Vidi rezultate ankete: Jeste li za to da homoseksualni parovi u Hrvatskoj mogu posvojiti dijete?

Glasači
404. Ne možete glasovati u ovoj Anketi.
  • a) da, pod istim uvjetima kao heteroseksualni parovi

    138 34.16%
  • b) da, pod strožim uvjetima nego heteroseksualni parovi

    39 9.65%
  • c) ne

    227 56.19%
Stranica 2 od 39 PrviPrvi 123412 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 1939

Tema: Homoseksualni par i posvajanje djece

  1. #51
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa
    Nadam se da se slažemo da su "mama i tata" nekakav idealan obrazac za dijete.
    Naravno. Podsjećam na rijetke slučajeve kod nas kada i samohrani roditelji (uglavnom mame) uspijevaju posvojiti. Bitna je, po meni, sredina u kojoj živimo, samohrane mame su kao obitelj uglavnom prihvaćene, gey parovi nisu i neće još dugo biti. Takvo dijete bi stvarno kod nas bilo dodatno istraumatizirano i moralo se još i s time nositi, a tko to ima srca napravit. Po meni, šansa da odgovorne službe u Hrv. donesu takvu odluku je nikakva, jer je odgovornost za dijete prevelika - osim ako ne bi stigla nekakava politička instrukcija di bi se odabrao jedan par kao showcase za tolerantnost, ali i to je toliko nerealno i nezamislivo - dovoljno će biti sama činjenica donošenja takvog zakona koji, eto, ostavlja i tu mogućnost (ne znam je li prošao ili ne). To je, po meni, stvarno ono teška teorija.

  2. #52
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa
    evo, probajte zamisliti na mjestu homoseksualnog para svoju sestru, svog brata ili svoje dijete, jel nesto lakse?
    evo, ajde probaj ti zamisliti (koma mi je ovo što ću sad napisati, ne želim da to itko zamišlja, ali jbg treba mi za primjer) da biraš posvojitelje za svoje dijete (ispričavam se još jednom zbog ovog odvratnog primjera), jel bi izabrala homoseksualni par. kad bih ja birala za Frana, izbor nikako ne bi pao na takav par.
    i to ne zbog filmova o kakvima priča lory, jer uopće ne smatram da bi dijete u takvoj zajednici bilo izloženo nečem nemoralnom, vulgarnom, ružnom, već zato što ako za nekog imamo priliku birati puzzle u životnoj priči, onda mi je prirodno da težimo što prirodnijem, a to su ipak mama, tata i potomci.
    kad nemamo izbor, tad se mirimo s onim što nam život pruža.

    Mda...a evo i priče koja nešto malo govori za sebe.
    Heteroseksualni par, izrodilo se troje djece, napravilo puno u životu, a onda u jednom trenutku, žena kaže mužu da se zaljubila u svoju prijateljicu i traži rastavu braka. Dvoje starije djece nisu htjeli ostati s majkom i njenom curom, a treće nije imalo pravo glasa pa je po difoltu pripalo majci.
    Nikakve traume to najmlađe dijete nema, dapače, vrlo je veseo, otvoren, odličan učenik, okružen s puno prijatelja, ALI ipak kad se počelo uvažavati njegovo mišljenje, odlučio je i on živjeti s tatom. Nemam pojma zašto.
    Ovo nije priča iz ne znam koje ruke, već iz prvog koljena, koje živi u većem gradu u Australiji već 40 godina.

  3. #53
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    Citiraj stella prvotno napisa
    Glasala za ne,jer meni to nije prirodno.
    nekada, i ne tako davno, nije bilo prirodno da se brat i sestra kupaju zajedno u kadi. a pogledaj sad...sve je stvar razmišljanja, razvoja i perspektive gledanja.

    neko homoseksualne parove gleda kroz prizmu rupe, a nevjerojatno da hetero parove ne gleda kroz istu tu nego tu odloži, uzme drugu... i gle čuda nema više rupa.

  4. #54
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    P.S. Moram dodati da mi ni njihovi brakovi nisu bili prihvatljivi, ali onda mi je netko dao argument koji mi je u trenutku promijenio mišljenje.

    Ne sjećam se više tko mi je otvorio oči, ali kad mi je rekao da zamislim situaciju da se takav jedan par voli cijeli svoj život i jedan od partnera završi u bolnici. K bolesniku puštaju samo članove obitelji, a homoseksualni pratner to nije.
    Isto i sa imovinom. Stvaraju nešto godinama, a nakon što jedan umre, drugi nema pravo na nasljedstvo.

    Doslovno u sekundi dilema je nestala, shvatila sam kako im brakove treba dozvoliti odmah.

  5. #55
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj tweety prvotno napisa
    Citiraj ivarica prvotno napisa
    evo, probajte zamisliti na mjestu homoseksualnog para svoju sestru, svog brata ili svoje dijete, jel nesto lakse?
    evo, ajde probaj ti zamisliti (koma mi je ovo što ću sad napisati, ne želim da to itko zamišlja, ali jbg treba mi za primjer) da biraš posvojitelje za svoje dijete (ispričavam se još jednom zbog ovog odvratnog primjera), jel bi izabrala homoseksualni par. kad bih ja birala za Frana, izbor nikako ne bi pao na takav par.
    Ne znam. Svako je subjektivan, a ja razmišljam kako razmišljam jer poznajem par osoba gej orjentacije, koji su divni i nepromiskuitetni, znam ženski i muški stabilan par (incognito su) i stvarno mislim da bi bili dobri roditelji. Općenito, vidim kako pate zbog toga što nisu odabrali. Nezamislivo mi je takve stvari uopće zamišljat za Hrvatsku pa ću se bacit na fikciju. Ne znam je li netko gleda ili je gledao onu seriju o pogrebnicima - "6 metara pod zemljom" ili tako nekako. Evo, da sam ja smrtno bolesna, sama, i u nekom suludom scnenariju mene netko pita kome bih povjerila svoje dijete nakom smrti, da mogu birati između, recimo, onoga para pogrebnik i policajac ili onoj ženi "psihodelija" koja je isto bila s nekim u braku, odabrala bih prvi par uvijek jer su emotivno stabilniji. Ali, to je sve stvarno teoretsko promišljanje, u rangu da li biste prije posjetili Mars ili Veneru da vam netko plati kartu. Ne vidim toga u bliskoj ili u srednjoročnoj budućnosti, a u dalekoj budućnosti svašta se može dogodit.

  6. #56
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Da, u toj seriji su oni posvojili dvoje djece - taj homo par - financijski i emotivno stabilni, orijentirani na djecu - a ona žena "psihodelija" je ostavila dijete od svog pokojnog muža babi i didi kao paket jer "ne može ona to". Ali, vjerjujem da je to i u Americi dobrim dijelom samo fikcija. Samo, evo, kad me već pitaju - zamislivo mi je.

  7. #57
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    ina 33, sve si rekla. da ne ponavljam - potpis na sve postove.

  8. #58
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    Ma meni nakon što sam napisala prvi post na ovoj temi svašta pada na pamet.
    npr.da djetetu biram posvojitelje, a pored sebe imam homo par koji on jako voli, a druga je opcija hetero par koje nezna i izabrala ga je institucija, nisam sigurna, ali imam osjećaj da bi izabrala poznati homo par.


    a opet,

    npr. da imam na izbor homo i hetero parove koje dijete voli, bez razmišljanja bi odabrala hetero

    i tako. zapravo jako zanimljiva tema za proispitivanje svojih stavova još jedan put.

  9. #59
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno

    Potpisujem Inu 33 i Mamitu...

    Nedavno sam saznala da je meni jakooo draga osobo homoseksualac i par dana mi je trebalo da mi ta informacija "sjedne". U tih par dana sam pokazivala toj osobi svojim tjelesnim govorom da "se nešto promijeniilo" sve dok mi ta osoba nije ukazala na to i pitala me... nakon kratkog razmišljanja nisam mogla naći opravdani razlog za to odbijanje, jer je ta osoba ista kakva je i bila i prije mog saznanja. Iste šale, isti izgled, isto razmišljanje, samo imam informaciju više o toj osobi.

    Da li bi toj osobi povjerila svoje dijete? Bez razmišljanja....

    Opet se osvrćem na dokumentarac koji sam gledala... zar ga niko nije vidio možda? O djeci iz homoseksualnih porodica - usvojena i biološka?

  10. #60
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Evo, baš razmišljam opet o tom fiktivnom homo paru iz serije. Stvarno su mi, koliko god će to nekome proparati uši tj. oči, lijepa obitelj - prvrženi jedno drugome, financijski stabilni, jako odgovorni i orijentirani na djecu - mislim da su "najzdravija obitelj" od svih portretiranih u seriji, serija je i inače subverzivna i propitkujuća. Da živimo u nekom nezamislivom utopijskom skroz tolerantnom svijetu di spol nije toliko bitan (a i Kinsey je govorio da nismo svi alfa ženke i alfa mužjaci, da ima tu i nijansi sivog) i dokle god u obitelji postoji jedna ili više jedinki koje su "njegujuće" i orijentirane na djecu i njihove potrebe mislim da ne bih s tim imala problema. Mislim da bih stvarno bila mirna kad bi dijete povjerila, u tom nekom suludom scenariju, tom paru, jer mislim da bi se o njemu brinuli, da bi ga voljeli, da bi ga izgradili u črvstu i sigurnu osobu i da bi mu uvijek pružali utočište. Eto - ja sam zavrtila taj scenarij "zamislite da" i ovako mi je ispalo.

  11. #61
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj Maslačkica prvotno napisa
    Opet se osvrćem na dokumentarac koji sam gledala... zar ga niko nije vidio možda? O djeci iz homoseksualnih porodica - usvojena i biološka?
    Kada je bio - čiji dokumentarac, odakle su bile obitelji? Iskreno, isto, i da imam izbor ona obitelj Duggar i ovi moji iz fikcije - bez razmišljanja fiktivnom paru. Da se mene pita. Ali, to odražava neki moj sustav vrijednosti koji bi htjela da moje dijete usvoji. Ja mislim da bi djetetu bilo bolje u ovoj fiktivnoj obitelji, mislim čak i da je bliža defaultno normalnoj obitelji, barem onome što je meni normalno. A i to normalno - svatko ga definira i to više puta u životu, vjerojatno. Opet naglašavam - mislim nema šanse za realizaciju homoseksualnog posvojenja u Hrvatskoj, eventualno da takav par posvoji dijete o kojem odlučuju socijalne službe neke druge države - jedino mi je to zamislivo. Ali, opet, da ja sjedim na mjestu tih socijalnih službi, misleći na dijete, ako bi napravila dobru prirpemu di žive ti ljudi, dala bih dijete npr. nizozemskom paru, ako sam odgovorna osoba.

  12. #62
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    I to opet, vjerojatno samo onda ako bi "kandidati" za dijete bili gej parovi, pa da biram između gej para iz Nizozemske i ovog iz Hrvatske. Rukovodila bih se time što je bolje i lakše za dijete. Ne znam baš toliko puno o posvojenju, ali, razmišljajući naglas teoretski - ovo su moje misli.

  13. #63
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    da cujem, tko je glasao dva puta?

    nekako sam ocekivala da ce velika vecina glasati za a), i neugodno se iznenadila kad sam vidjela da je c) u vodstvu.

    sto se mene tice, ne vidim razloge da se gay parovima zabrane bilo brak, bilo posvajanje, bilo donacija organa.. pa nisu kuzni. ???

  14. #64
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa
    nekako sam ocekivala da ce velika vecina glasati za a), i neugodno se iznenadila kad sam vidjela da je c) u vodstvu.
    Ozbiljno? Ja sam istinski ostala ušokirana kad sam vidjela prve rezultate - nakon prvih par postova. Doduše, sve opet ovisi u kakvoj sredini obitavaš, odakle si, di radiš, pa onda krug prijatelja. Ja sam iz relativno konzervativnijeg dijela RH, sredina u kojoj radim je onako... prosječna, rekla bih, ni konzervativna, ni liberalna, ekipa frendova miksana, ali stvarno miks raznih uvjerenja... Tako da mi je početno vodstvo odgovora a) bilo šok, čak i za Rodin forum..

  15. #65

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    a)

    to je valjda jedna od rijetkih stvari zbog koje sam sretna sto sm u nizozemskoj i sto mi sebastian raste okruzen heteroseksualnim i homoseksualnim parovima i imat ce zdravu osnovu da se osjeca dobro upravo onakav kakav je i izbjeci ce traume i uzase koje prolaze homoseksualci u hrvatskoj u samospoznavanju svoje sekusalosti

    ne bi bilo zgoreg da se bioloskim roditeljima uvede kontrola sto rade sa djecom

  16. #66

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    btw ja se nisam iznenadila cinjeicom da vecina zena glasa za odbijanje, to je hrvatska realnost

  17. #67
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj Maxime prvotno napisa
    Kao progresivna nizozemka glasala sam za da.
    Zanimljivo je sto je moj gay prijatelj osobno protiv posvajanja djeteta u homoseksualnom braku / zajednici, bas smo neki dan imali tu raspravu
    Meni bi baš bilo zanimljivo čut - zašto, ako nije preintimno. Kao i u slučaju abonjekinih prijatelja. Nisam imala prilike razgovarat na tu temu s nekom gej osobom.

  18. #68
    pino avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    New Jersey
    Postovi
    3,720

    Početno

    Samo da kazem onima koji su rekli da to nije prirodno - mi smo imali dva homoseksualna macka u HR (i to ne zato sto nisu imali zenskog izbora)... A homoseksualnost postoji i u drugim zivotinjskim vrstama, npr. lezbijski majmuni, gay pingvini itd itd... Tak da, je prirodno, samo ne vrlo rasprostranjeno.

    Ja si mogu zamisliti prilike gdje bi homoseksualni posvojitelji bili pozeljniji za odgoj djeteta - npr. ako je i samo dijete homoseksualno (vjerojatno bi se radilo o posvajanju starijeg djeteta).

    Zivim u Americi gdje je vise ljudi otvoreno oko seksualne orijentacije tako da sam imala prilike upoznati dosta homoseksualaca. Neki bi bili sposobni roditelji, neki ne. Mislim da zakonom zabranjivati posvajanje od strane homoseksualaca nije ok, nego treba gledati od slucaja do slucaja.

  19. #69

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    jel mi to mislimo na Hrvatsku sada,ili neku fiktivnu za 50 godina?

    ako sada,onda oprostite-djetetu bi to bilo normalno,bilo bi voljeno,sve pet,ali ne bih mu poželjela život s okolinom-od djetinjstva,nadalje

    nisam homofob,no nismo u Americi

  20. #70
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Glasala NE .

  21. #71

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    glasala ne.

    još uvijek je za mene pojam obitelji majka otac i djeca. ne kažem da bi homoseksualni par bio lošiji u obavljanju roditeljskih dužnosti (malo nezgrapno rečeno) od hetero para, dapače danas ima previše ajme majko situacija ali ja sam kombinacija prije navedenih razloga:
    - moja osobna ispranost mozga vezano uz gay populaciju - zatucanost
    - reagiranje okoline na gay zajednicu općenito
    - osjećaji djeteta vezano na takve reakcije

    rodica mi ima gay kuma za svoju ćer - i to krštenog živo me zanima bi li crkva bila pristala na to da on bude kum ditetu da su pitali s kim spava

  22. #72
    abonjeko avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,121

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa
    Citiraj Maxime prvotno napisa
    Kao progresivna nizozemka glasala sam za da.
    Zanimljivo je sto je moj gay prijatelj osobno protiv posvajanja djeteta u homoseksualnom braku / zajednici, bas smo neki dan imali tu raspravu
    Meni bi baš bilo zanimljivo čut - zašto, ako nije preintimno. Kao i u slučaju abonjekinih prijatelja. Nisam imala prilike razgovarat na tu temu s nekom gej osobom.
    Plizzzzz ne bih sada objašnjavala jer bi to za sobom povuklo čitav niz, prije svega, čudnih rasprava i moguće je da opet ostanem neshvaćena.... Samo da malo pojasnim... razgovor na ovu temu s lezbijskim parovima se uvelike razlikuje...žene bi posvajale, ali muškarci u vezi s istosplocem baš i ne bi... :/

  23. #73
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Zar iskrenost nije jedna od najvecih ljudskih vrijednosti?
    Nekako sam razmisljanja da homoseksualni par koji bi pristupio postupku usvajanja djeteta bi upravo bio od dvoje ljudi koji su otvoreni, znaju cijeniti i iskreno voljeti, iskreni su, pred sobom, bliznjima i svijetom; ili su pak totalno pretenciozni, al tu je onda na onima koji imaju vlast da odluce o kakvim se ljudima radi. I tu nastupaju "strozi" uvjeti. Jer se najprije gleda, sto je cokolada lijepo napisala, pravo djeteta.

    Mislim da kad sudimo o ovome trebamo razmisliti i o sljedecim recenicama:

    Citiraj stray_cat prvotno napisa
    ne bi bilo zgoreg da se bioloskim roditeljima uvede kontrola sto rade sa djecom

    Citiraj magriz prvotno napisa
    ali i mnogim heteroseksualnim parovima ne bih dozvolila ni rađati ni usvajati djecu...

    Ako cemo gledat samo na homoseksualnost - ima mnogo i onih koji nisu otvoreni sa svojom seksualnom orijentacijom, niti su iskreni pred sobom i pred bliznjima, nego ju skrivaju u raznim brakovima, glumeci "normalne" (sta god to znacilo). Tko o njima donosi odluku hoce li imat dijete ili ne?


    I dalje mislim kako bi pravo prvenstva kod usvajanja djeteta trebali imati neistospolni brakovi, jer je imati majku i oca djetetu najprirodnija okolina, i ta se cinjenica ne moze usporedjivati s time da prije nije bilo prirodno da se djeca kupaju s roditeljima, a sada je, jer imati majku i oca nije proizvoljna odluka koja se mijenja mijenjanjem svijeta, vec ljudska i iskonska. (mamita )

  24. #74
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    da, ali briga dijete za ljudsko i iskonsko, u krajnjem slucaju.

    zakaj bi mama i tata bili po defaultu bolji roditelji od mame i mame ili tate i tate?

  25. #75

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    Tko o njima donosi odluku hoce li imat dijete ili ne?
    Priroda.

  26. #76
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj štrigica prvotno napisa
    Tko o njima donosi odluku hoce li imat dijete ili ne?
    Priroda.
    Hm. Kao IVF mamu malo me ovo boli, ali znam da dosta ljudi razmišlja - ako priroda nije dala, bolje da i nije.

  27. #77
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa
    da, ali briga dijete za ljudsko i iskonsko, u krajnjem slucaju.
    Potpisujem ovo. Ali, ostajem pri tome da bi mama i tata bili puno bolji izbor u većini zemalja na ovome svijetu od homo para - zbog sredine i okoline, ne nužno zbog iskona - tako ja mislim.

  28. #78
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj abonjeko prvotno napisa
    Citiraj ina33 prvotno napisa
    Citiraj Maxime prvotno napisa
    Kao progresivna nizozemka glasala sam za da.
    Zanimljivo je sto je moj gay prijatelj osobno protiv posvajanja djeteta u homoseksualnom braku / zajednici, bas smo neki dan imali tu raspravu
    Meni bi baš bilo zanimljivo čut - zašto, ako nije preintimno. Kao i u slučaju abonjekinih prijatelja. Nisam imala prilike razgovarat na tu temu s nekom gej osobom.
    Plizzzzz ne bih sada objašnjavala jer bi to za sobom povuklo čitav niz, prije svega, čudnih rasprava i moguće je da opet ostanem neshvaćena.... Samo da malo pojasnim... razgovor na ovu temu s lezbijskim parovima se uvelike razlikuje...žene bi posvajale, ali muškarci u vezi s istosplocem baš i ne bi... :/
    Hvala, nema frke.

  29. #79

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    selektivno razmišljam... nepravedno...
    ali ti i tm (i bilo tko u vašoj koži) ste mi nešto sasvim drugo... u samo malo drukčijoj kemijskoj ravnoteži vi nemate fizičkih prepreka za iamti djecu... homoseksualci imaju...

    nisam homofob... pijem kavu s vremena na vrijeme u društvu već spomenutog kuma i njegova sexualna orijentacija mi ne smeta... stvarno...

  30. #80
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa
    da, ali briga dijete za ljudsko i iskonsko, u krajnjem slucaju.
    Moze biti.
    No, zato zivimo u drustvu s odredjenim pravilima.
    Na srecu, ne zivimo u anarhiji, te se neke drustvene vrijednosti i zakoni moraju postovati, koliko god u ovom slucaju zvucilo bezosjecajno.

    Citiraj mikka prvotno napisa
    zakaj bi mama i tata bili po defaultu bolji roditelji od mame i mame ili tate i tate?
    To nisam tvrdila, al od neke se pretpostavke mora krenuti. Najbolje onda od prirodne i ljudske

  31. #81
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa
    da bi mama i tata bili puno bolji izbor u većini zemalja na ovome svijetu od homo para - zbog sredine i okoline, ne nužno zbog iskona - tako ja mislim.
    da, zalosno. vjerojatno neki dobri ljudi gube priliku odgajati dijete jer se nekom trecem to gadi ili mu je neprirodno. :/

    pa se treci onda kamufliraju iza prava djeteta. ja mislim da se u takvim slucajevima bas i ne misli o pravima djeteta.

  32. #82
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    znam, mony.

    nije bezosjecajno, nego licemjerno.

    mislim da ne bi trebalo obracati toliku paznju na podobnost spolova pri posvajanju, vise na psiholoski profil posvajatelja. ah, daleko mi lijepa kuca..

  33. #83

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    vidi mikka... ja sam napisala ne jer ja tako mislim... ipak za par godina/desetljeća i kod nas će biti priznati istospolni brakovi i priznat će im se mogućnost da usvajaju djecu... ja sigurno neću ići u prosvjede protiv takvih zakona... ako se s nečim ne slažem ne znači da se moram boriti protiv toga... a sigurno se neću ni boriti za to...

  34. #84
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno

    Razumijem sviju što ste rekli, međutim meni je ovo problematično:

    Neke tamo godine, u dalekoj budućnosti, odobri se posvajanje homoseksualnim parovima. Imamo 1 muško dijete i 5 parova koji su zainteresovani. Od tih 5 parova imamo jedan homoseksualni - muškarci. Analizom i dobrim "pretresanjem" parova uoči se da ova 4 imaju mane, tj. nisu baš jako poželjne za dijete, npr. mama u obitelji je jako živčana, druga je vojnički nastrojena itd. Mislim, nebitno sada - jer ni nemam neki pravi primjer (jer ni ne znam šta gledaju) .... i ostaje nam homoseksualni par, koji dijete gledaju sa ljubavlju i ozarenih lica i sa nekakvim načelima - npr. ne po guzi, obavezna sjedalica itd.
    Ko bi dobio dijete? Sigurno, radi stigme neki od ta 4 navedena para....
    Zbog čega? Zbog ličnog uvjerenja ili mišljenja soc. radnika (ili već ko odlučuje... )

    (međutim, ovo sve navedeno nije ograničeno na Hr - dešava se to i vani)

    A što se tiče Holandije, meni su oni malo i PRELIBERALNI sa svojom pedofilskom strankom... tu sam malo

  35. #85

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    Citiraj štrigica prvotno napisa
    Tko o njima donosi odluku hoce li imat dijete ili ne?
    Priroda.
    znaci da hetero parovi koji ne mogu zaceti prirodnim putem nemaju prava na roditeljstvo?

  36. #86
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Citiraj Maslačkica prvotno napisa
    A što se tiče Holandije, meni su oni malo i PRELIBERALNI sa svojom pedofilskom strankom... tu sam malo

    Postoje krajnosti s obje strane - ni jedna nije OK.

    Moderation in all things, all things in moderation

  37. #87

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa
    Citiraj štrigica prvotno napisa
    Tko o njima donosi odluku hoce li imat dijete ili ne?
    Priroda.
    znaci da hetero parovi koji ne mogu zaceti prirodnim putem nemaju prava na roditeljstvo?
    pročitaj post malo gore koji sam odgovorila na inino pitanje...

  38. #88
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Ne znam zasto ste se zakacile za strigicin odgovor, koji nije usmjeren protiv nekoga, nego je takav jer tako jest.

  39. #89

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    1,292

    Početno

    Glasala sam za da, al se moje "da" nije odnosilo na Hrvatsku., pa sam malo fulala bit ankete, ali nema veze...

    Kod nas, u Hrvatskoj, to bi jadno dite jako patilo...

  40. #90
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    zašto bi patila ta djeca?
    možda bi bili presretni, prepametni, odgajani da voli i poštuje sve ljude oko sebe za mrvu više nego što smo mi.
    ko da su djeca koju posvoje kakti "normalni" presretna i prezadovoljna. sve su to pojedinačni slučajevi.

  41. #91
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Ja ne bih stavljala homo brakove i homo posvajanje i stranku pedofila uopće u istu raspravu.

    Za Hrvatsku i posvojenje ne znam što bih rekla - ja sam isto glasovala općenito i načelno. Da sam ja oportunistički političar, a EU pritišće, i neki give-and-take je potreban, vjerojatno bih odglasovala isto ZA, znajući da nema šanse niti kakvog straha da se to izrealizira, nego - eto, neka kao fol piše da kao imaju pravo pa da budemo kao fol usklađeni s EU, da je otvorena i ta zakonska mogućnost. Mislim da je to i rukovodilo naše političare.

    Da sam ja socijalni radnik u Hrv., nikad ne bih predložila homo par za posvojenje. Tj. možda i bih, za nekih 50-tak do 100 godina, i to ako se klima u Hrvatskoj na temu homoseksualnost promijeni za makar 30% (što mislim da neće) i ako postoje realne šanse da dijete neće bit maltretirano, i to za dijete za koje se nikako ne mogu naći posvojitelji, a homo par su neki situirani kozmopolitski intelektualci koji se vrte u izrazito liberalnom krugu ljudi i koji npr. žive u Zagrebu ili Rijeci ili se ev. namjeravaju preseliti vani i koji bi mogli bolje pomoći tom djetetu nego da je u instituciji.

    I slažem se da je sve stvar mjere. Svi mi imamo svoja neka načela i općenite stavove, ali u posvojenju se odlučuje o konkretnom djetetu.

  42. #92
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj Mony prvotno napisa
    Citiraj mikka prvotno napisa
    zakaj bi mama i tata bili po defaultu bolji roditelji od mame i mame ili tate i tate?
    To nisam tvrdila, al od neke se pretpostavke mora krenuti. Najbolje onda od prirodne i ljudske
    Slažemo se svi s time . Samo što nam to "prirodno i ljudsko" svakome nešto drugo znači.

  43. #93

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    1,292

    Početno

    Citiraj Mamita prvotno napisa
    zašto bi patila ta djeca?
    Uopće ne sumnjam da bi ta dica bila voljena...dapaće. Oni koji su najviše propatili znaju cijeniti ono šta imaju.
    Ali ljudi su zlobni.
    Moja se rečenica nije odnosila na posvojitelje.

  44. #94
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    znam skužila sam te
    a djeca s klempavim ušima?

  45. #95
    Administrator foruma daddycool avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    ZG, u braku
    Postovi
    4,635

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa
    Citiraj Maxime prvotno napisa
    Kao progresivna nizozemka glasala sam za da.
    Zanimljivo je sto je moj gay prijatelj osobno protiv posvajanja djeteta u homoseksualnom braku / zajednici, bas smo neki dan imali tu raspravu
    Meni bi baš bilo zanimljivo čut - zašto, ako nije preintimno. Kao i u slučaju abonjekinih prijatelja. Nisam imala prilike razgovarat na tu temu s nekom gej osobom.
    a zašto neki hetero parovi odluče ne imati djecu?

    nisam glasao jer je potpuno bespredmetno o tome razgovarati u HR
    da, jer nisu građani drugog reda
    ne, zbog svih onih koji su glasali ne

  46. #96
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj daddycool prvotno napisa
    Citiraj ina33 prvotno napisa
    Citiraj Maxime prvotno napisa
    Kao progresivna nizozemka glasala sam za da.
    Zanimljivo je sto je moj gay prijatelj osobno protiv posvajanja djeteta u homoseksualnom braku / zajednici, bas smo neki dan imali tu raspravu
    Meni bi baš bilo zanimljivo čut - zašto, ako nije preintimno. Kao i u slučaju abonjekinih prijatelja. Nisam imala prilike razgovarat na tu temu s nekom gej osobom.
    a zašto neki hetero parovi odluče ne imati djecu?
    Krivo sam, onda, shvatila postove Maxime i abonjeko - ja sam shvatila da oni ne bi posvajali zbog toga što su u homo vezi, ne zato jer ne žele djecu. Hetero parovi se, u pravilu, odluče ne imati djecu zato jer ih ne žele - ili postoje nekakve zdravstvene kontraindikacije.

  47. #97
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj Mamita prvotno napisa
    znam skužila sam te
    a djeca s klempavim ušima?
    Na žalost, ne može se još dugo dugo uspoređivati razina zadirkivanja i neprihvaćenja djece koje imaju klempave uši i onih koje bi povojio par koji se sastoji od dvije mame ili dva tate - na ovim zemljopisnim širinama.

  48. #98
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,598

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa
    Nadam se da se slažemo da su "mama i tata" nekakav idealan obrazac za dijete. Ovdje se, pretpostavljam, priča o pravu (ako hoćete i sebičnoj želji, jer posvojitelji obično ne posvajaju da bi "spasili" dijete) da se postane roditelj. Ja ne bih ulazila u raspravu, samo bih sagledala i drugu stranu - i djeca, budući posvojenici, su stranke u postupku. Tko zastupa njihove želje? Imaju li i oni prava - na mamu i tatu?
    Ne prihvaćam odgovor - pa, sve je bolje od ustanove. Baš zato što im je život počeo u ustanovi imaju pravo na najidealnije moguće.
    Ja ovo potpisujem. Glasala za ne. Da je situacija drugacija (u stilu ovog sto pise ina33), bilo bi da, zasad je ovako kako je.

  49. #99
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa
    Citiraj Mamita prvotno napisa
    znam skužila sam te
    a djeca s klempavim ušima?
    Na žalost, ne može se još dugo dugo uspoređivati razina zadirkivanja i neprihvaćenja djece koje imaju klempave uši i onih koje bi povojio par koji se sastoji od dvije mame ili dva tate - na ovim zemljopisnim širinama.
    to što si napisala ne možeš znati.

  50. #100
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Citiraj daddycool prvotno napisa
    nisam glasao jer je potpuno bespredmetno o tome razgovarati u HR
    da, jer nisu građani drugog reda
    ne, zbog svih onih koji su glasali ne

    ima puno zemalja (europskih mislim) u kojima je o takvome necemu isto bespredmetno razgovarati, ne znam zasto toliko pljujemo po nasoj :?
    To sto se te druge zemlje, upravo zbog oportunistickih politicara, koje ina spominje, predstavljaju s drukcijim image-om, jer je to sada in, je potpuno drukcija stvar.
    U stavovima nismo nista zaostalijih od mnogih europskih zemalja, samo sto to mnogi ne znaju, pa se pljuju bez razloga ponekad.

    I nisam shvatila:
    ti bi glasao: ne zbog onih koji su za ne glasali :?
    Ne kuzim?
    A tvoj stav?

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •