Stranica 1 od 6 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 277

Tema: klasicna i klinicka homeopatija

  1. #1
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno klasicna i klinicka homeopatija

    moze li mi netko jednostavno objasniti razliku, procitala sam na netu teorijsku razliku, no zanima me da li je netko u praksi imao susret s te dvije homeop. struje i kakava su iskustva.
    mi smo krenuli kod klasicnog.

  2. #2
    Ora avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,236

    Početno

    Ja sam se susrela s obje. Po iskustvu sam zadovoljnija s klasičnom.
    Razlika je što se kod klasićne djeluje i na simptom bolesti, ali i na cjelokupni organizam, dok se kod medicinske djeluje samo na simptom. Klasićna je preciznija te se koristi manje ljekića dok se u medicinskoj koristi mnogo istog.
    Po mom iskustvu klasična ima brže rezultate i dugotrajnije od medicinske.

    Vjerujem da će ti netko još bolje objasniti razliku, ali ovo je iz mog iskustva .

  3. #3
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    ora, hvala to mi je i trebalo.
    bas to da nema puno remidija mi je ostalo kao nesto nedovrseno, jer citam tu po forumu, da su drugi nakon konst. razgovora dobili - ovo za ovo, ono za ovo, dvije ujutro pa...
    a mi nista - jedan konstitucijski kod nje i nista vise.
    dobro sam se nasmijala kad sam na netu naletila na receniccu - najvise se korisnici zale na upravo ovo - nismo dobili nista

  4. #4
    Ora avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,236

    Početno

    To je na početku i mene začudilo jer sam kod med. hom. dobila jedan ljekić koji sam pila pon, sri, pet po 5 kuglica tri pura dnevno, drugi ljekić druge dane po 3 kuglice 4 puta dnevno...pa onda jedan za vikend....ma koma....čovjek se izgubi u njima...hehe

    Po meni je klasična svakako bolja

  5. #5
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    evo malo s
    http://www.ukoh.hr/

    KONSTITUCIJSKO LIJEČENJE
    Konstitucijsko liječenje homeopatijom je duboko liječenje cijele osobe, na svim razinama istovremeno – fizičkoj, psihičkoj i emocionalnoj. Homeopat će, nakon razgovora s vama, odabrati jednu remediju na osnovu svih podataka. Uzet će u obzir simptome bolesti, vaše emocionalne reakcije, karakter i temperament, reakcije na razne vanjske utjecaje (npr. vrijeme i temperatura zraka, događaji), hranu koju volite i ne volite, posao i aktivnosti kojima se bavite te povijesti bolesti i obiteljsku anamnezu. Ovakvo liječenje vraća cijelu osobu u ravnotežu – osnažuje imunitet, liječi fizičke bolesti, pojačava osjećaj snage i samopouzdanja, smirenosti, pomaže lakšem nošenju sa stresom, boljem spavanju i općenitom stanju sreće i zadovoljstva.




    Konstitucijsko liječenje je osnovano na konceptu da je bolest individualna reakcija osobe na stres (psihičke i fizičke napore, utjecaje i traume). Svaka osoba na stres reagira različito, i tako će proizvesti simptome koji su ogledalo nje same. Njena reakcija proizlazi iz njene konstitucije te njenog emotivnog i psihičkog stanja, koji su kalup prema kojem se ona odnosi prema svijetu. Konstitucijsko liječenje čini ovaj kalup fleksibilnim i pomaže osobi da razvije usklađen odnos sa svijetom. Na taj način osoba prestaje na stres reagirati defenzivno (razvojem bolesti i simptoma), nego se počinje nositi sa životnim problemima i mogućnosti na najbolji mogući način. Ovo liječenje omogućava lakše postizanje ravnoteže na svim razinama, slobodan protok energija kroz cijelo biće te pomaže osobi da pronađe sebe i svoj put.




    Konstitucijsko liječenje se koristi kod kroničnih bolesti, psihičkih i emocionalnih tegoba te kod oslabljenog imuniteta.




    Nekim osobama pomaže jedan konstitucijski lijek za sve tegobe. Drugima odgovaraju različiti lijekovi u različito vrijeme, zavisno od trenutnog stanja.




    Prva konzultacija obično traje oko sat i pol koje provedete u razgovoru s homeopatom. Kontrole su u prosjeku jednom mjesečno i traju oko pola sata. Sami razgovori također mogu biti vrlo iscjeljujući. Važno je da vam se homeopat sviđa kao osoba kao i njegov/njen način rada, da je pun razumijevanja i dobar slušaoc. Duljina tretmana ovisi o ozbiljnosti vaših tegoba, koliko dugo su prisutne i vašoj vitalnosti. Preporučuju se tretmani u trajanju od najmanje 6 mjeseci ako želite dobre rezultate.


    KLINIČKO LIJEČENJEKlinička homeopatija je, slično kao i moderna medicina, usmjerena na liječenje tegobe, a manje osobe kao cjeline. Homeopat propisuje jednu ili kombinaciju remedija na osnovu vaših simptoma. Kod odabiranja remedija najviše se fokusira na detalje tegobe zbog koje ste došli, a manje na vaše općenite karakteristike, temperament, emocionalno stanje, aktivnosti i posao kojima se bavite i slično, što klasični homeopat uzima u obzir.

    Ova metoda liječenja se najviše koristi kod raznih fizičkih bolesti te blažih psihičkih tegoba.

    U tretmanu ovom vrstom homeopatije se koriste pojedinačni ili kombinirani pripravci. Kod korištenja kombiniranih pripravaka govorimo o kompleksnoj homeopatiji. Osim toga, propisivanje može biti individualizirano ili standardizirano.

    Standardizirano liječenje je davanje unaprijed određene kombinacije pripravaka za određenu bolest. Takve kombinacije se mogu kupiti u ljekarnama, npr. homeopatski pripravak za gripu. Nedostatak ovakvih pripravaka je što sadrže samo glavne remedije za tegobu pa postoji mogućnost da remedija koja je osobi potrebna nije u kombinaciji i tada joj pripravak neće pomoći.

    Prednost ove metode je što zahtijeva manje vremena za konzultaciju i lakše je odrediti terapiju, jer se za određene bolesti koriste točno određene remedije. Nedostaci su što liječenje nije duboko nego simptomatsko, odnosno manja je vjerojanost da će ojačati konstitucija osobe i djelovati preventivno za moguća oboljenja u budućnosti.

    Kod individualiziranog liječenja (prilagođenog svakoj osobi posebno) pri kojem se propisuje više remedija odjednom, one se uglavnom ne daju pomiješane u kombinaciju, nego naizmjence (npr. jedan lijek ujutro, a drugi navečer, ili jedan na parne, a drugi na neparne datume). Obično se koriste niske potencije.

    Mnogi homeopati koji se bave kliničkim načinom liječenja dodatno koriste razne dijegnostičke naprave koji im pomažu u radu, npr. aparate za mjerenje aktivnosti akupunkturnih točaka, povećala za gledanje u šarenicu oka i slično.

    Konzultacije obično traju između 5 i 15 minuta.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    šta je to remidija ? mislim šta je unutra :? bilje, neka kemija, što ?

  7. #7
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    ima na gornjoj stranici sve podrobno objašnjeno,
    a objasnila je i Zina na ovom topicu
    http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...361989#1361989
    Homeopatske remedije mogu biti napravljene doslovno od bilo čega (najčešće su biljnog i mineralnog porijekla), a dobivaju se procesom zvanim potenciranje (razrijeđivanje odabrane tvari i trešenje). Razrjeđivanjem s vodom se postiže uklanjanje eventualnih toksičnih svojstava tvari, a trešenjem pojačanje djelotvornosti tvari. Kad bi samo razrjeđivali, onda bi ostala sama voda i to ne bi radilo.
    ...
    Remedija se ne razgrađuje u crijevima jer nema materijalnih svojstava (odnosno kemijski sastav), nego je čisto energetska. Ta energetska informacija se upije već u ustima. Ona daje poruku organizmu kako da se detoksificira od eventualnih toksičnih supstanci iz cjepiva.

    Ako želite pročitati više o homeopatskim remedijama, potražite po internetu, npr. www.ukoh.hr.

  8. #8
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    HOMEOPATSKE REMEDIJE
    Pripravci koji se koriste u homeopatiji dobivaju se uglavnom od biljaka, minerala i životinja postupkom nazvanim potenciranje. Potenciranje je kombinacija razrjeđivanja s vodom i tresenja substance. Pokazalo se da se ovim postupkom mijenja molekularna struktura vode u kojoj se tvar razrjeđuje, odnosno da voda „pamti“ energiju te tvari. Kako izgledaju molekule vode koje su bile pod utjecajem raznih energetskih informacija (npr. pozitivnih misli, glazbe, zagađenja) i koje su zapamtile njihovu energiju, možete vidjeti iz slika japanskog istraživača po imenu Masaru Emoto na stranici http://www.life-enthusiast.com/twili...arch_emoto.htm.

    Homeopatski pripravci su toliko razrijeđeni da većina više nema nikakva kemijska svojstva, odnosno potpuno su energetski. Ovim načinom pripreme substance postaju puno djelotvornije i moćnije, a one otrovne postaju potpuno neškodljive. Za više detalja o načinu proizvodnje, vidi Način proizvodnje i potencije.

    Homeopatske remedije se mogu kupiti kao pojedinačni pripravci (npr. Arnica, Aconitum, Belladonna), i kao kombinacije (npr. za gripu, umor, alergiju). Hahnemann, osnivač homeopatije, je zagovarao korištenje jednog pripravka istovremeno. Kombinacije su nastale poslije da bi se olakšalo propisivanje. Kombinirani pripravci sadrže oko 5-6 različitih pojedinačnih remedija, najčešće u niskim potencijama. Nedostatak ovakvih kombiniranih pripravaka je što pomažu samo onda kada se ona remedija koja vam je potrebna nalazi u kombinaciji.


    Remedije se najčešće mogu kupiti u obliku granula ili tableta od mliječnog šećera, u koje je ukapan lijek. Također mogu biti u rastopljeni u vodi ili alkoholu.

    Pripravci ili remedije se mogu kupiti u obliku granula i tableta od mliječnog šećera, u koje je ukapan lijek. Za više detalja vidiU kojem obliku dolaze?

    Novi pripravci se dokazuju (testiraju) dobro utvrđenim i organiziranim postupkom, «dvostruko slijepim» metodama, na zdravim dobrovoljcima. Za više detalja vidi Dokazivanje novih remedija.

    Za objašnjenje kako ovako jako razrijeđene supstance uopće mogu djelovati, vidi Na koji način djeluje?
    NAČIN PROIZVODNJE I POTENCIJE



    Homeopatske remedije se proizvode potenciranjem. Potenciranje je kombinacija razrjeđivanja substance vodom/alkoholom i tresenja (ili lupanja bočicom o tvrdu površinu). Zbog razrjeđivanja gube se eventualna toksična svojstva jer se smanjuje materijalni dio substance. Tresenje uzrokuje promjenu dinamičnosti remedije, odnosno povećanje frekvencije njene energije. Što je supstanca više puta razrjeđivana i tresena, ona postaje “jača”, djelotvornija i duže radi. Nakon određenog broja razrjeđivanja u vodi nema više molekula početne substance, ali zbog tresenja ostaje njen energetski otisak u vodi. Tako možemo reće da voda pamti energiju supstance.

    Ova ideja – infinitesimalna (beskonačno malena) doza, kako ju je Hahnemann nazvao, je bio jedan od najvećih kamena spoticaja skeptičnim znanstvenicima u to vrijeme, a i danas (vidi Na koji način djeluje?).

    Početna remedija se radi od mješavine substance koja je umočena u alkohol na neko vrijeme, a zatim iscjeđena. Ova otopina se zove majka tinktura. Ona se zatim razrjeđuje s vodom i trese. Substance koje se ne mogu otopiti u alkoholu se drobe batićem u mužaru nekoliko sati, zajedno s mliječnim šećerom, sve dok ne postanu topive. Taj proces se zove trituracija.

    Postoje tri glavna mjerila za razrjeđivanje substanci:

    decimalna (X ili D potencije), razrjeđivanje je 1:10
    centesimalna (C i M potencije), razrjeđivanje je 1:100
    50 milesimalna (LM potencije) , razrjeđivanje je 1:50 000.


    Način proizvodnje C potencija: jedan dio majke tinkture se stavlja u 99 dijelova vode ili etilnog alkohola (omjeru 1:99). Ova se otopina trese/udara 20-40 puta. To je potencija 1C. Zatim se opet 1 dio ove otopine miješa s 99 dijelova vode i trese. To je potencija 2C. Tako se proces nastavlja do željene potencije. Otopine iznad 12C ne sadrže materijelne doze substance. Potencija 1000C naziva se 1M, 10 000C 10M i tako dalje. Što se remedija više razrjeđuje i trese, to je potencija remedije viša. Što je potencija viša, to je remedija jača, dublje liječi i duže djeluje.




    Način proizvodnje D ili X potencija je sličan kao i proizvodnja C potencija, ali je omjer razrjeđivanja 1:10 i otopina se trese po 10 puta. Od decimalnih potencija najviše se koriste potencije 3X, 6X, 12X, 30X.




    Niske potencije: 3X, 6X, 12X, 30X, 3C, 6C, 12C, 15C.

    Srednje visoke potencije: 30C i 200C.

    Visoke potencije: 1M, 10M, 50M, CM i MM.




    Bez obzira što su neke potencije jače i dulje djeluju, svaka potencija ima svoje mjesto u liječenju. Visoke potencije mogu prejako ili prenaglo potaknuti fizičko ili emocionalno liječenje te se trebaju upotrebljavati s oprezom. Za one koji nisu studirali homeopatiju, a sami žele propisivati remedije, ne preporučuju se potencije više od 30C.

  9. #9
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    U KOJEM OBLIKU DOLAZE?



    Granule Remedije se najčešće mogu nabaviti u obliku malih bijelih kuglica koje zovemo granulama. One mogu biti manje ili veće veličine, od sitnih granulica koje izgledaju kao točkice, pa sve do veličine malog graška. Napravljene su od saharoze ili laktoze (mliječnog šećera). U njih je ukapana otopina s lijekom. O tome kako se proizvodi homeopatska remedija možete pročitati na Način proizvodnje i potencije.




    Prašak Ovo su individualno pakirani paketići suhog praška laktoze (mliječnog šećera) u koji je ukapan lijek. Jedan paketić je jedna doza. Uobičajeni su kod Shusslerovih soli i ostalih niskih potencija. Prašak se u novije doba sve manje koristi.




    Tablete Izgledaju kao običan aspirin i napravljene su od mliječnog šećera. Postoje meke i tvrde tablete. Tvrdim tablema treba jako dugo da se rastope u vodi, oko 24 sata, pa se preporučuje koristiti ih u suhoj dozi odnosno rastopiti ih pod jezikom ili pregristi ako treba. Posebno za one koji žele izbjeći šećer (laktozu i saharozu) postoje tablete napravljene od ksilitola. Međutim one su skuplje i teško se nabavljaju u slobodnoj prodaji. Jednostavnije je rastopiti obične tablete ili gore navedene globule u vodi i uzimati žlicu vode kao jednu dozu, jer je tada količina šećera minimalna.


    Otopine u vodi ili alkoholu. Neke potencije se uvijek prodaju u vodi, npr. LM potencije. Koncentrirane otopine (tzv. medicirane potencije) se nalaze u alkoholu i njih treba razrijediti ukapavanjem u granulice, tablete ili vodu.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    167

    Početno

    Citiraj TinnaZ prvotno napisa
    šta je to remidija ? mislim šta je unutra :? bilje, neka kemija, što ?
    U njima je gotovo nista - ako je "remedija" (koji debilni naziv!) ilitiga homeopatski pripravak tekuci, u njemu moze biti recimo voda i/ili nesto alkohola, a ako si sretna, mozda nadjes molekulu aktivne tvari.

    Homeopatija ti se zasniva na tome da se "slicno lijeci slicnim". Nema nikakvu znanstvenu utemeljenost, a njezina pravila su izmisljena. Istrazivanja koja su obavljena nisu pokazala apsolutno nikakvu prednost homeopatskog pripravka pred placebom. Drugim rijecima, rijec je o prijevari.

    Sto je homeopatija, najlakse ces shvatiti tako da pogledas ovaj filmic: http://www.youtube.com/watch?v=BWE1tH93G9U


    Ukratko:
    1. Zna se sto npr. kofein izaziva - nesanicu (izmedju ostalog).
    2. Dodje pacijent k homeopatu koji pati od nesanice - homeopat pogleda sto uzrokuje nesanicu, nadje da je to kofein i odluci to dati pacijentu.
    3. Ali ne! Ne smije dati kofein pacijentu, nego ga mora razrijediti (mnoge "aktivne tvari" u homeopatskim pripravcima su otrovi u "normalnim" kolicinima)
    4. Razredjenja su strasno velika (u mnogim slucajevima tolika da se sansa da nadjes jednu jedinu molekulu aktivne tvari u pripravku iznimno mala, gotovo nepostojeca) - sto je neka tvar jace razrijedjena, to ce pripravak biti djelotvorniji! Ne moram ni napominjati o kakvoj nebulozi je rijec.

    Pamet u glave. Umjesto da se igrate "remedijima" i bacate novac u vjetar (na homeopate), radije djeci osigurajte ispravnu prehranu i topli i sigurni dom (izbacite sto je vise toksina moguce - recimo teflon), sebi reducirajte stres, osigurajte dovoljno kretanja uz kvalitetnu prehranu itd.

    Homeopatijom se ne moze izljeciti nista sto se ne moze izljeciti i placebom - pametnome bi to trebalo biti dovoljno da izvuce zakljucak.

  11. #11
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno


  12. #12
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    baš zanimljivo kad se netko odluči napisati prvi post na forumu pa ovakav.

    i to nešto može reći...

  13. #13

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    167

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    baš zanimljivo kad se netko odluči napisati prvi post na forumu pa ovakav.

    i to nešto može reći...
    Slucajno sam naisao na homeopatiju na Rodinom webu, sto me uzasnulo pa sam morao reagirati. Treba biti posten prema ljudima i ne skrivati informacije i ne dezinformirati ljude, a najmanje im treba proturiti tekst s homeopatskog reklamnog pamfleta/knjizice kao istinu. Pregrst informacija s referencama nalazi se ovdje: http://en.wikipedia.org/wiki/Homeopathy

    BTW Tvoja reakcija (logička pogreška ad hominem) može nešto reći o tebi. Zbog čega komentiraš mene osobno, a ne ono što sam napisao? Ako smatraš da sam nešto pogrešno napisao, reci što sam pogrešno napisao pa ćemo raspravit.

  14. #14
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    ah, nemam volje, maxB, nemam volje ...

  15. #15

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    167

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    ah, nemam volje, maxB, nemam volje ...
    Kad (ako) ces imat, slobodno se javi.

  16. #16
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    šteta... a ja baš naučila uši...

    i našla također interesantan link... http://www.youtube.com/watch?v=3Z1QF...eature=related

  17. #17
    Ora avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,236

    Početno

    Citiraj MaxB prvotno napisa
    Nema nikakvu znanstvenu utemeljenost, a njezina pravila su izmisljena. Istrazivanja koja su obavljena nisu pokazala apsolutno nikakvu prednost homeopatskog pripravka pred placebom. Drugim rijecima, rijec je o prijevari.
    Ovo apsolutno nije točno.

    Časopisi koji su pisali da je homeopatija placebo su morali prepraviti svoje članke zbog neistinitih tekstova, dizale se tužbe zbog takvih izjava. Kada već pišeš ovakve stvari onda uđi malo dublje.

    Što se placeba tiće. Ajd ok... još bi povjerovala kada se radi kod odraslih ljudi...jer čovjek može ćiniti čuda autosugestijom...a što je s djecom?
    Ona si sigurno ne zamišljaju da će im biti bolje već to cuclaju jer im je tako mama rekla. Najbolji primjer imam iz prve ruke...pa ako je placebo objasni mi.... sve je popračeno medicinskim nalazima.

    (mnoge "aktivne tvari" u homeopatskim pripravcima su otrovi u "normalnim" kolicinima)
    A zar alopatski ljekovi nisu otrovni u velikim količinama?

    ...uopće nema argumenata...

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    I ja sam htela da pitam ako je placebo kako pomaže mojoj bebi od 8 meseci. Nisam baš sigurna i da joj objasnim da bi verovala

  19. #19

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    167

    Početno

    Citiraj Ora prvotno napisa
    Citiraj MaxB prvotno napisa
    Nema nikakvu znanstvenu utemeljenost, a njezina pravila su izmisljena. Istrazivanja koja su obavljena nisu pokazala apsolutno nikakvu prednost homeopatskog pripravka pred placebom. Drugim rijecima, rijec je o prijevari.
    Ovo apsolutno nije točno.

    Časopisi koji su pisali da je homeopatija placebo su morali prepraviti svoje članke zbog neistinitih tekstova, dizale se tužbe zbog takvih izjava. Kada već pišeš ovakve stvari onda uđi malo dublje.
    Koji konrektno casopisi i kada? Reference? Linkovi?

    Zaviri na http://en.wikipedia.org/wiki/Homeopathy i pogledaj odlomak "Research on medical effectiveness" - navedena su mnoga istrazivanja i u pravilu sva zakljucuju da je homeopatija neucinkovita - za sve imas reference.

    FYI Homeopati ne mogu nikog tuziti jer ne mogu dokazati svoje tvrdnje. Slobodno mogu tuziti James Randija, kao sto kaze u svom videu (dao sam link) - on ih cak naziva prevarantima i kriminalcima. Nece ga tuziti jer ne mogu dokazati da homeopatija funkcionira. Jer ne funkcionira. Bilo tko tko dokaze da homeopatija funkcionira od Randija ce dobiti MILIJUN DOLARA. Je li cudno sto jos nitko nije pokupio milju ako je toliko ocita ucinkovitost homeopatije?


    Citiraj Ora prvotno napisa
    Što se placeba tiće. Ajd ok... još bi povjerovala kada se radi kod odraslih ljudi...jer čovjek može ćiniti čuda autosugestijom...a što je s djecom?
    Ona si sigurno ne zamišljaju da će im biti bolje već to cuclaju jer im je tako mama rekla. Najbolji primjer imam iz prve ruke...pa ako je placebo objasni mi.... sve je popračeno medicinskim nalazima.
    Jesi li se ikad zapitala zasto homeopati u pravilu lijece samo one bolesti koje ce ionako proci kroz odredjeno vrijeme "same od sebe"? Aj, bas me zanima o kojoj se bolesti radi...

    Citiraj Ora prvotno napisa
    (mnoge "aktivne tvari" u homeopatskim pripravcima su otrovi u "normalnim" kolicinima)
    A zar alopatski ljekovi nisu otrovni u velikim količinama?
    Gdje je veza?

  20. #20

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    167

    Početno

    Citiraj vissnja prvotno napisa
    I ja sam htela da pitam ako je placebo kako pomaže mojoj bebi od 8 meseci. Nisam baš sigurna i da joj objasnim da bi verovala
    Kako znas da pomaze tvojoj bebi? Kako znas da razvoj bolesti ne bi bio identican da joj nisi davala nista? BTW o kojoj se bolesti radi?

  21. #21
    Ora avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,236

    Početno

    Citiraj MaxB prvotno napisa
    Citiraj Ora prvotno napisa
    Što se placeba tiće. Ajd ok... još bi povjerovala kada se radi kod odraslih ljudi...jer čovjek može ćiniti čuda autosugestijom...a što je s djecom?
    Ona si sigurno ne zamišljaju da će im biti bolje već to cuclaju jer im je tako mama rekla. Najbolji primjer imam iz prve ruke...pa ako je placebo objasni mi.... sve je popračeno medicinskim nalazima.
    Jesi li se ikad zapitala zasto homeopati u pravilu lijece samo one bolesti koje ce ionako proci kroz odredjeno vrijeme "same od sebe"? Aj, bas me zanima o kojoj se bolesti radi...
    Jedan od primjera.
    Nećak sada ima pet godina, od svoje prve god života stalno ima problema s laringitisom, i IG mu je bio povišen na 2500 što je skoro 10 puta više od normale. Niti jedni ljekovi mu nisu pomogli, čak ni kortikosteroidi. Šogirica je bila skeptična pa je prvo probala s alopatskim ljekovima. Nakon što nisu pomogli ipak se odličnila na homeopatiju da proba barem nešto...nakon dva puta što je uzeo ljekić, IG mu se normalizirao i više niti jednom nije dobio larinitis... itd... Ima još tu mnogo primjera...

    I ne lijeće se u pravilu samo one bolesti koje će s vremenom same proći... još nisam čula da je neplodnost sama prošla, ili teške psorijaze, ciste, migrene, poremečenost štitnjače, lijeni jajnici... ... ...

  22. #22
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    ajde nešto vrlo mjerljivo i egzaktno: MMu se nakon mislim godinu dana tretmana(svaka 3 mjesece jedna tura) homeopatskih injekcija spermiogram popravio skoro 5 puta.
    imam doma i papirnate i dva živa dokaza .

    to mi je nekako najkonkretniji primjer, a moj izliječeni(do tad svake godine ponavljani) sinusitis, dječje temperature koje bi počele padati svaki put 5 minuta nakon uzimanja remedije, mamino rame koje je čudnim čudom nakon loma zacijelilo brže nego je itko mogao očekivati (liječeno isto homeopatijom, i gle čuda, čak joj je h. i protiv bolova od loma biola sasvim dovoljna), dijete kojem su čirevi na guzi nestali potpuno ne nakon antibiotika nego hom. tretmana....
    plus još x drugih primjera.

    homeopatija se ne može dokazivati klasičnim RCT istraživanjima, jer ono famozno istraživanje koje ju je prvo popljuvalo, a kasnije ga mnogi demantirali, baziralo se upravo na sistemu - jedna remedija univerzalna za jednu "boljku".
    međutim, hom. je holistička disciplina, ne može ista remedija djelovati jednako na dva čovjeka i takva vrst istraživanja je za dokazivanje djelotvornosti hom. skroz neadekvatna.
    djelotvornost h. se može dokazatio jedino tako da homeopat određuje koju remediju netko treba uzeti a ne da je, recimo, za sve grlobolje ista remedija.

    toliko od mene za sada, a tko želi saznati više, postoje brojne stranice na netu.
    a postoje i četverogodišnji studiji homeopatije recimo u Irskoj i VB.
    pa se i sama engl. kraljica i cijeli dvor tak liječi ...

    sori, malo sam nabacala, ali žurim...

  23. #23
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Ne znam moze li se ikako s nekim tko ne priznaje il ne zeli sagledati nesto vise od fizickog, vidljivog, opipljivog... raspravljati o ucincima homeopatije :?

  24. #24
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    Citiraj Mony prvotno napisa
    Ne znam moze li se ikako s nekim tko ne priznaje il ne zeli sagledati nesto vise od fizickog, vidljivog, opipljivog... raspravljati o ucincima homeopatije :?
    ovo je isto predrasuda.
    ja npr. vjerujem u stosta vise od fizickog, vidljivog i opipljivog, ali u homeopatiju ne.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    167

    Početno

    Citiraj Ora prvotno napisa
    Citiraj MaxB prvotno napisa
    Citiraj Ora prvotno napisa
    Što se placeba tiće. Ajd ok... još bi povjerovala kada se radi kod odraslih ljudi...jer čovjek može ćiniti čuda autosugestijom...a što je s djecom?
    Ona si sigurno ne zamišljaju da će im biti bolje već to cuclaju jer im je tako mama rekla. Najbolji primjer imam iz prve ruke...pa ako je placebo objasni mi.... sve je popračeno medicinskim nalazima.
    Jesi li se ikad zapitala zasto homeopati u pravilu lijece samo one bolesti koje ce ionako proci kroz odredjeno vrijeme "same od sebe"? Aj, bas me zanima o kojoj se bolesti radi...
    Jedan od primjera.
    Nećak sada ima pet godina, od svoje prve god života stalno ima problema s laringitisom, i IG mu je bio povišen na 2500 što je skoro 10 puta više od normale. Niti jedni ljekovi mu nisu pomogli, čak ni kortikosteroidi. Šogirica je bila skeptična pa je prvo probala s alopatskim ljekovima. Nakon što nisu pomogli ipak se odličnila na homeopatiju da proba barem nešto...nakon dva puta što je uzeo ljekić, IG mu se normalizirao i više niti jednom nije dobio larinitis...
    Imao je pet godina kad je dobio homeopatski preparat? Mislim da je bio dovoljno star da bude podlozan placebo efektu (jel i on isao homeopatu?). Takodjer, koliki je razmak izmedju uzimanja zadnjih alopatskih lijekova i homeopatskog preparata? Koliko vremenski prije uzimanja homeopatskog preparata je IG provjeren? Jesu li s zivotu djeteta napravljene i neke druge promjene? Jel je utvrdjeno koji je uzrok laringitisa?


    Citiraj Ora prvotno napisa
    itd... Ima još tu mnogo primjera...
    Slobodno iz izlozi.

    Citiraj Ora prvotno napisa
    I ne lijeće se u pravilu samo one bolesti koje će s vremenom same proći... još nisam čula da je neplodnost sama prošla, ili teške psorijaze, ciste, migrene, poremečenost štitnjače, lijeni jajnici... ... ...
    Jos nisam cuo da je ista od toga proslo od homeopatskih pripravaka.

  26. #26
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    a zakaj, veliki potpis.

    pa se i sama engl. kraljica i cijeli dvor tak liječi
    idu oni i u lov na lisice.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    167

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    ajde nešto vrlo mjerljivo i egzaktno: MMu se nakon mislim godinu dana tretmana(svaka 3 mjesece jedna tura) homeopatskih injekcija spermiogram popravio skoro 5 puta.
    imam doma i papirnate i dva živa dokaza .
    Ne podcijenjuj placebo efekt. Neki kazu da je placebo efekt odgovoran i za 50% ucinkovitosti alopatskih lijekova. Takodjer, niste u zadnjih godinu dana napravili nikakve promjene? Kvalitetnija hrana, uzimanje vitamina, kvalitetniji san, vise kretanja, manje stresa, manje alkohola, manje cigareta? Takodjer, godina dana je straaaaaaasno dugo razdoblje.

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    to mi je nekako najkonkretniji primjer, a moj izliječeni(do tad svake godine ponavljani) sinusitis
    Je li utvrdjen uzrok tvog sinusitisa?

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    dječje temperature koje bi počele padati svaki put 5 minuta nakon uzimanja remedije
    Ovo mi vec lici na uvjetovani refleks.

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    mamino rame koje je čudnim čudom nakon loma zacijelilo brže nego je itko mogao očekivati
    LOL! Ljudi imaju svakakva ocekivanja...

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    (liječeno isto homeopatijom, i gle čuda, čak joj je h. i protiv bolova od loma biola sasvim dovoljna),
    Kao sto rekoh, ne podcijenjuj placebo efekt (posebno kod onih, poput tebe a zbog toga mozda i tvoje majke, koji iskreno vjeruju).

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    dijete kojem su čirevi na guzi nestali potpuno ne nakon antibiotika nego hom. tretmana....
    Isto kao sto bi nestali i bez homeopatskog tretmana (eventualno nekog placebo tretmana).

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    homeopatija se ne može dokazivati klasičnim RCT istraživanjima, jer ono famozno istraživanje koje ju je prvo popljuvalo, a kasnije ga mnogi demantirali, baziralo se upravo na sistemu - jedna remedija univerzalna za jednu "boljku".
    Koje istrazivanje, koji su to mnogi koji su ga demantirali i na koje nacine?

    Kao sto rekoh, provedena su mnoga istrazivanja i nijedno (kontrolirano, znanstveno, medicinsko) istrazivanje nije pokazalo prednost homeopatije pred placebom. Bilo je par ljudi koji su falsificirali rezultate ("dokazali" su da homeopatija funkcionira, na cudjenje ostalih znanstvenika), a identicna ponovljena istrazivanja, ali u kontroliranim uvjetima, pokazala su suprotno - da homeopatija ne funkcionira. Tako da sam ja sad jako zbunjem o kakvim ti sve to istrazivanjima pricas. Daj reference.

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    međutim, hom. je holistička disciplina, ne može ista remedija djelovati jednako na dva čovjeka i takva vrst istraživanja je za dokazivanje djelotvornosti hom. skroz neadekvatna.
    djelotvornost h. se može dokazatio jedino tako da homeopat određuje koju remediju netko treba uzeti a ne da je, recimo, za sve grlobolje ista remedija.
    I opet - ne postoji ni jedno znanstveno istrazivanje koje bi potvrdilo tu tezu. Nadalje, prema ovome sto si napisala ispada da postoje principi prema kojima se odredjuje kome ide kakav pripravak, odnosno homeopat ne bi tu trebao biti nista vise od osobe koja ce znati primijeniti te principe. Postoje li takvi principi, jesu li dokumentirani? Ako ne postoje, ako nisu nigdje dokumentirani, to ne znaci nista drugo do li toga da homeopat "napamet" osobama daje preparate.

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    a postoje i četverogodišnji studiji homeopatije recimo u Irskoj i VB.
    Jadni ljudi koji pohadjaju te studije. Oni fakat moraju imati vjere za to sto uce. Znanost govori suprotno, znanstveni principi govore suprotno, zdrav razum govori suprotno - a oni sami sebe moraju natjerati vjerovati u takve nevjerojatne nebuloze. Ne zavaravajte se - postavke homeopatije su izmisljene. Tko kaze drugacije, laze.

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    pa se i sama engl. kraljica i cijeli dvor tak liječi ...
    A zato su svi bolesni... Neki fizicki, neki u glavu!

  28. #28

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    167

    Početno

    Citiraj Mony prvotno napisa
    Ne znam moze li se ikako s nekim tko ne priznaje il ne zeli sagledati nesto vise od fizickog, vidljivog, opipljivog... raspravljati o ucincima homeopatije :?
    Ucinak jest nesto "fizicko, vidljivo, opipljivo", ja bih dodao jos i mjerljivo.

  29. #29
    wewa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    3,188

    Početno

    niko, zaboga miloga, nema prislonjen pistolj uz sljepocnicu da bi ga se natjeralo da koristi homeopatiju. hoces, neces, ne moras.
    no, ima nas kojima je pomogla, pa nas pustite da ne pravdamo svoj (dobar) izbor.

  30. #30
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    nitko tebe ne tjera da objašnjavaš svoj izbor, al moraš biti spremna da ako nudiš vlastiti izbor kao dokaz točnosti svoje tvrdnje da se i tvoj izbor može preispitati u okviru rasprave (tj. kvotirati i komentirati).

    tinnaz je pitala što su to remedije i dobila dva različita odgovora. kao što je mama ju imala pravo njoj odgovoriti, tako i novopristigli gost i rasprava je krenula.

  31. #31
    wewa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    3,188

    Početno

    stvar je o tome sto se radi o tvrdnjama datim na osnovu vlastitog iskustva, a ne uvjerenjima. zato je besmisleno napadati nekog (ne mislim na tebe) zato sto kaze: homeopatija mi je pomogla kad nista drugo nije.

    kako se moze u raspravi pobiti/dokazati da je tvrdnja kriva? nikako.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    167

    Početno

    Napisao bih i svoje osobno iskustvo, ne toliko s homeopatijom koliko s homeopatom. Zelio sam da mi se napravi analiza kose pa sam posjetio jednu homeopaticu, koja je to mogla srediti. Odrezao sam komad kose, poslao joj uz dvjesto eura (ili koliko vec, ne sjecam se), rekla ona meni to ce u laboratoji u Svicarskoj i nakon skoro tri mjeseca stigli rezultati.

    Doso ja do nje, ona mi da rezultate analize (sve je kakti bilo OK, manjak nekih vitamina, malkice poviseni neki metalcici). Prvo mi je bilo malo cudno sto je rekla da je analiza napravljena u Njemackoj posto je prije spomenula Svicarsku. Nadalje, prva stranica je bila kao potvrda "autenticnosti" (da je "taj i taj" laboratorij radio analizu), napisana na obicnoj pisacoj masini, iskopirana desetak puta, a papir je bio dobrano izmucen. Neobicno, u vrijeme racunala (mislim da je to bilo prije nekih cetiri godine, kad jos nisam ni znao sto je homeopatija) da kvalitetan laboratorij da takav list papira. Jos je neobicnije to sto su rezultati bili ispisani na laserskom printeru, s grafikonima. I sto sam si te papire uzeo doma, a potvrdu autenticnosti mi je stalno uzimala iz ruke i to je ostalo kod nje, ko fol da joj treba za nesto. Jel tu vama nesto ne smrdi? U tom trenutku sam bio samo zbunjen, a poslije si mislim "koja sam ja budala, kak me baba preveslala".

    Jos kad sam bio kod nje, prica ona meni malo o homeopatiji, o tome kak se u Hrvatskoj time mogu svi baviti, kak nije nist izregulirano, kak bude s drugim homeopatima osnovala udrugu itd. I onda me pocne ispitivati kako se ja osjecam, dal sam imao neke traume u djetinjstvu i slicne stvari i prakticki me prisiljava da joj ispricam te stvari. I onda mi za nagradu pripremi bachove kapi. To je bio drugi "hint" da nesto tu ne stima. Da, dragi moji, ako niste znali, emocije i ljudska psiha igraju veliku ulogu u zdravlju pojedinca, vecu nego si mislite. Homeopati to iskoristavaju. Naveliko. Zato i treba doci homeopatu da osobno procijeni, ako treba i pripremi preparate. Zato "univerzalni" homeopatski preparati, pogotovo oni koji se kupe u drogerijama ili gdje vec, ne djeluju. Ne moze se takav preparatic (deci-dva obicne vode - nadam se da koriste Janu, a ne ovu kloriranu iz pipe ) mjeriti s tim dok ti povjerujes homeopatu da ce te izlijeciti.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    167

    Početno

    Citiraj wewa prvotno napisa
    stvar je o tome sto se radi o tvrdnjama datim na osnovu vlastitog iskustva, a ne uvjerenjima. zato je besmisleno napadati nekog (ne mislim na tebe) zato sto kaze: homeopatija mi je pomogla kad nista drugo nije.

    kako se moze u raspravi pobiti/dokazati da je tvrdnja kriva? nikako.
    Znanost je dokazala da je homeopatija neucinkovita. Takve osobne anegdotice posljedica su placebo efekta ili toga da bi se stanje "bolesnika" i bez homeopata/homeopatskog pripravka i samo popravilo.

  34. #34
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    Citiraj Mony prvotno napisa
    Ne znam moze li se ikako s nekim tko ne priznaje il ne zeli sagledati nesto vise od fizickog, vidljivog, opipljivog... raspravljati o ucincima homeopatije :?
    ovo je isto predrasuda.
    ja npr. vjerujem u stosta vise od fizickog, vidljivog i opipljivog, ali u homeopatiju ne.

    Gade mi se predrasude i vrlo sam oprezna s izjavama koje se tako mogu protumaciti.
    Tako da ovo sto sam gore napisala moze mozda na prvi mah zvucati kao predrasuda, al nije, jer je postavljeno u obliku pitanja, vise iznosim svoje razmisljanje s naglaskom na: moze li se....
    Pa sad ti dokazi da se moze

  35. #35

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    167

    Početno

    Citiraj wewa prvotno napisa
    stvar je o tome sto se radi o tvrdnjama datim na osnovu vlastitog iskustva, a ne uvjerenjima. zato je besmisleno napadati nekog (ne mislim na tebe) zato sto kaze: homeopatija mi je pomogla kad nista drugo nije.
    BTW ja osobno napadam homeopatiju i homeopate, ne osobe koje govore da im je homeopatija pomogla. Od njih pokusavam doznati pravo i potpuno cinjenicno stanje i pokusavam ih informirati.

  36. #36
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Citiraj MaxB prvotno napisa
    Citiraj wewa prvotno napisa
    stvar je o tome sto se radi o tvrdnjama datim na osnovu vlastitog iskustva, a ne uvjerenjima. zato je besmisleno napadati nekog (ne mislim na tebe) zato sto kaze: homeopatija mi je pomogla kad nista drugo nije.

    kako se moze u raspravi pobiti/dokazati da je tvrdnja kriva? nikako.
    Znanost je dokazala da je homeopatija neucinkovita. Takve osobne anegdotice posljedica su placebo efekta ili toga da bi se stanje "bolesnika" i bez homeopata/homeopatskog pripravka i samo popravilo.

    Kad je to dokazano?

    Smatram kako ti na osnovu svog jednog negativnog iskustva donosis zakljucke o homeopatiji generalno.

    Vjerojatno si bio njezin pobornik, no iskustvo (iako samo jedno, al priznajem ne bas lijepo) ti je dalo povoda da zakljucis kako homeopatija ne valja. Sada trazis dodatna objasnjenje i moguce uvjeravanje da probas jos jednom.

    Sto se svodjenja ucinaka h. na placebo efekt tice, ima i tu istine, al imam dosta primjera od svog malog, kojemu placebo efekt definitivno nije bio trigger za poboljsanje nekog akutnog problema.

  37. #37
    wewa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    3,188

    Početno

    Citiraj MaxB prvotno napisa
    Citiraj wewa prvotno napisa
    stvar je o tome sto se radi o tvrdnjama datim na osnovu vlastitog iskustva, a ne uvjerenjima. zato je besmisleno napadati nekog (ne mislim na tebe) zato sto kaze: homeopatija mi je pomogla kad nista drugo nije.

    kako se moze u raspravi pobiti/dokazati da je tvrdnja kriva? nikako.
    Znanost je dokazala da je homeopatija neucinkovita. Takve osobne anegdotice posljedica su placebo efekta ili toga da bi se stanje "bolesnika" i bez homeopata/homeopatskog pripravka i samo popravilo.
    Pretpostavljam da je lako upotrijebiti rijec "anegdotica" kad se radi o tudjem zivotu...
    Imao si negativno iskustvo s homeopaticom. Ok. I ja s jednim ginekologom, zubarom, frizerom. No, to me nije ponukalo da po netu trazim dokaze da je ginekologija, stomatologija ili frizerski zanat dokazano neucinkovita, nego da promijenim ljekara, zubara, frizera.

    A ne moras niti ikada koristiti homeopatiju - dovoljno je da ne odrices da ona pomaze ljudima koji tako tvrde.

    Btw. kad smo kod naucnih dokaza - bilo je svojevremeno naucno dokazano i da je rtg korisna naprava za pracenje trudnoce...

  38. #38

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    167

    Početno

    Citiraj wewa prvotno napisa
    niko, zaboga miloga, nema prislonjen pistolj uz sljepocnicu da bi ga se natjeralo da koristi homeopatiju. hoces, neces, ne moras.
    Ljudi imaju pravo znati, ljudi imaju pravo biti informirani.

    Citiraj wewa prvotno napisa
    no, ima nas kojima je pomogla, pa nas pustite da ne pravdamo svoj (dobar) izbor.
    Nitko vas ne trazi da opravdavate svoj izbor, a najmanje ja - kao sto sam napisao i ja sam svratio homeopatu zbog nekog razloga - svatko ima svoje razloge.

  39. #39
    wewa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    3,188

    Početno

    Citiraj MaxB prvotno napisa
    Citiraj wewa prvotno napisa
    niko, zaboga miloga, nema prislonjen pistolj uz sljepocnicu da bi ga se natjeralo da koristi homeopatiju. hoces, neces, ne moras.
    Ljudi imaju pravo znati, ljudi imaju pravo biti informirani.

    Citiraj wewa prvotno napisa
    no, ima nas kojima je pomogla, pa nas pustite da ne pravdamo svoj (dobar) izbor.
    Nitko vas ne trazi da opravdavate svoj izbor, a najmanje ja - kao sto sam napisao i ja sam svratio homeopatu zbog nekog razloga - svatko ima svoje razloge.
    i sta sad - korisnici homeopatije nisu informisani? :?
    nego? kako dodju do homeopatije?

    s informacijama ima jedna nezgodna stvar, kad ih pocnes prikupljati shvatis da je to sizifov posao, te da uvijek postoje najmanje 2 strane jedne price. koju ces stranu odabrati - to je opet stvar izbora.

  40. #40
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    aha, Mony. pa ne znam ti tocno odgovoriti na to pitanje, jer ne znam da li bas spadam u osobu koja ne priznaje nesto vise od fizickog, vidljivog, opipljivog.

    sigurno vjerujem u mnogo toga sto nije opipljivo i vidljivo, vjerujem u snagu duha, vjerujem u mogucnost psihickog da djeluje na tjelesno (iako i psihicko zapravo ima neki fizioloski temelj). Ali to mi je zapravo promaseno pitanje, ja svijet ne dijelim na ono materijalno i ono duhovno. pa ni znanost to ne radi.

    kako god, sa mnom mozes raspravljati o ucincima homeopatije. dapace, ocito imam neku sklonost ka takvim raspravama, kad se svaki put na forumu navucem na njih.

    pitanje je mozes li me uvjeriti? ja ne trazim neke empirijske dokaze, dovoljno mi bi bilo i neko uvjerljivo racionalno argumentiranje.

    meni se kod homeopatije ne svidja to sto ona zapravo pretendira 'znanstvenosti' i nekom prividu znanstvene metode (osnivaju se skole, rade eksperimenti, pisu radovi, cak se izdaje i znanstveni casopis posvecen homeopatiji), ali zanemaruje osnovne temelje znanstvene metode - logicko zakljucivanje.

  41. #41
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj wewa prvotno napisa
    stvar je o tome sto se radi o tvrdnjama datim na osnovu vlastitog iskustva, a ne uvjerenjima. zato je besmisleno napadati nekog (ne mislim na tebe) zato sto kaze: homeopatija mi je pomogla kad nista drugo nije.

    kako se moze u raspravi pobiti/dokazati da je tvrdnja kriva? nikako.
    :? pa upravo je obrnuto... uvjerenja je teško dokazati, pa prema tome i pobiti, ako vjeruješ da postoji jednorog il čudovište iz loh nesa, onda je to tvoje uvjerenje, al ako tvrdiš da postoji, onda je na tebi da to i dokažeš. jer svaka tvrdnja je podložna testu točnosti i pobijanju pomoću druge tvrdnje. al ako veliš da si ti svojim očima vidjela jednoroga il nesicu, onda to nije dokaz da oni uistinu postoje. barem ne znanstveni dokaz.

    i tvrdnja da je tebi homeopatija pomogla nije nikakav dokaz da homeopatija inače pomaže i itekako je možda moguće dokazati (kad bi znala sve pojedinosti bolesti i okolnosti zivljenja) da je u tom trenutku - kad već nije ništa drugo - možda ni homeopatija, nego nešto potpuno treće pomoglo iscijeljivanju.

  42. #42
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    MaxB, sama tvoja priča o analizi kose koju si dao nekoj homeopatici (za koju čini se niti ne znaš je li homeopatica) je meni u najmanju ruku čudna. Kako neko kao ti koji želi provjeriti činjenice i imati sve crno na bijelo nije sam poslao uzorak kose na analizu u taj labos, a ne dao osobi u koju nemaš povjerenje.
    kao drugo, samoprozvanih homeopata imaš jako puno možda si naletio na neku, pa sad krivo sudiš i sve druge po svom jednom negativnom iskustvu.
    i ne kužim uopće toliku naivnost s tvoje strane u smislu: izgužvani papir, zadržala je tvoje nalaze koje si masno platio. :?

    isto tako ok mi je što nemaš pozitivnih iskustava s homeopatijom- iznimke potvrđuju pravilo.

  43. #43

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    167

    Početno

    Citiraj Mony prvotno napisa
    Citiraj MaxB prvotno napisa
    Citiraj wewa prvotno napisa
    stvar je o tome sto se radi o tvrdnjama datim na osnovu vlastitog iskustva, a ne uvjerenjima. zato je besmisleno napadati nekog (ne mislim na tebe) zato sto kaze: homeopatija mi je pomogla kad nista drugo nije.

    kako se moze u raspravi pobiti/dokazati da je tvrdnja kriva? nikako.
    Znanost je dokazala da je homeopatija neucinkovita. Takve osobne anegdotice posljedica su placebo efekta ili toga da bi se stanje "bolesnika" i bez homeopata/homeopatskog pripravka i samo popravilo.

    Kad je to dokazano?
    Zasto se moram ponavljat?

    Zaviri na http://en.wikipedia.org/wiki/Homeopathy i pogledaj odlomak "Research on medical effectiveness" - navedena su mnoga istrazivanja i u pravilu sva zakljucuju da je homeopatija neucinkovita - za sve imas reference.

    Citiraj Mony prvotno napisa
    Smatram kako ti na osnovu svog jednog negativnog iskustva donosis zakljucke o homeopatiji generalno.
    Smatras pogresno. Zakljucke o homeopatiji generalno donijela je znanost i te zakljucke prihvacam. Dodatna potvrda je to da dosad nitko nije uspio dokazati ucinkovitost (dakle, ne teoriju, nego vec to da je pacijentima zaista bolje zbog same homeopatije, a ne zbog placebo ucinka) - takva osoba odmah bi od Jamesa Randija dobila milijun dolara.

    Citiraj Mony prvotno napisa
    Vjerojatno si bio njezin pobornik, no iskustvo (iako samo jedno, al priznajem ne bas lijepo) ti je dalo povoda da zakljucis kako homeopatija ne valja. Sada trazis dodatna objasnjenje i moguce uvjeravanje da probas jos jednom.
    Ja toga (jednog jedinog) iskustva s homeopatijom nisam bio ni svjestan - ja sam na to bio zaboravio, sad sam se bio prisjetio. Skeptik sam u pogledu svjetonazora - to bi ti trebalo dovoljno govoriti o tome koliko imam namjeru "probati jos jednom".

    Citiraj Mony prvotno napisa
    Sto se svodjenja ucinaka h. na placebo efekt tice, ima i tu istine, al imam dosta primjera od svog malog, kojemu placebo efekt definitivno nije bio trigger za poboljsanje nekog akutnog problema.
    Ajde izlozi ih pa da vidimo.

  44. #44

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    167

    Početno

    Citiraj wewa prvotno napisa
    i sta sad - korisnici homeopatije nisu informisani? :?
    nego? kako dodju do homeopatije?
    Znaci, pacijent koji boluje od raka ili ne znam cega sve ne je informiran jer zna doci do apoteke?

    BTW ocito je da ti nisi informirana (barem nisi bila do sada) jer nisi znala da svako kontrolirano, znanstveno istrazivanje homeopatije kaze da homeopatija nije ucinkovitija nista vise od placebo efekta. Jesi li ti to znala?

  45. #45
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    Zaviri na http://en.wikipedia.org/wiki/Homeopathy i pogledaj odlomak "Research on medical effectiveness" - navedena su mnoga istrazivanja i u pravilu sva zakljucuju da je homeopatija neucinkovita - za sve imas reference.
    jel možeš izabrati neku od referenci koje su navedene na popisu?

  46. #46
    wewa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    3,188

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    Citiraj wewa prvotno napisa
    stvar je o tome sto se radi o tvrdnjama datim na osnovu vlastitog iskustva, a ne uvjerenjima. zato je besmisleno napadati nekog (ne mislim na tebe) zato sto kaze: homeopatija mi je pomogla kad nista drugo nije.

    kako se moze u raspravi pobiti/dokazati da je tvrdnja kriva? nikako.
    :? pa upravo je obrnuto... uvjerenja je teško dokazati, pa prema tome i pobiti, ako vjeruješ da postoji jednorog il čudovište iz loh nesa, onda je to tvoje uvjerenje, al ako tvrdiš da postoji, onda je na tebi da to i dokažeš. jer svaka tvrdnja je podložna testu točnosti i pobijanju pomoću druge tvrdnje. al ako veliš da si ti svojim očima vidjela jednoroga il nesicu, onda to nije dokaz da oni uistinu postoje. barem ne znanstveni dokaz.

    i tvrdnja da je tebi homeopatija pomogla nije nikakav dokaz da homeopatija inače pomaže i itekako je možda moguće dokazati (kad bi znala sve pojedinosti bolesti i okolnosti zivljenja) da je u tom trenutku - kad već nije ništa drugo - možda ni homeopatija, nego nešto potpuno treće pomoglo iscijeljivanju.
    mislim da se zapravo radi o onoj temeljnoj razlici izmedju iskljucivo naucnog pristupa zivotu (pa i zdravlju, gdje se priznaje samo klasicna medicina) i otvorenosti ka drugim opcijama (tzv. alternativi).

    nesto slicno kao kod vjere i odusustva iste (ovo bez zelje da otvaram front)

    ne mozes na jedan sistem vrijednosti primijeniti mjerila iz drugog (ne odricem dokazivost uspjesnosti homeopatije naucnim metodama, samo se ne zelim upustati u trazenje linkova po netu - to sam vec obavila prije prvog odlaska homeopatici). ako je neko (ja) probao klasicnu medicinu, pa nakon neuspjeha odlucio pokusati s alternativom (fitoterapijom - recimo za ginekoloske tegobe, homeopatijom, bioenergijom) koja je donijela rezultate, pa nakon svega smatra da ta alternativa pomaze - zasto bi morao iznijeti sve pojedinosti o svom zivotu/stanju da bi potkrijepio svoje tvrdnje? jer tvrdnja glasi: smatram da homeopatija pomaze jer je meni pomogla. nije receno: smatram da je homeopatija djelotvornija pa bi njome trebalo zamijeniti klasicnu medicinu.

    svako ima pravo na (informisan) izbor, a u slucaju medicine cini se da zagovornici klasicnog oblika imaju prednost - osiguranje (vecinom) pokriva troskove takvog lijecenja. alternativu finansiramo sami, ako to zelimo.

  47. #47

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    167

    Početno

    Citiraj Mamita prvotno napisa
    MaxB, sama tvoja priča o analizi kose koju si dao nekoj homeopatici (za koju čini se niti ne znaš je li homeopatica) je meni u najmanju ruku čudna. Kako neko kao ti koji želi provjeriti činjenice i imati sve crno na bijelo nije sam poslao uzorak kose na analizu u taj labos, a ne dao osobi u koju nemaš povjerenje.
    Cekaj - hoces li reci da ljudi ne bi trebali povjeravati svoje povjerenje homeopatima?

    Citiraj Mamita prvotno napisa
    i ne kužim uopće toliku naivnost s tvoje strane u smislu: izgužvani papir, zadržala je tvoje nalaze koje si masno platio. :?
    Moja naivnost je bila u tome sto sam u prvom redu isao homeopatu bez da se informiram o homeopatiji. Ali u ovome? Molim te, ponovno, ali ovaj put pazljivo procitaj sto sam napisao: Nadalje, prva stranica je bila kao potvrda "autenticnosti" (da je "taj i taj" laboratorij radio analizu), napisana na obicnoj pisacoj masini, iskopirana desetak puta, a papir je bio dobrano izmucen.

  48. #48
    wewa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    3,188

    Početno

    Citiraj MaxB prvotno napisa
    Citiraj wewa prvotno napisa
    i sta sad - korisnici homeopatije nisu informisani? :?
    nego? kako dodju do homeopatije?
    Znaci, pacijent koji boluje od raka ili ne znam cega sve ne je informiran jer zna doci do apoteke?

    BTW ocito je da ti nisi informirana (barem nisi bila do sada) jer nisi znala da svako kontrolirano, znanstveno istrazivanje homeopatije kaze da homeopatija nije ucinkovitija nista vise od placebo efekta. Jesi li ti to znala?
    ocito nisam dovoljno informisana da shvatim primjer pacijenta s kancerom :? kakve veze ima apoteka s homeopatijom i informisanosti?

    sto se tice drugog pasusa - ja bih bila opreznija u koristenju svaki/svaka/svako, nikad se ne zna sta cuci iza narednog klika na link. a opet se vracam na koristenje jednog seta mjerila za nesto sto pociva na sasvim drugim principima: tesko da ce klasicna medicina ikad prihvatiti postojanje razlicitih konstitucija na kojima je zasnovana homeopatija, pa je onda i nemoguce ocekivati da ce jedan preparat biti upotrijebljen samo u skupini ljudi dovoljno slicne konstitucije da bi se pokazao efikasnim.

  49. #49
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    naravno da ja ne dajem svoje povjerenje neprovjerenoj homeopatici isto kao što i ne idem liječniku, bilo kojem bez da prije toga ne nađem nekoga s kim razmjenim iskustva o tom istom liječniku.

    pa čovječe ne dajem niti cipele postolaru bez da nađem nekoga ko je dao svoje prije istome, a da mu ih ovaj nije uništio.

    al takva sam valjda ja...

    a drugi dio ne kužim. naišao si na neku s kojom nisi bio zadovoljan (da ne kažem popušio si, sori stari, bez uvrede) i što ćemo mi sad?!

  50. #50

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    167

    Početno

    Citiraj Mamita prvotno napisa
    Zaviri na http://en.wikipedia.org/wiki/Homeopathy i pogledaj odlomak "Research on medical effectiveness" - navedena su mnoga istrazivanja i u pravilu sva zakljucuju da je homeopatija neucinkovita - za sve imas reference.
    jel možeš izabrati neku od referenci koje su navedene na popisu?
    Zasto bih izabirao jednu kad sve govore isto? Kliknes na broj u tekstu, on te prebaci dolje na reference i oznaci ti kliknuti i otuda ides dalje - ako je clanak dostupan on-line, onda imas link za njega. Recimo, za referencu 6 kompletni clanak je OVDJE.

Stranica 1 od 6 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •