Stranica 2 od 6 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 257

Tema: Porodiljne naknade po novom zakonu

  1. #51
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj summer prvotno napisa
    Zdravoseljacki, ako je placa npr. 6000 kn i vise, naknada je prvih 6 mjeseci u visini place, a drugih 6 mjeseci 4250?
    krivo.

  2. #52
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Citiraj mamma san prvotno napisa
    Citiraj Jelka prvotno napisa
    Superman, nisam mamma san, ali mogu i ja odgovoriti. To ti znači - 4.250 kn, ni lipe više (a može i manje, ovisno o tvojim primanjima), to je tih 80%.
    krivo, vidi gore moj odgovor.
    Joj, joj, sad i ja vidim da sam krivo napisala.

    U biti, samo sam dala krivu cifru. Ovih 4250 je bilo do prije godinu-dvije za prvih 6 mjeseci ("limitirana" rodiljna naknada, sad je "delimitirana").

    Za drugih 6 mjeseci je taj iznos kaj ti kažeš - 2660,80.

  3. #53
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,598

    Početno

    Citiraj mamma san prvotno napisa
    Citiraj summer prvotno napisa
    Zdravoseljacki, ako je placa npr. 6000 kn i vise, naknada je prvih 6 mjeseci u visini place, a drugih 6 mjeseci 4250?
    krivo.
    Tako sam i mislila prije, pa mi je Jelka probudila nadu. Jelka, Jelka...

  4. #54
    Superman avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    1,269

    Početno

    mamma san, hvala puno za odgovor!

    Jelka, hvala i tebi i neka tvojih 4250 bude neka svijetla perspektiva!

  5. #55
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Citiraj summer prvotno napisa
    Citiraj mamma san prvotno napisa
    Citiraj summer prvotno napisa
    Zdravoseljacki, ako je placa npr. 6000 kn i vise, naknada je prvih 6 mjeseci u visini place, a drugih 6 mjeseci 4250?
    krivo.
    Tako sam i mislila prije, pa mi je Jelka probudila nadu. Jelka, Jelka...

  6. #56
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj mamma san prvotno napisa
    Citiraj gala prvotno napisa
    mamma san molila bi te za savjet.
    zaposlena sam od 1994 neprekidno (14 god). na bolovanju zbog komplikacija u trudnoći sam od 11/2007 a na porodiljnom od kraja 4/2008 (rodila sam u 6/2008). početkom 6/2009 bi se trebala vratiti raditi sa porodiljnog. Zanima me ukoliko zatrudnim i odmah po isteku porodiljnog otvorim bolovanje tj pređem sa orodiljnog na komplikacije, kakva će biti situacija sa mojim primanjima: plaća kod poslodavca mi iznosi oko 7000 kn. koliko bi trebala raditi po povratku s porodiljnog da ostvarim onaj maximum na komplikacijama i punu plaću na porodiljnom? znam da sam prije trebala imati 3 isplate nakon porodiljnog da ostvarim to pravo, al me zanima da li po novom zakonu ima kakvih promjena.l
    hvala.
    Ako bi odmah nakon sadašnjeg porodiljnog u novoj trudnoći morala otići na bolovanje (bez povratka na posao) naknada bi ti iznosila 831 kunu.
    Nastavni rodiljni, iskreno više nisam niti sama sigurna... Nekako sumnjam da ćeš imati 1663 kune. Moram provjeriti. :/
    Provjerila. Dobro sam ti rekla. 831 za bolovanje, 1663 za rodiljni.

    Da bi ostvarila prosjek za isplatu bolovanja većeg od ovog minimuma, moraš imati isplaćene barem 2 plaće. Ako bi se rodiljni nastavio na ovo bolovanje, onda bi se taj prosjek uzeo u obzir.

  7. #57

    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    53

    Početno

    Pozdrav cure! Imam jedno pitanje, planiram trudnoću, a zbog udaljenosti posla pretpostavljam da ću otići na komplikacije. Stalno sam zaposlena no slijedeći mjesec trebala bi uzeti 3 tjedna neplaćenog dopusta zbog privatnog obrazovanja. Isto sam koristila i prošle godine, kada su mi u HZZO-u dali informaciju da mi taj period neplaćenog neće ulaziti u prosjek za komplikacije, odnosno da mi to neće značiti prekid, budući da je potrebno imati 6 mjeseci neprekinutog rada. Htjela bi biti 100% sigurna da mi neplaćeni neće smanjiti prosjek plaće za komplikacije, ako daj Bože, dođe do trudnoće u slijedećih nekoliko mjeseci. Da li mi netko to može potvrditi?

  8. #58
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj ira2210 prvotno napisa
    Pozdrav cure! Imam jedno pitanje, planiram trudnoću, a zbog udaljenosti posla pretpostavljam da ću otići na komplikacije. Stalno sam zaposlena no slijedeći mjesec trebala bi uzeti 3 tjedna neplaćenog dopusta zbog privatnog obrazovanja. Isto sam koristila i prošle godine, kada su mi u HZZO-u dali informaciju da mi taj period neplaćenog neće ulaziti u prosjek za komplikacije, odnosno da mi to neće značiti prekid, budući da je potrebno imati 6 mjeseci neprekinutog rada. Htjela bi biti 100% sigurna da mi neplaćeni neće smanjiti prosjek plaće za komplikacije, ako daj Bože, dođe do trudnoće u slijedećih nekoliko mjeseci. Da li mi netko to može potvrditi?
    Taj neplaćeni ti neće smanjiti izračun za komplikacije (potrebno je 12 mjeseci neprekidnog staža odnosno 18 sa prekidima u posljednje dvije godin), no može ti smanjiti rodiljnu naknadu ako ćeš otvarati rodiljni dopust unutar godine dana od tog neplaćenog dopusta.
    Naime, po novom Zakonu, za izračun delimitirane rodiljne naknade potreban je neprekidni staž osiguranja u trajanju od 12 mjeseci. Ako je prekinut, pa taman i na samo 1 dan, rodiljna naknada će iznositi 1660 kuna (bez obzira na visinu plaće).

  9. #59

    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    53

    Početno

    mamma san hvala. Dala si mi jako korisnu informaciju budući da sam danas htjela objaviti d aidem na neplaćeni (koji mi je već odobren). Ne znam samo kako su mi lani na HZZO-u rekli da ti nema veze, ili je i to u Zakonu u međuvremenu promjenjeno? Zanima me još nešto, koji se prosjek računa za delimitiranu rodiljnu naknadu u slučaju višemjesečnih komplikacija prije rodiljne naknade? I to su mi lani rekli da ide plaća prije komplikacija. Ide li ili se računa prosjek isplaćen na komplikacijama?

  10. #60
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj ira2210 prvotno napisa
    mamma san hvala. Dala si mi jako korisnu informaciju budući da sam danas htjela objaviti d aidem na neplaćeni (koji mi je već odobren). Ne znam samo kako su mi lani na HZZO-u rekli da ti nema veze, ili je i to u Zakonu u međuvremenu promjenjeno? Zanima me još nešto, koji se prosjek računa za delimitiranu rodiljnu naknadu u slučaju višemjesečnih komplikacija prije rodiljne naknade? I to su mi lani rekli da ide plaća prije komplikacija. Ide li ili se računa prosjek isplaćen na komplikacijama?
    ako se rodiljna naknada nastavlja na naknadu uslijed komplikacija, obračun je isti, samo delimitiran. No opet, ova delimitiacija uvjetovana je neprekidnim stažom osiguranja od 12 mjeseci.

  11. #61

    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    53

    Početno

    Ako sam dobro razumjela, ukoliko ostvarim uvjet da imam 12 mjeseci neprekinutog staža (a imat ću budući da sam lani koristila neplaćeni u lipnji, a ove godine odustajem od njega-zbog ovih informacija uzet ću GO), dobit ću i nakon komplikacija prosjek svoje plaće (koji je veći od max koji se dobiva na komplikacijama). Znači potrebno je samo sa komplikacija otići direktno na rodiljni, bez prekida? I koji prosjek se uzima, zadnjih 6 ili 3 mjeseca rada prije komplikacija?

  12. #62

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    7

    Početno

    :/
    Molim Vas za pomoć i za savjet.Od 10.09.2008.sam na komplikacijama u trudnoći.Imam više od 12.mjeseci neprekinutog radnog staža i imam stalni radni odnos. Dobivam naknadu u visini od cca 3300,00 što iznosi prosjek plaće za 6 mjeseci prije nastupanja komplikacija. Termin mi je 15.05.2009.
    Informirala sam se koliko će mi iznositi naknada za rodiljni dopust do navršenih 6. mjeseci djetetova života, kao i za roditeljski dopust koji slijedi za slijedećih 6. mjeseci. Službenica na Hzzo-u zadužena za rodiljne naknade mi je na temelju gore navedenih podataka izračunala da ću (po novom zakonu) dobivati cca 1900,00 kn mjesečno do navršene prve godine djetetova života.
    Prema mojim saznanjima, trebala bih dobivati punu plaću (kao i do sada 3300,00 kn) za prvih 6.mjeseci,a za idućih 6 mjeseci pola tog iznosa.
    Službenica me je savjetovala da,ukoliko sam u stanju,prekinem komplikacije u trudnoći i vratim se na posao i radim u trajanju od dva mjeseca kako bih dobila barem dvije isplate od poslodavca u traženom roku. Nakon toga mogu natrag na bolovanje i ubrzo zatim i na porodiljni. Navodno bih tek tada ostvarila pravo na punu plaću prvih 6 mjeseci,i za maksimum od 2600,00 kn idućih 6 mjeseci djetetova života.
    Što da radim? Nisam u stanju za povratak na posao,ali izdržat ću ako mi kasnija financijska situacija o tome ovisi.

    Unaprijed hvala na odgovoru,više mi ništa nije jasno...

  13. #63

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    447

    Početno

    Mamma san, i ja imam jedan problem, pa bih molila ako mi ga možeš malo rasvijetliti. 10.04.2007. istekao mi je porodiljni s Lucianom, nakon toga sam išla na bolovanje za sebe pa dobila dopust za njegu djeteta do 31.03.2009-te. Sad sam opet trudna. Trebala bih čuvati trudnoću, ali planiram se vratiti na posao barem na neko vrijeme da dobijem punu plaću ako je moguće, no buni me stavka 12 mjeseci neprekidnog staža, što bi to značilo?
    Koliko moram mjeseci odraditi da bih dogurala do naknade koja će iznositi punu plaću?

  14. #64
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj ira2210 prvotno napisa
    Ako sam dobro razumjela, ukoliko ostvarim uvjet da imam 12 mjeseci neprekinutog staža (a imat ću budući da sam lani koristila neplaćeni u lipnji, a ove godine odustajem od njega-zbog ovih informacija uzet ću GO), dobit ću i nakon komplikacija prosjek svoje plaće (koji je veći od max koji se dobiva na komplikacijama). Znači potrebno je samo sa komplikacija otići direktno na rodiljni, bez prekida? I koji prosjek se uzima, zadnjih 6 ili 3 mjeseca rada prije komplikacija?
    Dobro si razumjela.
    Prosjek koji se uzima je prosjek isplaćenih plaća u šest mjeseci koji su prethodili komplikacijama.

  15. #65
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj seven prvotno napisa
    :/
    Molim Vas za pomoć i za savjet.Od 10.09.2008.sam na komplikacijama u trudnoći.Imam više od 12.mjeseci neprekinutog radnog staža i imam stalni radni odnos. Dobivam naknadu u visini od cca 3300,00 što iznosi prosjek plaće za 6 mjeseci prije nastupanja komplikacija. Termin mi je 15.05.2009.
    Informirala sam se koliko će mi iznositi naknada za rodiljni dopust do navršenih 6. mjeseci djetetova života, kao i za roditeljski dopust koji slijedi za slijedećih 6. mjeseci. Službenica na Hzzo-u zadužena za rodiljne naknade mi je na temelju gore navedenih podataka izračunala da ću (po novom zakonu) dobivati cca 1900,00 kn mjesečno do navršene prve godine djetetova života.
    Prema mojim saznanjima, trebala bih dobivati punu plaću (kao i do sada 3300,00 kn) za prvih 6.mjeseci,a za idućih 6 mjeseci pola tog iznosa.
    Službenica me je savjetovala da,ukoliko sam u stanju,prekinem komplikacije u trudnoći i vratim se na posao i radim u trajanju od dva mjeseca kako bih dobila barem dvije isplate od poslodavca u traženom roku. Nakon toga mogu natrag na bolovanje i ubrzo zatim i na porodiljni. Navodno bih tek tada ostvarila pravo na punu plaću prvih 6 mjeseci,i za maksimum od 2600,00 kn idućih 6 mjeseci djetetova života.
    Što da radim? Nisam u stanju za povratak na posao,ali izdržat ću ako mi kasnija financijska situacija o tome ovisi.

    Unaprijed hvala na odgovoru,više mi ništa nije jasno...
    Ne znam što ti je ta službenica govorila, ali ako imaš ovaj neprekidni staž koji ti je uvjet za naknadu izračunatu temeljem isplaćenih plaća, onda bi, u tvojem slučaju, tvoja naknada trebala iznositi isto kao i bolovanje (i to pod uvjetom da produžuješ sa bolovanja na rodiljni dopust).

  16. #66
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj Romy prvotno napisa
    Mamma san, i ja imam jedan problem, pa bih molila ako mi ga možeš malo rasvijetliti. 10.04.2007. istekao mi je porodiljni s Lucianom, nakon toga sam išla na bolovanje za sebe pa dobila dopust za njegu djeteta do 31.03.2009-te. Sad sam opet trudna. Trebala bih čuvati trudnoću, ali planiram se vratiti na posao barem na neko vrijeme da dobijem punu plaću ako je moguće, no buni me stavka 12 mjeseci neprekidnog staža, što bi to značilo?
    Koliko moram mjeseci odraditi da bih dogurala do naknade koja će iznositi punu plaću?
    Romy, neprekidni staž koji se zahtjeva za izračun rodiljne naknade odnosi se na staž osiguranja /uplate dopirnosa) iz rada, bolovanja te naknada plaća (naknade plaće na bolovanju koje dobiva osoba kojoj je istekao radni odnos i to dok joj traje bolovanje).,
    U tvojem slučaju, prilikom povratka na posao po isteku njege, trebala bi raditi 3 mjeseca, odnosno ostvariti 2 isplate plaća do mjeseca koji će prethoditi mjesecu kad ćeš otići na bolovanje kako bi ostvarila naknadu temeljem prosjeka isplaćenih plaća.

    No, također moram ti savjetovati, da nikakav posao kao i naknada nije vrijedna tvojeg zdravlja kao i zdravlja tvojeg djeteta. Stoga, ako trebaš ići na bolovanje i odi na bolovanje.

  17. #67

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    447

    Početno

    Hvala ti puno, puno.... . Mogu li raditi 2 mjeseca i jedan mjesec biti na godišnjem, hoće li i to funkcionirati?
    Što se trudnoće tiče, konzultirat ću se s ginićem, ali kađe da misli kako će biti sve ok. Imam uredski mirni posao, kompjuter i telefoni, sastanci i meljem cijeli dan, tako da nije neka fizikalija, a već mi strašno fale ljudi i odlazak na posao.

  18. #68

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    193

    Početno Još par pitanja...

    1. Ako idem na čuvanje zbog potencijalnih komplikacija, od početka plaća HZZO i to max. 4257 kn jer mi je plaća veća.
    Ako mogu umjesto toga ići na bolovanje - do 42. dana će mi biti plaćeno min. 70% prosjeka zadnjih 6 plaća do BO, zatim od 43. dana do Obveznog rodiljnog će plaćati HZZO 4257 kn.

    Pitanje: vrijedi li taj isti prosjek prije BO i nakon što me 'preuzme' HZZO???


    2. Obvezni rodiljni bi mi isplaćivao HZZO bez gornjeg ograničenja (što je 100% moje plaće).

    Pitanje je: vrijedi li ta naknada isključivo 6 mjeseci, ili 6 mj. od rođenja + 28 dana prije (što bi onda bilo 7 mj.), ili pak + 45 dana (što je 7 i pol)?


    3. Što se događa od 6. mjeseca do godine dana? To je samo 2660 kn od HZZO-a.

    Hvala unaprijed na odgovorima.


    mamma san editirala dio pitanja koji nije u skladu sa pravilima ovog foruma.

  19. #69

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    39

    Početno

    Citiraj mamma san prvotno napisa
    Citiraj nana3 prvotno napisa
    Hvala na odgovoru. Još jedno pitanje: ako sad odem na komplikacije to bi značilo da imam samo 2 mjeseca radnog staža neprekidno, budući se ono prije ne računa. Da li bi mi porodiljna naknada u tom slučaju bila 2600 kn ili 1660? Hvala vam, probat ću još malo izdržati na poslu.
    i bolovanje se računa u staž. S druge strane, da sada moraš otići na bolovanje uslijed komplikacija u trudnoći, naknada za bolovanje bi ti iznosila oko 850 kuna (ako nemaš 12 mjeseci neprekinutog staža osiguranja, odnosno 18 mjeseci u posljedenje dvije godine). Nakon toga rodiljna naknada (u slučaju nastavnog rodiljnog dopusta) iznosila bi ti tih cca 1660 kuna (u slučaju da ostaneš u radnom odnosu).

    mamma san ispravila svoj krivi odgovor, a u skladu sa narednim postovima nana3.
    Nadam se da možeš mene utješiti, jer ja nemam 12 mjeseci neprekidnog staža. Imam prekid od 20 dana prije dva mjeseca, a prije toga sam bila prijavljena 3 godine. Jel to znači da bih imala pravo na svoju plaću barem na komplikacijama?

  20. #70
    Willow avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,701

    Početno

    mamma san, jesam li ja to dobro razumjela da se vrijeme provedeno na rodiljnom i roditeljskom dopustu računa kao staž?
    mislim, znam da HZZO uplaćuje doprinose... znači u tom slučaju ako se ide s porodiljnog na porodiljni - imaš pravo na delimitiranu rodiljnu naknadu?

    što je s komplikacijama u tom slučaju? bitne su samo uplate poslodavca?

    ajde please ovo razjasni jer vidim da je bilo već par sličnih pitanja

  21. #71
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno Re: Još par pitanja...

    Citiraj aro32 prvotno napisa
    1. Ako idem na čuvanje zbog potencijalnih komplikacija, od početka plaća HZZO i to max. 4257 kn jer mi je plaća veća.
    Ako mogu umjesto toga ići na bolovanje - do 42. dana će mi biti plaćeno min. 70% prosjeka zadnjih 6 plaća do BO, zatim od 43. dana do Obveznog rodiljnog će plaćati HZZO 4257 kn.

    Pitanje: vrijedi li taj isti prosjek prije BO i nakon što me 'preuzme' HZZO???

    Ako se tvoje pitanje odnosi na komplikaciju u trudnoći, hzzo te plaća i u jednom i u drugom slučaju. Ako sa bolovanja zbog komplikacija nastaviš na rodiljni dopust, DA, vrijedi ti onaj obračun isplaćenih plaća koje si dostavila u HZZO prije bolovanja. Samo će isplate biti delimitirane.


    2. Obvezni rodiljni bi mi isplaćivao HZZO bez gornjeg ograničenja (što je 100% moje plaće).

    Pitanje je: vrijedi li ta naknada isključivo 6 mjeseci, ili 6 mj. od rođenja + 28 dana prije (što bi onda bilo 7 mj.), ili pak + 45 dana (što je 7 i pol)?

    Uvijek se rodiljna naknada isplaćuje do 6. mjeseca života djeteta.

    3. Što se događa od 6. mjeseca do godine dana? To je samo 2660 kn od HZZO-a.

    Izbrisala sam ti dio pitanja jer nije u skladu sa pravilima. No, za roditeljski dopust koji je u trajanju od 6 mjeseci, a može se koritisti ili neprekidno do 1 godine života djeteta ili u prekidima do 8 g., maksimalna naknada je 2660 kn.

    Hvala unaprijed na odgovorima.

    I odgovorila sam na pitanja, ali molim stvarno sve korisnike da pročitaju barem ovaj topic od početka do kraja kako ne bih morala stalno odgovarati na ista pitanja.

  22. #72
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj Willow prvotno napisa
    mamma san, jesam li ja to dobro razumjela da se vrijeme provedeno na rodiljnom i roditeljskom dopustu računa kao staž?
    mislim, znam da HZZO uplaćuje doprinose... znači u tom slučaju ako se ide s porodiljnog na porodiljni - imaš pravo na delimitiranu rodiljnu naknadu?

    što je s komplikacijama u tom slučaju? bitne su samo uplate poslodavca?

    ajde please ovo razjasni jer vidim da je bilo već par sličnih pitanja
    Willow, odgovorila sam Romy. Molim te pročitaj još jednom.

    Citiraj mamma san prvotno napisa
    ............
    Romy, neprekidni staž koji se zahtjeva za izračun rodiljne naknade odnosi se na staž osiguranja /uplate dopirnosa) iz rada, bolovanja te naknada plaća (naknade plaće na bolovanju koje dobiva osoba kojoj je istekao radni odnos i to dok joj traje bolovanje).

    U tvojem slučaju, prilikom povratka na posao po isteku njege, trebala bi raditi 3 mjeseca, odnosno ostvariti 2 isplate plaća do mjeseca koji će prethoditi mjesecu kad ćeš otići na bolovanje kako bi ostvarila naknadu temeljem prosjeka isplaćenih plaća.


  23. #73

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    193

    Početno Re: Još par pitanja...

    Citiraj mamma san prvotno napisa

    Ako se tvoje pitanje odnosi na komplikaciju u trudnoći, hzzo te plaća i u jednom i u drugom slučaju. Ako sa bolovanja zbog komplikacija nastaviš na rodiljni dopust, DA, vrijedi ti onaj obračun isplaćenih plaća koje si dostavila u HZZO prije bolovanja. Samo će isplate biti delimitirane.

    I odgovorila sam na pitanja, ali molim stvarno sve korisnike da pročitaju barem ovaj topic od početka do kraja kako ne bih morala stalno odgovarati na ista pitanja.
    Ispričavam se ako mi je nešto prije promaklo, ali neke su mi 'sitnice' stvarno ostale nerazjašnjene.

    Evo, i moje prvo pitanje se odnosilo na 'obično' bolovanje koje mi plaća firma (80% plaće).
    Tako ispada da mi se više 'isplati' pisati bolovanje umjesto komplikacija u trudnoći. Ili se varam. Je li to možda isto?

  24. #74

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    33

    Početno loše promjene koje donosi novi zakon

    Bok svima,pišem prvi put ,iako postove i obavijesti s ovog foruma čitam već dulje vrijeme. Htjela sam se samo osvrnuti na jednu od promjena koje su osvanule s novim Zakonom o rodiljnim i roditeljskim potporama,a uskratit će prava koja su ranije proizlazila iz Zakona o radu i Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju. Nisam pravnik pa ne navodim točne članke spomenutih zakona,ali pravna služba HZZO-a me uvjerila kako isti više ne vrijede od 01.01.2009.,a te promjene su "zakačile" i mene,a odrazit će se nepovoljno na prava mnogih rodilja...Promjena se ukratko sastoji u tome da žena kojoj je za vrijeme trajanja PD-a istekao ugovor o radu na određeno vrijeme,više ne može koristiti pravo na na naknadu plaće i neprekinuti staž koji su ranije proizlazili iz radnog odnosa tj. te žene su u pravima bile izjednačene s onima i dalje zaposlenima sve dok koriste porodiljni dopust. Prema novom zakonu takva mama postaje isti tren nezaposlena,prekida joj se staž,a na burzu se mora javiti u roku 30 dana kako bi mogla ostvariti rodiljne i roditeljske potpore kao nezaposlena majka i taj zahtjev ispunjava u područnom uredu HZZO-a. Ako se za vrijeme korištenja tih prava odluči na novu trudnoću,možemo samo zamisliti koja minimalna financijska podrška države joj slijedi (nepovoljan izračun ,prekinuti staž,1663,00 kn i sl.) i da li će žene više uopće moći imati jedno za drugim dijete kad ju novim zakonom država u tome obeshrabruje i prijeći (osim ako muž ima odličnu plaću koja to može podnjeti). Naravno da će oni koji stvarno žele imati više djece,svoju djecu s ljubavlju,radošću i zahvalnošću i imati,samo pitanje je koliko im ovakvi zakoni u tome pomažu ili odmažu. Uz par dobrih promjena koje će koristiti samo manji broj roditelja,mislim da je ovaj zakon prilično destimulirajući,možda čak i više od onog koji je svojevremeno potaknuo Rode da se udruže u Udrugu koja još jedina čini nešto u praksi i uljeva nadu za nas roditelje. Nadam se da nisam unjela previše pesimizma na ove stranice,samo sam htjela upozoriti na vrh sante leda. Pozdrav svima!

  25. #75

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    39

    Početno

    Kristijel, u potpunosti se slažem s tobom i mislim da je ovaj zakon stimulirajući samo za nezaposlene majke. I sama znam slučaj žene koja je radije išla na treće dijete i 1663 kune na tri godine, nego da traži posao. Finanancijska situacija ni njima nije bajna, a jedva su i s ovo dvoje djece izlazili na kraj...
    Ja ću zbog 20 dana prekida staža (a godinama radim bez prestanka, tek sam kao trudna odbila otkaz) zbog novog zakona pasti na minimalac od 1663 kune - da sam znala sigurno ne bih ostala trudna. I zbog silnih sekiracija oko novaca ne mogu s veseliti bebi koliko bih trebala i mogla.
    Ugovori na neodređeno i tako su sve rijeđi, uskoro će samo nezaposlene majke rađati. Mislim da bi trebalo dići bunu oko toga!

  26. #76

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    dalmacija
    Postovi
    59

    Početno

    vidim da je tema oko novog zakona... pa da se i ja malo uključim...evo ovako;imam stalni radni odnos i neprekinuti staž oko 11god. no zadnju 1.5god.sam na produljenom porodiljnom zbog njege djeteta sa smetnjama u razvoju i imam primanje 2500kn. na dopustu sam do 6mj.ove god. i trenutno sam trudna. termin poroda mi je u 7mj.što se točno poklapa sa prekidom produljenod porodiljnom. obzirom da nisam radila i nemam isplačene plaće od strane poslodavca trebala bih imati primanja 1660kn :? :? ili se ja varam. maleni sad ima 6 god.na ljeto će znači imati 6.5.
    Nisam se još nigdje pravno raspitala ali kakve mogučnosti sad imam i kakva prava???

  27. #77

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    447

    Početno

    Citiraj sunce29 prvotno napisa
    vidim da je tema oko novog zakona... pa da se i ja malo uključim...evo ovako;imam stalni radni odnos i neprekinuti staž oko 11god. no zadnju 1.5god.sam na produljenom porodiljnom zbog njege djeteta sa smetnjama u razvoju i imam primanje 2500kn. na dopustu sam do 6mj.ove god. i trenutno sam trudna. termin poroda mi je u 7mj.što se točno poklapa sa prekidom produljenod porodiljnom. obzirom da nisam radila i nemam isplačene plaće od strane poslodavca trebala bih imati primanja 1660kn :? :? ili se ja varam. maleni sad ima 6 god.na ljeto će znači imati 6.5.
    Nisam se još nigdje pravno raspitala ali kakve mogučnosti sad imam i kakva prava???
    Nažalost, mislim da ćeš dobivati samo tih 1660kn...pročitaj moja pitanja i odgovore mamme san, isto sam na produljenom porodiljnom, samo ću se ja vratiti na posao nekih 2-3 mjeseca da bi mi poslodavac isplatio 2 uplate i da mi to uđe u izračun za porodiljnu naknadu. Ako možeš, odradi tih 3 mjeseca,pa na porodiljnom dobijaš punu plaću.

  28. #78
    Willow avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,701

    Početno Re: Još par pitanja...

    Citiraj aro32 prvotno napisa
    Evo, i moje prvo pitanje se odnosilo na 'obično' bolovanje koje mi plaća firma (80% plaće).
    Tako ispada da mi se više 'isplati' pisati bolovanje umjesto komplikacija u trudnoći. Ili se varam. Je li to možda isto?
    cure, u slučaju bolovanja za vrijeme trudnoće, ako je bolovanje povezano s trudnoćom, automatski ideš na "komplikacije", na teret HZZO-a i možeš biti na komplikacijama do onih 45 dana prije poroda

    u slučaju ostalih bolovanja plaću ti isplaćuje poslodavac i to je tih 80% tvoje plaće, u tom slučaju možeš biti na bolovanju maksimalno 42 dana i onda ti ide komisija
    ne možeš biti na običnom bolovanju za vrijeme trudnoće - u smislu da si na bolovanju nekoliko mjeseci, zato i postoje komplikacije

    inače, ako si zbog nekog drugog razloga (a ne trudnoće!) na bolovanju, ta umanjena plaća ti ulazi u prosjek na temelju kojeg se računa delimitirana naknada a komplikacije ne ulaze u prosjek, tj. gleda se plaća prije komplikacija!

  29. #79
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno Re: Još par pitanja...

    Citiraj aro32 prvotno napisa
    Citiraj mamma san prvotno napisa

    Ako se tvoje pitanje odnosi na komplikaciju u trudnoći, hzzo te plaća i u jednom i u drugom slučaju. Ako sa bolovanja zbog komplikacija nastaviš na rodiljni dopust, DA, vrijedi ti onaj obračun isplaćenih plaća koje si dostavila u HZZO prije bolovanja. Samo će isplate biti delimitirane.

    I odgovorila sam na pitanja, ali molim stvarno sve korisnike da pročitaju barem ovaj topic od početka do kraja kako ne bih morala stalno odgovarati na ista pitanja.
    Ispričavam se ako mi je nešto prije promaklo, ali neke su mi 'sitnice' stvarno ostale nerazjašnjene.

    Evo, i moje prvo pitanje se odnosilo na 'obično' bolovanje koje mi plaća firma (80% plaće).
    Tako ispada da mi se više 'isplati' pisati bolovanje umjesto komplikacija u trudnoći. Ili se varam. Je li to možda isto?
    Što ti se više isplati ili ne isplati, na žalost ne mogu ti odgovriti, jer takve kalkulacije ne dopuštamo na ovom forumu.

    No, bolovanje uslijed neke bolesti koje se otvara na teret poslodavca i isplaćuje se na teret poslodavca i to od minimalno 70% plaće na više. Nakon 42 dana kontiunuiranog bolovanja, ovo bolovanje prelazi na teret HZZO-a.

  30. #80
    Lutka avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    243

    Početno Re: loše promjene koje donosi novi zakon

    Citiraj kristijel prvotno napisa
    Promjena se ukratko sastoji u tome da žena kojoj je za vrijeme trajanja PD-a istekao ugovor o radu na određeno vrijeme,više ne može koristiti pravo na na naknadu plaće i neprekinuti staž koji su ranije proizlazili iz radnog odnosa tj. te žene su u pravima bile izjednačene s onima i dalje zaposlenima sve dok koriste porodiljni dopust. Prema novom zakonu takva mama postaje isti tren nezaposlena,prekida joj se staž,a na burzu se mora javiti u roku 30 dana kako bi mogla ostvariti rodiljne i roditeljske potpore kao nezaposlena majka i taj zahtjev ispunjava u područnom uredu HZZO-a.
    :shock: molim naše pravnice, mammu san i ostale da ovo potvrde, ako je točno. PD je porodiljni dopust, pretpostavljam? Mislila sam ako jednom otvoriš porodiljni dopust kao zaposlena osaoba, da to tako i ostaje. Nema mi logike da se u slučaju prestanka ugovora o radu, u tom periodu, žena mora javiti na burzu jer tada ona i nije sposobna za rad, kad je pred porodom ili koristi dopust koji je već ranije potpisala na HZZO-u.
    Ovo što je kristijel napisala, po meni (po ovome što sam na rodi do sada čitala) može važiti samo za prekid ugovora dok je žena na koplikacijama, tj.trudničkom bolovanju a ne dopustu.

  31. #81
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno Re: loše promjene koje donosi novi zakon

    Citiraj kristijel prvotno napisa
    Bok svima,pišem prvi put ,iako postove i obavijesti s ovog foruma čitam već dulje vrijeme. Htjela sam se samo osvrnuti na jednu od promjena koje su osvanule s novim Zakonom o rodiljnim i roditeljskim potporama,a uskratit će prava koja su ranije proizlazila iz Zakona o radu i Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju. Nisam pravnik pa ne navodim točne članke spomenutih zakona,ali pravna služba HZZO-a me uvjerila kako isti više ne vrijede od 01.01.2009.,a te promjene su "zakačile" i mene,a odrazit će se nepovoljno na prava mnogih rodilja...Promjena se ukratko sastoji u tome da žena kojoj je za vrijeme trajanja PD-a istekao ugovor o radu na određeno vrijeme,više ne može koristiti pravo na na naknadu plaće i neprekinuti staž koji su ranije proizlazili iz radnog odnosa tj. te žene su u pravima bile izjednačene s onima i dalje zaposlenima sve dok koriste porodiljni dopust. Prema novom zakonu takva mama postaje isti tren nezaposlena,prekida joj se staž,a na burzu se mora javiti u roku 30 dana kako bi mogla ostvariti rodiljne i roditeljske potpore kao nezaposlena majka i taj zahtjev ispunjava u područnom uredu HZZO-a. Ako se za vrijeme korištenja tih prava odluči na novu trudnoću,možemo samo zamisliti koja minimalna financijska podrška države joj slijedi (nepovoljan izračun ,prekinuti staž,1663,00 kn i sl.) i da li će žene više uopće moći imati jedno za drugim dijete kad ju novim zakonom država u tome obeshrabruje i prijeći (osim ako muž ima odličnu plaću koja to može podnjeti). Naravno da će oni koji stvarno žele imati više djece,svoju djecu s ljubavlju,radošću i zahvalnošću i imati,samo pitanje je koliko im ovakvi zakoni u tome pomažu ili odmažu. Uz par dobrih promjena koje će koristiti samo manji broj roditelja,mislim da je ovaj zakon prilično destimulirajući,možda čak i više od onog koji je svojevremeno potaknuo Rode da se udruže u Udrugu koja još jedina čini nešto u praksi i uljeva nadu za nas roditelje. Nadam se da nisam unjela previše pesimizma na ove stranice,samo sam htjela upozoriti na vrh sante leda. Pozdrav svima!
    kristijel, možda te nisam razumijela :/ ali niti ranije nisi mogao dobiti više od 1663 kune ako si nakon jednog rodiljnog (i roditeljskog dopusta - po terminologiji novog Zakona) otvorila komplikacije u trudnoći (taj je naknada max 831 kunu) i sa njih otišla na rodiljni dopust (max 1663 kn). No, da se novi rodiljni dopust odmah nastavlja na prethodni naknada ispada ona prva delimitirana...
    Nezaposleni roditelj, ima u osnovi ista prava kao i prije, samo što majke - kućanice (koje nisu na burzi, nemaju studentska i školska prava itd.) već samo osiguranje na HZZO preko npr. supruga, imaju mogućnost naknade od 1663 kune...itd itd itd.

    Jedna velika novost je samo u ovom ograničenju od 12 mjeseci neprekidnog staža osiguranja kao uvjet za delimitiranu rodiljnu naknadu.

  32. #82
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Izgubila sam se u svoj sili specificnih situacija..imam pitanje (nije za mene ). Prijateljica mi je trudna 2 mj.

    1. Radi vec 10g, stalni radni odnos, na neodređeno
    2. Placa recimo 11.000 kn
    3. Tesko podnosi prve mjesece trudnoce, tako joj je bilo i u prvoj trudnoci (prije 6g). Doktor joj je sada savjetovao da otvori bolovanje i ode na komplikacije.

    Pitanja:

    1. Ako ode na komplikacije, koliko ce joj biti naknada za vrijeme komplikacija?
    2. Ako se nakon npr. 3 mjeseci na komplikacijama vrati na posao, kolika ce joj biti porodiljna naknada kada ode na prodiljni? Naime, boji se da li bi joj komplikacije mogle srusiti visinu porodiljne naknade po rođenju djeteta? Kolika će joj biti naknada prvih 6mj, a koliko drugih 6mj po rođenju djeteta?
    3.Koliko traje porodiljni, ako i tata želi iskoristi par mjeseci?

    I jos jedna stvar - da li joj njen poslodavac moze uplacivati placu dok je na komplikacijama - naime, poslodavac je super i svakako joj zeli i za vrijeme komplikacija, pa vjerojatno i porodiljnog placati placu, barem dio, npr. 50%. Od nje za to vrijeme ne trazi nikakvu protucinidbu ni dolazak na posao,niti nekakve radne zadatke, osim da je tu i tamo moze telefonom kontaktirati, po potrebi, i da je i dalje u kontaktima sa strankama navodi kao referencu. Da li je to moguce?

  33. #83
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno Re: loše promjene koje donosi novi zakon

    Citiraj Lutka prvotno napisa
    Citiraj kristijel prvotno napisa
    Promjena se ukratko sastoji u tome da žena kojoj je za vrijeme trajanja PD-a istekao ugovor o radu na određeno vrijeme,više ne može koristiti pravo na na naknadu plaće i neprekinuti staž koji su ranije proizlazili iz radnog odnosa tj. te žene su u pravima bile izjednačene s onima i dalje zaposlenima sve dok koriste porodiljni dopust. Prema novom zakonu takva mama postaje isti tren nezaposlena,prekida joj se staž,a na burzu se mora javiti u roku 30 dana kako bi mogla ostvariti rodiljne i roditeljske potpore kao nezaposlena majka i taj zahtjev ispunjava u područnom uredu HZZO-a.
    :shock: molim naše pravnice, mammu san i ostale da ovo potvrde, ako je točno. PD je porodiljni dopust, pretpostavljam? Mislila sam ako jednom otvoriš porodiljni dopust kao zaposlena osaoba, da to tako i ostaje. Nema mi logike da se u slučaju prestanka ugovora o radu, u tom periodu, žena mora javiti na burzu jer tada ona i nije sposobna za rad, kad je pred porodom ili koristi dopust koji je već ranije potpisala na HZZO-u.
    Ovo što je kristijel napisala, po meni (po ovome što sam na rodi do sada čitala) može važiti samo za prekid ugovora dok je žena na koplikacijama, tj.trudničkom bolovanju a ne dopustu.
    Za vrijeme korištenja bilo koje vrste dopusta ili bolovanja na teret HZZO-a potrebno je u roku od 30 dana javiti na HZZO promjenu osnove osiguranje (promjena statusa iz zaposlena u nezaposlena osoba) kako bi to HZZO kod sebe prilagodio. Prijava na burzu ide po isteku korištenja prava. Ako se osoba (trudnica /majka / otac) ne javi na HZZO u roku od 30 dana o promjenjenom statusu osgiruanja, tada mu prestaju SVA prava. Ovo nije novina. Ovo su obveze i iz prijašnjeg zakona.

  34. #84
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa
    Izgubila sam se u svoj sili specificnih situacija..imam pitanje (nije za mene ). Prijateljica mi je trudna 2 mj.

    1. Radi vec 10g, stalni radni odnos, na neodređeno
    2. Placa recimo 11.000 kn
    3. Tesko podnosi prve mjesece trudnoce, tako joj je bilo i u prvoj trudnoci (prije 6g). Doktor joj je sada savjetovao da otvori bolovanje i ode na komplikacije.

    Pitanja:

    1. Ako ode na komplikacije, koliko ce joj biti naknada za vrijeme komplikacija?
    2. Ako se nakon npr. 3 mjeseci na komplikacijama vrati na posao, kolika ce joj biti porodiljna naknada kada ode na prodiljni? Naime, boji se da li bi joj komplikacije mogle srusiti visinu porodiljne naknade po rođenju djeteta? Kolika će joj biti naknada prvih 6mj, a koliko drugih 6mj po rođenju djeteta?
    3.Koliko traje porodiljni, ako i tata želi iskoristi par mjeseci?

    I jos jedna stvar - da li joj njen poslodavac moze uplacivati placu dok je na komplikacijama - naime, poslodavac je super i svakako joj zeli i za vrijeme komplikacija, pa vjerojatno i porodiljnog placati placu, barem dio, npr. 50%. Od nje za to vrijeme ne trazi nikakvu protucinidbu ni dolazak na posao,niti nekakve radne zadatke, osim da je tu i tamo moze telefonom kontaktirati, po potrebi, i da je i dalje u kontaktima sa strankama navodi kao referencu. Da li je to moguce?
    Deadi, nemoj se ljutiti, ali samo par postova gore imaš odgovor na ova pitanja. Tu ću samo ukratko:

    1. 4250 kn

    2. povratak na posao sa komplikacija, pa mjesec rada pa rodiljni - ruši joj prosjek. No, ako ima tešku trudnoću, neka ne kalkulira sa poslom, već neka ostane doma. Rodiljni koji se nastavlja na bolovanje ostaje joj prosjek koji je izračunat prije bolovanja, samo delimitiran.

    3. ako koristi 3 mjeseca, roditeljski dopust se povećava za još 2.

  35. #85
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    I zadnje, Deadi, ako njen poslodavac joj želi nadoknaditi razliku u primanjima na to ima pravo prema odredbama novog Zakona, čl. 26 (Ostvarivanje prava u većem opsegu).

  36. #86
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj mamma san prvotno napisa
    I zadnje, Deadi, ako njen poslodavac joj želi nadoknaditi razliku u primanjima na to ima pravo prema odredbama novog Zakona, čl. 26 (Ostvarivanje prava u većem opsegu).
    Ne ljutim se, nisam bas stigla citati sve...

    Hvala za odgovore.

  37. #87

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    dalmacija
    Postovi
    59

    Početno

    Nažalost, mislim da ćeš dobivati samo tih 1660kn...pročitaj moja pitanja i odgovore mamme san, isto sam na produljenom porodiljnom, samo ću se ja vratiti na posao nekih 2-3 mjeseca da bi mi poslodavac isplatio 2 uplate i da mi to uđe u izračun za porodiljnu naknadu. Ako možeš, odradi tih 3 mjeseca,pa na porodiljnom dobijaš punu plaću.
    ali tada bih trebala prekinuti produljeni porodiljni i ići raditi jer mi se datumi točno poklapaju. Ipak mislim da je moje dijete za koje koristim dopust važnije i da mi je bitnije čuvati trudniću nego riskirati za koju stotinu kuna. neznam čemu takav zakon i gdje je tu zaštita trudnica i majki-bojim se da su tim zakonom mnoge majke i trudnice zakinute, pogotovo ako moraju čuvati trudnoču i iz zdravstvenih razloga namogu ići raditi ili odraditi ta tri mjeseca

  38. #88
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

  39. #89

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    33

    Početno

    Citiraj mamma san prvotno napisa
    Citiraj Romy prvotno napisa
    Mamma san, i ja imam jedan problem, pa bih molila ako mi ga možeš malo rasvijetliti. 10.04.2007. istekao mi je porodiljni s Lucianom, nakon toga sam išla na bolovanje za sebe pa dobila dopust za njegu djeteta do 31.03.2009-te. Sad sam opet trudna. Trebala bih čuvati trudnoću, ali planiram se vratiti na posao barem na neko vrijeme da dobijem punu plaću ako je moguće, no buni me stavka 12 mjeseci neprekidnog staža, što bi to značilo?
    Koliko moram mjeseci odraditi da bih dogurala do naknade koja će iznositi punu plaću?
    Romy, neprekidni staž koji se zahtjeva za izračun rodiljne naknade odnosi se na staž osiguranja /uplate dopirnosa) iz rada, bolovanja te naknada plaća (naknade plaće na bolovanju koje dobiva osoba kojoj je istekao radni odnos i to dok joj traje bolovanje).,
    U tvojem slučaju, prilikom povratka na posao po isteku njege, trebala bi raditi 3 mjeseca, odnosno ostvariti 2 isplate plaća do mjeseca koji će prethoditi mjesecu kad ćeš otići na bolovanje kako bi ostvarila naknadu temeljem prosjeka isplaćenih plaća.

    No, također moram ti savjetovati, da nikakav posao kao i naknada nije vrijedna tvojeg zdravlja kao i zdravlja tvojeg djeteta. Stoga, ako trebaš ići na bolovanje i odi na bolovanje.
    Samo sam htjela upozoriti kako nisu sve promjene koje donosi novi zakon one na bolje,nego postoje i loše strane njegovog stupanja na snagu. Ukratko:prema ranijim zakonima žena koja je za vrijeme prestanka radnog odnosa koristila porodiljni dopust,imala je i dalje prava s osnova tog radnog odnosa za svo vrijeme trajanja bolovanja. Sada,po novom zakonu,ta ista žena ne prijavljuje HZZO-u samo promjenu osnove osiguranja,nego po isteku postojećeg riješenja (npr.istek roditeljskog dopusta do prve god.djetetova života),a kada želi nastaviti koristiti roditeljski dopust za treće dijete do njegove treće god. starosti,gubi raniji status i izjednačuje se s pravima nezaposlenog roditelja. Naravno ako se javi na burzu u roku 30 dana,dođe na HZZO zaključiti staž i preda zahtjev za roditeljskom poštedom od rada za preostali dio "dopusta". Novčana naknada ostaje ista-1663,00 kn,ali ostala prava se dokidaju i više nije zaštićena u slučaju eventualne nove trudnoće ,zbog prekida staža. Zapravo isto joj je kao da uopće prije nije niti radila. Mislim da je tu nanesena nepravda ženama koje su za vrijeme porodiljnog dopusta ostale bez posla,a nisu imale pravo uspostaviti roditeljski dopust od 6.mjeseca do treće god. starosti djeteta odmah u komadu,nego su to pravo u područnom uredu HZZO-a na taj način iscjepkali. Pretpostavljam da su to tako radili sredinom prošle god.,jer su znali za nastupanje novog zakona od 01.01.2009. kako bi nas skinuli s državnog proračuna i tako uštedjeli na doprinosima koje su prije bili dužni za nas uplaćivati za svo vrijeme takvog bolovanja.

  40. #90
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Kristijel, iste aktivnosti su i bile i po prethodnom zakonu, samo što se dopust drugačije zove.

    I veća sam ti odgovorila na tvoj komentar, par postova više.

  41. #91

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    33

    Početno

    Citiraj mamma san prvotno napisa
    Kristijel, iste aktivnosti su i bile i po prethodnom zakonu, samo što se dopust drugačije zove.

    I veća sam ti odgovorila na tvoj komentar, par postova više.
    Da mamma san,ali prije novog zakona,korisnica prava na naknadu plaće usljed korištenja rodiljnog i/ili roditeljskog dopusta,imala je to pravo u potpunosti iskoristiti čak i po prestanku radnog odnosa, jednako,pod istim uvjetima kao da je i dalje zaposlena (visina naknade bila je kao da joj nije prestao radni odnos,a staž bi joj se i dalje uplaćivao za cijelo vrijeme trajanja tog nazovimo sad bolovanja( pošto su se mjenjali nazivi). Samo je trebala javiti promjenu osnove osiguranja u HZZO,što si i ti upozorila kao važno,ali na burzu se nije trebala javiti usred korištenja tog svog "dopusta",nego kad se on dovrši. Sada takvu mamu novi zakon tretira već po isteku prvog riješenja kao nezaposlenu,a prije je imala pravo produživati svoj dopust od 6 do 12mj.,a zatim od 12-36 mj.,ako se radi o blizancima,trećem i svakom idućem djetetu ,na istim osnovama kao da je zaposlena. Sada ne može. Na to sam htjela upozoriti. Hvala.

  42. #92
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj kristijel prvotno napisa
    Citiraj mamma san prvotno napisa
    Kristijel, iste aktivnosti su i bile i po prethodnom zakonu, samo što se dopust drugačije zove.

    I veća sam ti odgovorila na tvoj komentar, par postova više.
    Da mamma san,ali prije novog zakona,korisnica prava na naknadu plaće usljed korištenja rodiljnog i/ili roditeljskog dopusta,imala je to pravo u potpunosti iskoristiti čak i po prestanku radnog odnosa, jednako,pod istim uvjetima kao da je i dalje zaposlena (visina naknade bila je kao da joj nije prestao radni odnos,a staž bi joj se i dalje uplaćivao za cijelo vrijeme trajanja tog nazovimo sad bolovanja( pošto su se mjenjali nazivi). Samo je trebala javiti promjenu osnove osiguranja u HZZO,što si i ti upozorila kao važno,ali na burzu se nije trebala javiti usred korištenja tog svog "dopusta",nego kad se on dovrši. Sada takvu mamu novi zakon tretira već po isteku prvog riješenja kao nezaposlenu,a prije je imala pravo produživati svoj dopust od 6 do 12mj.,a zatim od 12-36 mj.,ako se radi o blizancima,trećem i svakom idućem djetetu ,na istim osnovama kao da je zaposlena. Sada ne može. Na to sam htjela upozoriti. Hvala.
    KRIVO!!!!

    Nije izgubila prava. Prava su joj ostala ista. Samo se drugačije zovu. Postupak je isti kao i prije. To ti cijelo vrijeme govorim.

    NE VIDIM NIKAKAV GUBITAK PRAVA, ako majka po gubitku posla ostaje osgiurana i ostvaruje naknadu cijelu godinu.

  43. #93
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    I na burzu se ne javlja usred korištenja prava, već, kao i prije, po isteku prava. Procedura je ista.

  44. #94
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj kristijel prvotno napisa

    ................Sada takvu mamu novi zakon tretira već po isteku prvog riješenja kao nezaposlenu,a prije je imala pravo produživati svoj dopust od 6 do 12mj.,a zatim od 12-36 mj.,ako se radi o blizancima,trećem i svakom idućem djetetu ,na istim osnovama kao da je zaposlena. Sada ne može. Na to sam htjela upozoriti. Hvala.
    I ovo je apsolutno krivo.

    I nezaposlena majka ima pravo koristiti produljeni roditeljski dobi u trajanju od čak 30 mjeseci (+ onih prethodnih 6).

    Molim te, pročitaj prvo Zakon, a i na našem portalu imaš tekst, a ovdje ti je link sa pravima za nezaposelnu majku. http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...2ID=&Show=2708

  45. #95

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    33

    Početno

    Citiraj mamma san prvotno napisa
    Citiraj kristijel prvotno napisa

    ................Sada takvu mamu novi zakon tretira već po isteku prvog riješenja kao nezaposlenu,a prije je imala pravo produživati svoj dopust od 6 do 12mj.,a zatim od 12-36 mj.,ako se radi o blizancima,trećem i svakom idućem djetetu ,na istim osnovama kao da je zaposlena. Sada ne može. Na to sam htjela upozoriti. Hvala.
    I ovo je apsolutno krivo.

    I nezaposlena majka ima pravo koristiti produljeni roditeljski dobi u trajanju od čak 30 mjeseci (+ onih prethodnih 6).

    Molim te, pročitaj prvo Zakon, a i na našem portalu imaš tekst, a ovdje ti je link sa pravima za nezaposelnu majku. http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...2ID=&Show=2708
    Ne razumijemo se nas dvije,ali dobro,ima vremena pa budemo. Znam da postoje prava za nezaposlene majke,ali prije ja zakon razlučivao one koje ostaju bez posla,a već su započele koristiti dopust,od skroz nezaposlenih majki. Da,nezaposlenima i kućanicama izvan sustava rada su sada priznata nova i veća prava i meni je drago zbog njih,ali mi koje smo radile i imale neprekinuti staž osiguranja sada padamo na nižu razinu prava i više ne važi dio 42.članka Zakona o obveznome zdravstvenome osiguranju u dijelu koji je u suprotnosti s novim zakonom. Tako su mi rekli u pravnoj službi HZZO-a i taj argument stoji na putu da i sama ostvarim sva svoja ranije stečena prava. Kako ne razumiješ da nije stvar samo u tome jesi li zdravstveno osigurana (pa to je minimum i obaveza za sve) i ta naknada koja za nezaposlenu majku iznosi tek od dana rođenja djeteta pa sve do kraja poštede od rada u jednakom iznosu od 1663,00 kn,a ja sam npr. dobivala 2500,00 od 6 mjeseci do godine dana djeteta iako sam formalno isto bila nezaposlena,ali prema spomenutom 42.članku Zakona sam imala sva prava zaposlene mame što se tiče i staža i novaca. A to nije sitnica,a mnoge žene će uskoro osjetiti tu novinu i ne "sipam" iz rukava već iz vlastitog iskustva i pročitavši zakone uzduž i poprijeko. Sorry što sam tvrdoglava,ali uvijek ću ustajati protiv nepravde,a ona je već učinjena mnogima,jer nažalost nisam jedina.

  46. #96
    zelena avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    OS..
    Postovi
    142

    Početno

    Malo sam iščitavala Zakon o radu... i Pravilnik o naknadama...no čini mi se (barem kako ja tumačim Zakon :/ ) da tako nije u praksi.. Dakle, imam pitanje: da li se nakon 45 dana prije poroda i 6 mjeseci rodiljnog dopusta (inače sam zaposlena za stalno) imam pravo vratiti na posao i iskoristiti opciju rada na pola radnog vremena do navršene djetetove 1. godine života :? ..... I ukoliko je to moguće da li za taj period od 6 mjeseci primam 50% plaće i 50% naknade??

  47. #97
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj zelena prvotno napisa
    Malo sam iščitavala Zakon o radu... i Pravilnik o naknadama...no čini mi se (barem kako ja tumačim Zakon :/ ) da tako nije u praksi.. Dakle, imam pitanje: da li se nakon 45 dana prije poroda i 6 mjeseci rodiljnog dopusta (inače sam zaposlena za stalno) imam pravo vratiti na posao i iskoristiti opciju rada na pola radnog vremena do navršene djetetove 1. godine života :? ..... I ukoliko je to moguće da li za taj period od 6 mjeseci primam 50% plaće i 50% naknade??
    Da, imaš pravo na korištenje rada na pola radnog vremena za vrijeme roditeljskog dopusta, s tim da u tom slučaju se roditeljski dopust koristi u dvostrukom trajanju neiskorištenog dijela.

    I da, na obračun naknade i plaće.

  48. #98
    zelena avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    OS..
    Postovi
    142

    Početno

    Puno hvala .... Sad ja baš gnjavim s pitanjima .... ali imam još jedno: U slučaju da na dopustu ostanem ne 6 nego 7, 8 ili 9 mjeseci da li se i onda mogu vratiti raditi na pola radnog vremena do navršene djetetove 1. godine života ? Hvala još jednom...

  49. #99
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Preostali dio dopusta možeš koristiti kao rad na pola vremena. I po ovom Zakonu ti nije limit prva godina života, već razdoblje trajanja dopusta. Pročitaj još jednom što sam ti napisala u gornjem odgovoru.

  50. #100

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    431

    Početno

    Evo i mene s pitanjem:

    Ako se prekinem rodiljski dopust i vratim se na posao krajem mjeseca (točnije 1 tjedan prije kraja kalendarskog mjeseca) i radim još puna 2, i onda na početku sljedećeg mj otvaram novi porodiljski, da li se to računa kao 2 isplate u mjesecu prije otvaranja porodiljskog ili moram imati točno 3 puna mjeseca rada?
    Dakle, na obračunu za porodiljski bih imala jedan tjedan 4. mj i cijeli 5. mj., a porodiljski otvaram 01.07. (radila bih i cijeli 6. mj. naravno).

Stranica 2 od 6 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •