Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 161

Tema: visina alimentacije

  1. #1

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    32

    Početno visina alimentacije

    koliku iznos alimentacije dobivate za jedno dijete??do 6 god.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    436

    Početno

    moja frendica dobiva 600 kn...(tako je odredeno od suda) no rijetko dobije i tih 600..vecinom bude 400......do 6 god, a poslije je valjda 800....takav je kriterije suda...a ako otac ima iznimno veliku placu onda mi se cini da ide po postocima....

  3. #3

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    75

    Početno Re: visina alimentacije

    Citiraj k.m. prvotno napisa
    koliku iznos alimentacije dobivate za jedno dijete??do 6 god.
    Moja brat je za mog nećaka dobivao 300 kn do 4.god,
    500 kn do 11.god, a sada 700 kn. Nečak ima nepunih 13 god.
    To je sve bio dogovor sa mamom princezom.

  4. #4
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    ako te zanima sto kaze zakon evo:

    Članak 26.
    U članku 232. stavku 3. iza riječi: »mogućnostima« riječ: »pojedinog« briše se, a iza riječi: »roditelja« dodaju se riječi: »koji ima obvezu plaćanja uzdržavanja, odnosno u skladu s povećanim potrebama djeteta«.

    Dosadašnji stavak 4. mijenja se i glasi:
    »(4) Ministarstvo nadležno za poslove socijalne skrbi odredit će jednom godišnje, a najkasnije do 1. travnja tekuće godine objaviti minimalne novčane iznose potrebne za mjesečno uzdržavanje djeteta, koje je dužan platiti roditelj koji ne živi s djetetom.

    Minimalni iznos određuje se u postotku od prosječne mjesečne isplaćene neto plaće po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za proteklu godinu, i to:
    – za dijete do 6 godina 17% prosječne plaće,
    – za dijete od 7 do 12 godina 20% prosječne plaće,
    – za dijete od 13 do 18 godina 22% prosječne plaće.«

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    69

    Početno

    mi smo na 1000 kuna mjesecno (iako samo vrtic i plivanje kostaju vise od toga)



    meni je pitanje alimentacije vrlo zastrasujuce... jednostavno ne mogu se pomiriti s cinjenicom da tata dijeteta misli da je normalno dati par stotina kuna i da je to za dijete/mamu normalno

    zar bi djeca trebala zivjeti od zraka ?

  6. #6
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    25% plaće, jer je odvjetnica dokazala da su mu primanja veća od onog na što je prijavljen.

  7. #7
    anna-y avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Dugo Selo/ Sesvete
    Postovi
    550

    Početno

    Dogovorno smo na 800 kn za sada, iako ulijeće kad zatreba nova odjeća ili obuća i sl. Ujedno, uvijek mu da nešto direktno kad ga vidi, iako to ne volim. Mališa obožava kovanice i jedino to su za njega "noci", te posliije uredno punimo kasicu.
    Meni to nije drago, jer tim običajem veže pojam tate uz novce.
    Tako je jednom uzeo telefon i ja ga pitam:
    - Koga ćeš zvati?
    - Tatu
    - Šta ćeš mu reći?
    - Da da noce

    Časna riječ, ja mu nikad nisam ni spomenula. Ispričala sam to tati i tražila da to pokuša izbjegavati, ali vidim da je ovaj oduševljen što se mali tako veseli i odmah puni džepiće- :/

    Inače, sa 6 godina, odnosno oko kretanja u školu, svakako bi trebao davati nešto više. Troškovi rastu.

  8. #8
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    ak ce vam bit kaj lakse sto dobivate neprimjerene iznose samo da vam velim da ja jos nikad nisam dobila ni lipe

  9. #9

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    32

    Početno

    moj bm ima plaču oko 5000,00 kn .i daje mi za maloga 750,00kn i samo to nema tu ništa od odječe ,nikad mu nije donio bananko a kamoli kupio majcu ili šlapice.

  10. #10
    newa avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Slavonija
    Postovi
    398

    Početno

    ja dobivam 720 kn...

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    69

    Početno

    Mislim da je svaka alimentacija bez obzira na iznos veliki pomak od 0.

    No, meni nikako nije jasno kako netko moze nakon rastave postaviti svoje moralene elemente na nacin da ne uzdrzava svoje dijete ?

    Znam da cete reci da sam "naivna", ali da sam ja ta koja ne zivi s svojim dijetetom, nikad se ne bih pitala da li tih nekoliko stotina kuna koje dajem drugoj strani, ta osoba trosi na sebe ( ) ili za nase dijete.

    Kad bih ja stavila na papir koliko sam novaca ulozila u zajednici zivot prije braka, koliko nakon braka, u nesto sto se danas raspalo....

    no, ima jedna stvar, vjerujem u onu, sve se u zivotu vraca... vidjet cemo !


    dijete nije novac, dijete je htjeli mi to ili ne, ali napravili smo ga

    hm.. mogal bih to staviti na majicu

  12. #12

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    243

    Početno

    Imam pitanje. Do kada je roditelj koji ne živi s djecom obavezan plaćati alimentaciju. Do 18 godine ili...? Ako jedno dijete izgubi pravo na alimentaciju jel se automatski prestaje plaćati ili i o tome odluku donosi sud ili tko?

  13. #13

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    32

    Početno

    vjerovatno dokle got se dijete školuje ,odnosno ide na faks i dokle got mu taj faks izdaje potvrdu da ga dijete odnosno student pohađa.

  14. #14
    leekt avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb-zapad
    Postovi
    86

    Početno

    Lindsay...

    po OBZ.
    roditelji su dužni uzdržavati djete dok se god redovito školuje,i godinu dana nakon redovitog školovanja, ako se dijete ne uspije zaposliti.

  15. #15

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    črnomerec
    Postovi
    523

    Početno

    Jedno pitanje !


    Suprug i ja smo u procesu rastave , trenutno smo oboje bez zaposlenja odnosno on ne radi , ja ima status tjelesnog invalida i trajno
    sam nezapošljiva . Zanima me samo kaako se u našem slućaju riješava pitanje uzdržavanja mnašeg Jana-Renata . Inaće moj suprug ima ušteđevinu u banci ( neznam svotu )

    Puno hvala unaprijed.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    180

    Početno

    ja bi pitala kolika je visina alimentacije kada jedno djete ima 14 mj , a drugo 10 god??
    da li se ide onda isto po nekom postotku ili ?

  17. #17
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    Mislim da uvijek ide po postotku.
    Ja sam zatražila iznos, ali je sutkinja odredila postotak.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    180

    Početno

    da ali u papirima mi pise da napisem iznos alimentacije koji ja neznam, pa me zanima da li da to ostavim prazno tj, da li ce uvaziti moj zahtjev bez tog dijela?

  19. #19
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    Iznos izrazi u postotku.

    Odvjetnica mi je na godišnjem pa ju ne bi sad htjela smetati, ali čini mi se da ja u mom slučaju kao nisam dobila parnicu (jel se tako zove?), jer nije određen iznos kao što sam ja tražila već postotak.

    To da li je dobio on ili ja, važno je jer da sam ja dobila, on bi snosio troškove i mog odvjetnika.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    833

    Početno

    meni je svojedobno u centru receno, da ukoliko otac ne uplati 3 mjesecne alimentacije za redom, CZSS preuzima obavezu isplacivanje te iste alimentacije umjesto njega.
    Nakon toga, CZZS sam pokrece postupke protiv roditelja koji izbjegava svoje novcane obaveze i naplacuje se od njega, ovrhom ili slicno.

    Tako da vi drage moje koje ne dobivate za svoju djecu nista, pravac na CZSS i trazite od njih pomoc.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    833

    Početno

    IZMJENE OBITELJSKOG ZAKONA

    Od roditelja koji ne podmiruju svoje obveze dijete zaostatke može potraživati od dana nastanka obveze, a ne od trenutka podnošenja tužbe, kako je bilo do sada.Izmijenjeni zakon donosi i znatno aktivniju ulogu centara za socijalnu skrb, koji su dužni u ime djeteta pokretati i voditi parnicu za naplatu uzdržavanja, ako to ne učini njihov roditelj.

    Centri za socijalnu skrb dužni su pokretati i kaznene prijave protiv roditelja te pronalaziti mogućnosti izvanparničnog rješavanja spora.

    Nakon šest mjeseci neplaćanja alimentacije, centri će isplaćivati naknade za privremeno uzdržavanje, od prosječno 475,25 kuna mjesečno po djetetu, za što će država ove godine izdvojiti oko 93 milijuna kuna.

    nasla na netu.. . znaci centar nakon 6 mjeseci pocinje isplacivati naknadu.. ne nakon 3 kako je meni receno, ili sam mozda zaboravila...
    nadam se da ce ovaj tekst nekome biti od koristi.. originalan je na :

    http://www.057info.hr/vijesti/minima...17-do-22-place

  22. #22

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    13

    Početno

    Ja dobivam 400 kn po djetetu (dvije curke), a i to na jedvite jade. Uspjela sam izganjati sudsku ovrhu na plaću, i sve je teklo glatko dok mu se nije promijenio poslodavac. Sadašnja šefica valjda misli da je alimentacija zadnja rupa na svirali, pa isplaćuje jednom u dva ili čak tri mjeseca. Zvala sam je i opominjala, ali bahata kokoš je bahata kokoš. Spremam se pisati joj pismenu opomenu, a nakon toga idem na krivičnu prijavu.

  23. #23
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    Citiraj debelguza prvotno napisa
    Ja dobivam 400 kn po djetetu (dvije curke), a i to na jedvite jade. Uspjela sam izganjati sudsku ovrhu na plaću, i sve je teklo glatko dok mu se nije promijenio poslodavac. Sadašnja šefica valjda misli da je alimentacija zadnja rupa na svirali, pa isplaćuje jednom u dva ili čak tri mjeseca. Zvala sam je i opominjala, ali bahata kokoš je bahata kokoš. Spremam se pisati joj pismenu opomenu, a nakon toga idem na krivičnu prijavu.
    Ne kužim kaj nečiji poslodavac ima s isplatom alimentacije :?
    Pa kad se uplati plaća, ovrha sjeda na njegov račun i prebacije tebi novce.

  24. #24
    s3ja avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    sunčana strana ulice
    Postovi
    391

    Početno

    Iz "Narodnih novina" broj: 36/08 od 29. 03. 2008.

    "MINISTARSTVO ZDRAVSTVA I SOCIJALNE SKRBI
    1228

    Na temelju članka 232. stavka 4. Obiteljskog zakona (»Narodne novine«, br. 116/03, 17/04, 136/04 i 107/07) Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi objavljuje

    PODATKE
    O MINIMALNIM NOVČANIM IZNOSIMA POTREBNIM ZA MJESEČNO UZDRŽAVANJE DJETETA
    Sukladno odredbama Obiteljskog zakona minimalni novčani iznos koji je dužan platiti roditelj koji ne živi s djetetom iznosi:
    – za dijete do 6 godina 822,97 kuna,
    – za dijete od 7 do 12 godina 968,20 kuna,
    – za dijete od 13 do 18 godina 1.065,02 kuna."

  25. #25

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    833

    Početno

    [quote="kahna"]
    Citiraj debelguza prvotno napisa

    Ne kužim kaj nečiji poslodavac ima s isplatom alimentacije :?
    Pa kad se uplati plaća, ovrha sjeda na njegov račun i prebacije tebi novce.
    tako i ja mislim da ide..

    inace, ja drugi tjedan idem u CZSS podnjeti prijavu pa cu vam iz prve ruke znati reci funkcionira li zakon u praksi ( onaj dio da centar pocinje islacivati alimentaciju )

  26. #26
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    U računovodstvu kod isplate plaće tvog bivšeg određeni dio oni moraju uplatiti na tvoj račun.
    Da li zbog čistog nemara ili ti namjerno ne isplaćuju, ne znam, ali možeš ih tužiti zbog toga.
    U svakom slučaju pismeno im se obrati, a ako ne reagiraju uplatom svih zakasnina, budi aktivna i djeluj brzo u smislu tužbe.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    833

    Početno

    mali update

    zakon u praksi u biti ne funkcionira i totalna je budalastina..
    naime, ja bila u CZSS, donjela presudu i dokaz o tome da nisam primila niti jednu uplatu za dijete preko 7 mjeseci ( sto se vidi i iz presude ) i dosla traziti pomoc od centra te da oni pocnu uplacivati onaj minimalan iznos.. sve u svemu, u centru su mi rekli da oni pocinju isplacivati kada prodje 6 mjeseci od PRESUDE, a ne od nastanka duga ??!!! drugim rijecima.. opet treba cekati presudu, pa onda 6 mjeseci od nje,.. a u medjuvremenu valjda treba zivjeti od socijalne pomoci grrrrrrrrrrr

  28. #28

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    13

    Početno

    Upomooooć!!!!! Bijesna sam ko ris!! Poslodavka mog bivšeg namjerno izbjegava isplatu alimentacije, mislim da je ona ključna karika.
    I sad, situacija je slijedeća: a) ili se solidarizirala sa bivšim (jer on ima sudsku zabranu kontakata s djecom, kao i njegovi starci), ili b) njemu isplaćuje plaću umanjenu za iznos alimentacije, a sama vrti lovu kako joj se hoće. Nakon što sam je do sada već x puta zvala i podsjećala (pa je tada i znala uplatiti sa dva mjeseca zakašnjenja), sada se više ne želi niti javiti na telefon. Krasno. A ja skroz poludjela. Radi se o ugostiteljskom objektu, pa sam si mislila možda nakalemiti joj neku inspekciju na vrat, bilo što da je privede razumu. Naravno, prije krivične prijave. A i tada se čeka 100 gladnih godina da se nešto počne (AKO!!) rješavati. Ima li itko iskustva sa nemarnim i bahatim poslodavcima?? Napominjem da je njezin prethodnik bio čista suprotnost; redovit i nikad nisam morala zivkati i urgirati.

  29. #29
    DaDo avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    rijeka
    Postovi
    345

    Početno

    evo i ja imam pokoje pitanje... da li se iznos alimentacije određuje bez obzira na činjenicu da ja plaćam (nemali) kredit za stan? da li se uzimaju u obzir prosječne režije? ili se samo uzme postotak plaće po djetetu i to je to? i zadnje ali ne najmanje važno, da li u prosjek plaće ulaze i isplaćeni dodaci na plaću ili ne? hvala svima na odgovorima

  30. #30
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj debelguza prvotno napisa
    Upomooooć!!!!! Bijesna sam ko ris!! Poslodavka mog bivšeg namjerno izbjegava isplatu alimentacije, mislim da je ona ključna karika.
    I sad, situacija je slijedeća: a) ili se solidarizirala sa bivšim (jer on ima sudsku zabranu kontakata s djecom, kao i njegovi starci), ili b) njemu isplaćuje plaću umanjenu za iznos alimentacije, a sama vrti lovu kako joj se hoće. Nakon što sam je do sada već x puta zvala i podsjećala (pa je tada i znala uplatiti sa dva mjeseca zakašnjenja), sada se više ne želi niti javiti na telefon. Krasno. A ja skroz poludjela. Radi se o ugostiteljskom objektu, pa sam si mislila možda nakalemiti joj neku inspekciju na vrat, bilo što da je privede razumu. Naravno, prije krivične prijave. A i tada se čeka 100 gladnih godina da se nešto počne (AKO!!) rješavati. Ima li itko iskustva sa nemarnim i bahatim poslodavcima?? Napominjem da je njezin prethodnik bio čista suprotnost; redovit i nikad nisam morala zivkati i urgirati.
    ako se radi o obrtu, napravi prijavu sudu časti. ako je poduzeće - sudu gospodarske komore. u kojem je gradu?

  31. #31

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Split
    Postovi
    91

    Početno

    evo odgovora za DaDo: nismo išli u parničenje (žalbe i sl.) tj nismo morali podastirati nikakve papire i dokaze, ali sutkinja me je pitala o svim troškovima: kolike su nam režije (ukupne: od mene i maloga) imam li kakva opterećenja (kredit - koliko) ima li Roko neke posebne potrebe (ljekove, pomagala, treninge i sl.) i imam li neku ušteđevinu sa strane (tj. šta imam i od pokretne i od nepokretne imovine). Pa je sve isto pitala i BM-a. Pa je ćiribu ćiriba rekla cifru. (Naravno pitala je kolika je plaća, ja sam rekla ukupnu, sa dodatkom za prijevoz)

    Mislim da bi se neki prosjeci plaća vadili da je recimo BM izrazio neku sumnju u izrečeno (ili da sam ja) te u slučaju žalbe, ali i tada onaj koji se žali mora izreći na temelju čega se žali - pa se to provjerava ili osporava.

    uzmi u obzir da sam laik i da mi je ovo prvi razvod
    Pa je ovaj zadnji ulomak moja pretpostavka

  32. #32

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    13

    Početno

    U Zagrebu. Razvoj je slijedeći, i ne mogu vjerovati količini bahatosti i drskosti te žene (poslodavke); zvala sam je i apelirala na uplatu. Žena mi je mrtvo-hladna odgovorila da se "ona dogovorila sa mojim bivšim da mu plaću isplaćuje kompletnu, a neka on meni sam uplaćuje alimentaciju". Niti me pritom konzultirala, niti najavila takvo što. Ja naravno, ne priznajem bivšeg kao dužnika, već nju. Da sam se željela s njim natezati, ne bih ga prethodno tužila za neplaćanje, niti bi išla na varijantu ovrhe. Ostala mi je dužna alimentacije za dva mjeseca, a niti je on išta uplatio. Naravno! U međuvremenu je dobio otkaz. Satisfakciju sam pronašla jedino u tome što sam joj na adresu poslala inspekciju rada, i vjerojatno će se naplaćati kazni.

  33. #33
    laky avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    vječita lutalica......na samom jugu ,srcem u Slavoniji
    Postovi
    3,564

    Početno

    neka si bas

  34. #34
    SunčicaVŽ avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    649

    Početno

    Evo i mene s pitanjem, pa molim ako mi tko može dati savjet što da radim. BM mi od rastave koja je bila prije 3 godine plaća 1000 kn alimentacije za dva klinca koji su sada 9 i 5 godina. Iznos je ispao toliki jer mi više nije htio dati, a toliko su mi bili troškovi za vrtić pa se nisam htjela suditi nego sam prihvatila ponuđeno. Inače klinci i ja smo podstanari i na to nam odlazi puno novaca cca. 3000 kn mjesečno. Alimentacija mi taman pokriva vrtić i boravak za klinca u školi. BM živi u svojoj kući sa starcima i nema troškova stanovanja osim nešto režija koje dijeli sa starcima. Što se tiče plaće ima cca. 5500 kn. Prema Zakonu bi od njega za klince trebala dobiti 822,97+968,20 = 1791,17 kn. Kako da ostvarim to svoje pravo? Da li mi može pomoći CZS ili moram sama?

  35. #35
    DaDo avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    rijeka
    Postovi
    345

    Početno

    Citiraj Crvenkapica007 prvotno napisa
    evo odgovora za DaDo: nismo išli u parničenje (žalbe i sl.) tj nismo morali podastirati nikakve papire i dokaze, ali sutkinja me je pitala o svim troškovima: kolike su nam režije (ukupne: od mene i maloga) imam li kakva opterećenja (kredit - koliko) ima li Roko neke posebne potrebe (ljekove, pomagala, treninge i sl.) i imam li neku ušteđevinu sa strane (tj. šta imam i od pokretne i od nepokretne imovine). Pa je sve isto pitala i BM-a. Pa je ćiribu ćiriba rekla cifru. (Naravno pitala je kolika je plaća, ja sam rekla ukupnu, sa dodatkom za prijevoz)

    Mislim da bi se neki prosjeci plaća vadili da je recimo BM izrazio neku sumnju u izrečeno (ili da sam ja) te u slučaju žalbe, ali i tada onaj koji se žali mora izreći na temelju čega se žali - pa se to provjerava ili osporava.

    uzmi u obzir da sam laik i da mi je ovo prvi razvod
    Pa je ovaj zadnji ulomak moja pretpostavka
    Crvenkapice hvala, odlična ti je ova da ti je to prvi razvod
    Ja još ne znam u kojoj sam fazi, pa se malo informiram..
    Još mi je sinulo jedno pitanje, što ako se mi raziđemo i dogovorimo oko iznosa i on to meni plaća uredno, pa onda u slučaju neke promjene u svom životu veli čuj ja to više ne mogu, što onda?? da li uvijek treba potpisati neke papire ili se to ostavlja samo za slučaj nemogućnosti dogovora? kako mi nismo u formalnom braku da li se ide također na centar za socijalnu skrb na spašavanje ili ne??

  36. #36

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Split
    Postovi
    91

    Početno

    CZSS na spašavanje?
    CZSS služi da pomogne kako bi se roditelji dogovorili u interesu djeteta. dakle ok, spašava djecu

    e sad za neformalne brakove ne znam kako ide al isto mora ić nekako u interesu djece, dakle sigurno je isto upleten czzs. Ne znam kolika su djeca, no do njihova odrastanja (čitaj osamostaljenja) sigurno ima vremena a samim time i nepredvidivih situacija (bolest, gubitak posla, štatijaznamnedajbožeštasvene)

    Stoga sve na papir. Čist papir, ljubav do neba ili kako se to već kaže

  37. #37

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    963

    Početno

    jao citam i uf...koji kaos s svime time...ja npr. imam vansudsku odluku za .000,00 kn mjesecno - koje ne podmiruje vec jako dugo---to je lova super, no nista od toga, e sada me je nazvao njegov odvjetnik prije mora da bi se on s menom opet vansudski nagodio za 800,00 kn mjesecno- ja reko moze ali prije mom djetetu mora platiti zaostatke s kamatama , pa tek onda potpisujem , do tada nistam, tece ovo prvo rijesenje- a tuzbu sam podnjela i prijavila na soc rad te od njih od 7 mjeseca dobivam onih 400 kn...no prije tjedan dana je zvala moja odvjetnica njegovog odvjetnika da pita jel sporazum napravljen pa je gospoja tajnica rekla da nisu jos stigli
    e pa fino, onda smo mi rekli da ako ubrzo ne stigne-jer to traje dva mjeseca, idemo u kazneni postupak...da se razumijemo ja zivim nekak ali ne pustam jer to je tonijevo.Neka jednog dana te novce dobije i stavi si na knjizicu ili nek mi djete putuje ili sto god.....ma sada je to stvar principa...kako netko nema savijesti i ne placa, ma mislim kupi cipele jednom u tri mjeseca!!!!

    samo da VAm kazem da sam ja od svog dobila preporukom pismo u kojem on meni SLUZBENO A ZELI OBAVIJESTITI ZASTO NE PLACA i zasto nije vidio nalog preko godinu dana-procitala sam i bacila-odlucila sam zbog djeteta gledati naprijed, pravno rijesavati sve sto trebam , soc rad mi je odlican, pravnica divna i upute me sve......idem dalje, a moj gospodin neka zici sa svojim djonom od obraza

  38. #38
    s3ja avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    sunčana strana ulice
    Postovi
    391

    Početno

    Citiraj SunčicaVŽ prvotno napisa
    Evo i mene s pitanjem, pa molim ako mi tko može dati savjet što da radim. BM mi od rastave koja je bila prije 3 godine plaća 1000 kn alimentacije za dva klinca koji su sada 9 i 5 godina. Iznos je ispao toliki jer mi više nije htio dati, a toliko su mi bili troškovi za vrtić pa se nisam htjela suditi nego sam prihvatila ponuđeno. Inače klinci i ja smo podstanari i na to nam odlazi puno novaca cca. 3000 kn mjesečno. Alimentacija mi taman pokriva vrtić i boravak za klinca u školi. BM živi u svojoj kući sa starcima i nema troškova stanovanja osim nešto režija koje dijeli sa starcima. Što se tiče plaće ima cca. 5500 kn. Prema Zakonu bi od njega za klince trebala dobiti 822,97+968,20 = 1791,17 kn. Kako da ostvarim to svoje pravo? Da li mi može pomoći CZS ili moram sama?
    Tri godine je dugo razdoblje, 1000 kuna za dvoje djece nije baš puno...
    U savkom slučaju imaš pravo na izmjenu odluke o visini alimentacije zbog promijene okolnosti. Taj se zahtjev podnosi direktno na sud (mislim da ga ti moraš inicirati)..sud će u postupku procijeniti vaše prihode, imovinsku situaciju, troškove života i donijeti primjereniju odluku...

  39. #39
    s3ja avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    sunčana strana ulice
    Postovi
    391

    Početno

    Ako je ova alimentacija od prija tri godine utvrđena sudskom odlukom, trebaš sad na sud podnijeti TUŽBENI ZAHTJEV za promijenu te odluke (tog broja i datuma) zbog promijenjenih okolnosti - detaljno obrazložiš razloge i na kraju u svom zahtjevu postavljaš PRIJEDLOG PRESUDE - iznos za koji ti smatraš da bi on trebao doprinositi za uzdržavanje djece.
    To se dakle podnosi direktno na sud.

    SZSS - mislim da nema nikakve obveze u takvim slučajevima, eventualno (ne znam kakvi su tamo) možeš tražiti pravnicu tamo da ti objasni postupak i eventualno pomogne oko podneska.
    Ako ti tamo ne pomognu, ima jedan dan u tjednu (ne znam koji, raspitaj se) kad na sudu u vž možeš dobiti besplatan pravni savjet i pomoć oko izrade podneska.
    Ili angažiraj odvjetnika.

    Ako se odlučiš sama izraditi tužbeni zahtjev (potraži tu na forumu, negdje ima primjera), mislim da to možeš. Ukoliko nešto u njemu ne bude formalno ispravno, sud te pozove da to ispraviš pa opet sve štima...

    Ma, možda izgleda komplicirano, ali nije zapravo, sve se to da lako. Samo kreni, hrabro i sigurno!

  40. #40
    SunčicaVŽ avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    649

    Početno

    s3ja hvala ti puno Malo me frka to napraviti jer bude pisalo da sam ja to podnijela pa će ovaj na mene nabacati drvlje i kamenje, a ja se ne želim svađati A s druge strane znam da imam pravo to tražiti jer stvarno klinci od tih 1000 kn nemaju ništa, ja ih hranim, oblačim, kupujem igračke, vodim na sve što im mogu priuštiti, plaćam treninge i vježbanje sintića...i još osjećam grižnju savjesti kad pomislim tražiti da plati više.

  41. #41
    s3ja avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    sunčana strana ulice
    Postovi
    391

    Početno

    svakako to moraš inicirati ti sama, nitko drugi neće "po službenoj dužnosti", a djeca imaju na to pravo!!! Zato nemoj si dopustiti grižnju savjesti..
    Ne znam u kakvom ste odnosu ti i BM, kakva vam je komunikacija, al ja bi mu na tvojem mjestu izrazila svoja razmišljanja, pitala ga da li se slaže sa promjenom i obavijestila ga o namjeri pokretanja postupka pred sudom. Nebi pustila da on to sazna službeno - od suda...

  42. #42
    SunčicaVŽ avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    649

    Početno

    E vidiš, jednom sam pokušala razgovarati s njim o tome, kad sam mu rekla da bi plaćao više, rekao je da mi ne da ni kune više nego da će dati otkaz u firmi i raditi na crno kako ja ne bi mogla tada dobiti ni kune od njega. Niš mu ne znači da to nisu novci za mene nego za njegovu djecu. Tako da mi je ta solucija propala. Mogu mu jedino isprintati zakon u kojem piše crno na bijelo koliko mi treba plaćati i najaviti mu da to mislim tražiti za djecu. Ako želi može mi sam početi plaćati, ako ne da će dobiti poziv od suda. To vidim kao jedino pristojno rješenje.

  43. #43
    DaDo avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    rijeka
    Postovi
    345

    Početno

    Citiraj Crvenkapica007 prvotno napisa
    CZSS na spašavanje?
    CZSS služi da pomogne kako bi se roditelji dogovorili u interesu djeteta. dakle ok, spašava djecu

    e sad za neformalne brakove ne znam kako ide al isto mora ić nekako u interesu djece, dakle sigurno je isto upleten czzs. Ne znam kolika su djeca, no do njihova odrastanja (čitaj osamostaljenja) sigurno ima vremena a samim time i nepredvidivih situacija (bolest, gubitak posla, štatijaznamnedajbožeštasvene)

    Stoga sve na papir. Čist papir, ljubav do neba ili kako se to već kaže
    e pa draga hvala još jednom..vidjet ćemo u kom smjeru ćemo mi krenuti.

  44. #44
    s3ja avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    sunčana strana ulice
    Postovi
    391

    Početno

    Citiraj SunčicaVŽ prvotno napisa
    E vidiš, jednom sam pokušala razgovarati s njim o tome, kad sam mu rekla da bi plaćao više, rekao je da mi ne da ni kune više nego da će dati otkaz u firmi i raditi na crno kako ja ne bi mogla tada dobiti ni kune od njega. Niš mu ne znači da to nisu novci za mene nego za njegovu djecu. Tako da mi je ta solucija propala. Mogu mu jedino isprintati zakon u kojem piše crno na bijelo koliko mi treba plaćati i najaviti mu da to mislim tražiti za djecu. Ako želi može mi sam početi plaćati, ako ne da će dobiti poziv od suda. To vidim kao jedino pristojno rješenje.

    I ja mislim tako. Pristojno i smireno izloži mu svoju namjeru i kreni...
    Pretpostavljam da njegova reakcija i postupci neće biti ugodni..i ja sam kroz slične situacije prolazila, i bilo mi je teško...Al izborila sam se i sad je mir...I sretna sam kaj sam se izborila za pravo svog djeteta.
    Mislim da postoje nekakvi mehanizmi za naplaćivanje alimentacije od onih koji rade na crno...Možda neko drugi zna neštoviše o tome...
    U svakom slučaju,
    sretno!

  45. #45
    SunčicaVŽ avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    649

    Početno

    Citiraj s3ja prvotno napisa
    svakako to moraš inicirati ti sama, nitko drugi neće "po službenoj dužnosti", a djeca imaju na to pravo!!! Zato nemoj si dopustiti grižnju savjesti..
    Ne znam u kakvom ste odnosu ti i BM, kakva vam je komunikacija, al ja bi mu na tvojem mjestu izrazila svoja razmišljanja, pitala ga da li se slaže sa promjenom i obavijestila ga o namjeri pokretanja postupka pred sudom. Nebi pustila da on to sazna službeno - od suda...
    Eto, ja konačno skupila hrabrosti i ulovila BM, dala sam mu ispisani članak zakona u kojem piše koliko iznosi alimentacija za djecu po starosti. Rekla sam mu nek si to pogleda i da toliko djeci pripada po zakonu, a on si nek razmisli da li želi dobrovoljno preći na to ili budem to potraživala preko suda. Naravno, reagirao je u skadu s mojim očekivanjima, poludio je kao, ne da mi on tolike novce, na kaj bum ja to trošila, pa to je skoro 2000 kn. Rekla sam mu da dobro zna koliki su mi troškovi za klince - njegov odgovor je bio, sama si tako htjela. Nisam htjela raspravljat pa sam mu rekla da se vidimo na sudu.
    Poslije 2 sata poslao je poruku da ako budem išla na sud da budu tako djeca ostala bez ikakvih novaca. Muka mi je od same pomisli na njega i na sud, ali ne želim više svaki put kad me klinci nešto mole odgovarati da nemam novaca - jer nemam , priuštim im maksimalno koliko mogu i sve novce trošim na njih...

  46. #46

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    963

    Početno

    ja mislim da trebas na sud i kraj. nadalje ja sam kad mi je moj prestao placati nakon 6 mj trazila od CZSS privremeno uzdrzavanje i dobila ga, a CZSS kad je nakon 3 mjeseca vidio da isti nije poceo placati, podnio je automatikom drzavnom tuzilastvu prijavu. e pa nije da se nista ne radi ...trba samo pravno sve ganjati jer to dijeca imaju pravo dobiti i kraj....mislim da se ne bi trebala prepasti vec rijesiti sve pravno. i ja svom e kazem kad me trazi igracku da nemam novaca, i zato ne posustajem

    sretno

  47. #47
    SunčicaVŽ avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    649

    Početno

    Hvala jassi
    Podnijet ću prijedlog sudu za izmjenu visine alimentacije i točka

  48. #48
    s3ja avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    sunčana strana ulice
    Postovi
    391

    Početno

    Poslije 2 sata poslao je poruku da ako budem išla na sud da budu tako djeca ostala bez ikakvih novaca. Muka mi je od same pomisli na njega i na sud, ali ne želim više svaki put kad me klinci nešto mole odgovarati da nemam novaca - jer nemam , priuštim im maksimalno koliko mogu i sve novce trošim na njih...
    I ja sam imala prilike čuti prijetnje i prebacivanje krivnje na moj račun:"sama si si kriva, ti si odlučila biti bez mene"... I bilo mi je jako teško, knedla u grlu, srce mi se stiskalo, doslovno mi je muka bila. I nije mi bilo lako ući u cijeli taj postupak. Sva sreća , imala sam rođaku pravnicu koja mi je pomagala, pa ako imaš koga, svakako iskoristi, bit će puuuno lakše.

    ja mislim da trebas na sud i kraj.
    ...trba samo pravno sve ganjati jer to dijeca imaju pravo dobiti i kraj....mislim da se ne bi trebala prepasti vec rijesiti sve pravno. i ja svom e kazem kad me trazi igracku da nemam novaca, i zato ne posustajem
    Definitivno treba pokušati. Neće biti lako, al mislim da bi ti bilo još teže da u sebi znaš da si mogla, a nisi poduzela ništa...

    [quote]Podnijet ću prijedlog sudu za izmjenu visine alimentacije i točka /quote]

    Tako je. Samo hrabro, držim fige. Ako zastane u kojem trenu ili bude teško, javi se (na PP), možda mogu kako pomoći!

  49. #49

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    963

    Početno

    tak je, ne posustati. ja sam mozda imala srecu ili ne znam kaj, ali na CZSS je sve dosta brzo se rijesavalo, a i priv.tuzbe na sudu su isle bez nekih velikih cekanja

    samo naprijed

  50. #50

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    963

    Početno


Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •