Stranica 13 od 182 PrviPrvi ... 311121314152363113 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 601 do 650 od 9079

Tema: Pričajmo o dohrani 7.

  1. #601

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Citiraj lasada prvotno napisa
    Vi druge mame, znate li, mi koje dojimo smijemo li davati kravlje mlijeko kakvo ( razrijeđeno ili koji %), npr. kad kuham puding ili neko drugo jelo mliječno, pa vas molim odgovor i od koje dobi smijem?
    Ja bih samo preporučila da kad počneš davati kravlje mlijeko da to bude pravo mlijeko od krave, a ne pofarbana bijela voda iz tetrapaka. Vidim da ste na selu pa možda ima neka krava u blizini

  2. #602
    lasada avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Plitvice-KC-Plitvice/Lika
    Postovi
    820

    Početno

    Sirius Black
    Joj da smo bar na selu znaš pa kućica, dvorište a mi smo na Plitvicama isto u prirodi :D ali nažalost u stanu od 40m2 nema u blizini krava najbliža je 25 km od nas po selima jer kod nas samo priroda, šuma i turizam.
    Ja ne mislim prestati dojiti Laru dok god bude ona htjela i dokle god budem ja imala mlijeka jer joj je to važno a i meni.
    Pojedine mame napisale kaj mene toliko opterećuje to kravlje mlijeka al me ustvari i ne opterećuje jer na vodi sve što joj kuham neće jesti zato vas pitam.
    Upitala sam vas sve drage mame pitanje o kravljem mlijeku jer Lara jede juhe od piletine, puretine, junetine i povrća skuhano u juhi i to sve nareckano i gnječeno, jede i obožava kruh a od voćnih kašica joj kuham jabuku i unutra suhe marelice i smokve, još dodam 2 lino keksa pa radije pojede.
    Primjetila sam da ju zatvara kruška, banana i riža a šljivu baš ne voli u kašici.
    Uz to doji i drugo ništa ne jede jer nemam u blizini veliki trgovački centar a prvi mi u Korenici 25 km od nas a tamo ima adaptirano, rižine pahuljice, i od stranih proizvođača papica (kašice), znate na kakvu hranu mislim. Naša nam pedijatrica rekla nek jede sve pomalo a ja ne znam kaj je to sve kad ima tek 3 zuba a 11,5 mjeseci eto sad joj izlaze još 3 pa i ovako muku muči.
    Ocijedim joj sok od svježe naranče, pije vodu i to je to.
    Ona neće jesti ja kupila u Karlovcu u dm-u sam bila bulgar, amaranth, neće palentu, neće griz na vodi kuhan od Severa kupila. Sve sam joj to davala po tjedan dana pa pravila pauzu pa opet al neće.
    Skuhala ja jednom na razrijeđenom sa vodom kravljem mlijeku od 2,8% mm puding od vanilije jela je super i ništa joj nije bilo al zato vas pitam o mlijeku jer me strah miješati kravlje i da mene doji a ne razumijem se dovoljno da znam kakve posljedice bi to ostavilo, to mi nije jasno pa mi objasnite tu moju pomutnju
    :?
    Jedva čekam sezonu ostalog voća i povrća jer ne znam što bih joj kuhala ona bi jela rado što i mi samo sa mrvicom soli ili šećera. Tako sam u taj puding stavila na vršak žlice šećera a skuhala posebno bez šećera i pošećereni je jela a od ovoga bljutavoga joj bilo zlo čim je stavila u usta i pljunula van.
    Zna reći nje, da i papa - tako da mi je to sve dovoljno pa znam sad u zadnjih mjesec i pol što hoće a što neće.
    Slobodno me špotajte i komentirajte al ja njoj ne mogu davati bljutavu hranu. Rižu joj isto ne dajem jer ju zatvara nema stolicu po 3 dana a inače ju ima svaki dan i bude joj nakon 3 dana jako tvrda al o tome na drugoj temi.

  3. #603
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj anna01 prvotno napisa
    prije 3 dana sam srela jednu mamu iz bih-a..pedica je ubjedila da dohranjuje od 4 mjeseca....i da prestane dojiti...rekla joj da mu daje svega, jer nema ogrnicenja..mali ima 9 mjeseci, jede smoki, i i pije dukatovo2,8% sa kras expresom..... :?
    Nemoj se ništa čuditi. I građevinari sagrade kuću koja se sruši, gdje neće pedijatrica dati krivu preporuku ako ne zna ništa o zdravoj djeci i dojenju.

  4. #604
    dunja&vita:-))) avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,891

    Početno

    Kad se u dohranu može uvesti gris od pira, a kad rižino mlijeko?

  5. #605
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    možeš sad

  6. #606

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    99

    Početno

    lasada potpuno razumijem tvoje pitanje u svezi kravljeg mlijeka. Mislim da je svakako bolje uzeti neko adaptirano mlijeko (i to ono za dojenčad do 6mj. ) kad već nema krave u blizini, jer ono prolazi strože kontrole od tetrapaka.
    Čini mi se potpuno razumljivo da tvoja curka neće jesti na vodi griz, palentu i puding slične sam faze prolazila sa svojom curkom, počeli smo sve na vodi dok je išlo zatim sam se izdajala i miješala gusto kuhani griz sa svojim mlijekom. Odnedavno (sad smo 11,5mj) napravim sve sa polovičnom dozom adaptiranog tj. stavim duplo manje praha nego što piše , (da je ne opterećujem drugim mlijekom jer i dalje puuuno doji) i zaista nema problema sve pojede slasno. Na vodi prolazi jedino kada kuham sa kompotima i malo maslaca. Sretno!

  7. #607
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj nia prvotno napisa
    lasada potpuno razumijem tvoje pitanje u svezi kravljeg mlijeka. Mislim da je svakako bolje uzeti neko adaptirano mlijeko (i to ono za dojenčad do 6mj. ) kad već nema krave u blizini, jer ono prolazi strože kontrole od tetrapaka.
    ako će se davati adaptirano, ono treba biti u skladu sa uzrastom.
    lasadina Lara ima skoro godinu dana i treba tražiti mlijeko koje je prilagođno jednogodišnjacima. (koji trebaju puno više energije nego bebe od 6 mjeseci)

  8. #608

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    99

    Početno

    Slažem se da treba koristiti mlijeko prema uzrastu, ako je to jedino mlijeko koje pije ili ako ne doji dovoljno prema potrebama djeteta te dobi, a to je minimum 600 ml uz pretpostavku normalne dohrane. Međutim ja sam shvatila da lasadina curica normalno doji i tako zadovoljava potrebe za mlijekom, a da joj treba neko mlijeko za poboljšanje okusa i pripremu namirnica u dohrani....(ili sam u krivu?) zato sam predložila "slabiju" varijantu da ne dobije grčeve.

  9. #609

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    63

    Početno

    Ako beba doji ne treba joj adaptirano mlijeko. Gris i ostalo može probati na rižinom ili rižino zobenom mlijeku, a može i kuhati voće pa nasuti u to gris ili krupicu.Ako ima godinicu može i malo maslaca. Probaj gris ( kukuruzni ) na vodi pa preliti jogurtom i izmješati tako da postane kremasto. Za slane varijante isto tako.Skuhaš povrće i uspi gris ili neku žitaricu u to.Po meni je šteta uvoditi adaptirano sve dok mama ima mlijeka. A i poslje baš nisam sigurna da je to rješenje. A umjesto pudinga možda radije jogurt sa nekim voćem? Možda sa kuhanom jabukom?
    Tako bar nas vidim malo kasnije. Naime mi ćemo uskoro 10 mj. ali nadam se da čemo ovako kako sam napisala.Naravno sve ovisi o Princezi

  10. #610
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    lasada, ako ti procjenjuješ da tvoja Lara treba jesti kašice sa šećerom, puding, i sve što si nabrojala... uopće nije važno hoće li te ovdje tko "špotati, komentirati"...

    ako to očekuješ, pretpostavljam da i sama znaš kako to nije optimalan izbor za dijete od 11 mjeseci.

    nastavi hraniti malenu kako to njoj odgovara i kako je tebi lakše.

    a ako pitaš što bismo mi na tvome mjestu... ja znam da bih bila dosljedna: nema šećera, nema nikakvih dodataka, samo kuhano na vodi.
    pogotovo što dijete doji i kroz tvoje mlijeko dobiva puno korisnih sastojaka.

    meni se čini da je bolje ništa nego - svašta.

  11. #611
    lasada avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Plitvice-KC-Plitvice/Lika
    Postovi
    820

    Početno

    Curke moje i drage mame, ja se slažem sa svime što ste napisale gore ispod moga posta sa pitanjima, ja ako se odlučim za sojino ili rižino mlijeko to mi je preskupo i nije u skladu sa običajima naše prehrane. Još bi u korenici u trgovačkom centru našla jer sam gledala već sojino mlijeko ali rižino ne naručuju ali mi to nismo nikad koristili i iskreno ja kupila od 2 dcl sojinog mlijeka i meni je to bljak al kad Laru dojim i ona prima dovoljno mlijeka koliko joj treba dnevno pa joj ne bih davala to našoj prehrani strano mlijeko i mislim da nema potrebe. MM sam radi i prima 5 tisuća kn plaću, živimo u stanu od 40m2 i do nas njegovi roditelji koji primaju 1200 kn deda sa burze, svekrva asmatičar, tako da nam se ne baca novac. Al nevezano uz to Lara neće jesti jogurt sa nekom hranom u kombinaciji a kad joj umočim kruh malo se stresa al pojede koliko hoće par puta u usta, neće jesti kuhane žitarice mada joj kuham pa bacam, sad više nije na kuhanoj jabuci + krušci+ batata kojeg nema. Kuham joj jabuku + suhe marelice+suhe smokve dok ne dođe drugo voće. To što se tiče slatkog a slano joj kuham u juhi meso i povrće i stavim malko soli da nije bljutavo jer joj cvjetača promijeni okus pa nije htjela jesti sad sa malko soli hoće. Pije majčino mlijeko, vodu i ocijedim joj sok od svježe naranče. Kad sam joj kuhala u kombinacijama svakakvim rižu, krušku, bananu, mrkvu te nemirnice je zatvaraju pa nema stolice po 3 dana a inače ima svaki dan bar jednom. Nemojte mi spominjati grčeve jer mi ih je bilo dosta do njenih 3 mjeseca života. Ja sam Lari već probala davati AD mlijeko i kuhati griz na tome mlijeku ali nije htjela jesti a meni je AD mlijeko preslatko pa bolje da joj ne dajem. Hvala Bogu da doji pa da ne mora to mlijeko piti. Pitala sam vas za savjet o kravljem mlijeku i mislim da kad joj budem nešto i pokušala kuhati kad već neće jesti na vodi il nikako razrijedit ću mlijeko sa vodom. Jer mame moje drage izdajalicu sam uredno spremila jer se ne mogu izdojiti jer Lara sve popapa i taman kad nakon dojenja Lara papa dohranu, tj. kuhanu dohranu dojke se napune toliko da ima za porciju a bome kako je sve veća curka bome vuče dobrano
    Hvala vam mame na savjetima.

  12. #612
    Neroslava avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    269

    Početno

    Naš mali ovaj tjedan puni 7 mjeseci. Dohranu je prihvatio vrlo dobro, uspješno i rado papa i pije na žličicu. Bili smo strpljivi i nismo očekivali previše pa je ispalo super. Držimo se preporuke 'jedan tjedan jedan okus'. E sad, čini mi se da zadnjih dana siki još češće nego dosad (a i inače je pravi sisoljubac ) i to ne jer bude žedan (nudim mu vode više puta, pa si popije malo kad želi, najviše nakon obroka dohrane) pa se pitam je li, s obzirom na sve opisano, vrijeme za uvođenje drugog obroka dohrane? Nekako ne bih htjela prerano s tim početi, a opet pokušavam protumačiti što mi malac poručuje . Kad se obično uvodi drugi obrok dohrane? Moj je mali vitka beba, i jako je aktivan, puže, kleči, diže se na noge, hoće stajati... pa mu možda zato treba više klopice? A možda sam češće traženje sike sasvim krivo protumačila i zapravo mu ovaj put zbilja idu zubi pa je to s tim povezano (jer slili ko lud zadnjih nekolko dana). Ima ko pametniji?

  13. #613
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    nema
    ti najbolje poznaješ svoje dijete.
    procijeni veseli li se jednako dojenju i krutoj hrani.

  14. #614
    Neroslava avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    269

    Početno

    Ni približno .
    Rado jede na žlicu, zijeva i traži još, al sika je ipak sika, nema tu

  15. #615
    Neroslava avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    269

    Početno

    Nismo počeli s drugim obrokom dohrane, malo ga je prekjučer zatvorila banana pa smo s tim prestali, pa se sad neš sitno osuo - možda ni nije od hrane, al kako bilo - odlučila sam pričekati s tim još malo, da se i probava i taj sitni osip (od čega god bio) do kraja unormale. Ne želim uvodit novine u prehranu pa da poslije razbijam glavu je li to od toga ili ovoga; par dana normalne kakice i par dana bez osipa pa ćemo onda razmisli za dalje.

  16. #616
    borka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    671

    Početno

    Pozdrav!

    Da li se dohrana može početi sa kukuruznom krupicom (palenta) za bebu od 6 mjeseci?

    Puno hvala na odgovoru.

  17. #617
    manal avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Vukovar
    Postovi
    1,683

    Početno

    pitanjce: vidim na drugom topicu da mogu bebi dati suhe marelice. e sad, kako ih usitniti? i jesu li to stvarno samo marelice, osušene, ili imaju nekakav sastojak dodan u "procesu sušenja"? (jednom sam naišla na tako nešto za suhe marelice u čokoladi)

  18. #618

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    508

    Početno

    Borka, možeš početi dohranu palentom. Nama je ona bila treća namirnica koju smo uveli i jako ju je zavolio u svim kombinacijama. Kupila sam Alnaturinu bez glutena. mališi će sad 8 mjeseci.
    manal, mališi je danas 4.dan što jede marelice. Kupila sam Alnaturine na kojima piše nesumporene, bez konzervansa. Njemački ne znam baš dobro pa ne znam jel nešto dodavano u procesu sušenja, ali one su smeđe, a ne narančaste. Ja sam ih namočila preko noći i skuhala pa ih je lako usitniti vilicom.

  19. #619
    manal avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Vukovar
    Postovi
    1,683

    Početno

    zeljka231 hvala! to ću i ja probati!

  20. #620
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    ja suhe marelice skuham dok potpuno ne omekšaju i zajedno s vodom od kuhanja malo izmiksam (zbog kožice) s rižinim ili prosenim pahuljicama

  21. #621
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    Citiraj dunja&vita:-))) prvotno napisa
    Kad se u dohranu može uvesti gris od pira, a kad rižino mlijeko?
    Dunja, jeste probale griz od pira? Na čemu si kuhala?
    Ja sam prekjučer uvela rižino mlijeko (skuhala palentu u njemu) i to mu se jako svidjelo (kako i ne bi kad je slatko! ). Pir još nisam davala jer sam našla različite podatke o tome kad se može dati pa sve nešto čekam. Mislim da ću mu ponuditi ovih dana jer ako Apri kaže da možete vi, onda valjda možemo i mi.

  22. #622
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj Freja prvotno napisa
    Citiraj dunja&vita:-))) prvotno napisa
    Kad se u dohranu može uvesti gris od pira, a kad rižino mlijeko?
    Dunja, jeste probale griz od pira? Na čemu si kuhala?
    Ja sam prekjučer uvela rižino mlijeko (skuhala palentu u njemu) i to mu se jako svidjelo (kako i ne bi kad je slatko! ). Pir još nisam davala jer sam našla različite podatke o tome kad se može dati pa sve nešto čekam. Mislim da ću mu ponuditi ovih dana jer ako Apri kaže da možete vi, onda valjda možemo i mi.
    nisam dunja ali...

    mi smo gris od pira uveli dosta rano, kuhali ga ili na vodi ili na rižinom mlijeku (to joj je bila jeda od omiljenih obroka). jako je fino uz rižino mlijeko...pogotovo ako je neko dobro mlijeko a ne neka bezukuna bijela tekućina :/

  23. #623
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    od čega je rižino mlijeko slatko?
    samo od sebe ili ima nekih dodatala?

  24. #624
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    od čega je rižino mlijeko slatko?
    samo od sebe ili ima nekih dodatala?
    ono kvalitetnije je slatko samo po sebi jer se radi od slatke riže.
    ali nisu sva kvalitetna Ne znam više koje je to mlijeko bilo, ali je u sastavu bio naveden neki šečer

    e da, neka rižina mlijeka nisu skoro uopće slatka a neka su prepreslatka :/

  25. #625
    dunja&vita:-))) avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,891

    Početno

    Citiraj Freja prvotno napisa
    Citiraj dunja&vita:-))) prvotno napisa
    Kad se u dohranu može uvesti gris od pira, a kad rižino mlijeko?
    Dunja, jeste probale griz od pira? Na čemu si kuhala?
    Probali, da...jednu žličicu i više nije htjela otvorit usta , a kuhala sam ga rižinom mlijeku.




    Inače isti problem imamo i s mesom. Počeli smo prije 10 dana, probali sa bijelim pilećim mesom i kunićem, ali ona uopće ne želi otvorit usta kad skuži o čemu se radi. I što sad? Da pokušavam i dalje svakodnevno ili da ju još neko vrijeme ostavim na miru po pitanju mesa?
    Povrće isto baš i ne voli, ali voće i palenta- to može uvijek.

  26. #626
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ja ti ovome pribjegavam ako vidim da baš ne skače od sreće na neki obrok:
    samo dodam malo vode, naspem palente i prokuham.
    onda vrišti od sreće kako mu je fino. :D
    palenta mu je od prvoga dana najdraža i spašava nas u trenucima hitnosti (gotova za 3 minute) i "popravljanja" okusa.

  27. #627
    dunja&vita:-))) avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,891

    Početno

    A kad mogu dati kruh?

    Sad mi je to palo na pamet, a dijete mi još nema ni jednog zuba

  28. #628

  29. #629

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    123

    Početno

    moramo se pohvali, znaci prije 10ak dana smo krenuli, i cura zadnjih par dana jede ko velika, pola kase (ribana jabuka, kruska ili mrkva)+1zlica kuhanoga prosa, to smaze bez da joj ista ispadne tj baci van...ali naravno ne meni, nego kad joj tata da papati(tj dok sam ja na poslu)... ali ipak ne da mo se, mljeka papimo ko i do sada... :D

  30. #630
    tenshi avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    274

    Početno

    kako ste u desetak dana uspjeli uvesti toliko namirnica? kaj to ne bi trebalo ici malo sporije? :?

  31. #631

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    123

    Početno

    Citiraj tenshi prvotno napisa
    kako ste u desetak dana uspjeli uvesti toliko namirnica? kaj to ne bi trebalo ici malo sporije? :?
    pa svaku je jela minimalno 3 dana ili vise, 4 su namirnice i poceli smo dobro prije 18 dana... :D

  32. #632
    Bebinja avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Malo Misto
    Postovi
    642

    Početno

    kako ću pripremit amaranth i proso?
    koliko se kuhaju,treba li prije namakat?
    može li se u to dodat voće?

    može li beba od 8 mj jesti sušene marelice ili šlljive i trebaju li se one preko noći namakat pa ujutro skuhat?

  33. #633

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    123

    Početno

    Citiraj Bebinja prvotno napisa
    kako ću pripremit amaranth i proso?
    koliko se kuhaju,treba li prije namakat?
    može li se u to dodat voće?

    može li beba od 8 mj jesti sušene marelice ili šlljive i trebaju li se one preko noći namakat pa ujutro skuhat?
    ja znam za proso jel ga spremamo...
    kupili smo ga u dm-a.. ugl 1 žlica prosa u 4 puta toliko vode, neka kuha 6 minuta, nakon toga poklopiti neka stoji 10 minuta... mi sa njim damo jos voce i to struganu, kuhanu jabuku ili krusku..jako je fino.. :D

  34. #634
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj Bebinja prvotno napisa
    kako ću pripremit amaranth i proso?
    koliko se kuhaju,treba li prije namakat?
    može li se u to dodat voće?

    može li beba od 8 mj jesti sušene marelice ili šlljive i trebaju li se one preko noći namakat pa ujutro skuhat?
    amaranth nemam pojma kako se sprema, ne znam ni kako izgleda 8)


    Proso obavezno isprati prije kuhanja. ja kuham žlicu ili dvije prosa i oko dec ili 2 vode. nekako od oka (stavim vode da prekrije proso pa malo više, a ako vidim da fali poslije nadodam). sve zajedno kuham 10ak minuta, tj. dok nije kuhano. možeš prije namakati, skuhat će se prije. ali nije obvezno


    šljive i marelice možeš dati. možeš ih namočiti večer prije a i ne moraš. ja uglavnom zaboravim Uglavnom ih spremam u kombinaciji s jabukom jer je inače preslatko (i šljive i marelice su meni jako slatke, pogotovo suhe). znači, ogulim i narežem jabuku, ubacim 2-3 marelice, i isto toliko šljiva. sve to kuham par minuta, dok jabuka ne omekša a suho voće ne nabubri. i to je to.

    sve ove namirnice možeš međusobno kombinirati (proso s marelicama, proso sa šljivama, ili s jabukama). Proso je inače izvrstan i u povrtnim kombinacijama

  35. #635

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,715

    Početno

    Moj malac upravo obožava amaranth. Radim mu ga u kombinaciji s povrćem. Amaranth se kuha oko 20-30 min. Vidjet ćeš da je gotov jer postane onako sluzav. ja ga kuham samog i onda pred kraj ubacim narezane tikvice ili brokulu, blitvu i sl. Pojede pun tanjurić i traži još.
    A probali smo i griz od pira i sviđa mu se.

  36. #636
    manal avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Vukovar
    Postovi
    1,683

    Početno

    ja sam mu danas dala kuhane suhe marelice s grisom, i baš su jako slatke. nije bio oduševljen. :/ probat ću razblažiti s jabukom. dobra ideja!

  37. #637
    manal avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Vukovar
    Postovi
    1,683

    Početno

    fino je to s jabukom, ali još uvijek dosta slatko. no dobro, volio je. nego pitam se (a možda lupam gluposti ), ima li to suho voće, pa onda još i skuhano uopće ikakvu nutritivnu vrijednost, ili je tu samo zbog novog okusa i da se uvede eto i ta namirnica u dohranu da se vidi ima li alergije?

  38. #638
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    Plodovi marelice sadržavaju znatne količine vitamina A koji je poznat kao snažan antioksidans i zaštitnik od degenerativnih poremećaja (često kažemo da marelice štite srce i kosti). Sadrže i mnoge vitamine B skupine, vitamin C te minerale kalcij, fosfor i kalij. Sve te hranjive tvari su još koncentriranije u suhim marelicama. Tako se, sušenjem 100 grama marelica količina vitamina A povećava sa 2600 IJ na 7000 IJ vitamina. Suhe marelice su također veoma korisne za anemične osobe i zahvaljujući njihovoj izrazito visokoj koncentraciji željeza.

  39. #639
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    mi smo danas jeli suhe marelice i suhe šljive zajedno i to je fakat puno preeeeeeeslatko (ja to uvijek pomiješam sa žitaricama jer super jede, pa da mu bude čitavi obrok). ne namačem ih nego kuham dok nisu potpuno mekane.

    amaranth isto jede kao i sve ostalo, ali mu od toga probava podivlja. kad smo ga uvodili davala sam mu 2 dana za redom i odustala jer je kakao 3-4 puta dnevno, a te kuglice i ljuskice nikako obrisati i oprati :shock:

    kad se uvodi riba, mora li se svaka vrsta uvoditi kao nova namirnica nekoliko dana ili nema veze - kad je jedanput uvedeš, možeš davati bilo koju vrstu?

  40. #640
    lasada avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Plitvice-KC-Plitvice/Lika
    Postovi
    820

    Početno

    Sad ću ja vama drage mame napisati da smo bili kod pedijatrice odnijeli karton tako da imamo jednu doktoricu i ona vagnula Laru obučenu ima 11250 kg al za vašu informaciju Lara 11 kila vuče već treći mjesec. Nije kilaža u pitanju samo pišem jer je sa 6 mjeseci imala 9850 kg pa da mame vide da dojene bebe + na dohrani nisu debele pogotovo sad kad se ustaje, hoda uz namještaj i puže :D
    E sad, nas pedijatrica pita, MM i mene što Lara jede, ja kažem kuhane kašice i to ( jabuku, krušku, mrkvu, suhe marelice, prosene pahuljice i ponekad kupim kupljenu kad idemo negdje), za ručak jede kuhanu juhu u njoj mrkva, grašak, meso (piletina, puretina, junetina; svaki puta drugo), brokula, cvjetača. Jede pečenu piletinu i pečeni krumpir na šnjite to sve gnječeno i meso na komadiće. Tako je naučila sama žvakati a do prije 2 mjeseca je povraćala gnječenu kašicu. Ima 3 glavna obroka i od toga za doručak jede kašicu ili griz ili amprig juhu za sada.
    Neće jesti žitarice kao npr. proso, bulgar i amaranth.
    Pije vodu, sok od naranče sježe ja ocijedim i od jabuke kupljen.
    Željezo u obliku sirupa ne može ni pomirisati niti ferrum lek niti legofer a druge ne smije zbog dobi još uzimati.
    Rekla nam pedijatrica da tražimo u ljekarni proizvod za njenu dob koji ima najviše željeza (pikovit ili nešto) a od hrane da joj dajem sve da jede i pohvalila me što dojim.
    Ja pitam za šećer i sol jer bljutavo Lara neće jesti pa sam do sad kuhala zadnja 2 mjeseca malo soli i malo šečera i od tada hoće i jesti. Pedijatrica mi rekla da stavim toliko da joj nije bljutavo i to je ok. Zanima me da li vi tako radite jer ne vjerujem nikome da daje bebi bljutavo jelo a o tome niti jedna mama na ovom topicu ne piše pa budimo iskrene.
    Moja Lara nije znala žvakati i kruh sam joj ja stavljala u usta ima donje 2 jedinice i gornje jednice i dvojke.
    Jučer sam joj odlučila dati da proba smoki i dala joj u ruke ona je smoki počela sama grickati i pojela je bila je vesela i slinila je na još. Prije mjesec dana sam joj skuhala na razrijeđenom kravljem mlijeku puding od vanilije jer joj ne želim davati kupljeni za bebaće i malko sam zasladila da nije bljutav i papala je na vrh 5-6 žličica. Prestala sam je hraniti plastičnom žličicom i dajem joj sa metalnom.
    Eto vi mene osuđujte al od kako ja hranim svoje dijete na ovakav način ona zna za okus i zna sama stavljati u sta i žvakati. Moja Lara od 6-10 mjeseci nije znala što je pravi okus dohrane do sada a za ova 2 mjeseca je jako napredovala i ja sam ponosna majka što sam ovako postupila. Jedino joj ne dajem još proizvode sa jajima jer sam ja alergična na jaja a ona je naručena 21.05. na Srebrnjak na testiranje pa ćemo vidjeti nakon toga.

  41. #641
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Stijena prvotno napisa

    amaranth isto jede kao i sve ostalo, ali mu od toga probava podivlja. kad smo ga uvodili davala sam mu 2 dana za redom i odustala jer je kakao 3-4 puta dnevno, a te kuglice i ljuskice nikako obrisati i oprati :shock:


    što se vrsta ribe tiče, nažalost nisu sve vrste jednako alergogene.
    Ovo sam našla na netu:

    Alergijske reakcije na ribu najčešće se pripisuju pastrvi, lososu, bijeloj ribi, štuki, srdeli, inćunu, brancinu, tuni itd. Neki alergeni riba su termostabilni, a drugi termičkom obradom gube alergogenost. Dijete može biti alergično na samo jednu vrstu ribe ili na ribe različitih vrsta.

  42. #642
    Frida avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    Loch Bundek
    Postovi
    5,532

    Početno

    Zbog čega ne vjeruješ da netko ne soli ili ne šećeri svom djetetu? Ja nisam ni I niti sada P dodavala nikakve poboljšivače okusa, ona nije jela ništa takvoga dok nije krenula u jaslice sa 13 mjeseci, a ni tamo ne sole previše.

    Hrana nije bljutava samo su naša nepca i jezici totalno otupljeni .

    Bit i jest u tome da dijete upozna izvorni okus neke hrane, ima vremena za sol, šećer i ostalo.

    Nitko tebe ne osuđuje, ti si majka koja radi najbolje za svoje dijete, svako ima pravo na izbor, dok god si ti u miru s time što radiš fine by me.

  43. #643
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    lasada, ja ne znam o kakvoj iskrenosti ti govoriš :?
    Kakvu korist bih ja, ili bilo tko drugi, imala od toga da pišem jedno, a radim drugo.

    Ne stavljam sol, niti ću stavljati još neko vrijeme jer mislim kako određene namirnice (pa i majčino mlijeko) imaju sasvim dovoljno soli da zadovolje potrebe djeteta od 13 mjeseci.
    Meni to nije bljutavo, nije ni njemu jer za drugo ne zna.
    Kada shvatiš da su naši receptori iskvareni pojačivačima okusa, solju, šećerom, čokoladom, začinima... onda ćeš razumjeti zašto su djeci dovoljni temeljni okusi hrane.

    Ti slobodno stavljaj, tako ti je rekla i pedijatrica, ali nema potrebe da istinitost naših postova dovodiš u pitanje.

  44. #644
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ah, Frida, u isto vrijeme

  45. #645
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    što se vrsta ribe tiče, nažalost nisu sve vrste jednako alergogene.
    Ovo sam našla na netu:

    Alergijske reakcije na ribu najčešće se pripisuju pastrvi, lososu, bijeloj ribi, štuki, srdeli, inćunu, brancinu, tuni itd. Neki alergeni riba su termostabilni, a drugi termičkom obradom gube alergogenost. Dijete može biti alergično na samo jednu vrstu ribe ili na ribe različitih vrsta.
    ne kužim sad ovo za bijelu ribu :?
    pa bijela je u tablicama s 8 mjeseci
    koju bi se onda bilo najbolje davati, pod pretpostavkom da je riba kvalitetna namirnica koju bi trebalo jesti bar jedanput tjedno :/

  46. #646
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    ja od dodataka hrani korisitm samo par kapi maslinovog ulja, a ko što već rekoh, neko voće, pogotovo suho, je toliko slatko da uopće nema govora o bljutavoj hrani..........

    kad smo već kod poboljšavanja okusa, nisam nigdje naišla na to kad se počinje davati npr. cimet, peršin..... iako vjerujem da se o tome sigurno već pisalo, ako može kakva uputnica gdje

  47. #647
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    peršin, ko i sve ostalo korjenasto povrće.
    cimet... ja ne bih prije godine dana. kao ni sve druge začine.

  48. #648

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    99

    Početno

    prijavljujem da mi NE SOLIMO, NE ŠEĆERIMO, a imamo skoro godinu dana. I ne mislim da zbog toga moja cura jede bljutavo, dapače jede odlično i traži još, postoji mnogo načina i kombinacija da se okusi 'poboljšaju' tj. promijene i to je zahtjevno ali se isplati. A sol i šećer sigurno nisu dobar izbor za poboljšanje okusa! Bit je u stvaranju loših navika koje ostanu za cijeli život, započeto sa par smokiće slikovito rečeno, pa imamo pošast šečerne bolesti i hipertenzije (o tome su napisani bezbrojni znanstveni radovi)g, a to sigurno ni jedna majka ne želi svom dijetetu.

  49. #649
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Mi ne solimo i ne secerimo.
    Nije bljutavo, odakle ideja da je bljutavo? Dijete poznaje samo taj prvi, izvorni okus i sasvim sigurno mu nije bljutav kao odrasloj osobi koja proba tu kasicu, a naviknuta je na soljenje/secerenje.

  50. #650
    manal avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Vukovar
    Postovi
    1,683

    Početno

    baš me smeta ta riječ bljutavo, jer ako je nešto neslano ili nije slatko onda je eto takvo. što je to bljutavo? to valjda hoće reći da ti nije ukusno jer ti fali nešto. a kako da bebi fali kad nije probala drugačije? no dobro. svako po svom. ja evo baš iskreno ništa ne solim i ne šećerim i ne planiram još. ja to isto takvo mogu pojesti i ne bude mi gadno. ni mom bebeu.
    ne znam zašto si lasada u startu pošla od toga da će te netko osuditi zato što si uvela sol i šećer? :?

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •