Pokazuje rezultate 1 do 39 od 39

Tema: Porodiljna naknada

  1. #1

    Početno Porodiljna naknada

    Moj slučaj je sljedeći. Imati ću tri mjeseca radnog staža preije nego što odem na obavezni porodiljni. Jeli to dovoljno da bih dobijala svoju punu plaću u sljdećeih prvih šest mjeseci porodiljnog ili bih trebala imati šest mjeseci radnog staža prije porodiljnog?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Slavonija
    Postovi
    29

    Početno

    Ja sam imala možda i manje radnog staža i dobila sam sve normalno. Nije to bitno, bitno je samo da si bila u radnom odnosu.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    slavonija
    Postovi
    489

    Početno naknada

    iako piše da treba donijeti izvod od zadnjih 6 isplata, iz prakse i iskustva cura na ovom forumu jasno je vidljivo da su u ovakvim slučajevima dovoljne i ove tri isplate koje ćeš ostvariti prije porodiljnog.

  4. #4
    vidra avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    889

    Početno

    hm, ako mi netko može objasniti jer se ne kužim u to...

    18og ovog mjeseca krenula sam na onih 28 obaveznih dana pred termin. odnijela sam uredno prosjek zadnjih 6 plaća koji su mi dali i izračunali u firmi. istina, odmah sam primjetila da su iznosi na tom papiru manji od uplata koje sam stvarno i primala, ali sam i očekivala da mi možda neće ulazit u prosjek popodnevni sati, topli obrok, prijevoz koje dobijamo s plaćom.

    i onda mi jučer od firme stigne onaj redoviti godišnji obrazac za prijavu poreza gdje je u netto iznosima plaće prikazano sve, onoliko koliko sam i primala mjesečno.
    kako to? zar to ne bi trebalo biti isto kao i u ovom r1 koji sam nosila na hzzo?!

    molim pametne da mi objasne

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    slavonija
    Postovi
    489

    Početno

    Citiraj vidra prvotno napisa

    molim pametne da mi objasne
    sad ti se nitko neće javit
    idem u svoje knjigovodstvo provjerit zašto su ti ove dodatne isplate na IP obrascu kad tamo ne bi trebale biti!

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    slavonija
    Postovi
    489

    Početno

    ovako, prijevoz je inače neoporeziv i niti ne ulazi u izračun prosjeka naknade, topli obrok ne ulazi u osnovnu niti kategoriju dodaci na osnovnu plaću koji čine ukupnu plaću, dakle ovo je dobro bilo za HZZO. međutim prema mom skromnom mišljenju, sati koji su ti isplaćivani u popodnevnoj smjeni ulaze u obračun naknade jer oni spadaju u kategoriju uvećanja plaća zbog rada u smjenama i čine ukupnu plaću.
    što se tiče IP obrasca, na njemu bi trebale biti samo isplate plaća, prijevoz nije plaća i nije oporeziv, osim ako je kod vas u poduzeću to drugačije uređeno pa ga dobivate kao plaću i na njega plaćate doprinose (ali onda bi trebao ući i u obračun za por. nak. a to nema logike)

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    380

    Početno

    Citiraj božana prvotno napisa
    ovako, prijevoz je inače neoporeziv i niti ne ulazi u izračun prosjeka naknade, topli obrok ne ulazi u osnovnu niti kategoriju dodaci na osnovnu plaću koji čine ukupnu plaću
    topli obrok - mislim tko zna na HZZO-u da je to dodatak za topli obrok - za njih bi to trebala biti plaća, jer je to oporezivi iznos. nije mi jasno zašto ne bi jednostavno stavili x kuna bruto i doviđenja - a taj x onda uključuje sve bruto iznose isplaćene...

  8. #8
    vidra avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    889

    Početno

    i meni je to sve čudno, jer evo npr netto isplaćena plaća za
    studeni - na r1 za hzzo čak 500kn manje nego za poreznu, za rujan nevjerojatnih 1200kn razlike?!
    riječ je o velikoj firmi

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    slavonija
    Postovi
    489

    Početno

    matsa to je zato što HZZO ima neki Pravilnik u kojem su navedena primanja koja ulaze u osnovnu plaću za izračun naknade, topli obrok ok, on je oporeziv pa bi još mogao proći, ali prijevoz ni u kojoj varijanti, osim ako u vidrinom poduzeću prijevoz oporezuju i smatraju ga plaćom :?

  10. #10

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    380

    Početno

    Citiraj božana prvotno napisa
    matsa to je zato što HZZO ima neki Pravilnik u kojem su navedena primanja koja ulaze u osnovnu plaću za izračun naknade, topli obrok ok, on je oporeziv pa bi još mogao proći, ali prijevoz ni u kojoj varijanti, osim ako u vidrinom poduzeću prijevoz oporezuju i smatraju ga plaćom :?
    ma kužim ja za neoporezive naknade, ali topli obrok bi joj ovi njeni mogli ubaciti valjda.

    O tom pravilniku sam ja govorila kad sam ti pisala pp sa svojim slučajem - ali ga nemam pri ruci, a zadnje kad sam ga čitala je trebalo završiti pravni faks ili se debelo koncentrirati da skužiš što je pisac htio reći kad je mislio osnovna plaća :/

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    slavonija
    Postovi
    489

    Početno

    matsa jel mi možeš molim te poslati na mail taj Pravilnik ako imaš, baš bi voljela vidjeti što tamo piše, a završila sam pravni fax pa možda dešifriram b.matos@vip.hr

  12. #12

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    380

    Početno

    Citiraj božana prvotno napisa
    matsa jel mi možeš molim te poslati na mail taj Pravilnik ako imaš, baš bi voljela vidjeti što tamo piše, a završila sam pravni fax pa možda dešifriram b.matos@vip.hr
    nisam sigurna, ali mislim da bi to moglo biti to (iz 2006.).
    http://www.hzzo-net.hr/obvezno/pravi...a_obv_osig.htm

    kako sad ne radim, ne mogu pitati svoje u firmi, ali ću u ponedjeljak tamo svratiti i provjeriti.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    380

    Početno

    evo sa stranica HZZO-a, boldano kako se regulira naknada plaće na rodiljnom dopustu, iako sam sigurna da ti božana za to znaš...

    Naknada plaće regulirana je odredbama članaka 31., 33., 35. 42., 45., 46. i 47. Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju ("Narodne novine", broj 85/06, 105/06, 118/06 , 77/07 i 111/07) , članaka 71., 74., 98. do 108. Pravilnika o pravima, uvjetima i načinu ostvarivanja prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja ("Narodne novine", broj 120/06, 136/06, 56/07, 80/07 i 96/07) koji su dostupni u obliku internog pročišćenog teksta Zavoda, na Internet stranici Zavoda, pod "Obvezno osiguranje

  14. #14
    vidra avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    889

    Početno

    dala sam vam posla

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    380

    Početno

    ah, i mene to isto čeka, vidra, a ne želim da mi neka baba capne pol plaće, jer je to negdje u nekom misterioznom pravilniku jednako misteriozno definirano.

  16. #16
    vidra avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    889

    Početno

    mislim da je meni sad već piši-propalo. da sam barem prije poštom dobila r1 za poreznu :/

  17. #17

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Koledžicom iz Dugava na Zapad
    Postovi
    415

    Početno

    vidra nisam sigurna ako može ali isplati se probati pa ti možda isplate naknadno kao neku razliku zbog pogreške.
    Probaj ništa te ne košta.

  18. #18
    vidra avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    889

    Početno

    i ja se mislim nazvat firmu u ponedjeljak. ili čak pravnu službu u hzzo. javim vam odgovor.

  19. #19

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Na webu HZZO-a piše:

    http://www.hzzo-net.hr/obvezno/nakna..._bolovanja.htm

    Što se u tom slučaju smatra plaćom

    Redovna mjesečna plaća osiguranika, te naknada plaće isplaćena za vrijeme odsutnosti s rada (godišnji odmor, plaćeni dopust i bolovanje) koja se isplaćuje na teret pravne ili fizičke osobe kod koje je osiguranik zaposlen.
    Osobama koje pružaju njegu i pomoć HRVI Domovinskog rata, umjesto plaće, u obzir se uzima novčana naknada koja im se isplaćuje.

    Redovna mjesečna plaća ne može biti gola osnovica, nego stavke koje čine redovni (uobičajeni) bruto. Nemam ti to napismeno, prije par mjeseci sam radi jednog slučaja sa svog posla pričala sa HZZO-om, baš oko ovoga. Žena mi je rekla da treba pogledati ugovor o radu, ako su u njemu navedene neke redovne stavke i dodaci kao dio bruto plaće, onda one idu u R-1 jer čine redovnu plaću. Ako se nešto ekstra isplati kroz bruto (velika božićnica, jednokratna nagrada za poseban uspjeh u poslu, ili za uspješan poslovni rezultat firme), onda to ne ulazi u R-1 jer to nisu stavke redovne plaće, već ekstra primanja na koja se ne može računati.

    Dio bruto plaće za topli obrok i prijevoz treba skinuti iz R-1 obrasca, jer sama svrha tih dodataka na plaću traži prisutnost na poslu. Radnik na bolovanju ne troši za topli obrok i ne troši na prijevoz, zato te stavke ne smiju utjecati na nadoknadu plaće za vrijeme bolovanja. Neće radnik za vrijeme bolovanja ići na pauzu za marendu/ručak i busom/tramvajem na posao.

  20. #20
    vidra avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    889

    Početno

    kad čitam ovo tvoje, mislim da je razlika nastala u velikom regresu koji oni nama rastežu kroz nekoliko mjeseci. premda i na njega plaćaju porez. hm, grrr.
    tako to rade svake godine i nama je to normalno očekivanje na nekoliko plaća tijekom godine. no, ipak ništa za ubrajanje u rodiljnu naknadu? bude to kao 13. plaća u nekim firmama samo se rasporedi u više isplata.
    u kolektivnom našem piše da poslodavac može i ne mora davati regres, to je onda to - ne piše da je obavezni i redovni,već da će ga isplaćivati ukoliko je u mogućnosti = bua
    a za poreznu vjerojatno ipak trebaju sve prikazat.

  21. #21

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Ti ipak još i provjeri u firmi, za svaki slučaj. Ako je to regres u djelovima, onda ti je dobar R-1, to u njega ne ide. HZZO će ti isplaćivati naknadu plaće, ne i naknadu regresa za godišnji.

    U IP obrascu za poreznu se trebaju vidjeti sve isplate na koje su plaćeni porezi i doprinosi, bez obzira da li je to plaća, regres, božićnica i sl.

  22. #22
    vidra avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    889

    Početno

    fala ti

  23. #23

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    380

    Početno

    [quote="Minnie"]Na webu HZZO-a piše:

    http://www.hzzo-net.hr/obvezno/nakna..._bolovanja.htm

    Što se u tom slučaju smatra plaćom

    Redovna mjesečna plaća ne može biti gola osnovica, nego stavke koje čine redovni (uobičajeni) bruto. Nemam ti to napismeno, prije par mjeseci sam radi jednog slučaja sa svog posla pričala sa HZZO-om, baš oko ovoga. Žena mi je rekla da treba pogledati ugovor o radu, ako su u njemu navedene neke redovne stavke i dodaci kao dio bruto plaće, onda one idu u R-1 jer čine redovnu plaću. Ako se nešto ekstra isplati kroz bruto (velika božićnica, jednokratna nagrada za poseban uspjeh u poslu, ili za uspješan poslovni rezultat firme) onda to ne ulazi u R-1 jer to nisu stavke redovne plaće, već ekstra primanja na koja se ne može računati.
    E vidiš, sad bih ja kad ovo pročitam najrađe postala terorist samoubojica i nešto napravila ispred nekog od nadležnih ministarstava. Mislim, kad treba platit doprinose, onda samo još wc papir koji koristimo na poslu nisu krenuli oporezivat. ali kad treba nešto platiti - a ne, ne ulazi...
    A koliko znam, prekovremeni rad npr. ulazi - ako taj princip prekovremenog rada primijenimo na ovo što su tebi objasnili na HZZO - da topli obrok nije nešto na što čovjek može računati - to se može reći i za prekovremeni rad. On bi trebao biti izniman i ne bi trebao biti pravilo. A definitivno se na njega ne može računati na porodiljnom - pa ga se svejedno uključuje u prosjek - ili griješim?

    ja sam nešto između - imam fiskni i varijabilni dio plaće. varijabilni dio je velik i kad bi se gledali moji prosjeci zadnje tri godine, on bi bio unutra. nije u ugovoru o radu, nego u posebnom dodatku i ovisi o mojem radu i rezultatu tvrtke. isplaćuje se barem njegovih 70%. Da firma i ja podbacimo, dobila bih bar 70%. sad ti to objasni tetki na HZZO.

    Ali da ja postavim pitanje, odn. prijeđem na stvar - ovo što ti kažeš da su ti rekli na HZZO-u - ima li to negdje crno na bijelo. Pod "to" podrazumijevam:

    Ako se nešto ekstra isplati kroz bruto (velika božićnica, jednokratna nagrada za poseban uspjeh u poslu, ili za uspješan poslovni rezultat firme) onda to ne ulazi u R-1 jer to nisu stavke redovne plaće, već ekstra primanja na koja se ne može računati.


    ili su si oni slobodni tako tumačiti pravilnik? Jer ako je to njihova slobodna volja, bez crno na bijelo, e pa onda im to treba osporiti i boriti se do zadnjega. pa makar mi skinuli na osnovnu plaću samo - nemam što izgubiti. Ne mogu mi dati manje od osnovne plaće, ili se varam? Ali opet, tko zna kad se u ovoj državi principi Franza Kafke uključuju u priču... Još će me uhapsit prije nego rodim, jer imam ekstra prohtjeve...

    Vjerujem da će sad kod ovih delimitiranih naknada biti gadnih neprilika, dok oni ne skuže kako obračunati i što uključiti. Jerbo mi prije fakat ne bi bilo važno je li mi ušao varijabilni dio, kad i fiksni premašuje 4,250. A vjerujem da je slična priča s dosta cura koje prelaze taj delimitirani iznos. Sad im hoću uzeti svaku lipu, jer svaki mjesec svojim doprinosima i porezima othranjujem deset penzionera (što mi nije žao) i Bandićeve idiotarije (gdje bih si najrađe kosu počupala). Niš, idem lupat na Cvjetni kao i ostala ekipa.

    Sori curke, malo sam si oduška dala. Unaprijed hvala na odgovoru, Minnie.

  24. #24

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    to se može reći i za prekovremeni rad. On bi trebao biti izniman i ne bi trebao biti pravilo. A definitivno se na njega ne može računati na porodiljnom - pa ga se svejedno uključuje u prosjek - ili griješim?
    U R-1 ulazi prekovremeni rad: i prekovremena plaća i prekovremeni sati. Jedno se dijeli s drugim (ne prekovremena plaća : samo redovna radna satnica).

    Ovo sa pojmom redovne plaće je friško, do nedavno su u R-1 ulazila sva primanja na koja su plaćena porezi i doprinosi. Onda se pojavio pojam redovne plaće, i samim tim otvorio pitanje: što je to redovna plaća.

    Ali da ja postavim pitanje, odn. prijeđem na stvar - ovo što ti kažeš da su ti rekli na HZZO-u - ima li to negdje crno na bijelo. Pod "to" podrazumijevam:

    Ako se nešto ekstra isplati kroz bruto (velika božićnica, jednokratna nagrada za poseban uspjeh u poslu, ili za uspješan poslovni rezultat firme) onda to ne ulazi u R-1 jer to nisu stavke redovne plaće, već ekstra primanja na koja se ne može računati.
    Guglala sam i nisam našla. :/

  25. #25

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    380

    Početno

    Hvala još jednom, Minnie. Ja ću probati preko nekih svojih poznatih izviditi, odn. dobiti savjet kako postupiti, pa kad predam R1 i ako prođe, (sigurna sam da neće samo tako proći doduše), javit ću vam se.

  26. #26

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Ovako stoji na samoj tiskanici Potvrde o plaći (R-1 tiskanice):

    Upisuje se iznos plaće koja je na osnovi ugovora o radu, a prema osnovama i mjerilima koji su utvrđeni općim aktom poslodavca o raspodjeli plaće obračunata radniku za rad u punom, skraćenom i produženom radnom vremenu, naknade plaće isplaćene po
    odredbama Zakona o radu, naknade plaće isplaćene za bolovanje na teret poslodavca.
    http://www.hzzo-net.hr/tiskanice/novo/R1.pdf

    Prilično je klizno:

    a prema osnovama i mjerilima koji su utvrđeni općim aktom poslodavca o raspodjeli plaće

  27. #27
    vidra avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    889

    Početno

    ... matsa, sretno

  28. #28

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    380

    Početno

    Citiraj vidra prvotno napisa
    ... matsa, sretno
    javim se kad bacim prsten u Mordor...

  29. #29

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    380

    Početno

    samo da javim da su me prilično upućene osobe s ovog područja uputile da ni ne pokušavam uključiti svoj varijabilni dio u prosjek, jer će mi ga sigurno srezati i odbiti. Režu apsolutno sve što strši (a ovo bi bogme stršalo u šestomjesečnom prosjeku). Tako da sam odustala. NEću biti neskromna...

  30. #30
    vidra avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    889

    Početno

    nekako sam, premda vječni optimist, očekivala takav ishod
    ja danas dobila zadnje pola plaće, sad me zanima kolika će bit naknada jer sam od 18.01. na obaveznom.

  31. #31

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    SAMOBOR
    Postovi
    158

    Početno

    Vidra,

    i ja sam u sličnoj situaciji.Ostala sam trudna krajem 9 mj pa sam do kraja 2007. rastezala što bolovanje za malu,pa za mene, pa godišnji.Tek s 1.1.2008. otvorila sam komplikacije. Do 31.12. dobila sam osim svoje redovne plaće,bolovanja, i božićnicu i 13 plaću i brdo prekovremenih i isto kad sam tražila r1 za HZZO su mi to sve umanjili kod računanja satnice.
    Mislim na obrazcu je prikazano sve ali kad je računala prosjek i sate za to sve je umanjila.
    I baš me zanima kaj će ženska na HZZO-u uzeti u obzir jer po tim svim isplatama ja bi dobivala puno više od svoje pune ugovorene plaće.

  32. #32
    mici85 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagreb - Vrapče
    Postovi
    409

    Početno

    pozz svima.
    negdje sam procitala da redovni studenti imaju pravo na porodiljnu naknadu. ja sam u 20. tjednu trudnoce i upravo cu upisati zadnji semestar fizike na pmf. nisam bolonjac, idem prema starom programu. kome i kada se trebam obratiti radi ispunjenja tih "trudnickih" prava?koja dokumentacija mi je potrebna?
    jel moguce da me suprug kao redovnu studenticu zadnjeg redovnog semestra na faxu zaposli u svojoj firmi pa da tam ostvarim to pravo na porodiljnu naknadu?

    unaprijed hvala...
    fakat sam zbunjena...

  33. #33

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    166

    Početno

    da li je nekom sjela porodiljna naknada

  34. #34
    mici85 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagreb - Vrapče
    Postovi
    409

    Početno

    mene opet svi ignoriraju...

  35. #35
    pale avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    981

    Početno

    Evo ja sad pogledala preko neta, rba još ništa

  36. #36
    filip avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    1,031

    Početno

    Citiraj mici85 prvotno napisa
    mene opet svi ignoriraju...

    hej nemoj biti tuzna ....
    ja bih ti rekla ,ali se ne kuzim toga sto se tice studenata i njihovih prava,....
    imam frendicu koja je student i trudna je pa sam ju uputila
    na rodu da malo procacka mozda nekaj nade....ima o pravima studenata pa pogledaj....

  37. #37
    pale avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    981

    Početno

    Mici85, ne ignoriramo te nego ne znamo odgovor :/
    Probaj pitati na HZZO- u

  38. #38

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    slavonija
    Postovi
    489

    Početno

    Zakonom o rodiljnom dopustu majki koje obavljaju samostalnu djelatnost i nezaposlenih majki utvrđeno je pravo na rodiljni dopust majki koje se nalaze na redovnom školovanju, temeljem potvrde o redovnom školovanju.
    Majka koja se nalazi na redovnom školovanju ima pravo na rodiljni dopust od dana rođenja djeteta do navršene godine dana života djeteta uz sljedeće uvjete:
    -hrvatsko državljanstvo
    -neprekidno prebivalište u Republici Hrvatskoj najmanje 3 godine prije podnošenja zahtjeva za priznavanje prava
    - zdravstveno je osigurana u Zavodu
    - na redovnom je školovanju
    Zahtjevu se prilažu sljedeći dokumenti:
    1. fotokopiju rodnog lista za dijete ili fotokopiju rodnih listova za blizance, troje ili više djece
    2. fotokopiju domovnice (za majku)
    3. fotokopiju osobne iskaznice (za majku) i potvrdu o neprekidnom prebivalištu
    4. potvrdu o redovnom školovanju

    Novčana naknada za vrijeme cijelog rodiljnog dopusta iznosi 1.663,00 kuna mjesečno.

    Za ostvarivanje prava na mirovanje obveza moraš se obratiti direktno svom fakultetu.

  39. #39
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Mici85, Božana ti je odgovorila na pitanje.

    Ali je te još upućujem da malo proletiš po ovom topicu Prava studenata

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •