe, nikakve pomoći nisam imala i preživjela, sama nakon carskog.

  23. #23
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    pa si još i keksiće pekla...
    e neš ga majci...

  24. #24
    iridana2666 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    tamo gdje je srce
    Postovi
    1,638

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    pa si još i keksiće pekla...
    e neš ga majci...


    zato nisam nakon drugog poroda MM je frigao jaja i kuhao hrenovke cijeli tjedan

  25. #25
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    ma kakvi gosti, još da o nekome brinem.
    kakvi su to prijatelji/rodbina koji očekuju da ih babinjača gosti?!?!?!
    oni bi trebali donositi i hranu i piće.
    ah, blaženo selo i seoski običaji!
    Potpis! Najviše sam se obradovala poklonu MM-ove rodice sa sela. Donijela žena tortu, piće, kafu, voće, djetetu gegice, meni cvijeće i - KOKOŠ! Pravi domaću, oko-kuće-trčeću kokoš! Kad se ne rasplakah od sreće A ona jadna ne kuži što se ja toliko zahvaljujem, pa to je red donijeti na babine :?

  26. #26
    Amelie32 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    839

    Početno

    Je i meni su M-ovi rođaci zagorci donesli kokoš, pravu domaću, akd sam rodila, čak sam i jednu patku dobila. Ja sam imala nakuhanoga i smrznutoga u zamrzivaču svkakvih ćušpajza tipa mahune, sekeli gulaš, kisela repa s mesom,grah, sarmu. Osim toga zdinstala bih meso na saft ili napravila bolonjez i to bih smrznula. I dan danas tako radim jer uvijek skuham veću količinu i dio zamrznem, tako da ne moram svaki dan kuhati. Jedini je izuzetak moja bebačica od 13 mjeseci koja naravno svaki dan dobije friško skuhanu papicu.

  27. #27
    mamaineven avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Veliko Trgovišće
    Postovi
    1,253

    Početno

    Cure, oprostite kaj davim, ali kaj se smije odmah nakon poroda jesti sarma, grah, repa i to? Mislim, ja to volim stoput više od juhe, ali me prošli put patronažna oprala zato kaj sam pojela naranču, mislim kaj bi mi rekla za sarmu :/
    Inače ,na žalost ne mogu pomoći, meni je poslije prvog poroda a i sad će kuhati mama, i da vam malo vadim mast kod nas je još običaj da se ženi u babinjama donosi hrana, od bliže rodbine čak i već gotova, a od dalje se očekuju namirnice tipa kokoš, jaja, sir, vrhnje, mlijeko, voće i to sve u košarici s mašnom. I meni je to lijep običaj, i ja ga prakticiram kad nekom idem.

  28. #28
    Amelie32 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    839

    Početno

    Citiraj mamaineven prvotno napisa
    Cure, oprostite kaj davim, ali kaj se smije odmah nakon poroda jesti sarma, grah, repa i to? Mislim, ja to volim stoput više od juhe, ali me prošli put patronažna oprala zato kaj sam pojela naranču, mislim kaj bi mi rekla za sarmu :/
    Inače ,na žalost ne mogu pomoći, meni je poslije prvog poroda a i sad će kuhati mama, i da vam malo vadim mast kod nas je još običaj da se ženi u babinjama donosi hrana, od bliže rodbine čak i već gotova, a od dalje se očekuju namirnice tipa kokoš, jaja, sir, vrhnje, mlijeko, voće i to sve u košarici s mašnom. I meni je to lijep običaj, i ja ga prakticiram kad nekom idem.
    Pa ja to nisam jela jer napuhuje, ali moji doma su zato imali kaj za jesti dok se nisma potpuno oporavila.

  29. #29
    iridana2666 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    tamo gdje je srce
    Postovi
    1,638

    Početno

    ja sam znala da neću dojiti , a obožavam kiselo pa sam napravila ....

  30. #30
    Nataša,Sarajevo avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,252

    Početno

    čuj Vrabec, divim ti se!
    I svakako stavi djecu u potpis, i da ti se divim , a i da me spustiš na zemlju svaki put kad mi nešto "teško padne"

    Što se tiče kuhanja i kuhinje,
    ono što sam radila tad radim i sad:
    U mom frizu nema čega nema, od gotovih jela do sirovina spremnih na ubacivanje u šerpu.
    Sve što kuham, kuham na veliko i obavezno jedna tura ide u friz,
    svo povrće koje kupim, ogulim, isjeckam ( mrkvu, peršun, celer ), ako je potrebno izblanširam (kelj, raštiku),
    npr. paprike za punjenje, ako mi je tlaka da ih odmah punim, operem, izbušim, posušim i složim;
    meso je također u "dozama" spremno,
    jedino mi je luk i krompir "svjež".
    Karfiol i brokuli su mi neizostavni dijelovi svake supe, i velikog broja variva,
    nekad ih kupim u kesicama već zamrznuto, nekad sama sjeckam i reckam;
    i špinat sam otkrila, isjeckan i spreman za nabacivanje u bešamel, ne znam smijem li reći koja je marka povrća u pitanju ???
    Čak i gljive ogulim, posušim, isjeckam i zaledim...

    Moje se kuhanje svodi na istresanje iz kesica u šerpu i krčkanje na laganoj vatri dok ja trčim okolo i završavam ostale stvari.

    A što se tiče menija...kod mene sve ide na zamrzavanje:
    punjene paprike/tikvice ili samo ćufe, sve u saftu;
    supe pileće/juneće, sa krupnim komadima povrća i mesa, samo bez tjestenine, mada je moja mama znala zalediti supu sa griz noklicama;
    variva svih vrsta - i grah i buraniju i grašak, sve sa mesom/mrkvom/rižom;
    pa čak i šnicle od faširanog mesa možeš zalediti;
    o saftovima svih vrsta da ne govorim, za tjesteninu ili bilo šta drugo.

    Moj je problem samo veličina friza...jednog dana kupiću si škrinju

  31. #31

    Početno

    hvala svima na odgovorima


    a sad novo pitanje, dobila sam gajbu jabuka, i jedemo ih mi al mi već na uši izlaze, jel mogu napraviti štrudlu, sa onim tijestom s placa, i zamrznuti, da li da zamrznem sirovo ili već pečeno.
    ili da napravim sa lisnatim štrudlu, ali lisnato nemrem ponovo zamrznuti, ako ga ne ispečem.
    :?
    i opet hvala

  32. #32
    xenia avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    214

    Početno

    MM isto ne zna ništa skuhati ali mislim da ako će meni biti jako teško da ću ga uspjeti naučiti neke jednostavnije stvari, svakako planiram zamrznuti i neku juhu, grah, možda sarmu ili nešto slično a prvih dana će mi sigurno doći i mama u pomoć a i svekrva je blizu

    sve u svemu, nekako ćemo se snaći, što sami što uz pomoć sa strane

  33. #33

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,203

    Početno

    jabuke sam zamrznula naribane, u vrecicama, kolicina za jednu pitu ili strudlu ili kajgod, i manje paketice za neke kolace, muffine ili sl...

    i sasvim su iste kao i nesmrznute

  34. #34

    Početno

    Citiraj ivana7997 prvotno napisa
    jabuke sam zamrznula naribane, u vrecicama, kolicina za jednu pitu ili strudlu ili kajgod, i manje paketice za neke kolace, muffine ili sl...

    i sasvim su iste kao i nesmrznute
    kaj dakle, naribam ih, ocijedim od soka, smrznem, odmrznem i stavim u tijesto.
    a jel ima neki kolač pa da odmah sve napravim, ovak opet moram raditi štrudlu, samo kaj mi je naribana jabuka

  35. #35

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,203

    Početno

    pa mozes pitu. ja nisam, ali navodno se moze i ispeci pa tako zamrznuti, cak narezano.

    a sok ja nisam cijedila.

    ali nije ti neki problem kad je jabuka naribana napraviti strudlu s gotovim tijestom, ne? to mozes i s bebom na cici

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •