Pokazuje rezultate 1 do 22 od 22

Tema: "Ispit" i ispitivanje za čuvalicu-podržavam!

  1. #1

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    305

    Početno "Ispit" i ispitivanje za čuvalicu-podržavam!

    Danas sam sudjelovala u razgovoru dvije starije gospođe čuvalice, jedna od njih uskoro kreće čuvati novo dijete i ide na razgovore.
    I kaže ona kako je bila na razgovoru kod jedne mame koja ju je smjestila za stol i dala joj da "ispunjava test" na 4 stranice, obje gospođe su zgrožene takvim načinom pristupa, kažu od kuda joj pravo???

    Na to sam ja rekla: ja mislim da je to jedan jako dobar potez mame koja će ostaviti na čuvanje dijete potpuno nepoznatoj osobi, a i mislim da na taj način mama može steći neki dojam o budućoj teti. I da sam već čula dosta čuvalica koje kažu da su morale ispunjavati upitnike...

    Te dvije gospođe nisu mogle doći k sebi i bile su skroz :shock:

    Ja samo želim reći da takvo nešto u potpunosti podržavam i kao buduća majka sigurno bih takvo nešto i sama napravila.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    A kakav je to test ? Tko ga je sastavio ? krše li te mame nečija autorska prava ? a ako su ga same sastavile koliko je dobar mjerni i dijagnostički instrument (mislim na neke poremečaje ličnosti )?

    Ja sam se uzdala u svoju intuiciju i gut feeling....nisam pogriješila

    No svatko radi onako kako misli da je najbolje, posebno kad se radi o djeci.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    305

    Početno

    Ne znam detalje, ali pretpostavljam da je test mama ili sama sastavila ili skinula možda s neta.... vjerujem da će biti još ta tema aktualna, pa ću javiti...zanima me "kako ljudi dišu", čujem da ima svakakvih obitelji i raznih prohtjeva, ali...to sad nije tema.

  4. #4
    Frida avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    Loch Bundek
    Postovi
    5,532

    Početno

    Ljepim post koji je napisala petraa:

    Ja osobno nemam ništa protiv testa,ali imam protiv onih koji se oglašavaju kao tete čuvalice a ne vole djecu i čuvaju ih preko volje.Takvima bi zabranila javljanje na oglas i njihovo oglašavanje. Posao čuvanja smatram najodgovornijim poslom na svijetu i u tom kontekstu podržavam bilo kakve tekstove

  5. #5

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,739

    Početno

    Ja sam čuvala djecu prije nego sam dobila posao u struci (točnije jednu curicu od 6 g.): posao sam našla preko oglasa i tim ljudima sam prvi put ušla u kuću. Nisam dobila test, mama je to rješila preko razgovora i neke svoje intuicije, kako mi je kasnije objasnila. Ali da je tražila bilo kakav test, probni rok, bilo šta... potpuno bi je shvatila. Pa žena mi ostavlja svoje dijete a vidi me prvi put u životu!
    Meni je moram priznat, zapravo čak bilo malo čudno da me nakon polusatnog razgovora ostavlja samu doma sa djetetom, ali ako je ona tako odlučila nisam je davila naravno Trebao mi je posao i nije mi palo na kraj pameti ispitivat je zašto tako brzo ostajem sama sa curicom. Danas, kad sama imam dijete, definitivno bi nepoznatu osobu itekako provjerila (možda ne preko testa ali nekakav probni rok, dok bi ja bila doma s njima, mislim da bi mogla ocjenit da li je to to).

  6. #6
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Moju sveki su vec par puta mame u parku pokusale vrbovati za cuvanje Test je bio valjda kako se ponasa prema mojoj curi u parku.

  7. #7
    mina30 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    696

    Početno

    Ima li netko kakav primjerak testa da ga stavi ovdje?

  8. #8
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    znam da postoje takvi testovi. vrijedni su k'o suho zlato. al također znam da ti testovi nisu garant ni za što.

  9. #9
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    ja nisam za testove. ali sam definitivno za dobar razgovor, i za intuiciju...

    bilo je grešaka, ali na njima sam naučila. a najvažnije mi je bilo promatrati dijete, i njene reakcije kad smo bile sve zajedno. i to mi je bio najbolji indikator.



    btw - kad je kikica bila mala, jedan čovjek (nikad ga vidjela :? ) me zaustavio i pitao jel bi ja htjela da njegova žena čuva kikicu. ona nije ni bila pokraj. :/

    obrazloženje: oni ih imaju petero, a najmlađe je baš u toj dobi - pa bi se mogli družiti :shock: !!

  10. #10
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa
    A kakav je to test ? Tko ga je sastavio ? krše li te mame nečija autorska prava ? a ako su ga same sastavile koliko je dobar mjerni i dijagnostički instrument (mislim na neke poremečaje ličnosti )?

    Ja sam se uzdala u svoju intuiciju i gut feeling....nisam pogriješila

    No svatko radi onako kako misli da je najbolje, posebno kad se radi o djeci.
    Ovako i ja mislim.

  11. #11
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Nisam protiv ispunjavanja upitnika za bilo koji posao, pa tako niti za posao čuvalice, međutim treba paziti da nema pitanja koja krše neka ljudska prava, kao npr. pitanja o njihovoj nacionalnosti i sl.
    Osobno bi mi puno važniji bio osobni kontakt i interakcija djeteta sa tom osobom.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    185

    Početno

    ja sam isto imala tetu čuvalicu, a zaposlila sam je na način da sam išla na zavod za zapošljavanje i tražila ispis nezaposlenih teta u vrtiću.
    zatim sam napravila selekciju po adresi stanovanja, godinama (preferirala sam mlađu tetu oko25-30 godina jer smo imali jedno loše iskustvo sa starijom gospođom) te sam njih 5-6 pozvala na razgovor.
    nisam imala nikakav test (oslanjala sam se na vlastitu intuiciju) ali nemam ništa protiv toga (naravno ako pitanja ne vrijeđaji neka ljudska prava).

    i vjerujem da te osobe koje su ispunjavale test su bile i na razgovoru, ne vjerujem da su se roditelji oslanjali samo na test !
    mislim kad su djeca u pitanju moramo se potrudit da saznamo sve potrebne informacije o osobi kojoj djete ostavljamo na čuvanje.

    ja čak kao roditelj nekad se zapitam koliko mi dobro poznamo naše tete u vrtiću? nemogu nikako zaboravit onaj slučaj nedavno kad je teta hranila djecu kolačićima za psa. ta teta je dva puta prije toga suspendirana i opet su je vračali na posao! kako roditelji nisu ništa primjetili prije? jel znate da osobe koje završavaju školu za odgajatelje ne prolaze apsolutno nikakav psiho test ?

  13. #13
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Citiraj lana74 prvotno napisa
    ja sam isto imala tetu čuvalicu, a zaposlila sam je na način da sam išla na zavod za zapošljavanje i tražila ispis nezaposlenih teta u vrtiću.
    Ovo je protuzakonito.

  14. #14
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Citiraj piplica prvotno napisa
    Citiraj lana74 prvotno napisa
    ja sam isto imala tetu čuvalicu, a zaposlila sam je na način da sam išla na zavod za zapošljavanje i tražila ispis nezaposlenih teta u vrtiću.
    Ovo je protuzakonito.
    Nije ako si registrirani poslodavac na zavodu.

  15. #15
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Citiraj Marsupilami prvotno napisa
    Citiraj piplica prvotno napisa
    Citiraj lana74 prvotno napisa
    ja sam isto imala tetu čuvalicu, a zaposlila sam je na način da sam išla na zavod za zapošljavanje i tražila ispis nezaposlenih teta u vrtiću.
    Ovo je protuzakonito.
    Nije ako si registrirani poslodavac na zavodu.
    Dakle, ako si poslodavac, pri Hrvatskom zavodu za zapošljavanje podnosiš prijavu potrebe za radnikom, u ovom slučaju za njegovatelja djece, jer da bi tražio odgajatelja, moraš imati dječji vrtić.
    Tada ti savjetnik radi selekciju osoba (ne ti), i upućuje tebi na razgovor.
    Ti odabireš osobu koja ti odgovara i obavezno je primaš u radni odnos, dakle nema ugovora o djelu ili rada na crno. Ukoliko ti nitko ne odgovara, ne moraš nikoga primiti.
    Savjetnici ne smije davati izlistavati poslodavcu osobe koje su prijavljene na zavodu, jer moraju štititi njihovu privatnost.
    Takav je zakon.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    47

    Početno

    Neznam, ne čini mi se neka korist od upitnika kojeg će tumačiti roditelj laik. Upitnici znaju prevariti i stručnjake... Ja bih radije, uz razgovor s potencijalnom tetom čuvalicom, tražila preporuke od ljudi kojima je prije čuvala dijete ili bi bila sklonija studentima ili apsolventima pedagoškog smjera, opet uz preporuku...

  17. #17

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    tamo di se gužvaju poruke sms-a
    Postovi
    135

    Početno

    ja sam ipak za intuiciju (a ako uz to još ima i dobre preporuke - odlično).

    smatram da to što je netko završio ili završava pedagoški ne znači apsolutno ništa (odslušani kolegiji metodike, didaktike, pa ni psihologije i pedagogije ne znače ništa kad je čuvanje djece u pitanju).

    inače, imam povremenu tetu čuvalicu (uskače kad idemo na koncert i sl) i u tu djevojku imam puno povjerenje od kad sam je upoznala. jednostavno osjećam da ima ono nešto (i spretnosti i pameti i takta) zbog čega joj mirne duše mogu povjerit bebača na nekoliko sati....

    vezano za upitnike - nemam ništa protiv njih, ali ja ih ne bi provodila. razgovor bi mi bio sasvim dovoljan...

  18. #18
    anin avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    438

    Početno

    Citiraj Bornina prvotno napisa
    ja sam ipak za intuiciju (a ako uz to još ima i dobre preporuke - odlično).

    smatram da to što je netko završio ili završava pedagoški ne znači apsolutno ništa (odslušani kolegiji metodike, didaktike, pa ni psihologije i pedagogije ne znače ništa kad je čuvanje djece u pitanju).
    inače, imam povremenu tetu čuvalicu (uskače kad idemo na koncert i sl) i u tu djevojku imam puno povjerenje od kad sam je upoznala. jednostavno osjećam da ima ono nešto (i spretnosti i pameti i takta) zbog čega joj mirne duše mogu povjerit bebača na nekoliko sati....

    vezano za upitnike - nemam ništa protiv njih, ali ja ih ne bi provodila. razgovor bi mi bio sasvim dovoljan...
    Nažalost znače...al ne u smislu u kojem si ti mislila..hoću reć da takva osoba jako dobro zna što treba činit, što je "ispravno", pa kad to ne čini, to je još gore nego da dijete čuva žena koja ni nezna "sadržaj svih tih kolegija"..

  19. #19

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    umag
    Postovi
    101

    Početno

    da li te tete čuvalice budu sa djetetom kući ili ih vodite k njima?
    koliko se plaćaju te tete čuvalice? nama će početkom rujna trebati teta, al samo na 4 sata pa me zanima koliko se kreću cijene te usluge?
    možda je to OT.
    OPROSTITE

  20. #20
    petraa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    259

    Početno

    Ako teta čuvalica dolazi k tebi cijena je veća od one koja bi bila da dijete
    dovodiš k njoj. Nema troškova puta pa manje traže.
    Za četiri sata obično se određuje cijena po satu jer to nije puno radno vrijeme.
    Postoji ta tema negdje.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    tamo di se gužvaju poruke sms-a
    Postovi
    135

    Početno

    Citiraj anin prvotno napisa
    ..hoću reć da takva osoba jako dobro zna što treba činit, što je "ispravno", pa kad to ne čini, to je još gore nego da dijete čuva žena koja ni nezna "sadržaj svih tih kolegija"..
    ja sam za opciju: bistra, inteligentna osoba (fakultet definitivno ne garantira ove osobine) + ono što mi intuicija govori o karakteru te ličnosti. položeni kolegiji nisu ni u kom slučaju bitni, a ako već treba imati nešto položeno, onda bih radije da je to tečaj prve pomoći. štoviše, kad bih bila u takvoj prilici da primam u stalni radni odnos ženu za brigu oko djece, onda bi joj ja platila da to položi

  22. #22

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    377

    Početno

    Ni ja ne vidim neki smisao u testu kao nacinu provjere tete...
    Sto se mene tice, zena koja mi cuva dijete moze bit i nepismena, ak je topla, bistra i ima "ono nesto" - x faktor da se ona i Vik svide jedno drugome.

    Mislim da je dovoljno provest dan s potencijalnom tetom - nemos se ti 8 sati pretvarat

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •