Stranica 3 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 198

Tema: ne mogu vjerovati-šokirana!?

  1. #101
    koryanshea avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    1,654

    Početno

    Citiraj iridana2666 prvotno napisa
    (imam pravo izbora!!!)
    samim time sto si ti to izabrala ne znaci da je to bio dobar izbor. osim toga, i tvoje dijete bi trebalo imati pravo izbora.

    i bas mi nije jasno zasto uopce postas takve stvari - hvaljenje preranom nadohranom gdje se ocito okupljaju ljudi koji se bore protiv iste (jer je stetna)? :? kao da dodes na forum, ne znam, ljubitelja pasa i pocnes se hvalit kako ti svog psa drzis u dvoristu na lancu i da sta su oni poludili sto svoje pse drze u kuci i vode u "skole" za pse.

    pa sta se cudis sto dobivas lose reakcije, kad fakat provociras.

  2. #102

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Iridana, imaš pravo izbora, ali imaš sreće što takav izbor nema nikakve posljedice. Nitko ne kaže da će se dijete sigurno razboljeti ako počneš s preranom dohranom i ima puno onih kojima ništa nije. Ali činjenica je da takva prehrana nosi veći rizik za dijete.
    Isto kao što ne znači da ako si pušač da ćeš sigurno oboljeti od raka. Moja kolegica je cijelu trudnoću pušila i to je isto bila njena odluka i nije se morala nikome opravdavati. Bebač nije imao nikakvih problema i ona sad tvrdi da su sve te priče o štetnosti pušenja glupost jer njenom klincu ništa nije. I koliko ljudi puši cijeli život pa su zdravi.
    Ja si takav izbor ne mogu priuštiti jer smo MM i ja alergičari, ja imam i AD, ima ga i beba u blažem obliku. Najveći razlog zbog kojeg isključivo dojim je strah od bolesti i alergija.

  3. #103
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    nije ni meni bas jasno, iridana, kaj hoces postici. ovo nije bas slucaj "svatko ima svoje metode i razloge". kao da se ja hvalim sto vozim 150 km/h tamo gdje je dozvoljeno 60 ili sto sam probala sve droge "pa mi nije nista" (ili bolje, "kaj mi fali" ). jbg, neke su stvari dokazano stetne. to sto spadamo u sretnike kojima slucajno nije nista (za svoje cure ces tek vidjeti), nije bas za neku pohvalu.

    hm, ovo nije post u mom stilu. ne znam sta mi bi.

  4. #104
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Mislim da je pretjerano i besmisleno povlačit vremenske granice kad je ok da se počne dohrana - ovo ide ideje da se povuče granica na 12 mjeseci. Sigurno ne treba šopat dijete koje leži ko kukac na leđima sarmom i palačinkama, ali ja mislim da bi moje dijete mene zaklalo i pojelo da nije dobio priliku jesti krutu hranu cijelu godinu dana.

    To se trgalo, to je vikalo, to se dočepavalo mrvica s poda kad je moglo - samo da dobije jest, i ne sjećam se da je pljuvao, frktao ili nešto - sretno i zadovoljno jeo, i sisao, sve skupa, od prve žličice. S nekih devet mjeseci je dobio neke keksiće od ****-a i čim je smandrljao komadić, rukicama je lupao po stolu - nedvojbeno je tražio - još. I dobio je još, pa još, pa još... Ma koliko istraživanja mogla pokazati ovo ili ono, ipak dijete zna što mu kaže želudac, i mozak i tak. Nismo mi baš neki aparati kojima treba dobar manual, i to je to; puno smo složeniji od toga i vjerujem da je dobar potez ići za time da osluškujemo svoje tijelo, i tijelo svoje djece. Vjerujem da se scene sa sarmom u prvoj godini dana, ili juhicom po rođenju ne bi događale da slušamo svoj glas... i isto tako ne bismo išli u besmislene ekstreme tamo gdje to nije potrebno. Ako ćemo po istraživanjima i knjigama, opet će nas naša djeca držat za sulude kretene.

  5. #105
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ja se jezim na argument "sta nama/vama fali".
    zapravo, meni to nije ni argument. to je fraza koju koristi netko u situaciji kad nema argumenata.

  6. #106

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    silent hill
    Postovi
    1,606

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa
    ja se jezim na argument "sta nama/vama fali".
    zapravo, meni to nije ni argument. to je fraza koju koristi netko u situaciji kad nema argumenata.
    X

  7. #107
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    Jednostavno ne mogu vjerovati što se tu svašta napisalo :?
    iridana2666 - iskreno se nadam da je sve ovo što si napisala šala .
    Ne razumijem takvo razmišljanje i odbijanje znanstveno dokazanih činjenica. Kako o prehrani djeteta tako i šire.

    Mislim, prije 30 - 40 godina se trudnoća dokazivala RTG-om (kao nije štetan).
    Danas kada je znanstveno dokazano da šteti - trudnicama je strogo zabranjen ulazak blizu RTG aparata, a kamoli da bi ju netko poslikao.
    Pa te ja lijepo pitam dali i tu ne vjeruješ znanstvenicima i medicini ili?
    Ma joj, nemam riječi. Samo mogu zaključiti da je sreća što su ti djeca ok i iskreno ih žalim.
    Također potpisujem MGrubi sve do jedne riječi.
    Bolje da ne nastavljam jer bi mogla svašta napisati

  8. #108

    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    250

    Početno

    a zasto se zivcirate cure???
    to je njezina stvar,nek daje svom djetetu sta god hoce i koliko hoce,ako je odlucila dati jaje djetetu od 2 mj onda je valjda i spremna na posljedice ako ce ih biti.

  9. #109

    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    250

    Početno

    ali me iskreno interesira ZASTO jaje?

  10. #110
    iridana2666 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    tamo gdje je srce
    Postovi
    1,638

    Početno

    Citiraj kahna prvotno napisa
    Jednostavno ne mogu vjerovati što se tu svašta napisalo :?
    iridana2666 - iskreno se nadam da je sve ovo što si napisala šala .
    Ne razumijem takvo razmišljanje i odbijanje znanstveno dokazanih činjenica. Kako o prehrani djeteta tako i šire.

    Mislim, prije 30 - 40 godina se trudnoća dokazivala RTG-om (kao nije štetan).
    Danas kada je znanstveno dokazano da šteti - trudnicama je strogo zabranjen ulazak blizu RTG aparata, a kamoli da bi ju netko poslikao.
    Pa te ja lijepo pitam dali i tu ne vjeruješ znanstvenicima i medicini ili?
    Ma joj, nemam riječi. Samo mogu zaključiti da je sreća što su ti djeca ok i iskreno ih žalim.
    Također potpisujem MGrubi sve do jedne riječi.

    ne, vjerujem sebi i svom instinktu. Nisam im davala sarme ni punjene paprike s 6 tjedana, rekla sam samo 1 malu kafenu žličicu žumanjka u jednu (obično jutarnju) bočicu dnevno. Uvela sam rižolino (razrijeđeni) i Plasmon kekse sa neka 3 mjeseca u večernju bocu, a sa hranom sam počela oko 4 mj. I još nešto, a o tome sam već pričala na forumu pred dosta vremena, starija mi je decidirano počela odbijati mlijeko sa 4 i pol mjeseca, a isto to piše u njenom zdravstvenom kartonu. Bila sam s njom kod pedice i pokušala ju nahraniti bočicom pred njom (bilo je vrijeme hranjenja i tako smo se dogovorile da ću doći) i vrištala je i vrištala, odgurivala bočicu da je pedica rekla da odavno nije vidjela da dijete tako vrišti i odbija hranu. Onda sam izvadila kašicu od jabuke i udavila se malena u njoj. Ja sam bila na čudu i nisam znala što ću, na što mi je pedica dala par dobrih savjeta i toga sam se pridržavala. Identična priča mi se ponovila sa mlađom. Da dijete bude gladno, ako neće mlijeko? Gutala je tu hranu kao da je to nešto najslađe što postoji. Moja starija, D. je sa 2 godine jela veću porciju od mene, a bogme je i mlađa na najboljem putu ( nemaš ju što vidjet'). Ali već smo OT pa više neću komentirati.

  11. #111
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    Citiraj elizabet20 prvotno napisa
    ali me iskreno interesira ZASTO jaje?
    Ma i meni nije jasno :? :?
    Koliko sam skužila sirovo :shock:

  12. #112
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    ne, vjerujem sebi i svom instinktu. Nisam im davala sarme ni punjene paprike s 6 tjedana, rekla sam samo 1 malu kafenu žličicu žumanjka u jednu (obično jutarnju) bočicu dnevno. Uvela sam rižolino (razrijeđeni) i Plasmon kekse sa neka 3 mjeseca u večernju bocu, a sa hranom sam počela oko 4 mj. I još nešto, a o tome sam već pričala na forumu pred dosta vremena, starija mi je decidirano počela odbijati mlijeko sa 4 i pol mjeseca, a isto to piše u njenom zdravstvenom kartonu. Bila sam s njom kod pedice i pokušala ju nahraniti bočicom pred njom (bilo je vrijeme hranjenja i tako smo se dogovorile da ću doći) i vrištala je i vrištala, odgurivala bočicu da je pedica rekla da odavno nije vidjela da dijete tako vrišti i odbija hranu. Onda sam izvadila kašicu od jabuke i udavila se malena u njoj. Ja sam bila na čudu i nisam znala što ću, na što mi je pedica dala par dobrih savjeta i toga sam se pridržavala. Identična priča mi se ponovila sa mlađom. Da dijete bude gladno, ako neće mlijeko? Gutala je tu hranu kao da je to nešto najslađe što postoji. Moja starija, D. je sa 2 godine jela veću porciju od mene, a bogme je i mlađa na najboljem putu ( nemaš ju što vidjet'). Ali već smo OT pa više neću komentirati.
    Možda joj je smetalo jaje u mlijeku :/
    Jesi o tome razmišljala?

  13. #113
    iridana2666 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    tamo gdje je srce
    Postovi
    1,638

    Početno

    Citiraj kahna prvotno napisa
    ne, vjerujem sebi i svom instinktu. Nisam im davala sarme ni punjene paprike s 6 tjedana, rekla sam samo 1 malu kafenu žličicu žumanjka u jednu (obično jutarnju) bočicu dnevno. Uvela sam rižolino (razrijeđeni) i Plasmon kekse sa neka 3 mjeseca u večernju bocu, a sa hranom sam počela oko 4 mj. I još nešto, a o tome sam već pričala na forumu pred dosta vremena, starija mi je decidirano počela odbijati mlijeko sa 4 i pol mjeseca, a isto to piše u njenom zdravstvenom kartonu. Bila sam s njom kod pedice i pokušala ju nahraniti bočicom pred njom (bilo je vrijeme hranjenja i tako smo se dogovorile da ću doći) i vrištala je i vrištala, odgurivala bočicu da je pedica rekla da odavno nije vidjela da dijete tako vrišti i odbija hranu. Onda sam izvadila kašicu od jabuke i udavila se malena u njoj. Ja sam bila na čudu i nisam znala što ću, na što mi je pedica dala par dobrih savjeta i toga sam se pridržavala. Identična priča mi se ponovila sa mlađom. Da dijete bude gladno, ako neće mlijeko? Gutala je tu hranu kao da je to nešto najslađe što postoji. Moja starija, D. je sa 2 godine jela veću porciju od mene, a bogme je i mlađa na najboljem putu ( nemaš ju što vidjet'). Ali već smo OT pa više neću komentirati.
    Možda joj je smetalo jaje u mlijeku :/
    Jesi o tome razmišljala?
    Mislim da uopće ne čitaš što pišem - rekla sam 1 (JEDNU) kafenu žličicu, JEDNOM dnevno u jutarnju bočicu, NE u SVAKU

  14. #114
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    Citiraj iridana2666 prvotno napisa
    Citiraj kahna prvotno napisa
    ne, vjerujem sebi i svom instinktu. Nisam im davala sarme ni punjene paprike s 6 tjedana, rekla sam samo 1 malu kafenu žličicu žumanjka u jednu (obično jutarnju) bočicu dnevno. Uvela sam rižolino (razrijeđeni) i Plasmon kekse sa neka 3 mjeseca u večernju bocu, a sa hranom sam počela oko 4 mj. I još nešto, a o tome sam već pričala na forumu pred dosta vremena, starija mi je decidirano počela odbijati mlijeko sa 4 i pol mjeseca, a isto to piše u njenom zdravstvenom kartonu. Bila sam s njom kod pedice i pokušala ju nahraniti bočicom pred njom (bilo je vrijeme hranjenja i tako smo se dogovorile da ću doći) i vrištala je i vrištala, odgurivala bočicu da je pedica rekla da odavno nije vidjela da dijete tako vrišti i odbija hranu. Onda sam izvadila kašicu od jabuke i udavila se malena u njoj. Ja sam bila na čudu i nisam znala što ću, na što mi je pedica dala par dobrih savjeta i toga sam se pridržavala. Identična priča mi se ponovila sa mlađom. Da dijete bude gladno, ako neće mlijeko? Gutala je tu hranu kao da je to nešto najslađe što postoji. Moja starija, D. je sa 2 godine jela veću porciju od mene, a bogme je i mlađa na najboljem putu ( nemaš ju što vidjet'). Ali već smo OT pa više neću komentirati.
    Možda joj je smetalo jaje u mlijeku :/
    Jesi o tome razmišljala?
    Mislim da uopće ne čitaš što pišem - rekla sam 1 (JEDNU) kafenu žličicu, JEDNOM dnevno u jutarnju bočicu, NE u SVAKU
    Čitam,čitam i ne vjerujem.
    Pa i jednom dnevno je dovoljno da ti se nešto zgadi ako ne valja. Zar ne?
    Ne, ozbiljno-možda joj je stvarno smetalo i tako si je riješila problem.
    Pamte oni svašta, samo što mi mislimo kak niš ne znaju.
    Npr. Moj Luka zna da će ga tata nosati kad dođe s posla tako da se uredno počne derati kad ga vidi na vratima.
    Ako mu ne priđe -dere se i gleda prema vratima . A ja 8)

  15. #115

    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    250

    Početno

    a zasto si joj davala tu jednu zlicicu jajeta na dan u mlijeko?

  16. #116

    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    250

    Početno

    a zasto si joj davala tu jednu zlicicu jajeta na dan u mlijeko?

  17. #117
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa
    ja se jezim na argument "sta nama/vama fali".
    zapravo, meni to nije ni argument. to je fraza koju koristi netko u situaciji kad nema argumenata.
    Ali stvarno nam ništa nije bilo.Zašto bi to bio izgovor kad nemaš argumenata?Ja sam jedna od hrpe djece 70 ih (i prije i poslije) koje su odrasle na najobičnijem kravljem mlijeku(od rođenja),na keksima,na naranči i limunu sa 2 mj,kasnije na paštetama i salamama.I da,ništa mi nije bilo niti imam ikakve posljedice od toga.Koji su tvoji argumenti za te činjenice?

    Ja ne kažem da trebamo sad živjeti po principima iz 50- ih jer rastemo,razvijamo se i učimo.Ali činjenica je da nam ništa nije bilo iako smo se hranili nikako,po današnjim standardima.

    Ko kaže da za 20 godina neće doći do otkrića da predugo dojenje ipak ne valja ili da su današnje tablice dohrane bezvrijedne,kao i hrana koja je zatrovana i nikakva?Oćeš tada reći:"Ajme majko,pa jadno moje dijete kako se hranilo" ili ćeš reći ."Ja sam radila tako i tako jer je tad to bilo popularno a mojoj djeci ništa nije bilo od toga".

  18. #118
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    I mislim da na ovom forumu ima premalo iskrenih,većina se povodi za masom i piše ono što drugima odgovara.Ni meni nije jasan Iridanin način ali cijenim iskrenost,za dosta njih znam da u stvarnom životu rade totalno suprotno onome što pišu.Ali to sad nema veze sa ovom temom

  19. #119
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa
    Citiraj leonisa prvotno napisa
    ja se jezim na argument "sta nama/vama fali".
    zapravo, meni to nije ni argument. to je fraza koju koristi netko u situaciji kad nema argumenata.
    Ali stvarno nam ništa nije bilo.Zašto bi to bio izgovor kad nemaš argumenata?Ja sam jedna od hrpe djece 70 ih (i prije i poslije) koje su odrasle na najobičnijem kravljem mlijeku(od rođenja),na keksima,na naranči i limunu sa 2 mj,kasnije na paštetama i salamama.I da,ništa mi nije bilo niti imam ikakve posljedice od toga.Koji su tvoji argumenti za te činjenice?
    ako me se bas poteze za jezik....odhranjena sam od dana prvog na nekoj formuli cudnog slova i broja, na caju sa saharinom, klasicnoj dohrani 70ih....sa 13mj. sam prvi put zavrsila u bolnici na 10 dana, ne zelis znati koje su mi sve pretrage probavnog sustava radili.
    sa 3-4 sam bila na ciraskoj dijeti.
    nisam imala cir.
    no probavni sustav mi je tako izgledao.
    koliko sam sluzi pokakala, s koliko krvi... i koliko puta sam povracala....dan danas za mene je povracanje ko voznja bicikla.

    no sada kad pogledam, sta mi fali?
    8)

    i naravno, moja anamneza je malo "ekstremna" no da i nije, i da mi stvarno nista ne fali/nije falilo, zasto se za svoje dijete treba zadovoljiti time? zasto ne teziti visemu i boljemu?
    tada su nasi roditelji radili najbolje sto su mogli i umijeli. po preporukama i tadasnjim "otkricima".
    danas se zna vise. danas se zna bolje. cemu ignorirati ta (sa)znanja na ustrap djece?

    taj "savjet" se odnosi na sve, ne samo na dohranu.

    u vase vrijeme porodiljni je trajao maksimalno 6mj.
    i sta vam fali?
    i vi ste dobili po guzi.
    i sta vam fali?
    i vi ste generacija sa kljucicem oko vrata.
    i sta vam fali?

    itd itd

  20. #120
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Ko kaže da za 20 godina neće doći do otkrića da predugo dojenje ipak ne valja ili da su današnje tablice dohrane bezvrijedne,kao i hrana koja je zatrovana i nikakva?Oćeš tada reći:"Ajme majko,pa jadno moje dijete kako se hranilo" ili ćeš reći ."Ja sam radila tako i tako jer je tad to bilo popularno a mojoj djeci ništa nije bilo od toga".
    upravo tako.
    tada su radili najbolje sto su mogli.
    mi radimo najbolje sto mozemo.
    i nasa djeca ce raditi najbolje sto ce moci.

    no kad se dogodi slucaj da se namjerno ignoriraju danasnje preporuke sa idejom vodiljopm "a sta nama fali" po meni je ili nedostatak stvarnog znanja ili argumenata.

    jer oprosti, ako se danas zna da probavni sustav nije sazrio dovoljno da prihvati sa 3mj. ista osim (majcinog) mlijeka, argument "sta meni fali" majke koja djetetu od 3 mjeseca daje limun, jaje, jagodu, spek...ne stoji. ne govori nista. ne govori cak niti "ja mislim da je who vjetropir i da su to sve gluposti".

    ako me razumijers.

  21. #121
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa
    argument "sta taj "savjet" se odnosi na sve, ne samo na dohranu.

    u vase vrijeme porodiljni je trajao maksimalno 6mj.
    i sta vam fali?
    i vi ste dobili po guzi.
    i sta vam fali?
    i vi ste generacija sa kljucicem oko vrata.
    i sta vam fali?

    itd itd
    Potpisujem.
    Možeš dodati i sjedalice. I "učenje" hodanja. I hodalice......
    Ali, zaista, čemu forsirati nešto ako se zna da je štetno?

  22. #122
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    jos nesto...
    Citiraj Trina prvotno napisa
    [.Ali činjenica je da nam ništa nije bilo iako smo se hranili nikako,po današnjim standardima.
    draga, mi smo jos mlade. nismo odzivjeli i prozivjeli ni pola svog zivota.

    a vec se vidi alarmantni porast srcanih oboljenja, alergija, dijabetesa, pretilosti, visokog tlaka....

  23. #123

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa
    Ali stvarno nam ništa nije bilo.Zašto bi to bio izgovor kad nemaš argumenata?Ja sam jedna od hrpe djece 70 ih (i prije i poslije) koje su odrasle na najobičnijem kravljem mlijeku(od rođenja),na keksima,na naranči i limunu sa 2 mj,kasnije na paštetama i salamama.I da,ništa mi nije bilo niti imam ikakve posljedice od toga.Koji su tvoji argumenti za te činjenice?
    i ja sam jedna od hrpe djece iz 70-ih

    1985. sam oboljela od jedne autoimune bolesti, poslije jos od jedne. buduci da su radjene pretrage kojima se pokusalo utvrditi nosim li to u genima, pa se nista nije naslo, jedna od pretpostavki je da je kod mene prerano izlaganje proteinima kravljeg mlijeka uzrok autoimunog napada.

  24. #124
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Po toj logici ljudi koji danas imaju 60,70 i koji su većinom cicali do 4,5 godine danas bi trebali biti ekstra zdravi ljudi.Tvoj slučaj je takav,što ne znači da i neko dojeno dijete neće imati još gorih problema.Hoću samo reći da ja osobno ne volim nikakve ekstreme,za mene je zlatna sredina stvarno zlatna.Niti se slijepo pridržavam današnjih "pravila" niti promoviram ono prastaro

  25. #125

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    VG
    Postovi
    183

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa
    jos nesto...
    Citiraj Trina prvotno napisa
    [.Ali činjenica je da nam ništa nije bilo iako smo se hranili nikako,po današnjim standardima.
    draga, mi smo jos mlade. nismo odzivjeli i prozivjeli ni pola svog zivota.

    a vec se vidi alarmantni porast srcanih oboljenja, alergija, dijabetesa, pretilosti, visokog tlaka....
    Baš sam htjela reći, ako ćemo i sa 70, 80 moći reći "vidi, ništa nam nije", to će biti nešto...
    I, sumnjam da itko može reći da je POTPUNO zdrav, a to već dosta govori...

  26. #126
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa
    Po toj logici ljudi koji danas imaju 60,70 i koji su većinom cicali do 4,5 godine danas bi trebali biti ekstra zdravi ljudi.Tvoj slučaj je takav,što ne znači da i neko dojeno dijete neće imati još gorih problema.Hoću samo reći da ja osobno ne volim nikakve ekstreme,za mene je zlatna sredina stvarno zlatna.Niti se slijepo pridržavam današnjih "pravila" niti promoviram ono prastaro
    nisam to namjeravala reci, vec ono sto je napisala nakon tebe dinna.

    ali da, Lea ima vitalnu i zdravu prababu, nadam se da cu i ja jednom imati praunucad 8)

  27. #127
    koryanshea avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    1,654

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa
    Po toj logici ljudi koji danas imaju 60,70 i koji su većinom cicali do 4,5 godine danas bi trebali biti ekstra zdravi ljudi.
    e! pa pogle kolko penzica imamo... vise nego klinaca...
    a oni su uglavnom dojeni, a medicina je bila tu da im pomogne. a nama... :/
    Tvoj slučaj je takav,što ne znači da i neko dojeno dijete neće imati još gorih problema.
    naravno, i to je tocno za sve nas. u pojedincima mozemo traziti primjere, ali od njih ne mozemo izvodit zakljucke.
    ali ono sto istrazivanja na sirokoj populaciji (jer su tolki milijuni papali svasta umjesto maminog mlijeka) pokazuju da djeca koja nisu dojena puno cesce oboljevaju od ovoga, onoga, alergija, bleble, svi znamo pjesmicu.
    istrazivanja kazu da zene koje nisu dojile oko 2 godine (ne nuzno jedno dijete, nego ukupno vrijeme dojenja) imaju puno veci rizik od raka dojke.
    zasto je TAKO lako prihvatiti taj poprilican rizik za svoje dijete, a i za sebe? tako lako donijeti odluku koja ce jednog dana VJEROJATNO narusiti kvalitetu zivota tvog djeteta?

    razumijem sve - nisam znala, zeznila me patronazna/pedijatar, izgubila sam mlijeko, mali nije dobivao dovoljno na tezini (i sve ostalo sto proizlazi iz neinformiranosti), pa medicinske i socijalne razloge... ali "NECU" ne razumijem i mislim da tome NECU nije mjesto na podforumu o dojenju :/

    ---------------------
    moj primjer: mama je dojila sestru, mene nije (ne znam zasto). ja sam od srednje skole bolezljivica (zapuse vjetar i ja legnem doma s upalom grla) i imam neke sitne alergije. seka zadnjih 6 godina nije vidila doktoricu (al ima kvarljive zube! mora da je od majcinog mlijeka... )

  28. #128
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Gle,ja sam ZA dojenje,sve skupa dojila sam skoro 3 godine svoju djecu.Meni ne trebaš objašnjavati prednosti dojenja,ja ih znam.Mene živcira s.ranje po svemu od prije a veličanje svega danas.Imam osjećaj da se ovdje žene natječu koja će odgojiti dijete bez klasičnih pomagala za bebe(bočice,dude,pelene,kolica i tisuću drugih stvari) .

  29. #129

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Trina, ja razumijem sto zelis reci, ali jednostavno ti ne stoji recenica "hranjeni smo kravljim mlijekom, pa kaj nam fali"

    fali nam stosta, ne svima, ali eto. moja majka bi dala sve na svijetu da ja budem zdrava (a i ja bih imala neusporedivo jednostavniji zivot). ali sad ne moze vise nista promijeniti.

  30. #130
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Trina, ja ne komentiram tudje postupke. daleko od toga.
    svatko radi kako misli da najbolje umije i zna.
    ja komentiram frazu/opravdanje/razlog/stagod "a sta meni/tebi/nama/vama fali".

  31. #131
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Citiraj koryanshea prvotno napisa
    istrazivanja kazu da zene koje nisu dojile oko 2 godine (ne nuzno jedno dijete, nego ukupno vrijeme dojenja) imaju puno veci rizik od raka dojke.
    Ovo moram komentirati.Neznam na temelju čega su došli do tog zaključka ili se samo radi o slučajnosti ali sve žene koje znam ( aznam ih nažalost dosta) imaju bar troje,četvero djece i svi su dojeni bar godinu dana.Tako da mi te statistike i istraživanja uopće nisu jasni.

    Danka,za sebe mogu reći da sam jela kravlje i nije mi ništa.Zasad.Moji mater i otac su se othranili na onom prženom brašnu i isto su oboje zdravi.Ne znam što da ti kažem,moji primjeri idu meni u korist,statistike možda nekom drugom

  32. #132
    koryanshea avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    1,654

    Početno

    Trina
    ja samo pokusavam objasnit zasto nam tolko oci ispadaju na Iridanine postove. i mislim da na ovom podforumu imamo pravo na taj shiz

    a mame koje se "natjecu" - pa nek se natjecu. bar su sve te stvari odlucile odbacit zato sto znaju na koji nacin bi inace mogle nastetiti djeci. mislim da je to potpuno jednaka logika kao i za dojenje. ali ja jos nisam naletila na topice gdje te mame prodikuju gdje prodici nije mjesto.

    sto se tice raka dojke, ocito se radi o slucajnosti. netko mora biti i na rubu krivulje.
    upises u google "breastfeeding breast cancer" dobit ces.. pa, ovo. svi kazu isto. iako nije jasno kako i zasto, svi su suglasni da dojenje smanjuje rizik od raka dojke. meni laiku to skroz zvuci logicno al necu u detalje smijat ce mi se neko

  33. #133
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa
    danas.Imam osjećaj da se ovdje žene natječu koja će odgojiti dijete bez klasičnih pomagala za bebe(bočice,dude,pelene,kolica i tisuću drugih stvari) .
    sto znaci klasicna pomagala za djecu?
    odkad klasicna?
    kuzis

    prije 200 godina nije ih bilo, prioje 1000 takodjer
    a znas zasto
    zato sto je dijete imalo majku uzase, uvijek,nosila ga je, dojila kad je htio, spavali su skupa...nisu se majke trebale vratiti na radno mjesto udaljeno od djeteta a netko se drugi brinuo za dijete..

    e , sad, na ovom se forumu, pa i ovoj udruzi skupile majke koje vecinom misle da je djetetu potrebna majka a ne neke zamjene za majku, za dojku, za majcino drustvo....vracamo se izvorima u tom slucaju jer smatramo i osjecamo da je to ispravno, da je prerano odvajanje majke i djeteta (pogotovo tek rodjenog) stetno...i tako dalje...

    ustvari, svjesne smo nekih prednosti iskonskog nacina majke prirode, hormona i slicnoga...a i iza nas, tj naseg razmisljanja stoje i znanstvene cinjenice...

    al se ne natjecemo...nismo zato tu, niti zato pisemo, niti zato volontiramo u rodi...

  34. #134

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    cuj, ne radi se samo o statistici, nego o mehanizmu na razini molekula

    kravlji proteini imaju nezgodnu osobinu da nisu bas idealni za prehranu beba, jednostavno su preveliki. ljudski organizam ih prepoznaje kao uljeza, i pocne proizvoditi antitijela koja su nazalost pogubna za odredjeni tip stanica u nasem vlastitom organizmu i eto vraga.

    super je da ste ti i tvoja familija zdravi za razliku od mene, ali jednostavno ne stoji tvoja recenica "mi u 70-im hranjeni kravljim mlijekom i nista nam nije". mozes reci "ja hranjena kravljim pa zdrava jos uvijek" (kao sto si se poslije ispravila), ali ne znam sto time dokazujes, nije neki argument. (sad ces ti reci da niti moj primjer nije argument za dojenje, ali ja ga ni ne navodim kao argument za dojenje, nego samo kao ilustraciju da tvoja tvrdnja - o tome kako prehrana kravljim mlijekom nije stetna - nije istinita, bar ne za mene, barem tako tvrdi medicina.)

    ni na kraj pameti mi nije zastrasivati majke koje ne doje, naravno da je zdravlje djeteta rezultat mnogih faktora, i naravno da samo po sebi dojenje nije garancija da ce dijete biti zdravo. ali neke stvari se znaju i glupo je zmiriti pred njima. i misliti da se ono lose dogadja samo drugima

  35. #135

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    isprika, zaboravila sam citirati Trinu, njoj sam se obratila

  36. #136
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Citiraj zrinka prvotno napisa
    zato sto je dijete imalo majku uzase, uvijek,nosila ga je, dojila kad je htio, spavali su skupa...nisu se majke trebale vratiti na radno mjesto udaljeno od djeteta a netko se drugi brinuo za dijete..
    Kako ti romantično gledaš na ovo.A to ustvari nije tako,mislim da djeca nikad nisu bila bliže mami kao danas.Pogotovo u stara vremena.Žene nisu išle na posao ali su imale polja a djeca su čuvala sama sebe.Teško da se tada koja mama zamarala oće dojit svakih pola sata ili tri,jeli dijete emotivno zadovoljno,fali li mu nježnosti isl..

    Ja i vi smo na istoj strani ustvari.

  37. #137
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    A moj post je bio za Zrinku

  38. #138
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa
    Gle,ja sam ZA dojenje,sve skupa dojila sam skoro 3 godine svoju djecu.Meni ne trebaš objašnjavati prednosti dojenja,ja ih znam..
    Danka,citiram vlastiti post da se ne ponavljam

  39. #139

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa
    I mislim da na ovom forumu ima premalo iskrenih,većina se povodi za masom i piše ono što drugima odgovara.Ni meni nije jasan Iridanin način ali cijenim iskrenost,za dosta njih znam da u stvarnom životu rade totalno suprotno onome što pišu.Ali to sad nema veze sa ovom temom
    kaj ima i takvih ?

  40. #140
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Moram vas pozdraviti,večeras ću imati vremena za pisanje.Inače,da me se nebi krivo shvatilo,ja uživam u svim vašim postovima i puno sam naučila uz vas.

  41. #141

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    otpili ti mene na finjaka

  42. #142
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa

    Ja i vi smo na istoj strani ustvari.
    znam

  43. #143
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Ljudi (kao vrsta) se imaju tendenciju praviti pametni.. pa eto otkriju nesto pa misle da su pametniji od Boga/prirode. Pa se onda s vremenom pokaze kako to bas i nije bilo dobro (no odredjeno vrijeme mora proci da bi se posljedice uvidjele).

    Tako i s tom dohranom. Bili smo superpametni, pa smo zakljucili da je adaptirano bolje od majcinog, da dohrana treba poceti s 2-3 mjeseca itd. DA bi naravno s vremenom skuzili da i nismo bili bas tak pametni kako smo mislili da jesmo.. pa se eto skuzilo da adaptirano nije ni do koljena majcinom, pa se dohrana pomakla na 6 mjeseci itd. I ja sam sigurna da ce se i nama nasa djeca smijati, ali vjerujem da je to zato jer ce oni pocinjat dohranu sa 12 mjeseci. Jer koliko god da zabrijali u "naprednost", na kraju dodjemo do toga da je ipak bolje bilo ono kako je nekad bilo i polako dolazimo do toga. Sigurno s vremenom nece biti dokazano da je najbolje poceti s dohranom s 2 mjeseca. Nema sanse. Osim ako se ljudska vrsta ne bude modificirala do te mjere da joj probavni sustav bude zrel s 2 mjeseca. Sad ZNAMO zasto nije dobro uvodit dohranu s 2 mjeseca, u 60-tim i 70-tim to nismo znali. Znanost nije to znala pa smo mislili da nije niti bitno - bolje sarma od majcinog mlijeka, ne?

    A argument "vidi mene nista mi nije". Je da, i ja bi to mogla reci - nista mi nije. Ali vec moja najbolja frendica to ne bi mogla reci jer ima ulcerozni kolitis, ili moj frend koji ne tolerira kravlje mlijeko, ili x mojih prijatelja koji imaju gastritis, poviseni tlak itd itd itd.
    Tak da to bas i nije neki argument, jer iznimke uvijek postoje.

  44. #144
    iridana2666 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    tamo gdje je srce
    Postovi
    1,638

    Početno

    koryanshea što kažeš na ove slučajeve:
    Mama moje jako dobre prijateljice ima 5-oro djece (već su svi odrasli, najmlađi ima sad 22 godine), ona je dojila SVU djecu. Dok ne bi rodila slijedeće, dojila je ovo prvo, a najmlađeg sina dojila je do skoro 8 godina :shock: . Ja bi došla u posjetu svojoj prijateljici, mali bi došao iz škole i prikeljio sa mami na sisu :shock: . Žena je prošle godine bila na operaciji raka dojke i još nije prošla cijelu kemoterapiju. Pitanje je da li će se izvući.
    Moja bivša šogi (imam ih 5), najstarija, dojila je svo svoje 5-oro djece i sin joj je umro od neke bolesti u 7-oj godini (neću sad ulaziti u priču), a najmlađa kći joj ima astmu.
    Moja druga šogi, isto dojila svo troje djece, najstariji joj ima teški oblik astme, srednji sin dermatitis i svi pate od ADHD.
    Moja mama dojila mene 6 tjedana jer se toliko, nakon poroda, morala vratiti na posao. Nema nuspojava. Moja sestra i moj brat nisu dojeni. Moja seka je priča za drugi topic (iako sumnjam da ću ju ikad ispričati zbog nekih ovdje jer bi se opet drvljem i kamenjem na moju pokojnu mamu pa vam ne dam to zadovoljstvo ). Moj brat, ne samo što nije dojen nego to dijete, od svoje prve godine (pred 4 dana je napunio 24) nije stavio u usta komadić voća ili povrća. Jedino povrće su mu krumpir i mrkva - NIKAD to dijete nije bilo bolesno. Danas je sa završenim pomorskim fakutetom, nautičkog smjera, upisan postdiplomski (diplomirao u roku, jedan među 3 najbolja na faksu), simultao završio logistiku i menagement, predaje u srednjoj školi jedan od težih predmeta i sad je primljen na jedno vrlo visoku poziciju u jednu jako poznatu internacionalnu firmu kao velika mlada nada.
    Dakle?

  45. #145

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    2,583

    Početno

    ja bih rekla da je sve ovo što si nabrojala prije stvar genetike nego prehrane u dječjoj dobi

  46. #146
    koryanshea avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    1,654

    Početno

    Citiraj iridana2666 prvotno napisa
    koryanshea što kažeš na ove slučajeve:
    kazem da 1) nema smisla izvlacit zakljucke iz pojedinacnih primjera 2) mora netko biti i na rubu krivulje i 3) nije dojenje jedini faktor u svim tim stvarima.
    ali na genetiku npr. ne mozes utjecati, dok na dojenje mozes. i mozes nas prestat razuvjeravat jer nas razuvjerit neces ... :/

  47. #147
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    znam i ja cugera koji je umro sa toliko zdravom jetrom da doktori nisu mogli vjerovati da je covjek uopce pio, i pusaca koji je sa 80 poceo pusiti kubanke jer su mu obicne cigare preslabe (zdrav je kao dren). ali mislim da to nisu primjeri za kojima se treba povoditi. kaj njima fali? nis, osim kaj je ovaj jedan slucajno mrtav. drugi je ziv, pusi i uziva.

    ali ne bum dala malom da cuga da ima zdraviju jetru, niti da pusi da mu se razviju pluca, jel.

  48. #148
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    glede dojenja i raka dojke, postoje brojne studije koje povezuju dojenje sa smanjenim rizikom za rak dojke...

    dojenje sluzi kao jedan oblik prevencije od raka dojke

    recimo
    sa:http://www.poliklinika-harni.hr/teme.asp?id=29

    "Dojenje je protektivni faktor i reducira nastanak raka dojke u žena ispod 40 godina, a vjerojatno i kod starijih žena" - rezultat je studije islandskih znanstvenika, kao i priopćenje udruzenja za borbu protiv raka (Cancer Society).

    Ova studija je uključivala 80.000 žena, praćenih u okviru akcije ranog otkrivanja raka dojke između 1979. i 1995. godine. Znanstvenici su u okviru studije uspoređivali ponašanje u svezi dojenja kod 993 pacijentice kod kojih se razvio rak dojke i 9.729 kontrolnih slučajeva, gotovo istovjetnih drugih bitnih karakteristika, odnosno rizičnih faktora.

    Osamdeset i četiri pacijentice koje su dobile rak dojke bile su mlađe od 40 godina u trenutku postavljanja dijagnoze, a izravna komparacija i analiza pacijentica koje nisu dobile rak dojke pokazuje inverznu asocijaciju izmedju trajanja dojenja i nastanka raka dojke, odnosno sniženje rizika nastanka raka dojke za oko 30% u žena koje su dojile. U ostalih pacijentica je također nađena negativna asocijacija nesto slabijeg trenda. Pozitivan efekat dojenja i smanjeni rizik od nastanka raka dojke se održava ukoliko je žena bilo kada u svom životu dojila.

    Autori sugeriraju potrebu sprovođenja daljnih studija u ovom pravcu i definiranje utjecaja dojenja kod pacijentica s genetski povišenim rizikom za nastanak raka dojke.

    Am. J Epidemiol 2001 Jul 1; 154 (1):37-42
    zatim
    http://www.zzjzvpz.hr/izbor/aktualno/mamma.htm
    Rizični čimbenici za nastanak raka dojke:

    - genetski: srodnici 1. reda s oboljelom od raka dojke, rana menarha, rana menopauza, kasni prvi porod, izostanak dojenja ili kratko razdoblje dojenja djeteta, trajanje reprodukcijskog perioda i broj menstrualnih ciklusa
    - okolišni: izloženost ionizirajućem zračenju, povećan unos masnoća u prehrani, povećana konzumacija alkohola, pušenje, stres, tjelesna neaktivnost i učestale traume dojke

    http://www.plivazdravlje.ba/?section...id=7250&show=1
    Žene s povećanim rizikom obolijevanja od raka dojke zbog mutacija na genu po imenu BRCA1 mogu ovaj rizik znatno smanjiti dojenjem.

    Istraživanje kanadskih znanstvenika iz Centra za istraživanje ženskog zdravlja u Torontu je pokazalo da je učinak dojenja najjači kod žena koje su sveukupno u životu dojile više od 12 mjeseci.

    Kod njih su izgledi za obolijevanje od raka dojke bili 60% manji.

    Zaštitni učinak dojenja je bio znatno jači kod žena koje su zbog mutacija na genu BRCA1 imale znatno veći rizik obolijevanja nego kod žena koje nisu imale povećani rizik.

    U istraživanju je sudjelovalo 965 žena oboljelih od raka dojke te isti broj zdravih ispitanica.

    http://www.plivazdravlje.hr/?section...how=1&id=16380
    Dojenje smanjuje rizik za rak dojke
    Istraživanje znanstvenika s University of Southern California sugerira kako dojenje pruža široku zaštitu od razvoja raka dojke.

    Nova studija je pokazala kako žene koje rađaju nakon 25. godine života imaju manji rizik obolijevanja od raka dojke ako doje svoju djecu.

    U ranijim istraživanjima je utvrđeno da žene koje odgađaju porod za razdoblje nakon navršene 25. godine života imaju veće izglede za obolijevanje od raka dojke nego žene koje rađaju prije 25. godine.

    Znanstvenici dodaju kako su ovi nalazi važni zbog sve većeg broja žena koje rađaju i nakon 30. godine života.

    http://www.geapula.hr/karcinom/
    Poznati su rizični čimbenici za rak dojke, na neke možemo utjecati (fleksibilni) a na neke ne (fiksni). Čimbenici na koje možemo utjecati su:

    tjelesna težina
    nerađanje
    kasni prvi porod (iza 30. godine)
    izloženost radijaciji
    dugotrajno nadomjesno liječenje estrogenima (više od 8-10 godina)
    oralna kontracepcija u kasnijoj reproduktivnoj dobi
    duljina dojenja

  49. #149
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    trina, ja se nekako slažem s tobom - ne razumijem dosta forumašica ovdje koje dramatiziraju oko jednog keksa ili jedne kole ili ostavljanja djece baki,koja će im, ne daj bože, skuhati hrenovku za ručak. ne razumijem, komentiram, ali niti ne osuđujem.

    smatram da se mi izuzetno kvalitetno hranimo, ja i muž obožavamo kuhati (i jesti), kuhamo uglavnom mediteransku kuhinju, i to svakodnevno, ne kupujemo uopće junk i iz tog razloga me nerviraju komentari tipa ...ja svom djetetu nikad ne bi dala šećerić u kafiću da na miru mogu popiti kavu...e ja bi.

    i neću tvrditi da MM ima ulcerozni kolitis zbog receptura kakve se protežu kroz ovaj topik (sve, osim jaja u mlijeku) jer ne znam...

    ali banalizirati nešto tako prirodno i tako savršeno kao što je dojenje...e tu, kao i pred tisuću drugih stvari, možemo samo šutiti i skinuti kapu dolje prirodi i biti sretni jer smo se, uz pomoć tehnike i tehnologije, uspjeli približiti tom savršenstvu, ali ga nikad nećemo dosegnuti...

  50. #150
    iridana2666 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    tamo gdje je srce
    Postovi
    1,638

    Početno

    Citiraj koryanshea prvotno napisa
    Citiraj iridana2666 prvotno napisa
    koryanshea što kažeš na ove slučajeve:
    kazem da 1) nema smisla izvlacit zakljucke iz pojedinacnih primjera 2) mora netko biti i na rubu krivulje i 3) nije dojenje jedini faktor u svim tim stvarima.
    ali na genetiku npr. ne mozes utjecati, dok na dojenje mozes. i mozes nas prestat razuvjeravat jer nas razuvjerit neces ... :/
    ništa te ja, draga moja, ne uvjeravam već samo iznosim primjere iz moje svakidašnjice. TI MENE uvjeravaš u svoje stavove, a neću ih prihvatiti baš kao ni ti moje i pustiti ću svoje kćeri da hrane i odgajaju svoju djecu kako one hoće (baš kako je moja mama pustila mene). Da li će ih dojiti do 18-te ili uopće neće, da li će im davati sarmu kad napune 3 mj ili ne - njihova stvar.
    Je li ti to samu sebe nešto uvjeravaš, nešto si dokazuješ ili uistinu se držiš svojih stavova kao pijan plota i ne prihvaćaš raznolikosti? Trebala bi ići u Indiju, Bangladeš, Pakistan gdje sam ja bila jedno mali milion puta i vidjela kolike su raznolikosti pa bi možda i ovu banalnu stvar barem priznala, ne moraš ju prihvatiti -a to je da svatko ima svoju pamet. A biti pametan znači priznati i tolerirati tuđa mišljenja i postupke.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •