Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 77

Tema: Dr. Michel Odent: Emotivno stanje majke i prenatalna skrb

  1. #1
    Strobery Shortcake avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,756

    Početno Dr. Michel Odent: Emotivno stanje majke i prenatalna skrb

    O kako se samo slažem sa konstatacijom da česti (i često nepotrebni) pregledi kod ljekara utiću na emotivno stanje majke. U skoro vrijeme sam bila svjedok bukvalnog prestravljivanja majki netaktičnim reagovanjem na UZV sliku prilikom pregleda, ili iznošenjem nekih nebuloznih sumnji i pretpostavki koje nisu bile potrkrepljene nićim što se ticalo tekuće trudnoće. I meni moj gin, i ako mi se jako sviđa njegov pristup, predlaže triple test, čisto onako, a ja svo ovo vrijeme do slijedećeg pregleda (u ponedeljak) smišljam neku močnu rečenicu kojom ću mu dati do znanja da neću raditi triple zbog toga što me rezultati ne interesuju, što mi ne bi bili indikacija za bilo kakvu intervenciju.

  2. #2
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,384

    Početno

    Hvala za tekst.

    Što se tiče testiranja u trudnoći koje ne želiš(a nude se) treba uvježbati samo jednu rečenicu i izgovoriti je smirenim glasom:"Ne želim,hvala.".

  3. #3
    koryanshea avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    1,654

    Početno

    Vrlo zanimljivo. Ali vec vidim sebe kako preskacem preglede a doma panicarim - sta ako mi je ovo, a ja ne znam, sto ako mi je ono, a ja ne znam!? Inace sam blago hipohondricna pa ono... Nisam trudna (ikad bila) i ne planiram bit jos duze vrijeme ali mislim da cu uskoro pocet vodit interesantne razgovore sa svojim ginekologom...

    Ukucam ja u gugl "preeklampsija" (nemah pojma sto to je) i dobijem link na rodi. Tamo pise - redovito idi na preglede i pazi na krvni tlak.
    Odent kaze "No povišen krvni tlak, bez bjelančevina u mokraći, povezan je s dobrim ishodima porođaja"

    nije mi jasna ta preeklampsija - da li je ona uzrokovana povisenim tlakom ili je jako korelirana s povišenim krvnim tlakom prije pojave bolesti? nigdje ne vidim sto ta preeklampsija ustvari je, svugdje je definirana preko simptoma. da li netko zna sto uzrokuje te simptome, tj. zbog cega su povisene bjelancevine u urinu, zbog cega tijelo otice? (ovo je sad OT ali nigdje to ne nalazim)

    da li se namjerava sredjivat malo tekstove na "Roda i trudnoća -mali i veliki problemi" s obzirom na ovo jer mozda neki ne citaju Odenta, ali citaju o potencijalnim problemima u trudnoci ..?

  4. #4
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno Re: Dr. Michel Odent: Emotivno stanje majke i prenatalna skr

    Citiraj Strobery Shortcake prvotno napisa
    smišljam neku močnu rečenicu kojom ću mu dati do znanja da neću raditi triple zbog toga što me rezultati ne interesuju, što mi ne bi bili indikacija za bilo kakvu intervenciju.
    sto ovo vec nije dovoljno mocno?

    ja sam tako rekla svom ginicu i on je to prihvatio.

  5. #5
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    mene zanima što točno znači rutinski uzv-pregled koji se toliko napada ? koliko je to puta rutinski u trudnoći ? :?

    smišljam neku močnu rečenicu kojom ću mu dati do znanja da neću raditi triple zbog toga što me rezultati ne interesuju, što mi ne bi bili indikacija za bilo kakvu intervenciju.
    pa jednostavno reci, ne moraš zbog toga oblačit pancirku :? misliš da će te istući zato jer nećeš triple

    da li se namjerava sredjivat malo tekstove na "Roda i trudnoća -mali i veliki problemi" s obzirom na ovo jer mozda neki ne citaju Odenta, ali citaju o potencijalnim problemima u trudnoci ..?
    pa nije odent novi prorok. on je jedan lječnik s jednim stavom, ne vidim razloga da se bas sve na portalu podređuje njegovom mišljenju (ionako se to čini previše). :?

  6. #6
    fegusti avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    pu
    Postovi
    2,033

    Početno Re: Dr. Michel Odent: Emotivno stanje majke i prenatalna skr

    Citiraj Strobery Shortcake prvotno napisa
    O kako se samo slažem sa konstatacijom da česti (i često nepotrebni) pregledi kod ljekara utiću na emotivno stanje majke. ...
    ponekad taj utjecaj može biti i pozitivan.
    meni moj gin. nije preporučao trpl i uvijek je nalazio ohrabrujuće riječi.
    uzv mi je radio na svakom pregledu, cca 1 x mjesečno.

  7. #7
    koryanshea avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    1,654

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    ne vidim razloga da se bas sve na portalu podređuje njegovom mišljenju (ionako se to čini previše). :?
    ... mislila sam vise u stilu stavljanja malo veceg naglaska na kolicinu proteina u urinu (za slucaj preeklampsije), da se to moze kontrolirat doma i da ne treba panicarit ako je tlak malo povisen a urin u redu. mislim da je to manje podredivanje njegovom misljenju a vise kvalitetno informiranje trudnica...

    i daj se pliz malo skuliraj... :/

  8. #8
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    MC, rutinski uvz je onaj koji se radi na svakom pregledu, cca jednom mjesecno. Neka istrazivanja su pokazala da se djeca trudnica koje su podvrgnute takvim tretmanu u trudnoci radaju s manjom porodjajnom tezinom od onih koji su taj uvz pregled dozivjeli 2 ili 3 puta. Neka druga pokazuju da visestruki pregledi uvz-om ne smanjuju lose ishode. Uvz pokazuje samo neko trenutno stanje koje izvan sireg konteksta zapravo nema neko znacenje. Kao sto npr. nalaz "uloziva 1 prst" izvan konteksta nema smisleno znacenje.

    Odent uvijek naglasava da smatra da se uvz najcesce koristi u "krive" svrhe i u "krivo" vrijeme, znaci pretjerano cesto u ranoj trudnoci, a na porodu je njegova upotreba gotovo nepoznata, dok on tvrdi da bi to bilo jedino "pravo" vrijeme i "prava" svrha.

    Stavih navodnike, jer mi je nekako blesavo u ovom kontekstu koristiti rijeci pravo i krivo, a bolje nisam nasla.

  9. #9
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Opet Odent, uskoro ce iskociti i iz pastete.

  10. #10
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    marta, pitala sam iz jednog konkretnog razloga... jer

    rutinski uvz je onaj koji se radi na svakom pregledu, cca jednom mjesecno
    u švicarskoj se podrazumijeva pod rutinskim - 2 uzv za vrijeme uredne trudnoće. samo njih plaća zdravstveno osiguranje.

  11. #11
    Frida avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    Loch Bundek
    Postovi
    5,532

    Početno

    MC, moj ginić (socijalac, stara škola) kaže da je kod urednih trudnoća primjenjivo pravilo 10, 20, 30, dakle tri UZV pregleda tijekom cijele trudnoće.

  12. #12
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    u hrvatskoj skoro svaki privatnik radi svaki mjesec uzv, a ako ima nekih problema onda i cesce!

    ne znam kako je sa socijalnim, mislim da su tri ili 4.

  13. #13
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    a znam i zene koje su isle na preglede i kod socijalnog i kod privatnika. i tuzile se kako ovaj socijalni to samo kratko pogleda, a privatnik cak i po sat vremena :/

  14. #14
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    je, pa pregled kod privatnika bez uzv-a je recimo 150-200 kuna, a s uzv-om se penje i do 400. naravno da ga koriste na svakom pregledu. mislim da im to drasticno povecava zaradu.

  15. #15
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    marta, pitala sam iz jednog konkretnog razloga... jer

    rutinski uvz je onaj koji se radi na svakom pregledu, cca jednom mjesecno
    u švicarskoj se podrazumijeva pod rutinskim - 2 uzv za vrijeme uredne trudnoće. samo njih plaća zdravstveno osiguranje.
    Tako je zapravo i kod nas, ali svi vole ekstra zaraditi, bez razmisljanja o mogucim posljedicama. Ono sto Odent prica, je da su ta 2 u krivo vrijeme, odnosno da bi bilo vise koristi od njih (jer ih ovako bas i nema) da se rade u nekim tjednima.

  16. #16
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    rade u nekim tjednima.
    ISPRAVAK: u nekim drugim tjednima

  17. #17
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    nisam neka ljubiteljica odenta, al hmmm... to mi ima smisla. moram provjeriti s mojim bogom u bijelom.

    inače, zbog neugodnog iskustva, ja sam jako jako skeptična na takve savjete da treba smanjiti (bilo koje) medicinske rutinske preglede. ne velim da neki od tih savjeta nisu i razumni i potrebni, al kod mene prvo nastane onaj obrambeni mehanizam da bi netko rado "uštedio" na nama (strancima).

  18. #18
    Strobery Shortcake avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,756

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    pa jednostavno reci, ne moraš zbog toga oblačit pancirku :? misliš da će te istući zato jer nećeš triple
    Neće, već će me onim svojim finim, ljubaznim načinom ubjeđivati da je to jedna neinvazivna (hajd dobro, nisam baš neka paničarka kad je riječ o iglama) i ne skupa , pretraga, da budemo 100% sigurni, a sad smo 85% sigurni da je sve u redu . Ma malo sam dramatizovala to traženje močne rečenice. Danas idem kod njega, javnem vam koliko sam bila "močna"

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    al kod mene prvo nastane onaj obrambeni mehanizam da bi netko rado "uštedio" na nama
    Ja opet imam obrnut dojam, kad se radi o privatnim ginekolozima (što ima neke logike, ali nema etike). Majke se po malo plaše mogućim problemima i komplikacijama, naročito prvorotkinje, da bi se povećao broj pregleda i izvršenih testiranja, što naravno diže cijenu. Moj gin mene sad pregleda svake 2 sedmice, svaki put radi UZV. U prvoj, problematičnoj trudnoći ja sam živjela za svaki taj pregled, ali sad kad se ne dam zaplašiti, kad znam šta želim a šta ne, to mi je previše. E sad kad vam ljekar kaže "sve je u redu, ali moglo bi biti ..." ,a vi nemate potrebnu snagu, ili znanje, ili samouvjerenost, vjerujete njemu jer ne znate, a hormoni vam odnesu racionalno razmišljanje, pristajete na sve.
    Nisam čitala Odenta, voljela bih, samo sam se našla u tekstu, jer sam prošla i želju za što češćim pregledima, i obrnutu, želju da odem 2 puta u toku trudnoće (što nisam uradila )

  19. #19
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    različita iskustva... jednostavno ja svojim lječnicima bespogovorno vjerujem, jer mislim da i pored svog znanja što mogu sama si priskrbiti, nikad to ne mogu znati kao oni (osim ako ne provedem onoliko nad knjigama koliko su oni). il što bi einstein rekao: znam koliko ne znam. rado pitam ako mi nije jasno, rado odgovore, al ako mi lječnik veli da on kao stručnjak smatra da moram ići na op, ja jedino što mogu uraditi je potražiti još jedno mišljenje stručnjaka, a nikako sama filozofirati da ja to ne smatram. s druge strane, moje lječnike (a imam ih nekoliko) smatram dobrim i vrijednim ljudima i imam odličan odnos s njima, jer znam da će učiniti sve za mene. baš budem smirena kad izađem iz ordinacije, a to mi je najbitnije. užasno bi mi bilo živjeti s mišlju da su samo profiteri i da im ne mogu vjerovati. (što uostalom važi i za sve ostale struke), ako bi tome i bilo tako, promjenila bih lječnika.

  20. #20
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Sjajan tekst :D Zaista mi ga je bilo divno citati


    Citiraj Strobery prvotno napisa
    E sad kad vam ljekar kaže "sve je u redu, ali moglo bi biti ..."
    Fascinantne su mi te njihove recenice. Kao eto UZV ce rijesiti sve zivotne probleme. Bas me zanima sto bi rekao da mu odgovorimo: "i da UZV pokaze da nije sve u redu. Sto mi preporucate napraviti? :? " Vjerujem da ne bi ocekivao takvo pitanje natrag

  21. #21
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    anchie, ja sam to pitanje postavila mom giniću. i nije pao sa stolice.

  22. #22
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Sto ti je rekao? Stvarno me zanima. Jer kao sto se kaze u tekstu (a ja se slazem s tim), ono, nema bas nekih opcija.. Vidis deformitet npr. i sto onda, odlucis roditi dijete ili ga pobaciti? Obzirom kako se ti uredjaji prezentiraju kao bogom dani, pomislio bi covjek da postoji i neka 3. opcija :/

  23. #23
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Sto ti je rekao? Stvarno me zanima. Jer kao sto se kaze u tekstu (a ja se slazem s tim), ono, nema bas nekih opcija.. Vidis deformitet npr. i sto onda, odlucis roditi dijete ili ga pobaciti? Obzirom kako se ti uredjaji prezentiraju kao bogom dani, pomislio bi covjek da postoji i neka 3. opcija :/
    pa konkretno mi je predložio amnio, ako vidimo da nešto ne štima, tj. možda prije toga i neki drugi test (krvi), pa onda amnio... ne sjećam se više. meni je osobno bilo bitno da pri spomen na mogući ab me ne ošine pogledom, što se naravno nije dogodilo, dapače.

    pa zar ne postoji mogućnost (u dalekoj nam americi) operacija nad nerođenima ?! recimo kod srcanih anomalija i sl. :?

    osobno (al to je samo moj stav) bih voljela znati anomalije s kojima mi dijete raste, i ako se ne odlučim na ab. čisto da se znam pripremiti na ono što život nosi.

  24. #24
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    :? pa ne služe ultrazvučni pregledi samo za utvrđivanje anomalija

  25. #25
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj MC prvotno napisa
    osobno (al to je samo moj stav) bih voljela znati anomalije s kojima mi dijete raste, i ako se ne odlučim na ab. čisto da se znam pripremiti na ono što život nosi.
    Postujem to. I zato mi ona 2-3 UZV zvuce razumno.

    No cemu ultrazvuk u 6. tj.? Da ginekolog kaze "joj, jos srce ne kuca, valjda hoce uskoro", pa da ti mozes umirati doma od brige sto srce nije pocelo kucati jos :? To je problem tih 9 UZV (tj. svaki mjesec po defaultu).

  26. #26

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    Testove odbijam apriori,jer mi ne znače ništa.Odbila sam double,rekla sam da za mene ni Down,ni Edwards ni rascjep neuralne cijevi ne znače baš ništa,jer ja tu bebu želim i volim i čekam je ...godinama.Doktor se samo nasmiješio i rekao je da voli razgovarati sa ženama koje se informiraju,i da me apsolutno podržava i poštuje moj stav.I to je bilo-to.

    UZV radim jednom mjesečno,no on za mene ima totalno smirujući učinak.Naprosto,kad vidim bebu kako lijepo napreduje svi moji strahovi nestaju kao baloni od sapunice,i nekako ostajem u pozitvnom razmišljanju bez onog...što ako?

    Tekst mi se sviđa...no ja nekako vjerujem liječnicima...a i samoj sebi usudila bih se reći.Pokušavam to dvoje što bezbolnije ukomponirati.

  27. #27
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    s druge strane, moje lječnike (a imam ih nekoliko) smatram dobrim i vrijednim ljudima i imam odličan odnos s njima, jer znam da će učiniti sve za mene. (...) ako bi tome i bilo tako, promjenila bih lječnika.
    vidis, ja sam promijenila jedno barem 10 ginekologa, i niti kod jednog nisam stekla taj (vjerujem odlican) dojam da ce uciniti sve za mene. ni kod jednog/jedne jedinog/jedine mi se nije svidio njihov odnos prema meni. neki su me smatrali curicom (jedna me zvala "dijete trbojevic"!! :shock: ), neki su mi bili skroz nezainteresirani, neki mi smrdili na profit..

    ja sam oduvijek htjela naci doktora s kojim cu imati takav ljudski odnos kakav ti imas sa svojima. ali jos nisam naisla na takve, nazalost. jako sam njima razocarana, nakon poroda jos i stostruko.

    eto. mea culpa..?

  28. #28
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Mikka, mooozda si prezahtjevna? Naime, ko je vidio da nasi doktori imaju normalan odnos s pacijentom? Pa to je kod nas rijetkost.

    Ja imam odlicnog doktora, koji bi stosta napravio. Problem koji se povremeno javlja lezi u tome sto se ne slazemo bas u razmisljanju o tome sto bi to sve trebalo napraviti.

  29. #29
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    mene je prvu polovuc trudnoce stalno bilo necega strah, al kad sam isla na uzv s 22 tjedna, morfologija ili malformacija ploda, vise se ne sjecam, tad sam fakat bila nervozna, stalno sam mislila sta ce mi sad otkriti!

    inace mi je bila super doktorica, nije radila svaku mjesec uzv, nego jedan pregled, jedan uzv. tako da je bilo 4 uzv-a, i jos uzv kod pregleda u bolnici u rijeci kad sam dosla na dogovor.

    i svaki puta kad bi mi rekli da je sve ok, ne bi im vjerovala

  30. #30
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    ja, prezahtjevna? vidi se da me ne poznas

    salim se. ustvari sve sto hocu je da me netko tretira s postovanjem, kao osobu, i da mu nije cilj izvaljati me. a stavovi nam se mogu razilaziti, boze moj. mrzim kad mi se netko postavi kao da je maloprije s olimpa opal.

    sa sadasnjim gin sam zadovoljna, iako nemamo neki bas bliski odnos (recimo, nisam mu rekla da dojim u trudnoci niti planove za porod).

  31. #31
    Riana avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    međimurje
    Postovi
    1,726

    Početno

    Citiraj meda prvotno napisa
    nije radila svaku mjesec uzv, nego jedan pregled, jedan uzv. tako da je bilo 4 uzv-a
    ovako je bilo i kod mene i to je neka rutina, nije svaki mjesec (privatnik)

  32. #32
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    pa mikka, stvarno mi je malo teško shvatiti da od svih tih minimum deset lječnika baš NIJEDAN nije bio koji bi barem donekle odgovarao tebi i tvojim željama. :/

    moj prvi ginić me jednom vidio u životu i nikad više - kad se počeo derati na mene da se opustim. onda sam došla kod ovog sadašnjeg i tu ostala do dan danas. prezadovoljna i on mi je znao preporučiti i lječnike u zagrebu... a vala, ako valja nevenki, zašto ne bi i meni

    No cemu ultrazvuk u 6. tj.? Da ginekolog kaze "joj, jos srce ne kuca, valjda hoce uskoro", pa da ti mozes umirati doma od brige sto srce nije pocelo kucati jos
    pa moj mi je dao sličicu s UZV da je mogu odnijeti mužu. i onda sam tu sličicu uokvirila i dan danas je čuvam. malo biće u meni. i nije ništa govorio loše, al sam znala da moram pričekati prvih tri mjeseca...

  33. #33
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    ja ni ne trazim savrsenog lijecnika. samo izbjegavam one stvarno grozne

  34. #34
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    cuj, i meni je to malo neobicno :/

    mozda odisem nepovjerenjem prema doktorima pa me nanjuse u startu. ne znam. u svakom slucaju, ne pravim se pametna i uvijek prvo poslusam sta mi imaju reci.

    najgori mi je bio doktor koji mi je operirao bartolinijevu zlijezdu na sv. duhu.. njega bi ladno trknula s autom da ga vidim na cesti. samo da se mogu sjetiti kako izgleda

    hm, dosta oftopicarenja od mene. na temu--u prvoj T sam htjela ici na preglede i uzv puuno cesce nego sada. cak mi se cinilo da me moj socijalni gin narucuje prerijetko pa sam otisla kod privatnice, gdje sam potrosila hrpu para i na kraju zazalila jer me iz*ebala ko mladog majmuna (oprostite na bijesu ). sad u ovoj mi se cak cini da me i ovaj moj narucuje precesto . na uzv sam ukupno bila 3 puta, a bar jedan mi se cini previse. ali ajde. drugi (treci) put cu biti pametnija

  35. #35
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Ja sam u svom bogatom bolesničkom stažu bila kod jednog jedinog zaista groznog liječnika (ali kažu da je jako dobar stručnjak), ostali su svi bili stvarno OK, s tim da preferiram ne pretjerano ljubaznog (ali ipak pristojnog) liječnika koji zna što radi ispred onoga koji se topi od ljubaznosti a nije stručan.

  36. #36
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    No cemu ultrazvuk u 6. tj.? Da ginekolog kaze "joj, jos srce ne kuca, valjda hoce uskoro", pa da ti mozes umirati doma od brige sto srce nije pocelo kucati jos
    pa moj mi je dao sličicu s UZV da je mogu odnijeti mužu. i onda sam tu sličicu uokvirila i dan danas je čuvam. malo biće u meni. i nije ništa govorio loše, al sam znala da moram pričekati prvih tri mjeseca...
    Imam ju i ja No tada nisam znala sto znam danas.. Sklona sam reci da sam tada vjerojatno zivjela u uvjerenju da se nesto moze napraviti ak se na uzv vidi nesto lose. Kao da ce taj uzv sa 6 tj prevenirati ili me moze uvjeriti da nece doci do pobacaja ak je sve super na slicici? a ne moze nista od toga :/

  37. #37

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    1,610

    Početno

    Bila sam na barem deset UZV-ova i nekoliko color dopplera tijekom (rizične) trudnoće. Vaginalni pregled svaki tjedan. CTG 2 x dnevno. Mjerenje pokreta svaki sat.
    I mogu reći da mi silni pregledi nisu donijeli nikakvo olakšanje, dapače, i ne znam ni sama kako nisam završila na psihijatriji.

  38. #38
    Strobery Shortcake avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,756

    Početno

    Bila ja kod gina Samo me je pitao jesam li načisto sa Triple-om, ja rekla "jesam, neću", on rekao "dobro, samo pitam". Ma znam ja zašto mi je odmah legao kad smo se prvi put sreli

  39. #39

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    450

    Početno

    što se tiče socijalnih ginekologa - nadam se da nikad više neću morati kod njih. Ako nisu loši - onda su prebukirani i ne stignu ti posvetiti dovoljno vremena. A da ne govorimo o uvjetima u kojima rade. Naravno da nisu svi privatnici super i naravno da idu za zaradom ali ako se malo raspitaš kod koga otići i/ili si koliko toliko informiran skrb koja se dobije je puno puno bolja. Barem je moj dojam takav.
    Kod mene to ovako izgleda:
    -Nema čekanja, ili uđem u ordinaciju točno na vrijeme a nekad i desetak minuta ranije jer izbjegavaju prebukiranje. Za trudnice uvijek rezerviraju sat vremena. isto bitno - uvijek ima mjesta za parking.
    - nasmiješena i ljubazna sestra me upisuje i daje mi čašicu da je napunim i ostavim u laboratoriju ( vrata preko puta ) dok ona sve pripremi za pregled.
    - pregled cca 30 min i to ne na onom stolu nego na nekoj vrsti fotelje koja je povezana sa kompom i čija se visina / nagib namješta pomoću joysticka na tastaturi. skroz udobno.
    - doktor smiren, pažljiv - nigdje mu se ne žuri. a i sigurno je odmorniji od socijalnog koji je obradio 3 puta više pacijentica u istoj smjeni.
    - nakon pregleda upisuje rezultate, komentira ih, odgovara na moja pitanja. negdje u to vrijeme sestra donosi nalaze urina.
    - otprati me do sestre, rukuje se i pozdravi. sestra riješi papirologiju do kraja i ja mogu doma. - smirena, sretnija i pametnija.
    Nije mi žao novaca za taj pregled jer nešto dobijem za njega - žao mi je samo onoga što dajem hzzo od plaće a često ne dobijem ni to da se odnose prema meni kako prema ljudskom biću.

  40. #40
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa
    Opet Odent, uskoro ce iskociti i iz pastete.
    moš si mislit (da bar), pogotovo iz paštete frižidera nekog našeg rodilišta...

  41. #41
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    iz paštete frižidera nekog našeg rodilišta=iz paštete u frižideru nekog našeg rodilišta.

  42. #42
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Nadam se da naša rodilišta ipak imaju provjerenu i kvalitetniju prehranu, a ne neku neprovjerenu paštetu

  43. #43
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    hi hi, meni bi bilo draze da sam u merkur isla samo jesti, a ne i roditi

    onu puricu s mlincima prvi dan nakon poroda nebum nikad zaboravila

  44. #44
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    Ja očito imam neke čudne stavove i razmišljanja, baš kao i nekog čudnog (doduše privatnog) ginekologa koji je stava da su svi ostali testovi, počevši od krvnih, double, triple itd. suvišni ako se trudnoća redovito prati uzv-om. Tako da ja u prethodnoj, pa niti u ovoj trudnoći nisam radila nikakve "suvišne" testove s obzirom da se sve što se trebalo pratiti redovito pratilo uzv-om (recimo svakih 6 tjedana).
    Iskreno, možda sam stvarno neinformirana, ali što točno podrazumijeva termin "vođenje trudnoće". Je li to ono da jednom mjesečno gin pogleda jesam li otvorena, prepipa trbuh................... i kako uopće trudnica može znati jesu li joj neki testovi suvišni ako se trudnoća ne prati uzv-om. Da znam kako da to sama pratim, sigurno nepotrebno ne bih išla na uzv, ali iskreno ne znam.
    A priori nisam pobornik čestog uzv-iranja, ali u prethodnoj, kao i u ovoj trudnoći (doduše nešto manje jer ipak je neko iskustvo iza mene) jednostavno mi nije jasno kako ja ili gin možemo biti sigurni u stanje trudnoće, ako se jednom u 6 tjedana (ko što je praksa kod njega) ne napravi uzv na kojem se ipak vidi napredovanje ploda, kako veličinom, tako i možda uočavanjem nekih anomalija :? :? :?

  45. #45
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa
    Nadam se da naša rodilišta ipak imaju provjerenu i kvalitetniju prehranu, a ne neku neprovjerenu paštetu
    pih, nadaj se

  46. #46
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    stijena, ali sta bi napravila nakon 10. ili 12. tjedna da saznas da se plod ne razvija normalno i/ili da ima neke anomalije? od kakve bi ti to bilo pomoci?

  47. #47

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    ako se jednom u 6 tjedana (ko što je praksa kod njega) ne napravi uzv na kojem se ipak vidi napredovanje ploda
    sto se moze uciniti ako se vidi nenapredovanje ili slabo napredovanje?

  48. #48
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj Saradadevii prvotno napisa
    ako se jednom u 6 tjedana (ko što je praksa kod njega) ne napravi uzv na kojem se ipak vidi napredovanje ploda
    sto se moze uciniti ako se vidi nenapredovanje ili slabo napredovanje?
    kiretaža?

  49. #49
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    Citiraj Saradadevii prvotno napisa
    ako se jednom u 6 tjedana (ko što je praksa kod njega) ne napravi uzv na kojem se ipak vidi napredovanje ploda
    sto se moze uciniti ako se vidi nenapredovanje ili slabo napredovanje?
    kiretaža?
    misli se na kasnije tjedne, kad kiretaza ne igra...

  50. #50

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    ne bi valjda ni ranije kiretazu radili zbog slabog napredovanja!

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •