Pokazuje rezultate 1 do 18 od 18

Tema: Alergija na pelud

  1. #1

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    55

    Početno Alergija na pelud

    Alergična sam na pelud što je naravno rezultiralo AD kod našeg djeteta,da bi stvar bila gora već 3 dana ima bistri iscjedak iz nosa,suhi kašalj koji ga tjera na povraćanje danas idemo kod pedijatra,zadnji put je rekao da sumnja na alergiju na pelud, mali ima 10 mj.Da li ima netko sličnih problema i kako olakšati djetetu?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    2,583

    Početno

    imamo i ja i sin alergiju na pelud
    ja imam al. rinokonjuktivitis, a mali al. astmu i rinitis

    Ako se radi o alergiji olakšati mu možeš da mu često ispireš nos fiziološkom, pratiš koncentracije peludi u vašoj okolini, ne izlaziš van kada je koncentracija peludi najveća. Ako ste u gradu luftaš stan u ranim jutarnjim satima (između 6 i 7), poslije toga zatvoriš prozore; ako ste negdje van grada najbolje je luftati predvečer.
    Ti si alergičar, znaš dril.

    Kod tako male djece alergijski rinitis je dosta rijetka pojava, najčešće se javlja tek nakon druge godine života.
    Ako mu nosić curi svega nekoliko dana možda je ipak viroza. Kiše li jako često, trlja li nosić i oči?

    Svakako bi prije upotrebe bilo kakve alergijske terapije bilo dobro obaviti barem pregled alergologa ili nekog stručnijeg otorinca koji se time bavi.

    Nadam se da ipak nije ništa više od viroze.
    Ako te još nešto zanima, pitaj.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    55

    Početno

    Hvala ti na odgovoru,sad ja mm otišao kod pedijatra s malim pa ćemo vidjeti što je, nadam se da je viroza javim kako je prošlo. :?

  4. #4
    gitulja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,154

    Početno

    ja se sjećam svojoih alergija na pelud, blago rečeno katastrofa. Nisam mogla oči otvoriti, doslovno. U školu nisam išla po nekoliko tjedana. Nos začepljen, oči suze i tako cijelo proljeće. Srećom povuklo se u pubertetu, sada ako se i pojavi to je zanemarivo. G na svu sreću još nije pokazala nikakve znakove alegije.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    55

    Početno

    Upravo se vratili dijgnoza je viroza,dobio je ventolin,operil za nos i sumamed .

    Zar nije sumamed malo prejak upita suprug,a ped veli da ne s obzirom da je mali atopičar pa da mu ne pređe na pluća

    Ne znam kaj da velim...

  6. #6

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    2,583

    Početno

    ne znam ni ja što da ti kažem
    valjda pedijatrica zna što radi :/

    Moje skromno mišljenje je da vam je dala preagresivnu terapiju za virozu (preventivni sumamed i kortić bez bronhitisa :shock: ), ali ja sam samo laik koji ima nešto osobnog iskustva s respiratornim problemima i to ne kod tako male djece.

    Javi kako ste.

  7. #7
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    J. je nakon dvije godine ponovno radila prick testove i uz staru alergiju na lješnjak i grinje pojavila nam se još jedna a to je na brezu.
    Ovo na brezu sam i pretpostavljala jer nam se ove godine u proljeće 4-5 mjesec prvi puta pojavio alergijski rinitis i to jaki, kašalj, suzenje očiju, crvenilo i bila je na terapiji aeriusom i nasonexom.
    Malo čitam sad po netu i spominju se križne alergije, što nam je i alergolog spomenuo. Piše da alergični na brezu imaju reakcije i na jabuku tj. koru jabuke.
    E, sad, J. je jučer došla s dosta izraženim ekcemom oko usta i onako malo otečenim rubovima usta i po rukama je izbio inače uobičajen atopijski. Mislim da su se u vrtiću jele jabuke, to ću još provjeriti, a k tome ih ovih dana planiraju voditi u berbu jabuka na neki OPG i svi će dobiti jabuke i sok.
    Ne znam sad šta da radim i dali ta alergija na brezu znači i obavezno osjetljivost na jabuke ili samo mogućnost?

  8. #8
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Znači samo mogućnost. Moj E. ima alergiju na brezu, a veliki je obožavatelj jabuka i uredno ih jede. Istini za volju, tek od ove godine s korom.

  9. #9
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    J. je nakon dvije godine ponovno radila prick testove i uz staru alergiju na lješnjak i grinje pojavila nam se još jedna a to je na brezu.
    Ovo na brezu sam i pretpostavljala jer nam se ove godine u proljeće 4-5 mjesec prvi puta pojavio alergijski rinitis i to jaki, kašalj, suzenje očiju, crvenilo i bila je na terapiji aeriusom i nasonexom.
    Malo čitam sad po netu i spominju se križne alergije, što nam je i alergolog spomenuo. Piše da alergični na brezu imaju reakcije i na jabuku tj. koru jabuke.
    E, sad, J. je jučer došla s dosta izraženim ekcemom oko usta i onako malo otečenim rubovima usta i po rukama je izbio inače uobičajen atopijski. Mislim da su se u vrtiću jele jabuke, to ću još provjeriti, a k tome ih ovih dana planiraju voditi u berbu jabuka na neki OPG i svi će dobiti jabuke i sok.
    Ne znam sad šta da radim i dali ta alergija na brezu znači i obavezno osjetljivost na jabuke ili samo mogućnost?
    stavi jabuku u mikrovalnu na slabo zagrijavanje i ohladi pa joj daj neka proba. zagrijavanjem se raspada protein koji izaziva križnu reakciju
    meni smetaju neke sorte jabuka, čak i oguljene. ali kad ih ovako ugrijem mogu jesti sve

  10. #10
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    magriz a sa sokom???

    mitovski kužim ja tebe, problem je kaj bu svi pojeli po koji griz jabuke a ona ne bu smjela.

    tak su kod naših danas radili kruh za Dan kruha, ja sam malom pomogla napraviti mufine od onog kaj smije, i sad zovu ga cure da im ide pomoć raditi njihovo tjesto, i čude se kak on ne smije s njima to raditi. Dogovorili smo se da ak mu ostane koji mafin da razdjeli drugima.

    moji manji su isto alergični na brezu, jabuka im za sad ne smeta, oduvijek je jedu s korom.a piju sok od Ivkovića
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 14.10.2015. at 12:46

  11. #11
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    što sa sokom???

  12. #12
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Mislim da te jelena pita da li to pali i ako ugriješ sok... da li grijanje na neki način razlaže alergene i u soku, ne samo u cijelim jabukama. Tako sam ja shvatila.

  13. #13
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    ne znam. zagrijavanje razbija protein. nisam probala sa sokom, moguće da bi radilo. ali ako nekom ne smeta jabuka (niti plod sam niti sok) ne vidim razloga za zagrijavanje.

    kompot je u slučaju jake alergije dobro rješenje

  14. #14
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,205

    Početno

    Mala je alergična na pelud, grinje i ambroziju (kaj to ne spada pod pelud) i sad se mislim kak se maksimalno riješit grinja? Da uzmem usisač na vodu? Do sada nisam sisala jer nemamo tepihe. Kaj još?

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,415

    Početno

    ima li madrac s kojeg se može skidati navlaka? ako ima, onda ga peri barem jednom mjesečno
    ako nema, probaj vidjeti je l bi joj mogla nabaviti takav.

    jastuk isto tako, deku, poplun, prekrivače

    kauč isto operi

  16. #16

  17. #17
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Mala je alergična na pelud, grinje i ambroziju (kaj to ne spada pod pelud) i sad se mislim kak se maksimalno riješit grinja? Da uzmem usisač na vodu? Do sada nisam sisala jer nemamo tepihe. Kaj još?
    Posipaš krevet sodom bikarbonom (uzmeš soljenku ili neku posudu s rupama - ja imam ovako nešto https://www.konzum.hr/web/products/s...itna-sol-250-g). Ostaviš neko vrijeme (bar sat vremena, dok odete van i slično, a onda usisaš.

    Ja češće usisavam krevete nego pod, odnosno radim jedno i drugo istovremeno. Imam bežični usisavač ovakav https://www.mall.hr/usisavaci/gorenj...ijski-usisivac, pa pod usisavamo s velikom četkom, a krevete s malom (mekani dio) + po potrebi one sanduke za posteljinu sa uskim nastavkom. Vodeni usisavač imamo i dok su djeca bila mala, koristili smo ga 1x tjedno, a sad 1x u 6 tjedana. Nemam navlake za madrace, ali mijenjam one plahte s gumicom svaki tjedan ili eventualno dva (sad su mi dečki odrasli pa nije više takva frka).

    Treba ukloniti i plišane igračke. Krpene su još ok (ali ih treba redovito prati) ali one dugodlake darujte u dobre ruke.

    Imam još uvijek zavjese od markizeta (tanke, ali guste) i pazim u koje doba dana zračim prostorije. Sad ti cvate lijeska i srodne biljke koje imaju one rese pune peludi, pa to zna biti baš gadno.

    Osim kreveta, najbolja pomoć je Rhynohorn - pelud treba fizički ispirati iz nosa fiziološkom otopinom ili običnom slanom vodom. Mi imamo dva ovakva: https://www.jgl.hr/proizvodi/aqua-ma...ispiranje-nosa

    Uostalom, čemu ja to pišem kad sam davnih dana ovdje prepisala upute za kontrolu okoliša koje smo dobili u bolnici Srebrnjak. Evo ih:

    KONTROLA OKOLIŠA
    Astma je kronična upalna bolest dišnih puteva koji su izrazito osjetljivi na podražaje iz okoline.

    Podražaje iz okoline uzrokuju tzv. "pokretači astme"". Oni su mnogobrojni i raznovrsni:
    - kućna prašina, grinje - mogu se ukloniti na temp. iznad 60oC, treba ukloniti tepihe, tapisone, pokućstvo od tekstila, čupave igračke... prašinu brisati vlažnom krpom koja se može prati na visokoj temperaturi
    - najjači alergen je dlaka mačke, psa, hrčka - ne držati kućne ljubimce u prostoriji gdje se spava, biti na oprezu pri posjetu ZOO-u i sličnim mjestima gdje ima životinja

    - peludi: stabala, korova, trava - upoznajte se s kalendarom cvatnje, u vrijeme cvatnje izbjegavati boravak u prirodi, pri visokim koncentracijama peludi držati prozore zatvorene u stanu i/ili automobilu, zračiti stan navečer kad je koncentracija peludi najniža, svakodnevno prati kosu, pripaziti pri uzimanju meda

    - plijesan - nastaje na vlažnim mjestima, zidovima, u kupaonici i sl; ta mjesta redovno čistiti i dezinficirati

    - akutne infekcije dišnog sustava (izazvane virusima, bakterijama i sl.) - izbjetavati kontakt s bolesnicima, često prati ruke, zračiti prostorije, koristiti jednokratne maramice, uzimati lijekove

    - tjelesni napor vrlo često može biti pokretač napada astme - vodite "astma dnevnik", mjerite vrijednost vršnog protoka zraka, pitajte liječnika koji lijek treba uzeti da bi se spriječio napad

    - duhanski dim - izbjegavati kontakt

    - različite kemikalije: sredstva za čišćenje, kozmetička sredstva, boje, lakovi...

    - jake emocije: smijeh, plač, ljutnja

    - hrana: orasi, jagode, agrumi, čokolada, brašno mlijeko - ukoliko se utvrdi alergija, u potpunosti iizbjegavati uzimanje tih namirnica

    Pridržavanjem uputa mogu se smanjiti jačine napada, te smanjiti potreba za uzimanjem lijekova. U kombinaciji s propisanim lijekovima postiže se cilj liječenja astme: kontrola bolesti i normalan život

    Dječja bolnica Srebrnjak - Referentni centar zaakliničku alergologiju djece http://www.bolnica-srebrnjak.hr/
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 31.01.2024. at 15:16

  18. #18
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Evo malo tuđe pameti protiv grinja: https://net.hr/magazin/ciscenje-i-or...3-22236d2f1f5b

    Ako ne želiš koristiti usisavač, posipaj sodu po madracu, pa očisti metlicom ili četkom. Nakon toga namoči kuhinjsku krpu i dobro je ocijedi, pa prostri na krevet i izmlati kloferom, kao u stara vremena bez struje. Moja baka je još i žlicu octa dodavala u tu vodu.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •