Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 68

Tema: Plodna voda

  1. #1

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno Plodna voda

    Nakon što prođe termin poroda treba ići na plodnu vodu.
    Molim vas, kako točno izgleda taj pregled, ima li zbog njega opasnosti od indukcije poroda?

    Naime, termin mi je 13.11., a danas na zadnjem pregledu mi je ginekolog rekao da ako ne rodim tad, 14.11. ujutro pođem u bolnicu na plodnu vodu-da je to nekakav aparatić-ko cjevčica kojim se gleda zamućenost plodne vode. I da idem na taj pregled svako-ajoj, šta je reka 2-3 dana čini mi se. Meni se ne da ići na preglede koji mi se ne čine nužni. Naročito ako ima potencijala za izazivanje poroda. A mislim da i psihički ne bi svako malo se vukla po pregledima zadnje dane nego se rado u miru svog doma za to pripremala.
    Ima još jedan važan razlog zbog kojeg imam ovaj stav:
    U prošloj trudnoći mi je jedan ginekolog izračunao termin poroda, drugi, kod kojeg sam vodila trudnoću mi je produžio izračun za 4 dana jer moj menstrualni ciklus ne traje 28 dana nego 32 dana, dakle 4 dana duže nego je standardno. Rodila sam točno na taj 4 dana produženi termin poroda. Zato mi je ful čudno što me je ovaj ginekolog poslao da, ako ne rodim, odmah slijedeći dan nakon termina idem na plodnu vodu. Otkucaji srca-ništa, druge kontrole ništa, uzv-ne, nego plodnu vodu. :?

    Jesam li zabrinuta bezveze?

  2. #2
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Mislio je na amnioskopiju. Ali amnioskopiju ti ne mogu napraviti ako nisi prohodna barem za 1 prst. Meni su je uspjeli samo jednom nakon što sam prešla "termin" jer prije nisam bila ni malo otvorena. Ja sam malčice prokrvarila, ali ne znam je li to zbog amnioskopije ili zbog grubog doktora

  3. #3

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Jesam otvorena taman taj 1 prst. Rekao mi je da se uvlači neka cjevčica i kroz nju gleda :?

  4. #4
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    Meni su time nasadili bakterije, pa se plodna voda inficirala
    Ružan i bolan pregled
    Mislim da je i nepotreban. Većinu toga što treba saznati o stanju bebe i plodne vode, dr može vidjeti ultrazvukom i/ili CTG-om

  5. #5

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    sibenik
    Postovi
    241

    Početno

    u sib bolnici je praksa da se plodna voda-amnioskopija gleda svaki drugi dan nakon prelaska termina. pregled kratko traje i meni je bio jako neugodan (drugim zenama i ne toliko). ima smisla to sto zadnje dane zelis provesti u miru svoga doma bez nepotrebnih pregleda....ja sam na prvu amnio isla 5 dana nakon prelaska termina-zeljela sam se uvjeriti da je ipak plodna voda ok...rodila 5 dana poslije.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    skoro Zagreb
    Postovi
    305

    Početno

    Postoje odredeni, mali rizici kod prenesene trudnoce i postoje neke pretrage kojima se pokusava ustanoviti koje su bebe u opasnosti.
    No, vazno je tocno definirati "prenesenu trudnocu".
    To je trudnoca koja traje dulje od 42 tjedna, znaci ne dan nakon termina nego puna dva tjedna nakon termina.
    Tek u tom slucaju je potrebno ici na dodatne pretrage. Vazno je imati na umu da je, kao sto je Makita i dozivjela, racunanje termina po zadnjem datumu menstruacije prilicno nesigurna metoda ako se ne uzmu u obzir sve specificnosti zeninog ciklusa.

  7. #7

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Citiraj vještičica prvotno napisa
    Meni su time nasadili bakterije, pa se plodna voda inficirala
    Ružan i bolan pregled
    Mislim da je i nepotreban. Većinu toga što treba saznati o stanju bebe i plodne vode, dr može vidjeti ultrazvukom i/ili CTG-om
    Zar se to ne radi sterilnim uređajem?

  8. #8

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    makita, tvoje bojazni su sasvim na mjestu. Prije odluke o amniskopiji, razgovaraj sa ginićem o svemu što si napisala, trajanju ciklusa, neminovnom stresu kod amnio, riziku infekcije, normalnom trajamju trudnoće do 42 tjedna itd, i tek nakon toga donesite odluku kada na amnio. Svaka amnioskopija i svako drugo čačkanje ima svoje rizike, u najmanju ruku stres dok čekaš na red, nerijetko bol, krvarenje, ružan odnos osoblja da ne spominjem ...
    Traži da ti ponovo točno izračuna termin u odnosu na ciklus, i da ti kaže da li je prenesena trudnoća poslije termina ili poslije 42. tjedna.

  9. #9
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    Citiraj makita prvotno napisa
    Zar se to ne radi sterilnim uređajem?
    Radi. Okolina ne mora biti sterilna, a njoj nije uspjelo od prve, jer sam bila otvorena jedva taj famozni centimetar

  10. #10
    kasiopeja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    861

    Početno

    Ja cu samo rec da sam bila zatvorena u prvoj trudnoci kad mi je radjena amnioskopija. 8 dana nakon termina. Tu bol necu nikad zaboravit.....

  11. #11

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Možeš li, molim te, opisat taj pregled?

  12. #12

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Citat:

    Prenošenost čeda

    Definicija
    Prenošenost (graviditas prolongata, graviditas posttemporaria, graviditas serotina) jest naziv za trudnoću koja traje dulje od 42 tjedna, odnosno 294 dana od posljednje menstruacije.
    Prenošenost može biti prava, kad trudnoća uistinu dulje traje ili lažna kod koje se vjerojatno radi o nepravilnim menstrualnim ciklusima ili nepoznavanju datuma zadnje menstruacije.
    Učestalost prenošenosti je oko 7%, dok se prava prenošenost javlja u svega 1-2% trudnoća.

    Značenje
    Prenošenje čeda nakon termina porođaja značajno je zbog propadanja posljedice koje se događa trajem trudnoće. Odumiranje posteljice smanjuje dovod kisika i hranjivih tvari čedu koje postaje životno ugroženo. Kod lažne prenošenosti dijete nije ugroženo.

    Izgled prenešenog djeteta
    Tipične promjene na prenešenom fetusu nazivaju se dismaturnost, a obuhvaćaju: nestanak verniksa koji oblaže kožu fetusa, predugački nokti, dehidracija kože, smeđe-zelenkasto obojena koža, oštećena koža, smežurane ruke.
    Smrtnost prenešene djece u razdoblju oko poroda četiri je puta veća nego kod djece rođene na termin.

    Uzrok
    Točan uzrok prenošenja trudnoće nije poznat. Smatra se da nastaje poremećaj u djelovanju prostaglandina, lokalnih hormona koji su odgovorni za početak poroda.

    Dijagnoza
    Za razlikovanje prave od lažne prenošenosti bitni su podaci dobiveni od trudnice o zadnjoj menstruaciji i spolnom odnosu u vrijeme ovulacije te podaci iz praćenja trudnoće o rastu i veličini fetusa. Za dijagnozu nejasne prenošenosti najvažnija je amnioskopija - preraga kojom se gleda plodna voda i na temelju njenog izgleda procjenjuje zrelost fetusa. U doba prije termina izgled plodne vode se karakteristično mijenja, ona postaje mliječna što je dokaz zrelosti fetusa. Ako nije mliječna, pretraga se ponavlja dvaput tjedno do navršenog 41. tjedna, a nakon toga svako drugi dan. Dijagnoza se može postaviti i aniocentezom - pretragom kojom se radi punkcija plodne vode iglom kroz stjenku trbuha te se na temelju dobivene podne vode i stanica zaključuje o zrelosti fetusa.
    Za dijagnozu fetalne ugroženosti najvažnije su amnioskopija i kardiotokografija (bilježenje trudova i kucaja čedinjeg srca).
    Ukoliko se amnioskopijom uoči mekonijska plodna voda, to je indikacija za dovršetak poroda. Mekonij je prva stolica djeteta koja se u slučajevima manjka kisika i ugroženosti djeteta izlučuje prije poroda.

    Postupak
    Ukoliko se uoče znakovi ugroženosti fetusa na amnioskopiji, amniocentezi ili kardiotokogradiji, potrebno je dovršiti trudnoću vaginalnim putem ili carskim rezom - ovisno o stanju djeteta i majke. Ukoliko nema znakova ugroženosti, može se čekati, a li ne dulje od stvarnog 41. tjedna. Tada je potrebno pospješiti porod umjetnim putem.



    Ovo sam našla na medicina.hr

  13. #13
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    Pretpostavljam da se na mene odnosilo to sa opisom pregleda.
    Obavlja se na klasičnom ginekološkom stolu, ležiš na leđima. Dr uvede spekulum (onaj metalni "kljun" kojim se inače žene pregledaju pri uzimanju materijala za papa test npr). To jako boli i jako je neugodno u visokoj trudnoći. Onda kroz spekulum uvede dugačku metalnu cijev (amnioskop) koja na vrhu ima otvor približnog promjera 1cm. Vrh cijevi provuče kroz cerviks (koji je osjetljiv i otečen, i lako krvari) i taj otvor nasloni na opnu vodenjaka. Dovede izvor svjetla na drugi kraj cijevi, da vidi boju plodne vode i ima li zamućenja. Sve skupa, ako uspije od prve, ne traje dugo. Kod mene nije uspjelo iz prve :mad: I jako je boljelo.
    Definitivno tvrdim da sam tako zaradila infekciju plodne vode, zbog koje smo morale, i ja i dijete, primati antibiotike po porodu.
    Eto, nadam se da je bilo informativno.
    Da sam sad trudna i neko mi to predloži glatko bi odbila.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Prenošenost (graviditas prolongata, graviditas posttemporaria, graviditas serotina) jest naziv za trudnoću koja traje dulje od 42 tjedna, odnosno 294 dana od posljednje menstruacije.
    Prenošenost može biti prava, kad trudnoća uistinu dulje traje ili lažna kod koje se vjerojatno radi o nepravilnim menstrualnim ciklusima ili nepoznavanju datuma zadnje menstruacije.
    Ukoliko se uoče znakovi ugroženosti fetusa na amnioskopiji, amniocentezi ili kardiotokogradiji, potrebno je dovršiti trudnoću vaginalnim putem ili carskim rezom - ovisno o stanju djeteta i majke. Ukoliko nema znakova ugroženosti, može se čekati, a li ne dulje od stvarnog 41. tjedna. Tada je potrebno pospješiti porod umjetnim putem.
    je li ovdje samo ja vidim nelogičnosti u napisanom :?

  15. #15

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    je li ovdje piše - iako je s djetetom i majkom sve u redu, te trudnoća nije stvarno prenesena - porod ipak treba dovršiti nasilno najkasnije u 41. tjednu ?

  16. #16

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Hvala ti. Ovo o pregledu sam baš želila znati prije nego zovnem svog liječnika. Jer, između ostalog želim i trebam baratati informacijama i nazivima pretraga i postupaka i uređaja ukoliko mu želim sve reći što i kako mislim. Jer kad mi je danas davao na kraju pregleda uputnicu, ja taman da ću se poć obuć, on pridodaje da je to uputnica za porod koju, ukoliko ne rodim na termin će samo prepraviti u bolnici dan kasnije kada trebam doć obaviti pregled plodne vode. Taj pregled treba obavljati dakle svaka 2 dana-dobro sam bila upamtila-po netu sam uspila sad pronaći.

    I ja ostala :? :/ Onako gola smrzavam se na putu za obuć se, ne mogu ni sjesti
    Kako se radi pregled, pitam ga...nisam bila oboružana onim pametnim pitanjima: Koji su mogući rizici takvog pregleda, nuspojave...i što sam već pametnije mogla sročit. Samo sam mislila da je po meni taj termin prerano stavljen barem 3-4 dana. Eh, da, i pitala sam da zašto odmah sutra, gdje, treba li se naručivat...i te banalnosti...
    Ugl.dođe se na Firule ujutro u 8:30
    Tako mi on reče. Da ima i privatnika koji imaju uređajčić-tu info mi nije priskrbio :/

    Davno se i na našem forumu o ovom pisalo, pa sa zakašnjenjem nalazim i te postove. Da olakšam drugima traženje, evo linka:

    http://www.roda.hr/forum/viewtopic.p...874a38b206306e

  17. #17

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Odgovarala sam vještičici pa se odužilo.

    Zanimljivo pitaš, TinaZ

  18. #18

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    vjerojatno postoji određeni rizik mutne plodne vode između 38 i 42 tjedna. Ali mene interesira, koliki je taj postotak u stvarnosti, 1%, 5%, 10% ??

    Imaš sigurno negdje kako se računa termin, pa probaj si sama izračunati i onda pitaj ginića, možeš i telefonom.

  19. #19
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    makita imaš ovdje izračunavanje termina prlagođeno dužuni ciklusa

  20. #20

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Našla sam ja tu mogućnost izračuna i na www.cito.hr
    Kod njih sam vodila 1. trudnoću pa sam odmah bila znala da mi je termin prerano određen jer nisu uzeti u obzir trajanje menstrualnog ciklusa...al se nisam zabrinjavala dok me nije poslao da brže bolje idem na te pretrage jutro!!! nakon predviđenog termina

    Mislim, spomenula sam to ginekologu tijekom vođenja trudnoće, on reagirao klimanjem glave, pa nisam ni ja davala važnosti...Sad je očito postalo bitno.

  21. #21
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    makita, trudnoca je prenesena tek nakon 42 tjedna.
    roditi tjedan dana nakon termina je jednako normalno kao i roditi tjedan dana prije termina. imas jos dosta vremena do stvarne prenesenosti.

    razmisli da, umjesto da odes na amniskopiju, odes nekom privatniku da uzv-om provjeri stanje djeteta i plodne vode. ako je dijete u redu, zasto raditi dodatne agresivne pretrage?

  22. #22

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    dobro opisano, amnioskopija je baš agresivna pretraga

  23. #23

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Hvala vam još jednom svima za sve po redu: od podrške, podjele vlastitih iskustava, informacija kojima baratate. Surfala sam sinoć da bih danas bila u stanju razgovarati sa svojim liječnikom.Htjela sam biti upućena u samu prirodu tog zahvata i u terminologiju.
    Rekao mi je da sam ja slobodna odlučiti što ću i kako ću. Malo se i on zapetljavao u terminologiju kojom je razgovarao sa mnom-znate, ja sam vam to rekao da je to uobičajena praksa splitske bolnice, a i odredio sam vam termin obzirom na veličinu ploda mjerenu UZV-om u nekoliko navrata tijekom trudnoće...al istina da se termin računa po različitim metodama, to varira 3-4-5 dana pa vi možete na taj pregled kad vi želite, mislim, ne može vas nitko prisilit.Dobro mi je da je tako rekao i zbog mog unutarnjeg mira, i zbog MM i dragih ljudi oko mene-da se ne brinu...jerbo sad to nije moje "fantaziranje" nego mi je rekao i liječnik

    Inače, termin mi je odredio pomoću onog kotačića, a tijekom trudnoće-zar nema raspona veličine fetusa -logika mi govori da se ni u ranijim fazama trudnoće ne može u 3 dana znat trajanje trudnoće...al neću sad lupetat...

  24. #24

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Splicanka u Zagrebu
    Postovi
    86

    Početno

    Ciao Makita...moja prica je bila identicna kao tvoja...svaki ginekolog je imao za porod svoj termin atako je to kod nas iz Splita-nepredvidive bebe. Kada je taj dan napokon dosao trebalo je prekontrolirat plodnu vodu...meni je isto bila tlaka taj odlazak pa cekanje...i na kraju pregled.Sam pregled ti se obavlja u bolnici na katu di se nalazi vaginalni UZ.Nije bolan,ali je poprilicno neugodan.Moras se fino opustit i osjetit ces kao da te netko uštipnuo.Sestre su jako ugodne i drage.Ja sam se možda malo i iznenadila pa mi je to pojacalo negativni dojam (ocekivala sam lampicu i promatranje ).
    Rekla sam muzu-ako sutra ne rodim idem na inducirani jer vise ne odlazim iz bolnice bez bebe.Sutra dan sam rodila
    Nakon tog pregleda ti bude malo krvi,a meni je i cep ispao.Odmah nakon pregleda sam osjetila laaaagana stezanja koja su se do veceri pretvorili u lagane trudove u ujuto-Megica :D
    Nemoj se plasit-jako puno cura kaze da im je pregled bio ok.Neke,kao ja,da je malo neugodan...tebi mozda bude super..samo se opusti
    sretno-javi kako je proslo

  25. #25

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Citiraj TinnaZ prvotno napisa
    dobro opisano, amnioskopija je baš agresivna pretraga
    nakon koje poželiš radije roditi nego ponovo još jednom na to ići. A oni se mašala potrude ne zaboraviti ponuditi indukciju, čim pređeš termin. Ja sam dobila odgovor zašto indukcija - zato što je plodna voda zrela, mliječna (ne mutna, niti mekonijska), beba je zrela, pa zašto čekati prirodan porod. Ne mora boljeti, ali ležiš ravno na stolu kao daska, kičma ti otpada, trbuh ti pritišće sve živo da imaš osjećaj da ćeš prsnuti i gore i dolje, i onda ti netko uvede metalnu cijev sve do vodenjaka.

  26. #26
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Moje iskustvo: gledali su mi plodnu vodu 2 puta i to prije termina (stvarni termin mi nisu nikada niti uspjeli odrediti, kada me je netko pitao za termin, bio je od 19. do 29., valjda zato i ta ranija kontrola plodne vode), amnioskopija me nije boljela, niti bila neugodna, niti sam poslije krvarila (hvala Bogu!), plodna voda je bila mliječna na zadnjoj kontroli i nitko mi nije inducirao porod, nego su me naručili za tjedan dana na pregled. Pregled je trebao biti u ponedjeljak, a ja sam rodila dan prije, znači 6 dana nakon amnioskopije (znači da mi ta pretraga nije utjecala na porod, bar prema mojem zaključku).
    To je samo moje iskustvo koje je bilo pozitivno, naravno uvijek može mnogo toga poći po zlu.
    Ja sam u tom trenutku smatrala da je amnioskopija opravdana zbog ogromnih razlika u terminima. Baš sam rastegnula, oprostite.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    ma daleko od toga da je to neka strašna bol, a isto kao i pregled otvorenosti tijekom poroda može je raditi netko tko zna i netko tko ne zna ili ne želi naučiti napraviti to pažljivo i nježno.
    bitno je kad se odlučiš otići na amnio (ako se prije ne porodiš), da reagiraš ako je neugodno i bolno, da tražiš da budu pažljiviji, da ne toleriramo izjave poput "ako vas ovo boli, kako ćete na porod" i slično, i da ne šutiš kao što nisi niti dosad.

  28. #28

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Ma nije problem bol, nego nepotrebna bol. Obzirom da mi je termin najraniji mogući postavljen, obzirom i da moj liječnik daje "lufta" jedno 3-4-5 dana, stvarno nije nužno trčat dan nakon tog termina na tu amnioskopiju. Osim toga, za početak nadziranja radije bih učinila CTG jer nije invazivna metoda...a samu amnioskopiju bih isto radije u privatnog ginekologa nego u bolnici-jer se radi svako 2 dana, pa ako je ona u nekim slučajevima nužna, radije biram da je uvijek obavlja ista osoba. Tako ja nekako sudim.

    A i ne sviđa mi se da me se šalje na neki pregled jer je to uobičajena praksa mjesne bolnice. Ja sam jedinstvena ovaj porod je jedinstven, ova beba također...
    A i osijećam da nam treba mir, a ne neka trka po pregledima

  29. #29
    cokolina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    mjesto rođenja
    Postovi
    912

    Početno Re: Plodna voda

    Citiraj makita prvotno napisa
    Naime, termin mi je 13.11., a danas na zadnjem pregledu mi je ginekolog rekao da ako ne rodim tad, 14.11. ujutro pođem u bolnicu na plodnu vodu
    a sta da ja kazem; meni je termin izracunao 20.11., a u ovaj petak (9.11.) mi je rekao da ce me pregledati da li sam otvorena-ako jesam salje me na amnioskopiju...znaci poslace me na gledanje plodne vode iako nisam ni blizu termina (njegovog) a sto se mene tice, mojih proracuna, beba bi mozda tek u 12 mjesecu trebala doci. sad ja vas pitam, da li da inzistiram da me ne salje na te preglede.....ustvari vidit cu sto cemi reci u ovaj petak i kakvo je stanje...

  30. #30
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    imajte u vidu da je amnioskopija postupak koji vrlo često inducira porod.
    mislim da je pred kraj trudnoće ultrazvuk daleko nježniji i manje agresivan način pregledavanja.
    zapravo, tada (/pred kraj tr.) mu je upotreba vjerojatno i najkorisnija.

  31. #31

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Splicanka u Zagrebu
    Postovi
    86

    Početno Re: Plodna voda

    Citiraj cokolina prvotno napisa
    Citiraj makita prvotno napisa
    Naime, termin mi je 13.11., a danas na zadnjem pregledu mi je ginekolog rekao da ako ne rodim tad, 14.11. ujutro pođem u bolnicu na plodnu vodu
    a sta da ja kazem; meni je termin izracunao 20.11., a u ovaj petak (9.11.) mi je rekao da ce me pregledati da li sam otvorena-ako jesam salje me na amnioskopiju...znaci poslace me na gledanje plodne vode iako nisam ni blizu termina (njegovog) a sto se mene tice, mojih proracuna, beba bi mozda tek u 12 mjesecu trebala doci. sad ja vas pitam, da li da inzistiram da me ne salje na te preglede.....ustvari vidit cu sto cemi reci u ovaj petak i kakvo je stanje...
    Ja bi otišla jer sam se dosta bojala te zamucene vode.Citala sam prica i prica o tome i jednostavno ne bi imala hrabrosti ici protiv doktora kad se radi o takvoj stvari.Jel me kuzite sto zelim reci?

  32. #32
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ja sam rodila dvojicu od trojice poslije izracunatog termina, a nisam nikad bila na amnioskopiji. A ni necu.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    Imam nekoliko pitanja pa nek mi odgovori tko zna... Hvala!

    Od čega se plodna voda zamuti nakon što bude mliječna?
    Očito zamućena nije isto što i mekonijska plodna voda. Mekonijska postane zato jer beba zbog nekog stresa pokaka mekonij prije nego se rodi. Je li u tom slučaju i mekonij u vodi problem ili "samo" to što je beba pod stresom?
    Objasnite mi zašto je UZV bolji od amnioskopije. Jasno mi je da je neinvazivan i da je manja mogućnost infekcije i oštećivanja vodenjaka. Međutim zanima me dijagnostička prednost, tj. što se UZVom više sazna nego aminioskopijom?

  34. #34

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    možda da pitaš i na http://www.udrugaprimalja.hr/Faq.aspx?G1=10, da ti baš neka primalja stručno odgovori.

  35. #35
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Objasnite mi zašto je UZV bolji od amnioskopije. Jasno mi je da je neinvazivan i da je manja mogućnost infekcije i oštećivanja vodenjaka. Međutim zanima me dijagnostička prednost, tj. što se UZVom više sazna nego aminioskopijom?
    mislim da je ovo boldano izuzetno važno i to mu je već velika prednost.
    nisam sigurna koliko se pak dobro može vidjeti kakva je plodna voda, ali svakako se može vidjeti u kakvom je stanju dijete,(u čemu i je poanta tih pregleda), u kakvom je položaju pred porod.
    može se vidjeti i količina plodne vode.
    nemoj ovo shvatiti kao reklamu za uzv pred kraj trudnoće , ovo je samo u usporedbi s amnioskopijom.
    jer pitanje je da li je uopće potrebno rutinski išta pregledavati.

  36. #36

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno Re: Plodna voda

    [/quote]a bi otišla jer sam se dosta bojala te zamucene vode.Citala sam prica i prica o tome i jednostavno ne bi imala hrabrosti ici protiv doktora kad se radi o takvoj stvari.Jel me kuzite sto zelim reci?[/quote]
    To i jest ono najteže u svemu ovom...ali imajući na umu da sam zdrava i da mi je trudnoća uredna, da mi nijeuzeo u obzir duljinu mog menstrualnog ciklusa kad je određivao termin poroda, da je i on sam rekao da ima lufta u tim proračunima 3-4-5 dana, s obzirom da se zna da brojna rodilišta i ginekolozi, ne samo u svijetu nego i kod nas, nemaju amnioskopiju nakon 40. tjedna kao "uobičajenu praksu" i najviše s obzirom na to da je taj pregled invazivan i svojom neugodnošću može potaknuti porod-što ne želim, nego želim da beba odredi kad želi van- ja imam hrabrosti ne ići 14.11. na taj pregled. Radije ću na još jedan UZV i CTG srca djeteta na primjer...ako me već uhvati briga.

  37. #37

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Splicanka u Zagrebu
    Postovi
    86

    Početno Re: Plodna voda

    Citiraj makita prvotno napisa
    To i jest ono najteže u svemu ovom...ali imajući na umu da sam zdrava i da mi je trudnoća uredna, da mi nijeuzeo u obzir duljinu mog menstrualnog ciklusa kad je određivao termin poroda, da je i on sam rekao da ima lufta u tim proračunima 3-4-5 dana, s obzirom da se zna da brojna rodilišta i ginekolozi, ne samo u svijetu nego i kod nas, nemaju amnioskopiju nakon 40. tjedna kao "uobičajenu praksu" i najviše s obzirom na to da je taj pregled invazivan i svojom neugodnošću može potaknuti porod-što ne želim, nego želim da beba odredi kad želi van- ja imam hrabrosti ne ići 14.11. na taj pregled. Radije ću na još jedan UZV i CTG srca djeteta na primjer...ako me već uhvati briga.
    Imaš pravo-nije ti takva panika.Nisam znala za te alternativne metode-odnosno da se dovoljno dobro moze stanje plodne vode procijeniti i preko UZV (znam da je meni gledala stanje posteljice i svejedno poslala na amnio-kao nešto što se "mora".Kod iduce bebe cu i ja pokusat izbjec amnioskopiju ako prenesem,a to da moze potaknuti porod-meni ga je definitivno potaknuo
    ah..sta bi ja bez vas...svaki dan nesto novo naucim...tesko ce doktori bas sve po svome s nama Rodama

  38. #38

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    aj nemoj da te čuju

  39. #39
    cokolina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    mjesto rođenja
    Postovi
    912

    Početno

    negdje sam procitala da je vani zabranjena amnioskopija, jel to istina i u kojim zemljama je zabranjena?

  40. #40
    ivana b avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    474

    Početno

    Meni je nelogično da se BOJA plodne vode može viditi uzv-om :/ Pa zato se i radi amnioskopija - da golim okom vide kakva je boja.
    Mislim da te opravdano gin.poslao na amnio.zbog svog iskustva sa prijašnjim prenešenim trudnoćama, te kako bi bio miran i znao da je plodna voda dobra i da indukcija nije potrebna.
    Spominjala si da ti je možda i termin loše izračunat..možda i jest, ali u smislu da ti je ovulacija bila ranije a ne kasnije - u tom slučaju veće su šanse da je trudnoća stvarno prenešena.

    Vještičice, kako znaš da su te zarazili baš pri amnioskopiji? Jesi li radila možda briseve cerviksa zadnjih par tjedana trudnoće, da se vidi imaš li možda neku bakteriju?

    Da zaključim..mislim da je opasnije ne napraviti pregled.Mekonijska plodna voda je nečista, pa u njoj su fekalije djeteta, i porod se treba hitno dovršiti.Za primjer ću navesti svog rođaka - teta je par dana nakon termina poroda išla na amnio., plodna voda je bila mekonijska..porod je hitno obavljen carskim rezom a rođak je jedva ostao živ jer se nagutao plodne vode! Ostao je u bolnici na antibioticima par tjedana.
    Dakle, isplati se pretrpit bol pregleda zbog svog djeteta, ionako te čeka još veća bol- a to je porod

  41. #41
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Boja plodne vode se NE moze vidjeti na uvz-u, nego se gleda stanje djeteta. Ako je djetetovo stanje ok, kakve veze ima boja plodne vode?

    Mekonijska plodna voda nije isto sto i mlijecna plodna voda niti isto sto i zamucena plodna voda. Do mekonijske najcesce dolazi zbog nekakvog stresa kod djeteta i cak ni ona sama posebi nije opasna osim u slucaju da je dijete udahne ili se naguta, a to se pak puno cesce dogadja u induciranom porodu nego u prirodnom.

  42. #42
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    ivana b
    jesam, radila sam bris i bio je uredan. Mojoj bebi je na intenzivnoj iz brisa pupka i oka izolovana E.Coli, koju ja nikad u životu nisam imala. Kasnije sam od osoblja u pola glasa čula da je to "kućna baja" :mad:
    Boja plodne vode se ne vidi na UZV, ali se vidi patnja ploda i prije nego se plodna voda "oboji". Zelena (mekonijalna) prebojenost plodne vode direktan je rezultat patnje ploda, tačnije asfiksije čeda. To sa itekako vidi i na CTG i na UZV
    Amnioskopijom se gleda tzv zrelost plodne vode, koliko je mliječna i koliko u njoj ima verniksa, da se time procijeni spremnost ploda za porod. I to se vidi ultrazvukom (partikule verniksa, znam jer sam ih vidjela - pokazali mi).

  43. #43

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    Mekonijska plodna voda nije isto sto i mlijecna plodna voda niti isto sto i zamucena plodna voda. Do mekonijske najcesce dolazi zbog nekakvog stresa kod djeteta i cak ni ona sama posebi nije opasna osim u slucaju da je dijete udahne ili se naguta, a to se pak puno cesce dogadja u induciranom porodu nego u prirodnom.
    Zašto je opasno da beba udahne ili se naguta mekonijske plodne vode? Možda zvuči kao glupo pitanje, ali beba u trbuhu ionako stalno pije plodnu vodu - zato štuca, piški i ima mekonij u crijevima od čestica iz plodne vode koje prođu kroz probavni sustav. Osim toga, beba i njezino maternično okruženje su sterilni, pa je i mekonij sterilan. Zašto je onda opasno da beba proguta mekonijsku plodnu vodu? Ili sam ja nešto pobrkala.... :?

  44. #44
    ivana b avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    474

    Početno

    Citiraj mendula prvotno napisa
    Osim toga, beba i njezino maternično okruženje su sterilni, pa je i mekonij sterilan. Zašto je onda opasno da beba proguta mekonijsku plodnu vodu? Ili sam ja nešto pobrkala.... :?
    Očito je opasno čim ginek. žele poroditi trudnicu kad saznaju da je plodna voda mekonijska.
    U crijevima postoje određene crijevne bakterije pa stoga mislim da mekonij ne može nikako biti sterilan.
    Da, plodnu vodu dijete može progutati bilo kad, npr.moja beba štuca mi u trbuhu barem 3 puta na dan po 10-ak min.,upravo zbog toga što se nagutala plodne vode. Bebe ju konstantno piju i izmokravaju, ali ono što znam iako nemam veze sa medicinskom strukom, jest da mekon.pl.voda nikako nije dobra za dijete.Da jest, beba bi kakala cijelo vrijeme trudnoće u nju i ne bi bilo nikakvog problema!
    Bilo bi dobro da nam se javi i koji liječnik na forumu i malo nam razjasni da li je zaista amnio.potrebna ili ne, ovako možemo samo nagađati.Ili ako netko ima neke dobre linkove o štetnosti amnio. i mek.pl.vode, neka ih stavi.
    Svejedno, meni se čini da je amnio.potrebna - zašto je inače izmišljena ovakva vrsta pregleda :?

  45. #45
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    Mekonijum jeste sterilan. To ne mijenja njegovu osobinu da bude hemijski opasan po bebina pluća ako ga beba udahne.

  46. #46
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    mislim da nije kemijski opasan (iako zapravo nemam pojma) vec uzrokuje probleme s disanjem kad se beba rodi i povecava sansu za upalu pluca. al nisam sigurna.

    ivana, pregleda je izmisljen ali njegova dobrobit nije dokazana i unatoc tome kod nas se provori rutinski. epiziotomija je dokazano nepotrebna, osim u nekim rijetkim, al uistinu rijetkim slucajevima pa se kod nas i dalje rutinski provodi... stvar je u tome da se dok nas trudnice s mekonijskom vodom induciraju sto poprilicno povecava sansu da dijete bude u stresu i da udahne plodnu vodu... jel mozes i tu kontradikciju objasniti sa "sigurno doktori znaju zasto to rade"...

    mendula, pojma nemam za gutanje. mislim da je udisanje puno opasnije od gutanja, ali mi je ostalo negdje u glavi da ni gutanje nije pozeljno. trebala bih provjeriti.

  47. #47
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    Jeste isključivo hemijski opasan, uništava pluća, pa beba nema čime disati i većinom završi na umjetnoj ventilaciji.
    Evo ovdje Meconium aspiration syndrome o aspiracionom sindromu.

  48. #48
    cokolina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    mjesto rođenja
    Postovi
    912

    Početno Re: Plodna voda

    Citiraj cokolina prvotno napisa
    Citiraj makita prvotno napisa
    Naime, termin mi je 13.11., a danas na zadnjem pregledu mi je ginekolog rekao da ako ne rodim tad, 14.11. ujutro pođem u bolnicu na plodnu vodu
    a sta da ja kazem; meni je termin izracunao 20.11., a u ovaj petak (9.11.) mi je rekao da ce me pregledati da li sam otvorena-ako jesam salje me na amnioskopiju...znaci poslace me na gledanje plodne vode iako nisam ni blizu termina (njegovog) a sto se mene tice, mojih proracuna, beba bi mozda tek u 12 mjesecu trebala doci. sad ja vas pitam, da li da inzistiram da me ne salje na te preglede.....ustvari vidit cu sto cemi reci u ovaj petak i kakvo je stanje...
    evo mene opet; uspjela sam izbjeci da me posalje na amnio., no opet mi je rekao da za tjedan dana dodjem da vidi koliko sam otvorena, pa ce me onda poslati na amnio.
    meni nije jasno zasto se toliko zuri, kad mi termin nije tako blizu i zasto to stalno forsira?
    inace, rekao mi je da sam jedva za vrsak prsta otvorena, pa cemu onda amnio? imam jos bar 10 dana do termina!

  49. #49
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj vještičica prvotno napisa
    Jeste isključivo hemijski opasan, uništava pluća, pa beba nema čime disati i većinom završi na umjetnoj ventilaciji.
    Evo ovdje Meconium aspiration syndrome o aspiracionom sindromu.
    Dobro, dobro, streberice jedna, samo nemoj packe dijeliti.

  50. #50
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno


Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •