Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 92 od 92

Tema: Grafomotorika - i problemi stime

  1. #51
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj vranjicka prvotno napisa Vidi poruku
    Sirius, čitala sam tu temu na forumu. U biti čitam sve moguće što postoji na internetu. Učlanila sam se i u udrugu Buđenje i čitam njihov forum i pisala sam međutim valjada su tamo forušami na godišnjem nitko ništa ne piše već duže vrime. Ti si napisala : Privoli dijete na suradnju i da dijete s veseljem surađuje". U biti to i je osnovni i najveći problem: PRIVOLI JE NA SURADNJU!
    Ne, ja sam napisala da je najveći problem privoliti na suradnju. A privoliti na suradnju i jest zadatak, tj. hoću reći da je tvoj zadatak uspostavljati suradnju i pokušavati navesti je da napravi zadatak do kraja, a ne zadatak sam. Zadatak je proces , a ne cilj. Ne znam da li razumiješ? Moj rad , sa mojim djetetom školarcem 98% vremena jest posao da ga navedem da samostalno napravi zadatak, samo izvršaavanje zadataka je 2 % vremena. Znaći on troši energiju na odgađanje izvršavanja zadatka (jer mu je dosadan, jer mu je težak, i što već...) 98% , a za sam zadatak mu treba 2% vremena koje provedemo radeći. Dakle , hoću reći da je rad i samo navođenje na rad i izvršavanje zapoćetog, više od zadataka samog.

  2. #52

    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Lokacija
    skićem se
    Postovi
    210

    Početno

    Potpisujem sirius.
    Izgubim više vremena dok ga nagovorim na nešto što nije po njegovoj volji i onda je nervozan i slično.
    Nama se pokazalo to sa škaricama idealno ali mora biti tema koja njega zanima.Jednom su to životinje pa astronauti pa avioni pa vatrogasci .....pa ima toga još.Sad mu je zanimacija košarka i drži ga već neko vrijeme.
    Već sam pisala da obožava more i svakako ću nastojati da ga upišem na bazene preko zime.U šibenskoj županiji nema ništa što bi njega zanimalo.Likovni ne voli nikako jer se ne voli uprljati s bojama,znači samo kad se radi sa običnim bojicama onda ga voli a i doma crta samo olovkom 99 posto vremena

  3. #53

    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Vranjic
    Postovi
    47

    Početno

    Sirisus hvala ti, puno si mi sad pomogla ovim objašnjenjem. Baš se sad pripreman i tražim životinje koje bi ona rezala pa da napravimo pano kao što je opisala Peterlin. Inače najbolja mi je kad je na moru jer ga obožavam. Proplivala je sa 3,5 godina. Doslovno ne izlazi iz mora, skače, roni itd. Razgovarala sam s defektologicom i logopedicom i one su mi rekle da je upišem na neki sport jer je u motorici fantastična, jako spretna. Rekli su mi da bi bilo dobro neki borilački sport tipa judo i sl jer da ti sportovi rade na koncentraciji , ili pošto ona voli more da je upišem na plivanje, tako da ću je najvjerojatnije od jeseni vodit na plivanje pa ćemo vidit kako tamo ide. Vodila sam je i na ples u ""Sedmi vjetar". Isuse, kako je to izgledalo, došlo mi je plakat. Sve surice, čak i manje i mlađe od nje lipo su stale u krug, slušaju tete, skakuću a moja, a šta ću vam reć. Moja je samo trčala gori doli i kad joj je dosadilo izišla vani.

  4. #54

    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Vranjic
    Postovi
    47

    Početno

    Da li znate ima li na internetu npr. neki nepotpuni crteži kojedijete treba nadopuniti ili sl. da mogu isprintati i onda s malom vježbati ili neke druge stvari. Ako postoji napišite. Hvala.

  5. #55

    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Lokacija
    skićem se
    Postovi
    210

    Početno

    ukucaj samo ..printanje bojanki-crteža ...izaći će ti mnogo stranica.Ja mislim da sam printala sa www.bojanke .net ali nisam sigurna.Imaju dosta motiva pa si ona može sama odabrati što želi da joj isprintaš

  6. #56
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj vranjicka prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin kako ti vodiš dnevnik tj. što zapisniješ, dali vježbe koje radiš i dr? Molim te opiši mi. Ja mislim da je vama u Zagrebu pun o lakše jer možda imate više centara, ljudi koji su obučeni za rad. Ovde u Splitu postoji samo Centar na Mejama di dolaze dica cile SD županije. Moja M ima samo jedan termin tjedno, tj. pola sata kod defektologice a pola sata lod logopedice. Nakon Velike gospe rekli su mi da će pravit novi raspored pa ću ih zamolit ako može da joj daju još koji termin.
    Pokušala sam Peterlin vježbati s mojom M. one vježbe koje si prije opisivala ono hodanje uz rub noga ispred noge i dr. Rađe bi kopala tri dana nego to. Izmorime , jer napravi dva koraka i odustane pa je moram vatat, pa prisilit, pa ona neće, pa se baca, pa neće da gleda u mene kako se pravilno radi itd. Za poludit.
    Kako ti uspjevaš sa svojim dječacima? Da li to oni imaju ADHD?
    Hajdemo od repa.... Ne, moji dječaci nemaju ADHD. Imaju neke druge smetnje, naročito stariji. Zapravo, trebalo bi reći da je dijete IMALO smetnje jer sve se to s vremenom riješilo. On je dospio u Suvag zbog zakašnjelog razvoja govora i motorike (nije mogao skočiti s 2 noge istovremeno do pete godine), pa su mu ustanovili usporeni razvoj neurološkog sustava. Uz to je imao ultrakratki interval pažnje, ali nije bio hiperaktivan. Možda bi i bio da je motorički bio spreman za to. Nema veze... Problema ima raznih, puno nas ima koji živimo s tim. Mi smo skoro pa gotovi, ali još uvijek hodočastimo kod fizijatra i neurologa. Ipak, netko tko danas vidi moje dijete, ne vjeruje kakva mu je bila početna dijagnoza... Dodaj tome još smetnje vida koje su također tražile nošenje flastera i strpljivo vježbanje u predškolskoj dobi. Mlađi sin mi nema takvu špajskartu ali je ljevoruk i bilo ga je teško "pridobiti" da odustane od zrcalnog pisanja pa smo i s njim hodali u Suvag.

    A sad kako uspijevamo... Strpljivim radom. Strpljenje je ključna stvar. Naš život nije podijeljen na vježbanje i nevježbanje, naš život je godinama bio podređen potrebama djece, a da oni nisu to ni znali. Tek nedavno smo (a da nismo zapravo ni osjetili) polako smanjili intenzitet. Kod nas je svaka igra imala neku svrhu (razvoj motorike, vježbe za oko, razvoj govora, blablabla, sve što treba) ali djeca o tome nisu imala pojma. Nemam ti ja recept kako se do toga dođe... dođe se tako da živiš s klincima 24 sata dnevno. Jednom tjedno ili dvaput ideš na terapiju, tamo dobro gledaš što se radi (ili pitaš što se radi ako nisi prisutna, razgovaraš s defektologom ili logopedom ili odgajateljem ili pedijatrom - koga god imaš na raspolaganju). Pratiš dijete i gradiš na onome što voli. Moji su obožavali Nenu Belana (jadan, izašao mi je na uši) ali ja sam to iskoristila da plešu i skaču na njegove pjesme sve dok stariji nije polako savladao ono što je trebao. Oni su se igrali, zabavljali i usput vježbali.

    Ne mogu se ni sjetiti svega što smo radili, ali nije uopće važno. Razmisli samo o tome što tvoja djevojčica voli i koja joj aktivnost odgovara da je može raditi dulje vrijeme. Netko ti je dobro savjetovao sport, ali za ADHD je bolji individualni sport (štajaznam, atletika možda) jer tim klincima je jako teško slijediti pravila. Što ima kod tebe - plivanje, veslanje, bilo što... I trenerima obavezno reci kakve probleme ima dijete, da znaju unaprijed. MOgu ti i oni puno pomoći jer imaju iskustva sa svakakvom djecom. Nije tvoje dijete jedino, bez brige...

    (Uf, pišem romane).

    Dnevnik - ja svoj nisam vodila jer nisam stizala, ali pisala sam umjesto toga postove na logopedskom forumu (pa se tamo vraćam ako zaboravim gdje smo bili i gdje smo sada, npr. kad koje dijete dobije četvorku u školi pa se zabrinem i slično...) Dnevnik nije za dijete - dnevnik je za tebe (ako ti odgovara) i služi samo tome da sama sebe podsjetiš na napredak, da zabilježiš što valja, a što je promašaj i polako se skupa s djetetom usmjeravaš prema pravim stvarima. To je posao za roditelja jer terapeuti nisu dovoljno dugo s klincima. Ako ti dijete voli kuhati, iskoristi to.... Ako voli pospremati, nek radi to... BILO ŠTO što joj veže pažnju dulje vrijeme je odličan početak. Moji su voljeli audio priče, pa sam ih tako malo pomalo učila slušati (i mirno sjediti) što se pokazalo super pred školu.

    Ako voli crtati - nek crta, ako voli glinu - nek mijesi (to je super za hiperaktivce, baš prava glina iako je i plastelin i glinamol odličan). Ima još jedna knjiga, zaboravih ime, mislim da se zvala PROZORI U SVIJET NAŠE DJECE, autorica je Violet Oaklander. Tamo imaš hrpu raznih ideja za rad s takvom djecom. Ja sam pročitala gomilu tih knjižurina u čekaonici kod logopeda dok je moj sin unutra vježbao. I mislim da sam udavila logopedicu svojim pitanjima do besvijesti, ali nije me bilo briga. Rezultati su stigli. A moja djeca i danas vole gomilu aktivnosti koje smo smislili da im budu terapija.

    Dosta za jedan post... Slušaj sirius i druge mame s iskustvom ADHD djece. Ja nisam iz te vreće, ali nadam se da sam ti malo pomogla. Moraš imati strpljenja i razumijevanja u prvom redu za samu sebe, zatim za dijete, a tek onda za sve druge... Uspjet ćete! Samo ćeš jednom otkriti da problem više nije golem, nije u centru vašeg svijeta, a vjerojatno i da to više i nije neki problem... Sretno!

  7. #57

    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Vranjic
    Postovi
    47

    Početno

    Petarlin, puno ti hvala i tebi i Sirius , puno ste mi pomogli svojim objašnjenjima i ohrabrenjem. Znaš što je Peterlin kod moje djevojčice problem što ona malo toga voli, jedino voli životinje. Već sam napisala da mi je savjetovano neki sport , borilački ili atletika jer je jako spretna i plivanje jer mi je defektologica objasniila da je plivanje dobro jer se dijete onda treba skoncentrirati da ne potone da ostane na površini. Evo i sad čekam da mi se muž vrati iz spize i onda je vodim na more jer obožava plivati.
    Moram reći ipak da sam malo i umorna jer imam i starijeg sina koji će sad u II razred, i on traži pažnju jer smo pomalo okrenuti prema M. a njemu je prije dvije godine dijagnosticirana epilepsija. Tako da imam ja što raditi s njima dvoje..
    Veliki pozdrav iz pretoplog Splita.

  8. #58

    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Vranjic
    Postovi
    47

    Početno

    Molim Vas ako netko poznaje E-mail adresu defektologice iz Karlovca gđa Dubravka KOcanjer da mi je pošalje. Ona ovdje na internetu uređuje svoju stranicu i poslala bih joj upit ali valjda nije adresa u redu jer i dobivam takve poruke da nešto nije kako valja.
    Ako nekoga zanima ima super radne listove za grafomotoriku, npr. vježbe vidnog razlikovanja, pa volim boje, pjesmice i dr. Super mi je njezina stranica.

  9. #59
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj vranjicka prvotno napisa Vidi poruku
    Petarlin, puno ti hvala i tebi i Sirius , puno ste mi pomogli svojim objašnjenjima i ohrabrenjem. Znaš što je Peterlin kod moje djevojčice problem što ona malo toga voli, jedino voli životinje. Već sam napisala da mi je savjetovano neki sport , borilački ili atletika jer je jako spretna i plivanje jer mi je defektologica objasniila da je plivanje dobro jer se dijete onda treba skoncentrirati da ne potone da ostane na površini. Evo i sad čekam da mi se muž vrati iz spize i onda je vodim na more jer obožava plivati.
    Moram reći ipak da sam malo i umorna jer imam i starijeg sina koji će sad u II razred, i on traži pažnju jer smo pomalo okrenuti prema M. a njemu je prije dvije godine dijagnosticirana epilepsija. Tako da imam ja što raditi s njima dvoje..
    Veliki pozdrav iz pretoplog Splita.
    Ako imaš ikakve mogućnosti, nabavi nekog kućnog ljubimca. To može biti terapijski pas (posebno školovan za pomoć djeci sa smetnjama raznih vrsta) ali i običan mješanac će biti ok... možda mačka, hrčak ili ptičica... Znam da je to tlaka, bar bi meni bila, nije to za svakoga ali za dobru svrhu možda bi se moglo o tome razmisliti.

    Inače, bilo bi super ako bi tamo gdje živiš upoznala roditelje djece s adhd i razmijenila iskustva... To je dobro jer čovjek osjeti da nije sam, a isto tako ne mora otkrivati toplu vodu - neke stvari tako doznaš slučajno od ljudi koji su se već sreli s istim problemom i skratiš si put do rješenja. Bit će to sve dobro. Brižna si majka i naći ćeš najbolji pristup za svoju djecu. Bilo bi dobro da tu i tamo imaš kome povjeriti djecu, da uhvatiš neki trenutak odmora.

  10. #60

    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Vranjic
    Postovi
    47

    Početno

    Defektologica mi je savjetovala da uzmem maltezera , pokušavamo sada skuvat mužda da kupimo psa ali čisto sumnjam da ćemo uspjet jer imamo mali stan negdi do 40m2. Što se tiče pričuvanje dice , e to je moja bolna točka. Svi hoće uzeti starijeg sina jer je dobar, ali M. to je vjeć problem tako da mi evo u devet godina braka ja ne znam kad smo nas dvoje sami otišli na piće.
    Nisu više ni babe ka šta su nekad bile.
    Pokušala sam preko foruma udruge Buđenje- Hiperaktivni sanjari- nešto organizirat ali nije baš bilo uspješno. Sad ću ponovno pokušat. Valjda se ljudima neda nigdi izlazit jer je još prevruće.
    Ja inače svoj Split obožavam ga, prava sam dalmatinka, ali da sam znala na početku braka s kojim ću se problemima bavit bila bih nagovorila mužu da preselimo u Zagreb, jer vidim dok ćitam ove razne forume, vi gore imate sve život, sve moguće udruge, savjetovališta, imatelogopede, defektologe . Prava ste metropola.

  11. #61

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    defektologica ti je najblaze receno nerazumna

    imas u zg centar za obuku pasa koji skoluju pse za djecu sa posebnim potrebama i dobijes psa prilagodjenog djetetu

    pas trazi 4 setnje dnevno i sa psom se treba baviti. trebas ga odgojiti bas kao i djecu. da li ces imati vremena i energije uz svu strku oko djece jos istrcavati i skolovati psa?

    molim te bar uzmi nesto inteligentno a nemoj se bas voditi izgledom. (maltezer ne spada pod intelignetno)

    http://www.czrs.hr

    o
    dgojenog i skolovanog psa dobijas na uputnicu, ne placas ga i centar pokriva troskove hrane i veterinara

  12. #62

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    za cuvanje djece, stavi oglas na faksu tipa defektologija jer ti treba profesionalac (ili cak 2) i ta neka osoba u prvoj fazi treba se sloziti sa klincima. pa pocnas sa kratkim odlascima i onda se eventualno na kraju upustis u odlazak van.

    imas udrugu nasa dica u splitu (ili kastelama, moram provjeriti) i mislim da ce ti cure dati puno korisnih informacija
    Posljednje uređivanje od anchie76 : 11.08.2011. at 11:13

  13. #63

    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Vranjic
    Postovi
    47

    Početno

    Što se tiče defektologice i psa, ne bih se složila s tobom da je ona nerazumna. Stvar je u tome da ona smatra da moja mala nije tako problematična, da sam ja više u panici nego što treba. Ja sam osobn oduševljena tom defektologicom jer je ona jedina osoba koja je točno definirala moju M. i njeno ponašanje. Kad sam ja uočila probleme i odvela je na pregled u početku se sumnjalo na pervazivni poremećaj, međutim prvi put kad ju je ona ugledala primjenjila je ABA sistem i to je odmah djelovalo. To je jedina osoba, pored logopedice s kojom moja M. želi surađivati, obožava ići tamo na Meje kod njih.
    A što se tiče čuvanje dice, a di ću stavit oglas? Defektologije je samo u Zagrebu. Ja mislim da ima godinu, dvi, na sve strane pišem i tražim defektologa u Splitu i ne mogu doći do njega. Naravno ima ih ali koji rade s školskom djecom. Jedna mi je dolazila doma i to je bija užas. Moja M. je nikako nije prihvaćala je to bilo urlikanja, bacanja, samo sam bezveze davala novac. Problem je kod moje M. što je kad ona nekog zavoli zavoli,a kad nekoga ne prihvati , nema tog Boga koji bi je prisilija da radi.
    Za tu udrugu nikad nisam čula. Baš ću sad pogledat na internet.
    Pozdrav
    Posljednje uređivanje od anchie76 : 11.08.2011. at 11:13

  14. #64

    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Vranjic
    Postovi
    47

    Početno

    Što se tiče ABA defektologica je to primjenila jednom ili dva puta i nakon toga više ne, jer mi je sjećam se odmah rekla da to nije pervazivni poremećaj, ali ipak da idem u Zagreb, tamo u ERF, i hvala Bogu, tamo su mi defektologica i psihologica dr. Sekušak potvrdile da nije pervazivni neko klasičan primjer hiperaktivnog djeteta. Napravila sam i sve moguće med. pretrage i potvrđeno mi je da je s malom sve intelektualno u redu.
    Posljednje uređivanje od anchie76 : 11.08.2011. at 11:15

  15. #65

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    Citiraj vranjicka prvotno napisa Vidi poruku
    Vodila sam je i na ples u ""Sedmi vjetar". Isuse, kako je to izgledalo, došlo mi je plakat. Sve surice, čak i manje i mlađe od nje lipo su stale u krug, slušaju tete, skakuću a moja, a šta ću vam reć. Moja je samo trčala gori doli i kad joj je dosadilo izišla vani.
    a sto su ti svi skupa rekli o sensory integration?

  16. #66

    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Vranjic
    Postovi
    47

    Početno

    Ajme sirius krivo si me razumila. Nisam ti ja solila pamet, oprosti još jednom . Ja sam te to pitala baš suprotno iz razloga što se ja ne razumim u prehranu koja utječe na djetetova ponašanje. Ja sam ti što se tiče svih tih bio medicina, ortomolekularna medicina, tudum teški. Npr. ja do sada nisam čula za te testove na intoleranciju.
    OPROSTI AKO SI ME KRIVO SHVATILA, NISAM NIŠTA LOŠE MISLILA
    Ja sam svoju malu tila vodit u homeopate Fedora Matajića , ali svak priča svoju priču. Neki da je dobar, a neki samo da izvlači pare. Ja bih je vodiila i tamo ali me je strah jer sam je do sada vodila na toliko pretraga , da mala kad vidi doktora urliče jer se bolesno boji vađenja krvi.
    O sensory integration sam čula, ali mi to nitko nije preporučija. Više sam i zaboravila ko mi je šta reka.
    Još jednom Sirius, oprosti na nesporazumu.

  17. #67

    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Vranjic
    Postovi
    47

    Početno

    Ajme Stray cat krivo si me razumila. Nisam ti ja solila pamet, oprosti još jednom . Ja sam te to pitala baš suprotno iz razloga što se ja ne razumim u prehranu koja utječe na djetetova ponašanje. Ja sam ti što se tiče svih tih bio medicina, ortomolekularna medicina, tudum teški. Npr. ja do sada nisam čula za te testove na intoleranciju.
    OPROSTI AKO SI ME KRIVO SHVATILA, NISAM NIŠTA LOŠE MISLILA
    Ja sam svoju malu tila vodit u homeopate Fedora Matajića , ali svak priča svoju priču. Neki da je dobar, a neki samo da izvlači pare. Ja bih je vodiila i tamo ali me je strah jer sam je do sada vodila na toliko pretraga , da mala kad vidi doktora urliče jer se bolesno boji vađenja krvi.
    O sensory integration sam čula, ali mi to nitko nije preporučija. Više sam i zaboravila ko mi je šta reka. A što se tiče stolice, tu je super. Ima je redovno i odlazi na WC.
    Još jednom Stray cat, oprosti na nesporazumu.
    Posljednje uređivanje od anchie76 : 11.08.2011. at 11:15

  18. #68

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    moje iskustvo sa naturopatima je svakojako

    isli smo kod nutricionistice koje je prodavacica magle i tad sam se prvi put opekla. kad prvi put bacis lovu pocnes slusati unutrasnji glas (instinkti) i nakon razgovora sa nekim vjeruj sebi i instinktima i nemoj placati takvima

    zivimo u nl i za homeopatiju smo isli u homeopatski zdravstveni centar kod kod pokojnog tinusa smitsa (nije nas primio on nego druga doktorica). ponistavanje rezultata cijepiva za hepatitis sam vidila rezultate a za dktp nisam vidila nikakvu promjenu i u biti sam se maknula od tog centra
    Posljednje uređivanje od anchie76 : 11.08.2011. at 11:15

  19. #69

    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Vranjic
    Postovi
    47

    Početno

    Znaš šta, Sirius , ti si u pravu, ja sam stvarno malo nevozna ali ne toliko zbog dijagnoze jer je ona već ima godinu, dvije, već zbog toga što točno toliko ja se borim s administracijom i njenim vrtićem da dobijem asistenta, da dođe netko od defektologa pa da pomogne tetama , da pomognu mog ditetu u vrtiću. Poludim kad se sitim da ima točno toliko vrimena pokušavam doć do privatnog defektologa pa nikako, pa nikako dobit osobnog asistenta u vrtiću itd. Evo, u 9. misecu kad počne vrtić opet sve ispočetka. U pedagogice, pa će ona reć pričekajte tek je početak škol. god., pa kad prođe vrime onda ovo, onda ono i tako u beskonačnost. vodila sam je tri puta djedno u Montesori vrtić u tu skupinu gdje su individualno radili snjom, pa se ta skupina ujkinula jer Grad više ne želi sufinancirat ( navodno nemaju para a za gluposti imaju) itd itd. itd.
    Posljednje uređivanje od anchie76 : 11.08.2011. at 11:14

  20. #70
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj vranjicka prvotno napisa Vidi poruku
    Znaš šta, Sirius , ti si u pravu, ja sam stvarno malo nevozna ali ne toliko zbog dijagnoze jer je ona već ima godinu, dvije, već zbog toga što točno toliko ja se borim s administracijom i njenim vrtićem da dobijem asistenta, da dođe netko od defektologa pa da pomogne tetama , da pomognu mog ditetu u vrtiću. Poludim kad se sitim da ima točno toliko vrimena pokušavam doć do privatnog defektologa pa nikako, pa nikako dobit osobnog asistenta u vrtiću itd. Evo, u 9. misecu kad počne vrtić opet sve ispočetka. U pedagogice, pa će ona reć pričekajte tek je početak škol. god., pa kad prođe vrime onda ovo, onda ono i tako u beskonačnost. vodila sam je tri puta djedno u Montesori vrtić u tu skupinu gdje su individualno radili snjom, pa se ta skupina ujkinula jer Grad više ne želi sufinancirat ( navodno nemaju para a za gluposti imaju) itd itd. itd.
    Ja sam već napisala M. je bio u normalnom vrtiću (i to dva promjenio zbog selidbe) nismo imali problema. Dijagnozu smo dobili na moje inzistiranje na odlasku kod pametnog psihologa pri polasku u prvi razred, ali ja ne želim individualizaciju dok god ne bude jako potrebe za tim (za sad ne vidim nekkavu korist za mog sina u tome).
    Posljednje uređivanje od anchie76 : 11.08.2011. at 11:14

  21. #71
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

  22. #72
    nadica_b avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Kvatrić
    Postovi
    504

    Početno

    mi imamo terapijskog psa Tiju i koje je ona pomake napravila kod mog djeteta - ona ga je jako smirivala, obožavao je njezinu dlaku, toplinu, grliti je, gnjaviti je - svoje frustracije je praznio preko nje.
    Najbolja odluka ikad došena!

  23. #73

    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Vranjic
    Postovi
    47

    Početno

    Nadice, koja pasmina i kako si došla do njega?

  24. #74

    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Vranjic
    Postovi
    47

    Početno

    Zna li itko od vas mama imali koja dobra vježbenica ili radni listovi za koncentraciju ili grafomotoriku ili možda ako postoje neki listovi gdje se nalaze životnje pa da to isprintam pa da mi to mala reže škarama tako da malo vježba.
    Puno hvala

  25. #75
    nadica_b avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Kvatrić
    Postovi
    504

  26. #76

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj vranjicka prvotno napisa Vidi poruku
    Zna li itko od vas mama imali koja dobra vježbenica ili radni listovi za koncentraciju ili grafomotoriku ili možda ako postoje neki listovi gdje se nalaze životnje pa da to isprintam pa da mi to mala reže škarama tako da malo vježba.
    Puno hvala
    Ja bih ti prvo preporučila šaranje kredom, pjenom za brijanje, pisanje po pijesku, ostavljanje tragova vodenim bojama i sl., pa tek onda papir i radne zadatke. Cilj je da ona uživa u ostavljanju pisanog traga, da otkrije čari i ljepote grafomotorike , a tek onda prijeći na pravi posao. Inače tih vježbica i radnih listova imaš kupiti u Profilu, Tisku i sl., a i vaša defektologica bi vam trebala iskopirati i dati zadatke za doma.

  27. #77

    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Vranjic
    Postovi
    47

    Početno

    Stray cat jesi li primila moju poruku na pp?
    Nadice puno ti hvala za obavijest vezano za psa.

  28. #78

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

  29. #79
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno

    što bi značilo grafomotoričke sposobnosti ispod dobi -dijete ima 4g
    ljevakina
    s 17mj znala sve samoglasnike i pistai I i O a sad ih piše sve
    crta ljude, npr-lice s s očima,ušima, obrvama, trepavicama-detaljima,
    u vrtiću su uvijek njezini radovi izdvojeni i zloženi
    koristi vodene bije,plastelin,škare,flomastere, bojice itd.
    kad nešto boja malo pređe preko crti (pređem i ja a imam35g)
    na faxu nas uče da djeci ne dajemo bojanke, precrtavat itd. jer to ubija maštu

    nezna br.unazad.....s 2g br do 20 s 2,5 na engleskom do 10..neka djeca u osnovnoj školi ne broje uoće a kamoli unazad (zašto je to bitno???)
    neki nezaju u škol što je lijevo a što desno....

    mislim u čemu je problem..doktori imaju naružniji rukopis pa su ok

    nije isto spretan košarkaš u trčanju kao mali nogometaš..nećemo svi biti arhitekti...uskoro će nažalost tipkovnice zamjeniti olovke i što će onda biti mjerilo za grafomotoričku sposobnost

    ona reže škarama, naravno ne ravno pa ima samo 4g!!!
    s druge strane super pjeva,pleše i ima fotografsko pamćenje a da ne govorim kako se snalazi u prostoru i kako prepoznaje uvijek gdje smo u kojem djelu grada idt. hoću reći svako ima svoje talente i nespretnosti- ne treba neke stvari zanemarivati ali mislim da više pažnje treba posvetiti onom e za što je djete nadareno, a ne ga frustrirati stalno nečim što mu ne ide.
    mora znati pisati,ali šta će mu krasopis, bitnije je ono što je napisao a ne kako

    u čemu je problem ako djeci ne ide grafomotorika i tko piše tu tablicu šta bi tko trebao znati s koliko godina.....pa nismo svi isti...neka djeca nauče čitati i pisati prije škole neka poslje-bitno da nauče

    Hvala

  30. #80
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Ja vidim samo problem u prečestim odlascima kod raznih liječnika i psihologa ako za njih nema stvarne potrebe.
    Ako si ti zadovljna , zašto onda nisi pitala defektologa koji radi procjenu što znači ispod i na čemu bi trebalo raditi?
    Kad je moj sin bio u dobi od 6.g i na pregledu je dobio ocjenu ispod dobi,ja se zaista nisam uzrujala , pa to je bila činjenica, i dan danas (sa devet) ima problema sa tim i to je tako.

  31. #81

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj ivana zg prvotno napisa Vidi poruku
    što bi značilo grafomotoričke sposobnosti ispod dobi -dijete ima 4g
    ljevakina
    s 17mj znala sve samoglasnike i pistai I i O a sad ih piše sve
    crta ljude, npr-lice s s očima,ušima, obrvama, trepavicama-detaljima,
    u vrtiću su uvijek njezini radovi izdvojeni i zloženi
    koristi vodene bije,plastelin,škare,flomastere, bojice itd.
    kad nešto boja malo pređe preko crti (pređem i ja a imam35g)
    na faxu nas uče da djeci ne dajemo bojanke, precrtavat itd. jer to ubija maštu

    nezna br.unazad.....s 2g br do 20 s 2,5 na engleskom do 10..neka djeca u osnovnoj školi ne broje uoće a kamoli unazad (zašto je to bitno???)
    neki nezaju u škol što je lijevo a što desno....

    mislim u čemu je problem..doktori imaju naružniji rukopis pa su ok

    nije isto spretan košarkaš u trčanju kao mali nogometaš..nećemo svi biti arhitekti...uskoro će nažalost tipkovnice zamjeniti olovke i što će onda biti mjerilo za grafomotoričku sposobnost

    ona reže škarama, naravno ne ravno pa ima samo 4g!!!
    s druge strane super pjeva,pleše i ima fotografsko pamćenje a da ne govorim kako se snalazi u prostoru i kako prepoznaje uvijek gdje smo u kojem djelu grada idt. hoću reći svako ima svoje talente i nespretnosti- ne treba neke stvari zanemarivati ali mislim da više pažnje treba posvetiti onom e za što je djete nadareno, a ne ga frustrirati stalno nečim što mu ne ide.
    mora znati pisati,ali šta će mu krasopis, bitnije je ono što je napisao a ne kako

    u čemu je problem ako djeci ne ide grafomotorika i tko piše tu tablicu šta bi tko trebao znati s koliko godina.....pa nismo svi isti...neka djeca nauče čitati i pisati prije škole neka poslje-bitno da nauče

    Hvala
    Oprosti, ali ja bih se na tvom mjestu ipak informirala prije nego što napišem ovako nešto. Grafomotorika je vrlo složena i kompleksna aktivnost koja je rezultat brojnih procesa koji se odvijaju u dječjem mozgu. Problemi s grafomotorikom su obično simptom da nešto drugo negdje šteka, a što, to može utvrditi netko tko poznaje dječji razvoj i bavi se s djecom.
    Što se tablice tiče i da nismo svi isti... Da, svako je dijete individua i netko će neku aktivnost savladati ranije, a netko kasnije. Ali ipak postoje elementi u našem razvoju koji su nam svima zajednički i na temelju toga su nastale tablice. Da nije tako, ne bismo znali što znači normalan dječji razvoj, a što znače odstupanja u dječjem razvoju. Odstupanje u dječjem razvoju ne mora predstavljati veliki problem. Ako dijete od 4 godine ima grafomotoriku djeteta na razini od 3 godine, to ne mora predstavljati značajniji problem. Ali ako dijete od 7 godina ima grafomotoriku djeteta na razini od 3 godine, to je veliki problem. A ne bismo znali da dijete ima problem da nema tablica koje nam govore što je normalno, a što nije.
    Ja se na tvom mjestu ne bih ljutila i negirala problem, nego bih sjela sa djetetovim defektologom i pokušala otkriti što je uzrok odstupanja, je li u pitanju značajniji problem ili ne i što se može učiniti po tom pitanju.

  32. #82
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno

    Nisam ljuta nego zbunjena...procjenu je napravila privatna logopedica....sve što je napisala u vezi govora potpuno se slažem, ja sam bila ta koja je uopće inicirala njezin odlazak logopedu...na Goljaku već 5mjeseci čekamo termin, ali kako znamo koliki je red neće me čuditi ako ćemo čekati i više od govine dana, zato smo krenuli privatno.

    Ona ima ozbiljnih govornih poteškoća po meni i problem s pažnjom..sve jo dosadi nakon 15-20min (malo je to i genetski na tatu) (bojim se i disleksije) ali radna memorija i grafomotorika...nije uz to objašnjeno na temeljučega je donešeno takvo mišljenje?
    Nalaz je rađen prije 2,5 mjeseca i tek sam ga danas dobila pa nisam razgovarala s logopedicom-pitat ću je

    Vas sam tu htjela pitat na osnovu čega se zaključuje da netko ima problema s grafomotorikom, jer na netu sve što mogu nać je bojanje izvan oblika, ne želi crtati pisati-a to nije problem moje male

    ja sam inače ona koja inicira da joj se da točna dijagnoza ako je moguće pa bila ona i najgora moguća- ali ne volim kad jedan doktor jedno drugi drugo a dijete vide 5min.

    Kad ja spomenem disleksiju brane se da pretjerujem i da se to nemože znati prije 2 osnove, a meni je tada već kasno jer dijete već ima probleme s učenjem i u školi (neću sad na tu temu)..i tako na internetu sam našla da neurorizična djeca katkad imaju problema s držanjem olovke,okretanjem slova, pažnjom......nemora sve biti disleksija...ali nije li bolje znati dijagnozu pa s dijetetom i preventivno početi raditi nego to gurati pod tepih?

    Nisam od onih koji guraju pod tepih, ali nevolim ni da se pišu neke stvari koje nemaju uporište u stvarnosti

  33. #83
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Hi!

    Ne uzrujavaj se... Ljevorukost ti je razlog za slabiju grafomotoriku. Imam takvo dijete doma.

    Naime, korištenje lijeve ruke za pisanje nije isto što i korištenje desne, jer mi pišemo uvijek s lijeva na desno, bez obzira kojom rukom. Kad pišemo desnom, to je prirodan smjer, ali za ljevake to je obrnuto. Dijete mora U GLAVI okretati sliku i naučiti kako pisati u stranu koja mu je zapravo neprirodna. Moj ljevak je dugo duuugo pisao potpuno zrcalno, kao Leonardo da Vinci. Dugo nam je trebalo da ga "prevježbamo" na suprotnu stranu. Ima i dijagnozu specifičnog poremećaja čitanja (Suvag) ali ja sam uvjerena da je sve to zbog ljevorukosti. Čita on i piše bez problema, ali mu je trebalo dulje da to savlada.

    Što se tiče ljevorukosti, nabavi curici odgovarajući pisaći pribor za ljevake. Logoped će ti to reći, ali vjerojatno misli da je još rano. Nema veze... Olovke i bojice moraju imati trokutasti presjek da bolje leže u ruci, a kasnije ćeš joj nabavljati i posebno oblikovane flomastere i nalivpera za trajni zapis. Kad jednom savlada pravilan hvat, moći će pisati bilo čime. Isto ti vrijedi i za škare. Kupi ljevačke, dijete će ti se preporoditi. Ne koštaju ništa više, samo ih treba pronaći, ali većina knjižara sve to ima. Treba samo pitati.

    Dalje, govor... Nisi opisala kakve točno smetnje dijete ima, ali ovo ti sigurno neće odmoći: nabavi knjigu GOVOR-RITAM-POKRET (Ivana Herljević - Ilona Posokhova) u kojoj imaš hrpu pjesmica i vježbica koje razvijaju i govor i finu motoriku (to je vezano, a vezano je i uz vid - mora biti dobra veza oko-ruka da bi motorika štimala). Mislim da ti ništa krivo nisu napisali u dijagnozi, dapače. Ako dijete ima traljav govor, vrlo često ima i neku motoričku smetnju i to se istovremeno rješava i ispravlja.

    Za motoriku su ti dobre vježbe probiranja graha/kukuruza (istovremeno učiš dijete matematiku za predškolce, pa i brojenje unatrag jer to nije pjesmica napamet, nego dijete mora steći osjećaj da se nekakva količina smanjuje), nizanje perlica i izrada ogrlica, lijepljenje sličica u album i slično. Puzzle su također odlične, šareni čavlići koji se pikaju u ploču i rade sličice, a možeš djetetu pokazati i kako se izrađuje odjeća za lutke. Ima takvih igara puno - dijete misli da se igra, a usput uči i vježba.

    Sretno!

  34. #84
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno

    Puno ti hvala, knjigu imam...inače ako je njezina grafomotorika problem, ja bih to prva htijela znat
    - njene logopedice nema ima zamjenu ali kad dođe pitat ću je na osnovu čega je donjela takav zaključak
    -naima moja mala tamo nikad ne piše, ne crta i ne drži olovku
    -isto tako ljevakinja i to bi trebali itekako uzeti u obzir ali i to da ona piše od svog 17mj života
    - neki dan je škarama ravno rezala papir i to desnom rukom ( ja joj baš mislila kupiti pribor za ljevake)
    - isto tako šogor je ljevak i on je rekao da on nikad nije imao problem s pisanjem i okretanjem slova, ali mu je rukopis bio ružan i tj-dok piše prelazio bi rukom preko rečenice (jel s lijeva na desno) pa se automatski olovka mrljala
    - neki dan sam malu zamolila da mi nešto oboji u bojanki ali da pazi da ne pređe crtu- i napravila je to bez greške-možda je dijetetu samo trebalo reć da se od nje traži da kad boja,boja unutar npr.kruga i ne prelazi van

    -svaki dan crta,reže škarama, slika vodenim bojicama i mjesi plastelin
    - sveli smo crtiće na 1 dnevno ili čak svai treći dan i pažnja joj je punooo bolja

    -eto zato me zanima zašto je dijagnoza grafomotorike tako loša, jer ne znam što se pod grafomotoriku podrazumjeva- možda se tu radi o nečem drugom a ne o pisanju, bojanju, držanju olovke?
    Jedva čekam da je pitam idući tjedan!

  35. #85

  36. #86
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj ivana zg prvotno napisa Vidi poruku
    na faxu nas uče da djeci ne dajemo bojanke, precrtavat itd. jer to ubija maštu
    ne znam za ostalo, samo bih se na ovo osvrnula. to su nam rekli na jednoj radionici u vrtiću, pa sam se bunila to mi je totalno bezveze. bojanje, precrtavanje, po meni, isto razvija grafomotoriku. M voli bojanke. a mašta...mašta se ne može baš tako lako satrat.

  37. #87
    nadica_b avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Kvatrić
    Postovi
    504

    Početno

    a nama je vježba za grafomotoriku bila baš bojanje unutar zadanih okvira i da vježba da ne pređe okvir; tako da je sve relativno

  38. #88
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Tako je, grafomotorički nedostaci očituju se (i) kroz to prelaženje crte pri bojanju, loše precrtavanje geometrijskih ili nekih apstraktnih likova, nemiran potez rukom, premlohavo držanje olovke, loš pritisak...

  39. #89

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Ja sam djetetu baš davala da crta nešto iz svoje mašte i stvarnosti...da vam pravo kažem rezultat je bio...jadan.

    Odnedavna, sam je uzeo neke slikovnice, životinjsko carstvo, neke fotografije životinja...i to gleda i crta. I baš je lijepo, i dijete je znatno motiviranije i nekako samo sobom zadovoljnije. Tako da je dobro da ikako crta. Kredom, kistom, olovkom, bojicom...kad zavoli, steći će sate bavljenja i potat jednostavno bolji...a da pritom neće brojati svaki crtež...

    ja to nekako zaključih iz svog iskustva

  40. #90

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    138

    Početno

    Mom petogodisnjaku sumnjaju na ADHD, na listi smo za testiranje.Bio je prije 6 mjeseci u Suvagu i kod Kocijan-Hercigonja,tad nam je receno da je prerano za adhd dijagnozu ali ima sve elemente.Imali smo velikih teskoca za nagovorit ga da uzme olovku ili bojicu u ruke.Super su se pokazale jestive boje za prste,podloga i olovka na vodu a kasnije vjezbenica za njegovu dob sa medaljama.Na svaku rijesenu stranicu ljepi se medalja to je veliki motivator.Hiperaktivci uvijek trebaju imati motivaciju,mi ga zato nagradujemo i sada pise slova,crta cvijece,aute,semafore,kuce...dosta lose ali vjezba,radi,napredujemo.Problem je da provede sam zadatak do kraja,trenutno smo na to koncentrirani.Bit je prvo povecat paznju i koncentraciju jer time ce se onda popravit i grafomotorika.

  41. #91

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    pretraživala sam, zgodna je ova stranica, al onako općenito
    http://ntc.mensa.hr/
    pogledajte i lijevo link pod preporuke

  42. #92

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    a ovdje ima svega, lijepo stručno i po redu
    http://logopedija.blog.hr/arhiva-2006-05.html

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •