Stranica 2 od 9 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 433

Tema: Motorika- 2. dio

  1. #51
    malena beba avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    dalmacija
    Postovi
    8,636

    Početno

    snjeska bravo za puzanje!! :D

  2. #52

    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    244

    Početno

    EEG nismo radili. Ovo je bio 3 uzv i sad se pokazala asimetrija, do sad je bilo sve super i doktorica je rekla da za 2 i pol mjeseca dođemo ponoviti uzv pa će onda vidjeti što dalje. Kaže da postoji mogućnost da je tijekom trudnoće Ivan ostao bez zraka u nekoj fazi. Mi vježbamo handling, nadam se da će sve biti ok.

  3. #53
    malena beba avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    dalmacija
    Postovi
    8,636

    Početno

    veda a kako vas nije uputila na eeg ako je uocila nekakvu asimetriju :?
    uopce, cude me ti doktori, mi smo isli dva puta na eeg iako je ultrazvuk (koji smo radili 5!! puta) uvik bio uredan.

  4. #54

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    420

    Početno

    mi smo imali problem sa nedostatkom zraka pri porodu. To sam izvlačila iz konteksta otpusnog pisma jer su svi dr.i inzistirali da je sve u redu (što me naravno raduje) . Dobili smo samo usputnu preporuku da radimo vježbice a juče na kontroli kod neonatologa nalaz kaže da je sve u "širim granicama normale" :? pa šta god im to imalo značiti. :?

  5. #55
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    "u širim granicama normale" znači da neke stvari djeca rade između x i y mjeseci života, a tvoje djete možda mrvicu kasni i na gornjoj je granici ali nema nikakve druge smetnje ili oštećenja pa se nalaz smatra urednim.

    UZV i EEg su sasvim različite pretrage i ovisno o dijagnozi ili sumnji na dijagnozu, fizijatri ili pedijatri preporučaju određenu vrstu pretrage. UZV-om se vidi struktura mozga, režnjevi,, komore i sl - dakle može se vidjeti "fizičko" oštećenje, tipa odumrle stanice koje se obično manifestiraju u obliku šupljina. Na EEg nalazu se vidi "kemijska" ili "elektropromjena" u muzgu. Dakle te su pretrage jaaako različite.

    Eto, i mi obavili nove pretrage na tri mjesta i dobili iste dijagnoze, ali različite preporuke. Dystoni sy (hipo - normo), opistotonus, lijeva ruka tromija.
    Preporuke se u nekim stvarima tako kose, da ne znam kome da vjerujemo, a moramo se odlučiti gdje ćemo na vježbe.

  6. #56
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    Još jednom preporučam svakome tko imalo sumnja na bilo što, da ode na pregled, da nauči vježbe i da ih provodi jer one definitivno pomažu.
    Pod vježbama treba isto tako razlikovati pasivne i aktivne vježbe. Pasivne vježbe (one kad vi radite neke pokrete sa bebom) dobre su samo u prvim mjesecima života. Već nakon trećeg one se ne preporučaju (osim kod jako loših dijagnoza paralize). Ono što se nakon toga vježba je handling i poticanje djeteta da nešto sam napravi. To se ne može naučiti samo od sebe već vam to netko mora pokazati. Kako potaknuti djetetovu ruku da bi zarotiralo tijelo, kako pomaknuti nogu da bi raširio ruke isl. Zvuči nevjerojatno, zar ne? Ali funkcionira ako pokaže stručnjak.

    I nije sramota da s djetetom idete na vježbe. To je za dobro vašeg djeteta.

  7. #57
    Lucija Ellen avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,478

    Početno

    Slazem se, Andrea!

    nego, zanima me, moja beba sama draga svoje lice i opipava uske. Jel to normalan dio razvoja?

  8. #58
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    Oh DA!!!

    To se zove shema tijela. Djete uči o svom tijelu i razvija motoriku, jer svoje lice treba "naučiti" upoznati i prepoznati. To je nešto što djete ne može vidjeti (osim u ogledalu, a pitanje je kad prepoznaju sebe u ogledalu), te je to način da postane svjesno da je TO što dira NJEGOVO lice, koje je dio njega.

  9. #59

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    420

    Početno

    AndrejaMa vidim da ti je dosta poznata problematika motorike i različite pretrage pa da pitam-znaš li što znači u uzv nalazu mozga "pojačana ehogenost"?

  10. #60
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    Ako se ne varam, radi se o krvarenju l. ili ll. stupnja. Možeš pročitati na http://hpps.kbsplit.hr/hpps-2004/07.pdf nešto više o tome.

    To nestaje vježbanjem nakon nekoliko tjedana ili mjeseci.

  11. #61
    Lucija Ellen avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,478

    Početno

    Hvala! I mislila sam da je ok, ali kako sam na iglama i oprezu, bolje da pitam!

    Uglavnom, mi smo (potaknuti vasim uputama i mojom paranojom ) krenuli kod jedne privatne fiziterapeutice na vjezbice. Izvijanje je bilo zbog zelje da se okrene. Nakon samo dva posjeta ft, moja beba s cetiri i pol mjeseca okrece se s trbuha na ledja i s ledja na trbuh i to obostrano a ne moram ni reci da skoro uopce ne izvija! Jako je bitno da strucnjak pokaze kako raditi s bebom. ja sam nekako i slutila da je izvijanje bilo jer se zeli okrenuti ali nekako mi je sve to bilo rano i bila sam bas u strahu. sad sam puno mirnija.

    osim toga, pokazala nam je kako da je poticemo da posve otvori sakice (koje su joj ponekad u trbusnom polozaju znale biti poluzatvorene) i sl.

    I jos nesto: moje dijete toliko uziva u igri s fiziterapeuticom, da vam nemrem opisati i definitivno je odlazak na te vjezbice jako dobra stvar koju sam poduzela i za nju i za sebe! Osim toga, sreca je i da je ta fizioterapetuca jedna tako topla osoba koja osvaja djecu a i veliki strucnjak koji radi bas s bebama!

    Hvala curama koje su mi je preporucile (prepoznat ce se) i svima koje ste me potaknule na akciju!

    Tako da se slazem s uputom da treba nesto poduzeti i definitivno - vjezbanje nije nikakva sramota, pa to je samo dokaz da se brinemo za svoje dijete i njegov motoricki razvoj.

    Opcenito, vjezbe bi trebao prepisati fizijatar, ali ja nisam imala snage cekati na termin (koji na Goljaku imamo u ozujku) pa sam otisla jednom privatnom neuropedijatru koji se slozio da mozemo vjezbati ali je odluku o tome koliko i kako prepustio fizioterapeutu (jer nismo neki kompliciran slucaj, valjda...) ali mislim da nacelno nije takva procedura, da bi zapravo fizijatar trebao propisati sto da se vjezba, pa svakako preporucujem svima koji imaju sumnje da radije idu tim putem. Ako imaju strpljenja i nisu paranoicni kao ja

  12. #62

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    420

    Početno

    Citiraj AndrejaMa prvotno napisa
    Ako se ne varam, radi se o krvarenju l. ili ll. stupnja. Možeš pročitati na http://hpps.kbsplit.hr/hpps-2004/07.pdf nešto više o tome.

    To nestaje vježbanjem nakon nekoliko tjedana ili mjeseci.
    O Bože!!!

    Meni su na izlasku samo rekli da uzv mozga treba pnoviti ali da će to biti u redu!
    u nalazu stoji ovo: trakasto pojačana ehogenost uz prednje rogove lateralnih komora, u pleksusu prosvjetljenje 3,5puta 2,3 mm, pleksus zdepast, pojačane ehogenosti,drenažni sustav prohodan.

    može li mi netko ovo objasniti?

  13. #63
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    mozarela, pa to nije ništa strašno!
    To ima 90% djece, kod nekih jače, kod nekih slabije!
    Najbolje da se posavjetuješ sa fizijatrom ili neuropedijatrom.

    Moje oboje djece to ima, Matej jače, a sada je savršeno zdrav i motorički čak napredniji 2,5 godišnjak.

  14. #64

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    420

    Početno

    Citiraj AndrejaMa prvotno napisa
    mozarela, pa to nije ništa strašno!
    To ima 90% djece, kod nekih jače, kod nekih slabije!
    Najbolje da se posavjetuješ sa fizijatrom ili neuropedijatrom.

    Moje oboje djece to ima, Matej jače, a sada je savršeno zdrav i motorički čak napredniji 2,5 godišnjak.

    grlim te i ljubim zbog ovih riječi! nemaš pojma koliko je neprespavanih noći iza mene a dr.i su tako šturi u objašnjavanju!
    odnosno dr mi cijelo vrijeme govori da je sve u redu ali teško je to objasniti nekome tako hipohondričnom kao što sam ja!

    uzimam si za slobodno pitati ako opet protiltam na nekom problemu po tom pitanju!

    hvala još jednom!

  15. #65
    tonina avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    356

    Početno

    Dajte molim vas koje vježbice raditi za poticanje okretanja s trbuha na leđa.Krene,ali ruke joj nekako smetaju
    Imamo 7,5 mj.Od 6 mj. se okreće s leđa na trbuh

  16. #66
    Lucija Ellen avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,478

    Početno

    Probaj se ti okrenuti i vidi koje polozaje radis! jedna rukica mora biti skroz naprijed a druga skvrcena. nogica lagano savinuta. Ali to treba pokazati fizioterapeut, mislim da ovako moze bit vise stete nego koristi :/

  17. #67
    tonina avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    356

    Početno

    samo bih je malkice potakla..
    Ona bi,ali sva se iznervira jer ne zna kamo s rukom

  18. #68

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    4

    Početno

    Citiraj tonina prvotno napisa
    Dajte molim vas koje vježbice raditi za poticanje okretanja s trbuha na leđa.Krene,ali ruke joj nekako smetaju
    Imamo 7,5 mj.Od 6 mj. se okreće s leđa na trbuh
    i moj bebač sa 6 mj. i 3. tjedna se još muči sa okretanjem sa leđa na trbuh al je počeo polako kužiti. ja sam vježbala s njim tako da sam mu desnu rukicu malo savila i približila glavici, istovremeno mu savijem suprotnu nogicu u koljenu i polako mu pomognem da se okrene u desnu stranu. isto to vježbamo i u suprotnu stranu i ide mu super.

  19. #69
    Lucija Ellen avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,478

    Početno

    Citiraj tonina prvotno napisa
    samo bih je malkice potakla..
    Ona bi,ali sva se iznervira jer ne zna kamo s rukom
    Onu ruku koja je na strani na koju se okrece, lagano skvrcis a suprotnu ispruzis naprijed

  20. #70
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    I mi smo vjezbaci vec tjedan dana zbog stisnutih sakica, krizanja nogu, nesigurnosti na trbuhu i izvijanja. I evo, nakon svega tjedan dana moj malac se jucer sam okrenuo s leda na trbuh i danas je to ponovio jos puno puta. Na trbuhu je puuuuno sigurniji, lovi igracke, "pliva" i uziva.
    Noge dize visoko, stalno hvata stopala s rucicama a vjerujem da ce brzo i u usta s njima.
    Sakice manje stisce, jedino me to izvijanje jos muci iako meni izgleda kao da pokusava nesto vidjeti, kad mu prinesem igracku nize, on ostane lezat na boku i drzi glavu pravilno.
    Samo mi, molim vas, recite nesto. Da li je moja pedica ta odstupanja trebala primjetit? Jer neurologu i fizijatru su nas poslali dok smo bili u dnevnoj bolnici zbog neceg sasvim drugog.

  21. #71
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    I da i ne.
    To je jako teško primjetiti, baš ako su odstupanja teža.

    Ze vježbače

  22. #72
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    A što se okretanja tiče s leđa na trbuh:

    skvršiš nogicu u koljenu i gurneš prema kukiću (kao kod vježbanja kukova) i guzu drugom rukom malčice zarotiraš, nogicu skvrčenu prebaciš preko druge i malo pripomogneš. Ruka će slijediti trup. Rotacije radite pomoću zdjelice i trupa, a ne pomoću ručica.

    Pokušat ću snimiti pa linkati.

  23. #73

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,057

    Početno

    Ni mi se još ne okrećemo s leđa na trbuh, a s trbuha na leđa se okrenula jedno 2 puta, ali baš neće.

    Baš sam mislila pitat u ponedjeljak na fizikalnoj na koju idemo zbog kose zdjelice, kaj da radimo.

  24. #74
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Citiraj AndrejaMa prvotno napisa
    A što se okretanja tiče s leđa na trbuh:

    skvršiš nogicu u koljenu i gurneš prema kukiću (kao kod vježbanja kukova) i guzu drugom rukom malčice zarotiraš, nogicu skvrčenu prebaciš preko druge i malo pripomogneš. Ruka će slijediti trup. Rotacije radite pomoću zdjelice i trupa, a ne pomoću ručica.

    Pokušat ću snimiti pa linkati.
    Vjerovatno nisi primjetila, napisala sam gore da se okrece s leda na trbuh, vjezbali smo to i sad je to sam savladao i staaaalno se okrece, jedino jos nezna s trbuha na leda.

  25. #75
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    koksy, pisala sam općenito.

    A obrnuto je skoro isti postupak.
    Ako je beba oslonjena na rukice, koljeno gurneš prema kukiću, kao da ga postavljaš četveronoške i podvučeš koljeno pod trbuh i zarotiraš zdjelicu. Samo pazite na ručicu.


    I bravo za sve vježbače!! I najmanji napredak je veliko zadovoljstvo!

  26. #76

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    AndrejaMa, nemoj opisivati vježbice.
    Pristup fizioterapeuta je uvijek individualan, tako da vježbe koje vi radite nekom drugom mogu otežati razvoj. A da ne govorim da se opisane mogu krivo i shvatiti.
    Kksy, još je prerano da očekuješ rotacije s trbuha.

  27. #77
    Lucija Ellen avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,478

    Početno

    Slazem se.

  28. #78
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    OK, prihaćam komentar, ali...

    Okretanje nije vježba i ona se radi na jedan jedini ispravni način. Do sada sam u životu vidjela kako to radi 6 različitih fizioterapeuta i to svi rade na identičan način. Rotacije su do 6. mjeseca stvar koja se podrazumjeva, nije uvjet i nije strašno ako se ne radi. A da treba poticati, treba. Možda uz stručniju pomoć od moje malenkosti. Ja sam samo htjela pomoći savjetom mamama koje žele olakšati svojoj djeci koja žele, a ne znaju kako. Sve se uči, pa tako i to.

  29. #79

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    AndrejMa, znam da je to bilo u najboljoj namjeri

  30. #80
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Ali vidite, zanimljivo je to da nam je fizijatrica napomenula je da se on vec mora okretati. Tad je imao 4.5 mj. Ja sam se zacudila ali ona me uvjeravala da je tako.

  31. #81
    nikolina dis

    Početno

    svako beba ima svoj ritam razvoja i zato je jako nezahvalno a i opasno davati konkretne vježbe preko foruma jer se stvari mogu i pogoršati nestručnim vježbanjem-neke vježbe kod jednih beba su u redu a kod drugih (ovisno o problemu ) mogu biti i štetne! Nažalost znam iz vlastitog iskustva.
    Ako trebate vježbe za bebu osim Goljka i Polovine ima i studio Aurora u N. Zagrebu gdje sam i sama bila sa svojom bebom a radi se i beby handling i Bobath a fizioterapeut Mladen dolazi i doma.
    Pregled je besplatan i ne čeka se dugo...ako koga zanima može me kontaktirati na pp

  32. #82
    nikolina dis

    Početno

    pardon ..na pm !

  33. #83

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Opet ja imam jedno pitanje...

    Napisala sam ranije da nam je pedijatrica s tri mjeseca rekla da vježbamo s bebom doma tak da ju povlačimo za ruke u sjedeći položaj kao što to ona radi na pregledu. Ja sam to par puta doma probala i vidjela da ona drži glavu gore paralelno s tijelom (kod doktorice joj se nije dalo jer je bila umorna) pa to onda više nisam radila.

    Budući da sljedeći tjedan idemo opet doktorici, a Paula je u međuvremenu jako ojačala vratne mišiće i drži glavu bez problema, probala sam je danas tako nekoliko puta povući za ruke u sjedeći položaj. Nije mi to uopće uspjelo jer se svaki put odgurnula stopalima od podloge i podigla guzicu gore kao da hoće stajati. Pri tome se smijala jer ju je zabavljalo. Sad me to zabrinjava, da li je normalno da se tak diže?

  34. #84
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Meni je fizijatrica rekla da malcu drzim noge dolje i ispruzene dok ga dizem za rukice. Obicno na podu vjezbamo, pa ja svoju nogu prislonim na njegove i tak ga dizem. Ne kazem da ti moras tako.

  35. #85

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    49

    Početno

    Evo, za tjedan dana će moj bebač napuniti osam mjeseci.

    Znam da svako dijete ima svoj tempo i da djecu ne treba uspoređivati, ali jako me brine to što mu je gornji dio tijela jako mlitav. Kad ga se čuva često radi nagle pokrete glavom lijevo-desno (sve ga zanima) i pritom mu se zanjiše cijeli gornji dio tijela.
    Nije čvrst, tako da kad ga jednom rukom držim oko stražnjice, drugom obavezno moram pridržavati leđa.
    Inače se preokreće na trbuh, ali kad ga ja stavim u potrbušni položaj nije baš nešto oduševljen, i čini mi se i da mu preokretanje s trbuha na leđa ide nešto slabije, tj. rjeđe ga izvodi.

    Nadam se da sm bila dovoljno jasna. Brine me ta mlitavost gornjeg dijela tijela. Imate li kakvih iskustava ili saznanja o tome???

  36. #86
    tonina avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    356

    Početno

    Za par dana punimo 8 mj. i moje dijete se ne okreće s trbuha na leđa,ne voli bii na trbuhu,uz pridržavanje dođe u sjedeći položaj i uz pomoć sjedi,ne puže..
    Ima li mjesta zabrinutosti?

  37. #87

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Rusalka, znaš li možda da li u Varaždinu uopće postoji fizijatar?

  38. #88

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Citiraj tonina prvotno napisa
    Za par dana punimo 8 mj. i moje dijete se ne okreće s trbuha na leđa,ne voli bii na trbuhu,uz pridržavanje dođe u sjedeći položaj i uz pomoć sjedi,ne puže..
    Ima li mjesta zabrinutosti?
    Do 9 mjeseci bi se trebao rotirati T-L, sa 10 sjediti, a sa 12 puzati te prema tome nije izišao/la iz okvira normalnog razvoja. Ako si jako zabrinuta odvedi dijete pedijatru da ga pregleda i po potrebi uputi specijalistu.
    Koliko sati dnevno provede na podu?

  39. #89

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    49

    Početno

    Citiraj Sirius Black prvotno napisa
    Rusalka, znaš li možda da li u Varaždinu uopće postoji fizijatar?
    Ne znam. Ali pretpostavljam da mora postojati

  40. #90
    tonina avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    356

    Početno

    Citiraj bibai prvotno napisa
    Citiraj tonina prvotno napisa
    Za par dana punimo 8 mj. i moje dijete se ne okreće s trbuha na leđa,ne voli bii na trbuhu,uz pridržavanje dođe u sjedeći položaj i uz pomoć sjedi,ne puže..
    Ima li mjesta zabrinutosti?
    Do 9 mjeseci bi se trebao rotirati T-L, sa 10 sjediti, a sa 12 puzati te prema tome nije izišao/la iz okvira normalnog razvoja. Ako si jako zabrinuta odvedi dijete pedijatru da ga pregleda i po potrebi uputi specijalistu.
    Koliko sati dnevno provede na podu?
    Pedijatar uvijek govori da je sve ok.
    Nismo baš puno na podu,20tak min

  41. #91

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Citiraj tonina prvotno napisa
    Nismo baš puno na podu,20tak min
    To je premalo!
    Niti ne možeš očekivati neki napredak s tolikom minutažom.
    Mora provesti barem 50% budnog vremena na podu.

  42. #92
    tonina avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    356

    Početno

    Hvala!
    Sutra se bacamo na pod!!

  43. #93
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    puzačima i vježbačima...

    na Sajmu nautike i sporta je sniženje strunjača: redovna cijena kvadrata je 380 kuna, a sada je 200.
    Pa kome treba...

  44. #94
    Lucija Ellen avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,478

    Početno

    da to nisu oni tatamiji?

  45. #95
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    da, da...
    kao ogromne puzzle, metar puta metar.
    s jedne strane plavi, s druge crveni.
    MM jučer kupio četiri komada za 800 kuna.

  46. #96

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Citiraj koksy prvotno napisa
    Meni je fizijatrica rekla da malcu drzim noge dolje i ispruzene dok ga dizem za rukice. Obicno na podu vjezbamo, pa ja svoju nogu prislonim na njegove i tak ga dizem. Ne kazem da ti moras tako.
    Probala sam tako jednom i nakon toga više nije dizala guzu. Moram se pohvaliti jer s tri mjeseca joj je glava uglavnom visjela unatrag kad ju je doktorica povukla za ruke a sad drži glavu gore i još ju nagne prema naprijed.

    Samo tjedan dana nakon što smo bili na pregledu (kad baš nije mogla držati glavu kad je bila na trbuhu), uspjela je držati gore glavu i ramena pune četiri minute. Sad s četiri mjeseca vrat joj je puuuuno čvršći jer je svaki dan na trbuhu. Pruža ruke da dohvati igračku a noge iza diže kao da pliva.

    E sad, u čemu je bio problem...Mi nju ispočetka nismo baš puno držali vertikalno gore nego je bila na rukama u ležećem položaju a kasnije kad smo ju držali gore uvijek je imala oslonac. Mene je bilo strah forsirati ju da drži samostalno glavu. Pogotovo zato jer su mi doma svi govorili da je premala i da ću je tako ozlijediti. Kad je imala 2 mjeseca došla je mamina teta od 80-ak godina i križala se kad je vidjela da ju držim gore, nekad su djeca te dobi samo ležala.
    Na trbuh ju nismo baš puno stavljali jer joj se to nije sviđalo pa ju nismo htjeli gnjaviti. Čim smo ju počeli stavljati na trbuh u par dana se vidjela velika promjena.
    Sad se pitam da li je to stvarno bilo nužno i što bi bilo da ju nismo vježbali. Tko je nekad s djecom vježbao doma, mislim da su sve te stvari radili puno kasnije, nekak mi se čini da se u današnje vrijeme dosta toga forsira.

  47. #97
    malena beba avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    dalmacija
    Postovi
    8,636

    Početno

    Citiraj Sirius Black prvotno napisa
    Sad se pitam da li je to stvarno bilo nužno i što bi bilo da ju nismo vježbali. Tko je nekad s djecom vježbao doma, mislim da su sve te stvari radili puno kasnije, nekak mi se čini da se u današnje vrijeme dosta toga forsira.
    mislim da se ne forsira. jednostavno, danas se radi i vise pretraga a kad se trazi nesto ces uvik nac
    ja sam se susrela sa bezbroj babskih prica kako su njihova djeca rodjena sa 7mj i sl., nikad nisu isli na vjezbe i nikad im nista nije bilo, ... a znan i za slucaj di djete nisu vodili na vjezbe i niko na njemu nije vidio nista cudno (osim mame) a kad su napokon isforsirali da odu fizijatru - dijete ima cerebralnu paralizu :shock:
    i da, mislim da su vjezbe nuzne, nemoj se pitati sto bi bilo da niste vjezbali. bas suprotno, ja se nekad upitam bili bilo bolje da vise vjezbamo.

  48. #98
    tonina avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    356

    Početno

    Evo se moja malena par dana bez problema okretala s trbuha na leđa ( s leđa na trbuh nema problema) a evo danas kad dođe do boka sva se snervira ,ljulja se ali ne uspije se okrenuti.<šta je sad?
    To je strašno ljuti!

  49. #99

    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Tu i Tamo
    Postovi
    272

    Početno

    Citiraj bibai prvotno napisa
    Citiraj tonina prvotno napisa
    Nismo baš puno na podu,20tak min
    To je premalo!
    Niti ne možeš očekivati neki napredak s tolikom minutažom.
    Mora provesti barem 50% budnog vremena na podu.
    Slažem se u potpunosti. Mi smo bili na podu od 3 mj. Nisam razmišljala o nikakvom vježbanju, a nije bilo ni potrebe. S 4,5 mj. se počeo koturati po podu i to mu je bilo odlično. Mogao je stići gdje god je htio. Sa 7 mj. je samostalno sjedio, sa 10 propuzao, s 1g. i 2 tj. prohodao. U ničemu ga nisam forsirala niti mu pomagala i sve je došlo prirodno samo od sebe. A mislim da je tome najviše "zaslužno" vrijeme koje je proveo na podu. Danas mi se čini da imamo previše bespotrebnih "dijagnoza". Ako djete ima motoričkih smetnji naravno da će vježbati, ali nisam za vježbanje samo da bi neku radnju napravilo prije susjedinog djeteta.

  50. #100
    tonina avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    356

    Početno

    Trudit ću se da što više budemo na podu.
    Kad ja volim s djetetom biti vanka,vanka i vanka i eto zapostavila pod!

Stranica 2 od 9 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •