Stranica 2 od 5 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 219

Tema: Ankete o polaženju djece u vrtić tijekom blagdana

  1. #51
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    sori, neki gumbic krivo stisnuh, pa se kvotalo i sto treba i sto ne treba

  2. #52

    Datum pristupanja
    May 2004
    Postovi
    823

    Početno

    Ajme cure gdja je završila ova rasprava.
    Ovo je na žalost topic roditelji protiv odgajatelja :?
    Uvijek mi je grozno čitati takve rasprave jer mi-vi relacija je užasna.
    Roditelji i odgajatelji bi trebali biti partnerskom odnosu, a ne u sukobljenim stranama.
    Tu više uopće nije stvar u anketama nego o drugim frustacijama i manjku komunikacije. Svako kome je dobro objašnjeno shvatio je razlog postajanja ankete, a ona je zaista potrebna ( kako se više puta napisalo ).
    Potrebna je iz više razloga, a sve u svrhu bolje organizacije rada, a ne zato da bi se napakostilo roditeljima.
    Moj godišnji apsolutno ne ovisi o broju djece , već da li uopće imam godišnji i da li ću ga dobiti od ravnateljice. Godišnji se i može koristiti samo 7. i 8. mjesec i ovih nekoliko dana oko blagdana.
    Realna situacija u vrtićima je ta da zaista u vrijeme blagdana drastično pada broj djece i da je teško organizirati rad.
    Uvijek se pokušava organizirati tako da radi više odgajatelja nego što je potrebno , da sa djecom bude barem jedna poznata teta.
    Realno je i da već godinama u anketi bude npr. 50 djece na badnjak, a onda se pojavi 10 djece u cijelom vrtiću, pa bude više odgajatelja, spremačica, kuharica i ostallih zapislenih nego djece.
    To zaista nije stvar vrtića nego roditelja. Tko ima potrebu dovoditi dijete , on ga i dovodi , vrtić radi i sve o.k.
    Onaj tko ima potrebu za vrtićem , a ne dovede dijete i poslije se buni, oprostite, ali sam si je kriv. Da svi dovedu djecu, vrtić bi se tako ogranizirao i radilo bi se drugačije

  3. #53
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    Ovako, meni su ankete jasne. I jasno mi je da u večini firmi ljudi uzimaju ili moraju uzimati godišnji preko ljeta i oko Božića.

    Ono što meni smeta je anketa vezana uz školske praznike. znači, sada ovaj treći tjedan zimskih praznika znači nije Božić, nije Nova godina, većina firmi radi i nema nikakvog spajanja. A u vrtiću su dežurstva jer su školski praznici.

    Kako bih sebe pripremila na dežurstva, ispitujem kolegice na poslu kada su praznici u školi, jer znam da će tada biti dežurstva.

    A da ima teta i teta, svakome je jasno.

  4. #54
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    n_i_b, hoće li treći tjedan biti dežurstvo ovisit će o broju djece. ja se nadam da ipak nema toliko roditelja školaraca i skijaša.

    i također smatram da je beskorisno uvijek usmjeriti raspravu u roditelji vs. tete. ako ne doživljavamo tete kao partnere u brizi i podizanju naše djece, teško ćemo preživjeti vrtićke godine. ja bih je usmjerila u roditelji vs. zastarjeli standardi i štednja na pogrešnim mjestima... jer sam uvjerena da bi nekoliko dodatnih teta čuda učinilo.

  5. #55
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno Re: .........

    Citiraj narentina prvotno napisa

    I smatram da za izdvojnih 450-500 kn za boravak u desetosatnom programu za svakod dijete nemate zbilja osnove traziti jos i popust za nepojedene obroke i neradne dane teta!
    nikako se ne mogu sloziti s ovim
    jer mislim da IMAM osnove
    kao prvo ne radi se o 400-500 kn nego se radi o ekonomskoj cjeni vrtica od 1400 ako ne i vise kuna, koje vrtic dobije za moje dijete - u mom vrticu stalno isticu kolika je ekonomska cijena vrtica

    i sad recimo pomnozi ekonomsku cijenu od 1400, podjeli na 25 dana i ispadne cca 56 kn po danu i po djetetu

    i sad neka samo 50 djece ne ide 5 dana u vrtic
    to je 14.000 kn koje je vrtic usparao jer nije imao nikakav trosak za svu tu djecu
    pa tako par puta godisnje - svaki put oko nekih blagdana
    i nakupi se

    i zato mislim da IMAM osnove
    jer vrtic za te novce viska NIJE kupio mom djetetu drvene bojice nego ih kupujem ja
    niti mu je kupio slikovnice - nego ih donosim ja
    a rijetki su vrtici koji su otisli i za te novce kupili fotokopirke, tonere i papir kako tete ne bi kopirale na svoj racun ono sto im treba za posao
    ili sasili ljepe vesele kute tetama
    ili... nesto

  6. #56

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,173

    Početno

    Ja sam i naglasila da nije problem u tetama nego u politici vrtića koja nastoji što više smanjiti dolaske djece u te dane... uvjeti u dežurstvu su bitno lošiji, što potvrđuju skoro svi koji su se javili na topic

    opet, nisu krive tete nego onaj koji je utrpao 25-30 djece koja se međusobno ne poznaju u grupu teti koja ih ne poznaje

    još jednom, nitko ne poriče pravo tetama na godišnji ali problem je da "slobodnih dana" ima toliko da je jedini način da ih tete iskoriste - što više grupa spojiti, uvjeriti roditelje da nitko normalan ne šalje djecu u vrtić u vrijeme školskih praznika

    dakle, platiti prekovremene, zaposliti koju tetu više i problem riješen

    Mukica, račun je vjerojatno kompliciraniji - ekonomska cijena uključuje i režije i ostale troškove koji su fiksni bez obzira na broj djece

  7. #57
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    n_i_b, hoće li treći tjedan biti dežurstvo ovisit će o broju djece. ja se nadam da ipak nema toliko roditelja školaraca i skijaša.

    Do sada je uvijek bilo tako. I ja sam jednom dobila odgovor da se dežurstva vežu uz školske praznike. Sada se ne mogu sjetiti tko mi je to rekao.

    Nisam još vidjela našu anketu, nego ju očekujem.

    I mislim da je baš neka cura koja je postala prije, a teta je u vrtiću, napisala: možda vam dijete bude imalo sreće, pa mu u dežurstvu bude njegova teta.
    To mi je zazvučalo grozno.

    U stvari, za veću djecu mi se dežurstva ne čine tako strašna jer oni poznaju sve tete u vrtiću, a i večinu djece.

    Ono kaj meni bode oči su baš jaslice. ta mala djeca su manje više još u fazi privikavanja, puno više su vezani uz tete neg uz drugu djecu - i onda im se pojave dežurstva vezana uz školske praznike. To mi nema ama baš nikakvog smisla

  8. #58
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Ovo je mali off-topic ali eto, ovako je kod nas u Italiji:

    Vrtic NE RADI od 22.12. do 7.1. Znaci, ne da samo nemaju dezurstva - ne radi.

    Dobili smo i kalendar dana kada vrtic radi, i osim ovoga, vrtic je zatvoren:
    - 5. i 6. veljace (karneval i Pepelnica, inace radni dani)
    - 20. do 27.3. (Uskrsnji praznici, a neradni dan je samo uskrsnji ponedjeljak)
    - 25.4. (to jest neradni dan)
    - 1. i 2.5. (samo 1.5. je neradni dan)
    - 2.6. (to jest neradni dan)
    - + dva dana koja jos moraju najaviti kada vrticke tete idu na seminare
    - od 23. do 25.6. ce vrtic raditi samo do 12:45h (znaci, zatvara se nakon rucka)
    - od 25.6. do 12.9. - ljetni praznici, vrtic ne radi.
    Plus, 5.12. je takodjer vrtic radio samo do 12:45h.

    Sto se dezurstava tice, ono traje samo 20 min ujutro, od 7:30h do 7:50h, kada vrtic sluzbeno otvara; popodnevnog dezurstva nema (vrtic radi do 16h).

    Mene ovo osobno ne dira jer radim od kuce pa se lako organiziram prema njenom rasporedu.

    Ali isto tako vjerujem i znam da je mnogim roditeljima vrlo tesko i da moraju uposliti i baka-servis i tete cuvalice preko duzih praznika.

    I zato, ako se mozete izboriti za svoja prava, iskreno se nadam da cete u tome i uspjeti.

  9. #59
    bimba iaia avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    820

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa
    [I mislim da je baš neka cura koja je postala prije, a teta je u vrtiću, napisala: možda vam dijete bude imalo sreće, pa mu u dežurstvu bude njegova teta.
    To mi je zazvučalo grozno.

    U stvari, za veću djecu mi se dežurstva ne čine tako strašna jer oni poznaju sve tete u vrtiću, a i večinu djece.

    Ono kaj meni bode oči su baš jaslice. ta mala djeca su manje više još u fazi privikavanja, puno više su vezani uz tete neg uz drugu djecu - i onda im se pojave dežurstva vezana uz školske praznike. To mi nema ama baš nikakvog smisla
    Ono prvo sam ja napisala,jer je istina.Možda baš tvoja teta bude radila,a to bi te usrećilo.Mislim,bila bi mirna.
    To je ono što bi željela da je tvoje dijete sa svojom tetom. Šta je tu grozno? :?

    A za jasličare se ne brini,oni isto poznaju sve tete i svu djecu.Naši roditelji si ne stvaraju oko toga problem.A i upozoreni su unaprijed o toj mogućnosti kao šta sam već rekla.A ne zato da ne dovode djecu "frustriranoj teti" što mora raditi.

  10. #60
    ivano2 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    1,165

    Početno Re: .........

    Citiraj Mukica prvotno napisa
    Citiraj narentina prvotno napisa

    I smatram da za izdvojnih 450-500 kn za boravak u desetosatnom programu za svakod dijete nemate zbilja osnove traziti jos i popust za nepojedene obroke i neradne dane teta!
    nikako se ne mogu sloziti s ovim
    jer mislim da IMAM osnove
    kao prvo ne radi se o 400-500 kn nego se radi o ekonomskoj cjeni vrtica od 1400 ako ne i vise kuna, koje vrtic dobije za moje dijete - u mom vrticu stalno isticu kolika je ekonomska cijena vrtica

    i sad recimo pomnozi ekonomsku cijenu od 1400, podjeli na 25 dana i ispadne cca 56 kn po danu i po djetetu

    i sad neka samo 50 djece ne ide 5 dana u vrtic
    to je 14.000 kn koje je vrtic usparao jer nije imao nikakav trosak za svu tu djecu
    pa tako par puta godisnje - svaki put oko nekih blagdana
    i nakupi se

    i zato mislim da IMAM osnove
    jer vrtic za te novce viska NIJE kupio mom djetetu drvene bojice nego ih kupujem ja
    niti mu je kupio slikovnice - nego ih donosim ja
    a rijetki su vrtici koji su otisli i za te novce kupili fotokopirke, tonere i papir kako tete ne bi kopirale na svoj racun ono sto im treba za posao
    ili sasili ljepe vesele kute tetama
    ili... nesto
    Potpisujem i samo dodajem - plaćamo mi itekako punu cijenu - ali neizravno kroz poreze i prireze. Još uvijek nisam upoznala gospodina/gospođu koja se zove Vlada RH ili Grad Zagreb i koja otvori svoj novčanik i plati nešto....sve to mi plaćamo na ovaj ili onaj način....dakle možda je to pitanje i prava potrošača odnosno korisnika plaćene usluge....

  11. #61
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    Citiraj bimba iaia prvotno napisa
    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa
    [I mislim da je baš neka cura koja je postala prije, a teta je u vrtiću, napisala: možda vam dijete bude imalo sreće, pa mu u dežurstvu bude njegova teta.
    To mi je zazvučalo grozno.

    U stvari, za veću djecu mi se dežurstva ne čine tako strašna jer oni poznaju sve tete u vrtiću, a i večinu djece.

    Ono kaj meni bode oči su baš jaslice. ta mala djeca su manje više još u fazi privikavanja, puno više su vezani uz tete neg uz drugu djecu - i onda im se pojave dežurstva vezana uz školske praznike. To mi nema ama baš nikakvog smisla
    Ono prvo sam ja napisala,jer je istina.Možda baš tvoja teta bude radila,a to bi te usrećilo.Mislim,bila bi mirna.
    To je ono što bi željela da je tvoje dijete sa svojom tetom. Šta je tu grozno? :?

    A za jasličare se ne brini,oni isto poznaju sve tete i svu djecu.Naši roditelji si ne stvaraju oko toga problem.A i upozoreni su unaprijed o toj mogućnosti kao šta sam već rekla.A ne zato da ne dovode djecu "frustriranoj teti" što mora raditi.
    mislila sam na ono "sretna"- znači trebala bih biti sretna da mi dijete u dežurstvu ima svoju tetu.
    Moji više nisu jasličari, ali kada se samo sjetim koliko promjena teta sam prošla (i to ne samo zbog dežurstva), ja imam traume od vrtića, pa time vjerojatno i moje dijete.

    ali ovo nije tema o mojim vrtićkim problemima nego o neorganiziranosti sustava, što je netko lijepo napisao.

  12. #62
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    i još nešto, mislim da teta u vrtiću ne bi smjela izjaviti da jasličko dijete od godinu i sitno mjeseci pozna sve tete u vrtiću.

  13. #63
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa
    i još nešto, mislim da teta u vrtiću ne bi smjela izjaviti da jasličko dijete od godinu i sitno mjeseci pozna sve tete u vrtiću.
    Zasto ne?
    Moje dijete od 19 mjeseci pozna sve "jaslicke" tete.
    Od 4 jaslicke grupe i 2 tete po svakoj, to je dakle svega 8 teta, moje djete je vidjelo i upoznalo sve.
    Pogotovo sada kada su krenule sezone bolesti pa su grupe male jer je vecina djece bolesna, tete znaju doci jedne drugima u grupu i onda se zajedno brinu o njih par i to mi je super jer se zna desiti da na 10 djece ima 4 tete
    Uostalom meni je najbolji pokazatelj to sto sve tete bez obzira na grupu znaju ime moga djeteta a nas vrtic nije jedan od manjih.

  14. #64
    Loryblue avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    napokon sam se vratila doma
    Postovi
    2,931

    Početno

    Citiraj bubička prvotno napisa
    moram reći da apsolutno ne razumijem o čemu vi pričate... vrtići rade cijelo ljeto i cijelu zimu... i ne razumijem zašto bi netko morao ići na prisilni godišnji i bolovanje... zbog toga što su dežurstva u vrtiću???
    ja ne razumim o čemu ti pričaš :?

    već sam navela kako naš vrtić ne radi pola ljeta (to znači kako već ne rade baš svi vrtići). i ne radi na blagdane.
    i dežurstvo je misaona imenica udaljena od stvarnosti milijun godina.
    i eto razloga zašto ja moram ići na prisilni ili godišnji ili bolovanje.
    ili neplaćeni godišnji jer bome gazda nije baš velikodušan da im odobri više od misec i pol litnjeg godišnjeg.

  15. #65
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    ..........a moje dijete je s 30 mjeseci bilo doslovce izbezumljeno kad je prešlo u stariju jasličku grupu s novom djecom i novim tetama - doslovce smo se nakon godinu dana pohađanja jaslica, morali ponovno adaptirati, jer stvarno ne znam na koji bi način uspjelo uopće vidjeti sve tete u vrtiću, a kamoli ih uspjelo upoznati :? :? :?
    ........ali opet to nema veze s tim što su tete u vrtiću najmanje krive za ovakvo poslovanje vrtića

  16. #66
    Loryblue avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    napokon sam se vratila doma
    Postovi
    2,931

    Početno

    Citiraj Stijena prvotno napisa
    ..........a moje dijete je s 30 mjeseci bilo doslovce izbezumljeno kad je prešlo u stariju jasličku grupu s novom djecom i novim tetama - doslovce smo se nakon godinu dana pohađanja jaslica, morali ponovno adaptirati, jer stvarno ne znam na koji bi način uspjelo uopće vidjeti sve tete u vrtiću, a kamoli ih uspjelo upoznati :? :? :?
    pa zar kod vas nema zajdeničkog doručka i ručka di dica mogu vidit sve tete i svu dicu :?

    kod nas su doručak i ručak zajedno za sve grupe, od jaslica do najstarijih tako da se svi "znaju".
    doduše vrtić je ogroman s ogromnom blagavaonicom tako da mogu svi jest zajedno.

  17. #67

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,173

    Početno

    kod nas je 400 djece na 2 lokacije (prije su bile 3)

  18. #68
    Ariana avatar
    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    418

    Početno

    naš vrtić ne radi od badnjaka do nove godine. daka je kod bake.

  19. #69
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    Citiraj Loryblue prvotno napisa
    Citiraj Stijena prvotno napisa
    ..........a moje dijete je s 30 mjeseci bilo doslovce izbezumljeno kad je prešlo u stariju jasličku grupu s novom djecom i novim tetama - doslovce smo se nakon godinu dana pohađanja jaslica, morali ponovno adaptirati, jer stvarno ne znam na koji bi način uspjelo uopće vidjeti sve tete u vrtiću, a kamoli ih uspjelo upoznati :? :? :?
    pa zar kod vas nema zajdeničkog doručka i ručka di dica mogu vidit sve tete i svu dicu :?
    :? :? :? neeeee, djeca iz svake grupe imaju stoliće i stolčiće u svojoj sobi i čitav su dan samo i isključivo u društvu svojih teta i "svoje" djece. To se pogotovo odnosi na mlađu jasličku koja ni ne ide na dvorište nego ima svoju terasu, dok starija bar vidi drugu djecu i pokoju tetu na zajedničkom dvorištu kad se ide van.

    Međutim, ja niti ne dramim oko "gledanja" novih i nepoznatih faca, koliko mi je too much da mi teta koja ne pozna moje dijete i kojoj uopće uz sve silne klince u vrtiću to niti nije interesantno, njega - koji od ljeta ne nosi pelene osim za spavanje, čitavo popodne drži u peleni :shock: , da ne spominjem da ne uspijeva dobiti svoju bočicu koju mu ja uredno svaki dan nosim jer teta koja nije "njegova" ne zna da mu je treba dati, pa mi je dijete čitav dan žedno....i tak.....to je ono što u svemu tome mene najviše ljuti.
    A uopće me ne ljuti da tete koriste godišnji i da ako treba, svaki dan, ma svaki sat, u grupi bude druga dok su god mome djetetu zadovoljene sve potrebe za normalan (a da ne spominjem i ugodan) boravak u vrtiću što do sada očigledn nije bio slučaj.

  20. #70
    Loryblue avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    napokon sam se vratila doma
    Postovi
    2,931

    Početno

    Citiraj Stijena prvotno napisa
    Citiraj Loryblue prvotno napisa
    Citiraj Stijena prvotno napisa
    ..........a moje dijete je s 30 mjeseci bilo doslovce izbezumljeno kad je prešlo u stariju jasličku grupu s novom djecom i novim tetama - doslovce smo se nakon godinu dana pohađanja jaslica, morali ponovno adaptirati, jer stvarno ne znam na koji bi način uspjelo uopće vidjeti sve tete u vrtiću, a kamoli ih uspjelo upoznati :? :? :?
    pa zar kod vas nema zajdeničkog doručka i ručka di dica mogu vidit sve tete i svu dicu :?
    :? :? :? neeeee, djeca iz svake grupe imaju stoliće i stolčiće u svojoj sobi i čitav su dan samo i isključivo u društvu svojih teta i "svoje" djece. To se pogotovo odnosi na mlađu jasličku..........
    ovo mi je baš nekako nezamislivo. da se igraju i jedu - sve u istoj prostoriji. kod nas imaju 4 grupe u 4 ogromne prostorije, blagavaonica u koju idu na zajedničke obroke i dvi velike spavaonice (cca 50 kvadrata svaka) na drugom katu vrtića. kad idu vani, idu svi osim jasličara. oni imaju svoje malo igralište dok su veći u borovini i na pijesku.

  21. #71

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    60

    Početno

    Kod nas nije bilo ankete i sve se bojim kaj bu mi rekle kad pitam! Tj znam otprilike "imamo dežurstva, ali bolje da je on doma" tak je bilo prosle godine...
    I sad ja pitam drage tete kaj bi one rekle da rade na badnjak (puno radno vrijeme) na Božić i 1.1. 8)
    Probajte pogodit kako radim sve dane između!?

  22. #72
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    muki, nije ti dobra racunica - u te dane realno je samo smanjen trosak hrane, svi ostali troskovi su i dalje tu.
    pa ne mozes recimo reci da tih dana ces npr. placati pola str. suradnika/kuharice/cistacice i sl. jer je upola manje djece, ili ces upola manje grijati tu sobu gdje je sad 10 djece a ne 20.

    razumijem da vas dezurstva i sl. spajanja ljute, no dobrom organizacijom (da se npr. uvijek osigura barem jedna dj. teta) to se da rjesiti.

  23. #73

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Žao mi je čitati o problemima s vrtićima jer mi je to otvorilo stare rane. Naime, moja M. je išla u područno odjeljenje vrtića i za SVAKI blagdan, praznik, godišnji, ljeto, jesen, zima....za svaku sitnicu.... se taj vrtić zatvarao i morali smo je voditi u centralni koji je bio 5 km dalje i u najvećoj prometnoj gužvi MM ili ja gubili smo zbog toga i po dodatnih 45 minuta dva puta na dan. No, to nikog nije bilo briga.

  24. #74

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,037

    Početno

    Citiraj Loryblue prvotno napisa
    [/b]
    ja ne razumim o čemu ti pričaš :?

    već sam navela kako naš vrtić ne radi pola ljeta (to znači kako već ne rade baš svi vrtići). i ne radi na blagdane.[/quote]

    pričam o zagrebačkim vrtićima u kojima se ne dopušta zatvaranje vrtića, osim na blagdane...
    a vaš grad očito drukčije funkcionira i to zatvaranje osuđujem, ali dežurstva definitivno ne...

  25. #75
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    mim - ja radim tamo gdje se podrucni vrtici zatvaraju i gdje je udaljenost 5 km, i ne vidim drugog rjesenja - da za npr. 2 djece, rade 2 odgojiteljice, 1 kuharica, vozac koji dovozi rucak + grijanje...mislim da ako postoji potreba za tih nekoliko dana polaska vrtica nije nikakav bed prevesti dijete.
    vrtic je ipak institucija i jedan veliki kompromis izmedju potreba obitelji i onog sto se moze u datom trenutku napraviti.

  26. #76

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,037

    Početno

    Citiraj Loryblue prvotno napisa

    ovo mi je baš nekako nezamislivo. da se igraju i jedu - sve u istoj prostoriji. kod nas imaju 4 grupe u 4 ogromne prostorije, blagavaonica u koju idu na zajedničke obroke i dvi velike spavaonice (cca 50 kvadrata svaka) na drugom katu vrtića. kad idu vani, idu svi osim jasličara. oni imaju svoje malo igralište dok su veći u borovini i na pijesku.
    ovaj način organizacije ručka i spavanja je zastario i uglavnom se više ne prakticira

  27. #77

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Citiraj flower prvotno napisa
    mim - ja radim tamo gdje se podrucni vrtici zatvaraju i gdje je udaljenost 5 km, i ne vidim drugog rjesenja - da za npr. 2 djece, rade 2 odgojiteljice, 1 kuharica, vozac koji dovozi rucak + grijanje...mislim da ako postoji potreba za tih nekoliko dana polaska vrtica nije nikakav bed prevesti dijete.
    vrtic je ipak institucija i jedan veliki kompromis izmedju potreba obitelji i onog sto se moze u datom trenutku napraviti.
    Tih "nekoliko dana" je bilo cijelo ljeto, zimski praznici i svaki blagdan i praznik po nekoliko dana jer su se spajali s vikendom ili drugačije.

    Što se kompromisa tiče-i ja sam za to, ali za to trebaju dvije strane. Ovo nije bio kompromis nego nametnuto rješenje, a za mišljenje roditelja nitko nije ni pitao. Probaj izračunati: mjesec dana ljeta, 3 tjedna po zimi, a blagdane izračunaj proizvoljno. Koliko je to po 45 minuta dva puta dnevno?? Koliko je to dodatnih kilometara??? S tim da je iz područnog vrtića u centralu odlazilo dosta djece: dovoljno da se u našem omogući dežurna grupa.

    Neću vam uzimati prostora jer je vrtić iza nas, ali se tog dijela sjećam kao mračnog perioda.

  28. #78
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    ok, ako je bilo dovoljno djece - kod nas je mjera 15 djece, onda stvarno imas razloga za ljutnju.

  29. #79
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    ja na poslu ovih dana popisujem tko će raditi, a tko na GO da mogu organizirati posao, da se sve napravi na vrijeme, a da oni koji žele GO mogu otići...
    zato ne shvaćam čemu drama oko ankete...
    i mene je danas teta pitala da li će F dolaziti u jaslice...
    za očekivati je da će se smanjiti broj djece i prema tome se određuje broj teta, obroka...
    problem je ako se vrtić zatvara, a to je bio slučaj u privatnom vrtiću u koji je F išao na proljeće kad na veliki petak nisu radili, jer im se neisplati za troje prijavljenih e to me ljuti...
    a s druge strane, svemu ovom puno kumuju i roditelji, koji preventivno ne vode djecu jer će im sigurno tih dana biti loše, pa onda traže rješenja...

    a ono što me najviše ljuti je filozofija mnogih roditelja kako je nehumano ostavljati dijete do 16.30-17, a ti isti roditelji rade do pr. 16-17 i dolaze po djecu u 15h (to ne shvaćam kako im poslodavci toleriraju, no...), ili šalju djedove/bake/tete
    no to je OT

    ja takvih rješenja nemam, baka i teta nemamo, sami smo mm i ja, i snalazimo se na najbolji mogući način

  30. #80
    dobra teta

    Početno

    ovo je inace zadnji put da sam na ovom forumu jer vi stvarno niste u redu. osobno sam se ovdje prikljucila u nadi da cu pomoci roditeljima kao strucna osoba sto vjerujem i vecina odgajatelja, a ispada da mi ovdje samo branimo svoju profesiju. nakada kad ste vi isle u vrtice mi smo bile vrlo cijenjena profesija kao i ucitelji i lijecnici za koje se danas smatra da su korumpirana gamad. sigurno vam nitko nikada nije rekao da ne smijete dovest dijete. samo vas se pita da ili ne nista vise. a sad cu reci nesto otvoreno pa se vi vrijedjajte koliko hocete.
    vi koje ste najvise buke digle oko ovoga sigurno ste one koje djecu bolesnu dovodite u vrtice, sigurno ste s djecom po cijele dane u shopping centrima, derete se u kaficima na njih jer ne mogu s vama 2 sata sjediti jer vi pijete kavu stalno se bunite i oko drugih stvari u zivotu i slicno. vecina vas dolazi u vrtic prvi dan sa stavom da tete otvaraju prozore da bi se djeca razbolila (ne bi li se i mi onda razbolile), pusu s istom maramicom noseve desetert djece. a mi vjerujte volimo vasu djecu i brinemo se za njih nego vecina mamica. i placemo s njima kad su tuzni, i kad se povrijede. al ne najjednostavije je tuzit se za svaku glupost gradonacelniku koji nista ne po tom pitanju, ravnateljima koji se boje tog istog gradonacelnika i procelnice koja je pobjegla iz rada u grupi jer nije znala radit s djecom, mamama istog misljenja po forumima potpuno ignorirajuce malo onih pametnih koje vam daju dobre savjete.
    mi imamo puno godisnjeg jer ga zasluzujemo. pa mi odgajamo ljudska bica, a ne robote. mi vise vremena provodimo s vasom djecom nego vi. vi svaki put kad nesto lupi u sobi protrnemo sto se dogodilo, svaki dan smo u buci jacine koja ne bi smjela biti. i zbog takvih razloga i jos hrpu slicnih radimo 5-6 sati dnevno. pa i hrpetima vas kaze da ne moze doma izaci na kraj s jednim djetetom. to citiram 90posto roditelja moje grupe. pa ne radimo mi sa strojevima.
    sram vas treba biti.
    odajem svo duzno postovanje onoj manjini majki koje nas shvacau i podrzavaju. hvala vam na tome. vi nam vjerujete i vase dijete nam automatski vjeruje i ne place kad dodje u vrtic.
    znam da ovo nikoga nece dirnuti i da cete se naci uvrijedjene ali kako se vi mozete na nam izivljavati na forumu mogu barem i ja jednom.
    dovidjenja i sretno vasoj djeci s vama.

  31. #81
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    dobra teta, nema potrebe da se ovako ljutite
    vidite da na ovoj temi ima različitih mišljenja, što je i normalno: sve smo mi različite i imamo drugačije stavove, način života...

    ali, htjedoh reći:
    mi jako volimo dežurstva: nema joj ništa ljepše nego kad je svaki dan dočekuje druga teta, druga djeca... ponekad šaltaju sobe, pa su i igračke drugačije...
    moje dijete koristi sva dežurstva i nikada nismo imali primjedaba.
    doduše, imamo sreću oa je naš vrtić "trodjelni", tako da su dežurstva u centralnom, ali to je svega 200 - 300 metara udaljenosti od ostalih objekata.

    i, imamo obje bake na raspolaganju, ali nam je vrtić draži.

  32. #82

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    sigurno vam nitko nikada nije rekao da ne smijete dovest dijete. samo vas se pita da ili ne nista vise.
    Nas nitko nikada nije ništa pitao. Samo su zatvorili vrtić i na vrata nalijepili novu adresu na koju se djeca mogu dovesti. Mi imamo dva auta pa smo se snalazili. Što je s onim roditeljima koji su vrtić izabrali zato jer im je najbliži? Dijete u autobus pa 5 km dalje, na drugu stranu grada, u cik zore i poslije po najvećoj gužvi nazad. A upravu vrtića baš briga za to.

    A s ovakvim agresivnim stavom mogu samo reći da mi je jako drago što niste bili teta mom djetetu. Pričati ovako o roditeljima djece koju čuvate.... Ružno je. Mogu samo reći da imate krivi nick.

  33. #83
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    Citiraj dobra teta prvotno napisa
    vi koje ste najvise buke digle oko ovoga sigurno ste one koje djecu bolesnu dovodite u vrtice, sigurno ste s djecom po cijele dane u shopping centrima, derete se u kaficima na njih jer ne mogu s vama 2 sata sjediti jer vi pijete kavu stalno se bunite i oko drugih stvari u zivotu i slicno. vecina vas dolazi u vrtic prvi dan sa stavom da tete otvaraju prozore da bi se djeca razbolila (ne bi li se i mi onda razbolile), pusu s istom maramicom noseve desetert djece. a mi vjerujte volimo vasu djecu i brinemo se za njih nego vecina mamica. i placemo s njima kad su tuzni, i kad se povrijede. .
    ne znam hoćete li pročitatio moj post, s obzirom da ste rekli da vam je zadnji.

    Samo ću napisati da je ovo nešto najružnije što sam pročitala na ovom forumu u zadnje vrijeme

    Ako je to mišljenje večine teta koje rade u vrtiću, stvarno nam je društvo naopako

  34. #84
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    apri,. slažem se s tobom u pogledu dežurstva i mijenja soba, teta i igračaka.

    To sve vrijedi za djecu vrtićke dobi, a ja ću se opet vratiti na temu jasličara. za njih dežurstvo bude stvarno velika promjena i ja opet ponavljam da ne kužim kakve veze imaju školski praznici sa dežurstvima u vrtiću. I jasno mi je da su ssada blagdani i puno firmi spaja dane i anketa mi je sasvim u redu. Ali šta je s onim trećim tjedno ("svi idu na skijanje" ili kaj) i baš trebamo vidjeti što će biti za proljetne školske praznike - hoće li biti dežurstva u vrtiću

  35. #85
    teta_miffy

    Početno

    Pozdrav od jedne odgajateljice,
    procitala sam komentare na temu i moram primjetiti veliko nezadovoljstvo roditelja na rad vrtića što se u većini slučajeva prebacuje na zaposlene u njima (te se tako neki od nas daju isprovocirati kao sto je ''dobra teta'').
    naš vrtić je takodjer provodio anketu, sutra je predajemo da se napravi brojcano stanje djece, obavijesti kuhinja, tehničko osoblje i na kraju da se vidi koliko je potrebno zaposlenika u vrijeme spajanja. Roditelji koji ce raditi u to vrijeme od 2 tjedna spojenih grupa(od 24.12. do 04.01.) su na vrijeme obavijesteni i to 10 dana ranije (pismeno na kutiću roditelja i na ulaznim vratima) te usmeno i stvarno mi nije jasna izjava od ''mim'':
    ''Nas nitko nikada nije ništa pitao. Samo su zatvorili vrtić i na vrata nalijepili novu adresu na koju se djeca mogu dovesti.''
    to je onda ili vrtić zakazao ili roditelj nije vidio obavijest u vrtiću. (možda zbog bolesti djeteta nije ranije dolazio, ne znam).
    a sad off topic...
    Dežurstva su takva da nema potrebe za više od jednog odgajatelja ujutro i za jednim popodne. ujutro imamo maximalno 15 djece a popodne je brojka nešto manja.
    Od mojih 18ero jasličara, njih 11 ima stariju braću i sestre u osnovnim školama.
    Vrtić kao takav mora osigurati boravak djece roditelja koji rade i to radi već desetljećima i ne znam u čemu je problem...vaše dijete će ići u vrtić, možda neće biti ista teta ali će biti zbrinut kao i do sada.
    Od njih 18 samo će ih 4 dolaziti zato što ti roditelji imaju spojene dane u firmama i baka servis i nisu nimalo ogorčeni na spajanja u vrtiću već naprotiv, zajedno se veselimo božićnim i novogodišnjim blagdanima jer ćemo svi napokon na duži period biti sa svojim obiteljima.

    [/i]

  36. #86

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Teta Miffy, ako vam netko na vrata nalijepi plakatić A4 na kojem piše da vrtiće ne radi od (lupit ću) 22.12. do 15.1. i da dijete dovedete na adresu XY koja je 5 km dalje od vrtića u koji inače idete i to se ponovi svake godine: bez ankete, bez razgovora s roditeljima.... O tom pričam. I nemoguće da sam SVAKE od tri godine krivo shvatila.

    U vašem vrtiću ima dežurna grupa. Protiv tog se nikada nisam bunila. Pa naravno da neće radiit sve tete na 18-ero djece. Ali ako vam netko servira novost da morate dijete vući 5 km dalje, a da vas čak nije ni pitao što mislite o tome (ne zaboravimo da se vrtić plaća!!) onda je to jako daleko od poželjnog.

  37. #87
    teta_miffy

    Početno

    Ne znam zašto ne rade ankete kad je vrlo bitno znati brojčano stanje djece jer nije svake godine isto :?
    Ako se to ponavlja već tri godine, da li ste možda ranije pitali odgajateljice s obzirom na vaše iskustvo da li će se to dogoditi i ove godine?
    vrtić je dužan informirati roditelje na vrijeme, i usmeno i pismeno.u vašem slučaju je očito propust i trebate reagirati ne na forumu već pri dolasku u vrtić slijedeći put ili pitati roditelje druge djece da li možda oni nešto znaju vezano za to, da li su i oni bili neinformirani na vrijeme.

  38. #88

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,037

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa

    Ako je to mišljenje večine teta koje rade u vrtiću, stvarno nam je društvo naopako
    Mislim da stvarno nema potrebe za ovakvim generaliziranjem... :/

  39. #89
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Ja zapravo uopće ne mogu shvatiti zašto se oko najobičnijih anketa digla ovakva halabuka. Neki ljudi stvarno vole od buhe raditi slona.
    Ne znam, ja imam jako dobra iskustva u našem vrtiću i sa našim tetama (osim s jednom koju zapravo ni ne poznam, koja me jednom na telefon izvrijeđala bez razloga-duga priča, neću sada o tome) i zapravo ne vidim razloga da analiziram njihove godišnje, njihovo radno vrijeme i njihov posao, jer isto tako ne volim da to netko radi meni, zapravo da mi netko to radi i bilo kaj spočitava sterala bih ga u jedno mjesto-najiskrenije. Pogotovo ako znam da svoj posao obavljam korektno.

  40. #90

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,037

    Početno

    ana.m u potpunosti se slažem s tobom....
    i mislim da je ovo u potpunosti nepotrebno...
    uostalom, i tete ovo čitaju... i smatram da se stvara bezraložna napetost u odnosima teta i roditelja na ovaj način...

  41. #91
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Citiraj bubička prvotno napisa
    i smatram da se stvara bezraložna napetost u odnosima teta i roditelja na ovaj način...
    A i one su s našom djecom ionako ponekada više nego mi ...

  42. #92

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    608

    Početno Re: .........

    Citiraj narentina prvotno napisa
    ...i jos nesto...sest sati je direktnog rada s djecom imamo mi mnooogo vise posla od toga, od planiranja, pripremanjai organizacije, do trcanjna po ducanima da bismo vasoj djeci napunile cizmice za sv. Nikolu i slicno.

    I smatram da za izdvojnih 450-500 kn za boravak u desetosatnom programu za svakod dijete nemate zbilja osnove traziti jos i popust za nepojedene obroke i neradne dane teta!

    I jos nesto , iz pozicije odgajatelja...nije ni nama drago radit dezurstva, nepoznata djeca, ponekad nepoznati vrtici...a jos manjne nam pase radit u skupini s vrlo malo djece...puuno je lakse rad organizirati u skupini s 15-20 djece, gdje oni jedno drugom pomazu i zabavaljaju se. Dok u vrlo malim skupinama, u vrlo kratkom vremenu, djecu je tesko usmjeriti jedne na druge i tada teta zapravo ima peterostruki angazman.

    eh, da...trebam li spomenuti da sam stvarno razocarana da na Rodinom forumu, gdje sam vjerovala da navracaju obrazovane, prosvijecene i osvjestene mlade zene, koje znaju kako je tesko odgajati i jedno ili dvoje djece, a kamoli s njih 30 raditi...pa, na kraju krajeva i da malo poneke odmore....razumijevanje?!!?
    I ne potcjenjjujte svoju djecu i njjihovu moc prilagodbe, ne radite mimoze od njih...mogu oni to i te kako!
    Umjesto da naglasavate ono sto im je teskoi sto ne mogu, pokusajte poticati ono sto mogu...nije lose dati im malo vise vjere!
    prvi bold - Muki je izvrsno odgovorila, kad bi ovdje stvarno bilo rijeci o 400-500 kn mozda bismo i trebale sutjeti

    drugi bold - istovremeno se zelazete (ili ga bas vi kocite) - novi pedagoski standard sa 8 djece u skupini (no kad se u ovim 'blagdanskim' danima ukaze prilika za rad u takvim grupama (pa makar i nehomogenim) onda je ipak bolje i jednostavnije da su djeca upucena jedni na druge i da se sami zabavljaju

    onak, nije mi to ok - mozda bas zato jer mi formalno obrazovanje u nazivu sadrzi izmedju ostaloga i rijec 'pedagog'

    i premda sam nedavno na ovu istu temu na jednom drugom forumu prosula puno zuci (i bila odvratno bezobrazna i generalizirala) imam potrebu i ovdje reci da te ankete smatram najbezobraznijim mogucim oblikom pritiska na roditelje da djecu ne dovode u vrtic

    kad anketa ne bi bilo, i kad bi samo za eksperiment tri godine za redom vrtici radili najnormalnije u danima koji nisu blagdani (a blagdani su 25. i 26. prosinac, 1. i 7. sijecanj i niti jedan dan izmedju) - bilo bi puno jednostavnije ocitati koje su to stvarno potrebe u te dane (u prilog tome vjerojatno govori i podatak kojeg sam izvukla od nekolicine lijecnika (sto pedijatara, sto opce prakse) da im postotak bolovanja u te dane poskoci i za 40ak posto (valjalo bi izmusti od HZZOa tocne statistike, no uvjerena sam u preklapanje tih podataka)

    i sad bjezim

  43. #93

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    608

    Početno

    pobjegla prerano 8)

    a porast tih bolovanja (koja takodjer placamo)
    + cinjenica da se cijena vrtica ne umanjuje za dane kad ga dijete ne pohadja ( ida vrtic ne kosta samo 400-500 kn vec bitno vise i to iz nasih dzepova) dovodi nas zapravo do enormno visokih cijena koje kao KORISNICI placamo za USLUGU koju nismo kadri koristiti jer se netko sjetio 'organizirati'

    moje dijete pohadja jedan od najvecih zaghrebackih vrtica, 4 su objekta i pogadjate bas njezin je uvijek zatvoren jer je malen (4 skupine sa po 20ak djece, nema zajednicke blagovaonice ni spavaonice ali cinjenica jest da se klinci medjusobno poznaju zbog tako malog, gotovo idealnog objekta)
    znaju i tete

    u slucaju 'dzurstva' morali bismo je voditi u puno udaljeniji objekt (svaki puta drugi jer se dva veca smjenjuju) i kod potpuno nepoznatih teta
    ista stvar je i ljeti

    uglavnom, ja sam na taj sustav ljuta i gotovo - nitko valjda ne salje djecu uopce u vrtic zato jer mu je to fora, nego zato jer mora i ima potrebu

    a postovi poput onog posta 'dobre tete' me ucvrscuju u uvjerenju da nam je predskolstvo u gadnoj, gadnoj banani (nemam drugog izraza, ode mi elokvencija iza ponoci k vragu)

  44. #94

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    1,448

    Početno

    U našem vrtiću, u našoj grupi, puno je djece koja imaju stariju (školsku) braću i sestre. Znači u vrijeme školskih praznika ostane 2-3 djece u našoj grupi, 10-tak djece u cijelom vrtiću. Još ako se praznici lijepo produže kao ove godine, ne ostane ni toliko, jer si roditelji i te preostale djece produže praznike. Još ako se koje dijete i razboli pa ne dođe ...

    Konačni rezultat: dovoljna je 1 teta u smjeni za cijeli vrtić! A nema smisla ni namirnice nabavljati u 10 puta većoj količini nego je potrebno ...

    Obje moje cure vole ići u vrtić (mlađa u jaslice) kad je tako malo djece, jer onda mogu raditi posebne stvari, stvari koje tete (najčešće iz sigurnosnih razloga) ne mogu raditi s puno djece oko sebe (npr. mlađa-jaslička onda može rezati škaricama jer ju teta tada može bolje paziti. Kad je puna grupa, naravno da teta ne može paziti na cijelu grupu i dozvoliti nespretnim prstićima da uz polovični nadzor rezucka papir! A moja curka obožava rezuckati! )
    Tada vole ići u vrtić i zato što se igraju s djecom (bilo mlađom, bilo starijom) s kojom se inače ne igraju. Skroz sretne dođu doma i pričaju mi o "novim prijateljima" s kojima su se igrale ... A da ne kažem da se i kroz godinu nastave slobodnije igrati s novostečenim prijateljima.
    Za vrijeme ljetnih praznika, naš se vrtić zatvori, svaki dan se vozimo u glavni vrtić na drugom brdu ... Krenemo malo ranije od kuće i stignemo na vrijeme ... Tete se trude organizirati tako da u svakom ljetnom tjednu bude bar jedna "njihova" teta (teta iz njihovog vrtića).
    A tamo novih igračaka ... Jedva se izborim da ne moram doma voziti pun auto vrtičkih igračaka ...

    Financijski, naš vrtić se snalazi na razne načine, uglavnom privatne. Traže sve što mogu službenim putevima, i dosta im se toga i odobri. Npr. upravo sređuju dvorište, jesenas su najmlađi dobili novi namještaj + guba drveni didaktički dvorac ... Istina, godinama smo to tražili i čekali, ali i dočekali ...
    U međuvremenu, tete donose puno materijala, puno roditelji, ... Svi, ali stvarno mislim svi!, se trude da djeci bude što bolje i ugodnije, da se udovolji svim željama, ...
    400-500 kn mjesečno, odnosno 1.400 kn mjesečno ili više! Jaslički klinci i manje. Drugo, odnosno treće dijete u istom vrtiću i manje. Iskreno mislim da je to jako malo novaca za isplatiti plaće (računaj bruto iznos koji plaća poslodavac!) tetama, čistačicama, kuharicama, vozači, pedagozi, ... , platiti mjesečne režije, hranu, materijal, ...

    Ljudski, naše tete stvarno imaju silnu snagu, volju, živce, ideje, i ono najvažnije LJUBAV! za našu djecu!
    Kad poberem doma nekoliko vrtičkih frendica na popodnevno igranje, jedva odradim tih nekoliko sati da stvari ostanu pod kontrolom: ako im ne organiziram zbivanja, nastaju svađe, u toj dobi jako su raličiti interesi i mogučnosti, naći igru koja je svima zanimljiva nije lako!
    Da li ste Vi nervozni na svom poslu? Zbog brige za bolesno dijete koje je ostalo doma s nekim tko nije njegova mama? Zbog brda obveza koje vas čekaju kad konačno doklaparite doma? Zbog kroničnog umora koji se samo gomila i gomila? Zbog ...? Da li se to primjećuje na vašem ponašanju?
    Moja djeca to nisu primjetila kod svojih teta (a sigurna sam da su i one mame sa 1000 briga na pameti!), one ih obožavaju, pričaju samo o svojim tetama, o pjesmici koju je naučila od tete V., o predstavi koju je napravila teta B., o torti koju su djeca izradila zajedno s tetom M., ...
    Da, i moje cure zarade poneku "stolicu za razmišljanje", ali dobiju puno više zagrljaja, topline, ljubavi, veselja, ...

    Baš sam se raspisala ...

  45. #95
    zizi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    266

    Početno

    MikiMama

  46. #96
    zizi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    266

    Početno

    OT

    Svim tetama koje s puno ljubavi brinu o našoj djeci

  47. #97

    Datum pristupanja
    May 2004
    Postovi
    823

    Početno Re: .........

    Citiraj anledo prvotno napisa
    drugi bold - istovremeno se zelazete (ili ga bas vi kocite) - novi pedagoski standard sa 8 djece u skupini
    Na ovo moram reagirati.
    O kakvih osmero djece se tu govori. Jako daleko od istine.
    Žalosno je dok netko nešto kategorički tvrdi, a nije informiran. Novi pedagoški standardi se mogu naći na internetu, pa bi bilo dobro da ih pročitate prije ovakvih tvrdnji.

    Citiraj anledo prvotno napisa
    kad anketa ne bi bilo, i kad bi samo za eksperiment tri godine za redom vrtici radili najnormalnije u danima koji nisu blagdani (a blagdani su 25. i 26. prosinac, 1. i 7. sijecanj i niti jedan dan izmedju) - bilo bi puno jednostavnije ocitati koje su to stvarno potrebe u te dane (u prilog tome vjerojatno govori i podatak kojeg sam izvukla od nekolicine lijecnika (sto pedijatara, sto opce prakse) da im postotak bolovanja u te dane poskoci i za 40ak posto (valjalo bi izmusti od HZZOa tocne statistike, no uvjerena sam u preklapanje tih podataka)

    i sad bjezim
    Za informaciju, takav eksperiment je proveden. Bio je poražavajuć za vrtić jer su gubici bili strašni. I nije bilo ništa drugačije nego kad se provodila anketa. Djece nije bilo. Istina je da se ipak blagdani spajaju, da ljudi uzimaju godišnji za te dane i da je potreba manja za vrtićem

  48. #98

    Datum pristupanja
    May 2004
    Postovi
    823

    Početno

    Citiraj anledo prvotno napisa
    uglavnom, ja sam na taj sustav ljuta i gotovo - nitko valjda ne salje djecu uopce u vrtic zato jer mu je to fora, nego zato jer mora i ima potrebu
    Razmisli o ovoj svojoj tvrdnji. Sad mi je jasno zašto tako pišeš o vrtićima. Možda kada ih sama ne bi smatrala nužnim zlom, već mjestom gdje je djeci lijepo, gdje uče puno lijepih i dobrih stvari i koje nastavlja obiteljski odgoj, možda ne bi tako pisala.
    Žao mi je ako si imala ružna iskustva, ali baš te takve riječi ( tvoji postovi) koje generaliziraju vrtiće u neprijateljske tabore pogoršavaju situaciju.
    Razmisli malo.

  49. #99
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    Nisam se mislila uopće javljati u ovu raspravu tete vs. roditelji (ili obratno whatever da sad opet netko ne bi graknuo) jer se uopće nisam osjećala prozvanom jer uopće ne mislim da su tete odgovorne za ovakvo stanje u vrtićima, nego nešto je trulo u državi danskoj...valjda.....aliiiiiiiii, mislim da moramo razlučiti to da se ne može niti generalizrati niti govoriti o pojedinačnim slučajevima jer i teta i roditelja i ravnatelja vrtića i ostalih ovdje involviranih ima baš svakakvih.
    Neki dobro rade svoj posao i ljuti su na nas roditelje koji generaliziramo zbog šačice onih koji ga rade loše.
    Neki pak jedva da se može reći da uopće i rade, a kamoli da vode brigu o našoj djeci, a budimo realni i nažalost ima i takvih i jasno da roditelje to jako pogodi. Počevši od organizacije rada vrtića, preko rada s djecom, preko preuzimanja odgovornosti za boljitak djece.....tako da ja osobno mogu razumijeti i tete koje brane svoj položaj jer dobro rade svoj posao i roditelje koji u svojoj bespomoćnosti da išta promijene na bolje u vrtiću u kojem im djeca dnevno "odrade" čitavo radno vrijeme, još jedino svoj bijes i frustraciju mogu ispoljiti ovdje i na ovakav način jer ih drugdje ionako nitko ne sluša.

  50. #100

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    608

    Početno

    Citiraj Veki prvotno napisa
    Citiraj anledo prvotno napisa
    uglavnom, ja sam na taj sustav ljuta i gotovo - nitko valjda ne salje djecu uopce u vrtic zato jer mu je to fora, nego zato jer mora i ima potrebu
    Razmisli o ovoj svojoj tvrdnji. Sad mi je jasno zašto tako pišeš o vrtićima. Možda kada ih sama ne bi smatrala nužnim zlom, već mjestom gdje je djeci lijepo, gdje uče puno lijepih i dobrih stvari i koje nastavlja obiteljski odgoj, možda ne bi tako pisala.
    Žao mi je ako si imala ružna iskustva, ali baš te takve riječi ( tvoji postovi) koje generaliziraju vrtiće u neprijateljske tabore pogoršavaju situaciju.
    Razmisli malo.
    nemoj me pozivati na razmisljanje, nisam maloumna i obicno prije pisanja posta i mislim i promisljam ili vec imam ukorjenjeno misljenje ili stav (i osobno, a bome i strucni, podsjeca te i ja sam pedagog, kakav-takav ali jos uvijek pedagog)

    necijim patroniziranjem i apeliranjem da revidiram stavove - nece se promjeniti

    na dodatno razmisljnje bi me vjerojatno nagnali egzaktni dokazi o istrazivanjima za koje velis da su provedena, ili tek izvor (ukoliko ih nemas) informacije da mogu sama prokopati

    sve do tada smijem valjda imati i napisati svoje misljenje: pa i o vrticima kao nuznom zlu (tesko da vrtic mogu dozivjeti kao produzetak obiteljskog odgoja, moje iskustvo je potpuno drukcije i moj svjetonazor se uvelike razlikuje od dominantnog odgoja u vrticima, a za takvu razlicitost nema bas ni sluha, ni vremena u vrticima)

    nadam se da mi je ton i dalje dovoljno uljudjen i da ga se moze uz malo rasirenije oci procitati i dobronamjernim (ja recimo ni uz najbolju volju post 'dobre tete' ne mogu takvim procitati)

Stranica 2 od 5 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •