Pokazuje rezultate 1 do 19 od 19

Tema: Autosjedalica - uvijek i bez iznimke

  1. #1
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno Autosjedalica - uvijek i bez iznimke

    Svaki dan, ali svaki dan vidim djecu kako se voze na prednjem sjedištu. Vidim kako se voze i na zadnjem sjedištu, ali bez AS.
    Svaki dan vidim i ljude kako se voze bez pojaseva....

    Isto tako, svaki put kada vozim djecu svoje sestre ne vežu se na zadnjem sjedalu i znam da je opasno...
    Djeca imaju 16 i 10 godina...
    i moram priznati da jednostavno ZABORAVIM... zato što sam tako naučila... nekada se sjetim, pa muku mučim da se sjetim. Od sada ću da inzistiram na tome, pa ako hoće da se voze, nek se vežu.

    Da li ste gledali jaoooo, ne mogu se sjetiti ime političara - onaj ćelavi, ogromni, što su mu kuću srušili?
    Uglavnom, kada su mu kuću rušili sjeo je u auto, svog sina stavio sebi u krilo, a on je bio vozač i lijepo se provozao pored policije i mahao.
    Policija je stajala, kamere zabilježile, prikazale i ukazale na to na TV-u i šta? Pojeo vuk magarca!
    Nažalost, da je taj policajac nešto napravio u tom trenutku, ne sumnjam da bi ostao bez posla ili bio na uvjetnoj nakon par poziva ili nešto.... nema sumnje u to....

    Isto tako, pitam se koja je služba policajaca, jer oni samo stoje kada vide tako nešto ili kada projuri neki bijesni auto kroz Zagreb 150km/h (gledala svojim očima) policajci samo gledaju i okrenu glavu!

    Neki dan kroz Sarajevo se provozao čovjek sa djetetom na prednjem sjedištu, pa da je makar bilo vezano - ali ni to...
    Znači, tu se već odgaja buduća generacija nevezača (što nije 100% sigurno, je li)

    I htjedoh reći šta sam pročitala - ako se vežete na prednjem sjedištu, a osoba iza vas nije, ta osoba je opasnos za oboje. Naime, pojas može zadržati 1 osobu, u slučaju udara osoba iza stavlja dodatni teret na prednje sjedište i njegov pojas koji tu gubi svoju funkciju.

  2. #2

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Sviđa mi se kako je sročen tekst.
    Jako mi je drago da ste se odlučili na ovaj način istupiti prema medijima i provoditeljima zakona. Čini mi se da bi moglo posvijestiti postojeći problem i nemar. Nadam se da će imati odjeka.

  3. #3
    Ana i mamino zlato avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    937

    Početno

    Evi smo kupili AS kad i kolica. Nastojala sam je voziti u njoj. Međutim više puta je plakala, pa sam ju iz iste i vadila, samo da ne plače. Onda sam pročitala jedan tekst na stranicama http://www.autosjedalice.info/cms/ . Dijete koje je u rukama mama ne može zadržati i kada zna točno vrijeme udara, a kamoli kad je iznenadan i neočekivan. To mi je bilo dovoljno. Sada je AS stvarno UVIJEK I BEZ IZNIMKE ma koliko beba plakala. Rađe stanemo ili bilo šta drugo. Dok je auto u pokretu Eva je u AS.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno


  5. #5

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Svaka čast na tekstu!

  6. #6
    ruby avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    387

    Početno

    Nadam se da ste to stvarno poslali! Ja bih ovo pismo poslala i novinama. Mene to toliko frustrira da mi se čak čini da je pismo preblago!!
    Bila je sa mnom jedna ženska u sobi u rodilištu koja je iz Mostara i rekla je da će ona svoje dijete držat na sebi do Mostara i da kako se ja mogu povodit za tim modernim glupostima, da je to sad trend. I ja joj sve lijepo objasnim o tome, ona opet po svom. I što možeš reći za takvu majku osim da je glupa, gluha i slijepa??!!
    Stvarno me to ljuti!!
    Bravo za tekst :D !!

  7. #7
    šnapi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    476

    Početno

    tekst je pogodio u srz problema i nadam se da ce neke i osvjestiti. mene je osobno roda naucila vaznost koristenja as i na tome joj hvala!

  8. #8
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    odlično!

  9. #9
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj ruby prvotno napisa
    Nadam se da ste to stvarno poslali! Ja bih ovo pismo poslala i novinama.
    pismo je otišlo u petak, na 22 adrese.
    još se nitko nije oglasio :shock:

  10. #10

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno


  11. #11
    anjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    3,849

    Početno

    za tekst
    a za novinare

  12. #12
    saška avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    1,054

    Početno

    [quote="apricot"]
    Citiraj ruby prvotno napisa
    pismo je otišlo u petak, na 22 adrese.
    još se nitko nije oglasio :shock:

  13. #13
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Oglasili su se portali Javno.com i Mame i Bebe

    Jutarnjem smo cak poslali i snimke crash testova (imaju postavku na portalu koja to omogucava), jedan s bebom u krilu mame, al nista :/

  14. #14
    Riana avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    međimurje
    Postovi
    1,726

    Početno

    Super tekst :D

  15. #15

    Početno

    Odličan tekst, odličan pothvat,no na žalost sumnjam da će imati odaziva.
    Odgovornost je isključivo na roditeljima, manje na policiji koja ne reagira niti na ubojstva, prijetnje, luđačku vožnju po glavnoj aveniji usred bijelog dana i usred velike gužve, ne reagira na negiranje crvenog svjetla na semaforu, a kamoli da će onda na (po njima) tako banalnu stvar kada i tako roditelji odlučuju da li će tako postupiti ili ne. A prvi korak je informiranje i svjesnost o opasnosti koja vreba iz tog čina,a koje mnogi nisu svjesni. Kada sam izlazila iz rodilišta sa Zalom u naručju, muž i ja smo od prvog trenutka rekli kako se Zala NIKAD neće voziti u autu a da nije pravilno vezana u svojoj autosjedalici.No, na žalost, već prva vožnja završila je upravo suprotno.Dok sam Zalu u rodlilištu nosila u naručju isključivo u jastuku koji daje neku vrst sigurnosti mladim i neiskusnim majkama kakva sam i ja bila, na izlasku iz rodlilišta trebalo je Zalu smjestiti u jaje-autosjedalicu.Kako sam je tada prvi puta primila u ruke a da je bila bez jastuka, onako malu i sićušnu, osjećala sam se jako nesigurno i nisam imala hrabrosti da je sama smjestim u to jaje, nekako mi je izgledala premala, sva utonula u jaje, pojasevi su bježali na sve strane.I tada zamolim sestru koja ju je obukla i predala mi je da je ona stavi u sjedalicu.Ona me je samo pogledala i rekla kako ona ne želi staviti tako malu bebu u to čudo i da ona uopće to ne preporuča, da je beba najsigurnija u maminom naručju.Ja sam je ponovno zamolila da mi pomogne,ali samo se okrenula i otišla i rekla da kakva sam ja to majka ako mislim da beba nije sigurna u mom naručju. :? Kao i svaka friška i neiskusna majka, poslušala sam je i Zalu nosila u naručju za vrijeme vožnje.Nakon toga sam se pokajala kako sam postupila,ali onda je već bilo kasno, a mi smo imali sreću da smo "živi i zdravi" stigli do kuće.Posle sam malo čitala na netu vezano na tu temu,a i frendica koja je rodila u Beču kaže kako ti tamo uopće ne daju bebu dok im ne pokažeš autosjedalicu u kojoj ćeš dopremiti bebu od rodilišta do kuće,a ako je nemaš oni su ti je voljni posuditi.Isto je i svugdje vani u rodilištima.U obzir ne dolazi čak niti košara u kojoj mnogi nose djecu dok su tako mala, čak niti današnje košare koje imaju pojaseve iznutra.U njima je beba u nepravilnom položaju, leži i nije tako stabilna kao u autosjedalici. Eto, to je prvi korak. Naravno da danas Zalu nikad ne vozim bez vezanja u autosjedalici, mada mnogi moji prijatelji to čine, kao samo na kratke relacije,od doma do dućana i sl, pa neće se valjda ništa desiti i sl.
    Ili beba plače pa ne mogu valjda cijelim putem slušati kako plače, moram je staviti u krilo....I još nešto,kada ja nisam vozač, OBAVEZNO sjedim odostraga pored Zale,pravim joj društvo, igramo se, zabavljamo se i već tada mogućnost plača i neke nezgode je manja jer sam pored nje.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    305

    Početno

    Ne znam zašto mi je post otišao kao Gost?!

  17. #17

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    44

    Početno

    Drage Rode,

    odličan tekst, pogotovo usporedba vožnje nevezanog djeteta i pada s 5. kata.
    Ono što sam htjela predložiti je da pokušate utjecati na novinare da se u svakom članku u kom je sudionik nesreće dijete obavezno navede je li dijete bilo vezano i gdje je sjedilo. Mislim da ako se to počne isticati da će mnogi početi razmišljati, a potom i vezati djecu.
    Zamislite samo da u Dnevniku u kom se u posljednje vrijeme obavezno izvještava o prometnim nesrećama na kraju spomene: Dijete je sjedilo na stražnjem sjedalu i nije bilo vezano.

    Puno uspjeha

  18. #18
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Dragice, hvala na prijedlogu.
    Upravo radimo na tome, čini se da jednako razmišljamo.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    44

    Početno

    Apricot, baš mi je drago da radite na tome :D
    Sjetila sam se još nečega pa vam možda i to pomogne.
    1. Utjecati na policiju da počnu kažnjavati roditelje čija djeca nisu vezana, to je naravno vezano za Pravilnik o sigurnosti u prometu pa bi trebalo tražiti izmjenu, ako to nije navedeno.
    2. Utjecati na vrtiće i škole. Moje dijete ide u vrtić i teta nas je na 1. roditeljskom jasno upozorila da je viđala roditelje kako djecu voze na prednjem sjedalu i to nevezane te da je isto tako bilo i onih koji su djecu sjeli sebi u krilo za volan i potom se odvezli
    Strogo je zabranila takvo ponašanje, ali nije ništa spomenula da bi djeca trebala biti vezana u autu.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •