Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 100

Tema: Kada bebe pocinju sjediti ?

  1. #1
    Mostarka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    Francuska
    Postovi
    461

    Početno Kada bebe pocinju sjediti ?

    Jucer smo bili kod pedijatra i kad sam ga pitala kada bebe pocinju sijediti, on mi je rekao od 7/8 mjeseci. :shock: :? Da li je to stvarno tako ?
    Moj Luka sada ima 66 cm. i za jos 2 mj. nece vise moci biti u lezecim kolicama a ne do 7/8mj.
    Kada su vasa djeca pocela sijediti ? I jos jedno pitanje :
    Do koliko je normalna temperatura dijeteta ? Od 37.8 nije dobro ?

  2. #2
    Mostarka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    Francuska
    Postovi
    461

    Početno

    A ja sam prohodala sa 8 mj. tako da mi nije logican pedijatrov odgovor.

  3. #3
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    SJEDENJE

    Nakon što beba nauči držati glavu uspravno i podizati je dok leži potrbuške, sposobnost mišićne kontrole u gornjem dijelu tijela će se povećavati. Ako je postavite u sjedeći položaj, više se neće držati tako povijeno kao prije. Glavicu i ramena će držati podignutima, pa će se nedovoljna čvrstina i stabilnost odražavati samo u kukovima i donjem dijelu tijela. Šestomjesečno dijete, postavljeno u sjedeći položaj, vjerojatno će nekoliko sekundi i ostati sjediti ali na sjedenje još uvijek nije spremno pa ga ne treba forsirati. Tijekom sedmog ili osmog mjeseca određeni broj djece će riješiti probleme s ravnotežom. Naučit će se lagano naginjati prema naprijed i ručicama oslanjati o podlogu. Prava sposobnost održavanja ravnoteže, bez pomoći odraslih ili vlastitih ruku, vještina je koja se najčešće savlada oko osmog odnosno devetog mjeseca života.
    s teksta na portalu:
    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...D=170&Show=618

    Raspon tjelesne temperature koji se može izmjeriti kod novorođenčadi:

    NORMALAN RASPON:

    - Rektalna temperatura - od 36.8 - 38 Celzijevih stupnjeva

    (98.2 -100.4 Fahrenheitovih stupnjeva)

    - Aksilarna(pazušna) temperatura - od 36 - 37.2 Celzijevih stupnjeva

    (97 - 99 Fahrenheitovih stupnjeva)

    BLAGO POVIŠENA TEMPERATURA:

    - Rektalna temperatura - iznad 38.2 Celzijevih stupnjeva

    (100,6 Fahrenheitovih stupnjeva)

    - Aksilarna temperatura - iznad 37.4 Celzijevih stupnjeva

    (99.4 Fahrenheitovih stupnjeva)

    VISOKA TEMPERATURA:

    - Rektalna temperatura - iznad 39 Celzijevih stupnjeva

    - Aksilarna temperatura - iznad 39.8 Celzijevih stupnjeva
    s teksta na portalu:
    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...D=203&Show=795

  4. #4
    tinkie winkie avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    ZD
    Postovi
    2,297

    Početno

    Mi smo bili s Martom na kontroli prije par dana (ima 5 mj) i pedijatrica mi je rekla da je već sad mogu pustiti da mi sjedi pr. u krilu, jer je dosta čvrsta i žilava, s time da sama neće moći sjediti još kojih mjesec dana minimalno. Inače, ona je s nekih 3,5-4 mj. pokazivala želju za sjedećim položajem i odizala glavu od horizontalne podloge... Ne znam... Ja je osobno ne želim požurivati ni forsirati.

  5. #5
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Lovro je prvi put sjeo negdje sa 7-8 mjeseci (moram pogledati postove)...ali je zato puzao od 6...

    A dileme oko sjedenja...mislim da možeš slobodno pitati Snorki i mene, koje smo bile isfrustrirane što naše bebe ne sjede... Na kraju je ispalo da su naše bebe bebe-puzalice, a ne bebe koje vole sjediti. Lovro i dan danas sjedne jedino ako baš mora...inače je na sve četiri...

    Ne forsiraj, beba ima svoj ritam...

  6. #6
    sasana avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    493

    Početno

    I Luna nije lezilacki tip. Trbusnjake je redovno radila od nekih 3-4 mjeseca, ali evo sa 6 i nekoliko dana je pocela stajati :? (dizati se prvo na koljena, a sada na nogice) -SAMA. Mi nju ostavili u kreveticu sa spustenom ogradicom i otisli u kuhinju i vratili se a ona visi preko ograde. I mene i MM oblio hladan znoj :shock: Od onda stoji u vrticu i u kreveticu, ali nikako ju nismo mi forsirali. A sjedtiti (tako sto bubne u sjedeci polozaj iz stojeceg) je pocela malo kasnije sa skoro 7 mjeseci.Sada vec lijepo sjedi i igra se (ima 7i pol mjeseci)

  7. #7
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Svako dijete je individualno.. evo recimo kod nas je to bilo ovako:

    6 mj. krenuo puzati
    7.5 mj samostalno stajao
    9 mj samostalno sjedio

  8. #8
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    U Kanadi kazu izmedu 5 i 7 mjeseci.

    U nasem slucaju, Robi sa 5 i pol, Petra sa tocno sest (da je sjedila pola sata bez da je ljosnula).

  9. #9
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Evo za drugi primjer, nas dragi prijatelj Ben (koji je isto star kao i mi) je (cini mi se) sjedio sa 6 mj - uglavnom puno ranije nego mi... ali je naprimjer poceo puno kasnije puzati nego mi... A evo danas obojica trce isto

  10. #10

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Dubrovnik
    Postovi
    259

    Početno

    Niki se podiže u krilu kao da pravi trbušnjake, ali mu ja ne dam.
    Nekako mi je premali da ga pustim ikako drukčije nego da je skroz "zavaljen" na meni. Pustimo ga i u jaju, ali ne predugo.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Vrbovec
    Postovi
    1,797

    Početno

    Pia je samostalno sjedila s 5.5 mj. S 3 mjeseca je sjedila u mojem krilu. Svi su mi govorili da je to prerano, ali kaj sam mogla kad se nije htjela nasloniti.

  12. #12
    Inesica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    1,738

    Početno

    Citiraj mamma san prvotno napisa
    Lovro je prvi put sjeo negdje sa 7-8 mjeseci (moram pogledati postove)...ali je zato puzao od 6...

    A dileme oko sjedenja...mislim da možeš slobodno pitati Snorki i mene, koje smo bile isfrustrirane što naše bebe ne sjede... Na kraju je ispalo da su naše bebe bebe-puzalice, a ne bebe koje vole sjediti. Lovro i dan danas sjedne jedino ako baš mora...inače je na sve četiri...

    Ne forsiraj, beba ima svoj ritam...
    mama san super! Baš sam se pitala što je sa mojom bebom (nisam baš nešto jako zabrinuta ono više mi je čudno). Naime cura je prije nekih 10 dana propuzala ali ono za prav. Danas već normalno puže po sobi i pokušava u kuhinju (ima prag malo čudan između). Ja se cijelo vrijeme pitam, a sjedenje? Mislim posjednem ja nju u krilu kada joj idem nešto obući ili ju stavim u hranilicu (ima položaj pod 45) kada ide papati i vidim da zapravo može ali to nije to. Na podu nema šanse da sjedne čim ju približavam prema podu ili krevetu odmah se izvija i postavlja u puzanje. Ja joj stalno govorim da ima nekog velikog crva u guzi i da zbog njega nemože biti na miru . A valjda ću i ja skužiti taj trenutak kad ona sjedi (to će trajati valjda dvije sekunde 8) ). Mislim nije da mi se žuri samo sam iznenađena sa svojim

  13. #13
    Mostarka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    Francuska
    Postovi
    461

    Početno

    Znaci bebaci vecinom prvo propuzaju pa onda tek dolazi sijedenje.
    Ja sam uvijek prvo mislila da bebe prvo sijede pa onda sve ostalo, bas sam smijesna al nema veze,nitko se nije rodio sa iskustvom pa ni ja .

  14. #14
    Inesica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    1,738

    Početno

    Citiraj MOSTARKA prvotno napisa
    Znaci bebaci vecinom prvo propuzaju pa onda tek dolazi sijedenje.
    Ja sam uvijek prvo mislila da bebe prvo sijede pa onda sve ostalo, bas sam smijesna al nema veze,nitko se nije rodio sa iskustvom pa ni ja .
    ma mislim da zapravo prvo prosjede pa onda propuzaju, ali ima izuzetaka 8)

  15. #15
    ~lex~ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    794

    Početno

    Citiraj MOSTARKA prvotno napisa
    Znaci bebaci vecinom prvo propuzaju pa onda tek dolazi sijedenje.
    Ja sam uvijek prvo mislila da bebe prvo sijede pa onda sve ostalo, bas sam smijesna al nema veze,nitko se nije rodio sa iskustvom pa ni ja .

    Bebe nipošto prvo ne sijede. To dolazi skoro pa zadnje. Nekome već u ranim dvadesetima, kao mom jednom frendu iz srednje, a većini iza četrdestih godina.

    OK, ovo je bila šala mala.

    Ali da se razlikuje dob kada djeca počinju sjediti, to je istina. Moji dečki imaju 7 mjeseci i ne sjede. Da ih stavim sjediti opali bi k'o kruške.
    Naravno, pritom mislim na samostalno sjedenje. Za sada ih stavljam u polusjedeći položaj u kućnim sjedalicama, u kolicima i autu, a u krilu ih znam posjesti i okomitije, uz stalno podupiranje kičmice.

    Vidim da je tvoja dilema vezana uz korištenje kolica u kojima dijete leži.
    Mogla si primijetiti da većina majki uopće ne stavlja djecu u ležeća kolica, već ih voze u autosjedalicama u kojima su djeca pod nekih 45°. Neka me isprave mame koje znaju točnije.
    Tvoj Luka neće imati problema ako se bude vozio u istom položaju, a preporučila bih ti i upotrebu marame. Vjeruj mi da se klinci u njima odlično osjećaju.

  16. #16
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    ~lex~ 8)

  17. #17
    anlan

    Početno

    bok djevojke i žene.
    meni je pedijatrica tkdj. rekla da sa šest mjeseci beba sjedi uz pridržavanje, dapače rekla je da ne bi smjelo predugo sjediti ni u autosjedalici koja se reklamira da je od nula do šest mjeseci. ona to tolerira samo za kraće relacije. ne znam je li moja pedijatrica preoprezna ili ima nešto u tome.
    mene zapravo zanima dokad se tolerira da dijete ne diže glavicu s podloge uz pomoć laktova, inače kad je na ramenu drzi cvrsto glavicu i gleda okolo, tkdj. i kad ju se drži prema naprijed ista stvar, ali na trbuhu jednostavno mrzi biti, prvo malo leži i vrlo brzo joj to dosadi pa počne plakati, kao da se ne zna osloniti na laktove. kakva su vaša iskustva? e da, cura ima tri mjeseca.
    hvala na svakom odgovoru.

  18. #18
    lidac2004

    Početno

    Citiraj anlan prvotno napisa
    bok djevojke i žene.
    meni je pedijatrica tkdj. rekla da sa šest mjeseci beba sjedi uz pridržavanje, dapače rekla je da ne bi smjelo predugo sjediti ni u autosjedalici koja se reklamira da je od nula do šest mjeseci. ona to tolerira samo za kraće relacije. ne znam je li moja pedijatrica preoprezna ili ima nešto u tome.
    mene zapravo zanima dokad se tolerira da dijete ne diže glavicu s podloge uz pomoć laktova, inače kad je na ramenu drzi cvrsto glavicu i gleda okolo, tkdj. i kad ju se drži prema naprijed ista stvar, ali na trbuhu jednostavno mrzi biti, prvo malo leži i vrlo brzo joj to dosadi pa počne plakati, kao da se ne zna osloniti na laktove. kakva su vaša iskustva? e da, cura ima tri mjeseca.
    hvala na svakom odgovoru.
    joj,isti rat i mi vodimo sa lezanjem na trbuhu :/ :/
    mada je u zadnja dva-tri puta mojih pokusaja digla glavu i gledala okolo ali ona dize i ruku u zrak sto znaci da se podupire samo jednom rukom :? :? a valjda cemo ju uspjeti priviknuti na taj polozaj. i moja malena ima nepunih tri mjeseca.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,519

    Početno

    Citajuci ovo malo se prepadoh. Viktor skoro od prvog dana podize glavicu kad je potrbuske, sad vec pod poprilicnim uglom. Ne izdrzi dugo, ali jucer mi se pred ocima, lezeci na nasem krevetu, lijepo podigao na laktovima i onda okrenuo na ledja!!!! :shock: Mislim da je to bio proizvod onog bebachkog naglog izvijanja tijela....sad se pitam jesam li smjela to pustiti (ali nije mi palo napamet da moze)....ne cini se da mu nesto fali nakon toga. Da mu sankcionisem lezanje potrbuske ili pustim da se okrece ako zeli?

  20. #20

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    591

    Početno

    [quote="Lutonjica"]
    SJEDENJE


    NORMALAN RASPON:

    - Rektalna temperatura - od 36.8 - 38 Celzijevih stupnjeva

    (98.2 -100.4 Fahrenheitovih stupnjeva)

    - Aksilarna(pazušna) temperatura - od 36 - 37.2 Celzijevih stupnjeva

    (97 - 99 Fahrenheitovih stupnjeva)

    BLAGO POVIŠENA TEMPERATURA:

    - Rektalna temperatura - iznad 38.2 Celzijevih stupnjeva

    (100,6 Fahrenheitovih stupnjeva)

    - Aksilarna temperatura - iznad 37.4 Celzijevih stupnjeva

    (99.4 Fahrenheitovih stupnjeva)

    VISOKA TEMPERATURA:

    - Rektalna temperatura - iznad 39 Celzijevih stupnjeva

    - Aksilarna temperatura - iznad 39.8 Celzijevih stupnjeva
    ovdje znači da je blago povišena temperatura ona koja ide od 39.8, a sve preko visoka..... :shock: . baš mi se i ne čini npr.39,5 blago povišena temp. :? ja sma kao dijete imala nekoliko puta temp.41,5. tu temp.nisu nikakvi lijekovi snižavali već hladne kupke.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    591

    Početno

    usput, potpisujem sanju u vezi sjedanja. i moj bembo radi isto to.

  22. #22
    ~lex~ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    794

    Početno

    Citiraj ninet prvotno napisa
    Citajuci ovo malo se prepadoh. Viktor skoro od prvog dana podize glavicu kad je potrbuske, sad vec pod poprilicnim uglom. Ne izdrzi dugo, ali jucer mi se pred ocima, lezeci na nasem krevetu, lijepo podigao na laktovima i onda okrenuo na ledja!!!! :shock: Mislim da je to bio proizvod onog bebachkog naglog izvijanja tijela....sad se pitam jesam li smjela to pustiti (ali nije mi palo napamet da moze)....ne cini se da mu nesto fali nakon toga. Da mu sankcionisem lezanje potrbuske ili pustim da se okrece ako zeli?
    Probaj obratiti pažnju na sljedeće: kad se Viktor podigne na laktove, što učini s glavicom?

    Pitam te iz jednostavnog razloga što se bebice zaista podignu na laktove i okrenu na leđa, ali to je prije svega pad, a ne voljni okret.

    Beba se podigne na laktove, podigne i glavicu jer je znatiželjna, tako može ostati vrlo kratko vrijeme, jer su mišići vrata nedovoljno snažni da drže glavicu gore pa bebi glavica padne prema naprijed, ili na stranu. Ako padne na stranu to se manifestira na način da se cijelo tijelo okrene, jer je glavica teška.
    I tada ti se to čini kao okret. Što de facto nije. Već jedan običan, ali bezazleni, pad.
    Bebe se rijetko izvijaju u leđima unazad ako leže potrbuške. Tako da to zacijelo nije bilo izvijanje, već upravo ovo što sam ti i opisala.
    A što se tiče puštanja bebe da leži na trbuhu - samo naprijed! To je zdrav položaj koji će ti preporučiti svaki fizijatar. U njemu beba aktivno vježba.

    Pregledaj kako drži šakice dok je u potrbušnom položaju. Dok je još mali dopušta se skupljanje šakica. No, kako beba raste šakice se otvaraju i beba se oslanja na puni dlan. Kad god možeš, dok je na trbuhu, ispravljaj mu šakice u puni dlan.
    Također je dobro da su mu laktovi na podlozi. Taj položaj mu omogućava dobru ravnotežu i pokretnost kada u jednom trenutku počne posizati za interesantnim predmetima oko sebe.
    Dakle, nemoj se zabrinjavati, sve je u redu, a Viktora pusti da uživa na trbuhu koliko hoće.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,519

    Početno

    Hvala Lex. Upravo je i bilo kao pad. Inace, on se valjda toliko smori lezeci potrbuske da u sljedecoj fazi spusti glavu na svoju saku i pocne je sisati
    Probacu mu ispravljati sakice, mada se to zasad cini kao nemoguca misija

  24. #24
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Viktor je još mali - stisnute šakice su normalna stvar do cca 3. mjeseca.
    Najbolja vježba za to (i nije rano za započeti) je da njegovom šakicom ideš po svojemu licu - vidjet ćeš kako će se automatski rastvoriti.

    Mogla si primijetiti da većina majki uopće ne stavlja djecu u ležeća kolica, već ih voze u autosjedalicama u kojima su djeca pod nekih 45°. Neka me isprave mame koje znaju točnije.
    Tvoj Luka neće imati problema ako se bude vozio u istom položaju, a preporučila bih ti i upotrebu marame. Vjeruj mi da se klinci u njima odlično osjećaju


    S ovime se nikako ne bih složila - prije bih rekla da je to jako, jako loše.
    Djeca trebaju biti u potpuno ležećem položaju sve dok se sama ne uspiju podignuti u sjedeći.
    Sve ostale improvizacije mogu biti pogubne za neurološki razvoj!

  25. #25

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Ulijećem s jednim bedastim pitanjem:
    Ako većina djece počne samostalno sjediti nakon 6 mjeseci (a iz psotova vidim da je sasvim normalno da dijete počne sjediti sa 7, 8 ili 9 mjeseci), zašto se samostalno sjedenje uzima kao znak da je dijete spremno za dohranu (krutu hranu)?

  26. #26
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    To je jedan od znakova i, kao i svi ostali, nije "sveto pismo".

  27. #27
    ~lex~ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    794

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    Viktor je još mali - stisnute šakice su normalna stvar do cca 3. mjeseca.
    Najbolja vježba za to (i nije rano za započeti) je da njegovom šakicom ideš po svojemu licu - vidjet ćeš kako će se automatski rastvoriti.
    Apsolutno točno. Ne znam što mi bi da to sama nisam napisala. Al' tu je Marelica da me ispravi!

    Citiraj apricot prvotno napisa
    Mogla si primijetiti da većina majki uopće ne stavlja djecu u ležeća kolica, već ih voze u autosjedalicama u kojima su djeca pod nekih 45°. Neka me isprave mame koje znaju točnije.
    Tvoj Luka neće imati problema ako se bude vozio u istom položaju, a preporučila bih ti i upotrebu marame. Vjeruj mi da se klinci u njima odlično osjećaju


    S ovime se nikako ne bih složila - prije bih rekla da je to jako, jako loše.
    Djeca trebaju biti u potpuno ležećem položaju sve dok se sama ne uspiju podignuti u sjedeći.
    Sve ostale improvizacije mogu biti pogubne za neurološki razvoj!
    Apricot, vjeruj mi da sam vidjela puno više mama koje voze djecu u auto-sjedalicama, negoli u ravnim kolicima. Ja ih osobno nisam vozila u toj kombinaciji, jer se na moja kolica ne mogu postaviti auto-sjedalice/nosiljke, pa su mi klinci bili u ležećem položaju do prije par dana. Sada nisu u sjedećem, već u lagano nakošenom prema gore.

    Mislim da sam pogrešno opisala tu vožnju u sjedalicama. Naime, one u kolicima nisu nakošene pod 45° kao u autima, već su ipak u više ležećem položaju. A dijete je u njima kao u jajetu. Ne dolazi ni do kakvog problema za kičmu i daljnji neurološki razvoj, jer dijete samo pasivno leži.

    Što se tiče auto-sjedalica u upotrebi u autu, u njima se ionako provodi, tj. smije provoditi kratko vrijeme - do 2-3 sata.

  28. #28
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Čak i kraće!
    Nažalost, mame misle da je djeci dosadno pa ih prerano počnu voziti u tom položaju.
    Međutim, vožnja "nesjedećeg" djeteta pod bilo kojim kutem koji nije 180°, može biti jako opasna, ma kako sjedalica bila ergonomski napravljena.
    Ovo se, naravno, ne odnosi na vožnju automobilom, gdje je uporaba sjedalice obavezna. (Ako dijete pripada neuro-rizičnoj skupini, najbolje se obratiti fizijatru ili neuropedijatru).

  29. #29
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    meni više niš nije jasno.
    kad je andrejček imao nekih 5 mjeseci - nije još sjedio, ali se pokušavao podići iz poluležećeg položaja - tiefenbach nam je rekao da možemo podići naslon kolica čak u treći položaj, to je oko 45°.
    počeo je klimavo sjediti sa 6 mjeseci, a sa 7 baš stabilno - dakle do 7 mjeseci sam ga trebala držati isključivo polegnutog?? dijete bi me zamrzilo...

  30. #30
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Strpite se, uskoro će Polovina poslati svoj tekst o tome, pa se više nećemo morati prepucavati.
    ms. ivy, što se tiče ortopedskih postulata, naravno da može, ali neurološki nije dobro.
    Uostalom, pročačkaj malo po netu...

  31. #31

    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    778

    Početno

    Roditelji, ZAŠTO FORSIRATI DIJETE? :? :? Znam da ima puno djece koja se voze u sjedalicama na kolicima ili u poluležećem, ali čemu to? Kad bude spremno sjediti- sjesti će samo, koliko god to nama nevjerojatno zvučalo da će samo sjest. Dijete zna kad je spremno i samo će napraviti što želi, ništa se neće postići forsiranjem. A to što su neki drugi stavljali svoje dijete sa 3,4 ili 5 mjeseci da polusjedi ili sjedi ili novorođenče u sjedalicu, ne znači da i ti moraš svoje... Ona djeca koju se ne forsira i roditelji čekaju da samo sjedne nisu ništa propustila ni nigdje zakasnila... Svi će se nasjediti u životu i tih mjesec ili dva sigurno im neće nedostajati. Niti će zbog toga biti napredniji u životu.
    Moja malena je svima super čvrsta, super drži glavicu, stavlja nožne prstiće u usta, ima šest mjeseci, odavno se nadiže – kao da vježba trbušnjake, ali još ne sjedi i mi ju ni ne stavljamo (osim u autu u sjedalicu zbog sigurnosti). Djeci je dobro i na leđima, na trbuhu... Nije njima dosadno kao što većina misli… I to koriste kao glavni razlog za posjedanje, a ne razmišljaju da neurološki to nije dobro.
    Jedva čekam da stigne tekst od Polovine…

  32. #32

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    412

    Početno

    moj sinko je takodjer prvo propuzao pa tek on "prosjedio". Do 5,5 mjeseci je uvijek lezao, uglavnom na podu. Tako je i propuzao i mislim da sam svima ucinila veliku uslugu tako sto sam ga pustila da radi onako kako njemu pase. Cini mi se da je stabilno sjedio, tj. sam se posjedao sa nekih 6 mjeseci, cini mi se...

  33. #33
    Inesica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    1,738

    Početno

    Ovo sam napisala na jednu sličnu temu i tako ja o tome mislim. Ako zaboravimo na mišljenja neurologa, fizijatra mislim da nam i same bebe kažu svoje

    Već se dosta na tu temu pisalo ali evo kako ja to vidim. Ne ovisi o mjesecima nego o bebi. Odnosno što beba može, da li može samostalno sjediti. Petra ima preko sedam mjeseci i još je nisam stavila da sjedi u kolicima. Doduše mi kolica ne koristimo sigurno već 2 mjeseca. Idemo van u maram i. Sad si razmišljam da li može jer bi trebala ići u grad gdje bi mi zgodna bila i kolica (+ marama). Ono što sam primjetila da ako beba ne sjedi samostalno, u bilo kojem drugom položaju osim ležećem, beba se nekako zgrbi u kolicima i to mi je tako neprirodno. Može se beba poduprjeti nečime ali ona i dalje leži našrek, glavicu čudno drži, "upadne" u kolica, sklizi iz početnog poloožaja... Rekla bi da je sve to neprirodno za bebu. Ja sam u dilemi jer neznam da li moja beba sjedi ili ne, s obzirom da je u nekakvom sjedećem položaju možda 2 sekunde jer cura, naime, puže pa nema vremena sjediti (ako uopće zna). Sad je vani tak i tak zima pa izlet odgađamo, marama mi je za ovo vrijeme zgodnija .

  34. #34
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Petra, beba sjedi onda kada se sama i postavi u sjedeći položaj i tako i ostane, bez prevaljivanja.
    Ako je ona zadovoljna svojim puzajućim istraživanjem, zašto bi sjedila?
    Iako, pretpostavljam da će i to brzo napraviti.

  35. #35
    Inesica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    1,738

    Početno

    ma to što ona radi više je klečanje. Jedna noga je ispred nje, na drugoj sjedi, s jednom rukom se podupire o nešto, s drugom prevrće nešto po ustima, uglavnom leđa su ravno :/ . Ako je nešto zainteresira može tako biti par trenutaka dok ne krene dalje puzati. Uglavnom ne sjedi onak kak mi to imamo u glavi pa za mene još niti ne sjedi. Njen bratić (5 tjedana stariji) zna i po pola sata sjediti na podu sa time da ga neko mora posjesti i uokolo postaviti jastuke jer kad mali šljopne na stranu ili iza to stvarno ružno zvuči. Pokušala sam im reći da to i nije njegovo samostalno sjedenje ali...
    Ma moj savjet, ako beba ne može nešto sama to nije to. Kad je Petra počela puzati točno tri puta se prevrnula na leđa (pala i udarila glavicom ) ali od tada je naučila održavati ravnotežu i od tada samo piči (ah evo je kod radnog stola sa kompjuterom, ššto ćemo sad ).
    Ma ovo moram prepisati u hvalisanja

  36. #36
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Inesica prvotno napisa
    sjediti na podu sa time da ga neko mora posjesti i uokolo postaviti jastuke
    Ovo "puca" direktno na mozak!
    I na kičmu!
    :/

  37. #37
    Inesica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    1,738

    Početno

    ma, kad sam im pričala za hodalicu gledali su me i komentirali da šta doktori znaju, stalno nešto izmišljaju. Sva sreća, za bebu, da im nije stala u auto (u Zagrebu su privremeno). Ma ja sam bila baš vesela kad je šogorica ostala trudna otprilike kad i ja pa sam si mislila kako ćemo zajedno djeliti iskustva sa malim bebačima (u okolici nemam nikog, pogotovo sad po zimi) kad ono mišljenja nam se razlikuju u svemu (hranjenju , sjedenju , hodanju , govorenju , lupanju po guzi ...). Tak da uglavnom ne pričam puno jer bi se brzo posvađale.
    Ah sad sam se izjadala

  38. #38
    Inesica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    1,738

    Početno

    Citiraj Inesica prvotno napisa
    Uglavnom ne sjedi onak kak mi to imamo u glavi pa za mene još niti ne sjedi.
    ma što ja to lupetam, cura mi sjedi. Idem na hvalisanja

  39. #39
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Eto vidiš kako se to promijeni.
    Preko noći!
    I ni u čemu nije zakinuta. Dapače!

  40. #40

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    591

    Početno

    potpisujem minu.

  41. #41
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Danas sam sa sobom na posao donijela tekicu u koju sam pisala kada je Sven šta napravio. E pa ovako:
    -sa 4 mjeseca se počeo okretati s leđa na trbuh
    - sa 5 mjeseci se okreće sa trbuha na leđa
    - sa 7 mjeseci sjedi uz podupiranje rukama o podlogu
    - sa 7,5 mjeseci samostalno sjedi bez pridržavanja, iz četveronožnog položaja se postavlja u sjed, počeo je puzati
    - sa 8 mjeseci ustao na noge pridržavajući se za ogradu od vrtića i tako može stajati po 2-3 minute
    - sa 8,5 mjeseci stvari počeo hvatati "pincetnim hvatom"
    - sa 8,5 mjeseci na upit gdje je lampa pogleda u tom smjeru, a tu i tamo pokaže rukom (to je isto netko pitao)
    - sa 9,5 mjeseci počeo je pljeskati
    - sa 10,5 mjeseci se počeo puštati kada stoji po 10-15 sekundi
    - sa točno 11 mjeseci prohodao
    - sa 11 mjeseci zna na upit pokazati svoj pupak, mamino oko, nos, ciku , jezik i nos na plišanom psu

    Eto.
    Ali još jednom, sve je to individualno i nije kod svih isto.
    Ovo je samo naš primjer, ako netko hoće okvirno vidjeti

  42. #42
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Brunda, ovo je super - mislim da će pomoći mnogim mamama koje se čude zašto četveromjesečno dijete ne sjedi samostalno.

  43. #43

    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    24

    Početno

    Mi smo bili prosli mjesec na redovnoj kontroli i poslije mene je ušla majka sa šestomjesečnim djetetom i doktor joj je rekao da sjedne na stolicu i bebu stavi da sjedi u krilu.Inače sam ga ja prije toga pitala kad je mogu stvljati u klokanicu i on mi je rekao da smijem tek kad navrši šest mjeseci tj.kad počne sjediti, a da je prije toga ne stavljam da sjedi sama.
    Prije mjesec dana je Anđela bila prehlađena i imala je temperaturu 37.2C
    pazušnu kad sam je odnijela kod pedijatrice ona mi je rekla da se bebama temperatura mjeri samo rektalno i da je samo ta realna temperatura i kad joj je izmjerila rektalno imala je 37.5C.Savjetovala mi je da joj dam pola kaškice paracetamola ako bude imala 38C i preko a ako bude imala 39C da dam čepiće jer je to jako visoka temperatura i da je moram u svakom slučaju odmah dovesti ili njoj ili u hitnu ako ne bude spadala.
    Tako da te temperature netreba olako shvatati i kod svake temperature treba nazvati pedijatra a ne sam nešto raditi.

  44. #44
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Dok temperatura nije 38.5 mjereno rektalno, ne treba ništa davati za snižavanje.
    Mi čak ni tada ne dajemo ako ne naraste veća.
    Samo ga kupamo.
    Tek ako je 39 rektalno, onda dajemo čepić. Za višu od 39.5 u guzi dajemo Ibuprofen sirup.
    Možda ga mi malo više puštamo prije sniženja, ali temperatura je obrana organizma i ako može bolje je da se organizam sam obrani.
    Pogotovo ako mu je opće stanje dobro.
    A djeca ionako bolje podnose temperaturu od nas odraslih.
    Ja kod 38 već trabunjam i davim sve oko sebe, a Sven se bolje od mene držao sa 40.

  45. #45
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    A što se tiče sjedenja, stvarno preporučam da ne slušate nikoga nego da jednostavno dijete koje samostalno ne sjedi, NE stavljate u sjedeći položaj!

  46. #46

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    591

    Početno

    [quote="tara1"]Inače sam ga ja prije toga pitala kad je mogu stvljati u klokanicu i on mi je rekao da smijem tek kad navrši šest mjeseci tj.kad počne sjediti, a da je prije toga ne stavljam da sjedi sama.


    nešto mi kod tog odgovora od tvog doktora nije jasno :? . ako se ne smije dijete stavljati u klokanicu prije 6 mjeseci kako onda većina klokanica ide do kilaže od max.9 kg. ja sma kupila klokanicu do max.7,5 kg i bembu se baš i ne sviđa pa zbog toga a i zbog pritiska na genitalije je ne koristim, ali ipak mislim da tu nešto ne štima. a kad sam kupovala klokanicu klokanica koja je mogla izdržati najviše kg je bila do max 11.2 kg. gdje je tu onda logika da se s klokanicom počinje s 6 mjeseci-koliko znam dijete bi tada trebalo imati kg koliko je pojedinim klokanicama maximum za opterećenje :? . ispravite me ako griješim.

  47. #47
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    čuj, i hodalice i jumperi se prodaju, a užasno su loši za djecu, čak zabranjeni za korištenje!
    kad sam pitala fizijatra zašto se te gluposti onda mogu uopće kupiti, njegov odgovor je bio : "pa i chicco mora od nečega živjeti...."

  48. #48
    mmmil

    Početno

    Koliko puta je potrebno ponoviti da su sva djeca različita i da ih se nikada, pa baš nikada ne smije uspoređivati sa drugom djecom. I to me jako ljuti kada se djeca uspoređuju. Svako dijete ima svoj razvojni put, a na kraju svi dođu na isto. Neka su djeca debela, neka ne, neka djeca imaju puno bolje razvijenu motoriku od drugih, nekoj zubići počnu rasti sa 3 mjeseca, a nekima sa 8. Moja je Jana primjerice mršavija beba i u usporedbi sa svojim vršnjacima je prava mršavica, ali kada čitam knjige u kojima piše o vještinama koje dijete stječe po mjesecima. Ona je u svemu naprednija za 2-3 mjeseca. Primjerice, po dolasku iz bolnice već je bila toliko žilava da je mogla lijepo držati glavicu, od dva mjeseca je ležeći na trbuhu glavicu držala više minuta, od tri i pol se počela svjesno okretati sa leđa na trbuh ( a sa trbuha na leđa joj ide teže, iako pedijatri kažu da prvo ide s trbuha na leđa), od 5 mjeseci je počela puzati do igračke, a već dugo prebaciva igračku iz jedne ruke u drugu i drži obje igračke u isto vrijeme ... itd. Ma, to je sve individualno. Još je ne forsiram da sjedi, iako bi ona to htjela, a mene je nekako strah.

  49. #49
    kloklo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Jarun
    Postovi
    2,995

    Početno

    Naša Leo nije ni u čemu bila ne znam kako napredna beba, već je baš onako mediokritetski tip i njena postignuća neće nikoga frustrirati

    Na www.leoweb.info u dijelu "Kad sam prvi put" je zapisan dio napretka...tko bi polovio baš sve kad dječica tako munjevito uče nove stvari

  50. #50

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    243

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    Djeca trebaju biti u potpuno ležećem položaju sve dok se sama ne uspiju podignuti u sjedeći.
    Citiraj apricot prvotno napisa
    Petra, beba sjedi onda kada se sama i postavi u sjedeći položaj i tako i ostane, bez prevaljivanja.
    Šestomjesečno dijete, postavljeno u sjedeći položaj, vjerojatno će nekoliko sekundi i ostati sjediti ali na sjedenje još uvijek nije spremno pa ga ne treba forsirati. Tijekom sedmog ili osmog mjeseca određeni broj djece će riješiti probleme s ravnotežom.
    Ako sam dobro razumijela prvo treba čekati da se beba sama podigne u sjedeći položaj, a onda treba čekati da sama riješi probleme s ravnotežom, a do tada je ni u kojem slučaju ne treba posjedati niti na sekundu.

    Molim vas potvrdite mi jesam li dobro razumjela.

    Pretpostavljam da će se beba u sjedeći položaj podići iz ležećeg položaja (gdje leži na leđima) bez potpore ruku (ili će se poduprijeti rukama?). Ako se pri tome ne podupire rukama onda mi je to stvarno nevjerojatno. Postoje li neke vježbe za jačanje trbušnih i leđnih mišića ili je dovoljno bebu postavljati na trbuh i ne sprječavati njene pokušaje dizanja glavice kada leži na leđima?

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •