Pokazuje rezultate 1 do 47 od 47

Tema: Zanimljiva mjesta na Medvednici

  1. #1
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno Zanimljiva mjesta na Medvednici

    Napisao sam za casopis "Hrvatski planinar" clanak o nekim zanimljivim stazama i mjestima na Medvednici pa cu ga sad staviti i ovdje, mozda ce netko od vas u njemu naci inspiraciju za koji obiteljski izlet!

    -------------------
    Medvednica – moja osobna top lista

    Na početku vam moram dati kratko pojašnjenje: Medvednica nije nikad bila moja najomiljenija planina. Uvijek sam radije nego na Medvednicu odlazio uživati na lijepe livade i strme padine Samoborskog gorja, među nebrojene razgledne vrhove Posavskog hribovja protkane uvijek ugodnim planinarskim domovima i uhodanim stazama, u jedva taknutu divljinu Velebita ili među monumentalne Alpske vrhove. No, htio ili ne htio, Medvednica je uvijek bila tu, blizu mene. Rodio sam se i proveo prvih 30 godina života u obiteljskoj kućici na brežuljku Fazanovcu, jednom od nižih obronaka Medvednice, svega 100 metara od početka šume Dotrščine, koja je de facto također dio Medvednice. Pogledom iz kućnog vrta dominirao je greben Medvednice sa poznatim TV-tornjem koji mi je toliko puta glumio meteorološku promatračnicu ... znate već one štosove: ako se toranj dobro vidi, bit će lijepo vrijeme, ako je zaklonjen crnim oblakom, bit će kiše, ako se pak uopće ne vidi niti toranj niti brdo, znači da je magla. Poslije sam se preselio u drugi grad i drugu zemlju i Medvednicu sam rijetko viđao, no po povratku u Zagreb vrlo me razveselila činjenica što sa kuhinjskog prozora novog stana lijepo vidim njezin središnji dio (mada, priznat ću vam, ipak više vremena provodim na prozoru dječje sobe otkuda gledam Samoborsko gorje i za bistra vremena me svojim sjajem pozdravlja krov Doma na Oštrcu).

    I tako, želio ja to ili ne, Medvednica mi se ipak nekako zavukla pod kožu ... iako ne obiluje oštrim vrhovima, strmim stijenama, lijepim razgledištima, mekim livadama ili divljim zakucima, uvijek je tu pri ruci (višekratno mjerenje je pokazalo da je moj sadašnji stan udaljen točno 13 minuta vožnje autom od livada na Ponikvama) i rado ju posjetim, bilo sam, bilo sa ženom i djecom ili pak s prijateljima. A tokom vremena se uvijek iskristaliziraju neka omiljena i neomiljena mjesta, najdraža i ona koja izbjegavam ... i sad vam ih želim približiti u obliku nekakve moje privatne top liste ili enciklopedije. Ako već dobro poznajete Medvednicu, poznavat ćete i ta mjesta i možete usporediti vaš planinarski «ukus» sa mojim. A ako ju ne poznajete dobro, onda će vam ovaj tekst možda ponuditi i nešto novo čime si možete obogatiti vašu planinarsku «ponudu». I ne zaboravite da su ovo moji osobni favoriti, drugi planinari će vam sigurno navesti neka druga mjesta. No, krenimo sad po redu ...

    Najdraža markirana staza: Put prvog pohoda HPD-a (staza br. 52)
    To je mirna i lijepa staza koja vijuga prekrasnim predjelom središnje Medvednice i sve do kraja izmiče svim asfaltnim i šumskim cestama, a kad god sam njom kročio nisam sreo ni žive duše, pa makar bio i vikend i stotine i tisuće izletnika i planinara na prometnom vršnom predjelu, tik do njena završetka. Jedini nedostatak joj je što ne završava uz neki lijepi planinarski dom (idealno bi bio neki do kojeg ne vodi cesta, recimo Dom na Lipi), nešto tipa Dom na Risnjaku ili na Hunjki, već pored gornje stanice žičare, na mjestu prepunom automobila, izletnika i pretrpanih gostionica.


    Najdraža nemarkirana staza: Markuševačka Trnava-Gorščica preko Pečovja (nemarkirana, ali označena kao staza br. 56)
    Ta staza je već davno bila predviđena za markiranje, o njoj je prije 15-tak godina čak objavljen i članak u ovom časopisu, no markacije nikad nisu sletjele na nju. Krenite od Markuševačke Trnave stazom br. 25 prema Gorščici, tik pred sađenom jelovom šumom (cca 20 minuta nakon naselja) skrenite lijevo i pratite kolski put koji se poslije pretvara u stazu i vodi lijepom šumom (uz odvojak prema Pečovju – vidi «Najljepše stijene») sve ponovo do staze br. 25 15-tak minuta prije Gorščice. Garantiram puno mira i lijep ugođaj!

    Najdraže tumaranje nemarkiranim predjelima: Okolica Pečovja (blizina staze br. 56)
    Uputite se stazom iz prethodnog stavka i kod stijena Pečovja napustite stazu (koja u stvarnosti ne ide po grebenu, kao što je ucrtano na karti, već nešto istočnije) i uputite se lijevim grebenom za šumarskim oznakama. Smjenjuju se male kamene glavice ukrašene travom i cvijećem sa šumskim zaravnima i starim bukvama – mirno i idilično!

    Najdalji markirani pristup: Maksimir-Dotrščina-Bačun-Njivice-Hunjka (staze br. 59 i 20)
    Prije dvije godine je markiran pristup Medvednici s Dubravkina puta (nastavak staze br. 12), dakle s početkom svega nekoliko stotina metara od centra grada i tramvaja. No, znate li da već desetljećima postoji još jedan markirani prilaz (istina, markacije se ne obnavljaju već neko vrijeme) direktno od tramvaja, i to ne one poznate «brdske» linije za Dolje? Naime, od tramvajske stanice kod Šumarskog i Poljoprivrednog fakulteta u Maksimiru vodi dug prilaz, prvo šetalištem uz potok Bliznec, a zatim kroz Dotrščinsku šumu (od memorijalnog spomenika na ulazu u šumu staza je uzorno markirana sa brojem 59) do Bačuna i potom dalje (kao staza br. 20) do odmorišta na Njivicama i zatim dalje, prema Puntijarki i Hunjki.

    Najsunčaniji vrh: Krč iznad Vugrovca (399 m) (staza 1M)
    Medvednica nema golih istaknutih vrhova tako da je čak i Sljeme, najviši od njih, okružen šumom i ni za najsunčanijeg dana ne odaje dojam svijetla i topla vrha. No, zato se na Krču osjećate kao da ste nadomak Dalmacije ... široka južna padina je obrasla travom i ponekim kržljavim grmom borovice, sunce tuče u leđa dok se nemarkiranom stazicom (koja se odvaja od staze 1M na odsjeku Vugrovec-Lipa) uspinjete na njegovu oblu glavicu s koje se širi vidik na jug, i po ambijentu zakleli bi se čak da se u daljini, u izmaglici, vidi more.

    Najidiličniji vrh: Jelovac iznad Markuševca (523 m) (staza br. 71)
    Ljubitelj sam flore toplih krajeva, termofilnih pejzaža, vrijeska i kržljavih hrastova i ovo je jedan od rijetkih vrhova tog tipa na Medvednici. Markirana staza br. 71 ga zaobilazi u malom luku (zaobiđite ga lijevom, kraćom i ljepšom varijantom pa krenite desno na vrh!), no isplati se skrenuti par stotina metara do samog vrha i uživati u Medvednici kakvu ju obično ne poznajemo.


    Najidiličniji izvor: Družinec iznad Vrapča (staze br. 4 i 5)
    Ova lijepa udolina kojom krivuda nekoliko minijaturnih potočića prava je prilika za obiteljske izlete, pogotovo stoga što se nalazi na samo pola sata hoda od ceste, idući po markaciji br. 5. Pozor, prvi dio te staze nije ucrtan na karti, a odvaja se ulijevo sa Vrapčanske ceste, 100 m nakon posljednjih kuća prije šume! Na tom prilazu možete usput vidjeti i pravi mali 4-5-metarski slap – rijedak prizor na Medvednici!

    Najidiličnije mjesto za piknik i najbolje mjesto za provesti sparni dan: Srnec na dnu Horvatovih stuba (staze 1M i br. 39)
    Ovo mjesto valjda već svi znate pa ga ne moram puno opisivati. Nema ljepšeg načina za provesti vruć ljetni dan nego napraviti piknik u svježini Srneca uz žuboreći potok!

    Najljepši pogled: Meglenjak iznad Podsuseda (279 m) (blizina staze 1M)
    Iako mu je visina mizerna čak i za Medvedničke razmjere, ni 300 metara, ovako širok pogled nema ni jedno drugo mjesto na Medvednici osim kontrolne sobe na TV tornju. Od velikog dijela zapadnih naselja grada Zagreba, preko obrisa Kapele i planina Gorskog Kotara, vrhova Žumberka i Samoborskog gorja, brda Posavskog Hribovja, pa do zagorske ravnice i brda iza njih. A sve to na samo 20-tak minuta od najbliže stanice gradskoga prijevoza i 5 minuta od najbliže ceste!

    Najljepše stijene: Pečovje iznad Markuševečke Trnave (cca 500-600 m) (blizina staze br. 56)
    Medvednica baš ne obiluje stijenama tako da sam naučio dobro cijeniti svaku kamenu gromadu na ovoj tako šumovitoj planini. A Pečovje odlikuje 20-tak metara visoka stijena sa lijepim pogledom na istočni dio Zagreba i okolicu. I to nije sve – okolica nudi još nekoliko «best of» odredišta: najdražu nemarkiranu stazu, najljepši predjel za lutanje, najdraže nalazište kestena ... Da ne bude zabune, najljepše stijene se nalaze cca 200 m desno od već opisane nemarkirane staze br. 56 (a ne lijevo, kao što bi se dalo zaključiti sa karte!), pripazite na prvu stazicu desno nakon što se glavna staza uravna nakon podužeg uspona!

    Najljepše dječje igralište: Bezimeni protok Velikog potoka kod Lukšića (blizina staze br. 50)
    Ne, nije to ni jedno od dva postojeća igrališta na Medvednici, niti ono oronulo na Glavici, niti ono lijepo uređeno pored oronule zgrade bivšeg planinarskog doma Susedgrad, već je to prirodno igralište uz lijepi potočić koji se s istoka ulijeva u Veliki Potok, desetak minuta od posljednje autobusne stanice u Lukšićima po stazi br. 50, skrenite desno tik nakon završetka makadamske ceste, a prije prvog prelaska potoka i slijedite stazicu cca 100 metara. Potočić je taman toliko velik da se u njemu ni najmanje dijete ne može previše smočiti, a opet svojim malim kaskadama i jezercima omogućuje stotinu mogućnosti za igru. Odlično mjesto za sparne ljetne dane!

    Najneugodnija staza: G. Stenjevac-Veternica-Glavica (staza br. 3)
    Oni koji znaju tu stazu ne trebaju dodatna objašnjenja. A vi koji ju ne poznajete, krenite po njoj za kišna dana ili poslije kiše, kad put liči na čudnovatu trening stazu za natjecanja u bobu blatosjedu ... a sve to još «uljepšavaju» betonske stepenice koje su slobodno otklizale sa staze u svim smjerovima i sad više otežavaju nego olakšavaju uspon. Pozor – blato se tamo zadržava i kad ga više nigdje u okolici nema!

    Najblatnija staza: Jablanovec-Kameni Svatovi (staza br. 7)
    Ovo nije samo moj blatni «favorit», već općepoznato opće mjesto ljubitelja i «ljubitelja» blata. Za kišna dana šumske vlake kojima vodi staza pretvaraju se u neopisivu kombinaciju žitka blata u koje ponekad noga upada do koljena (vidio na svoje oči!) i gigantskih lokvi u kojima bi se i slon mogao pošteno okupati ... a za sve to ne postoje nikakve pametne obilaznice ili prečice već je planinar-namjernik prepušten svojem daru za improvizaciju. Mali savjet – ako idete tom stazom ponesite si rezervnu odjeću, ne biste bili prvi koji je na toj stazi završio blatnog tura! I budite svjesni da je prilaz iz Ivanca Bistranskog (staza br. 7a) tek malo manje blatan od ovoga!

    Najstrmoglavija staza: Sjeverni spust sa Velike Peči (staza br. 32)
    Em je strmo, em često klizavo, no kad se sjetim pogleda sa Velike Peči, mira na njenom vrhu i prekrasnog posljednjeg dijela staze koja vodi s juga koji me uvijek podsjeti na Velebit, tad uvijek odlučim svratiti i na taj vrh. A kad sam već tamo, nije štos da se vraćam istim putem kojim sam došao ... i eto me opet na strmini.

    Najbizarniji prilaz: Koritom potoka Bliznec, od podnožja do izvora (početak od staze br. 19, završetak na stazi 1M)
    Jednog davnog ljetnog dana, nakon demobilizacije iz HV-a i podužeg planinarskog posta, odlučio sam si priuštiti nekakav neuobičajen izlet i odlučio se baš za to: uspon koritom potoka Blizneca, od stare pilane na Sljemenskoj cesti pa sve do izvora. Pentranja po kamenju i skakanja između lokava nije nedostajalo i na to sam bio spreman, no malo manje sam očekivao ogromne nasade kopriva koji su zarastali potok na tisuću mjesta ... a ja bijah u kratkim hlačama.

    Najdraža sajla: Horvatovih 500 stuba (staze 1M i 39)
    Mislim da su tamo i jedine dvije sajle na Medvednici, tako da konkurencija i nije baš neka. No, uvijek kad tamo prolazim se rado objesim na njih i zamislim si da sam negdje na nekom alpskom putu ...

    Najbolji ručak: Lugarnica na Hunjki
    Nek mi oproste svi ostali domari, i oni s Risnjaka i Grafičara i Runolista i Puntijarke i Lipe, ali na Hunjki se uvijek najbolje najedem ... i uz sve to, nikad mi nije bio problem naći slobodno mjesto, i to ne samo u planinarskoj sobi, već i u gornjem «restoranskom» dijelu.

    Najbolji gemišt: Dom na Lipi
    Ako se ne varam, dolazi direkt iz domareva vinograda! Ako i nije, svejedno uvijek godi nakon strmih uspona iz Planine Donje ili preko Mačkova kamena.

    Najdraže nalazište kestena: Podnožje Pečovja (pored staze br. 25)
    Svaki poznavalac Medvednice ima svoje tajno mjesto gdje skuplja kestene, a moje je u podnožju stijena Pečovja pored Markuševačke Trnave, vjerojatno ne zbog samih kestena, kojih ipak nema tako puno, već zbog lijepe okolice i ostalih zanimljivosti već spomenutih u prethodnim točkama.


    Najdraže nalazište kupina i malina: Bistranski kraj
    Naravno, neću vam odati točno mjesto, tko zna, možda ovaj časopis čitaju i kumice s placa ... ali, ako krenete stazom br. 46 između Bistre i Grafičara i krenete nemarkiranim šumskim cestama prema šumskim prosjekama iznad Bistranskog kraja sigurno nećete zažaliti, uz to što ćete se najesti, vjerojatno će vam ostati dovoljno slatkih plodova i za pokoji kolač ili domaći voćni sladoled.

    Literatura: Karte Medvednica (br. 01) i Medvednica – istočni predio (br. 01a) u izdanju naklade SMAND.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,173

    Početno

    tatek ovo je odlično

  3. #3
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    bas zanimljivo!!

  4. #4

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Lijep i koristan tekst!
    Samo se ne slažem s izborom najdraže staze HPD-ov put br. 52 ostao mi je u vrlo, vrlo strmom sjećanju (čitaj: dušu sam ispustila na njemu - ali to je bio prvi izlet planinarske škole pa nije baš objektivno).

  5. #5
    Lu avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    Molvice
    Postovi
    1,834

    Početno

    super tekst!

    a ja te molim da nam malo otkrijes o samoborskom gorju. mi naime zivimo u samoborskom gorju a svaki put kad smo isli na izlet nismo znali kamo da odemo i zavrsili bi vozeci se u autu a od setnje po sumi nista :shock: :shock: maximum nam je da secemo po brdu iznad kuce ali tamo su samo susedovi vinogradi opravdanje nam je da nismo bas sportski tipovi i da tu zivimo tek godinu dana ali ipak :/ tako da bi nam mala pomoc odakle da krenemo dobro dosla.

  6. #6
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj Lu prvotno napisa
    super tekst!

    a ja te molim da nam malo otkrijes o samoborskom gorju. mi naime zivimo u samoborskom gorju a svaki put kad smo isli na izlet nismo znali kamo da odemo i zavrsili bi vozeci se u autu a od setnje po sumi nista :shock: :shock: maximum nam je da secemo po brdu iznad kuce ali tamo su samo susedovi vinogradi opravdanje nam je da nismo bas sportski tipovi i da tu zivimo tek godinu dana ali ipak :/ tako da bi nam mala pomoc odakle da krenemo dobro dosla.
    Razmisljao sam i o tome, kad bude napisano, javim se!

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    620

    Početno

    Super

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,173

    Početno

    a tatek, otkud su ti redni brojevi staza?

    i ako imaš za preporučiti nešto od literature za Samoborsko gorje please...
    ja imam neku prastaru knjižicu uz koju smo uspjeli fulati stazu za Oštrc pa se izubijali po nekakvim strminama prije nego smo ga pronašli (nije još bilo djece srećom )

  9. #9
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj Ailish prvotno napisa
    a tatek, otkud su ti redni brojevi staza?

    i ako imaš za preporučiti nešto od literature za Samoborsko gorje please...
    ja imam neku prastaru knjižicu uz koju smo uspjeli fulati stazu za Oštrc pa se izubijali po nekakvim strminama prije nego smo ga pronašli (nije još bilo djece srećom )
    Redni brojevi staza su s planinarskih karat navedenih u literaturi, ima ih za kupiti recimo u Skolskoj knjizi na Trgu.

    O Samoborskom gorju (kao i o svim planinama Hrvatske) najvise govori knjiga "Planine Hrvatske", to je biblija za svakog planinara i ljubitelja planina.Jest malo skuplja, mozda 300-tinjak kn, ali isplati se.

    A najvise se nauci hodajuci uokolo i istrazivajuci, jer ni jedna knjiga nema bas sve u sebi. Ako tebe ili bilo koga drugoga ovdje zanima nesto specificno, reci cu vam sve sto znam, dosta toga sam naucio tokom tih vise stotina izleta (500+) u psoljednjih 20 godina.

    (kad stignem napisat cu jos taj clanak o Samoborskom, ali moram prvo dobro procesljati sjecanja, kao sto sam i napravio pred ovaj clanak o Medvednici )

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,173

    Početno

    Citiraj tatek prvotno napisa
    "Planine Hrvatske", to je biblija za svakog planinara i ljubitelja planina.Jest malo skuplja, mozda 300-tinjak kn, ali isplati se.
    sad se zove Hrvatske planine i košta u Superknjižari 160 kn + dostava. Ili je to neka skraćena verzija? Ima 660 stranica i stigla mi je isti dan :D

  11. #11
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj Ailish prvotno napisa
    Citiraj tatek prvotno napisa
    "Planine Hrvatske", to je biblija za svakog planinara i ljubitelja planina.Jest malo skuplja, mozda 300-tinjak kn, ali isplati se.
    sad se zove Hrvatske planine i košta u Superknjižari 160 kn + dostava. Ili je to neka skraćena verzija? Ima 660 stranica i stigla mi je isti dan :D
    To je to, dr. Zeljko Poljak, biblija za svakog planinara i onoga koji to zeli postati.

  12. #12
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Osim Hrvatskih planina imate male i jeftinije knjižice od Ž. Poljaka koje se zovu nešto kao 50 najljepših planinarskih izleta .. u njima su opisani pojedinačni izleti, slično kao u Hrv. planinama. Postoje i male džepne knjižice Alana Čaplara Dinarska i Panonska Hrvatska. Hrvatske planine je najopširnija i najdetaljnija.

  13. #13
    Lu avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    Molvice
    Postovi
    1,834

    Početno

    meni je super kad tatek pise jer znam da on ima djecu i znam da inace ima super ideje za razne izlete i zabave i onda kad on napise putopis ZNAM da se mogu usuditi krenuti

  14. #14
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa
    Osim Hrvatskih planina imate male i jeftinije knjižice od Ž. Poljaka koje se zovu nešto kao 50 najljepših planinarskih izleta .. u njima su opisani pojedinačni izleti, slično kao u Hrv. planinama. Postoje i male džepne knjižice Alana Čaplara Dinarska i Panonska Hrvatska. Hrvatske planine je najopširnija i najdetaljnija.
    Da, postoje i te knjizice ... iako su sve one samo "izvatci" iz ove velike.
    Alan je imao neke nadopune u svojim knjizicama na starija izdanja Poljakove knjige, no koliko sam vidio Poljak je to u novijim izdanjima usvojio i ubacio u svoju knjigu. Inace, Alanove knjige bas jesu namjerno manje i skracene da ih je lakse ponijeti na izlet, a Poljakova je vise za listanje po doma.
    (oni i tako dosta suradjuju pa bi me cudilo da ne razmijene informacije )

  15. #15
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj Lu prvotno napisa
    meni je super kad tatek pise jer znam da on ima djecu i znam da inace ima super ideje za razne izlete i zabave i onda kad on napise putopis ZNAM da se mogu usuditi krenuti
    Hvala na povjerenju!
    Ja namjerno pisem svoje izvjestaje sa izleta bas tako kako ih pisem, sa dosta konkretnih informacija, jer znam da neki ljudi na temelju toga mogu/zele organizirati neki svoj izlet pa im onda zelim pomoci u tome.

  16. #16
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    tatek, napisi koju i o gorscici?

    u subotu su ivarovi izvidjaci isli na gorscicu, a kako su se njemu poklopili i hokejaski turnir i izvidjacki izlet, a moras biti na oboje :/ , mi smo ga u 13h vozili gore da bar sudjeluje u osvajanju baze

    prvi put sam bila tamo, jako je zgodna livadica, hrana je super, domar, lugar je jako ljubazan, imaju veeliku prostoriju s ogromnim kaminom u kojoj se kaze lugar moze doci organizirati rodendane :D tako da mi razmisljamo dal da nakon x godina napustimo andautoniju.

    ne preporucam ici autom gore (nama je bila sila) jer ubijes par pticjih vrsta barem u tih pola sata voznje.
    pjesice je djeci trebalo oko 2h, krenuli su sa stajalista busa u vidovcu

  17. #17
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    i hvala tateku na navodjenju u subotu

  18. #18
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa
    tatek, napisi koju i o gorscici?
    Hehehe, citaj malo pazljivije prethodne postove!

    Citiraj tatek prvotno napisa
    Najdraža nemarkirana staza: Markuševačka Trnava-Gorščica preko Pečovja (nemarkirana, ali označena kao staza br. 56)
    Ta staza je već davno bila predviđena za markiranje, o njoj je prije 15-tak godina čak objavljen i članak u ovom časopisu, no markacije nikad nisu sletjele na nju. Krenite od Markuševačke Trnave stazom br. 25 prema Gorščici, tik pred sađenom jelovom šumom (cca 20 minuta nakon naselja) skrenite lijevo i pratite kolski put koji se poslije pretvara u stazu i vodi lijepom šumom (uz odvojak prema Pečovju – vidi «Najljepše stijene») sve ponovo do staze br. 25 15-tak minuta prije Gorščice. Garantiram puno mira i lijep ugođaj!

    Najdraže tumaranje nemarkiranim predjelima: Okolica Pečovja (blizina staze br. 56)
    Uputite se stazom iz prethodnog stavka i kod stijena Pečovja napustite stazu (koja u stvarnosti ne ide po grebenu, kao što je ucrtano na karti, već nešto istočnije) i uputite se lijevim grebenom za šumarskim oznakama. Smjenjuju se male kamene glavice ukrašene travom i cvijećem sa šumskim zaravnima i starim bukvama – mirno i idilično!

    Najljepše stijene: Pečovje iznad Markuševečke Trnave (cca 500-600 m) (blizina staze br. 56)
    Medvednica baš ne obiluje stijenama tako da sam naučio dobro cijeniti svaku kamenu gromadu na ovoj tako šumovitoj planini. A Pečovje odlikuje 20-tak metara visoka stijena sa lijepim pogledom na istočni dio Zagreba i okolicu. I to nije sve – okolica nudi još nekoliko «best of» odredišta: najdražu nemarkiranu stazu, najljepši predjel za lutanje, najdraže nalazište kestena ... Da ne bude zabune, najljepše stijene se nalaze cca 200 m desno od već opisane nemarkirane staze br. 56 (a ne lijevo, kao što bi se dalo zaključiti sa karte!), pripazite na prvu stazicu desno nakon što se glavna staza uravna nakon podužeg uspona!

    Najdraže nalazište kestena: Podnožje Pečovja (pored staze br. 25)
    Svaki poznavalac Medvednice ima svoje tajno mjesto gdje skuplja kestene, a moje je u podnožju stijena Pečovja pored Markuševačke Trnave, vjerojatno ne zbog samih kestena, kojih ipak nema tako puno, već zbog lijepe okolice i ostalih zanimljivosti već spomenutih u prethodnim točkama.

  19. #19
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno


  20. #20

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb, Malešnica
    Postovi
    375

    Početno

    Joj bravo tatek! odličan topic! mislim da će mm sad konačno sa istinitim zanimanjem željeti pročitati nešto sa Rodinog foruma! (dosad je uvijek bila reakcija "aha", "da", "dobro ak ti tak kažeš" )

    Naime mm i ja jako volimo boraviti u prirodi, bilo da se radilo o brdima ili morima, a mm ima podosta iskustva kao planinar i speleolog, ali oboje nemamo iskustva što se tiče vođenja djeteta sa sobom pa smo do sad išli samo na Glavicu s malom (Jarun, Maksimir i sl. ne računam).
    Zato sam mislila pitat tateka za savjet i iskustvo, kad su u pitanju planinarenja s ovako malom bebom.

    Evo, baš danas smo se spontano uputili na Okić i bilo je predivno!
    Dobro smo se snašli, ponjeli smo sve potrebno, ništa nam nije sfalilo...
    Ostavili smo auto kod Etno kuće i išli pješice do dvorca, trebalo nam je oko pol sata - 45 min laganog hoda. Pogled je predivan!
    Mm je nosio malu u marami, deda je nosio ruksak a ja kameru!

    Podno dvorca nalazi se Dom, štrukli su im odlični. Odlično je što se u Domu NE puši.

    Eto, jedva čekamo opet nekamo ići!

    I sa zadovoljstvom ćemo pratit ovaj topic!

    [/b]

  21. #21
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj Švedica prvotno napisa
    Odlično je što se u Domu NE puši.
    Ni u jednom planinarskom domu se NE BI SMJELO pusiti odlukom pl. saveya Hrvatske.
    U vecini se to postuje, na zalost ne bas u svima.

    Svedice, dobro dosla/dosli na ovaj topik i dugo ostali!
    (ja sam isto nekad davno zavrsio speleolosku skolu, a i sad se povremeno druzim s nekim speleolozima ...)

  22. #22
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Tatek, uvijek korisne informacije


    Ja cu se ko padobranac ovdje ubaciti i reci kolko nam je gps promijenio vikende :D
    Prije se nismo usudili krenuti nekud, da nam vikend ne propadne trazeci neko mjesto jer nismo sigurni hocemo li pronaci, a sada ukucamo u taj ekrancic i odvede nas direktno do odredista.
    Pa evo, jos malo korisnih informacija za bolje provode tijekom vikenda

    btw. tako smo na nase odusevljenje zavrsili u Kalniku (kojeg fakat ne bismo nasli bez gps-a, a vec par godina razmislljamo hocemo li se uputiti) i skuzili kako cemo u proljece svaki drugi vikend tamo u setnju sumom - predivno je...

  23. #23
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj Mony prvotno napisa
    Tatek, uvijek korisne informacije


    Ja cu se ko padobranac ovdje ubaciti i reci kolko nam je gps promijenio vikende :D
    Prije se nismo usudili krenuti nekud, da nam vikend ne propadne trazeci neko mjesto jer nismo sigurni hocemo li pronaci, a sada ukucamo u taj ekrancic i odvede nas direktno do odredista.
    Pa evo, jos malo korisnih informacija za bolje provode tijekom vikenda

    btw. tako smo na nase odusevljenje zavrsili u Kalniku (kojeg fakat ne bismo nasli bez gps-a, a vec par godina razmislljamo hocemo li se uputiti) i skuzili kako cemo u proljece svaki drugi vikend tamo u setnju sumom - predivno je...
    hehehe, prije GPS-a su se ljudi sluzili kartama (planinarskim i ostalim) i to je isto dobro funkcioniralo, iako je unosilo elemenat neizvjesnosti (citaj: moguce greske kod citanja karte).
    Mi (moja obitelj, prijatelji i opcenito su-izletnici) kazemo: kakav je to izlet na kojem se ni jednom makar malo ne izgubis!
    (nemam jos GPS, a nije mi ni neki prioritet kod kupnje 8) )

    Usput, Kalnik je zaista vrlo zgodan, pl. dom uglavnom OK (iako vise lici na provincijsku restauraciju nego na "pravi" planinarski dom), no pripazite tokom toplijih mjeseci u godini na zmije kojih, prema rijecima mjestana, ima dosta u stijenama oko vrha i u starom gradu. Ja sam bio tamo nekoliko puta i nikad nisam vidio ni jednu, ali to jos ne znaci da ih nema.

    Drugo poznato mjesto gdje se cesto nalaze zmije (ali ih ja opet nsiam nikad vidio iako sam bio na vrhu bar 20 puta) je sami vrh Ostrca, kameni blokovi pored stange za zastavu.

    Ali nemojte da vas ovo prestrasi, samo upozorite klince da ne turaju ruke u rupe u kamenju i stijenama na mjestima gdje postoji mogucnost da budu zmije (ponajvise suncane stjenovite padine, takvih je malo u okolici Zagreba)

  24. #24
    Juroslav avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Agram - centar, jug i negdje između
    Postovi
    1,509

    Početno

    Citiraj tatek prvotno napisa
    Ali nemojte da vas ovo prestrasi, samo upozorite klince da ne turaju ruke u rupe u kamenju i stijenama na mjestima gdje postoji mogucnost da budu zmije (ponajvise suncane stjenovite padine, takvih je malo u okolici Zagreba)
    i da se drže staza.

    jedna od korisnijih stvari koju sam naučil u planinarskoj školi je da staze služe da se po njima hoda, a ne kao ukras: zmija osjeti vibracije i na vrijeme se skloni sa staze, a onda se nađe netko tko baš mora ići PORED staze i, normalno, taman naleti na zimjca koji se s te iste staze (po kojoj ide ostatak grupe) maknul

  25. #25
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Tatek, i opet samo korisno


    Sto se tice citanja karata - i meni je to gust, al nisam mogla MM-a natjerati da se na trepavice postavim Tu je vec stvar u karakteru. Sada on nas tjera van


    btw. Kalnik je bio pun onih koji se penju po stijenama. Bas je impresivno izgledalo. Jos impresivnije kad smo ugledali jednog cetverogodisnjaka, full opremljenog kako osvaja jednu omanju stijenu :shock:

  26. #26
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj Juroslav prvotno napisa
    Citiraj tatek prvotno napisa
    Ali nemojte da vas ovo prestrasi, samo upozorite klince da ne turaju ruke u rupe u kamenju i stijenama na mjestima gdje postoji mogucnost da budu zmije (ponajvise suncane stjenovite padine, takvih je malo u okolici Zagreba)
    i da se drže staza.

    jedna od korisnijih stvari koju sam naučil u planinarskoj školi je da staze služe da se po njima hoda, a ne kao ukras: zmija osjeti vibracije i na vrijeme se skloni sa staze, a onda se nađe netko tko baš mora ići PORED staze i, normalno, taman naleti na zimjca koji se s te iste staze (po kojoj ide ostatak grupe) maknul
    Jest, to je koristan savjet ... iako tesko provediv.
    BTW, cetiri najvece zmije koje sam ikad vidio (2 x poskok, 1 x ridjovka, 1 x crvenkrpica) su se suncale bas na stazi, jednog poskoka sam maltene nagazio na velebitu ... dakle, potreban je oprez ne samo izvan staze, vec i na stazi ... ali, stoji to sto kaze Juroslav: kad ide velika i BUCNA grupa (a to je valjda svaka u kojoj ima barem jedno dijete ) tad se zmije i ostale zivotinje sklanjaju na sigurnije mjesto, u grmlje, pod kamen itd.

    (jos da to cine i krpelji, gdje bi nam bio kraj ... )

  27. #27
    Juroslav avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Agram - centar, jug i negdje između
    Postovi
    1,509

    Početno

    sklanjaju se one i kad ide pojedinac...

    ...ako taj ima štap i lupa njime ispred sebe (po podu, ne po grmlju i drveću)

  28. #28
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj Juroslav prvotno napisa
    sklanjaju se one i kad ide pojedinac...

    ...ako taj ima štap i lupa njime ispred sebe (po podu, ne po grmlju i drveću)
    dobra taktika

    Ja ipak preferiram tisinu u sumi (kad idem sam), pa makar i pod cijenu susreta sa zmijom. A ako nas ide vise, pa pogotovo djeca ... nema frke za buku!

  29. #29
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    ma sto ce ti gps za kalnik?
    ja se vjencala tamo, svi nasli put gore i sutradan natrag

    ok, priznajem da sam dan prije vjencanja kad sam isla nositi neke stvari dolazila sa druge strane, iz varazdina gdje mi je frendicina mama napekla toga, i da smo se i peglica i ja i frendica a i ivar 3mtogo napatili satima po nekoj kaldrmi i kamenolomima, mjesecev pejzaz
    a ni mobitela nije bilo.
    ah vremena.

  30. #30
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa
    ... i da smo se i peglica i ja i frendica a i ivar 3mtogo napatili satima po nekoj kaldrmi i kamenolomima, mjesecev pejzaz
    a ni mobitela nije bilo.
    Taj makadam je bio tamo i prije 3 godine ... valjda je to najsira makadamska cesta koju znam u HR, mislim da je mjestimice bila sirine cetverotracne ulice. Sigurno je tu neka fora o suprotnim interesima susjednih opcina (Novi Marof i ne znam koja je juzno, valjda Kalnik ili G. Reka), inace bi to bilo sigurno vec asfaltirano.

    Od te stvari smjesnija je jos samo cinjenica da u HR jos postoje dvije drzavne ceste koje su jos uvijek makadamske - Jablanac-Alan-Krasno (koja se ipak malo-pomalo asfaltira, mislim da je ostalo jos samo malo makadama) i Mrkopalj-podnozje Bijelih i samarskih stijena-Jasenak, koja i dalje izgleda kao u doba Marije Terezije.
    A turisti to ne znaju ... pa se ne ne jednom dogodilo da neki nijemac citajuci kartu HR dodje na Alan sa kamp kucicom po rupastom makadamu i pita gdje je pogrijesio put ... nigdje, bas TO je ta drzavna cesta.

  31. #31

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb, Malešnica
    Postovi
    375

    Početno

    Citiraj tatek prvotno napisa
    Citiraj Švedica prvotno napisa
    Odlično je što se u Domu NE puši.
    Ni u jednom planinarskom domu se NE BI SMJELO pusiti odlukom pl. saveya Hrvatske.
    U vecini se to postuje, na zalost ne bas u svima.

    Svedice, dobro dosla/dosli na ovaj topik i dugo ostali!
    (ja sam isto nekad davno zavrsio speleolosku skolu, a i sad se povremeno druzim s nekim speleolozima ...)
    Znam da se ni u jednom domu ne bi smjelo pušiti..ali u nekima se ipak puši.... ...i to najčešće u onima koji su blizu naseljenih mjesta pa dolaze lokalni ljudi i to onda više bude birtija nego planinarski dom...jako me žalosti što polako nestaje "planinarska kultura"...

    hvala na dobrodošlici!

    nadamo se lijepom vikendu i nekom izletiću!

    tatek, kolko su vam klinci bili stari kad ste krenuli planinarit?

  32. #32
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Na Kalniku sam imala jedini bliski susret s poskokom i to u podnožju zidina starog grada. Frendica živi dva-tri kilometra od PD na Kalniku i kao starosjedioc kaže da ima dosta poskoka.

    tatek, kao i uvijek, pročitala sam gušterski tvoj tekst

  33. #33
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj Švedica prvotno napisa
    tatek, kolko su vam klinci bili stari kad ste krenuli planinarit?
    Skoro pa od rodjenja.
    Prvo su isli u marami, poslije u ruksaku na nasim ledjima, sada "samohodno" :D

    Vedran je sa 5 mjeseci bio na prvom pravom izletu (Kopitnik), sa 9 mjeseci prvi put spavao u planinarskom domu (Pohorje), sa 10 mjeseci bio na dugackom izletu (Snjeznik-Guslica), sad je sposoban za skoro pa sasvim normalne izlete, najvisi vrh mu je zasad Tolsti vrh (1715 m) u Kamniskim Alpama, no ove godine sigurno idemo na vise.

    Zrinka je prvi put bila na izletu sa 2 mjeseca na Medvednici (i to jos na Novu Godinu), hodali smo vise od sata uokolo na minus 2-3 stupnja, u planinarskom domu je spavala sa 7 mjeseci (Mrzlica) ...

    Moze se puno toga uz dobro planiranje i odmjerenost, a preduvjet je da se roditeljima to da i da uzivaju u brdima i da su voljni u ime toga odreci se i dijela svog komfora i uzitka kako bi taj svoj svijet priblizili i svojoj djeci.

    BTW, bio je tu na Rodi, na portalu, moj clanak o PLaninarenju sa djecom, izasao je i u casopisu "Hrvatski planinar".

  34. #34

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb, Malešnica
    Postovi
    375

    Početno

    tatek, super za tvoje klince!
    našoj Iskri se za sada super svidjelo gdje i kad got išli, al to su uvijek bile kraće rute, tako da ne znam što bi bilo da idemo na neku rutu od 3-4 sata hoda, npr. ne znam što bi napravila da joj nakon 2-3 sata nošenja postane neudobno i da mi počne plakat? ovak mi pada na pamet jedino da ju skinemo, polegnemo, da ju podojim i tak....valjda bi izdržala do doma nekak.... :/

    i kak ste riješavali situacije da npr. dijetetu treba promjeniti pelenu a vani -5 a nigdje planinarskog doma u blizini?

    malo me previše brinu ovakve stvari, ah šta ćeš, 1. dijete...s 3. ćemo valjda s rodilišta u planine!

  35. #35
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj Švedica prvotno napisa
    tatek, super za tvoje klince!
    našoj Iskri se za sada super svidjelo gdje i kad got išli, al to su uvijek bile kraće rute, tako da ne znam što bi bilo da idemo na neku rutu od 3-4 sata hoda, npr. ne znam što bi napravila da joj nakon 2-3 sata nošenja postane neudobno i da mi počne plakat? ovak mi pada na pamet jedino da ju skinemo, polegnemo, da ju podojim i tak....valjda bi izdržala do doma nekak.... :/

    i kak ste riješavali situacije da npr. dijetetu treba promjeniti pelenu a vani -5 a nigdje planinarskog doma u blizini?

    malo me previše brinu ovakve stvari, ah šta ćeš, 1. dijete...s 3. ćemo valjda s rodilišta u planine!
    Kad je vrijeme lose i opcenito su ekstremni uvjeti, tad s klincima ili uopce ne idemo van ili smo vrlo blizu nekog objekta ili auta - dakle, moze se na toplome zamijeniti pelena, podojiti, zabaviti se, ugrijati ...

    Jasno, kad krene cendranje, tad ne pomaze nista drugo neago cica ili pak neka zabava s igrackom ili slicno.
    Na srecu, ta vremena cendravosti su vec za nama, sad oboje iskreno uzivaju na izletima, sto u drustvu vrsnjaka (cesto idemo sa drugim obiteljima), sto u aktivnostima tipa igre, pricanje, iscekivanje zanimljivosti, trazenje grana ili kamenja, cackanju po grmlju, slaganju necega ... nema dosade.

    Dakle, nismo ekstermisti da bas moramo van u svim uvjetima, ali uz dobru organizaciju mozemo bez problema ici van veci dio godine.

  36. #36
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Podižem malo ovu predivnu usnulu temu.
    Tatek, čaroban uvodni post, moram nam ga isprintati i spremiti među planinarsku literaturu.

    Mi smo danas imali prvo malo "probno planinarenje", autom smo (sram nas bilo, ali za probu ćete nam oprostiti) došli do malog parkirališta pored širokog puta koji vodi prema Runolistu. Smjehuljicu smo spremili u MT na tatina junačka prsa, na leđa si je još i ruksak natovario (nije da mu je trebao, ali eto), pa krenuli put doma, nadajući se da nije prevelika gužva i da nisu sve pojeli.
    Šetnjica je bila ugodna, Smjehuljica (7 mj.) je bila jako znatiželjna i brbljava, do doma smo stigli za čas, isprobali kako se tata s "prednjim opterećenjam" snalazi na onoj strmini pred domom (odlično!), smazali ručak, razgledali dom, pozdravili tete kuharice, uzeli štrudl za doma, malo se družili s Smjehuljicinom vršnjakinjom, te krenuli nazad. Vozeći se krivudavim sljemenskim putem Smjehuljica je zaspala, pa smo skočili na Glavni po jagode da spava još koju minutu duže.

    Sljedeći vikend auto ostavljamo u civilizaciji, punimo ruksak mladim lukom, rotkvicama, sendvičima... i krećemo.

  37. #37
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,205

    Početno

    Je li tko išao s decom u Medvedgrad? Ima li tam kaj za njih interesantno?

  38. #38
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Još nismo stigli al sam čula da je odlično.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 14.08.2023. at 13:10

  39. #39
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Je ima! A kak si planirala ići?

  40. #40
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,205

    Početno

    Neam pojma. Msm nema busa.

  41. #41
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Najbrže je doći do Šestina ( autobus ide od Mihaljevca ili Britanca-102), pa pješke prema Kraljičinog zdenca to mogu deca ko tvoja , i skrenuti za Medvedgrad

    Ili ima bus 140 s Mihaljevca, ali onda ideš okolo, pa do Kraljičinog zdenca pa pješke do Medvedgrada, nije baš za one koji ne podnose zavoje !

    Ili pješke od Lukšića, Šestina po šumi
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 14.08.2023. at 15:40

  42. #42
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,205

    Početno

    E, pa odlično. Tnx.

  43. #43

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    1,652

    Početno

    Na Medvedgradu je napravljen genijalan centar za posjetitelje, ali trenutačno je zatvoren zbog održavanja. Na njihovoj stranici su sve informacije, radno vrijeme, kada je vodstvo, cijena, a valjda će napisati i kada se ponovo otvara. Možda prvi dan bude besplatan upad, tako smo i mi ulovili besplatan ulaz prvi vikend kad je bilo otvorenje.

  44. #44
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Mislim jelena.o da baš nije to tako olako da najmanje dijete od žute planinari od Lagvića preko Kraljičinog na Medvedgrad, pogotovo ako nije naviknuto na planinarenja. To isto vrijedi i za vrtićarce (srednje dijete ako dobro pamtim još ne ide u školu) .
    A ako ide sama s troje djece od koje dvoje zafrkava, a ono ne znam koliko je to baš najbolje rješenje za doć do Medvedgrada.Možda ipak bolje s busom ili s nekim autom.

  45. #45
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Citiraj ninaXY prvotno napisa Vidi poruku
    Na Medvedgradu je napravljen genijalan centar za posjetitelje, ali trenutačno je zatvoren zbog održavanja. Na njihovoj stranici su sve informacije, radno vrijeme, kada je vodstvo, cijena, a valjda će napisati i kada se ponovo otvara. Možda prvi dan bude besplatan upad, tako smo i mi ulovili besplatan ulaz prvi vikend kad je bilo otvorenje.
    Super korosna info. Hvala.

  46. #46

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,415

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    E, pa odlično. Tnx.
    Probaj otići s njima na Gorščicu. Nije zahtjevno, nema velikih uspona koa na Medvedgrad.
    Makdamskom stazom, jednim dijelom ima i potok pa im može biti zanimljivo. Treba oko 1-1:30 h do vrha. Tamo je kućica s palačinkama i sl. Probaj vidjeti koliko bi koštao uber do početka staze - križanje ulice Punjeki i Gorščica. (pogledaj na google maps) Nazad možete busom 208 koji vozi Vidovec - okretište Dubrava. (naravno da možete i gore busom, ali da klinci malo uštede snage)

    Nakon jedno sat vremena hoda cesta ima veliki zavoj i vi idete desno (lijevo ide prema Hunjki), i kad dođete već na vrh na ravniji dio staze imaju oznake za Mariju Bistricu i sl., vi idete i dalje ravno i po zavojima ćete doći do proplanka. (zadnji dio se može i kroz šumu, ali znak je teško uočljiv; ako ima šetača po stazi, a subotom i nedjeljom uvijek ima, pitaj za smjer).
    Posljednje uređivanje od Vrijeska : 16.08.2023. at 11:53

  47. #47
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Ima tam i finih jabuka uz put

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •