Pokazuje rezultate 1 do 11 od 11

Tema: Projekt Kada za porod karlovackoj bolnici

  1. #1
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno Projekt Kada za porod karlovackoj bolnici

    Prije dva tjedna udruga Savjesni pokrenula je projekt nabave kade za porod za karlovacku bolnicu. Takodjer zele unaprijediti porodnistvo u Karlovcu i ponuditi zenama mogucnost da biraju izbor nacina poroda.
    Eto, konacno se nesto pokrenulo i kod nas u Karlovcu. Jos moram napomenuti da su glavni pokretaci projekta tri muskaraca. I sad se pitam: Karlovcanke, gdje ste?

  2. #2
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    matilda, kakvo je inace karlovacko rodiliste? ima li rooming? moze li otac biti na porodu? epiziotomija rutinska? ....kakva su tvoja iskustva?

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,111

    Početno

    Matilda javi ako vam preko portala mozemo pomoc barem najavom akcije isl

  4. #4
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno Karlovacko rodiliste

    Vec sam mozda i pisala o karlovackom rodilistu, ali nikad nije previse.
    Po dolasku u rodiliste brijanje i klistir su obavezni. Ne znam niti jednu mamu koja je to izbjegla. Cijelo vrijeme trudova mora se lezati na tvrdom zeljeznom stolu jer si prikljucena na CTG. Epiziotomija se radi rutinski. Ne poznajem nikoga tko je nije imao. Tijekom izgona primis se za kozne uzde (djiha!) i tiskas bebu.
    Lijecnici i babice su O.K. Trude se i sve je cisto i uredno. Radjaona je i klimatizirana, svira glazba.
    Meni je porod bio izvrstan, ali 5 dana (kod nas je toliko dana obavezno) bolnice i muke oko dojenja je bilo vrlo iscrpljujuce.
    Sestre se bas i ne trude pomoci mami oko dojenja, najsretnije su kad zena nema nikakvih problema, ali cim je neki mali ili veliki problem, ne pokazuju trud (iako se majka trudi), a i kod zena koje se ne trude, ne pokazuju volju da promijene majcino misljenje.
    O dojenju: daju vam u ruke nekakav papir na kojem pise koliko je dojenje dobro za vase dijete i to je to. Dalje slijede neumjesni komentari i potpuna nebriga.
    Trebate otici na tusiranje! Dvije kupaonice na 20 rodilja. Ukupno 2 tusa i jedna kada (koliko se sjecam). A ni broj WC nije velik (tri ili cetiri). Dok se tusirate, molite Boga da vam se beba ne probudi jer cete je naci uplakanu i plavu od placa. Nema nikoga da je utjesi ili primi dok vas nema.
    Trebate sestru, ali na zalost, zvono je kraj vrata. A kad sam se vec digla, onda je mogu i potraziti, ali i to je umjetnost. Obicno sjede u cajnoj kuhinji i puse. Ne biste vjerovali, ali osjecao se dim cigareta po hodniku.
    Ako se tesko prilagodjavate na ulogu majke ili na posljedice poroda, onda ste nadrapale. Ako ste snazni i beba vam je jako gladna pa i dojenje funkcionira, onda ste na konju. Cak ce i sestre prema vama biti ljubaznije.

  5. #5
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno

    U bujici rijeci zaboravila sam napisati da rodiliste ima rooming in i da otac moze biti na porodu jedino ako je zavrsio trudnicki tecaj. Barem kad sam ja isla roditi, pitali su me je li muz bio na tecaju. Da bio, puhao je i tiskao s nama trudnicama i bio je jedini tata na tecaju. :wink:
    Razgovarala sam i s predsjednikom Udruge Savjesni i obecao mi je par informacija o projektu Kada za porod i vrlo rado pristaje da se o njihovom projektu da obavijest i na Rodi. a mozda padne i kakva suradnja.

  6. #6
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    kada u radjaoni je ocigledno veliki ovogodisnji hit u hrvatskim rodilistima, zaista stvar prestiza
    po meni je logicnije prvo mijenjati stav lijecnika i sestara prema rodiljama, ukinuti obaveznu epiziotomiju, brijanje, klistir i ostalo sto smo trazili u peticiji, nego se sminkati i natjecati sa drugim rodilistima koje ce prije imati kadu.
    a za sve ovo gore navedeno ne treba puno novaca (u svakom slucaju manje nego za kadu).

    kakva je to udruga Savjesni, cime se bave?

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,111

    Početno

    Primila sam mail prosljedit cu ga na UO

  8. #8
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno Savjesni

    Udruga Savjesni je iz Karlovca. To je udruga za promicanje i zastupanje pozitivnih, univerzalnih vrijednosti, sa svrhom poboljsanja kvalitete zivota, razvoja i napretka drustva.
    Emily, imas pravo. Ja bih radije da sestre i lijecnici promijene svoj stav prema rodiljama i da porade na svojoj edukaciji o dojenju. A da o klistiru, brijanju i epiziotomiji ne govorimo.

  9. #9
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    i ja se slažem da prvo treba poboljšati uvjete rađanja o kojima govorite al i iz vlastitog iskustva ću vam reći da i sami možete preduhitriti neke radnje koje rutinski prethode porodu.Npr. brijanje- ja sam se i inače brijala jer mi to higijenski i estetski više odgovara.Tako da mi to nije bio problem. Kad sam dobila trudove, otišla sam se otuširati i usput se malo još obrijala.Zašto bi me oni tamo brijali s nekim odvratnim i prljavim britvicama.Naslušaš se svašta od drugih i to samo primjeniš u pozitivnom smislu.U bolnici su primalje sretno pozdravile moje neimanje dlaka.Kao da se njima da to raditi.Onda, epiziotomija- mene nisu rezali- vjerujem zato što sam i ja rodila u vodi- PODUPIREM NABAVKU KADE U KARLOVCU!!!Žene, zašto ne bi imali manju traumu poroda kad ne morate.Ja sam se smijala i šalila dok sam rađala.usto, radila sam i masažu međice zadnjih tjedana pred porod, mada ne redovito.A klistir, čujte o tome neću raspravljati jer sam za njega. Stvarno mi je odvratno kad pri tolkom tiskanju još malo i kakice bebi oko nosa.Jaki!!! :shock:

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    291

    Početno

    Ima li kakvih novosti u vezi te kade?
    Inace, znate li mozda koliko kosta jedna takva kada? (Zanima me u vezi takvih ne-bolnickih skupljanja sredstava, putem Udruga i sl.)

    Pozdrav!

  11. #11
    Honey avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    D.Resa
    Postovi
    1,962

    Početno

    Za sada kade nema. U zadnje vrijeme nisam čula da netko spominje nabavku.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •