Pokazuje rezultate 1 do 27 od 27

Tema: 45 dana prije termina ili 28 dana prije termina?

  1. #1
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,986

    Početno 45 dana prije termina ili 28 dana prije termina?

    Drage moje,

    sad sam u 6. mjesecu trudnoće, termin 18.3. Namjeravala sam raditi još malo, iskoristiti preostali godišnji za 2007., iskoristiti godišnji za 2008. u prvom mjesecu i onih 45 dana prije termina.

    Nisam koristila bolovanje u trudnoći (mislim nije se formalno pisao razlog trudnoća - mislim da sam bila samo 3 dana doma zbog amniocenteze, a napisano je prehlada ili tako nešto). Dolje na Potpomognutoj sam dobila info da ako nije korišteno bolovanje u trudnoći dosad (pretpostavljam ovo bolovanje vezano za trudnoću), da se onda ne može koristiti onih 45 dana prije termina, nego samo 28 dana prije termina.

    Jel' to točno i mogu li sad nešto napravit pa da ipak imam pravo i na tih 45 dana? Tko piše ta bolovanja - dr. opće prakse ili soc. ginićka?

    Puno hvala svima unaprijed !

  2. #2
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Porodiljni se otvara izmedju 45 i 28 dana od ocekivanog termina. Bez obzira na bolovanja i sve ostalo. Otvara ti ga dr. opce prakse, ali mislim da ti i ginic mora nesto dati (nisam skroz sigurna za ovo).

  3. #3
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,986

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    Porodiljni se otvara izmedju 45 i 28 dana od ocekivanog termina. Bez obzira na bolovanja i sve ostalo. Otvara ti ga dr. opce prakse, ali mislim da ti i ginic mora nesto dati (nisam skroz sigurna za ovo).
    Puno hvala, znači, to je skroz na trudnici da bira hoće li 45 ili 28? Ja sam shvatila ovako - 45 možeš (znači optional - odluka je na trudnici), 28 moraš (Država te tjera da odeš s posla). Jesam to dobro shvatila ?

  4. #4
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    ako nisi bila na bolovanju onda se porodiljni otvara 28 dana prije termina
    ako si bila na bolovanju radi komplikacija u trudnoći onda se otvara 45 dana prije termina
    provjeri još na socijalnom da se nije što mjenjalo, koliko ja znam nije
    bolovanje otvara dr. opće prakse na osnovu nalaza ginekologa, svejedno privatni ili socijalni

  5. #5

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    420

    Početno

    meni je dr rekla (prije izbora -volim to naglčasiti ) da ja ne moram više ništa nego kod nje otvoriti porodiljni 45 dana prije termina.
    poslije izbora(!) tj. juče čujem drugu priču da moram na komisiju ako će mi se otvarati na 45 dana prije termina u protivnom je obvezni 28 ili 30dana. :shock:

    tako da ja u ponedeljak moram laganini u onu gužvetinu na hzzo a kako, ne znam ni sama jer nisam u stanju ni hodati ni stojati satima!

  6. #6
    Dalm@ avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2006
    Postovi
    958

    Početno

    Trudnica može započeti rodiljni bilo koji dan od 45 do 28 dana prije očekivanog termina poroda.
    Ako je prije rodiljnog trudnica na koplikacijama, onda mora 45 dana prije.
    Otvara ga opća praksa.

    Iz ZOR-a:
    (1)Za vrijeme trudnoće, poroda i njege djeteta radnica ima pravo na rodiljni dopust.

    (2) Radnica može početi koristiti rodiljni dopust 45 dana prije očekivanoga poroda i može ga koristiti do godine dana djetetova života.

    (3) Dan očekivanoga poroda utvrđuje ovlašteni liječnik.

    (4) Za blizance, treće i svako sljedeće dijete radnica može koristiti rodiljni dopust do navršene treće godine djetetova života.

    (5) Radnica obvezno koristi rodiljni dopust u razdoblju od 28 dana prije poroda do šest mjeseci djetetova života (obvezni rodiljni dopust). Pravo na obvezni rodiljni dopust utvrđen prema odredbama ovoga Zakona koristi se u neprekinutom trajanju.

    (6) Na vlastiti zahtjev, žena iznimno može početi raditi prije nego dijete navrši šest mjeseci života, ali ne prije isteka 42 dana poslije poroda.

  7. #7
    fegusti avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    pu
    Postovi
    2,033

    Početno

    već se o tome pisalo.
    razlika je samo u može koristiti i obavezno koristi.
    dakle, ti biraš i moraju ti dozvoliti 45 dana prije termina iako bi išla direktno s posla.
    takav je bio moj slučaj. počela sam koristiti pd 45 dana prije termina bez da sam bila na bolovanju zbog održavanja trudnoće.

  8. #8
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    opet razno razna tumačenja, meni je soc. gin isto tvrdila da to ovisi o bolovanju. Ovaj put se moram bolje pripremiti.

  9. #9
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    ina33, što piše u našoj internoj brošuri? da li si ju vidjela? navodno da su napisali sve što buduće majke trebaju znati .

  10. #10
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    istina, pogriješila sam , i bez bolovanja se može 45 dana, sad mi je sestra rekla, mada nije sigurna, ali misli da može
    (lani su mi u socijalnom rekli da ne može, ta službenica je meni krivo rekla, ja vama)

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Ako nisi na bolovanju, sama biraš kad ćeš otvoriti porodiljni, možeš 45 dana prije termina, ili 28 dana prije termina, ili bilo što između toga.

    Ako si na komplikacijama, porodiljni ti se otvara 45 dana prije termina.

  12. #12
    LIMA avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Slavonija
    Postovi
    997

    Početno

    Citiraj Dalm@ prvotno napisa
    Trudnica može započeti rodiljni bilo koji dan od 45 do 28 dana prije očekivanog termina poroda.
    Ako je prije rodiljnog trudnica na koplikacijama, onda mora 45 dana prije.
    Ja sam bila na komplikacijama od ulaska u 7. mjesec trudnoće, a porodiljni mi je doktorica (opće prakse) otvorila 28 dana prije poroda.

  13. #13
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,986

    Početno

    Odlično, mislim da sam onda ipak ispravno shvatila da je to meni na izbor.

    Sorci, našu internu brošuru nisam stigla pročitat (ali je budući tata, a i on mora znat ), kaže da nigdi ne piše. Pitala sam sveznalicu Maju (znat ćeš koja je) i ona mi je rekla da je to meni na izbor, a u pon ću dalje pitat čisto da dođem spremna za soc. ginićku jer su tu ipak uvijek problemi i kaos, bilo mi je tako i za potpomognutu i za šifru oslobođenja od participacije 97 za koju su neki ginići čuli, neki ne, nekima HZZO kaže ovako, nekima onako itd.

    Svima puno hvala !

  14. #14
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,986

    Početno

    Baš sam guglala, ovaj citat što je attachirala Dalma je super, ovo je iz proč. txta važećeg Zakona o radu, članak 66. i prilično je jednoznačno, tako da mislim da neće bit problema s tim, zakon je ipak važniji od bilo kojih pravilnika, tako da vjerujem da su ginićke koje to tumače drugačije u nekoj zabuni, ali sve mi je poznato i na temelju šifri 97, kad smo na kraju isprintali zakon, moja socijalka mi je uvažila argment, ali i rekla da im HZZO daje oprečna mišljenja, što vjerujem jer sam taj stav soc. ginića već čula.

  15. #15
    njokica avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    245

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa
    Ako nisi na bolovanju, sama biraš kad ćeš otvoriti porodiljni, možeš 45 dana prije termina, ili 28 dana prije termina, ili bilo što između toga.

    Ako si na komplikacijama, porodiljni ti se otvara 45 dana prije termina.
    A što je npr. sa mnom...

    Ostala sam bez posla dok sam bila na komplikacijama (ug. na određeno). Bolovanje mi je produljivano sve do 26.11. kada mi počinje taj period od 45 dana prije termina. Ja sam mislila da imam pravo produljivat bolovanje i dobivati naknadu do dana djetetovog rođenja, jer kao (friško) nezaposlena imam pravo na porodiljni tek od tada. A bila sam prisiljena prekinuti čuvanje trudnoće 45 dana prije iako NEMAM PRAVO na plaćeni rodiljni dopust u tom periodu
    Sad se tek trebam prijaviti na biro, a bojim se da možda neću imati pravo ni na naknadu za nezaposlene, jer mi je radni odnos trajao od 15.1.2007.-12.9.2007., dakle 3 dana manje od onog uvjeta od 9 mjeseci. Može li mi netko odgovoriti da li mi se radni staž sa bolovanja priznaje kao trajanje radnog odnosa? Hvala

  16. #16

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Imati ćeš pravo na rodiljnu nakandu za nezaposlene roditelje:

    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...=173&Show=1461

    ...vode se u evidenciji nezaposlenih osoba Hrvatskog zavoda za zapošljavanje najmanje 12 mjeseci koji prethode porođaju djeteta za koje se ostvaruje odnosno pravo ili da su se u roku od 90 dana nakon završenog redovitog školovanja, odnosno u roku od 30 dana nakon prestanka radnog odnosa, službe ili obavljanja samostalne djelatnosti prijavile u evidenciju nezaposlenih pri Hrvatskom zavodu za zapošljavanje, ...
    Može li mi netko odgovoriti da li mi se radni staž sa bolovanja priznaje kao trajanje radnog odnosa?
    Da, to se priznaje kao radni staž.

  17. #17
    jaffa avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Postovi
    818

    Početno

    Dali ja mogu na porodiljni 23dana prije termina ili bas moram 28? Nije mi bas fizicki posao a tada mi se zaokruzuje radni odnos na 3god?

  18. #18

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Moraš 28 dana prije termina, poslodavac može imati sankcije ako ne odeš tada.

  19. #19

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Radni odnos ti se svakako zaokružuje na tri godine, zašto je bitno da moraš u aktivnom radu dočekati taj "jubilej"?

  20. #20
    jaffa avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Postovi
    818

    Početno

    Cula sam da 3 godine ima nekakvu ulogu u racunanju prosjeka porodiljnog a meni je razlika samo par dana pa...

  21. #21

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Iskreno, nisam čula za to, a stalno čitkam o tim stvarima. :/

    Možda se radi o tome da su neki poslodavci svojim radnicima interno postavili takav uvjet pri dobivanju nekih pomoći/stimulacija...?

  22. #22

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    156

    Početno

    molit ću vas za pomoć , moja situacija je sljedeća:
    trenutno sam na bolovanju zbog komplikacija i doktor mi je napisao doznaku za komplikacije od 01.12.2007. do 31.12.2007. ,
    Tremin poroda mi je 09.02.2008. i 45 dana prije mi pada 27.12.2007. no komentar doktora je bio da mi ne želi otvarati porodiljni prije 01.01.2008,. tako da mogu dobivati punu plaću.
    Pa mene sada zanima da li to tako može proći na HZZO-u da se porodiljni otvori manje od 45 dana prije termina ako sam prethodno na bolovanju zbog komplikacija ?
    Jel ima itko sličnu situaciju ? unaprijed vam hvala!!!

  23. #23
    jaffa avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Postovi
    818

    Početno

    Citiraj Minnie prvotno napisa
    Iskreno, nisam čula za to, a stalno čitkam o tim stvarima. :/
    Ne znam, tako sam cula da mora biti 3 god za puni iznos place? Ili? Koga god da pitam svatko kaze drugacije pa sam malo zbunjena. A radi se o 5 dana pa sam mislila ici na sigurno. Kako zapravo je? Koliko moras biti prijavljen za puni iznos?

  24. #24

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Ima ovdje o tome:

    http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=6&Tekst2ID=29

    i po raznim topicima, malo pregledaj podforum, teme uglavnom i jesu o rodiljnim naknadama i bolovanjima.

    Koliko moras biti prijavljen za puni iznos?
    Ti radiš pune tri godine, ne moraš se brinuti za to.

    Dvije isplaćene plaće na Potvrdi o plaći su dovoljne da se sačuva prosjek.

  25. #25
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,986

    Početno

    Evo, samo da javim ishod. Normalno sam otvorila porodiljski na 45 dana s rada, tj. bez da sam uzimala komplikacije (s godišnjeg sam otvorila porodiljski 45 dana), nije mi radio probleme niti liječnik, niti HZZO !

  26. #26

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    504

    Početno Kako se tretiraju dani prenesenoga termina?

    U sklopu rasprave o porodiljnome dopustu, molila bih informaciju o načinu tretiranja dana prenesenoga termina porodiljnoga dopusta, tj. konktretno - ako je termin poroda 01.08. a na porodiljni dopust se ode 45 dana ranije, tj. oko 15.06. i trudnoća se prenese, npr. 5 dana (tj. 06.08.) - kako se tretiraju ti preneseni dani.
    Unaprijed hvala.
    Pozdrav i sretno,

  27. #27
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,391

    Početno

    Nikako.Tj.Bez obzira na" prenešenost "imaš pravo biti na PD do navršene prve godine života djeteta.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •