Vidi rezultate ankete: Mesić bi ćirilicu natrag u škole...

Glasači
106. Ne možete glasovati u ovoj Anketi.
  • ne

    55 51.89%
  • da

    51 48.11%
Stranica 5 od 5 PrviPrvi ... 345
Pokazuje rezultate 201 do 245 od 245

Tema: Mesić bi ćirilicu natrag u škole...

  1. #201

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    5

    Početno

    U svakom slucjaju DA!!!
    Znanje nikako ne moze biti suvisno (pogotovo na prostorima na kojima zivimo), a sto se tice prijevoda sa srpskog na hrvatski reci cu samo da sam prije par godina u zagrebackoj Kinoteci gledala kultni film "Tito i ja" koji je bio titlovan na hrvatski jezik....
    Kino je bilo prepuno i bukvalno su se svi valjali po podu od smijeha citajuci titlove! Tako da drzim da je prijevod srpskih autora na hrvatski jezik notorna glupost, gubljenje vremena i novca.

  2. #202

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    Žalosno je uopće da se kulturno civilizacijski doseg-a ćirilica kao pismo to nedvojbeno jest,kao i latinica,klinasto pismo ili linear B-gleda u kontekstu politike,rata i mržnje.

    Nije ćirilica vodila ratove,na njoj su pisane divne knjige,a to što je bilo ljudi koji su više voljeli govor oružja umjesto da su više čitali knjige na ćirilici/latinici/arapskom-nebitno,sasvim je druga tema.I ne pozna nacionalnost,samo dobre i loše ljude.

    Definitivno nisam za učenje ćirilice u onom obujmu kako je bilo kada sam ja bila dijete,da pola tekstova bude na ćirilici,pola na latinici.
    Mislim da za to i nema objektivnog razloga.

    No svakako bih stavila učenje azbuke u obavezan školski program,da se djeca upoznaju i s tim slovima,nauče čitati i pisati,a širu edukaciju bih stavila na izbor,jer to znanje smatram jako korisnim,i poticala bih svoje dijete da nauči i to pismo.

    i malo osvrta na neke stvari koje sam pročitala


    garašanin i srpski ustanci uče se u sedmom razredu,isto kao što se npr uči francusko Drugo carstvo Napoleona III

    a na vjeronauku se po programu djeca upoznaju sa svim svjetskim religijama

  3. #203
    Ria avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Srcem na jugu!
    Postovi
    669

    Početno

    Citiraj zelimo_bebu prvotno napisa
    Ne ne i ne! Ne bi hvala! Imamo mi svoj jezik i pismo! Ja sam zadnja generacija koja je "morala" učiti ćirilicu no moja je učiteljica i tada bila protiv pa nas nije učila ! I hvala joj! A više mi ide na živce ulizivanje naših političara pojedinim strankama i državama! Kad ćemo mi više biti MI-MI????
    Iskeno, ne kužim što bi ti se tako loše desilo da si naučila ćirilicu???
    Puno nas u je učilo i nismo primjetile da boli, da od nje otpadaju nokti, kosa i sl.
    Sorry a Off Topicu, ali morala sam.

    I da, Ježurka je kod nas svaki dan na čitanju i to sa "povazdan" jerbi sve drugo bilo samo blijeda kopija

  4. #204

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,519

    Početno

    Niste jos Jezurku napamet naucili???

    Mi jesmo, ali ne smije se zvati Jezurka, nego Viktoric Viktor

  5. #205
    bobaibeba avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    Duga Resa
    Postovi
    760

    Početno

    Ja mislim da bi to ipak trebao biti izborni predmet,jer ionako su nam djeca pretrpana informacijama u školi,a ćirilica mnogima neće nikada ni zatrebati u životu.Recimo,meni nikada još nije trebala a jako je dobro znam.
    Kao i moj latinski u srednjoj školi.
    Mislim da mi oduvijek učimo puno više od djece vani.Sjećam se da sam jednom davno razgovarala sa bratićem i sestričnom koji žive u Njemačkoj i dok sam ja ovdje gutala Dostojevskog oni nisu nikada za njega ni čuli,jer je tamo program usmjereniji prema onome što djeca odaberu,a kod nas je dosta opširan i obuhvaća i previše.
    Ne velim da je Dostojevski previše,ja sam ga čitala rado bez obaveze,ali nije svoj djeci bilo tako.

    Na stranu to što se sad ćirilica povezuje sa ratom,ali ne mislim da bi to trebao biti obavezni predmet u školama,ne znam što bi to mom djetetu koristilo kad ni meni nikada nije koristilo u životu.Ako odabere jezike ili književnost ili takvu neku struku onda da ali ako bude informatičar ili matematičar (ili nogometaš ) čemu?

  6. #206

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    3,026

    Početno

    Bome informatičarima ćirilica dobro dođe 8)

  7. #207
    Zoranova draga avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Balkan & Bliski Istok
    Postovi
    193

    Početno

    A i matematicarima.

  8. #208
    Irena001 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Crikvenica/Slavonski Brod
    Postovi
    396

    Početno

    Citiraj zelimo_bebu prvotno napisa
    Ne ne i ne! Ne bi hvala! Imamo mi svoj jezik i pismo! Ja sam zadnja generacija koja je "morala" učiti ćirilicu no moja je učiteljica i tada bila protiv pa nas nije učila ! I hvala joj! A više mi ide na živce ulizivanje naših političara pojedinim strankama i državama! Kad ćemo mi više biti MI-MI????
    mi-mi??
    Što želiš da postanemo ignorantni i da spadnemo na "znanje" npr. Amera koji su poznati po tome što neznaju ništa osim svojeg i što većina nezna pokazati npr. Europu na karti svijeta??? (čast pojedincima)
    E pa onda bismo bili na konju

  9. #209

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    83

    Početno

    Ja sam protiv

    Mogli bi tada učiti djecu i arapski, kineski.... ima dosta zanimljivog štiva pisanih i tim pismima
    Ovo je sve politika, a politika je k****, a najgore šta se sve odražava na nama malim smrtnicima koje niko ništa ne pita

  10. #210
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    pa, eto, pita te.
    i napisala si što si htjela.
    i sve garnirala bijesnim smajlićima.

  11. #211
    bobaibeba avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    Duga Resa
    Postovi
    760

    Početno

    Ma,da ovdje ispada da smo svi kao osjetljivi na ćirilicu.Zašto ne pogledati objektivno.Jer ako kažeš da si protiv onda si kao nedemokratski raspoložen.
    Mislim,zato što je to ćirilica,pa bi trebalo.A recimo arapski ili netko reče kineski,koja je razlika?
    I taj vjeronauk ili etika je previše i bespotrebno,roditelji će dijete odgojiti u vjerskom duhu ako to žele a ne škola.
    Umjesto da smanjujemo gradivo koje je ionako preopširno mi bi još i dodavali.Do kuda bi to onda išlo?Svašta bi se još dalo predložit da se uvede djeci od prvog razreda.Pa onda silne predškolske i vanškolske aktivnosti.Sve je to ok ali treba malo pogledati koliko još treba djeci natrpati predmeta u glave i u školske torbe.

  12. #212
    Gost 1 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    95,4 FM
    Postovi
    1,747

    Početno

    Citiraj zelimo_bebu prvotno napisa
    Ne ne i ne! Ne bi hvala! Imamo mi svoj jezik i pismo!
    Tako je! Tuđe nećemo, svoje nedamo!!!

  13. #213
    Gost 1 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    95,4 FM
    Postovi
    1,747

    Početno

    E da, zaboravila garnirat:

  14. #214
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno

    Neznam zašto nisam mogla glasati, pokušati ću ponovno.
    Namjerno ne želim čitati sve što ste napisale, jer se onda dam isprovocirat pa moderatorica zaključa topic


    NE!Ja nisam za uvođenje ćirilice kao obavezne u školi, ima i drugih krasnih pisama, pa i naše glagoljice pa nije obavezna u školi.
    Kao izborni predmet nemam ništa protiv, isto kao što nemam protiv toga da djeca dodatno uče strane jezike koje žele ili nešto drugo.

    Ja ju znam, imala sam 5 iz nje, a moj tata je ludio jer nas je učiteljica tjerala da jedan dan sve predmete koje imamo toga dana,prirodu, matematiku itd. i zadaće pišemo na ćirilici a drugi dan na latinici.

    Možete si zamisliti zadatke iz matematike i informativku s porukama roditeljima u sred zagreba na ćirilici? :shock:

    Ako se tu radi o ulizivanju srpskoj manjini, zašto onda ne uvedemo i arapsko pismo jer imamo puno ljudi islamske vjeroispovjesti, a i mislim da bi nam arapsko pismo s obzirom na situaciju u svijetu puno više koristilo nego ćirilica, kojom se služe Rusi, Srbi i možda još par zemalja, a i on i tako moraju znati latinicu zog interneta, engleskog....pa mislim da će to i kod njih brzo nestati s novim generacijama-ako ne u Rusiji, onda u Srbiji sigurno-pogledajte njihov tisak, većina je na latinici.

    Kako se kaže;koliko jezika znaš, toliko ljudi vrijediš.
    Tako što se tiče i pisma, tko voli nek izvoli, ali na taj način "opet terorizirati npr. djecu hrvatskih branitelja s još svježim ranama od rata" radi politike i stvarno totalno nepotrebne stvari, je glupo,i jadno!

    Ako moja bude htijela znati, naučit ću je, ali ne vidim zašto mi u Hrvatskoj gubimo ako ne znamo ćiilicu, a Slovenci (gdje ima jako puno srpskog stanovništva), Francuzi, Englezi, Amerikanci, Brazilci, Kinezi ne? :?
    Ja stvarno ne vidim da je ostatak svijeta zakinut za to što ne zna ćirilicu !!!!!
    Opće je glupo o ovome raspravljati, a i presjednik bi trebao malo sjesti sa samim sobom i razmisliti o kompromisima koja čini na uštrub većine.U ovoj državi nikome nije jasno da prvo treba udovoljiti svome narodu a onda manjinama, jer one to jesu i točka.
    Većina naroda treba biti zadovoljna ako želiš biti što duže na vlasti, a ne šaćica njih.
    Treba poštivati svačija prava, dopustiti svima školu na vlastitom jeziku i pismu, ali ne treba većinsko stanovništo terorizirati obaveznim učenjem nećega što nije dio nas!

    Presjedniku bi bilo bolje da pogleda na stanje u onom selu u Slavoniji gdje Hrvatima u vlastitoj državi ne daju učiti vlastiti jezik u školi,i nitko im ništa ne može!!! Zamislite da to napravi pakistanska manjina ili francuska u Engleskoj, da im ne daju učiti vlastiti jezik.
    Ili da premijer uvede obavezno arapsko pismo u škole-svi bi se mi nasmijali i rekli kako im to može uopće pasti na pamet.
    Ali kada se radi o Hrvatskoj, onda su svi na prvom mjestu osim nas.

  15. #215
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    kako bih ja voljela da netko lektorira sve ove postove...
    nekako bi se napravila dvostruka segregacija

  16. #216
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    ja bih uvela učenje hijeroglifa. mislim, kad se već lupeta...

  17. #217
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    zboravila si klinasto pismo.
    ili rave partiji više nisu u modi?!

  18. #218
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    da, jadni mi hrvati, svi nas tlace

    ne smijemo o tome, jer ce nas zakljucati. btw. u srpskom ustavu pise da je sluzbeno pismo cirilica, tako da pada u vodu dio da ce se to uskoro promijeniti.

    vec mi se dize kosa na glavi kad netko na sami spomen cirilice spominje rat, strahote i slicno. a djecu ponajprije ne treba terorizirati da taj rat posto poto pamte. kao sto su nas drilali da znamo sve o nob-u, a iskreno, bilo me bas zabole za nob i sve ostalo dok bijah klinka.

  19. #219

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa
    btw. u srpskom ustavu pise da je sluzbeno pismo cirilica
    A što piše u hrvatskom Ustavu? Koje je naše službeno pismo i jezik?? Hrvatski??? Reci to roditeljima djece u Jagodnjaku.

  20. #220

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Ja bas htjela napisati....na sto smo spali da se ulizujemo nacionalnoj manjini.....

    Nego kad vec izdvajamo jezicne primjere diskriminacije...bas me zanima kako se izjasnjavaju Srbi u npr. Splitu. Kojim li oni jezikom govore i imaju li pravo pisati pismom kojim bi htjeli. Vjersku zajednicu znam da imaju, nedavno im se prijetilo u velikom stilu, pretpostavljam da to ne spada pod ugrozavanje i diskriminiranje. Al dobro..
    Sve je meni jasno, ali nikako ne mogu progutati ove price o kineskom i arapskom. Mislim, u nekim podrucjima Hrvatske Srbi su starosjedioci. Zar time ne zasluzuju svoj status ili ono....Srbi, Kinezi...ista stvar??? Zar Hrvatu u npr. Kninu cirilica nije stvarna potreba? Zar Hrvatu u nekim dijelovima Istre talijanski nije stvarna potreba?
    Sto se Jagodnjaka tice, ja sam uvjerena da je problem iskljucivo u organizaciji, nikako u diskriminaciji.

  21. #221

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Citiraj Zorana prvotno napisa
    bas me zanima kako se izjasnjavaju Srbi u npr. Splitu. Kojim li oni jezikom govore i imaju li pravo pisati pismom kojim bi htjeli.
    Kao i Arapi u Parizu. Govore doma kako hoće, a službeni jezik im je francuski, pismo latinično.
    Jedno je pravo da ljudi između sebe govore kako žele, međusobno se dopisuju i na klinastom pismu ako to žele, ali službeni jezik države je poznat. Tko se ne slaže... sretan mu put.
    I, btw, ako se izjasniš kao Srbin to ne znači da ne moraš prihvatiti ustav države u kojoj živiš. Hm....ti si u Beču? Koji ti je službeni jezik u državi u kojoj živiš??? Razmišljaš li da predložiš drugačije????
    Sto se Jagodnjaka tice, ja sam uvjerena da je problem iskljucivo u organizaciji, nikako u diskriminaciji.
    Da, krivo je organiziran izbor ravnatelja.

  22. #222

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Sluzbeni jezik mi je njemacki. Ali, moja djeca mogu ako zele uciti u skoli maternji jezik. Opcionalan je i vjeronauk.
    Npr. u podrucjima Austrije gdje su nacionalne manjine vecina(gradiscanski Hrvati npr. ) zakonski je omogucena dvojezicnost.

  23. #223

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    To ako si Srbin znaci da moras prihvatiti ustav drzave u kojoj zivis. Ali, ako si Srbin starosjedilac, onda ustav tu mora biti radi tebe jednako kao i radi svakog drugog Hrvata starosjedioca. Sto ce reci - jednakopravnost.

  24. #224

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Citiraj Zorana prvotno napisa
    To ako si Srbin znaci da moras prihvatiti ustav drzave u kojoj zivis. Ali, ako si Srbin starosjedilac, onda ustav tu mora biti radi tebe jednako kao i radi svakog drugog Hrvata starosjedioca. Sto ce reci - jednakopravnost.
    Aha, znači da Arap prve generacije nema pravo na službeni arapski u Francuskoj, a Arap 4. generacije to ima.

    I nemam ništa protiv da se organizira učenje materinjeg jezika za one koji to žele. Samo neka to financira država kojoj jezik pripada kao što je nekad Jugoslavija to organizirala za svoje državljane u inozemstvu. Konkretno, kod nas neka Srbi slobodno uče srpski financirano od strane Srbije kao izvanškolsku aktivnost, a hrvatski državljani pravoslavne vjere neka imaju svoje vjerske zajednice, ali neka se njihov izbor ne nameće ostalim državljanima kao u slučaju ćirilice. Da, ja to smatram isključivo političkim pitanjem, a ne kulturološkim te ulizivanjem nacionalnoj manjini.

  25. #225

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Nema to veze s generacijama nego sam sa tim Srbin starosjedilac htjela naglasiti da vecina Srba u Hrvatskoj to i jesu. Oni nisu dosli tu prije godinu-dvije pa sad ganjaju neka "svoja prava".
    Nema sta Srbija organizirati i financirati ucenje jezika hrvatskoj nacionalnoj manjini jer ti isti Srbi su u Hrvatskoj generacijama i imaju, tj. trebali bi imati ista prava kao i ti, tj. kao bilo koji Hrvat ili Hrvatica.

  26. #226

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Odakle ti ideja da bi se srpski jezik trebao uciti kao izvanskolska aktivnost?
    Inace, kad si vec spomenula Jugoslaviju, a dobro da jesi.....tada je situacija bila nesto bolja. Npr. imam jako dobre prijatelje, vojvodjanske Madjare. I oni su, po pitanju svojih manjinskih prava, bili jako dobro "pokriveni". Prakticki su tek odlaskom u Austriju naucili srpski, srpsko-hrvatski ili kako oni vec jezik zovu. Drzaval im je omogucavala da jako dobro opstanu u maticnoj zemlji i koristeci se maternjim jezikom.
    A ti bi sad sve Srbe u Hrvatskoj degradirala i dozvolila im ucenje jezika kao izvanskolsku aktivnost?

  27. #227

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Citiraj Zorana prvotno napisa
    Nema to veze s generacijama nego sam sa tim Srbin starosjedilac htjela naglasiti da vecina Srba u Hrvatskoj to i jesu. Oni nisu dosli tu prije godinu-dvije pa sad ganjaju neka "svoja prava".
    Nema sta Srbija organizirati i financirati ucenje jezika hrvatskoj nacionalnoj manjini jer ti isti Srbi su u Hrvatskoj generacijama i imaju, tj. trebali bi imati ista prava kao i ti, tj. kao bilo koji Hrvat ili Hrvatica.
    Nisi definirala što to znači "starosjedilac". Četvrta generacija to nije ili....?

    Odakle ti ideja da bi se srpski jezik trebao uciti kao izvanskolska aktivnost? Rolling Eyes
    Nego kao što??? Kao redovni predmet u hrvatskim školama????

    Ja ću se (kao kćer ratnog vojnog invalida, sudionika Domovinskog rata) povući iz ove rasprave jer mi je polako muka od onog što čitam u tvojim postovima, a to već odavno nema veze s kulturom i znanošću.

    U svakom slučaju-moja kćer neće pisati djedu čestitku na ćirilici jer moja obitelj to pismo itetako povezuje s ranama mog oca. Ma kako ono staro bilo i ma koliko na njemu bilo pisano stručne literature. Njen materinji jezik je hrvatski, pismo latinično, a ako će učiti druga pisma to će biti glagoljica ili gotica.

  28. #228
    Amelie32 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    839

    Početno

    Kao majka osnovnoškolca ne želim da moje dijete uči ćirilicu, niti bilo koje drugo pismo. Razlog je isključivo u tome što im je program ionako opširan, mislim da uče opširnije gradivo nego naša generacija,a uz sve uče i 2 strana jezika. Vidim da su neki tu nabrajali svašta što bi htjeli da njihova djeca znaju, kao dobro će im doći u životu. :/ Možda hoće, ali život je dug i imaju kasnije vremena naučiti stvari koje im trebaju. I moj otac je s 40 godina počeo učiti engleski,a do tada je govorio njemački i ruski. Čovjek uči dok je živ, danas je to tako izraženo više nego ikada.
    A što se tiče ove predsjednikove "ideje", ne bi me čudilo da sutra kaže da nije tako mislio i ispriča nam nekakav vic uz to. Mislim to već postaje pravilo.

  29. #229
    Amelie32 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    839

    Početno

    Kao majka osnovnoškolca ne želim da moje dijete uči ćirilicu, niti bilo koje drugo pismo. Razlog je isključivo u tome što im je program ionako opširan, mislim da uče opširnije gradivo nego naša generacija,a uz sve uče i 2 strana jezika. Vidim da su neki tu nabrajali svašta što bi htjeli da njihova djeca znaju, kao dobro će im doći u životu. :/ Možda hoće, ali život je dug i imaju kasnije vremena naučiti stvari koje im trebaju. I moj otac je s 40 godina počeo učiti engleski,a do tada je govorio njemački i ruski. Čovjek uči dok je živ, danas je to tako izraženo više nego ikada.
    A što se tiče ove predsjednikove "ideje", ne bi me čudilo da sutra kaže da nije tako mislio i ispriča nam nekakav vic uz to. Mislim to već postaje pravilo.

  30. #230
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    [quote="mim"]
    Citiraj Zorana prvotno napisa
    Konkretno, kod nas neka Srbi slobodno uče srpski financirano od strane Srbije kao izvanškolsku aktivnost, a hrvatski državljani pravoslavne vjere neka imaju svoje vjerske zajednice, ali neka se njihov izbor ne nameće ostalim državljanima kao u slučaju ćirilice.
    :? :? :/

  31. #231
    aries24 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    2,090

    Početno

    ja čisto sumnjam da je to predsjednikova ideja
    prije je to stvar premijera i postizbornih dogovora za ruke u saboru

    a što mislim o ćirilici u školi?
    ja ju još uspijem pročitati i drago mi je da se još sjećam, može mi samo pomoći, odmoći nikako
    a dok moje dijete pođe u školu.........tko zna, do tad mogu promijeniti mišljenje 100x, al ne vidim zašto bih imala nešto protiv
    neš ti stvari, naučiti 30 (čak i manje) novih simbola

  32. #232

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Mim, rana i ranjenih, nazalost, ima na svim stranama. Sto nije i ne bi trebao biti izgovor za podizanje tenzija i stalno gledanje unatrag. A pogotovo ne bi trebao biti izgovor za diskriminiranje bilo kakve vrste.
    Koliko god okrutno zvucalo, life goes on.

  33. #233
    Loryblue avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    napokon sam se vratila doma
    Postovi
    2,931

    Početno

    Citiraj Zorana prvotno napisa
    ...bas me zanima kako se izjasnjavaju Srbi u npr. Splitu. Kojim li oni jezikom govore i imaju li pravo pisati pismom kojim bi htjeli. Vjersku zajednicu znam da imaju, nedavno im se prijetilo u velikom stilu, pretpostavljam da to ne spada pod ugrozavanje i diskriminiranje. Al dobro..

    Zar Hrvatu u npr. Kninu cirilica nije stvarna potreba?
    1. izjašnjavaju se splitski , govore ikavicom, a doma mogu pisat i naopakim slovima ako ih je volja. u svim ostalim slučajevima imaju latinicu kao službeno pismo države u kojoj žive.

    2. imaju vjersku zajednicu, zdravu i čitavu. ok malo se prijetilo u velikom stilu, našao se bolesnik liječit komplekse, ali makar im vjerski objekt nije završio kao naš u škabrnji, zemuniku, voćinu, drnišu....ali to ne spada pod ugrožavannje i diskriminiranje-davno je bilo, ima punih 16 godina.

    3. a zašto bi Hrvatu u Kninu ćirilica bila stvarna potreba? pa Knin je u srcu Hrvatske, a iz SAO Krajine je spašen ima 12,5 godina i od tada je u Kninu službeno pismo latinica.

  34. #234
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    ali makar im vjerski objekt nije završio kao naš...
    al ih je dosta završilo u lori :/

  35. #235

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Purgeraj
    Postovi
    379

    Početno

    Citiraj Amelie32 prvotno napisa
    Čovjek uči dok je živ,
    i opet umre glup !

  36. #236
    zelimo_bebu avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Vallis Aurea
    Postovi
    1,510

    Početno

    Zorana..nisam ja opterećena. .samo sam protiv, jer da si koga izgubila u ratu, drugačije bi mislila!! Što se tiče ljudi srpske nacionalnosti, dapače, imam prijatelja takvih i ne gledam to kroz ljude nego jednostavno to nije naše pismo i ne treba ga forcati da bi se nekome RH ulizala!
    Inače nam je država u k.... pa sad još treba valjda ljudima nametati nešto protiv čega siu se branili! Isto tako nisam ZA toliko vjeronauka obaveznog u školi, pa ne znači da ne vjerujem u Boga!

  37. #237
    Amelie32 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    839

    Početno

    Citiraj TATA MATA prvotno napisa
    Citiraj Amelie32 prvotno napisa
    Čovjek uči dok je živ,
    i opet umre glup !
    E od svih si baš našao mene citirati ! Dobro, može se onda reći, istina je da učimo dok smo živi, samo kaj neki nikad ne nauče i umru glupi. Jel sad obro ? (fali mi smajlić s plavom kosom koji trepće blink-blink velikim trepavicama)

  38. #238
    zelimo_bebu avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Vallis Aurea
    Postovi
    1,510

    Početno

    2. imaju vjersku zajednicu, zdravu i čitavu. ok malo se prijetilo u velikom stilu, našao se bolesnik liječit komplekse, ali makar im vjerski objekt nije završio kao naš u škabrnji, zemuniku, voćinu, drnišu....ali to ne spada pod ugrožavannje i diskriminiranje-davno je bilo, ima punih 16 godina.

    3. a zašto bi Hrvatu u Kninu ćirilica bila stvarna potreba? pa Knin je u srcu Hrvatske, a iz SAO Krajine je spašen ima 12,5 godina i od tada je u Kninu službeno pismo latinica.
    Ovo potpisujem!!!!

  39. #239
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    podsjetit ću vas da je forumskim pravilima IZRIČITO ZABRANJENO:

    2. Korištenje vulgarnih izraza (psovke, prostote i sl.) te se zabranjuje vrijeđanje i omalovažavanje bilo kojeg korisnika Foruma, kao i bilo koje religijske/etničke/seksualne ili slične grupe ili pojedinca, te poticanje mržnje i zlostavljanja.


    imate li problema s tolerancijom, molim vas da se suzdržite od sudjelovanja na ovom topicu.

    bilo bi lijepo i kad bi se vratili na temu djece i školovanja, ali to je pretpostavljam uzaludna nada...

  40. #240
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    jer da si koga izgubila u ratu, drugačije bi mislila!!
    a da se prestanemo nabacivati parolama?!

    to što na Forumu imamo tisuće postova ne znači da smo svoj život podastrijeli svima.
    trebamo li sada staviti banner i popis?!

    adminice, ključaj, ovo je ružno i tužno

  41. #241

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,519

    Početno

    Kad se ovako zapjeni na pomen "srpskog" pisma, sta se desi kad se ukaze Srb himself od krvi i mesa?


    Jos samo da se moderacija probudi...

  42. #242
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    A meni je baš drago da postoji ova tema, i da se stvari ne guraju pod tepih, već da se priča otvoreno. I meni je i ružno i tužno, ali pretpostavljam ne u istom smislu kao Apricot.
    A to što je ipak prevagnulo u korist ne, ali ima malo postova u kojima se direktno za to izjašnjava, pitam se zašto?

  43. #243
    petarpan avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb-Trnje
    Postovi
    2,136

    Početno

    Citiraj Foška prvotno napisa
    Citiraj petarpan prvotno napisa
    ćirilica nije službeno pismo ove države
    ali je.

    u nekim gradovima/ općinama je to ravnopravno pismo kao pismo srpske nac. manjine. Ravnopravno je uz latinicu. A srpski jezik, uz hrvatski jezik, je službeni.

    .
    znači, zapravo, laže nas i sam Ustav.
    Koji, koliko se sjećam, ne spominje doli: službeni jezik u RH je hrvatski, pismo latinica...

  44. #244

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Citiraj ninet prvotno napisa
    Kad se ovako zapjeni na pomen "srpskog" pisma, sta se desi kad se ukaze Srb himself od krvi i mesa?


    Jos samo da se moderacija probudi...
    Evo me !

    Napokon sam otkrila način kako se otkačit s foruma, evo priznala sam da sam Srpkinja i sa će me svi otkantati i imat ću više vremena...

  45. #245
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    prije nego počnemo stavljati žute zvijezde na rukave...

Stranica 5 od 5 PrviPrvi ... 345

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •