Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 106

Tema: MR mozga?Kako se snima?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    61

    Početno MR mozga?Kako se snima?

    Jel možda tko zna kako se snima mr mozga?Da li cijelo tijelo ide u aparat?Il samo glava?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    447

    Početno

    Cijeli legneš u onu kapsulu, (noge su vani, nisu u onoj kugli), na glavu dobiješ neki "bunker", traže da budeš miran i meni je trajalo 45 min. Nije baš najugodnije zbog toga što je bučno. Inače, nisam klaustrofobična, pa me to nije smetalo. I dobiješ neku pištalicu, ako ti bude muka, onda zapištiš i izvuku te van.
    Tko ide?

  3. #3
    bebelina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,609

    Početno

    Tko god isao neka ima pratnju ukoliko je kalustrofobican. Naime ja sam prosjedila 4h kraj mame , drzala je za nogu i pricala idiotarije samo da izdrzi snimanje.

  4. #4
    lunahor avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    3,514

    Početno

    radila sam i ja i moje dijete. dijete uz opcu anesteziju u poliklinici medikol, i ona to nije ni skuzila, mislila je da je zaspala na inhalacijalama. a ja ko sto neko rece radila u dubravi, udjes cijeli unutra, nije bolno, ne zraci no vrlo vrlo neugodno jer si ko u lijesu ja bas nisam imala ni zraka i na momente slabo. oni te viude i izvuci ce te ak ti pozli no onda moras ispocetka. to je pretraga gdje je najbitnije biti psihicki spreman :/

  5. #5

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    61

    Početno

    Joj ,ma ide moje dijete,al neznam kako će to izdržat bez anest.,a inače idemo na Rebro i rekli nam da imaju suvremeni taj aparat.Neznam :? [/img]

  6. #6
    lunahor avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    3,514

    Početno

    mi smo trebali na rebro no odustali kad smo culi proceduru s hospitalizacijom i odlucili kesirat 2700 kn no trrauma nikakvnih a to mi nitko ne moze nadoknaditi svi divni , nalaz odmah gotov ma sve odlicno

  7. #7
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Koliko ti je dijete staro?
    (meni npr. nije bilo bas toliko bucno, jer ti stave slusalice pa se osjecas kao da cujes negdje u daljini nekakav rave party)

  8. #8
    lunahor avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    3,514

    Početno

    ja zbilja ne kuzim kako bi dijete to u budnom stanju moglo izvest. to je pretraga na kojoj moras biti savrseno miran, mali pomak vraca sve na start, mislim da djeca ispod 10 g to nemogu odraditi u budnom stanju.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    61

    Početno

    Ima 7 god.,i inače se da s njom dogovorit samo da nisu neke pikice il tak nesto onda je ok.Izdržat će.A inače idemo preko Croatia osiguranja tak da se nadam da će ljubaznost isto biti na nivou.Idemo možda sad u subotu pa ću napisati kako je bilo.Ako ne onda iduću.

  10. #10
    lunahor avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    3,514

    Početno

    pripremi ju , onaj dio gornji je zbilja nisko tako da ti je gotovo na nosu, nemozes se mrdnut ni malo, ni sjest ni nis, uf ... meni velikoj je to zbilja jako tesko za izdrzat psihicki ... u jednom momentu mi je tako slabo doslo da sam se skoro onesvijestila, onda sam sama sebi mantrala da se ne smijem mrdnut jer ce me izvaditi i sve cu morat ponovo :shock: zbilja je jako neugodno, najgore kaj neznas koliko jos... a i lupa jako glasno. uf .. u svakom slucaju drzim fige. i jos joj reci da te nece moci vidit, no probaj ih moliti da joj svako malo nesto kazes prek mikrofona, oni tako mogu govoriti a i gledaju te tj vide te,.,,..

  11. #11
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    ako imaš love ajde kod privatnika,meni je trajalo sat skoro jer su kao nešto vidli-a nisu,i jer sam se zakašljala jednom...teško da tolko dugo 7godišnjakinja može bit mirna...
    i buka je užasna koda te čekićem po glavi lupaju
    vidila sam da su manjoj djeci davali neš da spavaju.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    447

    Početno

    Citiraj metal mama prvotno napisa
    Joj ,ma ide moje dijete,al neznam kako će to izdržat bez anest.,a inače idemo na Rebro i rekli nam da imaju suvremeni taj aparat.Neznam :? [/img]
    Na Rebru je dobar aparat, ja sam bila gore, ali ništa manje bučan od nesuvremenijih. Netko je dobro napisao, kao da te čekićem lupaju po glavi. Malo baca i na pneumatsku bušilicu. Budući da ti ide kći, ja bih tražila anesteziju.

  13. #13
    lunahor avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    3,514

    Početno

    na rebru se anestezija moze dobiti samo ovako, prime te na odjel nuropedijatrije pa si hospitaliziran par dana pretraga pa ak oni preporuce nakon tonu pretraga da moze anestezija onda u suradnji s drugim odjelom ides u opcu. uzasno komplicirano a dijete se mora hospitalizirat zato smo mi odustali i otisli privat

  14. #14

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    61

    Početno

    Pa sam vam napisala da idem prek Cro.osiguranja i nema nikakve hospitalizacije?!To je privatno osiguranje ,kakvo plaćanje 2800?!A i inače je dobila uputnicu redovno al neću čekat da se gospodi digne pa da me nazovu za 500 godina pa sam lijepo djetetu uplatila priv.Cro.osiguranje

  15. #15
    lunahor avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    3,514

    Početno

    sori previdjela sam to sretno i javi kako je bilo

  16. #16
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    meni je ta buka bila jedino zrnce pozitive, znala sam da nisam mrtva. kako BB kaže, kao na rave partiju.

    užasavam se skučenih prostora, solarija i kabina za presvlačenje, tako da mi je ležanje u kapsuli bilo... ajme, majko...
    ovo mi je prvo saznanje da se smije voditi pratnja...
    eh, da sam znala, sve bi bilo lakše...

  17. #17

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Meni je MR bila uzasna, jedva sam izdrzala do kraja.
    Na pocetku me sestra pitala da li zelim nesto za smirenje, no ja sam mislila da mi ne treba.
    Prvih 20 minuta sam bila relativno o.k. No onda me pocela obljevati vrucina. Ne mozes pomaknuti glavu, koma ziva. Vec sam htjela zvati sestru. Zadnji cas sam krenula s nekakvim brojalicama koje sam u to vrijeme pjevala Lari. I uspjela sam se skulirati.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Meni je to najgora pretraga na kojoj sam bila....
    Ali primjetila sam da je neanestezirana djeca sasvim dobro podnose.

    ~~~~~~~~~~~~~~za uredan nalaz.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    61

    Početno

    Ono šta je moje dijete pretrpjelo dosada,te razne pretrage (neugodne)skidam joj kapu,držala se ko carica.Tako da će joj valjda ta m.r. bit med i mlijeko.Nadam se!

  20. #20
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    I meni je ovo najgora pretraga koju sam ikad obavila u životu, čak mi je bila gora i od kolonoskopije. :/ Zato što je stvarno bučno i klaustrofobično, baš kao u lijesu.

    I ja sam stalno nešto brojala, pjevušila u sebi, razmišljala o npr. ljetovanju, što moram obaviti..., samo da brže prođe. Isto me oblijevao hladan znoj...

    Isto prvi put čujem da netko može biti s tobom.

    I mislim da je stvarno teško za 7-godišnjakinju da to podnese.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    61

    Početno

    A kad si u lijesu ti čuješ?! Kako 7 god. dijete zna kak je to biti u lijesu?
    Njoj će bit ok ako se dijete pravilno pripremi.Djeca svašta mogu predurat ako im lijepo objasniš i ako nisu razmažena mamina derišta.Ja sam samo pitala da li tko zna kako se snima?Nisam tražila da mi ulijete strah u kosti .Mada niste.Ne bi se čudila da neki muškarac piše odgovore ali žena koja je možda rodila?! :/

  22. #22
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    metal mama, mi smo se trudile opisati svoja iskustva kako bi ti mogla što bolje pripremiti svoju djevojčicu.
    usporedba s porodom mi je neshvatljiva, a još neshvatljivija ova napomena o razmaženim maminim derištima.

    možda si ipak trebala pitati liječnika koji vas je i uputio, pretpostavljam da bi dobila relevantnije odgovore :/

    usput, radije bih 14 puta rodila nego opet na MR, ali sve je vrlo subjektivno.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    61

    Početno

    Ako se nešto mora mora se.Sorry!

  24. #24

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    61

    Početno

    Evo obavili tu strašnu M.R.,bilo je glasno al je moje dijete izdržalo bez problema tih pola sata.Znala sam ja to! :D

  25. #25

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    bas mi je drago sto je hrabrica to tako dobro podnjela

  26. #26
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    :shock: pobogu, je l' moze netko napokon objasniti kakva je to pretraga i zasto ste ju tako masovno radile? nikad cula i nis mi nije jasno! al' zvuci grozno!

  27. #27

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    61

    Početno

    Uputila nas dr na to,neuropedijatar.Jer je imala febrilne konvulzije već 3 puta a prešla je onaj prag od 5 godina.Mr je u redu i evo baš danas dobili nalaze.Nadamo se da ih nebude više nikad kad se riješimo VUR-a(vezikoureteralni refluks) jer od njega i infekcija hoće skočiti temperatura.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    ja sam ju radila jer sam vise od godinu dana imala vrtoglavice, to mi je bila zadnja pretraga, na srecu nalaz je bio u redu

  29. #29
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Ja sam bas danas sa starijim sinom bila na Rebru kod neuropedijatrice i dogovarali smo CT snimanje, a nakon CT-a isli bi na MR.

    Rekla je da je procedura identicna i da se trazi hospitalizacija ali da se moze dogovoriti tako da se jedan dan dodje s djetetom obaviti pretrage potrebne anesteziologu, pa se ide doma i ujutro se dodje nataste i dijete uvadjaju u anesteziju.

    Ide se kuci 4-5 sati nakon potpunog budjenja od anestezije.

    Sretno na snimanju

  30. #30
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    sto se na MR vidi? da li ima nuspojava? ako je potrebna anestezija, to vec samo po sebi nosi odredene rizike, zar ne?

  31. #31

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    61

    Početno

    Što se vidi?Pa sve se može otkriti,sva oštećenja,nedostaci...Moja kći je bila bez anestezije,ali je tak gutala knedle dok se snimalo.Pa ju je drugi dan bolilo grlo i imala je temperaturu povišenu,al naravno to nema veze s tim jer je neki virus pokupila.Mislim da nije to tak strašno za odraslog čovjeka koji nema nikakve fobije od skučenog prostora i buke.Bila sam i ja unutra s njom,tj. stajala sam kraj nje i držala ju za nogu.I eto već smo zaboravile da smo i bile.

  32. #32
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj puhovi obožavaju smokve prvotno napisa
    sto se na MR vidi? da li ima nuspojava? ako je potrebna anestezija, to vec samo po sebi nosi odredene rizike, zar ne?
    puhice, daj si upiši u pretražnik magnetnu rezonancu.
    to je najdetaljnije "seciranje" nekog organa/dijela tijela.
    (i kod mene se radilo o vrtoglavicama i rušenjima... nakon udarca veslom po glavi )

    anestezija se radi kod male djece koja ne mogu biti potpuno mirna (a za tu vrstu snimanja stvarno ne smiješ mrdati).
    koliko znam, osim klustrofobije, nema posljedica.
    nije štetna ni za trudnice, za razliku od CT-a

  33. #33
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    skuzila sam naknadno da je MR magnetska rezonanca, nitko nije naveo puni naziv, a opis me sokirao; ovo mi je prvi put da se susrecem s opisom subjektivnog dozivljaja pacijenata, nisam imala pojma ni da je tako bucno, ni neugodno, ni da tako dugo traje - obicno na tviziji vidis kak pacijenta ubacuju unutra i - naizgled - za par trenutaka ga izvlace van. evo sad se ne mogu sjetiti kaj je CT. a valjda cu se sjetiti sutra. ili prekosutra. hm, vec se neko vrijeme vadim na hormone da opravdam zaboravnost, ali vec pomalo pocinjem sumnjati da je ipak u pitanju preuranjena senilnost... ili , nemam pojma.

  34. #34

    Datum pristupanja
    May 2011
    Postovi
    466

    Početno

    Da li je netko nedavno bio s djetetom u Klaicevoj na MR?
    Koliko se ceka na pretragu?
    Kakva je procedura?
    Postoji li opcija uspavljivanja umjesto anestezije?

  35. #35
    Muma avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    4,061

    Početno

    Mi smo naručili klinca čini mi se u 7.mjesecu, dobili termin na staru godinu. Na Rebru postoji opcija uspavljivanja, za Klaićevu ne znam ali sumnjam da će ići na anesteziju?!

  36. #36

    Datum pristupanja
    May 2011
    Postovi
    466

    Početno

    Uf,jako dugo...

  37. #37

    Datum pristupanja
    May 2011
    Postovi
    466

    Početno

    Citiraj Muma prvotno napisa Vidi poruku
    za Klaićevu ne znam ali sumnjam da će ići na anesteziju?!
    Hm,da...i ja sam se smrznula na spomen anestezije,ali izgleda da se tako radi s nemirnim cetverogodisnjacima.
    Zato bi voljela cuti frisko iskustvo iz Klaiceve

  38. #38
    Muma avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    4,061

    Početno

    Saznala sam da daju anesteziju ako je dijete te dobi, ali da je to nesto blago, maskica na lice i dijete ajmo reci zaspi. Uglavnom, ako prihvate u Klaicevoj, mi vam damo nas termin na staru godinu.

  39. #39
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,507

    Početno

    muma vi ne mislite onda to raditi?

  40. #40

    Datum pristupanja
    May 2011
    Postovi
    466

    Početno

    Muma,imas pp

  41. #41
    Calista avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Preko bare
    Postovi
    515

    Početno

    Bila danas na MRu u Klaicevoj sa sinom koji je prije par dana navrsio 3 godine. Nije dobio anesteziju ni sedaciju, ali sam ga u 3 ujutro probudila i puno smo se igrali i hodali pa je zaspao

  42. #42
    angel 1 avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    899

    Početno

    Calista jel se onda čeka nalaz ili vam odmah kazu rezultate? Moja četverogodišnjakinja je naručena za ožujak i dr je rekla s anestezijom..

  43. #43
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Moja najstarija je bila u klaicevoj prije godinu i pol, tada je imala 4,5 godine
    Bila je predvidjena anestezija (stave onu maskicu), ali su se dogovorili da ce probati bez
    Tata je lezao s njom unutra i bila je ko bubica
    Nalaze smo podizali kasnije, cini mi se da smo cekali tjedan dana

  44. #44
    angel 1 avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    899

    Početno

    Misliš baš je ležao u tunelu unutra? Šta nije to usko, skučeno? Za jednu osobu? Mislim i moja je već svašta izdržala ( svakakvih neugodnih pregleda) , al nisam sigurna da se ne bi pomaknula tih 20-30 min...

  45. #45
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,507

    Početno

    gdje sve ima MR u zagrebu s kardiološkim potpratom? rekla mi doktorica u klaićevoj da MR u klaićevoj nije baš dobar za srčane bolesti

  46. #46
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Citiraj angel 1 prvotno napisa Vidi poruku
    Misliš baš je ležao u tunelu unutra? Šta nije to usko, skučeno? Za jednu osobu? Mislim i moja je već svašta izdržala ( svakakvih neugodnih pregleda) , al nisam sigurna da se ne bi pomaknula tih 20-30 min...
    Da, lezao je s njom u tunelu
    Bila je stvarno mirna

  47. #47
    Calista avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Preko bare
    Postovi
    515

    Početno

    Nalazi za 8 dana. Mislim da mozes probati bez anestezije. Ja sam od 3 ujutro imala zivu igru sa malim i nisam mu dala da spava do mr-a. Mi nismo imali MR mozga nego bubrega pa nije imao nista oko glave.

  48. #48
    angel 1 avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    899

    Početno

    A ne znam ni sama...jel mozda taj aparat u Klaicevoj drugačiji? Susjed ( inace doktor) je bio na Rebru na mr - u glave i kaze da je jedva izdrzao..da je strasno bucno, klaustrofobicno..ne smijes ni mrdnuti..bojim se i da zaspe da bi je ta buka probudila..al bas cu pitat njenu neuropedijatricu..

  49. #49
    Calista avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Preko bare
    Postovi
    515

    Početno

    Jako je bucno, kao na nekom gradilistu pa jos gore.

  50. #50
    angel 1 avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    899

    Početno

    Ma onda bi se probudila sigurno..i jos da se probudi sama u tom tunelu....izbezumila bi se.. Muka mi je od pomisli na anesteziju,al mislim da ce zbog nje i njene psihe to biti bolja varijanta..

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •