Stranica 2 od 7 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 339

Tema: kontrola troškova

  1. #51
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Citiraj Zorana prvotno napisa
    Kako uklapate kupovinu povrca u tjedne jelovnike? Nekako mi je bezveze kupiti subotom komad povrca koji cu koristiti npr. u cetvrtak. Vjerujem da bi i tada bilo bacanja u smece.
    Zorana, koliko se sjećam bečkih akcija, obično je u jednom lancu dućana cijeli tjedan jedna-dvije biljke na akciji, pa lijepo vidiš u prospektu što te čeka na popustu i isplaniraš si obrok s tim povrćem. Znači, ne moraš kupiti deset brokula odjednom, nego ju kupiš upravo onaj dan kad ti je potrebna. Idući dan kupiš nešto drugo što je na akciji, a zatim promijeniš dućan.

    Catch je u tome da usput ne kupiš tri Milke, dva paketa čipsa i jedan prefini dezić.

  2. #52
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Citiraj Zorana prvotno napisa
    Kako uklapate kupovinu povrca u tjedne jelovnike? Nekako mi je bezveze kupiti subotom komad povrca koji cu koristiti npr. u cetvrtak. Vjerujem da bi i tada bilo bacanja u smece.
    Tako što četvrtkom nemamo povrće za ručak
    Povrće potrošimo u ponedjeljak, utorak, ev. srijedu ono koje može dulje stajati (npr. prokulice).

  3. #53

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Nekako mi je malo previse ovo s Milkama.
    Sto se ruckova tice, totalno me ubija u pojam nedostatak ideja i povremena djecja izbirljivost. Ono...aha, karfiol je na snizenju. Ok, sta cu s karfiolom?
    Da se zezam s pohanjem istog, uz troje djece mi pola dana ode na pripremu takvog rucka. Da ga skuham ko varivo, nece Jasena. Da ga dinstam s bijelim lukom, nece Zorka ni muz...itd. A onda treba i prilog uz to..... U medjuvremenu, karfiol je vec kupljen i stoji u frizideru.....Meni pada napamet neki brzi i jednostavniji rucak, karfiol i dalje stoji. I u narednih par dana vrlo je izvjesno da ce odletit u smece. :/

  4. #54
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    karfiol izreži na sitne cvjetiće, i malo prokuhaj. napravi gušću masu za palačinke, i u tu masu umači karfiol.

    stavljaj ga pohati u visoku usku posudu s masnoćom, i vadi na ubrus za upijanje masnoće.

    brzo je gotovo

  5. #55

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno


  6. #56
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,598

    Početno Re: re

    Citiraj sorciere prvotno napisa
    aaaa, još jedna kartičarka!

    ovo što si napisala - zapravo je prvi korak do rješavanja "zašto"...

    probaj si u "primamljivoj" kupovini postaviti pitanja koja sam napisala u nekom prethodnom odgovoru... ili si ih formuliraj na svoj način...
    Karticarka sam i doslovno (radim u banci na IT podrsci karticnom poslovanju ))

    Tvoja pitanja su odlicna, samo sto kad mene ponese, ja uvijek nadjem meni odgovarajuce razloge. Slicno mi je savjetovala i jedna kolegica, ona UVIJEK priceka jedan dan i vrati se po komad robe - kaze da cesto doma kad prespava zakljuci da joj to i ne treba (bas kao i taj sako). Ja sam impulzivni tip koji odmah, ali odmah mora kupiti ono do cega mu je stalo (na svog taticu). Ali u zadnje vrijeme se puno bolje kontroliram, MM me spusta na zemlju, i masu puta odustanem bas zbog njega, neugodno mi donijeti peti slicni komad doma, mada znam da cu od njega dobiti samo zavrtanje ocima kao komentar.

    Sanja, nazalost, najcesce spadamo u onu najgoru kategoriju kupaca. U kupnju idemo s popisom, ali onda napravimo i djir po svim redovima da vidimo 'sta smo zaboravili' pa natrpamo kolica svim i svacim. :/ U zadnje vrijeme se trudimo vikendom razmisliti sto cemo jesti taj tjedan, kupimo namirnice i onda manje i trosimo i bacamo. Jos uvijek je spiza ogroman izdatak i znam da ga mozemo jos srezati.

  7. #57
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno Re: re

    Citiraj summer prvotno napisa
    Sanja, nazalost, najcesce spadamo u onu najgoru kategoriju kupaca. U kupnju idemo s popisom, ali onda napravimo i djir po svim redovima da vidimo 'sta smo zaboravili' pa natrpamo kolica svim i svacim. :/ U zadnje vrijeme se trudimo vikendom razmisliti sto cemo jesti taj tjedan, kupimo namirnice i onda manje i trosimo i bacamo. Jos uvijek je spiza ogroman izdatak i znam da ga mozemo jos srezati.
    Isto!
    ali nas sad spasava internet kupovina (ovo je reklama za Mercator). troskovi shoppinga su nam otprilike duplo manji.

  8. #58
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    Citiraj Zorana prvotno napisa
    Sto se ruckova tice, totalno me ubija u pojam nedostatak ideja i povremena djecja izbirljivost. Ono...aha, karfiol je na snizenju. Ok, sta cu s karfiolom?
    Da se zezam s pohanjem istog, uz troje djece mi pola dana ode na pripremu takvog rucka. Da ga skuham ko varivo, nece Jasena. Da ga dinstam s bijelim lukom, nece Zorka ni muz...itd. A onda treba i prilog uz to..... U medjuvremenu, karfiol je vec kupljen i stoji u frizideru.....Meni pada napamet neki brzi i jednostavniji rucak, karfiol i dalje stoji. I u narednih par dana vrlo je izvjesno da ce odletit u smece. :/
    ovako je i kod nas

  9. #59
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    ozbiljno? pronađeš online sve što inače kupuješ? meni se učinilo da su ponudili samo skuplje proizvode i one koji im inače ne idu.

  10. #60
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    pronađeš online sve što inače kupuješ?
    poanta je bas u tome da ne nadjem

    salim se. nadjem gotovo sve sto mi treba. ima par namirnica koje mi fale, ali to mi je prihvatljivi gubitak u usporedbi s ustedom vremena, novaca i zivaca (inace smo shoppinge obavljali s klincima).
    bojala sam se u pocetku kupovanja mesa, hoce li donijeti skroz svjeze, ali ispalo je skroz ok.

  11. #61
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ja ne znam unaprijed kupovati :/
    odredim što ću danas za ručak, odem u dućan i kupim.
    jutros sam u 7:30 kupovala današnje namirnice jer jednostavno ne znam drugačije.
    na sreću, nisam od onih koje obilaze police i trpaju: kupim stvarno samo ono što mi je za taj dan potrebno.

  12. #62
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    pronađeš online sve što inače kupuješ?
    poanta je bas u tome da ne nadjem

    salim se. nadjem gotovo sve sto mi treba. ima par namirnica koje mi fale, ali to mi je prihvatljivi gubitak u usporedbi s ustedom vremena, novaca i zivaca (inace smo shoppinge obavljali s klincima).
    bojala sam se u pocetku kupovanja mesa, hoce li donijeti skroz svjeze, ali ispalo je skroz ok.

  13. #63
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    apri, ali to je samo povrće i voće. to i ja kupim po potrebi.

    a deterdženti, kozmetika, suha hrana?

    no, ja uvijek kupujem s popisom i rijetko se zalomi višak (čak se i u dm-u suzdržavam, iako teško ).

  14. #64
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    deterdžent kupim kad potrošim bocu ili vrećicu, ništa se neće dogoditi ako jedan da ne operem veš.
    kozmetiku, isto kad vidim da nestane (jedino pastu za zube i sapun imam po jedan u rezervi).
    suhu hranu ne kupujemo, samo kada dolaze gosti.

    daleko smo mi od šopingholičara, nikad se ne zaigramo (aj, jutros sam orki kupila onu rozu valentinovsku dekicu za 30 kuna, ali takve stvari vječito vučemo na putovanja, pa nam dobro dođu)

  15. #65
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    suhu hranu ne kupujemo, samo kada dolaze gosti.
    ne koristiš brašno, rižu, tjesteninu?

    ok, ja drugačije - sastavim popis i kupim sve na jednom mjestu (odn. dva). a na grijeh bi me više vukli svakodnevni odlasci u dućan (što ću kupovati samo omekšivač - mogla bih i ovu čokoladu...).

  16. #66
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    pa imam staklenke u kojima to stoji i to se dokupljuje prema potrebi, nikada nemam više od jednog pakovanja.
    sad si me natjerala da idem provjeriti i vidim kako imam pola kile brašna, a danas planiram peći kruh za koji mi treba 700 grama (jedan litalin fantastičan recept).
    znači, opet u dućan.

  17. #67
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    to su iznimne situacije 8)

    ne radim ni ja zalihe od 5 ajaxa ili 10 kila brašna, nikad doma nemam više od kile i pol.

    izazivaš s tim kruhom, a?

  18. #68
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    molim osoblje da ne zachatava...

    nego, jel vas dvije imate tekicu ili tabelicu u koju upisujete troškove?

  19. #69

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    488

    Početno re

    Sve sam lijepo pročitala , razmišljam o tome već dva dana.
    I upravo sam si svečano priznala da to nije za mene.

    Jednostavno to nisam ja, nemogu zapisivati svaki trošak u neke kolonice i onda to proučavati. Jest da bi bilo lijepo uštedjeti extra, ali koštalo bi me živaca i živaca.
    Ovak ja lijepo kupim šta mi se kupuje i više o tome ne razmišljam.

  20. #70
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj sorciere prvotno napisa
    nego, jel vas dvije imate tekicu ili tabelicu u koju upisujete troškove?
    ja nemam, nego skupim račune pa na kraju mjeseca zbrojim kako bih znala koliko da ostavim za špeceraj za sljedeći.

  21. #71
    mirjana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    997

    Početno

    jel ima negdje na netu za skinuti (besplatno, naravno - ipak štedimo ) neke excel tablice za upis troškova?
    ja sam ih kao krenula sama raditi pa umjesto da pišem troškove ja crtala tablice (pa još mi ovo fali pa ono, pa sve izbrišem jer mi se ne sviđa cijeli koncept... sami izgovori da ne krenem s popisom troškova )

    jedno vrijeme smo pisali u tekicu pa smo prestali

  22. #72
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Hm, tablice mi ne trebaju. Otvorim online račun za kartice, i zbrajam: hrana toliko, DM toliko, benzin toliko, ostalo toliko .. znam po dućanu kaj je kaj Svaki tjedan si MM i ja dodijelimo novce za kave i sitne troškove, svaki tjedan imam određeno za plac i kruh/sitnice u dućanu.
    Mami mjesečno dam novce za meso i ribu. (opet, sve probijem - jel' bi mi tablice pomogle, pitam se :/ )

  23. #73
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj mirjana prvotno napisa
    jel ima negdje na netu za skinuti (besplatno, naravno - ipak štedimo ) neke excel tablice za upis troškova?
    ja sam ih kao krenula sama raditi pa umjesto da pišem troškove ja crtala tablice (pa još mi ovo fali pa ono, pa sve izbrišem jer mi se ne sviđa cijeli koncept... sami izgovori da ne krenem s popisom troškova )

    jedno vrijeme smo pisali u tekicu pa smo prestali
    ima... potražit ću link kad dođem doma, pa ću ga staviti (valjda se nije izgubio )

    iako - za mene su to samo okvirne tablice. ja si svoje prilagodim onom što meni paše.

  24. #74
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    ok, ja isto pišem ali ne sve, nego uglavnom krupnije stvari.

    Kaj vi, koji pišete fakat stavljate sve unutra.

    Na kraju mjeseca uvijek imam dosta love (par tisuća kn) koje ne znam gdje su. Odnosno to je plac, kava, svakodnevni kruh , mlijeko i sl i onda ja to nazovem zezancija, i s tim mi se fakat ne da zezati gdje smo ih potrošili

  25. #75
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    i još nešto - to je ideja MMa.

    Ja osobno imam neki klik u glavi, i bez pisanja ili prevelikog razmišljanja, uvijek otprilike znam kakvo mi je stanje na računu, i pišem samo zbog MM-a. Njemu je to nekako zgodno, pa nek mu bude.

  26. #76
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa
    Kaj vi, koji pišete fakat stavljate sve unutra.
    da

    to je smisao praćenja troškova...

    nakon toga dolazi analiza...
    iza analize dolazi kontrola...



    nije jednostavno (iako tako izgleda) u startu krenuti s analizom i kontrolom. zato si slobodno daj i par mjeseci vremena za praćenje, prije nego kreneš u analizu i kontrolu...

  27. #77
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    da, ja pišem stvari tipa režije, vrtić, benzin, kredit. A ovo sitno (čega fakat na kraju ispadne puno) ne bilježim

  28. #78

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    488

    Početno re

    Jel upisuju i muževi svoje troškove u te tablice' ili ima svako svoju?
    Jel muž daje ženi plaću, pa ona raspolaže svim sredstvima?

    Mi imamo svako svoju lovu i uopće ne znam kak bi sve to pohvatala :/

    Od zadnje plaće sam kupovala samo hranu, muž je platio režije. Nisam kupovala nikakve skupe stvari (torbice, čizme i sl) A opet sam cijelu plaću potrošila. :shock: A na šta, nemam pojma. Nisam ni za djecu nešto posebno trošila, neke knjigice i sitnice.

    Stvarno ću sutra probati s tom tablicom, pa kud puklo. Molim podršku

  29. #79
    mamaduda avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Postovi
    919

    Početno

    evo pratim sve što ste napisale i stvarno imate super ideja

    i ja se već neko vrijeme bavim ovom temom, u principu tako da pazim na što trošim, gledam gdje mi je povoljnija kupnja, napisala sam si plan za čitavu ovu godinu (upisala sam po datumima one stvari koje su iste svaki mjesec, npr. režije, vrtić... i onda dodajem prema potrebi, recimo dodam u 6 mj. neki rođendan ili u 9 svadbu i tako)
    sada ste me motivirale da i napravim tjedni jelovnik

    evo ja sam imala spremljene dvije tablice u excelu:

    http://www.imamnovac.com/Tablica-za-...udzeta/80.aspx

    www.imamnovac.com/Download.ashx?FileId=11

  30. #80

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Maxovamama

  31. #81
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa
    Na kraju mjeseca uvijek imam dosta love (par tisuća kn) koje ne znam gdje su.
    Pa to je zato što ne pišeš sve.

    Mi pišemo sve do zadnje lipe. To ne znači da si neću kupiti čokoladu ili neku sličnu glupost, nego ću zapisati da sam potrošila xx kn na čoksu, prvenstveno zato što se takvih čokolada, peciva, kavica i sličnih sitnica skupi i na kraju mjeseca se fakat pitaš gdje ti je lova.

    Citiraj sorciere prvotno napisa
    zato si slobodno daj i par mjeseci vremena za praćenje, prije nego kreneš u analizu i kontrolu...
    Upravo tako. Mislim da je bit baš u tome da par mjeseci trošiš upravo onako kako si navikla, ali sve zapisuješ. Dva-tri mjeseca zapisivanja ti je dovoljno da skužiš obrazac po kojem (objektivno) trošiš i da zatim doneseš odluku hoćeš li mijenjati navike ili nećeš. Dakle, nije toliko bitno na što trošiš, nego da znaš na što trošiš, da znaš koliki je to mjesečni ili godišnji iznos i da smatraš da je to u redu, a ne da se grizeš.

    Citiraj maxovamama prvotno napisa
    Jel upisuju i muževi svoje troškove u te tablice' ili ima svako svoju?
    Jel muž daje ženi plaću, pa ona raspolaže svim sredstvima?
    Pa, mislim da ti to ovisi o organizaciji financija svake pojedine obitelji.

    Mi imamo svaki svoj račun, ali su nam spojeni i uopće ne gledamo koja je čija lova.

    Tabelu obično ispunjava mm (ja nemam strpljenja za to), s tim da mu ja tijekom dana sve račune stavim na hrpicu, a ono što sam platila bez računa zapišem na papirić, on to navečer nađe uvijek na istom mjestu, doda svoje račune i u par minuta lijepo zapiše.

    U vašem slučaju mislim da bi zajednička tablica bila dobro rješenje, uz dogovor da svatko od vas zaista da sve troškove na uvid. Znači, ne "kupio sam pecivo i nešto sitno sam dao za sendvič i otišao sam na cugu", nego točan iznos.

    Zorana, u vezi karfiola i ostalog povrća, pogledaj ovdje: http://www.chefkoch.de/rs/s0g63/Auflauf-Rezepte.html

  32. #82
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    Citiraj Sanja prvotno napisa
    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa
    Na kraju mjeseca uvijek imam dosta love (par tisuća kn) koje ne znam gdje su.
    Pa to je zato što ne pišeš sve.
    istina. mi sve veće račune plaćamo karticom (od špeceraja do cipela) ali ne pratimo sitne dnevne troškove - i uvijek se čudimo kamo su iscurili novci.

  33. #83
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Mi si za sitne dnevne troškove dodijelimo određenu količinu novaca, tj. iz plaća znam koliko trebam odvojiti za 'džeparce' i 'svakodnevni dućan' (kao i za plac, meso, frizere, etc.), pa mi je tak svejedno jesam li popila kavu ili kupila pecivo.

  34. #84
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    ja se zapravo pribojavam što bih otkrila da počnem zapisivati :/

  35. #85

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    ja se zapravo pribojavam što bih otkrila da počnem zapisivati :/
    Pogodak u centar problema

  36. #86
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Citiraj Natasa30 prvotno napisa
    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    ja se zapravo pribojavam što bih otkrila da počnem zapisivati :/
    Pogodak u centar problema
    I njegovog rješavanja.

  37. #87

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    361

    Početno

    Mi svoje troškove pratimo 2 mjeseca. Zapisujemo svaku lipu. Situacija je izvanredna jer se bebica treba roditi sljedeći mjesec pa kupujemo više nego inače.
    Ali primjetila sam da puno ode na hranu koja se baca. Zato se slažem da itekako treba planirati obroke, a ne na primjer kupiti tikvice jer lijepo izgledaju u dućanu.

    I još jedan trošak od kojeg boli glava - kamate za minus na tekućem, iz kojeg nikako da se iskobeljamo

  38. #88
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    http://www.mediapositiva.hr/Default.aspx?sid=2098

    Kamo ide sav taj novac

    "Kada sam shvatio da je važnije posvetiti se povećanju prihoda nego traženju načina smanjenja troškova, posao je počeo napredovati", rekao je Hrvoje Prpić, bivši vlasnik HGspota i financijski slobodan tip. Što o svemu tome više kaže, pročitajte ovdje.

    Filozofija usredotočenja na prihode vrijedi i u sferi osobnih financija. Pod uvjetom da znate kakve troškove imate. I zašto. Ako ste poput zimske službe, koju snijeg svake godine iznova iznenadi, ili poput mene koja se svakog svibnja opet začudim registraciji auta, od velike pomoći može biti najobičnija tablica vođenja prihoda i rashoda.

    Dugo sam se opirala toj ideji. Kao prvo, tko će se disciplinirati svaki dan nešto zapisivati? Kao drugo, zbilja mi se nije dalo suočavati sa jasnom slikom onoga što jest. Draže mi je bilo glavinjati u magli.

    Kad sam konačno skupila hrabrosti upustiti se u taj eksperiment, pokazao se kao jedan od najkorisnijih. Držala sam se prosječno svjesnom osobom. Činilo mi se da uglavnom znam što radim. Aha. Mo'š mislit. Nakon dva mjeseca vođenja dnevnika prihoda i troškova (optimalna dužina vježbe je tri mjeseca) bilo mi je jasno kao dan da sam izvan kontrole na dva polja. Na slatkišima i nedostatku ciljeva.

    Moja tablica je pokazala da mjesečno više od jednog Starčevića ode na kekse, kolačiće, čokoladice i ostale slatke radosti. Na stranu financije - mogu li si to priuštiti s zdravstvenog aspekta? Prvi idući korak bio traženje podrške i pomoći u skidanju sa šećera. Natezanje još uvijek traje. Nekad bitku dobivaju kandirane, a sve češće neušećerene figurice.

    Druga neugodna strana tablice pokazala se u činjenici da sam, bez obzira koliko zaradila, uvijek bila na nuli. Nisam imala nikakvu ideju što bih konstruktivnije napravila s novcem, pa bih ga onda jednostavno potrošila na prvo što bi mi palo na pamet. A često mi glavom prolaze nebulozne misli.

    Činite li ono isto ono što ste i do sada činili, dobit ćete iste rezultate.

    Jim Rohn


    Ovotjedna ideja nije baš najzabavnija, ali je izuzetno korisna. Odvažite se i krenite s tablicom. Sjetite se da pet ili šest dana svakoga tjedna provodite po osam sati na poslu. Često i više. Pridodajte tome još sat ili dva dnevnog putovanja, ukoliko radno mjesto nije preko puta kuće. Tome pridodajte još ne znam koliko minuta ili sati koje potrošite brinući se oko posla u svoje slobodno vrijeme.

    Svi mi mijenjamo veliki komad svog vremena i energije, odnosno svog života, za određenu količinu novaca. Kad je već tako, onda se pobrinite da znate kamo taj novac odlazi. I pobrinite se da za njega dobijete odgovarajuću protuvrijednost. Neka odlazi na ono što doista cijenite.

    Tablicu mjesečnih troškova možete pogledati ovdje. Premodelirajte ju prema svojim potrebama. Pogledajte i tablice za vođenje kućnog budžeta Gordana Horbeca. Možda vam one budu praktičnije. Ako nešto nije jasno, pišite. Ili samo javite kako vam ide.




    dobro je pročitati i ovaj članak , a na njemu su i linkovi za tablice...

  39. #89

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    bas super...
    i tablice su dobre...
    ja vec mislila skenirati i uploadati svoju biljeznicu ( i jos je na njemackom) ali ovo je fantasticno u exelu, ne moras ni racunati (osim ako to ne volis kao ja, meni je to kao kad sam se kao djevojcica igrala banke/poste/ureda )

  40. #90
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    meni se ne da zapisivati sve. Skoro svaki dan sam na placu i to fakat ne zapisujem. I ta cifra nezapisanih troškova je svaki mjesec otprilike ista i znam šta u nju spada. I fakat neću promijeniti ništa u našim navikama ako to počnem zapisivati. Jednostavno nazovem tu rubriku "zezancija" iako plac nije zezancija.

  41. #91

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    lucky day, ovo s kuvertama za svaki tjedan nije loša ideja, probat ću.

    Ima još jedna stvar-znam da postoje jeftiniji i skuplji ručkovi, al znate li kolika je razlika???

    grah je relativno jeftin i zdrsav izbor, slanutak, ječam i sl.također, kiselimkupus sa suhom svinj. također, tjestenina sa pomidorima ultra jeftina, piletina i puretina su znatno jeftiniji od junetine i teletine, plava riba je zdrava i često jeftinija od bijele, ovo trebam malo još razraditi-razmišlja li još tko u ovm pravcu'

  42. #92

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    makita,

    ja se u principu i držim toga da su mi jeftiniji ručkovi skoro uvijek zdraviji... iako većinu povrća imam u vrtu (a i poneku voćku) opet mi se skupi čudo toga što trebam kupiti... pa ako već odlučim potrošiti više potrošim radije na ribu jer sam još nedovoljno informirana o morskim otrovima :/ ... jer kad pogledam koliko plaćam junetinu a nafilana je svim mogućim antibioticima, hormonima rasta i tko zna čim već odmah odustanem. .. i izvadim iz škrinje komadić one svinjice koju sam odgojila doma ili odem na peškariju pa kupim neku ribicu... i nadam se da nije plivala ispod riječke rive...
    evo ti još jeftinih ručkova... kumpir na juhu (krompir na ploške, rajčica, luk, začini, (paprika) i nek se kuha), pašta s bilo čim, pura s jogurtom, zelenje + 2 jaja( :D ),

  43. #93

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Ja sam jutros napravila spisak namirnica potrebnih do iduce subote. Kupila sam nesto brasna, mlijeka, secer, kavu, neke sitnice tipa sirni namazi, jogurti, za muza kobasicu , par cokolada....
    Do subote planiram kuhati corbu od mahuna, spagete, corbu od lece, ljevak ili zljevanku od spinata, umak od graska i mrkve s pire krompirom, kiseli kupus sa suhim mesom....Kruh cu sama peci. Nadam se da cemo izdrzati do subote bez ducana. Za sve potrebno sam potrosila 50 i nesto sitno eura. Al u odnosu na dosadasnje svakodnevno pohodjenje ducana i redovno ostavljanje po 15-20 eura na gluposti, ocekujem neke pomake....Sigurna sam da tu lovu mozemo pametnije potrositi.

  44. #94
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Ja uvijek napravim plan ručaka za čitav tjedan i prema njemu popis za dućan. Tako sam i jučer, i na to je MM u dućanu potrošio ravno 500 kn.
    Potrošio je još i skoro 200 kn na placu. Mene živo zanima trošim li ja puno ili malo jer stalno pričamo o planiranju i štednji a ne spominju se iznosi, evo Zorana je prva spomenula 50 eura.
    Evo što ću kuhati - lazanje, karfiol sa piletinom, grah,bolonjez od puretine, ribu (to još moramo kupiti!), štrukle.

  45. #95

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Ovih mojih pedeset i nesto eura je otislo strogo za hranu. Dvije-tri sitnice tipa kiseli kupus, vrecica s lecom i spagete vec imam doma od prije. Vjerujem da bi racun bio malo veci ako bi mi nestalo npr. praska za ves ili paste za zube. Ali, uzevsi u obzir i te higijenske potrepstine i pazljivo biranje kvalitetne ili relativno kvalitetne hrane po kojekakvim snizenjima, ne vjerujem da bi tjedno otislo iznad 70-ak do maksimalno 80 eura.

  46. #96
    retha avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    zemlja neizlazeceg sunca
    Postovi
    1,599

    Početno

    Citiraj Sanja prvotno napisa
    Najmanje troše vrhunski kuhari koji nemaju čvrsti tjedni jelovnik, nego dođu u trgovinu, vide koje su namirnice tog tjedna na akciji i na njima baziraju tjedni jelovnik, s tim da na licu mjesta odmah kupe i sve potrebne dodatke. Znači, ako je taj tjedan kelj po redovnoj cijeni, a poriluk na akciji, kupit će poriluk, ako je piletina po normalnoj cijeni, a junetina na akciji, uzet će junetinu, i sl.
    Pa ti vidi hoćeš li srijedom jesti grah.
    Ha,ha onda sam ja vrhunska kuharica..
    Okej..ne kupujem tjedan dana unaprijed nego 3 do 4, i u ducan ne idem cesce od toga. Mjesecne kupnje ne obavljamo jerbo nemamo auto (valjda smo jedina obitelj bez auta, bar na benzin ne trosimo..stednja,stednja) i nema sanse da nosimo gomilu stvari odjednom po busevima i autobusima.
    Tu nema puno malih ducana..a oni koji postoje uglavnom sluze za kupit neku sitnicu...iako u njima najvise srecem ekipu koja kupuje alkohol+cigarete. Moj frend drzi mali ducan..a unutra sam nesto kupila svega par puta..mogu na prste prebrojat.
    I ozbiljno..kad got mene netko pita sta inace kuham, odgovaram "Ono sto je na akcijama!" I super smo zdravi i mrsavi..to sto ponekad kupim cokoladu vise manje ne zivciram se..jerbo me to zbilja veseli.

    I necu srijedom jesti grah jerbo ga nikad nema na akciji..osim u konzervi za kojima nisam luda.
    Znaci sistem iznenadenja..jedem ono sto je akciji. I nis nam ne fali.

  47. #97

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    I mi smo bez auta pa sam se sad u subotu bas fino nasetala. :/

  48. #98

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    620

    Početno

    Hvala, potakle ste me da počnem voditi evidenciju troškova je r su polako stvari izmakle kontroli

  49. #99
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Ja zapravo imam taj problem tj. situaciju da odnedavno plaćam prilično visoku (za moje pojmove) ratu stambenog kredita; i prije sam vodila evidenciju o troškovima, ali sam mogla bezbrižno probijati iznose koje sam odredila za pojedine stavke -a sad više ne mogu.

  50. #100

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Zagreb, Knežija
    Postovi
    341

    Početno

    Baš ovih dana razmišljam o ovome, hvala na linkovima za tablice, moram se samo odlučiti za jednu.

    Mi smo svoje financije počeli sređivati na dugoročno tako da smo si digli kresit za minuse (bili smo svaki po 200-300%) jer je ipak kamata za kredit manja od onoga što plaćamo za minus. I naumili smo raspolagati samo sa kešom i mojim Amexom.

    Također sam čula dobru ideju, a da ju niste spomenuli, kolegica sa mužem svaki mjesec stavlja svaki po 100 kn za registraciju tako da ih ne iznenadi kada stigne.

    Što se kuhanja tiče, šoping nam nije baš kontroliran ali se trudimo tako da smo počeli primjenjivati umjesto vikend planiranje, vikend kuhanje , kupimo na placu, skuhamo, dio smrznemo, nosimo to za gablec a uvijek ima koja porcija u škrinji kada nam se ne da kuhati (pa čak i vikendom); tako uštedimo i novac i vrijeme

    Da li je netko bio na tečaju s početka ove teme, i kak je bilo?

Stranica 2 od 7 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •