Pokazuje rezultate 1 do 20 od 20

Tema: 13. plaća i delimitirana naknada

  1. #1

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    10

    Početno 13. plaća i delimitirana naknada

    Zanima me konkretno ulazi li u šestomjesečni prosjek 13. plaća - meni je 13. plaća zagarantirana ugovorom o radu.

    Po potvrdi o plaći vidim da se unosi 6 zadnjih isplaćenih plaća, ako mi 13. plaću u računovodstvu izraze kao jednu (12. i 13. zajedno) može li se priznati?

    Čitala sam da inače božićnica, bonusi, premije i slično ne ulazi u prosjek (ne znam je li to točno), ali nitko ne spominje 13. plaću a ima nas i takvih


    Hvala unaprijed

  2. #2
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    na 13. plaću se normalno plaćaju porezi i doprinosi i ona ulazi. tim više što je gotovo uvijek to jedna isplata (a ne 12. i 13. posebno)

  3. #3

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Mi smo nedavno na poslu imali spor sa HZZO-om oko slične situacije. HZZO je reagirao jer je jedna isplata na R-1 bila osjetno veća nego ostale, i na kraju je nisu priznali. Dobili smo od njih neki njihov naputak da bilo kakvi dodaci na plaću, bez obzira što se na njih plaćaju porezi i doprinosi, ne ulaze više u R-1 (to je po novom, prije su ulazile sve isplate ako su na njih plaćeni porezi i doprinosi).

    Kako će reagirati "tvoj" HZZO, iskreno ne znam. Na tvom mjestu, ja bih to stavila u obrazac, nemaš što izgubiti.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    10

    Početno

    hm, toga se i bojim :shock:

    iako ovo uopće nisu dodaci na plaću već regularna, 13. plaća i kao takva je u ugovoru ali za to u HZZO-u valjda nisu čuli

  5. #5

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Ali ta 13.plaća isto predstavlja nekakav dodatak na plaću, bez obzira na naziv te isplate i da li je stavljena u ugovor ili ne (to što je navedena kao obveza u ugovor samo daje tebi sigurnost da će biti isplaćena). Htjedoh reći, to nije plaća za odrađene radne sate (godina ima 12 mjeseci). To se dalo iščitati iz tog obrazloženja HZZO-a.

  6. #6
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    bilo da ju smatramo plaćom, bilo da ju smatramo dodatkom na plaću, mora ući. jer je oporezovana i plaćeni su doprinosi.

    ajmo korak po korak.

    iz pravilnika hzzo-a način utvrđivanja osnovice:

    Osnovicu za utvrđivanje naknade plaće čini prosječni iznos plaće koja je osiguraniku isplaćena u posljednjih šest mjeseci prije mjeseca u kojem je nastupio slučaj na osnovi kojeg se stječe pravo na naknadu plaće, neovisno na čiji teret se isplaćuje, ako posebnim zakonom nije drukčije propisano.
    Pod prosječnim iznosom plaće iz stavka 1. ovog članka podrazumijeva se iznos dobiven na način da se zbroj isplaćenih plaća podijeli s brojem sati rada za koje je isplaćena.

    Pod isplaćenom plaćom iz stavka 1. ovog članka na osnovi koje se utvrđuje osnovica za naknadu plaće podrazumijeva se, u smislu članka 45. Zakona, redovna mjesečna plaća osiguranika isplaćena u skladu s odredbama propisa o radu i drugih propisa o određivanju plaće, te naknada plaće isplaćena za vrijeme odsutnosti s rada (godišnji odmor, plaćeni dopust i bolovanje) koju isplaćuje pravna ili fizička osoba kod koje je osiguranik zaposlen (plaća isplaćena u tekućem mjesecu za taj mjesec, odnosno u tekućem mjesecu za prethodni mjesec).

    Iznimno, u osnovicu za naknadu plaće iz stavka 1. ovog članka, kada se naknada plaće isplaćuje na teret sredstava Zavoda ili državnog proračuna, uračunavaju se i primitci od kojih se, prema propisima o porezu na dohodak, utvrđuje drugi dohodak, a koji čine osnovu za obračun doprinosa u skladu s propisima o doprinosima za obvezna osiguranja ako su ti primitci isplaćeni u navedenom šestomjesečnom razdoblju.
    A čl. 14.st.1.t.1 ZPD
    (1) Primicima po osnovi nesamostalnog rada (plaćom) smatraju se:
    1. svi primici koje poslodavac u novcu ili u naravi isplaćuje ili daje radniku po osnovi radnog odnosa, prema propisima koji uređuju radni odnos, a to su:

    1.1. plaća koju poslodavac isplaćuje radnicima u svezi sa sadašnjim radom, prijašnjim radom po osnovi prijašnjeg radnog odnosa ili budućim radom po osnovi sadašnjeg radnog odnosa,
    1.2. primici po osnovi naknada, potpora, nagrada i drugog, koje poslodavac isplaćuje ili daje radnicima iznad propisanih iznosa,
    1.3. plaća koju radniku umjesto poslodavca isplati druga osoba,
    1.4. premije osiguranja koje poslodavci plaćaju za svoje radnike po osnovi životnog osiguranja, dopunskog i privatnoga zdravstvenog osiguranja, dobrovoljnoga mirovinskog osiguranja i osiguranja njihove imovine,
    1.5 svi drugi primici koje poslodavac isplaćuje ili daje radniku za obavljeni rad po osnovi ugovora o radu ili drugog akta kojim se uređuje radni odnos

  7. #7
    vidra avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    889

    Početno

    ja baš nisam vješta u razumijevanju zakonskog jezika, pa ako bi mi, pliz, vesna mogla pojasniti i ovo -
    nama tijekom godina u nekoliko navrata daju na plaću po 1000kn, to nazivaju da je k15, isplaćuju s plaćom. ide li to u prosjek?

  8. #8

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    bilo da ju smatramo plaćom, bilo da ju smatramo dodatkom na plaću, mora ući. jer je oporezovana i plaćeni su doprinosi.
    Sa ovom rečenicom smo se žalili, vraćali im neispravljeni R-1, oni nama opet natrag uz zahtjev da ga ispravimo. Pa sam zvala neku pravnicu, pa se ona slagala u potpunosti s ovom rečenicom, pa se žalili njoj da nam službenica na šalteru neće uzme R-1, pa je to šetalo vamo-tamo, i na kraju smo od te pravnice dobili iskopirani list nekog njihovog naputka o tome da se osnovica u R-1 sastoji samo od redovne plaće, a da sve ostalo, kako god da se zvalo, i bez obzira da li se na to plaćaju doprinosi ili ne, ne ulazi u obrazac i ne smatra se redovnom plaćom. I to je novina u odnosu na prije, prije smo se mjerili prema isplatama na koje se plaćaju porezi i doprinosi.

  9. #9

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Neka tu 13.plaću rabarbara stavi u R-1, ali ja se neću iznenaditi ako zapne.

  10. #10
    icyoh avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    3,717

    Početno

    imam pitanje ako netko zna - kod nas se plaća za 12mj. uveća za dio bonusa, tj. ja ću 1.1. dobiti plaću za 12mj + dio bonusa (tako da je ta plaća cca kao 3plaće zajedno).
    Hoće li mi to ući u izračun naknade? Na porodijskom sam od 1.1.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZADAR
    Postovi
    1,828

    Početno

    ne , zadnja plaća koja se uzima u obzir je ona isplaćena u mjesecu prije nego ideš na bolovanje (valjda je tako i s porodiljskim )

  12. #12
    icyoh avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    3,717

    Početno

    znači ako idem na porodijski 1.1. koja mi se onda plaća uzima? za 10, 11 i 12? Ili nisam dobro razumjela

  13. #13

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    10

    Početno

    ako porodiljski otvaraš 1.1., uzima se u obzir plaća isplaćena u prethodnom mjesecu - dakle: u prosincu a u prosincu se isplaćuje plaća za studeni

  14. #14
    icyoh avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    3,717

    Početno

    žao mi je ako sam dosadna, ali što ako odem na porodijski 5.1.? (voljela bih da mi uključe plaću za prosinac, tj. onu koja mi sjeda 1.1. na račun)

  15. #15

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    10

    Početno

    čitaj s razumijevanjem :D

    da bi ti plaća od prosinca ušla u obzir, trebala bi otvoriti bolovanje u ožujku

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZADAR
    Postovi
    1,828

    Početno

    ne , da bi plaća od prosinca ( dakle , isplaćena u siječnju )
    ušla u prosjek
    na bolovanje bi mogla najranije 1. veljače

  17. #17

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    10

    Početno

    ups, sad sam i ja pogrešno izračunala

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    380

    Početno

    ja ću krajem godine dobiti bonus koji će stršati od svih plaća. Poučena vašim primjerima, oni će to kao zbog svog nekog internog naputka odbiti iz R1 obrasca. Koliko znam, zakon koji citira vesna 72, je jači od bilo kojeg "naputka". Da li da odmah krenem s pravnikom na njih, ako pokušaju ovo otkantati?

    thx,

    matsa

  19. #19
    icyoh avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    3,717

    Početno

    OT, ali gledaju se zadnje 3 plaće zar ne?

  20. #20

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZADAR
    Postovi
    1,828

    Početno

    gleda se 6 plaća ( osim ako isu nešto mijenjali )

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •