Pokazuje rezultate 1 do 44 od 44

Tema: kako to izgleda kada dijete nije u autosjedalici

  1. #1
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno kako to izgleda kada dijete nije u autosjedalici

    Maxi-Cosi ima na svom sajtu "zgodan" filmic crash testova s djecom u autu, nevezanom (i vezanom, za usporedbu), pri sudaru od 25(!) km na sat.

    Za one koji misle da mogu dijete zadrzati u rukama neka pogledaju o kakvim silama pricaju, a za one koji misle da zato sto se polako voze da je rizik manji nek razmisle o ovih 25 km/h u ovim filmicima i sto od djeteta napravi ta mala brzina kod sudara.

    Link je na Maxi-Cosijevom portalu, kliknite na slikicu na kojoj pise Crashtest Video: Maxi-Cosi

  2. #2

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    3,026

    Početno

    Čuvam link za sve koji mi kažu da sam luda i da pretjerujem sa autosjedalicom! Najgore je kada me netko traži da ga nekamo povezem, a očekuje da ga vozim sa djetetom na krilu. Davno sam odlučila da jednostavno odbijem, ne smišljajući nikakve izgovore... Ne bi ja to mogla nositi na duši.
    Ali zato uvijek uza se imam i letak o autosjedalicama

  3. #3
    kloklo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Jarun
    Postovi
    2,995

    Početno

    I ja sam već prije spremila taj link jer me jeza prošla kad pomislim kaj bi se dogodili kod brzine od recimo 80 km/h, ako je kod 25 ovako strašno :shock:

    Nasreću, sve oko sebe sam više-manje uspješno disciplinirala po pitanju sjedalice, ali držim link na sigurnom za buduće nevjernike ako nalete

  4. #4

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    1,228

    Početno

    Ne kužim onaj 4. test. Što se tamo dogodilo?

  5. #5
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Veće dijete nije bilo u "busteru", pa ga je pojas stegnuo oko vrata.
    Dijete je prenisko da bi bilo vezano bez "podizača".

  6. #6

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    1,228

    Početno

    Hvala apricot. Sad je jasnije. A sad drugo pitanje! Zakaj nema prednjih sjedišta u tom testnom autu? Ne bi li prednja sjedišta zaustavila izlijetanje djeteta naprijed?

  7. #7
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Citiraj brigita2 prvotno napisa
    Hvala apricot. Sad je jasnije. A sad drugo pitanje! Zakaj nema prednjih sjedišta u tom testnom autu? Ne bi li prednja sjedišta zaustavila izlijetanje djeteta naprijed?
    Ovo nagadam, naravno, ali ja pretpostavljam da je zato da se vidi kolika je sila na dijete po tome koliko poleti. U autu, istina, bi ispred djeteta bilo prednje sjediste (osim ako je dijete na prednjem sjedalu) pa se uz pomoc ovog filma (bez prednjeg sjedista) vidi s kolikom forcom bi to dijete udarilo o naslon (ili mozda preletilo preko njega pa kroz sajbu).

    Prije devet godina vozila sam se u autu s frendicom i njenim malim koji je tada imao 2,5 godina. Njih dvoje su sjedili na straznjem sjedistu i frendica je inzistirala da nema potrebe malog vezat, da nece mu biti nista. Bilo je mracno, seoska cesta, vozili smo jako polako kad je odjednom ispred mene izronila neka bakica u crnom. Ja sam naglo zakocila i mali od frendice je poletio toliko napred da je kresnuo glavom o mjenjac i dobro proplakao. Na srecu nije bilo nista ozbiljnije ali od tada se drzim pravila da tko se hoce vozit u mojem autu mora se vezat. Bez obzira na njegova uvjerenja.

  8. #8
    kloklo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Jarun
    Postovi
    2,995

    Početno

    Sva sreća da je tako završilo, bojim se i pomisliti kako je moglo biti, na koliko teži način je mama tog dječaka mogla naučiti lekciju o "sigurnosti u maminom krilu"

  9. #9
    sooike

    Početno

    Na mom maxi-cosyju pise da se ne smije stavljat na sjedalo ispred kojeg postoji air-bag. To znaci da kad sam sama s bebom da je ne smijem staviti na suvozacko sjedalo vec je ostaviti odozada?!?!?
    Drugo pitanje: a kako smo se nekad mi vozili dok smo bili bebe i prezivjeli bez maxi-cosyja? Nije da provociram, zbilja se pitam... :?

  10. #10
    Ines avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,594

    Početno

    pa- ja ni inace ne bi bebu stavljala na prednji sic.

    a kak smo prezivjeli bez sjedalice?
    pa vjerujem da ce i vecina djece koja se sada voze bez sjedalice prezivjeti kao sto je i vecina tada prezivjela.
    ali neki nisu prezivjeli.
    i neki nece.

  11. #11
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Citiraj sooike prvotno napisa
    Na mom maxi-cosyju pise da se ne smije stavljat na sjedalo ispred kojeg postoji air-bag. To znaci da kad sam sama s bebom da je ne smijem staviti na suvozacko sjedalo vec je ostaviti odozada?!?!?
    Da. Osim ako ne zelis ubiti dijete zracnim jastukom (koji se napuhuje pod brzinom i od 300 km/h u roku od jedne dvadesetine sekunde). Da ne velim da djetetu nije mjesto naprijed, nego otraga gdje je najsigurnije. A kada si u Hrvatskoj, i po zakonu nije dozvoljeno voziti dijete ne prednjem sjedalu prije navrsene 12te godine, bez obzira na to da li to sjedalica dozvoljava.
    Drugo pitanje: a kako smo se nekad mi vozili dok smo bili bebe i prezivjeli bez maxi-cosyja? Nije da provociram, zbilja se pitam... :?
    Zato sto smo prezivjeli, mozemo (da hocemo) o tome i pricati. Oni koji nazalost nisu prezivjeli ne mogu nam se pridruziti u toj diskusiji. A sigurna sam da bi nam oni imali sto za rec po tom pitanju

  12. #12

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    1,228

    Početno

    Citiraj Ines prvotno napisa

    a kak smo prezivjeli bez sjedalice?
    pa vjerujem da ce i vecina djece koja se sada voze bez sjedalice prezivjeti kao sto je i vecina tada prezivjela.
    ali neki nisu prezivjeli.
    i neki nece.
    Ove rečenice bi trebalo odštampati na plakatima.

    Ja bi samo dodala da mi ko djeca nismo provodili toliko vremena u autima. Auta je bilo manje i bili su puno sporiji. Promet je bio mnogostruko slabiji. Kad sam ja bila curica, većina ljudi u selu je imala konje i kola. Mnogi su vozili na kravama. Mene su uglavnom vozili svuda na biciklu. Rjetko sam se vozila autom ili autobusom. Ljudi u prometu nisu bili tak živčani, nisu toliko jurili i žurili (ili se to meni samo čini).

  13. #13

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,057

    Početno

    E ja sam sad totalno zbunjena. Ili nisam pohvatala sve konce. ž

    Ančica napisa:
    /Da ne velim da djetetu nije mjesto naprijed, nego otraga gdje je najsigurnije. A kada si u Hrvatskoj, i po zakonu nije dozvoljeno voziti dijete ne prednjem sjedalu prije navrsene 12te godine, bez obzira na to da li to sjedalica dozvoljava./

    Kaj to znači da ni ona sjedalice od 0-9 kg, na kojima i piše da se montiraju na prednje sjedalo tak da je dijete okrenuto prema sjedalu, zapravo se nesmije montirat na prvo sjedalo, (mi smo imali Gracovu onu kaj se može montirat i na kolica) i još jedno pitanje dal se ukoliko se sjedalica stavlja na zadnje sjedalo, a neko još sjedi iza mora obavezno pričvrstit pojasom, možda pitanje zvuči glupo, al ja stvarno dok nism došla na ovaj forum nisam razmišljala o tim stvarima, naime mi smo Roka tak vozili u toj sjedalici da bi ga stavili nazad bez učvršćivanja, a ja sam obavezno bila s njim iza, e sad vidim da je to ogromna greška, pa me zanima za slijedeći put.
    Možda je o tome već negdje bilo govora na forumu, al ja jednostavno ne mogu nać, pa mi nemojte zamjerit.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    184

    Početno

    A moze savjet? Sta kad si djete samo skida naramenice kod voznje? To me izluduje. Mozda onda ne vezem dobro?

  15. #15
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    kak to misliš? otkopča, ili izvuče ruke?

    ako izvuče ruke, znači da si ga nedovoljno pritegnula - naramenice ne smiju biti labave, njima se dijete baš mora stisnuti (meni je to bilo koma, mislila sam da zari smeta, ali ipak joj ne smeta...)

  16. #16
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    roko-mama, naravno da MORAŠ pričvrstiti sjedalicu pojasom - koji joj je inače smisao??
    ako dođe do sudara, nepričvršćena sjedalica će letjeti po autu, može izletjeti van kroz prozor... ništa ti ne znaći to što je beba u njoj vezana, ako sama sjedalica nije vezana....

  17. #17
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Roko_mama prvotno napisa
    Kaj to znači da ni ona sjedalice od 0-9 kg, na kojima i piše da se montiraju na prednje sjedalo tak da je dijete okrenuto prema sjedalu, zapravo se nesmije montirat na prvo sjedalo, (mi smo imali Gracovu onu kaj se može montirat i na kolica)
    Mozda pise da se mogu montirati na prednje sjedalo No po hr zakonu to NIJE DOZVOLJENO. Dakle sjedalica odostraga na zadnje sjedalo.


    Citiraj Roko_mama prvotno napisa
    i još jedno pitanje dal se ukoliko se sjedalica stavlja na zadnje sjedalo, a neko još sjedi iza mora obavezno pričvrstit pojasom, možda pitanje zvuči glupo, al ja stvarno dok nism došla na ovaj forum nisam razmišljala o tim stvarima, naime mi smo Roka tak vozili u toj sjedalici da bi ga stavili nazad bez učvršćivanja, a ja sam obavezno bila s njim iza,
    Brrrrrrrr..... To sto si ti bila s njim iza ne znaci bas nista, neces je ti zadrzati ak se sta desi..... u slucaju sudara sjedalica ode FIJUUUUUUUUUUUUU, i u jos gorem slucaju ozlijedi (nadamo se ne prepogubno) ljude oko sebe... brrrrrrrrr...




    suncemojemalo

    Naramenice trebaju biti zategnute tako da ti kod ramena moze samo jedan prst stati ispod naramenice!!! Ako su tako (ispravno) zategnute, dijete nema sanse da ih pomakne

  18. #18
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    anchie, opet ti upadam

  19. #19

    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    184

    Početno

    Hvala cure! Probat cu. Znala sam zategnut poprilicno jako, al on je znao uvijek iskoprcat rukice. Probat cemo ponovo, malo jace. Izluduje me u voznji stat po 3 puta i natezat te naramenice.

  20. #20
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa
    anchie, opet ti upadam
    A dok ja odgovorim ... 10 postova se stvori izmedju

  21. #21
    kloklo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Jarun
    Postovi
    2,995

    Početno

    Suncemojemalo, mora da ti patiš od sindroma moje sveki: joooooj, pa nemoj je tak jaaaaaaaaaaako zavezat!

    I već joj mjesecima objašnjavam da se mora tako biti jer inače sjedalica ne obavlja svoju funkciju i da to Leoni ne smeta.

    Vjeruj mi da je djetetu sasvim udobno ako se pravilno veže i preporučam svakome da doooobro prouči upute uz sjedalicu kako bi bio što sigurniji da se stvar pravilno upotrebljava...sigurnost naše dječice nam to nalaže.

    Ja sam se recimo jako bunila kad sam u TL dobila krive upute za sjedalicu, pa iako sam sama shvatila kako se stavlja, sevjedno sam inzistirala da mi mailaju prave upute kako bi eliminirala svaku mogućnost greške..to su ipak životi naše dječice u pitanju

  22. #22

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,057

    Početno

    Hvala na odgovorima. Ja stvarno dok nisam počela ovo malo čitat uopće nisam razmišljala o tome kolko je to zapravo opasno. Kaj ćeš čovjek uči dok je živ.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    56

    Početno

    Oprostite što upadam na topic kao padobranac, a možda mi je i pitanje bezveze, ali...

    Nedavno smo Filipu kupili autosjedalicu uz koju smo dobili knjižicu s uputama, ali ni jedan od jezika na kojima je knjižica nije hrvatski.
    Sad, da li postoji neki zakon po kojem bi te upute morale biti prevedene (i to ispravno)? Meni to ne smeta, jer engleski čitam i razumijem bez poteškoća, ali znam bar nekoliko parova roditelja čije znanje stranih jezika nije dovoljno da bi s razumjevanjem to pročitali. (Nažalost, oni uglavnom i nisu ili ne koriste autosjedalice)

  24. #24
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Citiraj Roko_mama prvotno napisa
    Kaj ćeš čovjek uči dok je živ.
    Ovo definitivno potpisujem 8)

  25. #25
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    da
    postoji zakon
    ja imam dio o deklaracijama, la sam sigurna da je isto i ya uputstva za upotrebu


    NN br. 96/2003 Zakon o zaštiti potrošača

    DEKLARIRANJE PROIZVODA

    Deklaracija

    Članak 17.
    (1) Deklaracija je obvezna za svaki proizvod i mora sadržavati najmanje sljedeće podatke:
    – proizvođački naziv proizvoda, ime pod kojim se proizvod prodaje,
    – tip i model proizvoda te oznaku mjere proizvoda, ako je to bitno obilježje proizvoda,
    – datum proizvodnje i rok uporabe, ukoliko je isto propisano,
    – naziv i sjedište (punu adresu) proizvođača, a za uvozne proizvode i naziv i sjedište (punu adresu) uvoznika te zemlju podrijetla,
    – upozorenje o mogućoj opasnosti pri uporabi, ako takva opasnost postoji,
    – izjavu proizvođača o postojanju preoblikovanih svojstava proizvoda i organizama, sastojaka dijelova i dodataka te o kakvim se preoblikovanjima radi, ukoliko takva preoblikovana svojstva postoje, u skladu s posebnim propisima,
    – izjavu proizvođača o sukladnosti proizvoda s propisanim uvjetima, ako ti uvjeti postoje.

    (2) Uz podatke iz stavka 1. ovoga članka, deklaracija mora sadržavati i podatke utvrđene posebnim propisima.

    (3) Svi podaci iz deklaracije moraju biti istiniti, jasni, vidljivi i čitljivi te napisani hrvatskim jezikom i latiničnim pismom, što ne isključuje mogućnost istodobne uporabe i drugih jezika i znakova lako razumljivih kupcu. Za podatke iz deklaracije na uvoznim proizvodima odgovoran je uvoznik.
    (4) Proizvođački naziv proizvoda pod kojim se proizvod prodaje je oznaka ili opis proizvoda i – ako je potrebno – njegove uporabe, koja je dovoljno precizna da kupcu omogući prepoznati traženi proizvod i razlikovati ga od drugih sličnih proizvoda s kojima bi ga se moglo zamijeniti.

    (5) Podrobniji sadržaj deklaracije i ostale uvjete za pojedine proizvode ili skupine proizvoda propisuje nadležni ministar u skladu s posebnim propisima.

    (6) Puna adresa iz stavka 1. podstavka 4. ovoga članka obvezno sadrži mjesto, ulicu i kućni broj te adresu elektroničke pošte, ako postoji.
    Proizvodi u rasutom stanju i prethodno zapakirani proizvodi
    Članak 18.
    (1) U slobodnom (rasutom ili »rinfuza«) stanju su oni proizvodi ponuđeni na prodaju koji nisu prethodno zapakirani i koji su izmjereni u nazočnosti potrošača.

    (2) Prethodno zapakiranim proizvodom smatra se prodajna cjelina proizvoda i ambalaže koja se, bez daljnje obrade, predaje krajnjem potrošaču.

    (3) Za proizvode u rasutom stanju deklaracija se mora istaknuti jasno, vidljivo i čitljivo na ambalaži u kojoj se proizvod stavlja u prodaju, ili na prodajnom mjestu ako se proizvod ne drži u posebnoj ambalaži.

  26. #26
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Citiraj IveM prvotno napisa
    Oprostite što upadam na topic kao padobranac, a možda mi je i pitanje bezveze, ali...

    Nedavno smo Filipu kupili autosjedalicu uz koju smo dobili knjižicu s uputama, ali ni jedan od jezika na kojima je knjižica nije hrvatski.
    Sad, da li postoji neki zakon po kojem bi te upute morale biti prevedene (i to ispravno)? Meni to ne smeta, jer engleski čitam i razumijem bez poteškoća, ali znam bar nekoliko parova roditelja čije znanje stranih jezika nije dovoljno da bi s razumjevanjem to pročitali. (Nažalost, oni uglavnom i nisu ili ne koriste autosjedalice)
    Ive, nazalost u Hrvatskoj jos nije pripremljen i donesen pravilnik kojim se reguliraju odredbe Zakona o sigurnosti prometa na cestama (a kojim su autosjedalice postale obavezne).

    Imamo naznake da ce pravilnik koji se trenutno priprema od strane Ministarstva prometa regulirati sjedalice i obvezati da budu po standardu ECE R44.03, europske regulacije o autosjedalicama. Unutar R44 postoji stavka kojom je obavezno da svaka sjedalica dolazi s uputama na jeziku zemlje u kojoj se prodaje.

    Nazalost, kako u Hrvatskoj pravilnik niti zakon jos ne postoji koji bi stavio na snagu ECE R44.03, tu odredbu ne mozemo zakonski utjerivat od strane proizvodaca (i distributera) autosjedalica u Hrvatskoj. Ali mozemo apelirat na njihovu odgovornost pa ako si voljna dati mi podatke o tome koji su marka i model autosjedalice, gdje je kupljena, te broj koji se nalazi pored zaokruzenog E na oznaci atesta naljepljenog na sjedalicu, mi cemo u ime Rode proslijedit proizvodacu zahtijev da osigura da uputstva uz njihove proizvode dolaze zajedno s proizvodom na hrvatskom jeziku.

  27. #27
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Muki, pisale smo istovremeno...

    Ja ne vidim u ovom sto si kopirala da se spominju upute za uporabu proizvoda :/

  28. #28
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    a, tek sam sad procitala treci red tvojeg posta

  29. #29
    Inesica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    1,738

    Početno

    Citiraj Roko_mama prvotno napisa
    dal se ukoliko se sjedalica stavlja na zadnje sjedalo, a neko još sjedi iza mora obavezno pričvrstit pojasom, možda pitanje zvuči glupo, al ja stvarno dok nism došla na ovaj forum nisam razmišljala o tim stvarima
    sjedalica se naravno MORA učvrstiti ali ne samo ona.
    sve osobe koje se voze u autu moraju biti vezane ako u automobilu ima pojaseva za vezanje. to znači da ako se ti voziš iza, sjedalica sa bebekom je zmontirana i ti se isto trebaš vezati. u slučaju sudara, ako nisi vezana, možeš naletjeti na bebu
    inače, ja vjerujem da ako se SVI vežemo u autu, bez obzira gdje sjedili, da će klinci lakše prihvatiti činjenicu da i oni trebaju biti vezani u autosjedalicama

  30. #30

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Downloadala sam ovaj film i poslala ga mailom svima iz Address Booka uz napomenu da ga šalju dalje. Što više ljudi vidi ovo, to bolje. Ja se više niti ne pokušavam upuštati u rasprave s onima koji tvrde da se "ništa ne može dogoditi" djetetu u maminom krilu i da ponekad "nemaju izbora", pa se moraju tako voziti. Neka snimka govori za sebe.

  31. #31

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    U autu
    Postovi
    298

    Početno

    Moja djeca su uvijek u stolicama vezana,ali uvijek i ne vozim tuđu djecu bez stolice,ali kako kad djeca idu na izlet s autobusom,djeca zuje a vozači voze svakako,meni je pred svaki izlet muka u želucu

  32. #32

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,057

    Početno

    Cure sad imam jedan drugi problem. Moj tata hoće uzet malog koji put sa sobom do vikse i ja sam mislila kupit autosjedalicu ili buster tak da ga može vozit, no međutim njegov auto nema remene i ne može se vezat. E sad ja to jučer kažem tati a one meni da kaj glumim kak smo se mi vozile. E sad uspjeli smo ga dobit na foru da će platit kaznu ako ga policija zaustavi i dijete nebude u sjedalici. Druga je sreća kaj Roko baš nije naviknut na njega i sumnjam da će htjet ić sam nekud s njim za sada. E sad me zanima dal postoji kakav način da se sjedalica ili buster fiksira s nečim drugim ukoliko nema pojasa za vezanje. (možda je glupo pitanje al mene to stvarno muči, ak ne pustim malog stari će se nadurit, al ja ipak volim svoje dijete više od svega i ne bi si oprostila da mu se nekaj dogodi.

  33. #33
    Inesica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    1,738

    Početno

    moja mama isto ima auto bez pojasa otraga i ja sam si već mislila da je to baš šteta da bi ju ponekad mogla žicat da nas odveze nekam, tak da nemoram MMu uzimat auto (daleko radi). no ja sam si to zamislila kao da moja mama nema auto. mama je prihvatila da ima čudakinju za kćer i to je to 8) .

  34. #34

    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    184

    Početno

    Samo da se pohvalim i zahvalim na savjetima od jucer. Isli smo do ZG-a i fest sam ga stegnula - nije se zalio uopce, a nije se ni pokusao izvuc iz remencica. :D

  35. #35

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    1,228

    Početno

    Citiraj Roko_mama prvotno napisa
    Cure sad imam jedan drugi problem. Moj tata hoće uzet malog koji put sa sobom do vikse i ja sam mislila kupit autosjedalicu ili buster tak da ga može vozit, no međutim njegov auto nema remene i ne može se vezat. E sad ja to jučer kažem tati a one meni da kaj glumim kak smo se mi vozile. E sad uspjeli smo ga dobit na foru da će platit kaznu ako ga policija zaustavi i dijete nebude u sjedalici. Druga je sreća kaj Roko baš nije naviknut na njega i sumnjam da će htjet ić sam nekud s njim za sada. E sad me zanima dal postoji kakav način da se sjedalica ili buster fiksira s nečim drugim ukoliko nema pojasa za vezanje. (možda je glupo pitanje al mene to stvarno muči, ak ne pustim malog stari će se nadurit, al ja ipak volim svoje dijete više od svega i ne bi si oprostila da mu se nekaj dogodi.
    Mi smo autosjedalicu u yugiću fiksirali gurtnama (onima kojima se veľe teret na krovne nosače) i meni je to izgledalo dosta čvrsto, ali srećom nikad nismo imali nezgodu, pa ne znam kako bi to izgledalo.

    MM je tako sloľio autosjedalicu i podstanaru u auto. On sam to nikako nije znao sloľiti.
    Ali to moľeą samo za autosjedalicu, a ne moľeą booster. Za booster trebaą obavezno pojas u autu (jer booster nema remene).

  36. #36
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Citiraj Roko_mama prvotno napisa
    Cure sad imam jedan drugi problem. Moj tata hoće uzet malog koji put sa sobom do vikse i ja sam mislila kupit autosjedalicu ili buster tak da ga može vozit, no međutim njegov auto nema remene i ne može se vezat. E sad ja to jučer kažem tati a one meni da kaj glumim kak smo se mi vozile. E sad uspjeli smo ga dobit na foru da će platit kaznu ako ga policija zaustavi i dijete nebude u sjedalici. Druga je sreća kaj Roko baš nije naviknut na njega i sumnjam da će htjet ić sam nekud s njim za sada. E sad me zanima dal postoji kakav način da se sjedalica ili buster fiksira s nečim drugim ukoliko nema pojasa za vezanje. (možda je glupo pitanje al mene to stvarno muči, ak ne pustim malog stari će se nadurit, al ja ipak volim svoje dijete više od svega i ne bi si oprostila da mu se nekaj dogodi.
    Nema druge nego kontaktirat proizvodaca vozila i pitat kako da se ugradi pojas ili na koji drugi nacin se moze fiksirati sjedalica. Nikako ne bih preporucila proizvoljno ucvrcivanje sjedalice za ovu ili onu kuku u autu, ovom ili onom spagom jer ni za kuku ni za spagu neznas jesu li dovoljno cvrste da podnesu silu sudara.

    Ovo je u Hr veliki problem, da je na cestama jos uvijek puno vozila bez pojasa straga, al jedina preporuka koja se moze dati bez ugrozavanja sigurnosti djeteta je ta da se ili dijete u tom vozilu ne prevozi ili da se vozilo adaptira (po uputama proizvodaca) kako bi se u njega mogla ucvrstiti sjedalica.

  37. #37

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    U autu
    Postovi
    298

    Početno

    Moji prijatelji su lani odveli auto golfa 2 automehaničaru da im ugradi pojas nazad da mogu vezati stolicu!

  38. #38
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Opet sam propustila kontrolu :/ , a trebala bi mi, pa da vas ovdje priupitam:

    Daniel se vozi u staroj sjedalici iz '97 (no name), dobro je fiksirana, i malog dobro zategnem u njoj. Ali ipak je stara već 8 godina, a sad mi se čini bezveze kupovati takvu novu, pa me zanima da li on već može u onu sjedalicu-booster, tako da se veže u tri točke s pojasom od auta (ima između 14 i 15 kila, visok je metar, i ima 3 god i 7 mj)? Koje sjedalice su dobre i na što treba obratiti pažnju kad kupujem?

    I još jedno pitanje, ponekad sam u situaciji da povezem i poneku Paulinu frendicu na kratkoj relaciji, auto je registriran za 5 osoba, ali treće dijete koje sjedi iza u sredini se može vezati jedino onim pojasom koji ide preko bedara, da li je to dovoljno sigurno?

  39. #39
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Citiraj Marija prvotno napisa
    Daniel se vozi u staroj sjedalici iz '97 (no name), dobro je fiksirana, i malog dobro zategnem u njoj. Ali ipak je stara već 8 godina, a sad mi se čini bezveze kupovati takvu novu, pa me zanima da li on već može u onu sjedalicu-booster, tako da se veže u tri točke s pojasom od auta (ima između 14 i 15 kila, visok je metar, i ima 3 god i 7 mj)?
    Da bi dijete koristilo booster, ono mora imati barem 15 kg, preporucljivo i vise, do 18 kg. Znaci, Daniel je prelagan da bi vec sad isao u booster. Pricekajte jos malo. Sjedalica vam je zaista stara ali ako je dobro vezete (po uputama proizvodaca) i dobro vezete Daniela u njoj, OK je nastaviti je koristiti, ali ne jos dugo.
    I još jedno pitanje, ponekad sam u situaciji da povezem i poneku Paulinu frendicu na kratkoj relaciji, auto je registriran za 5 osoba, ali treće dijete koje sjedi iza u sredini se može vezati jedino onim pojasom koji ide preko bedara, da li je to dovoljno sigurno?
    Bolje je nego da ne bude vezano, osim ako je premalo da bude vezano tim pojasom (obicno djeca mlada od 8-10 godina). Ja bih preporucila za ove prilike da si nabavis najobicniji booster bez naslona (ti kostaju i jako malo), s atestom ECE R44.03 i drzis ga u gepeku dok ti ne zatreba, a on ce ti biti dobar za djecu Paulinine dobi.

  40. #40
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Pauline dobi

  41. #41
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Ja bih preporucila za ove prilike da si nabavis najobicniji booster bez naslona (ti kostaju i jako malo), s atestom ECE R44.03 i drzis ga u gepeku dok ti ne zatreba, a on ce ti biti dobar za djecu Paulinine dobi.
    ja sam u metrou za te prilike kupila za 34 kune booster, poljske proizvodnje kaze ancica po Ebroju, ima oznaku standarda, ali ne nalijepljenu na booster, vec na papir koji je bio s njim u celofanu (smije li se to tako, Ane).

  42. #42
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Hvala puno, kupit ću još jedan booster za goste , a s obzirom kako su mi djeca mršava, mislim da ću onda i za Daniela kupiti novu klasičnu sjedalicu.
    Gledala sam sad na stranicama TL, kolika je razlika u kvaliteti između sjedalica koje koštaju 800, 1300 ili 1800 kn :?

  43. #43
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa
    ja sam u metrou za te prilike kupila za 34 kune booster, poljske proizvodnje kaze ancica po Ebroju, ima oznaku standarda, ali ne nalijepljenu na booster, vec na papir koji je bio s njim u celofanu (smije li se to tako, Ane).
    ne bi smjelo. oznaka atesta (po regulaciji po kojoj se atestira, ECE R44.03) mora biti permanentno ucvrscena za sjedalicu, u smislu etikete ili oznake. jos jedno pitanje koje trebamo staviti na popis

  44. #44
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Citiraj Marija prvotno napisa
    Gledala sam sad na stranicama TL, kolika je razlika u kvaliteti između sjedalica koje koštaju 800, 1300 ili 1800 kn :?
    Najbolje ti je kad dodes u TL zatraziti da ti dozvole da prvo pokusas montirati sjedalicu u vozilo prije nego je kupis. Ona sjedalica koja je najkompatibilnija za tvoje vozilo je sjedalica koja je najbolja za tebe. U principu je bolje kupiti poznatiju marku ali smatra se da ukoliko je sjedalica zadovoljila atest ECE R44.03, da je ona sigurna.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •