Pokazuje rezultate 1 do 26 od 26

Tema: Cenzura bajki

  1. #1

    Početno Cenzura bajki

    Potaknuta jednim zanimljivim postom na drugom topicu, zapitala sam se:

    1. Da li djeci uopce pricate Crvenkapicu, Snjeguljicu, Kozu i sedam kozlica, Tri prascica, Ivicu i Maricu i slice bajke s nasilnim krajem, ali i poukom?
    2. Da li ih cenzurirate - znaci, lovac ne ubije vuka, Snjeguljica ne bude otrovana, mama koza ne razreze vuku trbuh, prascici ne naprave vatru u kojoj vuk padne, Marica ne gurne zlocestu vjesticu u pec itd.?

    Mi ih pricamo sve, u integralnoj verziji. I do sad mi stvarno nije palo na pamet da bi to moglo biti stetno za djecu. :?

  2. #2

    Početno

    Pričam integralne. I nije štetno, iako znam da tu ima cura koje se neće sa mnom složiti.

    Bilo je nedavno baš na TVu o bajkama, stvarnosti, mašti i djeci...

    Bajke služe da bi djeca na neki lakši, maštovit način, naučila razlikovati dobro od zla, i pedagozi smatraju da nikako ne bi trebalo mijenjati integralnu verziju.

    Kad je zadnji put bila ova tema, par cura tu je reklo kako svojim klincima Crvenkapicu pričaju tako da umjesto vuka u šumi naiđe na stričeka u parku koji nudi slatkiše...Meni je to, sorry, suludo, nemam drugi izraz...Jedino što se time može postić je da će djeteta postat strah SVIH nepoznatih ljudi, i da neće htjeti ni sa 10 godina samo u park na igranje.

    Jedno je ispričat priču pa s djetetom popričat i objasnit mu sve ono loše, čega se možda boji, ali iskrivit je tako da zvuči kao nešto što mu se može dogodit na ulici sutra mi je malo too much...

    Besides...statistčki gledano, nama su svima pričali te iste priče, a opet je većina odrasla normalno...

  3. #3

    Početno

    A da se malo i smijemo...kako smo te priče u slikovnicama na Rodinom prvom pregledu sjedalica, malo-malo K dohvati jednu i lista...MM je zaključio da su Ivica i Marica, te kozlići, u biti 'bad guys' u cijeloj priči...

    Mislim...ne paze kud idu, odvoje se od roditelja, nalete ne neku kućicu i jadnoj staroj bakici je prvo izvandaliziraju i pojedu komade, pa je na kraju gurnu u peć...

    A kozlići zahebavaju jadnog vuka koji samo slijedi svoje instinktivne nagone i potragu za zalogajem...pa ga još operiraju bez anestezije, natrpaju kamenjem i ne upozore da se ne naginje nad bunar jer će upast i utopit se...

    Sorry, morala sam

  4. #4
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno

    Ja sam našla slikovnucu Crvenkapice malo izmijenjenu.

    Umjesto lovca je drvosječa. Vuk je sakrio baku u ormar, a nije je progutao.
    I na kraju je drvosječa potjerao vuka.

    I imamo jednu slikovnicu o Zlatokosi gdje ona na kraju ne pobjegne od medvjedića već ona i mali medvjedić postaju najbolji prijatelji.

  5. #5
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    Citiraj Anči prvotno napisa
    Mislim...ne paze kud idu, odvoje se od roditelja, nalete ne neku kućicu i jadnoj staroj bakici je prvo izvandaliziraju i pojedu komade, pa je na kraju gurnu u peć...

    A kozlići zahebavaju jadnog vuka koji samo slijedi svoje instinktivne nagone i potragu za zalogajem...pa ga još operiraju bez anestezije, natrpaju kamenjem i ne upozore da se ne naginje nad bunar jer će upast i utopit se...
    Joj, umirem od smijeha...

    A kaj nisu Ivicu i Maricu njihovi starci nogirali u šumu? Kao nemaju love da ih prehrane? :shock: Ili sam ja nešto pomiješala. :?

  6. #6
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    A kaj nisu Ivicu i Maricu njihovi starci nogirali u šumu? Kao nemaju love da ih prehrane?
    To bi bio Placic i njegovo devetoro brace i sestara.. bar u verziji koju sam ja dohvatila. :shock:

    Bilo to ok ili ne, dok je trazila da joj citam bajke, ja sam ih mijenjala/ublazavala. Sad kad ih je cula u vrticu pa ima zabinutih pitanja (to je meni dovoljan dokaz da nisu primjerene i da, bez adekvatnog razjasnjenja nisu korisne u svakoj dobi), onda ih raspravimo bez velikih uljepsavanja, ali primjereno njenoj dobi (4 godine).

  7. #7
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    Da, Palčić sigurno, ali znam da sam u nekoj verziji Ivice i Marice isto pročitala da nisu starci za njih dvoje imali love, pa su ih poslali u šumu :shock: - kao, bilo im je teško, ali što se može. :shock: :?

  8. #8
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    Našla:

    a poor wood-cutter with his wife and his two children. The boy was called Hansel and the girl Gretel. He had little to bite and to break, and once when great dearth fell on the land, he could no longer procure even daily bread. Now when he thought over this by night in his bed, and tossed about in his anxiety, he groaned and said to his wife: "What is to become of us? How are we to feed our poor children, when we no longer have anything even for ourselves?" "I'11 tell you what, husband," answered the woman, " early to-morrow morning we will take the children out into the forest to where it is the thickest; there we will light a fire for them, and give each of them one more piece of bread, and then we will go to our work and leave them alone. They will not find the way home again, and we shall be rid of them." "No, wife," said the man, "I will not do that; how can I bear to leave my children alone in the forest--the wild animals would soon come and tear them to pieces." "0, you fool!" said she, "then we must all four die of hunger, you may as well plane the planks for our coffins," and she left him no peace until he consented. "But I feel very sorry for the poor children, all the same," said the man.
    :shock: :shock: :shock:

  9. #9

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    1,228

    Početno

    Uopće ne čitam djeci te bajke. Prenasilne su mi. Bojim se da ih teta čita u vrtiću, ali Elena na sreću nema dovoljno strpljenja da odsluša priču od početka do kraja.

    Ja sam kao mala gledala na ORF-u crtanu seriju TAO-TAO. To su bile kineske basne. Prekrasne priče u kojima se u svakoj obrađivala jedna ljudska mana i svaka je imala pouku ispričanu na jednostavan način.

    Takve mi se priče i basne sviđaju.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    hrvatska
    Postovi
    160

    Početno

    Ja sam pričala Vuka i sedam kozlića, onako ublažena verzija, ali posljedica je.........da moje dijete u svakom kantunu vidi vuka :shock: !

    Što reći!!!!

  11. #11

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Jedan njemački psiholog (mislim da je B.Betlheim) u knjizi "Značenje bajki" navodi kako je jako bitno djeci pričati bajke, i to u cjelovitoj (necenziruranoj) verziji, jer da to jako utječe na emocionalno i psihološko sazrijevanje djeteta. Kao, da mala djeca to nasilje u bajkama ne doživljavaju onako kao što to mi doživljavamo.
    Je li to istina ili ne, ne znam. Znam da je moja mama, nakon što je pročitala tu knjigu, pala u bed i tvrdi da je mene i mog brata zakinula za normalan psihološki razvoj (je li stvarno ili ne, opet ne znam!), jer nam nije čitala ove "klasične" bajke u djetinjstvu (mi smo odrasli uglavnom na ruskim narodnim bajkama, koje su puno blaže od klasičnih bajki braće Grimm).

    Činjenica da ja sad ne mogu podnijeti ni crtiće o Tomu i Jerryu, jer su mi previše nasilni i histerični, a u djetinjstvu sam ih obožavala. I nisam od njih postala nasilna (sasvim suprotno).

    Andreju još ne pričam bajke, pa još ne znam za što ću se odlučiti. Dobro mi dođu i ovakve rasprave.
    Iz svog djetinjstva sjećam se dobro "bajki u obradi" od svog dede. Kod njega Snjeguljičina maćeha ode u zoo vrt hraniti majmune, Snjeguljica hrani patuljke žličicom jednog po jednog (a oni neće jesti), Crvenkapica i baka izađu iz vuka na guzicu, itd. Znam da smo brat i ja umirali od smijeha.

  12. #12
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    zato mi čitamo pika nenasilnog


    Mislim...ne paze kud idu, odvoje se od roditelja, nalete ne neku kućicu i jadnoj staroj bakici je prvo izvandaliziraju i pojedu komade, pa je na kraju gurnu u peć...

    A kozlići zahebavaju jadnog vuka koji samo slijedi svoje instinktivne nagone i potragu za zalogajem...pa ga još operiraju bez anestezije, natrpaju kamenjem i ne upozore da se ne naginje nad bunar jer će upast i utopit se...


  13. #13

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    Kao dijete sam obozavala bajke. I dan danas ih obozavam I svi koji me poznaju kazu da imam razvijenu mastu :D I zaista mislim da je tome pripomogla moja strast prema bajkama.
    I Editi sam vec kupila Crvenkapicu i Snjeguljicu, pa joj citam, iako bezuspjesno.
    takodjer sam misljenja da djeca tako tragicno ne dozivljavaju bajke.
    Odrasla sam na stripovima komadanta Marka, Zagora i Cike, Bleka Stijene (krila sam ih ispod skolskih knjiga kad bi mama usla u sobu )..., te crticima poput Gustava, Toma i Jeriya, Pink Pantera...
    I definitivno nisam nasilna osoba 8)

  14. #14
    brane avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,317

    Početno

    Citiraj Anči prvotno napisa
    Pričam integralne. I nije štetno, iako znam da tu ima cura koje se neće sa mnom složiti.

    Bilo je nedavno baš na TVu o bajkama, stvarnosti, mašti i djeci...

    Bajke služe da bi djeca na neki lakši, maštovit način, naučila razlikovati dobro od zla, i pedagozi smatraju da nikako ne bi trebalo mijenjati integralnu verziju.

    Kad je zadnji put bila ova tema, par cura tu je reklo kako svojim klincima Crvenkapicu pričaju tako da umjesto vuka u šumi naiđe na stričeka u parku koji nudi slatkiše...Meni je to, sorry, suludo, nemam drugi izraz...Jedino što se time može postić je da će djeteta postat strah SVIH nepoznatih ljudi, i da neće htjeti ni sa 10 godina samo u park na igranje.

    Jedno je ispričat priču pa s djetetom popričat i objasnit mu sve ono loše, čega se možda boji, ali iskrivit je tako da zvuči kao nešto što mu se može dogodit na ulici sutra mi je malo too much...

    Besides...statistčki gledano, nama su svima pričali te iste priče, a opet je većina odrasla normalno...
    potpisujem, od riječi do riječi....

  15. #15
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Kao, da mala djeca to nasilje u bajkama ne doživljavaju onako kao što to mi doživljavamo.
    Ne kao mi, sudeci po mom djetetu, dozivljavaju ih jos nasilnije. Ne znam, mozda uz razgovor o bajci poslije... Kad gledam svoje dijete i kako ponekad (pogrsno) shvati neke razgovore/price/crtic i stvori si u glavi verziju koja je danima uznemirava..... ja joj ne zelim pricati, ima toliko puno prekrasnih i poucnih ili samo zabavnih djecjih knjiga. Bajke moze citati sama, u osnovnoj skoli.


    A ovaj argument:
    ...statistčki gledano, nama su svima pričali te iste priče, a opet je većina odrasla normalno...
    mi je, nemojte se ljutiti, bez veze. I mene je baka od dva mjeseca zivota hranila mesnom juhom...

  16. #16

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    133

    Početno

    Potpisujem Anči

  17. #17
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    potpisujem BusyBee

  18. #18

    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    184

    Početno

    Ja mislim da su price jako vazne za razvoj djecije maste. Ono sto mene muci je rjecnik u slikovnicama. U stilu zlocesti vuk, pokvareni tigar, i neke puno jace rijeci. Za sad to preoblikujem, ali ko zna kak mu drugi citaju. Mislim, on je neki dan reko jednoj curici da je ruzna - uzas i sramota, meni da sam glupa, maca je isto ruzna, deda je pokvaren i sl, a ne zelim da zna jos takve rijeci. A da ne pricam kak me pomalo hvata strah od price da su rasporili vuku trbuh da mu unutra stave kamenje. ili kako je vatrom Mogli osmudio tigru rep. Pa sta da mu nekaj takvog padne na pamet? Mozda pretjerujem. Ne znam....

  19. #19

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Tresnjevka
    Postovi
    147

    Početno

    Pal je jos premala za te "duge" price - pa joj ove jos ne pricam. Ali i kad jos malo poodraste - NECU joj citati price koje spominjete. Iskreno mislim da ima puno drugih prica koje razvijaju mastu, koje imaju poruku, etc.

    Mislim - iskreno - vuk proguta baku, onda mu netko razdere trbuh, pa ubaci kamenje - a baka (kao) ziva iskoci van... mislim - glupost. I svi ostali primjeri - glupost. Ima li u crvenkapi uopce poruka? Ne lutaj sumom ako ti je mama rekla da ides drito baki? Dijete je malo ubralo cvijeca - so? Big deal. Mislim - prica je stupidna. Nema razloga da je citam. Snjeguljica? Cijela tragedija zbog kokosi koja zeli biti najljepsa na svijetu? Mislim, koje je tu naravoucenie? Etc Etc Etc

    Ali, Dille, moje misljenje znas vec od prije.

  20. #20
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    Ja zbilja ne znam otkud se toliko perverznih ideja našlo u kakti dječjim pričama. Mislim, vještice-kanibalke :shock: (u Snjeguljici i Ivici i Marici), pa zle maćehe koje nagovaraju muža da svoju djecu ostavi u šumi da ih pojedu divlje životinje - užas! :shock:

  21. #21

    Početno

    Evo sto kaze dr. Jovancevic u "Godine prve..."

    Treba li pricati price o strasilima i vjesticama?
    1. Price nisu uzroci straha kod djece. Strahovi su u mislima, osjecajima, a ne u knjigama. Price o strahovima mogu pomoci da uvidimo kako nismo jedini sa slicnim problemom.
    2. Lijepa prica je idealan nacin ublazavanja straha. Djeca cesto traze da im se tisucu puta isprica ista prica, ma kako zastrasujuca bila. Privlaci ih i istodobno odbija “trnovit put glavnog junaka”, a nakon nekog vremena prelaze na druge price i strahove.
    3. Bajke govore o najdubljim strahovima. Palcic se boji da ce biti ostavljen, tri prascica i Crvenkapica pate od straha od nepoznatog…
    4. Bajke su najpotrebnije djeci od dvije do sedam godina. Stvarnost se tada cini poput carolije, predmeti imaju “dusu” i jos nije stvoren logican nacin razmisljanja.
    5. Kako pricati price? U toplom ozracju, bez pretjeranih razumskih objasnjenja (bajka je emocionalno iskustvo), s djetetom na koljenima ili drzeci ga na ruku, pomalo tajnovitim glasom kako bismo mu pokazali da i mi vjerujemo u pricu, sa stankama i ponavljanjima svaki put kada to dijete zatrazi.
    6. Bez cenzure! Cenzure su nepotrebne, djece imaju strahove bez obzira na price. Ruzne dogadjaje iz stvarnosti nemojte povezivati s bajkom.

  22. #22
    LeaB avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,656

    Početno

    Potpisujem doktora. Bravo doc! :D

  23. #23

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Tresnjevka
    Postovi
    147

    Početno

    Nisam psiholog i nisam ljecnik. Mozda ima istine u ovome sto kaze Jovancevic. No, cini mi se sve skupa malo prenapuhano.

    Crvenkapa = strah od nepoznatog? Cega nepoznatog? Dijete ide baki u posjetu. Sto je tu nepoznato? Mislim - mozda sam plitka - ali ja stvarno tu ne vidim nista nepoznato.

    Ponavljam stvoj stav: ima sva sila bajki. Zasto bismo djeci citale bas te (po meni) bolesne bajke. Zar doista dijete ne mozemo nauciti da ne smije npr. otvarati vrata nepoznatome bez price o 7 kozlica?

    OK, OK - naravno - svatko ima pravo na svoje misljenje. A ja sam svoje morala ponoviti zbog ovog citiranja Jovancevica, kojeg BTW, dosta cijenim. No, tko kaze da tamo negdje ne postoji jos koji lijecnik, kojega ljudi jako cijene - a koji ima razlicito misljenje?!

  24. #24
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    potpisujem oba dva posta ok kalypso...

  25. #25

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    187

    Početno

    Hm,hm,....
    Nikada nisam cenzurirala bajke koje prićam svojoj djeci.Bajke smatram ljekovitima za dječju dušu.Trudim se naći što bolji prijevod,jer upravo taj jezik i ritam su između ostalog jako važani.
    Međutim,nisu sve bajke za svaku dob,tu treba jako dobro promisliti.Isto tako treba se uzeti u obzir temperament djeteta kojem se čita ili pripovijeda.
    Ono što mene muči u ovoj raspravi je to da se mnogi pitaju što je s nasiljem u bajkama?Ovaj ubio ovoga,drugi zaklao i raskomadao,treći se utopio,....a da ne zaboravimo slućajno na djevojćicu bez ruku i sl........

    Ali u kakvom mi svijetu živimo???gdje god se okreneš nasilje!Na tv-u nasilje,u novinama nasilje,aaaaa tek crtići!!!!!!!!To je tek nasilje!To je naša stvarnost.Djecu treba štititi od toga, ne od prekrasnih bajki!!!!

    Mudrije mi se čini da dijete doživi stvarnost na jedan suptilan naćin kroz priću ili bajku ili basnu,nego na agresivan naćin kroz medije.

    Zato svakoga dana uz zagašen tv i upaljenu svijeću moja djeca slušaju bajke.

  26. #26
    tinkie winkie avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    ZD
    Postovi
    2,297

    Početno

    Marta je zasad premala, al u budućnosti joj apsolutno nmam namjeru cenzurirat bajke.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •