Pokazuje rezultate 1 do 39 od 39

Tema: (pre)veliki razmak između cijepljenja

  1. #1
    znatizeljna avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagreb, Malešnica
    Postovi
    347

    Početno (pre)veliki razmak između cijepljenja

    Help!
    Pitala sam na cybermedu (čekad odgovor), ali da pitam i tu..
    Zanima me moramo li ponoviti kompletno cijepljenje ako nismo dobili zadnje doze DI-Te-Per-a, Polia i HiB? Pedijatrica tvrdi da mora sve cjepiva dobiti ponovo.
    Maša je od 11.mjeseca konstantno bila bolesna (rozeola, crijevna viroza, adenoviroza…), a ja je nisam htjela cijepiti dok ne bude sasvim zdrava, tako da je od 6.mjeseca nismo cijepili sa navedenim cjepivima.
    Cijepljenja je:
    BCG i Hep B u rodilištu
    28.03. HiB i HepB
    26.04. Infanrix i Polio
    06.06. Infanrix i Polio
    13.09. HepB

    Ako je ponovno cijepljenje zbilja potrebo, da li da je onda cijepimo sa '5 u1'?

  2. #2
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    nije potrebno ponoviti sve.
    Treba primiti još jedan DTP (ili Infanrix) i polio, što prije, te docijepiti to isto nakon 6-12 mjeseci.
    I dvije doze Hib-a. Jednu odmah uz DTP i polio, a drugu za 4-8 tjedana.

    Nakon toga može normalno nastaviti s cijepljenjima prema kalendaru

  3. #3
    znatizeljna avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagreb, Malešnica
    Postovi
    347

    Početno

    Mujica

  4. #4
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    kad smo već kod docjepljenja - ja imam slično, ali malo drugačije pitanje.

    Patrik će sad u svibnju 3 godine - infanrixom se cijepio 3x za redom, ali zadnji put tamo negdje prije napunjenih godinu dana, što će reći prije više od 2 godine.

    Kad je krenuo u vrtić jedva smo ga od stalnih šmrkavljenja uspjeli cijepiti priorixom s 2 godine (iako je kao predviđeno s 13 mj??!?!), a prije par mjeseci nam je pedica rekla da se mora docijepiti infanrixom, ali opet nikako riješiti šmrkavost, odnosno i kad nije šmrkav, baš se potrefi nekakva epidemija gripe, pa mi se ne vodi zdravo dijete čekat u pune čekaonice da još nešto pobere.

    Dakle, moje je pitanje: ima li veze s docjepljivanjem infanrixom, to što je dijete zadnji put njime cijepljeno prije (više?) od dvije godine (nitko nam doduše nije na to skrenuo pažnju, al čisto da znam)?

  5. #5
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Znatiželjna , javi što će ti odgovoriti na cybermedu. Bašme zanima...

  6. #6
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Citiraj Stijena prvotno napisa
    kad smo već kod docjepljenja - ja imam slično, ali malo drugačije pitanje.

    Patrik će sad u svibnju 3 godine - infanrixom se cijepio 3x za redom, ali zadnji put tamo negdje prije napunjenih godinu dana, što će reći prije više od 2 godine.

    Kad je krenuo u vrtić jedva smo ga od stalnih šmrkavljenja uspjeli cijepiti priorixom s 2 godine (iako je kao predviđeno s 13 mj??!?!), a prije par mjeseci nam je pedica rekla da se mora docijepiti infanrixom, ali opet nikako riješiti šmrkavost, odnosno i kad nije šmrkav, baš se potrefi nekakva epidemija gripe, pa mi se ne vodi zdravo dijete čekat u pune čekaonice da još nešto pobere.

    Dakle, moje je pitanje: ima li veze s docjepljivanjem infanrixom, to što je dijete zadnji put njime cijepljeno prije (više?) od dvije godine (nitko nam doduše nije na to skrenuo pažnju, al čisto da znam)?
    Ako sam dobro shvatiom cijepljen je samo tri puta do sada Infanrixom. A trebao se docijepiti u drugoj godini života. I drugo docjepljivanje je učetvrtoj godini života.
    To što sada pedijatrica hoće da se cijepi Infanrixom je nadoknađivanje propuštenog cijepljenja iz druge godine života. To treba samo sada nadoknaditi. Nije potrebno ponavljati ranija cijepljenja. Jedina šteta od toga što je prošlo dvije godine od zadnje doze Infanrixa je to što je bio nešto slabije zaštićen zadnjih godinu dana, ali očito je sve dobro prošlo.

  7. #7
    znatizeljna avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagreb, Malešnica
    Postovi
    347

    Početno

    Citiraj mujica prvotno napisa
    Znatiželjna , javi što će ti odgovoriti na cybermedu. Bašme zanima...
    Jesi ti on?

    Evo ga...

    Dakle, sada ima 12 mj.. Potpuno je cijepljena BCG i Hep B. Od ostaloga je primila Hib 1×, DTaP + Polio 2×. Za sadašnju dob nedostaje joj: 2× Hib, i 1× DTaP+Polio.
    Peporučujem: odmah dati "5 u 1" (DTaP-IPV+Hib), 4-6 tjedana iza toga dati Infanrix + MoPaRu (Priorix). Nakon 4-6 mj. dati opet "5 u 1" (Infanrix-IPV+Hib). Time je potpuno "riješena" za prve dvije godine života glede obvezatnih cijepljenja.
    Ne treba ništa ponvaljati, samo nastaviti cijepljenje. Čak, Hib ne treba forsirati dalje od ove 3. doze (u okviru zadnjeg "5 u 1", jer, cijepljenje u drugoj godini dozvoljava manji broj doza, uz istu zaštitu. Bila je relativno nezaštićena u prvoj godini života, no, s obzirom da je to prebrdila bez konzekvenci, nije potrebno zaštićivati je "unatrag" davanjem propuštenih doza, a imuni je odgovor u drugoj godini bolji, i ne treba forsirati nadoknađivanje svih propuštenih doza.

  8. #8
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    Jedina šteta od toga što je prošlo dvije godine od zadnje doze Infanrixa je to što je bio nešto slabije zaštićen zadnjih godinu dana, ali očito je sve dobro prošlo.

  9. #9
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    Citiraj mujica prvotno napisa
    Citiraj Stijena prvotno napisa
    kad smo već kod docjepljenja - ja imam slično, ali malo drugačije pitanje.

    Patrik će sad u svibnju 3 godine - infanrixom se cijepio 3x za redom, ali zadnji put tamo negdje prije napunjenih godinu dana, što će reći prije više od 2 godine.

    Kad je krenuo u vrtić jedva smo ga od stalnih šmrkavljenja uspjeli cijepiti priorixom s 2 godine (iako je kao predviđeno s 13 mj??!?!), a prije par mjeseci nam je pedica rekla da se mora docijepiti infanrixom, ali opet nikako riješiti šmrkavost, odnosno i kad nije šmrkav, baš se potrefi nekakva epidemija gripe, pa mi se ne vodi zdravo dijete čekat u pune čekaonice da još nešto pobere.

    Dakle, moje je pitanje: ima li veze s docjepljivanjem infanrixom, to što je dijete zadnji put njime cijepljeno prije (više?) od dvije godine (nitko nam doduše nije na to skrenuo pažnju, al čisto da znam)?
    Ako sam dobro shvatiom cijepljen je samo tri puta do sada Infanrixom. A trebao se docijepiti u drugoj godini života. I drugo docjepljivanje je učetvrtoj godini života.
    To što sada pedijatrica hoće da se cijepi Infanrixom je nadoknađivanje propuštenog cijepljenja iz druge godine života. To treba samo sada nadoknaditi. Nije potrebno ponavljati ranija cijepljenja. Jedina šteta od toga što je prošlo dvije godine od zadnje doze Infanrixa je to što je bio nešto slabije zaštićen zadnjih godinu dana, ali očito je sve dobro prošlo.
    , tnx,

  10. #10
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Citiraj znatizeljna prvotno napisa
    Citiraj mujica prvotno napisa
    Znatiželjna , javi što će ti odgovoriti na cybermedu. Bašme zanima...
    Jesi ti on?
    Tako dakle, počeli smo se šamarati?
    Ja tebi pristojan odgovor i nevino pitanjce, a ti meni uvredljivo protupitanje.....

  11. #11
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    šalim se, naravno.... nije uvredljivo.
    I ne. Nisam ja on. On je slavni Dr. D.R.
    Ja sam skromni dr. bez D.R.

  12. #12
    znatizeljna avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagreb, Malešnica
    Postovi
    347

    Početno

    Mujica ti si naš slavni i diljem foruma poštovani dr. M.

    ps Malo ti previše pusica šaljem...ubit će me muž

  13. #13
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Jel'?
    Guba. Ne misle svi baš tak, ali lijepo od tebe da misliš.
    Nego..... što misliš - hoće li pedijatrica uvažiti mišljenje dr. D.R i dr. M., pa samo nadoknaditi proputene doze, ili će inzistirati na ponovnom cijepljenju?
    Kako ćeš ju uvjeriti?
    (Uvijek postoji mogućnost da nazove institucije koje su zadužene za te stvati i konzultira se. Samo, neće li joj to povrijediti ego?)

  14. #14
    znatizeljna avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagreb, Malešnica
    Postovi
    347

    Početno

    Jel'?
    Guba. Ne misle svi baš tak, ali lijepo od tebe da misliš.
    Sto ljudi sto čudi...

    Nadala sam se da ćeš mi odgovoriti, a sad još samo da se i Davor javi

    Iskreno, ne znam što da od nje očekujem… ali znam da ne može na silu cijepiti dijete.
    Ne volim je , nemam povjerenja u nju, mislim da nije stručna i nije mi nikakav problem pokupiti Mašin karton i otići kod drugog pedijatra. Valjda ću naći nekog boljeg...gore teško da može...
    Mislim da će joj ego biti povrijeđen, ali hu kers...sigurna sam da dio doktora proklinje Internet i 'nove' mogućnosti informiranja.

    Vidjet ćemo sutra…ako Maša ne bude imala temperaturu…a danas je imala 37.8

  15. #15
    znatizeljna avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagreb, Malešnica
    Postovi
    347

    Početno

    Danas smo bili kod pedice...Kad sam joj rekla da ne želim ponoviti cijepljenje jer nema potrebe, malo me čudno gledala, a onda nazvala nekog dr.-a u Zaraznu, koji joj je isto to rekao. Rekla je da je jako sretna zbog toga jer što će bezveze mučiti dijete.
    Mujica još jednom puno hvala.

  16. #16
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno


  17. #17

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split-Beograd-NYC
    Postovi
    1,059

    Početno

    Dr. M , imam i ja pitanje: cijepili smo se cetvrti put sa 5 u 1 u travnju 2007. Pedica nam je rekla da je slijedece (valjda zadnje 5 u 1) u travnju 2009. To bi znacilo 2 godine od zadnjeg 5 u 1, je li to tocno?

  18. #18
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    ha, ha... smiješno mi je ovo dr. M. Još nisam vidio da se ikoga titulira ovdje na forumu, pa mi to baš i nije drago.
    No...
    Dvije godine nakon prvog docjepljivanja (dakle u četvrtoj godini života), prema našem kalendaru se ne treba primiti DTP, polio i hib, već samo DTP.
    Prema tome, za dvije godine ne bi išao po rasporedu 5u1, nego samo DTP. Obzirom da se ove godine prelazi s cjelostaničnog na acelularni pertusis, primit će acelularni DTP (npr. Infanrix).

  19. #19

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split-Beograd-NYC
    Postovi
    1,059

    Početno

    Hvala na odgovoru. Ok, necemo vise tituliranje iako je ovo bilo vise od dragosti nego stvarno tituliranje. Vidis da sam nakon Dr. ranije stavila wink. U pravu si, zaista se ne tituliramo na forumu, stvarno bi bilo bezveze.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Da ne otvaram novu temu, imam i ja pitanje:
    zapamtila sam svojedobno da se u 4. godini života treba docijepiti Infanrix-om. Dosadašnja cijepljenja (do dobi 18 mjeseci) obavljali smo u sklopu sistematskih pregleda djeteta, ali sad toga više i nema.
    Evo i pitanja:
    1. Koliko je važan točan termin cijepljenja (ako je zadnji put cijepljen s 18 mjeseci, mora li sljedeće docjepljivanje biti točno s 3,5 godine ili može kasnije, s obzirom da je zimus stalno šmrkav)?
    2. Kad je onda najpovoljnije razdoblje za cijepljenje (da ne bude prekasno)?
    3 (i najteže): Kako na taj neugodan čin pripremiti dijete koje inače ne pokazuje strah od liječnika (dapače, sam traži da idemo doktoru kad je bolestan), a da mu se ne zamjere budući odlasci liječniku i da ne razvije strah od istih?
    (vidi se iz mog pitanja da nije baš puno bolestan, a nije bogme primao ni injekcije ni infuzije niti je vadio krv)

  21. #21
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    mi se još nismo cijepili, čekam da prođe sezona zimskih boleština. dakle cijepit ću ga neposredno prije 4. rođendana (i bez hripavca ovaj put), a možeš pretpostaviti koliko se veselim tome danu.

  22. #22
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    tanja, čekam i ja odgovor jer sam i ja zaboravila cijepiti K., otkada me pedica podsjetila uvijek je netko doma šmrkav i sada ne znam što dalje.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Eh da, a kojom prilikom te pedica podsjetila?
    Mi nismo tako često kod pedijatra (kuc-kuc, srećom!), a i kad dođemo, obično je nesnosna gužva i sve ide k'o po špagici, zato ne znam ni kad bi nas i kako on podsjetio (ili da mi njega podsjetimo, ali to mi je malo bedasto )

    ivy, kako ćete se psihički pripremiti za dan kojem se tako veseliš?

  24. #24
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    nekom čudnom prilikom - mislim da onda kada smo imali kozice ili nešto bez veze. Ja sam bila sama u ordinaciji, pa nisu mogli naći karton, pa je ispalo da su ga stavili sa strane kako bi me nazvali za cijepljenje. A to je sve bilo davno tako da ja niti ne znam koje smo cijepljenje propustili.

    Kada smo redovito išli na "sistematski" djecu sam cijepila, a poslije zaboravila.

    I ja ordinaciju zaobilazim u širokom luku. Zbog gužve.

  25. #25
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    ne znam još :/

    najaviti da će biti boli ali ne raspredati naveliko o tome, pripremiti neki ugodniji događaj za poslije.

  26. #26
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa
    tanja, čekam i ja odgovor jer sam i ja zaboravila cijepiti K., otkada me pedica podsjetila uvijek je netko doma šmrkav i sada ne znam što dalje.
    Nema maksimalno prihvatljivog razmaka između cijepljenja DTP, polio, hib u drugoj godini života i DTP cijepljenja u četvrtoj godini života.
    Može biti bilo kada.
    Bitno je da se docijepi još i u to doba. Prvenstveno zbog pertusisa. Da zaštita potraje dulje - da štiti dijete tokom školske dobi. Naravno, ako se docijepi jako kasno, kao sa pet ili šest godina, u tom slučaju je to nezgodno jer u prvom razredu djeca opet primaju DT, pa je moguća veća lokalna reakcija na DT u prvom razredu. Drugih problema s time nema.

  27. #27
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa
    3 (i najteže): Kako na taj neugodan čin pripremiti dijete koje inače ne pokazuje strah od liječnika (dapače, sam traži da idemo doktoru kad je bolestan), a da mu se ne zamjere budući odlasci liječniku i da ne razvije strah od istih?
    Ja samo znam što se ne smije raditi.
    Npr. govoriti djeci. "Ako ne budeš dobar, dobit ćeš pikucu" To je nešto najstrašnije i najgluplje što sam ikada čuo. A čuo sam. No dobro... ima i strašnijih stvari.
    Možda bi ti pedijatar mogao savjetovati nešto pametno s tim u vezi.

  28. #28
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Uf, zgrješio sam: malcu se prijetim da ako se nastavi [bilo koja po život opasna aktivnost] bi mogao [posljedica], a potom će se o njemu brinuti stričeki i tete doktori koji će ga zavezati za krevet i izbost ga s puno pikica.

    (dijelove u uglatim zagradama zamijeniti s prikladnim frazama)

  29. #29
    Mum2Be avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Zd
    Postovi
    654

    Početno

    Imam pitanje vezano za odgodu MoPaRu-a;

    Necankinja ima 17mj, jos nije primila MoPaRu s godinu dana, pa me zanima moze li se to cijepljenje jos odgoditi, i ako da, sto je onda sa cijepivom koje po kalendaru ide s 18mj.?!

  30. #30
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    ako ima razloga za odgađanje, može se odgoditi.
    A docjepljivanje koje je predviđeno nakon MPR se može dati prije ili poslije MPR. Svejedno. Samo, ako će docijepiti prema starom kalendaru, sa DTP, Hib i OPV, treba biti razmak od najmanje 4 tjedna između toga i MPR. A ako će docijepiti prema novom kalendaru s 5u1, nije potrebno paziti na razmak.

  31. #31
    Mum2Be avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Zd
    Postovi
    654

    Početno

    hvala Mujice!
    Ima razloga za odgadjanje i jednog i drugog cijepiva.
    Znaci, nece biti problem sto ce proci vise vremena od zadnjeg cijepljenja DTP,Hib i OPV?

  32. #32
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    nema na ćemu....
    neće biti nikakvog problema zbog odgađanja. Doduše, zaštita od svih tih bolesti će biti bolja nakon što se docjepi...

  33. #33
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    Mujice, help!

    Moj ćombo je zadnji Pediacel dobio 28.06.2010. i sad je trebao dobiti zadnju, treću dozu (s ostalim smo, zasad, gotovi, primio je sve 3 doze Engerixa i BCG).

    E sad, 28.10. će biti puna 4 mjeseca od zadnjeg cijepljenja, a pedijatrica kaže da razmak ne bi smio biti duži jer nam onda ne vrijede prethodna cijepljenja. Međutim, mala je prekjučer (opet) donijela neku upalu grla iz vrtića i danas je i on počeo kašljati.


    Ja ga ne bi cijepila ako nije sasvim zdrav, ali ne bi ga ni skroz iznova cijepila (a ako sam dobro skontala iz ranijih odgovora, to ne bi bilo ni potrebno).
    Mujice pomagaj, što ćemo?

  34. #34
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Ma kakvi.

    Ne treba ponavljati cijelu seriju cijepljenja iznova, neovisno o tome koliko je prošlo između dvije doze.

    Jedino da je razmak prekratak između dvije doze, npr. dva tjedna, ta se druga doza ne bi računala i moraqla bi se ponoviti ada prođe najmanje mjesec dana od nje.

    Ali ako su razmaci predugi, ništa se ne mora ponavljati. Samo se nastavi cijepiti kao da se dalo na vrijeme.

    Ima o tome ovdje: http://www.hcjz.hr/clanak.php?id=13910&rnd=

    tj. u tom članku se govori o minimalnim razmacima jer su samo premali razmaci problematični, a ne govori se o maksimalnim razmacima, jer ih nema.

  35. #35
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    Baš si brz

    Puno hvala Mujice!

  36. #36
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno


  37. #37

    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    221

    Početno

    Gdje je nestao Infanrix 5 u 1?
    Mujice pomagaj. Manju curku moram docijepiti sada sa 2 (i pol) godine. Do sada sam kupovala Hexa. I sada bi trebao ići Infanrix 5u1. Ali ne mogu ga kupiti u nijednoj ljekarni. Kažu da ga nema više u prodaji. I što sad? Da ju docijepim sa Pediacelom ili opet Hexa? S obzirom na razliku u proizvođaču i antitijelima. Ako ju docijepim sa Pediacelom unosim joj antitijela drugog proizvođača a ako ju cijepim sa Hexom unosim joj nepotrebno još jednom antitijela protiv Hepatitisa B.
    Što ti misliš? S čime je bolje da ju docijepim?

  38. #38
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    Boa, dok ti se Mujica ne javi...

    Mi smo imali isti problem, imaš još negdje taj topic. 5u1 od GSK se više ne uvozi i ne možeš ga nabaviti kod nas.
    Ja sam malu docijepila Pediacelom (nakon duge potrage, raspitivanja, razgovora s pedijatricom i mujičinog savjeta).
    Sve je prošlo dobro, nije imala nikakvu reakciju na Pediacel (kao ni na Infarix+hib+ipv).

  39. #39
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Citiraj boa prvotno napisa Vidi poruku
    Što ti misliš? S čime je bolje da ju docijepim?
    Svejedno je.Neće joj ništa biti niti od hepatitisa B viška (u hexi), niti od promjene proizvođača (pediacel)

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •