Pokazuje rezultate 1 do 19 od 19

Tema: blizanci koji imaju zajedničku posteljicu

  1. #1
    mamaika

    Početno blizanci koji imaju zajedničku posteljicu

    moji blizanci imaju zajedničku posteljicu al svaki svoju amnionsku ovojnicu.
    sad su 14 tjedana....a na uzv pregledu 13+1 bili su 6,88 i 6,89cm
    što znači da jednako napreduju.....

    još uvijek ne znam jesu li jedno ili dvojajčani...

    kakvi su vaši blizanci? u istoj posteljici i istoj amnionskoj ovojnici ili odvojenih posteljica, ili kao moji?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    grubišno polje
    Postovi
    205

    Početno

    i moje su cure bile u istoj posteljici a svaka u svojoj ovojnici i cijelu trudnoću su bile podjednako teške i velike(i na porodu je laura bila 2850 a lorna 2750) i nismo znali da li su jednojajčane ili dvojajčane sve dok se nisu rodile i sad evo vidimo da su jednojajčane.pogledaj slike.
    veća je vjerojatnost kad su u istoj posteljici da su jednojajčani ali ne mora biti(znam jednu žensku koja ima curu i dečka a bili su u jednoj posteljici)bilo kako bilo želim ti da izguraš do kraja i da bude sve u redu sa bebama.puse od nas.

  3. #3
    mamaika

    Početno

    bok duška, već sam mislila da cure ne znaju kakvi su im blizanci....ihih, šalim se

    čestitam ti na tvojim curama, preslatke su!!!!

    a istina, moj ginić je rekao da mogu biti i dvo i jednojajčani jer se dvije stanice mogu ugnjezditi jako blizu i razviti jednu posteljicu.......

    ma ne biram...samo da izdržim kao i ti, baš su prave zdrave cure...

    do koliko tjedana si dogurala..tj koliko do termina?

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    grubišno polje
    Postovi
    205

    Početno

    puko mi vodenjak sa 36+4 al kad sam rodila(na carski jer sam imala jako slabe trudove) rekao je doktor da su cure za 38 tjedana,moram gibat jer je dreka.

  5. #5
    Pooh avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    454

    Početno

    Meni su na prvom uzv na sv. duhu rekli da su dvije posteljice i dvije ovojnice.

    Na iducem uzv-u kod dr.hafnera je ispalo da je jedna posteljica i dvije ovojnice, ali on nije htio ici protiv ovog prvog pregleda...

    Dr.kos je na 3d uzv-u rekao da je 100% jedna posteljica i da tko me je to gledao da je vidio jednu i da su jednojajcani (kad sam rekla da sam mislila da se to ne moze 100% znati prije poroda ili cak da 1. godine, on mi je rekao da moze).

    Na porodu sam pitala dr. Habeka da li su dvije ili jedna posteljica, a odgovor je bio da to nije bitno, bitno je da su odvojene ovojnice .

    I sad ja gledam svoje decke i pitam se da li su jedno ili dvojajcani.
    Jer prolazimo kroz faze da ih jeedva prepoznajemo(oslanjamo se na robicu), pa kroz faze da ih lako razlikujemo (pogotovo kasd su skupa ili kad se jedan ubuci vise od drugoga). Ja uglavnom nemam problema sa prepoznavanjem, ali imal sam i ja kriza, a ostali...da ne pricam.

    Isto su bili jako slicni na porodu B. 2530g i 48cm. a E. 2540g i 47cm.

  6. #6
    Pooh avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    454

    Početno

    Bilo je na nekom dokumentarcu na NG da i decko i curica mogu biti jednojajcani. Jako je rijetko, ali moguce. Objasnili su kako se to dogodi, ali sam zaboravila.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    grubišno polje
    Postovi
    205

    Početno

    sad si mi dala misliti pooh,i mi trenutno možemo prepoznati koja je koja ali do sad je to bilo prilično teško,meni su rekli da ćemo vidjeti po izgledu da li su jednojajčane ali ne znam do kad se to može mijenjati(mislim stalno se mjenjaju po izgledu)?kao kažu do godine dana ali ne znam jel to točno.

  8. #8
    Pooh avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    454

    Početno

    Ni ja, pa sad cekam.
    Moji su trenutno i razlicito osisani, tak da mi je fakat tesko reci koji su sve razlozi da ih se kuzi.
    + kazu da i kod jednojajcanih blizanci ne moraju biti identicni, mogi se razlikovati u nijansama.

    I sad ga ti znaj :/ .

    Najgluplje mi je sto kad me netko pita, a ljudima je to fora pitati, ne znam sta bi im rekla. I svima bude cudno ako pocnem objasnjavati da nisam 100% sigurna.

    Da si olaksam u zadnje vrijeme sam pocela govoriti da su jednojajcani. To su rekla dva doktora, pa nek im za sad bude.

  9. #9
    mamaika

    Početno

    ihihi, nikad kraj dilemama....
    vjerojatno će i kod mene biti tako...u početku će imati bodiće s oznakama, imenima, da netko ne bi ostao gladan, hehe

    a do godine dana se mijenja boja kose, očiju, iz bebi face prelazi u malu curu ili dječačića...

    i ja sam se iznenadila kad mi je ginić rekao da iako su u jednoj posteljici mogu biti dvojajčani...pa sad čekam...27. imam pregled pa ću nadam se saznati spolove......

  10. #10
    dupla duplica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    970

    Početno

    Citiraj Pooh prvotno napisa
    + kazu da i kod jednojajcanih blizanci ne moraju biti identicni, mogi se razlikovati u nijansama.

    I sad ga ti znaj :/ .
    ovo apsolutno stoji. isti genotip - a mrvicu različit fenotip. znate li koje odrasle blizance da su jaaako slični, ali ipak se vidi razlika? ni jedni nisu baš u svemu identični.
    a nemooguće (statistički gotovo nemoguće) je da se od dve ratličite stanice dobiju dva vrlo, vrlo slična djeteta. mogu sličiti kao bilo koja braća, ali ne tako jako kao vaši.
    tako da su vaši najvjerojatnije jednojajčani, ja sam sigurna u to.

    postoji i miješani tip - ali to je jaaako rijetko - kada se ženina jajna stanica udvostruči prije oplodnje i onda biva oplođena dvjema muškim stanicama. tu će nastati vrlo slična, ali ipak različita djeca. mogu bit i različitog spola, i boje kose, očiju...no kako imaju isti set maminih gena, vrlo sliče.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Split
    Postovi
    298

    Početno

    đizus duplice, ja tek sad ništa ne razumijem

  12. #12

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    Citiraj Pooh prvotno napisa
    Bilo je na nekom dokumentarcu na NG da i decko i curica mogu biti jednojajcani.
    Razne kombinacije mogu shvatiti, ali ovo nikako... :?
    Nisam u klubu blizanaca ni s pretcima ni potomcima, samo kibiciram.

  13. #13
    Pooh avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    454

    Početno

    Citiraj mendula prvotno napisa
    Nisam u klubu blizanaca ni s pretcima ni potomcima, samo kibiciram.
    Nisam ni ja bila prije godinu dana .


    Citiraj mendula prvotno napisa
    Citiraj Pooh prvotno napisa
    Bilo je na nekom dokumentarcu na NG da i decko i curica mogu biti jednojajcani.
    Razne kombinacije mogu shvatiti, ali ovo nikako... :?
    To ti je ovo sto je napisala dd:

    Citiraj dupla duplica prvotno napisa
    postoji i miješani tip - ali to je jaaako rijetko - kada se ženina jajna stanica udvostruči prije oplodnje i onda biva oplođena dvjema muškim stanicama. tu će nastati vrlo slična, ali ipak različita djeca. mogu bit i različitog spola, i boje kose, očiju...no kako imaju isti set maminih gena, vrlo sliče.

  14. #14
    dupla duplica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    970

    Početno

    da, to je to.
    a može bit i ovako - desi se da jedan plod, pod utjecajem neuobičajene razine hormona, formira mozak kao da je drugog spola. onda se u skladu s time razviju i vanjski spolni organi pa imate npr. genetskog dečkića koji se rodi kao curica. to su stvaaaarno izuzeci, ali je moguće. ne znam kako to kod duplića ide, ali valjda je i ta kombinacija moguća - da se jednom to desi, a drugom ne.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    Citiraj Pooh prvotno napisa
    Citiraj dupla duplica prvotno napisa
    postoji i miješani tip - ali to je jaaako rijetko - kada se ženina jajna stanica udvostruči prije oplodnje i onda biva oplođena dvjema muškim stanicama. tu će nastati vrlo slična, ali ipak različita djeca. mogu bit i različitog spola, i boje kose, očiju...no kako imaju isti set maminih gena, vrlo sliče.
    Hm, ali onda su, tehnički, postojala dva jajašca prije oplodnje pa su blizanci ipak dvojajčani. Ajd, neću više picajzlit...

  16. #16
    dupla duplica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    970

    Početno

    ne baš. postojala su dva jajašca, ali prvo je bilo jedno. poduplalo se i tako su nastala dva - ali identična! tako da to jest kombinirani tip - na isti način nastaju jednojajčani blizići, samo mrvicu kasnije - nakon oplodnje se oplođena stanica podupla i razdvoji u dvije. i opet budu dve. dakle, to što su u nekom trenu dvije stanice ne određuje da su dvojajčani - uvijek će u nekom trenu nastat dvije.
    ja pričam teoriju znanosti, nisam to izmislila.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    34

    Početno

    Moji su udvije različite posteljice i doc mi je rekao da je to super. Idem ponovno na kontrolu u 1. mj. pa ću pitati spol. Ja nisam imala pojma da se ne vidi na UZ jesu li blizanci jednojajčani ili dvojajčani.

  18. #18
    Pooh avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    454

    Početno

    Citiraj dupla duplica prvotno napisa
    mogu sličiti kao bilo koja braća, ali ne tako jako kao vaši.
    tako da su vaši najvjerojatnije jednojajčani, ja sam sigurna u to.
    Onda od sad bez zadrske govorim da su nasi jednojajcani .
    Ako dva doktora i ti dd to tvrdite, onda tako mora biti .


    Dvije posteljice su super jer svaka beba ima svoju klopu, a kad je jedna onda postoji sanse blizanacke transfuzije (mislim da sam nekad otvorila toppic na tu temu kad je meni bilo aktualno).

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    grubišno polje
    Postovi
    205

    Početno

    slažem se s tobom pooh,to što je dd rekla ima logike da su jednojajčane jer bile bi preslične ako nisu.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •