Pokazuje rezultate 1 do 6 od 6

Tema: Alimentacija - konacno se i drzava ukljucila!

  1. #1
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno Alimentacija - konacno se i drzava ukljucila!

    POOŠTRENE KAZNE

    Na snagu stupila stroža naplata alimentacije

    Od jučer je na snazi izmijenjeni Obiteljski zakon, kojim je izbrisana gornja dobna granica za posvajanje djece i značajno postrožen odnos prema roditeljima koji izbjegavaju uzdržavanje djece s kojom ne žive

    Ministrica obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti Jadranka Kosor kazala je kako je riječ o važnim i dobrim izmjenama te o iskoraku usmjerenom na dobrobit djece.

    Zakonom je prvi put određen minimalan iznos za mjesečno uzdržavanje koje je dužan platiti roditelj koji ne živi s djetetom. Ovisno o dobi, taj se iznos kreće od 17 do 22 posto prosječne plaće.

    Kako bi se stalo na praksi da roditelji plaćanje uzdržavanja izbjegavaju lažnim prikazivanjem prihoda, sudovi će pri određivanju visine alimentacije ubuduće u obzir uzimati cjelokupnu imovinu, a ne samo plaću roditelja.

    Imovinu će određivati po podacima ministarstava financija i unutarnjih poslova, Fine i drugih institucija.

    Kod prisilne naplate alimentacije, dužniku će se moći uzeti do tri četvrtine ukupnih prihoda, a ta će ovrha imati prednost pred svim drugim tražbinama.

    Od roditelja koji ne podmiruju svoje obveze dijete zaostatke može potraživati od dana nastanka obveze, a ne od trenutka podnošenja tužbe, kako je bilo do sada.

    Izmijenjeni zakon donosi i znatno aktivniju ulogu centara za socijalnu skrb, koji su dužni u ime djeteta pokretati i voditi parnicu za naplatu uzdržavanja, ako to ne učini njihov roditelj.

    Centri za socijalnu skrb dužni su pokretati i kaznene prijave protiv roditelja te pronalaziti mogućnosti izvanparničnog rješavanja spora.

    Nakon šest mjeseci neplaćanja alimentacije, centri će isplaćivati naknade za privremeno uzdržavanje, od prosječno 475,25 kuna mjesečno po djetetu, za što će država ove godine izdvojiti oko 93 milijuna kuna.


    Prema Vladinim podacima, u Hrvatskoj je oko 43 tisuće djece za koje roditelji ne plaćaju uzdržavanje, a izmijenjeni zakon taj bi broj ubrzo trebao smanjiti za deset tisuća.

    Ukidanje gornje dobne granica za posvojenje trebalo bi riješiti paradoksalnu situaciju u kojoj velik broj potencijalnih posvojitelja nikad ne dočeka posvojenje, iako su domovi za nezbrinutu djecu puni.

    Kosor je uvjerena da će novi zakon većem broju nezbrinute djece omogućiti da nađu nove roditelje.


    Hina
    srijeda, 2.1.2008.

  2. #2
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    zvala sam na svoj CZSS vezano uz isplacivanje naknadneod CZSS i kazu:

    kao prvo moram imati pravomocnu presudu od koje treba proci 6 mjeseci da alimentacija nije isplacena
    pa onda moram podnjeti zahtjev u CZZS - tj. otici socijalnom radniku za brak i obitelj
    nakon cega ce oni zaprimiti pa razmotriti zahtjev
    pa ce utvrdjivati da ja zaista nisam dobila nikakve novce na nacin da ce kontaktirati obveznika tj. MBM koji ne placa alimentaciju (ak ga ikad nadju, obzirom da nema nigdje prebivalište)

    pa ce valjda onda (sad ovo dalje je moja osobna interpretacija) kad utvrde da on ne placa, na nacin da ce njega pitat jel to zaista istina razmatrati moj zahtjev
    pa ce onda ta moja djeca 2015.te mozda i dobit nesto

    e sad me ovo razljutilo

  3. #3

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    963

    Početno

    fuj...a bas se spremam na isto kad sad projde 6 mjeseci neplacanja---ma uf....cuj ja cu isto predati da imam trag da sam nesto poduzela-bar to---joj kakve kakice od ljudi i neplatise i ovi kaj izmisljaju zakon

  4. #4
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    Muki, a zar nije kažnjivo nemati prebivalište? Zar ne mora negdje biti prijavljen?
    Ove u tvom CZSS-u mi se čine malo :ne znam: .
    Ajd baš ću kad se vratim u zg zvati svoj czss i vidjeti kako oni ovo primjenjuju.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    963

    Početno

    ni moj nije nigdje prijavljen...i sam bog zna di je....

  6. #6

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    392

    Početno

    ja imam isto neku informaciju. Navodno ce sada po novom CZZS provjeravati i drugog roditelja ( onoga kod kojeg je dijete ) i provjeriti dali isti dovoljno stiti interese djeteta, odnosno dali pokrece postupke radi ne placanja alimentacije i slicno., oni bi po novom trebali sami u tom slucaju pokretati postupak za ovrhu i tako dalje..

    i drugo, nikakav dokaz nije pitati drugog roditelja dali je uplatio nesto i kada, zar se ne trazi papirnati dokaz tipa uplatnice? pa po tome bi svaka od nas mogla reci da joj je BM duzan sve alimentacije, zar ne?

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •