Pokazuje rezultate 1 do 25 od 25

Tema: Hvata me lagana panika

  1. #1

    Početno Hvata me lagana panika

    Kod nas je doslo do neocekivanog obrata i mene lagano hvata panika. Prezivjeli smo prvi (primijeceni) skok u razvoju s tocno sest tjedana i nakon toga su se vratili problemi s lijevom dojkom. No, ovaj put se nije radilo o neprihvacanju, nego o nepravilnom polozaju. Kako god ga namjestila, ta nesretna lijeva bradavica nije nikada dosla dovoljno duboko a da ne bi boljelo. Uspjela bih ga pravilno namjestiti mozda jednom u deset podoja (iz stotina pokusaja). Naravno da je boljelo ko vrag i naravno da se bradavica prilicno ostetila, tako da sam odlucila odmoriti lijevu dojku na dva dana i za to vrijeme ju izdajati, neko vrijeme i svakih sat vremena, a dojiti samo na desnu. I tako je i bilo, ona se malo oporavila i vratili smo se na stari raspored. U medjuvremenu je maleni poceo po noci spavati i po 6h u komadu, a kad bi se probudio, ja bih mu samo uvalila desnu dojku u usta i natrag zaspala, kao i on. I sad pocinju problemi...Zadnja tri dana mi se ne skida s cice. A ja imam osjecaj da su OBADVIJE skroz prazne. Nema govora vise o ogromnim tvrdim cicama iz kojih sprica na sve strane i nema govora o tome da bi ga podoj iz obje mogao zasititi.
    Dakle, da li je moguce:
    1. da se produkcija postupno smanjivala na lijevoj zbog nepravilnog polozaja i neispraznjene dojke?
    2. da je i desna prestala dovoljno proizvoditi zbog tih nocnih pauzi?
    Ali najvise me muci kako ja to nisam prije primijetila? Ovako mi sad izgleda doslovno kao ono poznato:"Ah, nestalo mi je mlijeko preko noci!"
    Sad ga drzim na cici cijeli cjelcati dan, a navecer, kad me bradavice vec tako uzasno bole i tako sam nesnosno umorna, na spricu mu dam iz zalihe zamrznutog mlijeka. Nocas sam se od straha probudila u 3h i izdojila jednu i drugu stranu, da pojacam proizvodnju, i sokirala se kad sam vidjela da sam uspjela izdojiti 60ml iz obje dojke (u vrijeme kad sam se samo izdajala i hranila ga na spricu dobila bih najmanje 60ml iz svake!!!)
    Zamrznute zalihe imam dovoljno za jos dugo vremena, no znam da koliko dobije 'sa strane' toliko ce manje posisati, tako da mi je to zadnja opcija...

    Molim pomoc!!!!:pusa:

  2. #2

    Početno

    Prije nego me pitate, a zaboravila sam ranije navesti, maleni ima puuuno popiskanih (8-9) i pokakanih (5-6) pelena i koza mu je prekrasno ruzicasta i napeta. Robica mu je svaki dan sve manja i vidljivo napreduje, no ono sto mene najvise brine su te prazne grudi!!! Ocekivala bih da ce, ako preko 6h po noci ne budu ispraznjene, ujutro biti pred pucanjem, a ono - jadne i nikakve, a maleni vuce i vuce i vidim da mu je malo.

  3. #3
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Samo polako Dille, nema razloga za paniku

    Ajdmo sad polako.... U ovakvim situacijama kad mislis da se kolicina mlijeka smanjila se uvijek sjeti - sto on vise sisa, vise ce se mlijeka proizvoditi! Znaci kad si u nedoumici, sisu u usta

    Moguce je da se smanjila kolicina mlijeka u lijevoj dojci zbog loseg polozaja.. Ali to nikako ne znaci da on nema dovoljno mlijeka za rast i razvoj. U konacnici, djetetu je dovoljna jedna sisa za normalan rast i razvoj - primjer su iskljucivo dojeni blizanci, ili djeca koja su dojila cijelo vrijeme samo na jednu stranu.

    Moguce ja takodjer da se malo smanjila proizvodnja na desnoj zbog njegovog duzeg spavanja po noci... Ali to samo znaci da se proizvodnja uskladila s njegovim potrebama (znaci njemu ne treba po noci, pa se pocelo i manje proizvoditi).

    Treca stvar, to sto si manje izdojila mlijeka isto ne znaci puno. U pocetku mame imaju apsolutno previse miljeka nego sto su stvarne potrebe djeteta. Znaci do sada se polako uspostavila ponuda i potraznja, nivo mlijeka je dosao na onaj koji njemu treba.

    I naposljetku, to sto on puno vise sisa... Ok postoje ovi neki okvirni "termini" za skokove u razvoju.. ali oni nisu po knjizi za svu djecu. Dojena djeca napreduju vrlo skokovito i nepravilno (ako bismo gledali graficki prikaz).. Tako da je vrlo moguce da on opet prolazi fazu naglog rasta, te trazi puno vise sisati, ne bi li si navukao vece kolicine mlijeka.

    Bilo bi dobro da u ovom periodu izbjegavas davati mu svoje zamrznuto mlijeko iz frizidera, jer ako on ima skok u razvoju (a vrlo vjerojatno ima - gledajuci iz tvoje price), onda on nece u potpunosti poslati kompletni signal tvom da poveca proizvodnju tijelu sisanjem, jer je dio hrane dobio tvoje izdojeno mlijeko.

    Izvrsno radis sto mu dajes da sisa kad zeli i koliko zeli I dalje pazi na dobar polozaj, i nek sisa koliko zeli. Uskoro bi sve trebalo doci na svoje

    I ne zaboravi - sto on vise sisa, vise se mlijeka pravi... (To je meni najvise pomagalo u trenucima krize da nema dovoljno mog mlijeka - mozda pomogne i tebi )

    Ajde drzi se. Sve je pod kontrolom I javljaj kako ide

  4. #4
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj dille prvotno napisa
    Prije nego me pitate, a zaboravila sam ranije navesti, maleni ima puuuno popiskanih (8-9) i pokakanih (5-6) pelena i koza mu je prekrasno ruzicasta i napeta. Robica mu je svaki dan sve manja i vidljivo napreduje, no ono sto mene najvise brine su te prazne grudi!!! Ocekivala bih da ce, ako preko 6h po noci ne budu ispraznjene, ujutro biti pred pucanjem, a ono - jadne i nikakve, a maleni vuce i vuce i vidim da mu je malo.
    Dok sam ja odgovorila, ti vec napisala drugi post

    Ovo sto si tu napisala je izvrsno!!!! To je ono sto je bitno!!! A to kako grudi izgledaju i kako ti mislis da bi trebale izgledati je vrlo subjektivno, i na osnovu toga se ne moze nista zakljuciti... bitno je ono sto si napisala - mokre i pokakane pelene, sretna i zadovoljna beba, vidljivo raste - to JE bitno :D

    A ovo sto ti se cini da su ti grudi ispuhane, vec sam ti napomenula gore... Vrlo vjerojatno on ima opet skok u razvoju... pa rodio se vrlo mali, treba on puno nadoknaditi Tako da ga samo pusti da on sisa koliko god treba, i on ce si vec navuci kolicinu mlijeka koja mu je potrebna

  5. #5

    Početno

    Pusa, pusa, pusa Anchie!
    Zamrznutog sam mu dala sinoc, nekih 50ml, i po noci, u panici da mi se ne bi tih 50ml manje napravilo, isla najmanje toliko izdojiti da se iznivelira.Da li da se po noci i dalje izdajam dok on spava ili ne?

  6. #6
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Gle, ako on dobro napreduje, i ima dnevno minimalno 8 podoja, ako doji na zahtjev punom parom.. mislim da nema razloga za izdajanjem.. Mozda ako ti se pocnu prepunjavati dojke po noci, mozda ces ih morati malo izdojiti samo da popusti bol.. U protivnom, u potpunosti pusti njega da kontrolira ritam. Ako trazi po noci da doji, naravno daj mu, ako on zeli spavati pusti ga..

    Pretpostavljam da on sada smije dojiti na zahtjev, odnosno imati ovako duze periode ne dojenja (6h)?

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    342

    Početno

    Iz mog iskustva, kad mi se (konačno) laktacija uspostavila, negdje kad je Matija imao 2 mj. (imala sam mastitis pa je sve malo dulje trajalo), praktički preko noći sam od osjećaja punih, napetih, kvrgavih i velikih dojki došla na mlohave i "prazne".. Srećom da sam tu pročitala sve moguće na rodama inače bih proglasila "nestanak mlijeka".

    Malo više promatraj bebu, te prekrasne punašne obrašćiće, a malo manje svoje cice i vidjet ćeš da je sve ok.

    (Ja nisam nikad naučila izdajati pa nisam mogla uspoređivati.. I podoji su u početku trajali beskrajno)

  8. #8

    Početno

    Prije deset dana je imao 3400g, tako da vjerujem da je sad negdje izmedju 3500 i 3700g. Kad se probudi od gladi pocne iste sekunde URLATI (ne civilizirano plakati s vrlo umjerenim crescendom, nego bas iste sekunde urlati), tako da pretpostavljam da nema sanse da bi mogao toliko odspavati u komadu, a da nije sit. Sljedecu kontrolu imamo za deset dana, pa cemo vidjeti koliko je dobio. Dnevno ima 7-8 podoja, ako ne racunam zadnja tri dana kad ga uopce nisam maknula s cice, osim po noci.

  9. #9
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Cini se da je sve u najboljem redu.. On napreduje kako bi i trebao... a ti i dalje radi kako si do sada radila - a SVE SUPER RADIS

    Javljaj kako ide

  10. #10

    Početno

    praktički preko noći sam od osjećaja punih, napetih, kvrgavih i velikih dojki došla na mlohave i "prazne"..
    To je to! Mrak mi je pao! Jos kad se to udruzi s beskonacnim sisanjem...umrla sam od straha!
    Malo više promatraj bebu, te prekrasne punašne obrašćiće, a malo manje svoje cice
    Imas pravo! Ali imam izgovor - ja sam ipak 'friska' i prilicno neiskusna dojilica (iako mi je to trece dijete) i da nema ovog foruma, a osobito Anchie i Lejle, vec bi odavno bili na flasici! Jos jednom pusa svima i puno puno hvala!

  11. #11
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj dille prvotno napisa
    praktički preko noći sam od osjećaja punih, napetih, kvrgavih i velikih dojki došla na mlohave i "prazne"..
    To je to! Mrak mi je pao! Jos kad se to udruzi s beskonacnim sisanjem...umrla sam od straha!
    Nazalost mnoge mame tu pojavu tumace kao "nestanak mlijeka" , a u stvari samo je doslo do uspostave ponude i potraznje To samo znaci da su stvari konacno dosle na svoje, i da mama nema vise prevelike kolicine mlijeka koje je imala na pocecima dojenja To nikako nije znak za paniku, samo znak da stvari idu onako kako bi trebale

    Dille, vrlo sam ponosna na tebe kako uspjesno rijesavas sve probleme na koje si naletila do sada Imas svaki razlog biti ponosna i zadovoljna sobom

    Bravo

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    meni samo nije jasno zbog cega se nisi javila u sluzbu za laktaciju. broj imas u onim papirima koje si dobila uz cuvenu zelenu knjizicu

    biro za konzultacije ti je hrpa kokoski koje nemaju pojma o dojenju, eventualno ti se moze dogodit slucajnost da je neka od njih svojom zaslugom educirana o dojenju ali uglavnom su jos uvijek needucirane i neinformirane

    oces da zovem svoju tetu s laktacije da ti nabavim broj od laktacije u tvojem gradu?

  13. #13
    Sanjica avatar
    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Moslavina
    Postovi
    919

    Početno

    Eto vidiš, zato ti je ovaj forum sjajna stvar. Pitaš i odmah stiže brdo opširnih i ohrabrujućih odgovora. Ja tek sada sa trećim djetetom dojim uspješno već 10 mjeseci. I trudim se biti sretna što sam barem sada imala tu sreću uživati u dojenju, a u dnu duše ipak se podmuklo javlja žaljenje što to nisam učinila s prvo dvoje. Ne zato što nisam htjela, već nisam znala, a pomoć i podršku nisam imala.
    Zato uživaj i ne odustaj. Sve probleme koje sada rješiš, sa sljedećom djecom biti ćeš spremna i sigurna.
    Glede veličine i punoće dojki- ista stvar dogodila se i meni , i sve ove mjesece dojke su mi tako prazne tj. mekše a mlijeka uvijek ima dosta.

  14. #14

    Početno

    Izgleda da se danas situacija konacno malo normalizirala. Cijelo jutro smo bili vani, prije cega je ispraznio obje cice, i blazeno je zaspao i spavao dva sata. Kad smo dosli doma opet je iskapio i jednu i drugu i vec skoro tri sata spava i ja se ne mogu nacuditi. Vidjet cemo kako ce proci ostatak dana...za sad je sve super! Pusa svima!

  15. #15
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Jako lijepe vijesti Dille :D

    Evo, uspjesno ste presli preko jos jedne prepreke - skok u razvoju je iza vas

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    moja teta s laktacije ti porucuje ak se ne snadjes sa konzultanticom iz svoje bolnice da se mozes obratit i njoj (telefonom, mailom i mozes i dogovorit sastanak, mi smo u haarlemu)

    imas i privat

  17. #17

    Početno

    Samo da se pohvalimo da smo danas bili na kontroli i da smo u mjesec dana dobili 1200g! Pusa svima!

  18. #18
    Sanjica avatar
    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Moslavina
    Postovi
    919

    Početno

    Super !!!

  19. #19
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Dilleeeeee

    Ne mogu ti reci kako sam happy zbog ove vijesti! :D

    Bravo, bravo, bravo

  20. #20

    Početno

    Moramo se opet malo pohvaliti....Upravo se vratili s kontrole i u mjesec dana smo dobili 1100g i sad imamo 5300g! Nismo jos sasvim dosegli vrsnjake, ali trudimo se! Pusa od nas!

  21. #21

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Amsterdam
    Postovi
    547

    Početno

    Kako si rjesila problem iz prvog posta?

    Ustvari: kako si ga nagovorila da dobro hvata bradavicu?

  22. #22

    Početno

    Nagovorila - nikako... Lijeva bradavica mi je bila skroz uvucena i jednostavno ju je s vremenom sam izvukao i sam dobro zahvatio. Istina da nam je za to trebalo preko dva mjeseca, ali sad je sve super!

  23. #23
    martinovamama avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Slavonski Brod
    Postovi
    174

    Početno

    Šta dosegli vršnjake?pa moj je bio isto toliko težak sa 3 mj aiz rodilišta došao sa 2600 gr.Evo ti bar jednog koji je težak kao i tvoj.A ima ih sigurno još.To su oni mali sitni ali dinamitni.Samo tako nastavite!
    _____________
    Martin,01.11.2004.
    Pridružena RODA

  24. #24

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Amsterdam
    Postovi
    547

    Početno

    Aha, nije mi proslo kroz glavu da bi uvucena bradavica bila problem. Racunala sam da bi se jos prije pokazala.

    Odlicno da je sad sve super!

  25. #25
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Dille BAS sam PONOSNA na tebe

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •