Stranica 2 od 5 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 235

Tema: Što je zdrava (pre)hrana?

  1. #51
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    thalia, ni meni poriluk i zobene nisu dobra kombinacija jer su i pojedinacno prilicno sluzavi, a zajedno, uf, bolje da ne kazem nasto me asociraju...

  2. #52
    Naomi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Preko velike bare, srcem u ZG
    Postovi
    546

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    Zaprska je kad otopis mast pa dodas brasno u to i malo crvene paprike i onda to brasko zaprzis, ko sto joj i ime kaze. Onda na to zalijes tekucinu.
    Zar stvarno? :? Ja sam onda nesto pobrkala. Meni je zaprska da se u vec skoro skuhano jelo doda malo brasna ili krusnih mrvica da se zgusne. Jedino tako radim "zaprsku", a inace nikad nisam niti ne bi koristila mast. Opcenito, svinjetinu i proizvode od svinjetine ne koristim u domacinstvu, cisto zbog toga sto mi ne odgovara okus i miris.

  3. #53
    koryanshea avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    1,654

    Početno

    izgleda da zaprski postoji koliko i forumasica meni je zaprska brasno preprzeno na ulju.

  4. #54
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Citiraj koryanshea prvotno napisa
    izgleda da zaprski postoji koliko i forumasica meni je zaprska brasno preprzeno na ulju.
    x

    ovisno o jelu moze se dodat jos i malo kapule ili luka

  5. #55
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    Zaprska je kad otopis mast pa dodas brasno u to i malo crvene paprike i onda to brasko zaprzis, ko sto joj i ime kaze. Onda na to zalijes tekucinu.
    ne nužno.

    zaprška je zaprženo brašno. može ići na ulje, mast, a može i na suho. ntko dodaje crvenu papriku, a netko ne

    ja jedino što volim sa zaprškom je prežgana juha - kad je mališa imao rotu, jedino to je hio jesti. ali ta prežgana je bila na suhoj zapršci - jako zaprženo brašno bez kapi ulja, malo soli i voda njami!

  6. #56
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    naravno, zaprska jeste brasno przena na masnoci, bilo kojeg porijekla, samo ja nisam mogla odolit, jednostavno sam morala spomenut svinjsku mascobu na topicu o zdravoj hrani.

    stavljanje brasna u jelo da se zgusne NIJE zaprska. zaprsku moras - zaprzit.

  7. #57
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    kad je već riječ o zaprški - ne vjerujem da je to nešto posebno nezdravo, ali moja mama ju isto nikad nije radila pa tako ni ja. isto i sa dodavanjem brašna, ne dodajem niti zobene pahuljice niti proso. riječ je ipak o postupku kojim se skraćuje kuhanje, ali i gubi onaj pravi okus jela.

    npr. protivno mojoj "religiji" bi mi bilo u šalšu od pomidora dodati brašno 8), . kapula, češnjak, peršin, maslinovo ulje i duže dinstanje, uz podlijevanje vodom i malčice finim bijelim vinom. (koryanshea - probaj pa javi rezultat).

  8. #58
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    a što je toliko nezdravo u malo svinjske masti?
    zašto bi prženje na ulju ili margarinu bilo zdravije od prženja na svinjskoj masti?
    slažem se da prženje samo po sebi nije zdravo, ali ako se već prži zašto je ta svinjska mast toliko omražena?

  9. #59
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    cvijeta73 mislim da koryanshea govori o paradajz sosu, a ne o šalši
    u šalšu ne ide brašno, ali i meni je pravi paradajz sos, ono što se preljeva preko kuhane govedine iz juhe, sa zaprškom

  10. #60
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa
    slažem se da prženje samo po sebi nije zdravo, ali ako se već prži zašto je ta svinjska mast toliko omražena?
    valjda zato jer je životinjskog porijekla
    ja je ne koristim , jer brate mili ubijem se dok je operem sa posuđa

  11. #61
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa
    a što je toliko nezdravo u malo svinjske masti?
    zašto bi prženje na ulju ili margarinu bilo zdravije od prženja na svinjskoj masti?
    slažem se da prženje samo po sebi nije zdravo, ali ako se već prži zašto je ta svinjska mast toliko omražena?
    što se tiče prženja u dubokoj masnoći tu je čak svinjska mast u blagoj prednosti pred biljnim mastima, jer sadrži zasićene masne kiseline koje su termički stabilnije od nezasićenih masnih kiselina - glavnog sastojka biljnih ulja. kad se raspadnu na visokoj temp. nezasićene masne kiseline stvaraju neke gadne spojeve (nisam posve upućena pa ne dajem detalje).
    ali, zato je svinjsku mast potrebno skorz izbjegavati, jer sadrži kolesterol, koji kao i zasićene masne kiseline uzrokuje ovapnjenje krvnih žila, a to je opasna stvar. kolesterol ljudski organizam proizvodi sam, ne treba nam vanjski izvor.
    na biljnom je ulju moguće pržiti, ali samo na termički stabilnim i kvalitetnim uljima i to samo jednom. također, od prženja u dubokoj masnoći bolja je opcija, malo masnoće i stalno miješanje, kao u woku.
    margarin je po meni najbolje izbaciti iz prehrane, jer je to hidrogenizirana masnoća koja ima prilično loše djelovanje na ljudski organizam.

  12. #62
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    odoh se samoubit.

    il ću prestati kuhati

    skrušeno priznajem da ni moja stara u svoj famozni grah ne pravi zapršku... ona nekoliko zlica graha i povrća propasira i vrati u express lonac. i veli da rijetko kad pravi zapršku, al kad je pravi, pravi je ovako s uljem i malo brašna, nikad ne stavlja papriku.

    svinjusku mast ne volim jer mi smrdi. niti je koristimo.

    anamar, hvala ti na poučnom postu. odoh se opet samoubit. više ne možeš normalno ni kuhati a da nisi završio kemijski faks. imala je moja stara pravo

    bolja je opcija, malo masnoće i stalno miješanje, kao u woku
    ovo i ja radim. čak i ne dodajem vodu, nego na tihoj vatrici "pržim" povrće. ajd barem nešto. :/

  13. #63
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    više ne možeš normalno ni kuhati a da nisi završio kemijski faks.
    jel da onda ne zapocinjem o teflonu i njegovim stetnostima?

    rekla je moja nastavnica iz kemije: sve sta cemo mi radit i ucit jednom ce vas docekat u kuzini (kuhinji) - isparavanje, sedimentiranje, filtracija, otapanje, zasicne i nezasicene masne kiseline, kemijski spojevi, organski, anorganski, kemijske reakcije ... pravo kemijanje.

  14. #64
    koryanshea avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    1,654

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa
    npr. protivno mojoj "religiji" bi mi bilo u šalšu od pomidora dodati brašno 8), . kapula, češnjak, peršin, maslinovo ulje i duže dinstanje, uz podlijevanje vodom i malčice finim bijelim vinom.
    citam ovo i apsolutno se slazem a onda skuzim sto si mislila :shock: brašno u šalšu, ja?! :shock:
    a70v je skuzila na sta sam mislila, paradajz sos je najfiniji umak za lešo meso i povrće, pogotovo kad imam domaći tetkin sok od pomi koji je tako fiiiin da dok pravim sos popijem vise soka nego ga u tećicu ubacim

    a šalšu radim tocno kako si opisala
    a kaze se da prava šalša ima 7 začina, zna li ih tko nabrojat? meni pada na pamet bosiljak, fali nam još jedan...

  15. #65
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj koryanshea prvotno napisa
    a kaze se da prava šalša ima 7 začina, zna li ih tko nabrojat? meni pada na pamet bosiljak, fali nam još jedan...
    ajde iz početka. koji su prethodnih 5? :?

  16. #66
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj zhabica prvotno napisa
    jel da onda ne zapocinjem o teflonu i njegovim stetnostima?
    Don't be cruel! joj, daj mi ovu veče da na miru mogu odgledati law and order, a sutra mi sve reci o teflonu.

    a ja ću proverit kod svojih kemičarki jesi li u pravu

  17. #67
    koryanshea avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    1,654

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa
    ajde iz početka. koji su prethodnih 5? :?
    ovo sto je cvijeta nabrojala:
    kapula, češnjak, peršin, maslinovo ulje, (fino) bijelo vino

    mislim, ne znam jel se u toj "uzrecici" maslinovo racuna kao zacin, al ja ga racunam pa eto

  18. #68
    thalia avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,863

    Početno

    ok, a da ja počnem ko onaj indijac živjet od sunca?

    pa poludit ću , a koja su to termostabilna ulja? i ja ionako pržim samo jedamput...

  19. #69
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    Citiraj zhabica prvotno napisa
    jel da onda ne zapocinjem o teflonu i njegovim stetnostima?
    Don't be cruel! joj, daj mi ovu veče da na miru mogu odgledati law and order, a sutra mi sve reci o teflonu.

    a ja ću proverit kod svojih kemičarki jesi li u pravu
    dok god teflon nije izgreban, sve 5

    a kad ga izgrebeš, napravi gap analizu i donesi odluku. da ili ne...

  20. #70
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    Citiraj zhabica prvotno napisa
    jel da onda ne zapocinjem o teflonu i njegovim stetnostima?
    Don't be cruel! joj, daj mi ovu veče da na miru mogu odgledati law and order, a sutra mi sve reci o teflonu.

    a ja ću proverit kod svojih kemičarki jesi li u pravu
    ajd' odmori a ja ti necu rec da sam kemicarka

  21. #71
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj koryanshea prvotno napisa
    citam ovo i apsolutno se slazem a onda skuzim sto si mislila :shock: brašno u šalšu, ja?! :shock: ...

    a kaze se da prava šalša ima 7 začina, zna li ih tko nabrojat? meni pada na pamet bosiljak, fali nam još jedan...
    sorry, izgubljeni u prijevodu...
    a vezano uz sedmi sastojak...možda sol/papar?

  22. #72

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    ako su domaće pome (iz vrtla ne domaće iz plastenika) u šalšu mora ić malo cukra jer je inače prekiselo, a među gore navedenim začinima ne vidim ni sol...

    daklem u moju šalšu ide masl ulje, kapula, luk, petrusimul, pome, bosiljak (isto friški domaći), sol i po kućarina cukra...

  23. #73

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    420

    Početno

    ee, da! ta zaprška! i dan danas usvajam nove navike kuhanja. Moja mama je kuhala super ukusno ali da bi dobila to "superukusno" nije štedila ni zaprške ni masnoće.

    zapršku ne mogu izbjeći jedino u špinatu. kako napraviti špinat na mlijeku bez zaprške? doduše ja i ne dopustim da se brašno baš zaprži nego maltene odmah sipam mlijeko...

  24. #74
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    Citiraj thalia prvotno napisa
    ok, a da ja počnem ko onaj indijac živjet od sunca?

    pa poludit ću , a koja su to termostabilna ulja? i ja ionako pržim samo jedamput...
    još jednom ponavljam, nisam stručnjak, dapače, kemija mi je jako loše išla.
    međutim doznah da su od lakodostupnih ulja, suncokretovo i maslinovo termički nastabilnija. čak i kad se prži na tim uljima treba izbjegavati pregrijavanje i koristiti onu metodu - malo ulja i stalno miješanje.
    ali, avaj, tako se baš i ne može postići fina hrskavost.

    no, prema mom pristupu prehrani, pržena hrana u umjerenoj količini ne bi trebala naškoditi organizmu. to osobito vrijedi ako se hrana prži na što kvalitetnijem ulju i dobro, dobro, dobro ocijedi na salveti prije konzumacije.

    meni umjereno znači, jednom tjedno zimi i jednom u dva tjedna ljeti.

  25. #75

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    420

    Početno

    ja poham možda 1-2 puta mjesečno a otkako sam dobila recept za "pohanje" u rerni više i ne poham/pržim na klasičan način.

  26. #76
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj mozarela prvotno napisa
    zapršku ne mogu izbjeći jedino u špinatu. kako napraviti špinat na mlijeku bez zaprške? doduše ja i ne dopustim da se brašno baš zaprži nego maltene odmah sipam mlijeko...
    zašto u špinat dodavati brašno? probaj samo na sitno, sitno nasjeckati špinat i dodati malo mlijeka i malo putra, ali samo malo. 2 min prokuhaš i super fino je.

  27. #77

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    420

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa
    Citiraj mozarela prvotno napisa
    zapršku ne mogu izbjeći jedino u špinatu. kako napraviti špinat na mlijeku bez zaprške? doduše ja i ne dopustim da se brašno baš zaprži nego maltene odmah sipam mlijeko...
    zašto u špinat dodavati brašno? probaj samo na sitno, sitno nasjeckati špinat i dodati malo mlijeka i malo putra, ali samo malo. 2 min prokuhaš i super fino je.
    je meni fino ali nije mom malcu. njemu je špinat prihvatljiv jedino onak u mlijeku.

  28. #78
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa
    a što je toliko nezdravo u malo svinjske masti?
    zašto bi prženje na ulju ili margarinu bilo zdravije od prženja na svinjskoj masti?
    slažem se da prženje samo po sebi nije zdravo, ali ako se već prži zašto je ta svinjska mast toliko omražena?
    Pa da, Kinezi svinje doživljavaju kao povrće i SVU hranu rade na svinjskoj masti.
    Zato ne jedem u kineskim restoranima 8)

    Suočen s izborom: prženo na margarinu ili prženo na svinjskoj masti - biram kruh i vodu.

  29. #79

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    420

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa
    a što je toliko nezdravo u malo svinjske masti?
    zašto bi prženje na ulju ili margarinu bilo zdravije od prženja na svinjskoj masti?
    slažem se da prženje samo po sebi nije zdravo, ali ako se već prži zašto je ta svinjska mast toliko omražena?
    Pa da, Kinezi svinje doživljavaju kao povrće i SVU hranu rade na svinjskoj masti.
    Zato ne jedem u kineskim restoranima 8)

    Suočen s izborom: prženo na margarinu ili prženo na svinjskoj masti - biram kruh i vodu.
    a gdje ono živi najviše stogodišnjaka?

  30. #80
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Čini se u SAD.
    Očito podneblje nije presudno za dugovječnost.

  31. #81

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    420

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Čini se u SAD.
    Očito podneblje nije presudno za dugovječnost.

    nemoguće!!! :shock: ja sam čula Kina i Japan.

    očito su u SAD vrlo zanimljive statistike. S onim njihovim ekstremima svega i svačega.

  32. #82

  33. #83

  34. #84
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    Citiraj mozarela prvotno napisa
    ja poham možda 1-2 puta mjesečno a otkako sam dobila recept za "pohanje" u rerni više i ne poham/pržim na klasičan način.
    Može taj recept?

    Ja čitam ovdje i šutim kao zalivena.(što se tiće šta jedemo i kuhamo)
    Jer sudeći po svojoj i MM prehrani, u odnosu na Vaše - mi smo već gotovi

  35. #85

  36. #86

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    420

    Početno

    Citiraj kahna prvotno napisa
    Citiraj mozarela prvotno napisa
    ja poham možda 1-2 puta mjesečno a otkako sam dobila recept za "pohanje" u rerni više i ne poham/pržim na klasičan način.
    Može taj recept?

    Ja čitam ovdje i šutim kao zalivena.(što se tiće šta jedemo i kuhamo)
    Jer sudeći po svojoj i MM prehrani, u odnosu na Vaše - mi smo već gotovi




    http://www.coolinarika.com/recept/po...cle-iz-pecnice


    samo pročitaj i komentare gdje se kaže bez prethodnog pečenja u tavi!

  37. #87
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj kahna prvotno napisa
    Jer sudeći po svojoj i MM prehrani, u odnosu na Vaše - mi smo već gotovi
    Zašto misliš da je vegetarijanstvo dobro za zdravlje? Evo ti dokaz da tome nije tako: slika isključivog vegetarijanca

  38. #88

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    420

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Citiraj kahna prvotno napisa
    Jer sudeći po svojoj i MM prehrani, u odnosu na Vaše - mi smo već gotovi
    Zašto misliš da je vegetarijanstvo dobro za zdravlje? Evo ti dokaz da tome nije tako: slika isključivog vegetarijanca

    :shock: nemoguće!!!

  39. #89
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    mozarela super ti je link o stogodišnjacima
    možda u SAD doista ima najviše stogodišnjaka, ali čini se da su stogodišnjaci iz tvog linka pronašli način da žive dugo i kvalitetno.
    mislim da je kvaliteta života važnija od dugovječnosti. nije važno jesi li star ili mlad, važno je jesi li zdrav.
    upravo zato je važno da razmišljamo o svojoj prehrani, jer ona s anđinog trbuha - "Quod me nutrit me destruit" nije daleko od istine.

  40. #90
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Citiraj kahna prvotno napisa
    Jer sudeći po svojoj i MM prehrani, u odnosu na Vaše - mi smo već gotovi
    Zašto misliš da je vegetarijanstvo dobro za zdravlje? Evo ti dokaz da tome nije tako: slika isključivog vegetarijanca
    A gdje se na topicu spominje samo vegetarijanstvo? Topic je o zdravoj prehrani ako se ne varam.
    Nisam uopće mislila na njega, nego kaj ja znam 2-3 puta tjedno riba.
    Raznorazne žitarice, suho voće, samo jogurt itd. za doručak.
    Ne hrenovkama, salamama, domaćim kobasama itd.
    Puno, puno povrća ......

    U svemu tome nismo niti blizu.
    Klopamo meso skoro svaki dan. I to je u pravilu skoro uvijek svinjetina (jer MM voli samo nju),ne baš previše povrća u izvornom obliku.
    Od bio uzgoja sam jako daleko, isto tako i od Bio i bio dućana.
    Za primjer, trenutno mi se kuha - kockice svinjetine na luku za saft. Uz njega će biti tjestenina, zelena salata i juha iz vrećice.
    Da ne duljim- shvatio si kaj sam mislila.

  41. #91
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    To što pišeš je OT 8)

  42. #92
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    kahna, ako ti je do poboljšanja prehrane, ja bi na tvojem mjestu izbacila prvo juhu iz vrećice - to neće biti baš tako primjetno, kao npr. riba umjesto svinjetine, a juhu je vrlo jednostavno napraviti. bubneš sve u lonac i pustiš da kuha. pa možeš i zalediti ono što ostane (bistru, mesnu juhu).
    onda možeš probati koji put umjesto kockica svinjetine, staviti kockice junetine za saft - tu isto ne bi trebale biti prevelike reakcije. i tako, malo po malo.

  43. #93
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    A muž će na to "DOSTA MI JE GLADIII!!!" i sve po starom.
    Većina redukcijskih dijeta završi isto tako s "dosta mi je gladi" frazom.

    Zdrava prehrana je stav uživatelja hrane kojim prihvaća različite puteve do užitka uz poštivanje jednostavnih pravila dobrog gospodarenja raspoloživim novcem i dobrobitima svojeg tijela.

    Ostvariti dobrobiti za tijelo može se i na vrlo ograničenom budžetu, ali užitak dolazi tek s priljevom novaca. Postojala je svojevremeno knjižica "Priča o bijelom kruhu" nekog slovenskog autora kojom se veličala pobjeda Socijalizma i napredak kvalitete života promatran kroz prizmu konzumiranja bijelog kruha i mesa - u to vrijeme očitih znakova blagostanja. Taj pogled su nam u naslijeđe ostavili naši roditelji.

  44. #94
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj mozarela prvotno napisa
    zapršku ne mogu izbjeći jedino u špinatu. kako napraviti špinat na mlijeku bez zaprške? doduše ja i ne dopustim da se brašno baš zaprži nego maltene odmah sipam mlijeko...
    Probaj s krusnim mrvicama, integralnim ili obicnima. Prvo mlijeko, i kad je sve vise-manje gotovo, dodaj malo tih mrvica.

  45. #95
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa
    Citiraj mozarela prvotno napisa
    zapršku ne mogu izbjeći jedino u špinatu. kako napraviti špinat na mlijeku bez zaprške? doduše ja i ne dopustim da se brašno baš zaprži nego maltene odmah sipam mlijeko...
    Probaj s krusnim mrvicama, integralnim ili obicnima. Prvo mlijeko, i kad je sve vise-manje gotovo, dodaj malo tih mrvica.
    koja je razlika - mrvice ili zaprška (brašno)?

  46. #96
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    zaPRŠka je prženo brašno
    krušne mrvice su onako vulgaris, bez prženja

  47. #97

    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Postovi
    1,400

    Početno

    Kako je topic o zdravoj prehrani prešao na raspravu o zapršci?
    Citiraj marta prvotno napisa
    Zdrava hrana bila bi za mene ona iz naseg podneblja, pripremeljna tako da zadrzi sto vise hranjivih tvari. Svako daljnje objasnjenje, meni je suvisno.
    X
    Osobno nemam ništa ni protiv kvalitetnih namirnica koje nisu iz mog podneblja. U osnovi se slažem s definicijom, samo bih dodala - i uzgajana bez kemije.

    Vegetarijanka sam cca 17 godina, ali rekla bih da se relativno zdravo hranim zadnjih 8 godina. Kod mene je to išlo paralelno s osvještavanjem tijela, shvaćanjem što tijelo može, kako funkcionira, kakav utjecaj ima na moju psihu, emocije i duh. Čim sam više znala, tim sam manje mogla ignorirati važnost onoga što stavljam u sebe. Zdrava prehrana u mnom slučaju ima puno veze s otkrivanjem ljubavi prema sebi (slobodno zakolutajte očima ) i to je nešto što još uvijek učim.

    Ne smatram da je zdrava prehrana isključivo vegetarijanska - to je moj osobni izbor, ne iz zdravstvenih razloga. MM povremeno jede meso (kao i AA), često jede ribu, fantastično kuha i svjestan je važnosti hrane. A opet - ne radimo spektakl oko toga. Prilagodimo se uvjetima u kojima se nalazimo.

    Kako izgleda naš shopping? Jednostavno, postoji jako puno polica u dućanu koje uopće ne gledamo Nikad ne kupujemo: rafinirana ulja, margarine, šećer, bijelo brašno (lažem, kupim ga da AA može mijesiti), zamrznutu i gotovu hranu, sokove; rijetko kupujemo konzerve, i dućanske sireve.

    Što se tiče pitanja o laganoj hrani - uopće nemam dojam da je naša hrana lagana, vrlo je zasitna. Vjerojatno ima veze s načinom pripreme ili začinima, ne znam.

  48. #98
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    Citiraj mommy_plesačica prvotno napisa
    Kako je topic o zdravoj prehrani prešao na raspravu o zapršci?
    m_p i ja se to pitam

  49. #99
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa
    zaPRŠka je prženo brašno
    krušne mrvice su onako vulgaris, bez prženja
    ma znam ja to, ali zašto izbjegavati zapršku, a dodavati krušne mrvice? to mi zvuči isto.

  50. #100
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa
    Citiraj mozarela prvotno napisa
    zapršku ne mogu izbjeći jedino u špinatu. kako napraviti špinat na mlijeku bez zaprške? doduše ja i ne dopustim da se brašno baš zaprži nego maltene odmah sipam mlijeko...
    Probaj s krusnim mrvicama, integralnim ili obicnima. Prvo mlijeko, i kad je sve vise-manje gotovo, dodaj malo tih mrvica.
    ja radim sa vrhnjem za kuhanjem i malo origana

Stranica 2 od 5 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •