Stranica 5 od 5 PrviPrvi ... 345
Pokazuje rezultate 201 do 236 od 236

Tema: Kravlje mlijeko

  1. #201
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Je, i ja sam, u makrobiotičkoj kuharici, i nikad u nijednom izvoru nisam našla na potvrdu toga. Ne znam tko tvrdi da je kravlje mlijeko hranjivije za dijete od majčinog, to valjda nikome nije palo na pamet tvrditi.

  2. #202
    LeaB avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,656

    Početno

    Pa učinilo mi se iz tvog posta gdje kažeš da se kalcij u kravljem mlijeku bolje apsorbira od onog u majčinom.

    U kravljem je omjer kalcija i fosfora 1,2:1, a u majčinom 2.5:1.
    Apsorpcija je jasna.

  3. #203
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Ne, mislila sam na odnos apsorpcije kalcija iz kravljeg mlijeka i iz drugih izvora također bogatih kalcijem.

  4. #204
    LeaB avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,656

    Početno

    Sigurno si u makrobiotičkoj kuharici vidjela da postoje bogatije namirnice kalcijem od mlijeka.
    No i nije važno. Važno je da smo se skužile.
    Ta se tema već ofucala.


  5. #205

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    Eventualno se dodaje limunska i askorbinska kiselina radi čuvanja boje i to je to.e]
    sad mene zanima jedna stvar. u tablici o dodacima prehrambenim proizvodima koju je izdala Klinike za Pedijatrijsku onkologiju - Dusseldorf se spominje aditiv E 330 kao izrazito stetan (necu sad nabrajati za sto jer se to vec spominjalo negdje). a to je limunska kiselina. neka istrazivanja kasnija su to opovrgla i tvrde da limunska kiselina nemoze biti stetna jer je to prirodni konzervans. a toga aditiva ima otprilike u 90% porizvoda pocevsi od obicnog margarina, svih vocnih sokova, ima ga cak i u millupinoj kasici od keksa.........
    ja na kraju neznam dali je stetna ili nije mada izbjegavam u najvecoj mogucoj mjeri proizvode gdje ima toga aditiva, ali zanimalo bi me sta drugi misle o tome.

    sorry sto sam to stavila pod kravlje mlijeko ali davor je spomenuo limunsku kiselinu kod konzerviranja kasica pa me asociralo. [/quote]

  6. #206
    Mejra's mommy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    MI
    Postovi
    1,459

    Početno

    Majke mi, sto pravite toliku frku? Mlijeko: samo jos jedna od silnih namirnica. Neko konzumira neko ne! Boze!!!

  7. #207
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Mejra's mommy :D

  8. #208

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    U skoro jednom dahu sam pokušala progutat vaše višemjesečne dileme i izmjene mišljenja. Slijedeće mi se svidjelo:

    Evo danas sam se potrudila i pogledala malo sastav formula: dakle, i dalje sve osim hipoalergenih imaju "obrano mlijeko u prahu, demineralizirana sirutka u prahu, laktoza, biljne masti..." a onda već počnu sastojci da ti bude slabo u želucu. Meni je sasvim jasno da ti adaptirani omjeri imaju ulogu u doba kad je mlijeko glavni izvor hrane, ali kad se s godinu dana dohrana zalaufa - mislim da je to ipak samo komercijalni trik. Za par godina će proizvoditi adaptirano mlijeko za školarce. S posebnim sastavom aminokiselina za bolju koncetraciju. Mamazika



    Isto tako mislim da sojino mlijeko koje mi trošimo nije ono isto koje se stoljećima proizvodilo u Kini, već bezdušni industrijski proizvod neke preše iz vrlo vjerojatno GMO grahorice i tu je sva moja zamjerka na ovaj produkt. Industrija je pokvarila tradicionalni proizvod. Virgo 30


    I ono sa Sardinijom i najdugovječnijim ljudima.
    I ono da sam sklona jesti ono što mi je kulturološki najbliže, jer smo valjda i kroz pokoljenja se nečem prilagodili-ko crnci na sunce i bijelci na manje sunca…pa radije jedem našu spizu-uključivo i mliko…

    Vezano za ovaj citat:
    Inace, poznajem samo dvije zene koje su odlucile ne dojiti bez previse truda ili "poklonile svoj auto susjedu" i vjeruj mi ne prave se tuzne, ne ocekuju razumijevanje vec ih je bas ih briga lonni – mislim da se ne može generalizirati. Znam ih dosta – nažalost koje su prekinule dojiti. I sigurna sam da ih je briga, ali su to potisnuli jer je tako lakše odgovarat na razna pitanja i pritiske. Platiš adaptirano i nitko te ne gnjavi. Osim Roda
    Oduvijek je bilo lakše se prepustiti struji nego plivat uzvodno. Al meni se sviđa raj koji nađem kad doplivam do izvora!!! Uf šta sam poetična, al neka…sigurna sam da ćete me shvatiti.


    Ima ,međutim, nešto što me brine, i ne znam jesam li za ovo trebala otvoriti novi topic ili se o ovom već negdi pisalo. Uglavnom, gle što sam zamijetila- čitajući na polici u doćanu, a potrudila sam se kopipejstat s neta:
    Mliječna formula za dojenčad od rođenja do navršenog 4. mjeseca, koja se daje: kao nadopuna dojenju kad majka nema dovoljno mlijeka, kao potpuna zamjena za majčino mlijeko u slučajevima kad dojenje nije moguće ili kao nastavak prehrane (kršitelj koda)om 0.

    Međutim, čim potpuno ili dejlomično prestanete dojiti, Vašoj je bebi potrebna visokovrijedna zamjena za majčino mlijeko. – ****
    Ja sam povećala font-dio teksta,po meni, problematičan. Istina, lijepo piše da je majčino mlijeko najbolja hrana. ALI isto se tako zna da, ukoliko se uz dojenje dodaje malo adaptiranog, majčino tijelo se zbuni, pomisli da dijete ne treba dotadašnju količinu mlijeka i majka proizvodi manje mlijeka, a beba onda postaje mali vrijedni konzument adaptiranog. ZNA SE DOBRO za ovaj ZAČARANI STRAŠNI KRUG koji potvrđujem iz iskustva, jer su tako prestale dojiti brojne žene koje osobno poznajem. I onda na kraju tužno ustvrde da im je ponestalo mlijeka. Na cici nažalost nema deklaracije o udjelu svake pojedine tvari.

    Al budimo konkretni-znate li kako se postiglo (zakonski mkožda?) da se na kutijama adaptiranog mora pisat da je majčino mlijeko najbolje? Evo jedne fiks ideje-zamislite da paralelno sa tabelom šta sadrži njihovo (**** il neko dr. mliko) mora pisat šta sadrži majčino!!!
    Opet sam skrenula s teme, i to vlastite, dakle, znate li možda gdje se obratiti da se ovakvi tekstovi ubuduće ne smiju pojavljivati na dječjoj hrani, reklamama i sl.???zbog gore navedenog učinka začaranog kruga?
    Rode su zakon

  9. #209
    donna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    osijek
    Postovi
    2,021

    Početno

    upravo jučer na kontroli nam je dr rekla da sa 9 mj slobodno počnemo s kravljim mlijekom!? jer kao ako je mala alergična na kravlje pokazalo bi se to već i ranije tj bila bi alergična i na adaptirano koje inače uzima!!

  10. #210
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Ali nije stvar samo u alergenosti kravljeg mlijeka.

  11. #211
    Mejra's mommy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    MI
    Postovi
    1,459

    Početno

    Nemam nista protiv kravljeg ali smo morali preci na sojino zbog slabe probave.

  12. #212
    Maruška avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,926

    Početno

    Lovre nema problema ni s probavom ni s alergijama, tako da on pije četiri vrste mlijeka: kravlje, sojino, rižino i, naravno, mamino!

  13. #213
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    Evo i men s pitanjcem.
    Dojili smo do 7 mjeseca, Matej poceo drasticno gubiti na tezini i morali pšreci na adaptirano s jos oko pmjesec dana dojenja. Od tada smo bili na adaptiranom. Prije mjesec dana ( dakle sa 13 mjeseci) uveli postepeno kravlje mlijeko. Prvo samo za doručak sa grisom, palentom ili kukuruznim cornfleksom, te povremeno neki -lino. Sve super. Povremeno nudili i navecer, i sve super popije, ne bas puno, jer otkako je u jaslicama, popodnevni obrok mu je kasnije, samim tim i večera. Odnedavno odbija čisto mlijeko. Adaptirano nisam kupila i nisam nudila već neko vrijeme.
    Zašto sad odbija mlijeko?
    Trebam li mu ponovno ponuditi adaptirano?
    Koliko mlijeka bi trebao dnevno konzumirati? I do kada uopće smije konzumirati to adaptirano?
    Da probam sa sojimim ili da probam u mlijeko staviti neki -lino?

  14. #214

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    275

    Početno

    Pročitala sam samo ovu stranu i pukla sam ko kokica (sad me strah i disati ovdašnji zrak, a kamoli napiti se kravljeg ili djetetu nastaviti davati... ono, ono, ono drugo)

  15. #215

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    275

    Početno

    Citiraj AndrejaMa prvotno napisa
    ... I do kada uopće smije konzumirati to adaptirano?
    ...dok ne završi fakultet (sorry, stvarno me puklo ovoliko razmatranje o izlučevini mliječnih žlijezda kravica).
    Nadam se da će ti se već netko javiti i dati ideju

  16. #216
    Anvi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    953

    Početno

    upravo jučer na kontroli nam je dr rekla da sa 9 mj slobodno počnemo s kravljim mlijekom!? jer kao ako je mala alergična na kravlje pokazalo bi se to već i ranije tj bila bi alergična i na adaptirano koje inače uzima!!
    Pedi ti je sigurno mislila na kravlje mlijeko u dohrani. Ovo za alergiju stoji, da postoji alergija na proteine kravljeg mlijeka, dijete ne bi moglo uzimati adaptirano već bi trebala hipoalergena formula. No ako tvoje dijete ne doji nego pije adaptirano, onda to nemoj mijenjati za kravlje jer je njemu adaptirano osnovna hrana. Drugim riječima, treba nastaviti piti adaptirano kad mu je to obrok, a kad mu radiš kašice onda možeš na kravljem. vjerujem da je pedi to mislila, a ti provjeri ako imaš nedoumica.

  17. #217
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    :? ajd neka mi netko (a da nije u talu s Klaussom) objasni čemu služi adaptirano mlijeko u prehrani djeteta starijeg od godinu dana.

    Dok sam radio u Unicefu bile su aktuelne prodojeće akcije, babyfriendly bolnice, IBFAN... među materijalima o tretiranju humanitarnih pošiljki u kojima se zatekne adaptirano mlijeko stajalo je da treba dojeće majke uputiti da ga potroše za vlastitu prehranu i da ga nikako ne daju svojoj djeci, nego da ih nastave dojiti. Meni je to logično.

    Iako se može djeci davati adaptirano bez posebne bojazni da će se potrovati, potpuno mi je opičena ideja potrebe za njime. SVA hrana iz kutije je već ionako fortificirana svom "potrebnom" kemijom (čitaj: lino...), a teoretski se ta kemija dobiva iz hrane koju dijete klopa vlastitim zubima. Za male mesojede apsolutno sigurno nema straha od nedostatka željeza i bilo kakvih "esencijalnih" aminokiselina.

  18. #218
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    valjda se misli na dohranu nedojene djece

  19. #219
    Anvi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    953

    Početno

    ajd neka mi netko (a da nije u talu s Klaussom) objasni čemu služi adaptirano mlijeko u prehrani djeteta starijeg od godinu dana.
    Mislim da služi izvlačenju novca roditeljima.

  20. #220
    Arwen avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,318

    Početno

    Citiraj Anvi prvotno napisa
    ajd neka mi netko (a da nije u talu s Klaussom) objasni čemu služi adaptirano mlijeko u prehrani djeteta starijeg od godinu dana.
    Mislim da služi izvlačenju novca roditeljima.

    a neke od nas nisu dojile pa su zaključile da je bolje
    adaptirano od kravljeg

  21. #221
    Arwen avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,318

    Početno

    edit; i nakon godinu dana jer da sam dojila isto
    ne bi prekinula kad dijete navrši godinu

  22. #222

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    275

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Citiraj Anvi prvotno napisa
    Mene još uvijek zanima zašto ne kravlje prije navršenih godinu dana, naravno ne za natakanje djeteta, već povremeno mala količina za kuhanje, pripremu jela i sl. Par postova iznad sam postavila to pitanje...
    Vrlo jednostavno... djecja probava nije odmah zrela za sve - logicno, ne? Inace bismo odmah sve jeli po rodjenju... Znaci kako se nase tijelo mijenja i postepeno dolazimo do toga da mozemo hodati, tako se i probavni trakt mijenja, odn. sazrijeva da mozemo sve jesti.

    Sto se desi ako forsiramo dijete da hoda a nije spremno? Mozda nista, a mozda ozljede jer muskulatura i kostur (prvenstveno kicma) jos nisu dovoljno razvijeni da bi nosili tezinu tijela, pa ce se mozda morati raditi neke vjezbe da bi se stvari vratile na svoje i tako...

    Isto tako, sto ce se desiti ako forsiramo dijete da jede nesto za sto mu probava jos nije spremna? Mozda nista, a mozda ce se razviti netolerantnost na tu hranu (najcesce u obliku alergije). (ovo cu sad vrloooo laicki objasniti, ako netko ovo zna bolje objasniti slobodno uletite) Crijevni trakt koji nije sazrio moze odredjenje sastojke te namirnice (greskom) propustiti kroz svoju membranu, i tada se mogu stvoriti antitijela na tu namirnicu. I tada dobijemo alergiju ili netoleranciju te namirnice. Vrlo cesto i alergiju za cijeli zivot. A biti alergican ili ne tolerirati mlijeko u danasnje vrijeme - hm... zaista to nikom ne bih pozelila kad mlijeka ima u sveeemuuuuu.... I zasto onda riskirati potencijalne probleme za cijeli zivot ako se moze pricekati i krenuti u periodu kad je crijevni trakt zreliji i kad su sanse za reakciju puno manje? U cemu je problem ako se ne krene s nekom namirnicom sada nego za par mjeseci? Gdje je problem, sto ce se desiti tako strasno? Sto je u mlijeku tako fenomenalno da je od bitne vaznosti ga davati djetetu prije 1 god i time riskirati netoleranciju i alergiju?

    I mislim da nije tu ni stvar kolicine, ako ce tijelo prepoznati mlijeko kao "neprijatelja" ono ce ga prepoznati i ako dijete dobije 1 zlicu ili ako dobije 1 litru mlijeka. Sastav mlijeka je taj koji je problematican.
    Evo zašto bih i drugu godinu djetetova života bila na adaptiranom.

  23. #223
    Anvi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    953

    Početno

    Iste bjelančevine koje se nalaze u neprerađenom kravljem mlijeku nalaze se i u adaptiranom. Prilagođen je omjer sastojaka. Alergenost je nepromijenjena. Cijela priča o alergijama tu pada u vodu jer iste može izazvati i adaptirano (osima ako se ne radi o hipoalergenoj formuli).

  24. #224
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Potpisujem.

  25. #225

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Potpisujem i ja. Ali ima jedna kvaka:
    U prehrani djeteta prije 1 godine mlijeko (bez obzira na vrstu) obično sudjeluje s velikim udjelom, a kravlje mlijeko je sastavom neprilagođeno tako malom djetetu - previše natrija, nepovoljan omjer vrsta proteina i sl. pa jače opterećuje probavu i bubrege. S vremenom se taj udio smanjuje i to gubi na značenju. Možda bi trebalo individualno procjenjivati na temelju toga koliko dijete jede druge hrane a koliko mlijeka, kada zamijeniti adaptirano običnim mlijekom.

  26. #226
    Anvi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    953

    Početno

    Sad ja potpisujem.

  27. #227

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    275

    Početno

    Bitno da je prilagođen omjer sastojaka 8) .

    I kokošje jaje je veliki alergen, a kokošje jaje je jaje nastalo ovulacijom i da je naišao pijetao bio bi to pilić, a ne fina zamjena za meso u jednom baby-obroku.
    Šta mislite o tome? Možete li povući paralelu između kravljeg mlijeka i kokošjeg jajeta?

  28. #228
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Evo, ja ću probat: "Što nam krava daje to se zove..."

  29. #229
    Anvi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    953

    Početno

    Hmmm... jaje?

  30. #230
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Moje onako laičko razmišljanje; jaje ima drukčije posložene molekule od piletine, pa tako isto i mlijeko od teletine... eto ..

  31. #231
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj Anvi prvotno napisa
    Hmmm... jaje?
    Krivo. Ispravan odgovor je mlijeko.

    To s rimovanjem je uglavnom marketinški štos i lijepo govori o tome što nam rade zgodnim pjesmuljcima u reklamama. Metode su usavršene kasnih tridesetih i ranih četrdesetih godina dvadesetog stoljeća, a najveća faca bio je Goebels. Marketing nadomjestaka majčinog mlijeka uglavnom počiva upravo na tome.

    Ajmo probati opet: Ovca jest, koza nije. Što je to?

  32. #232
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Davore, pa Anvi se našalila, mislim ... nije baš da joj treba takvo objašnjenje
    Odgovor na drugo pitanje - janjetina.

  33. #233
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    MMMMM kreativno i točno. Svaka čast.

  34. #234

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    275

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Evo, ja ću probat: "Što nam krava daje to se zove..."

    ...nikakav reklamni štos, niti metoda zloglasnog G.
    Samo pitanjce iz jedne davno zaboravljene dječje serije Neven!
    Pitam se, pitam se...

  35. #235
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno


    samo se ti pitaj

  36. #236

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    275

    Početno


Stranica 5 od 5 PrviPrvi ... 345

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •