Pokazuje rezultate 1 do 44 od 44

Tema: nasilje u crtićima

  1. #1

    Početno nasilje u crtićima

    Smeta li vas to nasilje u crtićima? Pogotovo onima na Novoj TV?
    Ja sam Disney fan, i ne mogu progutati ove nove, moderne crtiće... :?

    Pišite o svojim mišljenjima i kako ti crtići utječu na vaše klince!

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8

    Početno

    Paola još nije baš zainteresirana za crtiće
    ali ja osobno ne kužim i ne mogu shvatiti one japanske crtiće na Novoj TV
    ja volim: graditelj Bob, Zvonko, Kasper , Jim i Jem i slične crtiće...nastojat ću da i Paola gleda tak jednostavnije crtiće..

  3. #3
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    zato ja volim teletabise koji se samo grle :D

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    35

    Početno

    Mi gledamo isključivo crtiće bez nasilja, tipa ove koje je irena27 nabrojala. Bili smo neko vrijeme gledali i leteće medvjediće, ali i tamo zna biti dosta ružnih scena, pa smo ukinuli.
    Ali smo otkrili jednu odličnu satelitsku tv stanicu, zove se TIJI, na francuskom je i svi su crtići namijenjeni za one najmlađe, nema apsolutno nikakvog nasilja (ni disneyevih, ni japanskih). Možda je ispočetka malo problem dok se dijete ne navikne na francuski, ali evo, nakon početnih teškoća, mi polako učimo francuski. :wink:
    Preporučila bih je svakako (tko ima satelit).
    Evo i link na njihovu web stranicu, da vidite čega sve ima. (oui-oui je naš zvonko, ima i mio-mao, pingu, merlin, teletubbiesi i još puno puno zaista krasnih crtića).

    http://www.tiji.tv/programmes/grille.php

  5. #5
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno Crtici bez nasilja

    Mi crtice na HRT i NOVOJ ne gledamo. Jedino ako su Zvonko i Ptice. Svakako preporucam skolski program nizozemske TV, tj. NED 3. Jest da je na nizozemskom, ali Teletubbiesi i Miffy su nam neodoljivi. Program ima i edukativnih emisija i crtica pa mozete svoje dijete i nauciti nizozemski :wink:

  6. #6

    Početno

    Moj mali ima dosta vremena prije nego počne gledat crtiće, ali ja sam Disney freak od malih nogu, i njihovi crtići isto znaju biti dosta mračni...od Snjeguljice pa nadalje...pogotovo u zadnjih par godina - Lilo&Stitch za početak...gledali smo ga neki dan, ima dosta tužnu priču...

    I unatoč tome, nemam namjeru Karlu branit da ih gleda...jer kako je i bila neka studija, mislim da se pisalo o tome na starom forumu, djeca jako dobro kuže razliku između izmišljenog i pravog nasilja koje gledamo na vijestima...

    Po mom nekom razmišljenju, nije toliko bitno da li crtić ima nasilja ili ne, nego kako djetetu to roditelj može objasnit - da to nije lijepo, usmjerit ga na one koji su u crtićima dobri i koji u 99% slučajeva pobijede.

  7. #7
    Laura

    Početno

    Kod nas prevladavaju teletabisi, bob graditelj, tri prascica i ona dva dedeka (a je to). :D

  8. #8
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    Neke crtiće (tipa onog Bubimira) stvarno ne kužim :?

    Prema američkim anketama najviše nasilja ima u Tomu i Jerry-u, a mnogobrojni crtići temeljeni na poznatim bajkama (između ostalih i Disney-evi) u tome također ne zaostaju.

    Odrasla sam na takvim crtićima :D (i prtici trkačici i zločestom vuku; i mački koja proganja pričicu kikija i sl) i ne vidim da je ostavilo posljedice. 8)

    Teletubbies-i se istina puno grle, ali ne privlače ni mene ni Filipa

  9. #9
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    Mi po doma opće ne gledamo TV pa nemamo tih problema... 8)

    Mama dođe doma u pol 5 i do 8 pol 9 kad oni idu spavat je samo 3.5 - 4 sata... Fakat mi se ne da gledat TV za to vrijeme...
    Ak smo slučajno kod mog tate (dede) tam je TV stalno od 0-24 upaljen, al ga opće ne računampod gledanje TV-a... tomi je onak, ko pozadina... ni klinci mi se baš ne ljepe za to.. Ma baš sam sretna kaj opće nismo ovisni o crtićima. To mi je super.
    Nemamo čak ni video, DVD i kućno kino su za nas naučna fantastika...

    Oki tu i tam, kad dođe kod nekog poželi gledat crtić na videu, al nema šanse da sjedi duže od 15-20 minuta i gleda... i to sam puno rekla.

  10. #10
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    pa bubimir je GENIJALAN crtić!!! treba samo znati da ima crtića za djecu, crtića za malo veću djecu i crtića za odrasle i onda ih u adekvatna vremena prikazivati, ali o tome se baš i ne vodi računa kod nas.
    ja volim sve te "hororaste" crtiće + japanske, ali mi ne pada na pamet dati ih gledati zari (mislim, kad je počnu zanimati takve stvari..).
    što se teletabisa tiče, ni njih mi beba neće gledati jer su mi nekako zatupljujući i hipnotizirajući i totalno mi je nešto čudno s njima....

    a isto tako, javlja se i problem nasilja u bajkama, a svejedno ih se naveliko priča djeci i većini ne smeta što se zle likove uvijek ubija na nekakve užasne načine: vještica izgori u peći, vuku se razreže trbuh, napuni kamenjem i onda ga se baci u bunar da se utopi :shock: ....
    ili što maćeha želi ubiti svoju pokćerku jer je ljepša od nje....ili što roditelji odluče ostaviti djecu u šumi jer su siromašni...

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Nikad ne gledamo nasilne samo lijepe u kojima se svi vole

  12. #12
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    e da, sad sam se sjetila jednog stvarno genijalnog crtića, "nightmare before christmas" tima burtona... savršen je, super priča, super animacija, soundtrack ludnica .......ali nikako za malu djecu

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    35

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa
    što se teletabisa tiče, ni njih mi beba neće gledati jer su mi nekako zatupljujući i hipnotizirajući i totalno mi je nešto čudno s njima....
    He, he, to sam si i ja mislila, da nema šanse da moje dijete gleda tako glupi crtić (bili su mi stvarno odbojni).
    A sada su nam jedni od omiljenih! Mislim - Nikoli :D

  14. #14

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa
    e da, sad sam se sjetila jednog stvarno genijalnog crtića, "nightmare before christmas" tima burtona... savršen je, super priča, super animacija, soundtrack ludnica .......ali nikako za malu djecu
    Ja ga imam, ali ga još nisam stigla odgledat...a obzirom da Karlo obično zvjeri budan dok mi gledamo neki film - ili jede ili hoće da ga se drži, i on će ga odgledat...ali nekako sumnjam da može ostavit posljedice na bebu od tri mjeseca... :D

  15. #15
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    ma ne može na tak malu bebu, zarči je bila s nama u krevetu dok smo gledali i "krug" i "28 dana kasnije" :D

    a crtić je genijalan, ja ga pogledam bar jednom godišnje, a imam po stanu i figurice glavnih likova :D bila je nedavno kod mene frendica s curicom od 4 godine i dijete je reklo da ih se jako boji, ali ako će ih zara imati u vidokrugu otkad zna za sebe, valjda ih se neće bojati :?

  16. #16

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12

    Početno mjesečeva ratnica

    Nema mi jadnijeg crtića nego Mjesečeve ratnice.
    A moje dijete to silom prilika gleda, jer je kod tete koja ju čuva uvijek upaljen TV.

  17. #17
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    ne pricam im klasicne bajke, uprkos tome sto mnogi zastupaju misljenje da su edukativne i djecu pripremaju na stvaran zivot, meni su odvratne. pricamo price koje sami izmisljamo, o djeci i zivotinjama koji se bave stvarima koje su njima bliske... i nkako ne zapostavljamo i tuzne stvari koje se dogadjaju u zivotu (bolest, smrt...)

    od crtica nema sanse da gledaju ikakvo nasilje. apsloutno sam protiv misljenja da su u stanju razluciti fikciju od zbilje. mislim da su definitivno premali. gledamo boba, zvonka, letece medvjedice (tu ubacim objasnjenje ako je potrebno), andjelinu i slicne. neke od disneyevih, isto s objasnjenima (ida se zesce zakacila na robina hooda i kralja lavova...) toma i jerryja nema sanse.

    inace nam je tv za popunjavanje kisnih dana, i priznajem da sam je ponekad iskoristila za babysittanje ide dok sam stavljala nou spavati (to u fazi kad je ida obavezno nesto skicala (vristala) po kuci dok bi njega uspavljivala, pa je palilo da joj namjestim crtic to vrijeme dok dojim i dok noa ne zaspe...).

    noa jos nije zainteresiran pretjerano za tv.

    znaju zajedno s tatom cesto gledati dokumentarce o zivotinjama, ali noa ima jako kratku koncentraciju (mozda je razlog i u tome sto su nasa oba tv-a jako visoko, na onim zidnim nosacima, na visini iznad metar i sedamdeset (otprilike), pa im je ful bad gledat tako visoko a fakat nemaju vremena lezat i gledat )

  18. #18
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    Citiraj litala prvotno napisa
    apsloutno sam protiv misljenja da su u stanju razluciti fikciju od zbilje.
    evo zgodne priče: od frendova klinac je obožavao supermana i odlučio se bacit s balkona - budući da je mislio da će onda poletiti kao superman... starci su ga srećom skužili i zaustavili, a onda su uzeli paradajze i bacali ih s balkona i rekli malom da će on tako izgledati kad lupi o pod...
    e sad, ne znam koliko bi ja upotrijebila "metodu paradajza" :D , ali da djeca ne kuže što je fikcija a što zbilja - istina je.

  19. #19
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    I ja se slažem da su crtići prepuni nasilja i da ih klinci ne trebaju gledati jer ne znaju razlučiti jel to tako samo u crtiću ili i u stvarnosti.Prije sam negdje pročitala da se ljudi zavaravaju ako stave dijete mlađe od godinu dana pred Tv i misle da ono ne memorira i dobre i loše stvari i da se ne začudimo ako klinac kroz koji mjesec počne lupati starijeg brata ili sestru.Kao gdje je to samo mogao naučiti?Ni na kraj nam pameti da je to od toga.Zato se mi i držimo Tabisa mada su glupkasti.Barem su dobročudni i kako je netko već rekao samo se grle i plešu.Dražesno, dražesno kako to oni već kažu.

  20. #20
    MamaRibice avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    581

    Početno

    teletubbiesi zu fantasticni. ali mi smo nazalost izbacili video iz upotrebe, a tubbiese nisam nasla na dvd-u

  21. #21
    yawourkee

    Početno

    Citiraj MamaRibice prvotno napisa
    teletubbiesi zu fantasticni. ali mi smo nazalost izbacili video iz upotrebe, a tubbiese nisam nasla na dvd-u
    MamaRibice, kod nas ima jedna videoteka koja prodaje DVD za 30 kn (istina to su dvd koji su prethodno bili iznajmljivani), ali ako si zainteresirana i ako ih jos uvijek ima (bio je limitiran broj) mozemo se dogovoriti pa da ti ih posaljem.

    A sto se tice toga da klinci kuze razliku fikcije i zbilje, apsolutno se ne slazem, cak i ako bi to moglo stojati kao cinjenica, istrazivanja psihologa pokazuju da djeca nasilno ponasanje uce modeliranjem. Kratak i klasican opis takvih istrazivanja: Djecu podijele u dvije grupe, jedna gleda crtice u kojima ima nasilja, a druga ne. Nakon sto zavrse crtici, djecu puste da se igraju jedno vrijeme i onda za vrijeme promatranja biljeze sva njihova ponasanja za vrijeme igre koja su definirana kao agresivna. Pokazalo se da se djeca koja su gledala nasilne crtice, statisticki znacajno ponasaju agresivnije za vrijeme igre.
    Pa taman i da kuze razliku, nesvjesno pokupe takvo ponasanje.

    cak i ja, a sebe smatram dovoljno zrelom za razlikovanje dobrog i loseg, pokupim losa ponasanja. nakon sto sam u kinu odgledala film Charlijevi andjeli, bila sam toliko nabrijana da sam pozeljela da nekog izmlatim

  22. #22
    yawourkee

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa
    e da, sad sam se sjetila jednog stvarno genijalnog crtića, "nightmare before christmas" tima burtona... savršen je, super priča, super animacija, soundtrack ludnica .......ali nikako za malu djecu

    potpisujem Lutonjicu, tko nije gledao, odmah nek trci nabaviti ga, animacija super, glazba genijalna, krasnih scena, milina jedna...i naravno nije za djecu

  23. #23
    Aanita

    Početno

    Slažem se da su današnji crtani strašni.Pogledajte samo Yugi oh ono je čisto pokazvanje zla.Transformeri i oni borilački crtani uče današnje dječake nasilju.Djevojčice se zatupljuju od najranije dobi crtanima u kojima su ženski likovi oskudno obučeni i teže samo materijazlizmu.(Djeca to ne shvaćaju ali uče)!! Vršena su neka istraživanja oko homoseksualnosti u Teletabisima. Smiješno ? i meni je bilo ali onaj tinki vinki je muški teletabis a nosi ljubičasto odijelo i torbicu.A za sve ljubitelje Disneya ( koje sam i ja obožavala ) morate ovo pogledati http://www.youtube.com/watch?v=pnI-YVpXoD8 .Prestrašno zar ne?? Koliko ste samo puta Pokahontas gledali,a i onih strašnih se sjećam vrlo dobro ali nisam obazirala pozornost.Da i današnjoj djeci ovakve stvari postaju normalnima i ne obaziru pozornost,postaje svakodnevnica.Zato ostavite TV i ne dozvolite bolesnim umovima da vam uništavaju djecu.Izvedite ih u park,igralište, u prirodu.Jer u najmlađoj dobi pokupimo najviše informacija.Vjerujem da sam dobra osoba jer su me roditelji vodili kod bake i djeda i tamo sam učila što je dobro a što ne.Ako vas dijete voli i dobro se odnosite prema njemu (to uključuje zdravi odgoj a ne razmaženost ) poslušat će sve što mu kažete,vjerujte mi.Možda jest čudno ali danas kad se osjetim zapostavljeno i dođem u onu krizu koju svi imamo sjetim se djeda i bake,koliko su me voljeli i šta bi sve dali da činim dobro ,mnoge loše misli mi nestanu i opet sam na selu,igrajući se i osjećajući se voljeno.Odgajajte svoju djecu zdravo,ne dopustite da na njihove mlade mozgove utječu televizija i internet.Sve je to samo zlo,a zašto ikom treba? Zato jer lakše je manipulirati iskvarenim društvom ! Čuvajte svoju djecu i ako već morate potražite i kupite im neke normalno crtane, gledajte ih s njima ako možete jer će sigurno imate ljepša sjećanja!!!

  24. #24
    sladjanaf avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,950

    Početno

    Citiraj Aanita prvotno napisa Vidi poruku
    A za sve ljubitelje Disneya ( koje sam i ja obožavala ) morate ovo pogledati http://www.youtube.com/watch?v=pnI-YVpXoD8 .Prestrašno zar ne?? Koliko ste samo puta Pokahontas gledali,a i onih strašnih se sjećam vrlo dobro ali nisam obazirala pozornost.
    meni je PRESTRAŠNO što postoje neki odrasli bolesnici koji gledaju crtiće i traže u njima ovakve stvari

  25. #25
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,179

    Početno

    Citiraj sladjanaf prvotno napisa Vidi poruku
    meni je PRESTRAŠNO što postoje neki odrasli bolesnici koji gledaju crtiće i traže u njima ovakve stvari
    Svimb do neba!
    Prestrašno mi je i kako neki koriste najnevjerojatnije moguće topike da bi iskazali svoju homofobiju.
    K tome, cijeli je post intoniran kao da se pokušava ukazati na dolazak Sudnjeg dana

    Edit - ne sjećam se kad me je neki post na ovom forumu toliko uzrujao svojom nepismenošću i reakcionizmom.
    Posljednje uređivanje od Svimbalo : 19.06.2010. at 16:02

  26. #26
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj Aanita prvotno napisa Vidi poruku
    Vršena su neka istraživanja oko homoseksualnosti u Teletabisima. Smiješno ? i meni je bilo ali onaj tinki vinki je muški teletabis a nosi ljubičasto odijelo i torbicu.


    da, svaki homoseksualac nosi ljubičasto odijelo i torbicu

  27. #27
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    joj, nema veze s temom, al neki dan sam naletila na jedan članak.
    jel vi vjerujete u činjenicu da milijoni ljudi najozbiljnije vjeruju da se u fontu windings krije mračna zavjera povezana s 11. rujnom? koja nedvojbeno povezuje microsoft s alkaidom.
    a pazite dokaza :

    utipkajte ime prvog aviona koji se srušio na blizance i inicijale grada.
    Q33 NY
    zacrnite i povećajte i promijenite font u windings.

    na stranu činjenica da to uopće nije ime nikakvog aviona.

    eto, malo za zabavu, kad smo već krenuli sa sotonističkim porukama u disneyevim crtićima

    a ovaj link je skroz bolestan.

  28. #28
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Slažem se da su crtići svakakvi (i naša djeca su dugo imala embargo na samostalno gledanje istih, pa im se ukus profilirao u smjeru Disney-a iz pedesetih, a ne novotvorevina pod istim imenom) ali često su mi odurnije reklame... Pouka priče - gledati tv što manje!

  29. #29
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    crtice na TV-u gledamo iznimno rijetko, i ne samo zato sto se tu nade svakavog smeca, sto po agresivnosti, sto po besmislu, nego i zbog obilja reklama. to je jedini razlog zbog kojeg sam zahvalna sto postoji dvd.

  30. #30
    klaudija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    1,294

    Početno

    Mi gledamo isključivo crtiće na DVD-u, na televiziji nikada.. svaki crtić najprije pogledamo sa S, ako nije za nju više se ne gleda. manje više prolaze ipak Disneyevi crtići i to Zvonćica, 101 dalmatinac, Bambi..
    Zaista ne mogu u njima naći ništa loše. Mislim da moraš biti malo čaknut da bi skužio stvari koje se u tom linku prikazuju.. Nije mi svejedno, ali ipak mislim da je to glupost..

  31. #31
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Pa i na dvd-ima hrpa reklama.

  32. #32
    klaudija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    1,294

    Početno

    nemamo originalne crtiće, nego spržene pa reklama nema.. ali i te koje imamo svodimo na minimum, počinjemo se više igrati, a manje Tv-a na bilo koji način..

  33. #33
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Mislim da djeca u onoj dobi kada bi smjeli početi gledati televiziju, znaju razlikovati što mogu oni u crtićima, a što se može u real lifeu. I stvarno bi mi bilo tužno da moje dijete, ako će već gledati crtiće, ne pogleda Tom & Jerrya, Leteće medvjediće, općenito Looney Tunes i Disney crtiće.
    Teletabisi su mi nevjerojatno zaglupljujući i sumnjam da će se to ikada upaliti na mom tv-u.

  34. #34
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    hm da, urnebesna komedija za mene vražju

  35. #35
    Ana i mamino zlato avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    937

    Početno

    Mi volimo Disney crtiće. E. ih često gleda. Bojim se mogućnosti bilo koje manipulacije mojim djetetom pa i te, ali je isključujem kao malo vjerojatnu.

    Da li netko zna još dobrih crtića iz našeg djetinjstva - ruske, češke, poljske. Npr. Zlatna antilopa, Dašenka...

  36. #36
    bundevica avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,078

    Početno

    Citiraj *mamica* prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da djeca u onoj dobi kada bi smjeli početi gledati televiziju, znaju razlikovati što mogu oni u crtićima, a što se može u real lifeu.
    S ovim se baš i ne bi složila, jer su istraživanja dokazala potpuno suprotno. Zabrinjavajuća je činjenica da prosječno dijete tjedno provede 1680min. ispred tv-a, dok s roditeljima provodi tek 38 minuta u suvislom razgovoru. zabrinjavajuće je da dijete mlađe od 6god. provede 3 sata dnevno pred ekranom, 2 sata u igri na vanjskom području, a tri puta manje vremena provede čitajući (ili da mu netko čita).
    Djeca su posebna publika s nepotpunim stupnjem razumijevanja svijeta. Televizija im je previše zanimljiva i moćna (privlačnost slika, raspoloživost, raznovrsnost kanala i programa, nepostojanje braće/sestara ili vršnjaka za igru, sve veća zaposlenost roditelja) da bi je mogli sami kontrolirati. Roditelji su ti koji imaju odgovornost i koji moraju donijeti pravila gledanja televizije u zajedničkom domu. preporuka stručnjaka je početi s gledanjem televizije s navršene tri godine života, jer u najranijem razdoblju slike s ekrana izazivaju zbrku te kontradiktorne dojmove. Gledanje tv-a u toj ranoj dobi rezultira promjenama u mozgu koje kasnije dovode do slabijeg rezultata u čitanju, manje kreativnosti, površnosti i neadekvatne kritičnosti. Gledanje u ekran dovodi do lošeg strukturiranja dječjeg mozga, što je siguran put ka poremećajima koncentracije. Iskustva iz prve tri godine ostaju doživotno u svakoj osobi!
    Istraživanja su pokazala i da djeca koja imaju tv u svojoj sobi gotovo 5 sati tjedno više gledaju tv od onih koji ih nemaju.
    pokazalo se da se djeca igraju određenom igračkom dvostruko kraće onda kad je tv uključen, nego kadje isključen i da se znatno manje koncentriraju na igru. na taj se način ometa razvoj djeteta i smanjuje njegova mogućnost koncentracije.
    Djeca mlađe školske dobi ne bi trebala gledati televiziju (kvalitetan tv program i crtići) više od dva sata dnevno.
    Psiholozi su utvrdili da do treće godine djeca ne mogu ništa naučiti od same televizije (npr. bogati rječnik, bolje prepoznavati likove i sl.), a za kasniju dob obrazovni programi imaju utjecaj na onu najmanje kreativnu i obrazovanu djecu, dok su kod sve druge djece potisnuli kreativnu igru i nisu imali značajan utjecaj na edukaciju. Za djecu možemo reći da im televizija može dati veću količinu informacija, ali ih ne čini pametnijima ili boljima u školi.
    neki stručnjaci navode da je gledanje tv-a mentalni ekvivalent ishrane prezasićene šećerom i mastima, kao i sa slatkišima - ne treba je ukinuti ili zabraniti (jer je zabranjeno voće najslađe), ali je treba dozirati i voditi računa da su zdravije aktivnosti dovoljno zastupljene.
    Treba ciljano kupiti ili snimiti visoko kvalitetne programe, edukacijske ili zabavne za koje znate da ne sadrže nasilje i neadekvatne poruke. Dijete do kraja osnovne škole na televiziji vidi 8000 ubojstava!
    Ako se pitate zašto je vašem djetetu uvijek dosadno, ako ne gleda tv, to je zato što su slike na tv-u (naročito ovi novi crtići bakugan, ben ten i sl.) prebrze, predinamične, prebogate sa zvučnim i svjetlosnim efektima i bitno se razlikuju od stvarnosti koje je onda jaaaako dosadna.

  37. #37
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    bundevice, koje je to prosjecno dijete? s kojeg kontinenta?

  38. #38
    bundevica avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,078

    Početno

    Citiraj litala prvotno napisa Vidi poruku
    bundevice, koje je to prosjecno dijete? s kojeg kontinenta?
    ispričavam se, tipkala sam s pauzama ovaj text i zaboravila napisati izvor text sam preuzela s unicefove radionice za roditelje (osim zadnje rečenice gdje sam citirala jednu voditeljicu radionice - odgojiteljicu)

  39. #39
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    E moja bundevice, ja šumom, ti drumom . Nigdje veze s vezom moja rečenica i tvoj tekst. Pažljivo pročitaj riječ po riječ što sam napisala, pa onda i ono što si ti napisala.
    Sa tekstom se potpuno slažem i baš iz tog razloga sam napisala "djeca u onoj dobi kada bi smjela početi gledati televiziju". A moje dijete od godinu dana to NIKAKO nije. Vrlo rijetko je pred njom upaljena televizija u kući, a i kada je upaljena, ona je ne gleda. Ustvari lažem, pogleda uvodnu špicu "Dolina sunca" (ne, ne gledam tu sapunicu, nego mi tv bude upaljena slučajno ili kod bake) i onda pleše jer obožava tu pjesmu.
    Mislim da će ona, onda kada bude smjela gledati crtiće, biti sasvim dovoljno razumna da ti crtići potaknu njenu maštu, ali da ne bude toliko bujna da me pokuša opaliti daskom po glavi kao Jerry Toma
    Posljednje uređivanje od *mamica* : 26.06.2010. at 11:31

  40. #40
    bundevica avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,078

    Početno

    *mamica* ispričavam se, priznajem da sam površno pročitala tvoj post (zašto još nemamo smajlić koji se posipa pepelom?)
    Pronašla sam i da je autorica teksta Sonja Pribela Hodap prof. psiholog i članica udruge Roda.

  41. #41
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Citiraj MarijaP prvotno napisa Vidi poruku
    Pa i na dvd-ima hrpa reklama.
    na ovima koje ja imam, fifi i roary ima reklame u vezi tog crtica, ne u vezi svake gluposti koju prodaje turbo limac. i nisu izmedu crtica, nego prije, a i mogu se preskocit. imam i par dvd-a na kojima nema niti jedna reklama. imam i par sprzenih dvd-ova koji isto nemaju reklama.

    ovo u vezi Disneya me ne zabrinjava previse, nisam ljubitelj doticnog ionako. i bez takvih pervezarija su prepuni predrasuda i stereotipa, jednodimenzionalni, prepateticni i poticu na konzumerizam. mislim, vecina crtica je takvo, vecinom svi komercijalni crtici jesu, al Disney je posebna prica. kad se samo sjetim BE, pretenciozno je preblaga rijec, ali i jedina pristojna koju vezem uz cijeli taj koncept.

  42. #42
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Šta je BE?
    Moji ne gledaju crtiće. Ja se unaprijed pokušavam obrazovati o istima.
    Čuvala sam djecu koja su gledala crtiće i reklame nisam mogla preskočiti. Iritantno!

  43. #43
    .kala. avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    čudoland
    Postovi
    447

    Početno

    mi ne vodimo bitke oko tevea, već oko igrica na kompjuteru

    od crtića skoro ništa ne gleda osim Pocoya i Dore, a meni jako iritantni crtić je onaj neki s miševima koji se kao nekakvi kuleri voze na motorima (nov@)...užas (tema, animacija, način razgovaranja...)

  44. #44
    klaudija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    1,294

    Početno

    Doru više ne gledamo jer onda non-stop leži i gleda od jutra do sutra.. A i ostale smo sveli na minimum, već par dana ništa od crtića.. Sad slušamo pjesmice i više se igramo!!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •