Pokazuje rezultate 1 do 39 od 39

Tema: tehnikalije koje je dobro znati

  1. #1
    RING avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    13. županija
    Postovi
    192

    Početno tehnikalije koje je dobro znati

    Budući da znam koliko je važna bilo kakva informacija kad ti dijete mora na lječenje, namjera mi je prenijeti naše iskustvo Lukinog boravka na neonatologiiji na Rebru i odlaska na operaciju srca u Munchen.
    Kratka kronologija događaja. Luki je po rođenju utvrđena složena srčana greška, isti dan je prebačen na Rebro a operiran je u Munchenu 11.9.2007., na drugu još čekamo...

    NEONATOLOGIJA - KBC ZAGREB-Rebro

    Ovo je vrijedilo u 8 mj. 2007.
    Posjete su od 12 - 18 sati, sa tima da se toga ne drže baš jako strogo. Kad roditelji prvi put dolaze, mogu ući zajedno, poslije su posjete odvojeno. Pravo na jedan posjet imaju bake i djedovi. Roditelju je dopušteno hranjenje djeteta, također ovisno o stanju djeteta daju da ga držiš u naručju. Hranjenje djece se odvija svaka 3 sata. Izdajati se moraš svojim izdajalicom na odjelu u posebnoj prostoriji. Za dijete je potrebna donijeti kozmetiku.Osoblje je jako pristupačno i dogovorit će na sva pitanja. Nama je bilo važno da krstimo Luku pa smo i to dogovorili na odjelu.

    PUT ZA MUNCHEN

    Svu dokumentaciju,osim putovnice, sređuju na Rebru, tako da se roditelji sa tim ne moraju baviti. U bolnici se dobije požurnica sa kojom je putovnica gotova u roku 24 sata (mi smo je dobili za par sati), također fotograf dođe slikati dijete a roditelj treba podignuti slike (cijena oko 100 kn).Uz slike i požurnicu, potrebna je i potvrda o prebivalištu djeteta, rodni list, domovnica i roditeljeva osobna iskaznica. HZZO pokriva troškove putovanja za dijete i jednog roditelja, lječenje djeteta u trajanju 21 dan i troškove povratka za dijete i jednog roditelja. U slučaju da se boravak produlji na više od 21 dan, to opet rješavaju bolnice i HZZO između sebe.
    Putuje se avionim specijaliziranim za ovakve potrebe, sa kojimu dolazi lječnički tim (austrijska kompanija).Putuje se oko 1 sat.

    SMJEŠTAJ RODITELJA I HRANA

    Roditelji su smješteni u Ronald McDonald Haus, koja je u sklopu bolnice. Smještaj je 15 eura za sobu po danu. Rezervaciju za roditelje naprave iz bolnice kad prime dijete. Sobe su dvokrevetne, sa tuš kabinom i lavandinom, wc je zajednički. Postoji i zajednička kuhinja u kojoj se može nešto spremiti. Ja sam samo zadnje 3 noći bila sa Lukom u sobi. U blizini bolnice ima restoran SLOVENIJA u kojem radi dosta hrvata i nije tako skupo.

    POTREBNE STVARI

    Za malu djecu i dojenčad ne treba ništa osim robice za odlazak iz bolnice i neke igračke. Roditelji imaju na korištenje veš mašine, sušilice, peglu pa je nepotrebno nositi brdo robe. Možete poniti fotoaparat ili cd jer u sobama imaju radio.

    BOLNICA

    Djete će biti primljano na odjel intenzivne njege gdje mu se rade sve pretrage i procjennjuje stanje. Operacija obično bude za par dana. Posjete na intenzivnoj su od 9.00-12.30 i od 14.30-20.00. Posjete su dozvoljene za oba roditelja istovremeno. Kod prijema djeteta dočeka vas tzv. kontakt sestra koja vam objasni sve što vas zanima i pokaže cijeli odjel. Poslije operacije dijete je još na prometranju par dana a onda ga, ako je sve ok, prebcuju na odjela postintenzivne njege. Tu su posjete od 8.00 - 20.00, ali su dosta fleksibilni. Svakako pitajte za mogućnost smještaja roditelja i djeteta. Osoblje je jako susretljivo i odgovara na sva pitanja.Na intenzivnoj je hranjnje djeteta svak 3 sata, a na postintenzivnoj svaka 4 sata. Roditelj može sve raditi oko djeteta, ako ga je strah zbog svih pustih cjevčica i kabelića onda mu pomogne osoblje.

    SPORAZUMJEVANJE

    Osoblje priča engleski. Ako neznate niti njemački niti engleski, uvijek se nađe neki naš njemac...a i osoblje samo potrži nekog dobrovoljca za prevođenje.

    DOJENJE I IZDAJANJE

    Ja sam žarko željela dojiti tako da sam se odmah po izlasku iz bolnice počela izdajati svaka 3 sata. U Munchenu imaju električnu izdajalicu za istovremeno izdajanje obje dojke, tako da to uvelike olakša stvar. Svojom izdajalicom sam se izdajala po noći. Kad je Luka bio dobro probala sam ga prvi put podojiti i on je to jako dobro prihvatio. Na našu veliku sreću i zadovoljstvo.

    POVRATAK DOMA

    Nakon 22 dana otpustili su nas doma. Moj muž je došao s autom u Munchen, tako da smo se nas troje uputili zajedno doma. Obavezno ponesite autosjedalicu jer su je nama morali slati. Nismo znali da ćemo ići direkt doma. Kad smo došli doma morali smo poslati izvještaj puta u HZZO, kako bi nam podmirili troškove. A to je u visini autobusne karte.

    RAZUM I OSJEĆAJI

    Čovjek valjda ne zna koliko može istrpiti dok se ne nađe u teškoj situaciji...moraš se jednostavno prilagoditi situaciji, druge nema. Osjećaje i misli djelite sa partnerom i sve će biti malo lakše.
    U trudnoći sam se uvijek molila Bogu da kad rodim svi zajedno rastemo kao obitelj...i molitva mi je uslišana.
    Strepnje...postoje i dalje jer nije još sve gotovo, ali im se ne treba predati jer život je lijep.

    Držite mi se...

  2. #2
    dijanam avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    975

    Početno

    Ring, ne znam sto mi je ljepse: nacin na koji si ovo poslozila onome kome ce trebati ili kako se ti odnosis prema teskoci koju prolazite.

    Sretno tvojoj obitelji!

  3. #3
    Osoblje foruma BHany avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    5,203

    Početno

    Ring draga

    Među svojim bliskim prijateljima imam jednu obitelj koja je prošla slično što i vi...i svaki sam dan gledala i čula što su prolazili i kako je teško nositi se s tim. Iako su i oni, kao i vi, bili po meni zadivljujuće hrabri, staloženi, praktični...i sada su sretna i vesela obitelj, koju također čekaju daljnje operacije, ali i s tim se iščekivanjem uspješno nose...Kao i vi, hrabri su i vjeruju u sebe...

    Sretno vam bilo

  4. #4
    RING avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    13. županija
    Postovi
    192

    Početno

    hvala, dragi ljudi...

  5. #5
    tinkie winkie avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    ZD
    Postovi
    2,297

    Početno

    RING, ovo je tako lijepo složena priča, koliko je sažeta, konstruktivna i praktična za one kojima će trebati informacije, toliko je i prožeta emocijama
    baš sam se rascmizdrila...


    Sretno tvojoj obitelji, a pogotovo tvom mališi

  6. #6
    Erin avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    358

    Početno

    Ring !! Sretno i Luki!

  7. #7
    Rhea avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    753

    Početno

    Ring, samo i dalje budite tako hrabri

    Luki

  8. #8
    faith avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    428

    Početno

    Ring , Luki .

  9. #9
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    ring

  10. #10
    Erin avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    358

    Početno

    Tužnim srcem javljam da mali Luka nije više sa nama!
    Neman riječi utjehe samo iskrene sućuti tebi Ring i cijeloj obitelji!

  11. #11
    Rhea avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    753

    Početno

    O Bože Nemam riječi

    Ring, tako mi je žao

  12. #12

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno


    Iskrena sućut.

  13. #13
    Osoblje foruma BHany avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    5,203

    Početno

    Tako mi je žao!

    Ring... tebi, obitelji...iskrena sućut

    ...a zapravo bez riječi

    Luka, anđele...neka te čuvaju anđeli

  14. #14
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    iskrena sućut

  15. #15

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    krasna zemlja
    Postovi
    515

    Početno

    Strepnje...postoje i dalje jer nije još sve gotovo, ali im se ne treba predati jer život je lijep.

    ring...

  16. #16
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    iskrena sućut

  17. #17

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    2,583

    Početno


  18. #18
    Pink-OS avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    441

    Početno

    RING život jeste lijep! živi ga za svog Luku! mali anđeo će uvjek biti uz tebe!
    Iskreno saučešće cijeloj obitelji!

  19. #19
    dijanam avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    975

    Početno

    Draga Ring!

    teško je, užasno teško samo i probati zamisliti ono što ti osjećaš sada. Samo od pomisli na tako nešto, srce probada nezamisliva bol.
    I valjda uopće ne možemo zamisliti kako ti je.

    Ali odzvanjaju mi riječi jedne mudre polupismene starice koja je u svom majčinstvu puno propatila kroz život - kad su je pitali kako može misliti da je dobar Bog koji joj je uzeo tako puno djece, ona je odgovorila:
    mi putujemo na isto mjesto. Samo što oni otputovaše avionom, a ja idem pješice.

  20. #20
    pale avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    981

    Početno

    Moja iskrena sućut

  21. #21
    RING avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    13. županija
    Postovi
    192

    Početno

    Hvala vam
    Nažalost stvari su se zakomplicirale i najgore strepnje su se ostvarile. Sad valjda mogu reći da sam doživila sve...beskrajnu ljubav i radost ali i tugu.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    moja sućut

  23. #23
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,247

    Početno

    iskrena sućut

  24. #24

    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Postovi
    76

    Početno


  25. #25
    Lucija Ellen avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,478

    Početno

    o Boze

  26. #26
    zibba avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,204

    Početno


  27. #27
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Draga RING, divim ti se na tvojoj hrabrosti i optimizmu! Iskreno mi je žao zbog tvojeg velikog gubitka!

  28. #28
    Roza avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,721

    Početno

    RING, žao mi je..nemam riječi

  29. #29
    crvic avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    386

    Početno


  30. #30
    mrla avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Međimurje
    Postovi
    151

    Početno

    iskrena sućut

  31. #31

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    4

    Početno Linz

    Kako neku djecu šalju u Munchen na operaciju, tako neku u Linz. Kako vidim po ovome šta je Ring napisala u Linzu ima dosta toga drugačijeg od Munchena ovo je naše iskustvo od rođenja Karla i povratka iz Linza :

    Karlo se rodio 03.07.08. glava mu je bila jako plava i svi u Merkuru su govorili da je sa njim sve u redu, da je to od mućenja na porodu. Sutradan mu je pregledano srce i odmah je prebačen na Rebro gdje ga pregledava doktor Marinović.

    Rebro
    Posjete su i dalje bile od 12 - 18 sati, ali se moglo doći i prije 12. Mi nismo mogli ići zajedno unutra, morali smo ići svaki posebno i prvi put i svaki ostali. Sestre su bile relativno dobre, ali ni slično prema onima u Linzu.
    Karlo je bio u inkubatoru i nismo ga smjeli primiti, jedino otvoriti onaj mali prozorćić i pomaziti ga malo. Hranile su ga sestre preko sonde. Trebali smo donjeti jedino vlažne maramice i to ako smo htjeli. Isto smo ga htjeli krstiti gore i to uopće nije bio nikakav problem
    07.07. napravljena je kateterizacija kako bi mogao izdržati do Linza.

    Šta se tiće dokumentacije sve nam je isto sredila bolnica. Čak su nam i dali papir sa kojim može muž otvoriti bolovanje kako bi i on išao sa nama u Linz. Karlo i ja smo otputovali sa avionom, ja sam morala doći na Rebro tamo je došla po nas ekipa iz Njemačke sa kolima hitne. Muž je išao sa autom.

    Inaće što se tiće sestra, a i doktora baš nisu nešto informirani o tome šta se događa u Linzu, nisu nam znali ništa reći, dal imamo smještaj, kako ćemo se vraćati natrag. Tako da smo mi išli na sljepo.

    Linz
    U bolnicu smo stigli u subotu u 21 sat, Karla su odmah preuzeli i detaljno ga pregledali ( šta mislim da kod nas nikada tako nebi – svi bi čekali ponedjeljak ). Nakon pregleda koji je trajao nekih dva – tri sata doktor nam je sve objasnio i pusti nas Karlu.Njega su smjestili na intezivnu ali su ga izvadili iz inkubatora. Ujutro su mi ga odmah dali da ga primim.
    U ponedjeljak 14.07. bila je operacija, trajala je 7 sati. Po završetku operacije doktorica nas je nazvala da nas izvjesti kako je sve prošlo. Bio je smješten na drugu intezivnu, gdje je ležao do 17.07. kad su ga prebacili na odjel dječje kardiologije i tu je bio do 24.07. kada su ga pustili doma.

    Sporazumjevanje
    Sve sestre i doktori većinom znaju engleski. Prije opercije i prije puštanja doma obavlja se informativni razgovor sa doktorom za koji bolnica organizira prevoditelja.

    Smještaj
    Ja sam imala sobu u sklopu bolnice sa doručkom,ručkom i večerom koji je koštao 16€ po danu. Dok za muža nije bilo ništa organizirano ( na Rebru su nam svi govorili kako imamo oba dvoje smještaj ). Pokraj bolnice nalazi se zgrada srčanih bolesnika u kojoj je na svu sreću bila slobodna jedna soba u koju su ga smjestili. Inaće bi morao tražiti neki hotel. Plaćao je 5€ po danu plus doručak, ručak i večeru svaki dan posebno. Za prati robu nismo nigdje uspjeli naći, pa smo sitnice koje su nam trebale prali u sobi.

    Doma smo se vraćali sa svojim autom.
    Nismo tražili ništa od HZZA jer ono šta su za nas platili mislim da je to sitnica šta smo mi potrošili. Glavno da je to sve iza nas!

  32. #32
    RING avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    13. županija
    Postovi
    192

    Početno

    Lidač
    Nadam se da će informacije nekom pomoći. Mi kad smo saznali da idemo u munchen isto nam nitko ništa od lječnika i sestara na Rebru nije znao reći a niti na netu nigdje ništa o tome. Samo nam je dr. Belina otprilike nešto natuknuo

    Lidač kako ste sad? jel sve riješeno ovom operacijom?

  33. #33

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    4

    Početno

    Mi smo sada dobro. Bili smo i na prvoj kontroli na Rebru i sve je dobro. Mislili su da će biti dvije operacije ali hvala Bogu sve su uspjeli rješiti u jednoj. :D I Karlo se jako dobro i brzo oporavio.

  34. #34
    RING avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    13. županija
    Postovi
    192

    Početno

    :D ljubi malog miša

  35. #35
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Ring,hvala na ovoj temi koja mi je jako pomogla kad mi je trebala.

    Čestitam na malom suncu (kojeg sam uočila u tvom potpisu).
    Želim vam mirno,dosadno-školsko roditeljstvo u budučnosti.

  36. #36
    RING avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    13. županija
    Postovi
    192

    Početno

    Sirius Drago mi je da vam je pomoglo.
    Mi nigdje nismo mogli naći ikakve informacije. Niti na odjelu nam nisu znali reći što sve možemo očekivati kad odemo u Njemačku...što je čudno jer svakodnevno šalju djecu vani na operacije, a zamisli, u Njemačkoj smo čak dobili brošuru na hrvatskom o boravku u bolnici i pripremi djeteta za operaciju. Čovjek se zapita...
    Ljubac!

  37. #37
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Podižem za jednu forumašicu i njezinog malenog rođaka.

  38. #38
    RING avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    13. županija
    Postovi
    192

    Početno

    Stavljam link na brošuru koju smo dobili kad smo došli u Munchen - kako pripremiti dijete za operaciju, tu su upute za manju i veću djecu
    http://pdfcast.org/pdf/kako-pripremi...iju-dh-munchen

  39. #39
    zadarmamica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    1,910

    Početno

    puno hvala.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •