Stranica 2 od 3 PrviPrvi 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 136

Tema: dojenje i način života

  1. #51
    Sun avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    ni na nebu ni na zemlji
    Postovi
    3,381

    Početno


    al nemreš joj upaliti svjetla, možeš joj samo reći da postoji ta mogućnost. Možda ona vozi trkaćeg munjevitog jurićća koji nema farove

  2. #52
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    nisam ni mislila palit joj svjetla vec joj objasniti da ona postoje i zbog cega postoje. nakon toga joj objasniti kako se koriste i u najboljem slucaju potaknuti ju da ih isproba

    mozda ode do prvog salona i zamijeni auto za onaj koji ima farove

  3. #53
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Prvo moram primjetiti da mi uopće nije jasno zašto je mati pokrenula ovaj topic :/ .
    Drugo, potisujem leonisu u svemu što piše, a pogotovo ovu rečenicu : ...a sam sada mama. imam novu ulogu u svom zivotu i moj zivot nikad nece biti kao sto je bio prije te uloge... A i ja ne želim da bude kakav je bio, jer da to žekim ne bih nikada rodila svoju djecu nego bih živjela tako kako sam živjela.
    I kad nekam i odem bez svoje djece bude mi čudno, volim da su sa mnom.
    A ja sam od prvog dana mog sina naspavana mama. I Iva i Janko spavaju super a nikada bocu vidjeli nisu. Teže bi mi bilo da se moram ustati po noći i spravljati bocu.
    I baš me zanima iz kojeg je to inostranstva mati?

  4. #54
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    mati nije pokrenula ovaj topik, javila se na topik tekst u Teni protiv dojenja - može li se reagirati??? na kojem je rasprava otisla u drugom smijeru te su odredjeni postovi splitani u zaseban topik i prebaceni na Opcenito o dojenju s obzirom da se radilo o PDF Zastitimo dojenje.

  5. #55
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa
    nisam ni mislila palit joj svjetla vec joj objasniti da ona postoje i zbog cega postoje. nakon toga joj objasniti kako se koriste i u najboljem slucaju potaknuti ju da ih isproba

    mozda ode do prvog salona i zamijeni auto za onaj koji ima farove
    Leonisa, super mi je način na koji razmišljaš.

    Ja mogu samo za sebe reći: znam koliko dojenje znači mojoj kćeri (i nakon godinu dana) i koliko ga ona voli. Kad to vidim, mogu samo i ja to voljeti i uživati u tome. Možda je ovo prepatetično, ali tako je...

  6. #56
    Lucija Ellen avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,478

    Početno

    Citiraj mati prvotno napisa
    Nemam uopce volje,a ni vremena odgovarati na neke vase zajedljive komentare.Nitko ovde nikome nije rekao da je zaostao.Ja samo kazem da ako je nekima zadovoljstvo(ili hoce da se zrtvuju) da se bude po 10-15 puta nocu,i da uspavljuju svoje djete na rukama do 3.god i peru platnene...itd, itd. To je vas izbor.
    Nisam jos procitala sve postove, ali evo samo da dam nas primjer: moje dijete ima 3 i pol mjeseca, i ne doji 10 puta nocu, ne doji toliko ni u 24 sata. Nocu doji triput po 10-ak minuta a danju 5-6 puta. I nocu bi mi bilo teze ustajati i pripremati bocicu nego je podojiti. Nikako dojenje ne dozivljavam kao zrtvu niti osjecam da mi je nesto uskraceno. Dapace, osjecam da je nas odnos sve bogatiji ne samo zbog dojenja ali zahvaljujuci i dojenju.
    Sto se platnenih tice, pa nismo u 18 stoljecu da ih peremo rucno, potpam sve u perilicu, poslije u suslicu i manja je gnjavaza nego s jednokratnim, njih moram odnijeti do kontejnera...

  7. #57

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    vg
    Postovi
    194

    Početno

    ne razumijem ovo čuđenje oko platnenih pelena - mi ih, na žalost, nemamo, ali njihova upotreba je za svaku pohvalu jer se radi o ekološki osvještenom postupku, nema gomilanja smeća, nerazgradive plastike od njihovog pakiranja... eno holivudske mame se furaju na te pelene, a to je isto inostranstvo, ne?
    a dojenje je toliko prirodno i lijepo da prirodnije i ljepše ne može biti

  8. #58
    (maša) avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zg, IR
    Postovi
    2,188

    Početno

    ja sam htjela dojit i uklopila sam dijete u svoj život koji se naravno razlikuje od prijašnjeg al to se podrazumijeva...

    znam da neću još neko vrijeme u kino ili kazalište al to je moj izbor jer malac teško navečer zaspe bez sise i ne želim da se on muči kad mu to toliko znači ( ai meni)...a neće svijet propast ako godinu-dvije ne odem pogledat neki film ili predstavu...

    sve ostalo normalno radimo kao i prije i kamo go mi idemo ide i malac...

    a o platnenima isto kao i kod svega ostalog, neki ih koriste neki ne...nema tu ništa čudnog ni zgražajućeg

  9. #59
    dutka_lutka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,292

    Početno

    Citiraj ana.m prvotno napisa
    potisujem leonisu u svemu što piše, a pogotovo ovu rečenicu : ...a sam sada mama. imam novu ulogu u svom zivotu i moj zivot nikad nece biti kao sto je bio prije te uloge... A i ja ne želim da bude kakav je bio, jer da to žekim ne bih nikada rodila svoju djecu nego bih živjela tako kako sam živjela.
    X

    A i (maša) je iz "inostranstva", tko bi rekao?

    Citiraj leonisa prvotno napisa
    zar joj ne bi objasnili kako se koristi pozicija, kratko svjetlo, dugo, maglenke...?
    Slažem se, maglenke su ovdje prijeko potrebne!
    Magla je pregusta.

    "Više svjetla!", vapio je i sam Goethe (i on u "inostranstvu").

  10. #60
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno

    Moja Emanuela će uskoro napuniti 9mj. Do 8mj je isključivo dojla, a okolina i MM su me ubili u pojam pa sam joj s 8mj. počela lagano davati jabuku naribanu sirovu jer kuhanu neće.
    Izluđuju me ljudi oko mene, jer ona djeluje dosta starije pa kada negdje dođemo, stalno prigovaraju;pa kada će poćeti jesti, pa ni čokoladu joj ne mogu dati...jadna,,ti i taj internet i Roda......

    A isti ti ljudi su me tjerali da dojim, kada sam dobila mastitis i ragade, i kada sam Emi davala izdojeno mlijeko jer mi je krv curila iz bradavica....

    Ja sam se navikla Emi davati izdojeno i tako sam ju kao malu mogla ostaviti i obavljati preglede kod doktora, svadbe.....

    No moja nervoza je rasla svaki put kada bi se ona probudili u noći ili danu i tražila odmah jesti, a ja sam izdojeno mlijeko iz friždera prvo trebala ugrijat pa ohladit-ona je vrištala, ja skoro uopće nisam spavala, par puta sam se čak i izderala na dijete od mjesec dana, da pričeka jer joj ne mogu odmah dati jesti...... znala sam joj čim zaspe pripremiti bočicu, da ne bi urlala, a kada bi se ona najela meni bi još sat vremena otišlo na izdajanje, i taman kada bi zaspala njoj je ponovno došlo vrijeme hranjenju- znala sam nespavati po 72h

    Onda su me cure na Rodi i mama uvjeravale, da pokušam ponovno dojit, prvih par puta nije htijela sisu, a mene je bilo strah jer nisam znala koliko je količinski pojela.
    Silila sam se bez obzira na bol, dojila sam i izdajala sam se.
    Emanuela nikad nije željela dudu na sam njezin osjećaj ustima počela bi se zakašljavati kao da će povratiti, isto tako i na bočicu-sve sam to bacila :D Ponekad pije vode i to isključivo iz čaše.Čim vidi čašu kod bilo kaga zna da se iz toga pije

    Puno više spavam po noći, a ako se probudi uvalim joj sisu i obje nastavimo spavati, ustvari sada podoji za par minuta, napokon se zadnjih 2mj. ne izdajam, a ona još jede samo jednu siku toliko imam mlijeka.
    Kud god krenemo sika je s nama, podojim je u autu.......
    Presretna sam što sam se odlučila za dojenje-mada mastitis ne bi poželjela ni najgorem neprijatelju.
    Uglavnom sa sikom je sve brže, lakše, jednostavnije, zdravije i jeftinije.
    Uopće nije bolesna, nekada malo nosić.
    Mene sada muči ta dohrana najrađe bi da cio život doji

    Danas je MM inzistirao da joj damo malo banane i ona je na moje čuđenje od prve prihvatila i sve pojela :shock:
    Nekako mi kao manje hoće sisu i čudna mi tako velika nekad izgleda na njoj moram priznati.
    Po noći jede, ali nekako mi se čini preko danja manje, što mislite moži li se dogoditi da ona sama odbaci siku i što ću onda s mlijekom,kako ono nestane, postepeno ili....?

    Danas sam joj na radost njenu i rodbine morala dati da lizne sladoled i čokoladu- naravno bila je oduševljena- a ja zgrožena, nisam ni sumnjala da se dijetetu ne bi svidjelo slatko...ali mrkva...

    Divim se svima koji koriste platnene, ja ne mogu, ali zato sam odlučila da bar ne koristim vlažne maramice već samo vatu i vodu, i za kupanje samo vodu i kap parafinskog :D

    Svima je čudno da sada kada je Emi veća ne mogu "nikuda" jer sada svako malo doji, a prije sam je mogla ostaviti, nekad mi malo fale neke stvari, ali i tako bi samo o njoj razmišljala da i nekud odem, a ustvari što ja to uopće propuštam????, propustila bih kada ne bi bila sa svojim dijetetom nju, nešto novo, jedinstveno i neponovljivo

    Moram priznati prije par godina kada mi je prijateljica rekla da doji malog od 3,5g zgrozila sam se. Ona je imala 20kg sa stolicom, a mali je bio "pravi mali čovjek sa svim zubima" i iskreno izgledao je jako "navezano i zloćesto", kao da ju je namjerno iscrpljivo-kasnije sam saznala da mali"ima neki posebni oblik ponašanja" da su se ona i muž skoro rastali zbog toga..... i da je htio dojiti samo da nju na taj način još više odvoji od muža, kao da je bio"opsesivno sebičan"?? :shock: :?

    Inače veliki sam protivnik spavanja male djece u zasebnim sobama, kada vidim u Američkim filmovima da dijete od par dana ostavljaju samo u ogromnoj sobetini, ja se stvarno zapitam jesu li tim ljudima sve na broju????

    OK ako ne želite da spava s vam u krevetu, ima kindić, ali druga soba, pa ja bi poludila od briga, ne čuješ dijete, može mu se svašta dogodit, a da ne počnem raspravu o psihološkoj strani tako ranog odvajanja....

    Pa ne možeš od dijeteta za mijesec dana napraviti odraslu osobu, da samo spava, jede, oblači se, ide u dućan......zato postoje mama i tata... a šta kažete da djecu odmah i zaposlimo, zašto bi se oni samo izležaval, spavali, jeli...a mi se toliko mučimo oko njih....fakat nije fer...

    Pa mislim stvarno, tako malo dijete u drugu sobu-svaka čast tko može, meni je drago što ne mogu, i ovim putem zahvaljujem curama s Rode na edukaciji i pomoći.
    Kao cura osuđivala sam mnoge majke, sada sve shvaćam i vidim drukčije i žao mi je što sam bila takva, i ja danas shvaćam da mlade cure ne razumiju neke stvar-ali majke-koje ne žele shvatiti-ne razumijem?

    Svi mislimo na sebe, i svoja prava, a gdje su tu prava dijeteta koje se rodilo jer smo mi to željeli?

  11. #61
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    kao sto je leonisa rekla ...a sam sada mama. imam novu ulogu u svom zivotu i moj zivot nikad nece biti kao sto je bio prije te uloge... ni ja isto ne zelim da mi zivot bude kao prije, dapace, nikad mi nije bilo ljepse nego sad kad imam dijete, iako sam potpuno za dojenje i smatram da je to najbolji izbor za moje dijete i ne slazem se sa ne-dojecim ili vrlo-malo dojecim nacinom zivota pogotovo ako je takav iz sebicnih razloga, ipak postujem svaciji izbor i ocekujem da drugi ljudi postuju moj izbor bez kritika jer ih ni ja ne zelim dijeliti.

    al ja bi komentirala naslov jer mi je super - dojenje i nacin zivota, ja bi samo "i" zamjenila sa "je" - dojenje je nacin zivota - za mene je izbor "dojiti dijete" moj nacin zivota jer to podrazumijeva odredjeno ponasanje, za mene to znaci da nema bocice, nema dude, dijete spava vecinu vremena, najcesce citavu noc, s nama u krevetu, dojim ga kad god hoce budim se na zvuk cucanja ustima, uopce se ne rasplace, dojim u polusnu i jos puno toga i to je moj izbor, svima bi preporucila tako jer sam uvjerena da je najbolje ali ako netko ne zeli tako postujem to ali mi ga je iskreno zao.

    i btw i mi koristimo platnene plene i svi nas zbog toga (i zbog dojenja)smatraju "naprednima" i "osvijestenima" iako je bilo i malo cudjenja al smo navukli te cudljivce i zamijenili im farove ali samo zato sto su i oni htjeli da im budu zamijenjeni

  12. #62
    dutka_lutka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,292

    Početno

    Draga ivana zg, skoro se sa svime iz tvog posta slažem. (Isto tako i s onim da se dijete ne ljubi u usta, s teme gdje su gotovo svi bili protiv takvog stava.)
    Vidim i da si se potrudila oko dojenja i uspjela. Čestitam ti.

    Citiraj ivana zg prvotno napisa
    Moja Emanuela će uskoro napuniti 9mj. Do 8mj je isključivo dojla,
    pa sam joj s 8mj. počela lagano davati jabuku naribanu sirovu
    Mene sada muči ta dohrana najrađe bi da cio život doji ...

    Danas je MM inzistirao da joj damo malo banane i ona je na moje čuđenje od prve prihvatila i sve pojela :shock:
    Sad, što se tiče dohrane, iz tekstova na portalu vidim da bi trebalo davati svaki dan jedan obrok dohrane, kasnije i dva. Uvodi se jedna do dvije nove namirnice tjedno, tako da do godine dana dijete isproba dosta vrsta voća, povrća, žitarica i mesa.

    Ako si uvela jabuku i bananu, možeš sada svaki dan davati jednu ili drugu, ili miješano, a za 3 dana možeš uvesti još nešto prema tablici dohrane. Probaj i neko povrće, da se dijete navikne i na ono što nije slatko. Nemoj se bojati dohrane. Jesu li bebi već krenuli zubići?

    Tablicu dohrane imaš na podforumu o dohrani:

    http://www.roda.hr/forum/viewtopic.php?t=3652

    A ima i dobrih tekstova:

    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...=238&Show=2130

    Oprosti ako sam napisala nešto što već znaš.

    Nekako mi kao manje hoće sisu i čudna mi tako velika nekad izgleda na njoj moram priznati.
    Po noći jede, ali nekako mi se čini preko danja manje, što mislite moži li se dogoditi da ona sama odbaci siku i što ću onda s mlijekom,kako ono nestane, postepeno ili....?
    Koliko vidim na podforumu Produženo dojenje, djeca sama prestaju dojiti uglavnom tek poslije 4. rođendana, ili eventualno ako je majka trudna.
    Inače ih, koliko vidim, majke polako odvikavaju, s 2-3 godine.
    Mlijeko nestaje postupno, kapljica ponekad ima i poslije godinu dana.

    Danas sam joj na radost njenu i rodbine morala dati da lizne sladoled i čokoladu- naravno bila je oduševljena- a ja zgrožena, nisam ni sumnjala da se dijetetu ne bi svidjelo slatko...ali mrkva...
    Ne znam kako ćeš odlučiti, do godine dana savjetuje se bez šećera i soli, dakle nikako čokolada ili sladoled. (Unutra su još i kojekakvi dodaci i konzervansi.) Ja ne bih popustila takvim pritiscima.

    tebi i bebi i drž'te mi se!


  13. #63
    dutka_lutka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,292

    Početno

    Citiraj zhabica prvotno napisa
    iako je bilo i malo cudjenja al smo navukli te cudljivce i zamijenili im farove


    ...inače jako lijep post

  14. #64
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno

    Citiraj dutka_lutka prvotno napisa
    Draga ivana zg, skoro se sa svime iz tvog posta slažem. (Isto tako i s onim da se dijete ne ljubi u usta, s teme gdje su gotovo svi bili protiv takvog stava.)
    Vidim i da si se potrudila oko dojenja i uspjela. Čestitam ti.

    Citiraj ivana zg prvotno napisa
    Moja Emanuela će uskoro napuniti 9mj. Do 8mj je isključivo dojla,
    pa sam joj s 8mj. počela lagano davati jabuku naribanu sirovu
    Mene sada muči ta dohrana najrađe bi da cio život doji ...

    Danas je MM inzistirao da joj damo malo banane i ona je na moje čuđenje od prve prihvatila i sve pojela :shock:
    Sad, što se tiče dohrane, iz tekstova na portalu vidim da bi trebalo davati svaki dan jedan obrok dohrane, kasnije i dva. Uvodi se jedna do dvije nove namirnice tjedno, tako da do godine dana dijete isproba dosta vrsta voća, povrća, žitarica i mesa.

    Ako si uvela jabuku i bananu, možeš sada svaki dan davati jednu ili drugu, ili miješano, a za 3 dana možeš uvesti još nešto prema tablici dohrane. Probaj i neko povrće, da se dijete navikne i na ono što nije slatko. Nemoj se bojati dohrane. Jesu li bebi već krenuli zubići?

    Tablicu dohrane imaš na podforumu o dohrani:

    http://www.roda.hr/forum/viewtopic.php?t=3652

    A ima i dobrih tekstova:

    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...=238&Show=2130

    Oprosti ako sam napisala nešto što već znaš.

    Nekako mi kao manje hoće sisu i čudna mi tako velika nekad izgleda na njoj moram priznati.
    Po noći jede, ali nekako mi se čini preko danja manje, što mislite moži li se dogoditi da ona sama odbaci siku i što ću onda s mlijekom,kako ono nestane, postepeno ili....?
    Koliko vidim na podforumu Produženo dojenje, djeca sama prestaju dojiti uglavnom tek poslije 4. rođendana, ili eventualno ako je majka trudna.
    Inače ih, koliko vidim, majke polako odvikavaju, s 2-3 godine.
    Mlijeko nestaje postupno, kapljica ponekad ima i poslije godinu dana.

    Danas sam joj na radost njenu i rodbine morala dati da lizne sladoled i čokoladu- naravno bila je oduševljena- a ja zgrožena, nisam ni sumnjala da se dijetetu ne bi svidjelo slatko...ali mrkva...
    Ne znam kako ćeš odlučiti, do godine dana savjetuje se bez šećera i soli, dakle nikako čokolada ili sladoled. (Unutra su još i kojekakvi dodaci i konzervansi.) Ja ne bih popustila takvim pritiscima.

    tebi i bebi i drž'te mi se!


    Hvala na odgovorima, savjetima i potpori

    Inače i ja sam protiv šećea i soli, to jest soljenja hrane kod pripreme djeci dok se tek privikavaju na okuse, bar do 1,5g-2g.(imati će manje problema u životu s hranom, težinom, npr.dijabetisom, ako se naviknu jesti neslano i ne slatko)
    Inače protiv sam slatkiša i sveg UMJETNOG, ni kašice joj ne kupujem zbog konzervansa i glutena.
    S onim lizom čokolade i sladoleda, sam dokazala i njima i sebi, da djeci nikada nije teško prihvatiti slatku hranu, jer je majčino mlijeko slatko, npr.voće ( i da djeca od rođenja vole "smeće hranu" ono što nije zdravo ), ali npr. već je teže s mrkvom, ili nekim drugim povrćem.

  15. #65

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    29

    Početno

    Mislim da pretjerujete,neka svatko radi sa svojim djetetom ono što misli da je najbolje
    Ja sam I. dojila mjesec dana (da dobro ste pročitale) i još bi da mi tata nije ležao polu mrtav u bolnici sa pretpljenim infarktom i zao mi je što nismo nastavile ali jednostavno nije išlo.I neka mi se netko usudi reći da sam loša majka što je nisam dojila..ništa joj ne fali i hvala Bogu zdravo je dijete.
    Kada budem imala drugo dijete definitivno ću se potruditi da ga dojim jer znam da je majčino mlijeko najbolje ali nemate pravo napadati majke koje ne mogu/ne žele dojiti. :/

  16. #66

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    VG
    Postovi
    183

    Početno

    [quote="josipavk"]sam loša majka što je nisam dojila..ništa joj ne fali i hvala Bogu zdravo je dijete.

    Nitko se ovdje ne bi usudio to reći (niti to misli)- ni za koga.
    Ali, ne mogu se oteti dojmu da one mame koje, iz tko zna kojih razloga (u koje ne ulazim i koje poštujem- jer eto i sama imam dijete koje sa 9 mj. još samo 2-3x cica, ali i drugo koje to čini stalno sa 2 i pol god), ili ne doje, ili se ne žele buditi noću, ili ne spavaju zajedno sa djecom, imaju "problem" s onima koje to rade. Ljudi, preispitajte svoje motive i budite pošteni prema sebi i drugima- zašto vas nešto "smeta". Ako smo NAČISTO sa svojim izborom, šta se imamo kome opravdavati?

  17. #67

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    zagreb/dugave
    Postovi
    330

    Početno

    ja nažalost nisam dojila Lovru i sve dok nisam rodila i dojila Roka nisam ni znala koje sam prekrasne trenutke propustila sa svojim prvim djetetom....
    žao mi je što neke majke nisu dovoljno informirane i uporne da nastave s dojenjem, što popuštaju pod pritiskom okoline (kao da je važno što netko misli o bilo čemu vezano uz tuđi život) i prestaju dojiti iz bilo kojeg razloga.
    za mene je dojenje jedno od najljepših djelova roditeljstva..
    također što se tiče co-sleepinga, čak mi je palo na pamet da svi spavamo zajedno ( i Lovro, samo nas je on otkantao ), platnene su mi neprežaljena stavka...nisam dovoljan karakter...
    odvojeno spavanje mi je trenutno nezamislivo, nemogu ni pojmiti da bih svoje dijete ostavila da plače i minimalno, pa kako bi bilo meni da me osoba od koje očekujem svu ljubav i podršku ignorira za moje dobro?!

    Uglavnom,
    poštujem tuđe stavove i mišljenja i njihov life style, ali to je sve.
    Ne napadam, ne prigovaram...družim se s istomišljenicima, s drugima komuniciram....

  18. #68
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj dinna prvotno napisa
    Citiraj josipavk prvotno napisa
    sam loša majka što je nisam dojila..ništa joj ne fali i hvala Bogu zdravo je dijete.

    Nitko se ovdje ne bi usudio to reći (niti to misli)- ni za koga.
    Ali, ne mogu se oteti dojmu da one mame koje, iz tko zna kojih razloga (u koje ne ulazim i koje poštujem- jer eto i sama imam dijete koje sa 9 mj. još samo 2-3x cica, ali i drugo koje to čini stalno sa 2 i pol god), ili ne doje, ili se ne žele buditi noću, ili ne spavaju zajedno sa djecom, imaju "problem" s onima koje to rade. Ljudi, preispitajte svoje motive i budite pošteni prema sebi i drugima- zašto vas nešto "smeta". Ako smo NAČISTO sa svojim izborom, šta se imamo kome opravdavati?
    nitko se ne opravdava, svi mi raspravljamo. no tematika ovog foruma je takva da uvijek (manje-vise) raspravljamo o istom/sličnom, pa ispade da se stalno ponavljamo ili za nešto opravdavamo.

    no možda je problem i u tome što se na ovom forumu fura/reklamira il kako već (najvjerojatnije u nekom segmentu i sa pravom) jedan određen način roditeljstva, koji se još potencira kroz mnogobrojne "postrojimo se"-topice, tako da svaka jedinka koja htjela ne htjela se ne može postrojiti u određene šablone (a najčešće se isti forumaši susreću skoro u istim šablonima) se (neminovno) osjeća izopaćenom il izvan tog nečeg tako glamuroznog tj. hvalevrijednog da o tome postoji zaseban topic. ni na jednom forumu (a obisla sam ih mnoge) nisam osjetila takav (homogeni) ustroj (nadam se da sam izabrala točnu riječ) kao ovdje. nije to ništa učinjeno sa zlom namjerom, niti osjećajem neke prepotencije (a uvijek je i pitanje koliko realnost odgovara napisanom), al se osjeti i vidi na (skoro) svakom virtualnom koraku. što u stvari žalosti, jer to ne bi trebala biti bit foruma. ne da sad osobno patim što se neću nikad moći postrojiti na bezdudaši, slingerice i dugodojilice, al da razumijem određenu frustriranost nesigurnih i friških majki koje čitaju takve topice - razumijem. jer ako nisi "in", ti si neminovno "out" :/

  19. #69

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb, Malešnica
    Postovi
    375

    Početno

    mc, ovo si tako odlično napisala! pogotovo ovu zadnju rečenicu o friškim majkama (a to sam ja sad) koju ti apsolutno potpisujem!

  20. #70

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Mislim da kao prvo nitko nije tako savršen kao što se nama doima iz redaka koje piše na forumu.

    Neki samo bolje filtriraju informacije koje pišu ovdje.

    Tvoj (moj ) osobni stupanj nesigurnosti je u uskoj vezi sa traumama koje možeš pokupiti sa foruma.

    A ovdje su primarne informacije ( ok informacije koje se slažu sa vizijom Udruge, no definitivno kvalitetne informacije o trudnoći, MPO, dojenju itd ), no stvar je u tome što ja nisam došla ovdje "samo" po informacije, nego i na razgovor, a iz razgovora slijedi i štošta drugo.( emocionalna involviranost, to mi prvo pada na pamet )


    Problem je Švedice u meni i u tebi što se nismo znale otkačiti od foruma na vrijeme, pa smo ga počele shvaćati preosobno.

  21. #71
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    referirat ću se na nešto rečeno na prethodnoj stranici; po meni je nazadno smatrati nazadnim dojenje, produženo dojenje ili korištenje platnenih pelena.

    nadalje; držim da udruga na čijim smo stranicama u skladu sa svojim ciljevima ima pravo propagirati kakvu god hoće "filozofiju" roditeljstva odnosno odgoja.

    a sad pomalo OT o forumu; popisi, "in" i "out" osobe, su nebitni, ko se voli popisivat široki mu podforumi. za mene je forum prije svega sjajno mjesto za edukaciju, razmjenu informacija i iskustava, čak i razbibrigu. u slučaju emocionalne involviranosti savjetujem apstinenciju. ipak je to virtualni svijet u kojem napisano uvijek može biti pogrešno interpretirano.

    još nešto: moje dijete nije isključivo dojeno, a budi se 8-10 puta na noć.

  22. #72
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    bila sam na drugim roditeljskim forumima

    i jednino sam se ovdje uklopila, na drugim forumima bila sam out, manjina, drukčija ....

  23. #73

    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    250

    Početno

    imam dosta poznanika koji "od malena uvode pravila u odgoj" pa nekima se djeca drogiraju, drugima se druže s kamatarima i tako dalje bla bla bla...
    svi ti koje znam doma su anđeli i sveci a čim nisu roditeljima na oku... ohoho udri mujo o tepsiju, ko da ih je netko s lanca pustija...



    ma daj molim te.mali karlo,oces rec da oni koji su dojeni,nose pelene platnene,i nose se po cijele dani i nedobivaju kazne nisu narkomani.i ne druze se skamatarima?????????ovo je cista glupost!

  24. #74
    MarikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    710

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    bila sam na drugim roditeljskim forumima

    i jednino sam se ovdje uklopila, na drugim forumima bila sam out, manjina, drukčija ....
    i ja,i ja
    A ovde mi sve potaman :D

  25. #75
    dutka_lutka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,292

    Početno

    Citiraj elizabet20 prvotno napisa
    Citiraj mali karlo prvotno napisa
    imam dosta poznanika koji "od malena uvode pravila u odgoj" pa nekima se djeca drogiraju, drugima se druže s kamatarima i tako dalje bla bla bla...
    svi ti koje znam doma su anđeli i sveci a čim nisu roditeljima na oku... ohoho udri mujo o tepsiju, ko da ih je netko s lanca pustija...
    ma daj molim te.mali karlo,oces rec da oni koji su dojeni,nose pelene platnene,i nose se po cijele dani i nedobivaju kazne nisu narkomani.i ne druze se skamatarima?????????ovo je cista glupost!
    A možda baš i nije!

  26. #76

    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    250

    Početno

    e meni je glupost jer nikad neznas kako ce se ponasati tvoje dijete za 25god.to uopce neovisi o dojenju,a najmanje pelenama.o odgoju ovisi,ali ne toliko !

  27. #77

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    meni mati nije dojila i nisam narkomanka

    a i Atilu i i Henrika osmog i Ivana groznog itd je netko npr dojio tad nije bilo adoptiranog pretpostavljam i vidi na što su ispali ,dajte se više skulirajte ,radite više štete nego koristi....stalno zaboravljate koliko ljudi čita ovaj forum

    Dojenje je najprirodnije za dijete i majku i pravilnom edukacijom i potporom ga treba što više propagirati i podržavati , isto tako je potrebno eliminirati "kulturu bočice " iz kolektivne svijesti. To je ono bitno !

    A ova prebrojavanja i paušalne kategorizacije tome ne koriste.

    ovo pišem isključivo u svoje ime

  28. #78
    Honey avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    D.Resa
    Postovi
    1,962

    Početno

    Maria71 potpisujem svako slovo

  29. #79
    tibica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,124

    Početno

    Ja u potpunosti podržavam sve ideje i svu propagandu Udruge. Na forumu sam počela sudjelovati na početku trudnoće i u tih 7-8 mjeseci sam na ovom forumu naučila sve o prirodnom porodu, dojenju i platnenim pelenama. Nisam neki "fanatik" iako me ponekad moja okolina doživljava takvom. Ono od naučenog što mi je odgovaralo sam prihvatila i primjenila, a ono što nije nisam.
    Tako ja svojem djetetu nisam pjevala u trudnoći i puštala glazbu, ali sam ga smatrala osobom od začeća.
    Imala sam prirodan porod u vodi bez dripa, epi i sl., ali mi nije smetao klistir i prokidanje vodenjaka.
    Dojila sam isključivo iako su mi patronažna, pedijatrica i x ljudi rekli da mi je dijete gladno i da se nikad neće skinuti sa cice.
    Kad je imala problema s probavom dala sam joj čaj i nije me pekla savjest.
    Prvih 6 mjeseci spavala je u svom krevetiću, a sada spava s nama, ali ne zbog AP-a nego zbog mojeg komoditeta.
    Isto tako prvih 6 mjeseci nisam koristila dudu varalicu a sada ju koristim ponekad da se ne razbudi po noći.
    Navečer joj dam mliječnu kašicu na bocu, a po danu joj voće i povrće kuham i do sada nisam kupila niti jednu gotovu kašicu. To znači da moje dijete koje sada ima 8 i pol mjeseci ima već 3 kruta obroka na dan.
    Koristimo platnene pelene preko dana, ali joj preko noći stavim jednokratnu.
    Uvijek ju vozim u AS i ponekad očitam bukvicu ljudima koji to ne rade...

    itd, itd...

    Smisao ovog mog nabrajanja je taj da kažem da nisam nikada imala potrebu nekome se hvaliti da ja svoje dijete dojim i da sam održala dojenje unatoč vagama, centimetrima i satovima.
    Isto tako se nemam potrebu ispričavati nikome za način na koji svoje dijete hranim, odgajam, oblačim, vozim, uspavljujem...

    Uzela sam ono najbolje od ovog foruma i ovih ljudi i primjenila u svom životu i životu svoga djeteta. Možda nisam savršena majka ali sam najbolja majka svom djetetu.

    Isto mi se tako moglo dogoditi da ne uspijem s dojenjem iz ovog ili onog razloga, ali NIKADA mi ne bi palo na pamet da napadam Udrugu i savjetnice i sve ove divne ljude koji svaki dan pokušavaju pomoći još jednoj i još jednoj majci da uspije u dojenju, ako ona to želi.

    A one koje neće/ ne žele/ ne mogu/ ne smiju dojiti moraju znati da ih nitko ovdje (koliko ja znam) neće napadati izrazima tipa "nesposobna majka". JA još na to nisam naišla.

  30. #80
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    Nisam baš sve iščitala, ali bih samo komentirala da je sve to jako individualno i da nismo isti, npr. kad imamo 1 ili više djece. Npr. M je dojio noću skoro do 3 godine, pri tome je bio miran i mogli smo više-manje normalno spavati (a i bili smo 2 godine mlađi ), a D-a sam skinula s noćnog prije mjesc i po dana jer smo i mm i ja bili doslovno - ludi. Kad ti netko noću sisa, pa te i mlati, zavlači ti ruke pod rukave i uz to - zapravo ne spava, a ti sutra moraš na posao, moraš odgajati i njegovati i starije dijete i sve takve lijepe stvari, onda je izbor noćnog nedojenja bio odluka iza koje čvrsto stojim.
    Isto tako - ne izabrati platnene - ako procijeniš da ih u svojim uvjetima ne možeš imati i održavati i da će u protivnom dijete biti zakinuto za vrijeme koje bi posvetio njemu, onda je tvoja odluka ispravna pa makar te 10 aktivistica došlo uvjeravati.
    Imam frendicu koja kombinira dojenje i adapt od početka jer zna da je vrlo uskoro čeka daleki put u trajanju od 15 dana i kaže da ne želi malenu naviknuti isključivo na cicu. Ona misli da je tako najbolje. Tko sam ja da je uvjeravam u suprotno?
    Da, postoje principi i treba ih se držati, ali svaka je isključivost i negativno komentiranje tuđih odluka kontraproduktivno.

  31. #81
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    Citiraj tibica prvotno napisa
    Tako ja svojem djetetu nisam pjevala u trudnoći i puštala glazbu, ali sam ga smatrala osobom od začeća.
    Isto

  32. #82

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    Ja sam jako zahvalna rodama na savjetima koji su mi omogućili da još uvijek dojim svog malog sina. Žao mi je što sam velike dojila samo četiri mjeseca. To je bilo iz nedovoljne informiranosti, a ne zato što sam bila loša majka. I ipak njima danas ništa ne fali...
    Ali, kao što kaže Klia, jedno dijete je jedna stavr, a sve se mijenja kada ih je dvoje ili troje, a i mi smo različite i ne bismo trebali previše prosuđivati tuđe postupke. Ja nisam na liniji jer ne koristim platnene. A kako da vjerno dočaram situaciju u kući s četvero odraslih i jednom bebom, u kući u kojoj stalno radi ili perilica suđa ili perilica rublja, rublje do nedavno nisam imala niti gdje sušiti jer se jedno opere, a da prethodno nije osušeno (odnedavno imam sušilicu, ali dok sam dobivala porodiljnu naknadu nisam je mogla kupiti)?! Pa kuda i kako još i s platnenima? I to da pokušam dočarati mami koja živi s jednim djetetom i mužem!
    Po povratku iz rodilišta rekla sam si: dojenje je cilj broj 1. Pod 1a) je skuhati svakodnevno barem jedan obrok za veliku djecu. Sve drugo kad se i ako se stigne. I izbor je bio dobar. Platnene se nisu uklopile.

  33. #83
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    i... to je skroz ok.
    nema generalnog moratorija ni na što: svatko se prilagođava svojim mogućnostima (financijskim, vremenskim, obiteljskim, organizacijskim) i tako i jest najbolje.

  34. #84

    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Split
    Postovi
    217

    Početno

    Skužila sam ja da je mladim mama problem dojit (dovoljan primjer moje prijateljice)jer nemaju onda vremena za kavice,izlaske,shopinge i sad sam ja crna ovca i čudakinja jer nigdje ne želim iči jer imam bebu koju dojim i idem samo kad idemo zajedno

    a uz to pazit na prehranu,ne pit alkohol...e ne pada to lako svima

  35. #85

    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    250

    Početno

    nemislim da mladim mamama je razlog za nedojenje taj sto si navela,kao meni npr.ima vremena za sve te shopinge i izlaske
    ..ali,drugacije je bit mama sa 20,21 i sa 30,35!!

  36. #86
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    Ja ipak vjerujem da je ,bez obzira na godine i navike mama, najčešći razlog nedojenja - nažalost neznanje i neinformiranost.

  37. #87

    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    250

    Početno

    slazem se.ja vidim po nekim premjerima kod sebe.pogotovo ako ti je prvo dijete.kaj,s prvim djetetom nis neznas,procitas ti knjige i knjige ali treba ti iskustvo.a s drugim djetetom je druga prica..puno lakse.

  38. #88

    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    250

    Početno

    slazem se.ja vidim po nekim premjerima kod sebe.pogotovo ako ti je prvo dijete.kaj,s prvim djetetom nis neznas,procitas ti knjige i knjige ali treba ti iskustvo.a s drugim djetetom je druga prica..puno lakse.

  39. #89
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Citiraj Yorkica prvotno napisa
    Skužila sam ja da je mladim mama problem dojit (dovoljan primjer moje prijateljice)jer nemaju onda vremena za kavice,izlaske,shopinge i sad sam ja crna ovca i čudakinja jer nigdje ne želim iči jer imam bebu koju dojim i idem samo kad idemo zajedno
    pa ja svoje cure uvijek vodim sa sobom
    na porodiljskom sam svaki dan išla na kavicu 8)
    meni se čini da je s dojenjem to još lakše :/

  40. #90

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    Citiraj kahna prvotno napisa
    Ja ipak vjerujem da je ,bez obzira na godine i navike mama, najčešći razlog nedojenja - nažalost neznanje i neinformiranost.
    ja bi dodala i nedostatak podrske okoline (sto zbog needuciranosti sto zbog (ne)kulturnog ozracja koje ne podrzava dojenje a kamoli produzeno/potpuno dojenje, dojenje u javnosti, dojenje na zahtjev i iskljucivo dojenje prvih sest mjeseci)

  41. #91
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    Istina lucky day. Ali što se mene tiče i da se cijelo naselje postavi na trepavice ja ću mog Luku dojiti pa makar i do škole ako bude htio , već sam to spomenula u razgovorima doma i svi mi se smiju i gledaju s nevjericom al boli me đon . MM me podržava a za ostale 8) .

  42. #92

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    kahna, i ja sam takva (cak i prije ukljucivanja na rodin forum)...

    ali nismo sve takve (sto se dojenja tice, barem)...

  43. #93

    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Split
    Postovi
    217

    Početno

    Citiraj kahna prvotno napisa
    Istina lucky day. Ali što se mene tiče i da se cijelo naselje postavi na trepavice ja ću mog Luku dojiti pa makar i do škole ako bude htio , već sam to spomenula u razgovorima doma i svi mi se smiju i gledaju s nevjericom al boli me đon . MM me podržava a za ostale 8) .
    Tako je i meni...



    A šta se tiče šetnji i mi smo svaki dan vani i u šetnjama i na kavama i dojim di god stignem i družim se s curama koje isto doje i sad smo totalna ekipa....
    Nas tri sa djecom na kavi,mi pijemo kavu,a bebe cicaju

  44. #94
    Lucija Ellen avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,478

    Početno

    Dobra prijateljica moga muza, koja zivi na Manhattanu, kaze da je u NYC SRAMOTA vidjeti mamu s bocicom, da se dojenje jako propagira, istice i forsira! Tako da nije tocno da je u inozemstvu tj. na Zapadu sramota dojiti. Ona ipak istice da je drustvo malo licemjerno jer se majke moraju nakon (cini mi se) 3 mj vratiti na posao, pa je utoliko iskljucivo dojenje onemoguceno, ali majka s bocicom se gleda s podsmijehom. Necu ulaziti u to koliko je to ok ili ne, ovo pisem samo da demantiram navode forumasice mati.

  45. #95

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Jarun
    Postovi
    144

    Početno

    Dobra prijateljica moga muza, koja zivi na Manhattanu, kaze da je u NYC SRAMOTA vidjeti mamu s bocicom, da se dojenje jako propagira, istice i forsira!
    Eto vidis a moja prijateljica koja je tri godine zivjela na Manhattanu i tamo rodila svoju curicu kaze da su nju sa zgrazanjem gledali kad bi negdje vani podojila dijete. Pogotovo kad je malecka bila vec veca. I u rodilistu nitko nista ne pita, beba je cijelo vrijeme s mamom, i dobijes sve i bocice i hranu i pelene pa je na tebi da odlucis. I dobijes cijelo brdo reklamnog adaptiranog mlijeka.

  46. #96
    Lucija Ellen avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,478

    Početno

    KAD je to bilo? Ovo o cemu ja pricam aktulano je ovih dana 8)

  47. #97
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    Pouzdano znam da u SAD-u plaćeni porodiljni traje 6 tjedana. A što se tiče dojenja tamo - pitat ću frendicu koja je u NYC već duže vrijeme.

  48. #98
    Lucija Ellen avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,478

    Početno

    Zato i rekoh da mislim da su 3 mj, jer znam da je nekaj grozno malo. Prijateljica je dala otkaz da bude s bebom...

  49. #99
    ninik avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    986

    Početno

    već danima razmišljam i evo, da podijelim s vama!
    mislim da ćemo mi plodove svoga odgoja vidjeti tek za nekih 20.tak godina, ali zato imam primjer, vlastiti, o rezultatima istog!
    ja sam dijete odraslo na adaptiranom, mamin tata umro je tri dana nakon mog rođenja, od šoka, nestalo mlijeka. bila sam veliki jelac, ništa mi nije falilo! danas imam višak kila jer sve svoje emocije riješavam hranom! spavala sam u svojoj sobici, s bratom, u svom kimbaču dok nisam uspjela sama izači i smjestiti se bratu u krevet! spavala sam s njim dok se nije oženio!!!!!!
    i još ima bajnih primjera!
    ali najbitniji dokaz mi je taj, što moja mama sada vidi gdje je griješila, i to priznaje, potiho,ali ipak...vidljivo!
    ona mi je bila najveća podrška u dojenju, kad bi god primila malu, nije prošlo pet minuta da nije išla za mnom i vikala-vadi cicu, vadi cicu!!!
    neki dan mi je rekla da zašto ju nutkam s dohranom i gnjavim kad vidim da mala vrlo dobro napreduje i bez toga!
    kad me nazove i čuje da mala plače, poklapa mi slušalicu kako bi se mogla njoj posvetitti, a znam da sam ja u sklopu odgojnih mjera prošlog stoljeća bila ostavljana da plačem...

    poanta: nikoga ne osuđivati, svi mi radimo ono što mislimo da je najbolje za našu djecu,ali da li smo bili u pravu...vidjet ćemo za 25 godina!

  50. #100

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    52

    Početno

    P je sada 20 mj i još ju dojim. Okolina se čudi, pritisak je prisutan i od mm i liječnika itd. da bih trebala već prestati. Navodno, poslije godinu dana nema potrebe dojiti i sl. Ona obožavava sisati, jest doduše nekada mi je stvarno teško, ali kada kaže "sedi....daj sisati" ne znam kako bih joj to uskratila.
    Voljela bih da sam i prije pet god., kada sam Gabi dojila samo 6 mjeseci i s 8 mjeseci ju odvikala od uspavljivanja, bila "zaostala" kao sada sa Paolom. Stvarno me nekada "srce boli" zbog toga, pogotovo kada mi se čini da je Paola puno zadovoljnija, samostalnija, nekako sretnija, nego što je G bila u toj dobi, a i sada. Ali, opet to može biti posljedica i nekih drugih faktora pa sad tko će znati.
    Sve u svemu, ponosna sam i sretna što sam uspjela dojiti, dojiti... Mišljenja sam da nikakva kemija ne može zamijeniti ono što nam priroda daje.
    P.S. Mislim da se već vidi posljedica nedojenja i uvođenja kemije u sve prirodno i to na starijim generacija od kada se pojavilo na tržištu i postalo "in".

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •