Stranica 4 od 4 PrviPrvi ... 234
Pokazuje rezultate 151 do 182 od 182

Tema: kako napraviti svoj sapun

  1. #151
    Ivke avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Pozega
    Postovi
    283

    Početno

    Ja bi radije trakice, u knjizi koju sam koristila ih preporučuju.

    Sapun se stvrdnuo, jedino što sam zaboravila staviti eterična ulja.
    Za omjer masnoće i lužine sam koristila jedan od Lye calculatora s neta.

    I nisam slušala Rammstein

  2. #152
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Dižem temu. Selimo se skoro na naš ranch (skoro čitaj u sljedečih 6-8 mjeseci) ali ja več sada pomalo skupljam znanja. I definitivno ču radit svoj sapun i šampon.

    Kupit ču ovu knjigu Zeleni alati za održivu revoluciju, imam i masu knjiga koje sam dobila od naše drage Mukice od kojih mi je jedna od dražih John Seymour - The complete book of self suficiency, uzela sam od Karle Emiry Encyclopedia of country living - žena je Christian agrarian, ali i za one koji nisu Krščani fenomenalno štivo!

    Ali, htjela bih neke recepte od vas iz prve ruke, kako npr napraviti sapun od lavande, ružmarina, naranača...jel mogu sama pravit i šampone??? Ako neko ima recept za šampon dajte molim vas! Po mogučnosti za suhu i oštečenu kosu i protiv peruti

    Ivarice jel vi još koristite tvoje sapune? Jesi uznapredovala u izradi?

  3. #153
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Dižem temu. Selimo se skoro na naš ranch (skoro čitaj u sljedečih 6-8 mjeseci) ali ja več sada pomalo skupljam znanja. I definitivno ču radit svoj sapun i šampon.

    Kupit ču ovu knjigu Zeleni alati za održivu revoluciju, imam i masu knjiga koje sam dobila od naše drage Mukice od kojih mi je jedna od dražih John Seymour - The complete book of self suficiency, uzela sam od Karle Emiry Encyclopedia of country living - žena je Christian agrarian, ali i za one koji nisu Krščani fenomenalno štivo!

    Ali, htjela bih neke recepte od vas iz prve ruke, kako npr napraviti sapun od lavande, ružmarina, naranača...jel mogu sama pravit i šampone??? Ako neko ima recept za šampon dajte molim vas! Po mogučnosti za suhu i oštečenu kosu i protiv peruti

    Ivarice jel vi još koristite tvoje sapune? Jesi uznapredovala u izradi?

  4. #154

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    10

    Početno

    Stara tema, a meni sada aktuelna Juče sam napravila svoje prve sapunčiće po mojoj nekoj ideji, koja mi se čini revolucionarniom samo ću sačekati još oko 3 nedelje dok vam stavim receptić za svaki slučaj, dok se uverim da stvarno valja. Ono što me sada interesuje, da li neko zna način pranja veša u mašini sa tim domaćim sapunom, mislim, koliko ide praška a koliko sapuna i da li se taj sapun izrenda i stavi u bubanj ili u pregradicu sa praškom?

  5. #155
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Makilena, jedva čekam recept, ja se isto "bavim" domačim sapunima, u potraz za novim svježim idejama

  6. #156

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    10

    Početno

    Joj, izgleda da ćete se načekati Pročitala sam da sapuni pravljani sa maslinovim uljem mogu sazrevati i po tri meseca Ko će to dočekati Moj još uvek pecka, nisam odolela a da ne probam

  7. #157

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    10

    Početno

    Rozo, čitala sam da bi se napravio tečni sapun, tj. šampon treba koristiti KOH umesto NaOH, ali je reakcija mnogo burnija, tako da se za sada držim čvrstih sapuna

  8. #158

    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Lokacija
    Poreč
    Postovi
    2

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa Vidi poruku
    kupila i sodu kaustiku (1 kg = 15 kn), ima je u talovcevoj, u blizini zapadnog kolodvora, dali mi info decki koji doma prave bio dizel.

    covjek u trgovini se sjetio kako je i on s mamom doma pravio sapun, dpodao mi i grumencic neke smole (pretpostavljam da je ona za gudala, isto mi izgleda), kaze da ce od tog sapun biti skroz proziran, bistar

    e, a ja ga nisam uopce zamisljala prozirnim, tj sigurna sam da ne moze ispasti proziran
    ...
    :D
    Bok, je li mi može netko dani ime i adresu trgovine u Talovćevoj, gdje je ivarica kupila sodu... Volio bih okusiti čari izrade domaćeg sapuna, ali nikako ne mogu naći Natrijeh Hidroksit (Kaustičnu Sodu) po povoljnijoj cjeni

    Puno hvala

    Elvis T.

  9. #159
    SunčicaVŽ avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    649

    Početno

    Halo curke, evo i mene ovdje...pažljivo sam pročitala sve o izradi sapuna, našla sam nekoliko recepata na netu, nabavila sve sastojke i sutra krećem u izradu.
    Mislim raditi sapune od palminog ulja i od svinjske masti za domaći deterđent za veš. Držite palčeve da uspijem!

  10. #160
    kljucic avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    početak Slavonije
    Postovi
    2,138

    Početno

    Ja ću čekat da vidim kak ste vi prošle

  11. #161
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,543

    Početno

    Citiraj SunčicaVŽ prvotno napisa Vidi poruku
    Halo curke, evo i mene ovdje...pažljivo sam pročitala sve o izradi sapuna, našla sam nekoliko recepata na netu, nabavila sve sastojke i sutra krećem u izradu.
    Mislim raditi sapune od palminog ulja i od svinjske masti za domaći deterđent za veš. Držite palčeve da uspijem!
    i kak je ispalo??

  12. #162
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj peugeot_bebe prvotno napisa Vidi poruku
    Bok, je li mi može netko dani ime i adresu trgovine u Talovćevoj, gdje je ivarica kupila sodu... Volio bih okusiti čari izrade domaćeg sapuna, ali nikako ne mogu naći Natrijeh Hidroksit (Kaustičnu Sodu) po povoljnijoj cjeni

    Puno hvala

    Elvis T.
    sori, tek sad vidim
    talovceva je mala, ima svega par brojeva, a ovo je jedina trgovina bojama i lakovima tamo
    preporucujem ti da ipak ne kupujes tamo, iako se kupuje na kila i nije skupo, jer s tom sodom sapun mi nije ispao bas neki, valjda je ishlapjela, ako to uopce moze ishlapiti?
    kasnije sam kupovala u chipoteci, nije skupo, samo nije tako jeftino ko tamo
    ali buduci ne mislis praviti bombe...

  13. #163
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,732

    Početno

    Citiraj peugeot_bebe prvotno napisa Vidi poruku
    Natrijeh Hidroksit (Kaustičnu Sodu).
    nije natrijev hidroksit, vec natrijev hidroksid

    Citiraj ivarica prvotno napisa Vidi poruku
    , valjda je ishlapjela, ako to uopce moze ishlapiti?
    NaOH je jako higroskopna i navlaci vlagu, pa mozda je u tome trik

  14. #164
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    spajalica, kako da bacim sodu koju lani nisam iskoristila, a koja je sad sigurno nizasta?

  15. #165
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    vratiš u ducan?

  16. #166
    SunčicaVŽ avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    649

    Početno

    Evo ovako...nakon što sam odslušala predavanje MM o kancerogenosti kaustične sode i pitanja, pa ne budeš valjda to doma radila
    Ipak mi je pomogao nabaviti sodu...
    U petak navečer - kad su svi bili zaokupljeni gledanjem supertalenta i znala sam da me nitko neće ni primijetiti, krenula u izradu.
    Otopila sam mast i ulje, vani na balkonu sam miješala sodu i vodu - i kao i kod Ivarice - nije bilo spektakla, samo se parilo iz lonca.
    Kad se ohladila soda, dodala sam ju u masnoću i miksala i miksala dok masa nije postala kao puding, ulila sam sapun u silikonski kalup i već drugi dan je bio tvrdi sapun mirši po onom starinskom smrdljivom sapunu za veš. Ja oduševljena uratkom.

    Drugi dan sam išla kuhat sapun od kokosovog i palminog ulja, sve isto samo sam htjela dodati eterično ulje limuna u jedan i neko drugo fino u drugi...i napravila s...nje. Kako nisam bila zadovoljna intenzitetom mirisa, pretjerala sam s ovim od limuna i ostao mi mastan sapun, ovaj drugi je ispao ok, ali čekam da malo odstoje na zraku da im se smanji lužnatost, a ovaj od limuna će u toku tjedna u preradu

    i da spomenem da sam nakon izrade cijelu kuhinju i sve s čim sam radila izribala octom i još u perilici da MM bude miran

  17. #167
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,732

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa Vidi poruku
    spajalica, kako da bacim sodu koju lani nisam iskoristila, a koja je sad sigurno nizasta?
    jedino sto mi pada na pamet je da je neutraliziras s kiselinom, ako u nju dodas solnu kiselinu dobiijas NaCl (kuhinjska sol) i vodu kao prdukte, dakle oboje neskodljivo.
    mozes dodati i ocat.
    za drugo ne znam, jer mi na poslu kemikalije odlazemo u skladisete za to, a dalje je njihova briga.

  18. #168

    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Lokacija
    Poreč
    Postovi
    2

    Početno

    Joj.... hvala. Tek sad sam vidio odgovor.
    Naime dok sam živio u Zg-u bio sam blizu Talovćeve, ali se nikako nisam mogao sjetiti di bi taj dućan bio (zato sam pitao za naziv i adresu).
    Ipak sam našao NaOH u lokalnoj apoteci... 2kg/74,50 kn ... nije loše.
    Proizvođač je Chemaco, naručuje se i dođe u roku od dva-tri dana. I što je najvažnije - u slobodnoj je prodaji.

    Nego da i ja podjelim svoja iskustva sa izradom sapuna:

    OPREMA
    Nabavio sam osnovnu opremu...
    - vaga, kuhinjska, preciznosti 1g, može vagati do 3 kg, lokalni dućan, 120 kn
    - termometar, minus nešto do plus 200, preko njuskala, 50kn + dostava
    - mikser, štapni, konzum, 99 kn
    - plastične posude za mješanje, imao viška kod kuće
    - plastične čaše za jednokratnu uporabu, lidl, par kn paket,
    - role i role papirnatih krpa za čiščenje opreme nakon uporabe, a prije pranja
    - plastične posudice, staklenke i sl. za sakupljanje boja i raznih dodataka
    - lučna pila (iz osnovne škole, ona za tehnički) + stara žica sa gitare od frenda. Imam i onu za kolače, ali mi je žica prelabava.
    - kalup za rezanje (ima vodilice za žicu ili nož) i kalup za sapune. Izradio sam ih sam od ostataka iverice i laminatnog poda. Iverica za veče komade, a laminat di mi je trebala preciznost (kao vodilice za rezač npr.)
    - rukavice silikonske, lidl 100kom/50kn, zaštitne naočale, imao u radioni, maskice za lice...

    SASTOJCI
    - maslinovo ulje, što jeftinije
    - palmino ulje, u dućanu. moram napomenuti da me cijela priča oko palminog ulja i frka oko proizvodnje bio goriva ne ne smeta previše, jer ne proizvodim bio gorivo, već sapune u malim količinama. Kao što sam negdje pročitao komentar... po toje logici ne bi trebali kupovati ni namještaj od hrastovine jer se i one sadi samo za to. Neko će reći da imaš namještaj od iverice, ali bolje da ne znate šta se sve koristi i kako to utječe na okoliš kod proizvodnje iste ... ali to je neka druga tema.
    - destilirana voda, omv
    - NaOH iliti Natrijev hidroksid, kaustična soda... apoteka
    - eterična ulja
    - razni sastojci (kava, kokos, korice limuna i mandarine, paprika itd.)
    - boje... TRENUTNO SAM U FAZI ISTRAŽIVANJA... ali mislim da ću koristiti boje za kozmetiku. Naime prirodne su tj. to su pigmenti dobiveni mljevenjem raznih ruda. trebate samo pripaziti da li su mineralne ili sintetičke.

    Kokosovo ulje nisam ni probao jer je teško dobavljivo, a i košta toliko da bi trebao prodati barem bubreg za veče količine.

    PROCES
    Mislim da o procesu ne treba previše pričati jer je dobro poznat. ima toga ne netu puno, pogotovo na youtube-u. Bitno je probati par puta... na greškama se uči najbolje

    Eto toliko za sada. Kad bude sve spremno za javnost budem poslao par slikica

    Pozdrav
    Elvis

  19. #169
    SunčicaVŽ avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    649

    Početno

    drago mi je da nas ima još..
    evo mi već mjesec dana koristimo sapun i odličan je
    prvi primjerak je poklonjen šogiju..i svi komentari super
    Moje iskustvo - super se pjeni, odlično skida masnoću i prljavštinu, ali ne isušuje kožu tako da mi je super i za umivanje i skidanje šminke...jedino nisam zadovoljna jer nema mirisa, očito sam kupila nekvalitetno eterično ulje...
    E,sad onaj koji sam zeznula sa previše et.ulja je mastan i htjela bi ga rastopiti i napraviti novi...
    Ako se ne varam, ti si ivarice to radila nekoliko puta pa molim za pomoć, kako mi je to najbolje napraviti ?

  20. #170
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    neuspjesno
    samo cajevac ako trebas sapun za tjeranje komaraca

  21. #171
    SunčicaVŽ avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    649

    Početno

    Hm...onda idem opet ispočetka čitati sve o izradi i preradi
    Prva stvar koja mi je pala na pamet - osim toga da sam imala nekvalitetno et. ulje, je jedna stvar koju sam našla u uputama kod izrade, ako se sapun nije dovoljno dugo kuhao da prođe sve procese onda je smjesa još "prejaka" pa uništi i "pojede" mirise - to si ti opisala da ti se desilo.
    Uglavnom, sad sam kupila prirodno 100% et. ulje i nadam se da budem uspjela s preradom...javim ishod

    Edit : i da, hvala na odgovoru
    Posljednje uređivanje od SunčicaVŽ : 03.02.2011. at 14:22

  22. #172
    jkitanov avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    536

    Početno

    Sapunica se nastavlja, miksam eterična ulja, a čekam mm da dođe doma da mi odključa dig. vagu (negdje mu u uredu).
    Glazba spremna, sastojci u kuhinji, nadam se da ću preživjeti.
    Malo me frka, ali me drži neko uzbuđenje da vidim što ću smiksati.

  23. #173
    jkitanov avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    536

    Početno

    Smrdi, smeđe je boje, ružan, miješam, miješam...
    Stavila sam u sastojke shea maslac i kozje mlijeko?
    Ako ovo uspije, radim od mojeg mljieka drugi put.

  24. #174
    SunčicaVŽ avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    649

    Početno

    Ajme..evo mene opet, nakon godinu dana ja sam opet kuhala sapune jer sam sve uglavnom podijelila
    I ovaj put sam zasr... stvar jer nisam koristila destiliranu vodu i sad mi se sapun drobi...
    Bemu miša...već sam ga jednom prekuhavala, je nešto bolje, ali još nisam zadovoljna
    A napravila sam 40-ak sapuna

  25. #175

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    833

    Početno

    i opet ove tema!

    krenula i ja u izradu.. samo kausticne sode vise nema za kupiti nigdje osim preko neta. U drogerijama su mi rekli da je vise ne drze, a u apotekama isto tako i da ju niti nesmiju prodati fizickim osobama. tak da sam svoju narucila preko nanoteha. sad cekam da mi stigne...

    toplo se nadam da cemo se na jesen i mi prati sa home made mirisnim sapunima :D

  26. #176
    jkitanov avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    536

    Početno

    Nemoj se nadati velikim mirisimaaa.
    Koliko god sam stavila ulja i dalje mi smrde na one starinske za prati veš.
    Ulja sam naručivala najkvalitetnija, stavljala i više nego treba, al ništa.
    Ipak ti ostane zadovoljstvo da si napravila nešto korisno za obitelj i prijatelje.

    Napravila sam ih stotine i podijelila.

  27. #177

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    833

    Početno

    Citiraj jkitanov prvotno napisa Vidi poruku
    Nemoj se nadati velikim mirisimaaa.
    Koliko god sam stavila ulja i dalje mi smrde na one starinske za prati veš.
    Ulja sam naručivala najkvalitetnija, stavljala i više nego treba, al ništa.
    Ipak ti ostane zadovoljstvo da si napravila nešto korisno za obitelj i prijatelje.

    Napravila sam ih stotine i podijelila.
    luzina ubije mirise definitivno osim..
    na ljeto sam sasvim slucajnu nesto napravila i sapun ful mirise.. naime, stavila sam hrpu lavende sto sam nabrala u ulje i ostavila na suncu nekih mjesec dana. kasnije sam to ulje koristila u izradi i miris je ful ostao, a sapun jako jako mirise.
    e sad, zasto je taj miris ostao, a onaj od tericnih ulja nije, ne znam.. ali iduci put kad budem radila opet cu tako napraviti.. kad je sezona nekog mirisljavog cvijeca i grmlja, staviti to u tegle, preliti uljem i prvo pustiti koji tjedan da se safta na suncu!

  28. #178

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    podižem

    ima li tko ideju gdje naći one recepte za izradu sapuna (tekućeg) bez lužine

  29. #179
    rutvica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    436

    Početno

    nemožeš izraditi sapun bez lužine

    možeš kupiti gotov tekući sapun (tekuću sapunsku bazu) i onda u to umješavati dodatke koje želiš. toga vjerojatno ima za kupiti u kemigu, sapunomaniji, chemacu i sličnim dućanima

    možeš i otopiti kruti sapun u vodi i to može ispasti skroz ok, ali rezultat nikad neće biti kao od tekuće sapunske baze

    ako baš želiš izraditi svoj tekući sapun treba ti kalijeva lužina i postupak je malo kompliciraniji nego kod izrade krutog sapuna

  30. #180
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Pepeo od bjelogoričnog drveta je dobra zamjena za lužinu. Treba ti pepeo i voda, vidi http://candleandsoap.about.com/od/so...Wood-Ashes.htm

  31. #181
    rutvica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    436

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa Vidi poruku
    Pepeo od bjelogoričnog drveta je dobra zamjena za lužinu. Treba ti pepeo i voda, vidi http://candleandsoap.about.com/od/so...Wood-Ashes.htm
    otapanjem pepela u vodi opet dobiješ lužinu

  32. #182
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Bingo

Stranica 4 od 4 PrviPrvi ... 234

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •