Stranica 1 od 6 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 257

Tema: Porodiljne naknade po novom zakonu

  1. #1
    nana3 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    34

    Početno Porodiljne naknade po novom zakonu

    Molim vas za savjet jer sam totalno zbunjena ovim novim zakonom. Bila sam na porodiljnom do 14.06. ove godine. Budući mi je istekao ugovor na određeno ranije, nakon porodiljnog prijavila sam se na zavod za zapošljavanje gdje sam bila do 25.07. kad sam se zaposlila. Trenutno sam trudna 3 mjeseca i trebala bih roditi oko 1.3. Po novom zakonu, budući da imam prekid u radnom stažu nemam pravo na porodiljnu naknadu u punom iznosu plaće. Htjela bih prestati raditi ali neznam kako to što bezbolnije napraviti za mog poslodavca. Zanima me ukoliko dam otkaz, da li imam pravo na naknadu porodiljnog na zavodu za zapošljavanje nakon što rodim s obzirom na ove prekide? Ako ipak odem na komplikacije da li poslodavac treba uplaćivati poreze i doprinose za mene ili i to preuzima država? I da li se dobiva porodiljna naknada od 2660 kn bez obzira na plaću ako nemaš 12 mjeseci neprekidnog staža?

    Zakomplicirala sam, ali nadam se da ćete mi pomoći, očajna sam a ne bih htjela financijski povrijediti poslodavca kad su mi izašli u susret zaposlivši me znajući da sam trudna.

    Hvala

  2. #2

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    411

    Početno re

    dok se ne javi netko tko je upućen u detalje samo ću ti reć da nećeš financijski oštetiti poslodavca

  3. #3
    nana3 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    34

    Početno

    Hvala, nadam se da će mi netko pomoći u vezi tih detalja jer sam totalno zbunjena.

    I još jedno pitanje: u kojem zakonu piše da HZZO preuzima sve obveze nakon otvaranja komplikacija?

  4. #4
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj nana3 prvotno napisa
    Hvala, nadam se da će mi netko pomoći u vezi tih detalja jer sam totalno zbunjena.

    I još jedno pitanje: u kojem zakonu piše da HZZO preuzima sve obveze nakon otvaranja komplikacija?
    U Zakonu o obveznom osiguranju i Pravilniku o načinu ostvarivanja prava iz obveznog osgiranja.

    Što se tiče tvojeg upita, po novom Zakonu prava po osnovu rodiljne potpore kao zaposlena osoba stječeš ako si imala 12 mjeseci neprekinutog staža u osiguranju. S druge strane ako odeš na rodiljni dopust, svi doprinosi i sve obveze oko tvoje naknade preuzima država. Tvoj poslodavac s tim nema veze. Naprotiv, mislim da ti možeš imati problema sa ostvarivanjem naknade ako otkažeš svoj ugovor o radu prije odlaska na rodiljni dopust.

    Moj savjet, prekid radnog odnosa i sve što želiš riješiti sa svojim poslodavcem, rješavaj nakon povratka sa rodiljnog odnosno roditeljskog dopusta.

  5. #5
    nana3 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    34

    Početno

    Hvala na odgovoru. Još jedno pitanje: ako sad odem na komplikacije to bi značilo da imam samo 2 mjeseca radnog staža neprekidno, budući se ono prije ne računa. Da li bi mi porodiljna naknada u tom slučaju bila 2600 kn ili 1660? Hvala vam, probat ću još malo izdržati na poslu.

  6. #6
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj nana3 prvotno napisa
    Hvala na odgovoru. Još jedno pitanje: ako sad odem na komplikacije to bi značilo da imam samo 2 mjeseca radnog staža neprekidno, budući se ono prije ne računa. Da li bi mi porodiljna naknada u tom slučaju bila 2600 kn ili 1660? Hvala vam, probat ću još malo izdržati na poslu.
    i bolovanje se računa u staž. S druge strane, da sada moraš otići na bolovanje uslijed komplikacija u trudnoći, naknada za bolovanje bi ti iznosila oko 850 kuna (ako nemaš 12 mjeseci neprekinutog staža osiguranja, odnosno 18 mjeseci u posljedenje dvije godine). Nakon toga rodiljna naknada (u slučaju nastavnog rodiljnog dopusta) iznosila bi ti tih cca 1660 kuna (u slučaju da ostaneš u radnom odnosu).

    mamma san ispravila svoj krivi odgovor, a u skladu sa narednim postovima nana3.

  7. #7
    nana3 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    34

    Početno

    Hvala puno na pomoći, sad mi je puno jasnije.

  8. #8
    mvrcelj avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    split
    Postovi
    229

    Početno

    mamama san pitala bi te ako znas dali je svejedno kolika ti je placa bila, nakon minimalca za komplikacije u iznosu od 850 kn, porodiljni iznosi 2600? pitanje se odnosi na to ako je staz ispod 12 mjeseci!
    dakle ako sam malo zakomplicirala pojednostavit cu(bar pokusat)...U kojem slucaju se kod porodiljnog u prvih 6 mjeseci dobija iznos pune place?

  9. #9
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj mvrcelj prvotno napisa
    mamama san pitala bi te ako znas dali je svejedno kolika ti je placa bila, nakon minimalca za komplikacije u iznosu od 850 kn, porodiljni iznosi 2600? pitanje se odnosi na to ako je staz ispod 12 mjeseci! TOČNO.
    dakle ako sam malo zakomplicirala pojednostavit cu(bar pokusat)...U kojem slucaju se kod porodiljnog u prvih 6 mjeseci dobija iznos pune place? U slučaju prethodnog neprekinutog staža osiguranja u trajanju od min 12 mjeseci.

  10. #10
    nana3 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    34

    Početno

    Opet bih molila vašu pomoć. Situacija je sljedeća. Ja sam na bolovanju zbog komplikacija u trudnoći od 01.10.2008. godine. Prije toga radila sam 2 mjeseca i pet dana u firmi, pa sam na obrascu za komplikacije predala prosjek plaće za 2 mjeseca (isplata u kolovozu za 5 dana i isplata u rujnu cijele plaće). U listopadu sam otvorila komplikacije pa to nije ušlo u obrazac. Nemam uvjet od 12 mjeseci radnog staža neprekidno, jer sam prije toga imala prekid od mjesec dana, ali imam 18 mjeseci radnog staža s prekidima u dvije godine. Dobila sam naknadu za bolovanje u iznosu od 830 kn pa me zanima zbog čega i da li imam pravo na višu naknadu. Zar te dvije isplate nisu dovoljne za izračun prosjeka?

    Malo sam čitala novije postove u kojima navodite da ako nije ispunjen uvjet od 12 mjeseci staža neprekidno porodiljna naknada iznosi 1660 kn pa mi sad nije jasno hoće li mi porodiljna naknada iznositi 1660 ili 2600 kn kao što ste naveli u ovom postu?

    Hvala još jednom

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    623

    Početno

    ovo sam pitala na drugoj temi, a nadam se da ću ovdje dobiti odgovor
    isprike što stavljam opet isto pitanje

    prijateljica me zamolila da pitam
    zanima ju kolika iznosi porodiljna naknada kod žene koja se vraća nakon prve trudnoće(godinu dana na porodiljnom) na posao trudna, radit će cca 4-4.5mjeseca i ide nazad na porodiljni?prvo dijete navršava godinu dana sredinom siječnja 2009., a druga beba stiže sredinom srpnja
    da li ima pravo prvih 6 mjeseci novog porodiljnog na punu porodiljnu naknadu u visini plaće?

    unaprijed hvala

  12. #12

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    798

    Početno

    prvi post, pa mi odma treba pomoc

    bitno mi je pa ako neko zna odgovor, bila bi zahvalna

    znaci do 24.4. ove godine sam bila na porodiljnom i do tog dana sam bila u radnom odnosu. od 1.5. sam opet u radnom odnosu, a tih sedam dana izmedju nisam bila nikako osigurana.

    opet sam trudna i trebam rodit iduce ljeto. sad mene zanima, ako bi morala na komplikacije (jer sam morala i u prvoj trudnoci) prije nego sto napunim 12 mjeseci neprekidnog staza osiguranja, hocu li dobivat prosjek place ili minimalac ( i jeli to onda 1660 ili 2600)?

    i jos: ako podjem na komplikacije, a istece mi ugovor na odredjeno tijekom komplikacija, sta cu primat na porodiljnom?

    bilo bi super ako neko zna odgovor!

  13. #13
    sunca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    372

    Početno

    molim mišljenje!!

    ako pet godina za redom imam plaću od 10 000kn netto i imam prekid u stažu od mjesec dana i potom zatrudnim i odem na porodiljski imam porodiljski od 1600 kuna !!!

    je li to stvarno tako ili mi se samo čini?

  14. #14
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj nana3 prvotno napisa
    Opet bih molila vašu pomoć. Situacija je sljedeća. Ja sam na bolovanju zbog komplikacija u trudnoći od 01.10.2008. godine. Prije toga radila sam 2 mjeseca i pet dana u firmi, pa sam na obrascu za komplikacije predala prosjek plaće za 2 mjeseca (isplata u kolovozu za 5 dana i isplata u rujnu cijele plaće). U listopadu sam otvorila komplikacije pa to nije ušlo u obrazac. Nemam uvjet od 12 mjeseci radnog staža neprekidno, jer sam prije toga imala prekid od mjesec dana, ali imam 18 mjeseci radnog staža s prekidima u dvije godine. Dobila sam naknadu za bolovanje u iznosu od 830 kn pa me zanima zbog čega i da li imam pravo na višu naknadu. Zar te dvije isplate nisu dovoljne za izračun prosjeka? Slobodno se raspitaj u HZZO-u. No pretpostavljam da ti se prosjek nije mogao izračunati, jer nisi imala u cijelosti isplaćene 2 mjesečne plaće.

    Malo sam čitala novije postove u kojima navodite da ako nije ispunjen uvjet od 12 mjeseci staža neprekidno porodiljna naknada iznosi 1660 kn pa mi sad nije jasno hoće li mi porodiljna naknada iznositi 1660 ili 2600 kn kao što ste naveli u ovom postu? 50% proračunske osnovice odnosno cca 1660 kn (čl. 24.st.9. Zakona) Moja isprika, ono gore je stvarno krivo napisano.

    Hvala još jednom

  15. #15
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj freya7 prvotno napisa
    ovo sam pitala na drugoj temi, a nadam se da ću ovdje dobiti odgovor
    isprike što stavljam opet isto pitanje

    prijateljica me zamolila da pitam
    zanima ju kolika iznosi porodiljna naknada kod žene koja se vraća nakon prve trudnoće(godinu dana na porodiljnom) na posao trudna, radit će cca 4-4.5mjeseca i ide nazad na porodiljni?prvo dijete navršava godinu dana sredinom siječnja 2009., a druga beba stiže sredinom srpnja
    da li ima pravo prvih 6 mjeseci novog porodiljnog na punu porodiljnu naknadu u visini plaće?

    unaprijed hvala
    da, ima. Rodiljni dopust joj se računa u staž osiguranja.

  16. #16
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj majola prvotno napisa
    prvi post, pa mi odma treba pomoc

    bitno mi je pa ako neko zna odgovor, bila bi zahvalna

    znaci do 24.4. ove godine sam bila na porodiljnom i do tog dana sam bila u radnom odnosu. od 1.5. sam opet u radnom odnosu, a tih sedam dana izmedju nisam bila nikako osigurana.

    opet sam trudna i trebam rodit iduce ljeto. sad mene zanima, ako bi morala na komplikacije (jer sam morala i u prvoj trudnoci) prije nego sto napunim 12 mjeseci neprekidnog staza osiguranja, hocu li dobivat prosjek place ili minimalac ( i jeli to onda 1660 ili 2600)?

    i jos: ako podjem na komplikacije, a istece mi ugovor na odredjeno tijekom komplikacija, sta cu primat na porodiljnom?

    bilo bi super ako neko zna odgovor!
    uh, morat ću ti provjeriti. No, negdje negdje sam pročitala da se prekid ispod nekog sitnog broja dana ne broji u prekid staža osiguranja...

  17. #17
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Da ne otvaram novu temu...

    Čitala sam o novom zakonu u jednom pravnom časopisu Informator, i šokirala se kad sam vidjela da onih 45 dana porodiljnog dopusta prije termina više nije "redovno", već mi za to treba potvrda ginekologa. 28 dana ostaje.

    Ja sam u svojoj firmi najavila da me nema od tih 45 dana, sve ok, ali sad vidim da ću morati raditi i duže. Jesam li ja to dobro pročitala? :/

    Ne želim muljati i ako se dobro osjećam, radit ću, ali bilo bi lijepo otići tih mjesec i pol ranije, pogotovo kaj sam se u glavi već bila pripremila na to.

  18. #18
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj sunca prvotno napisa
    molim mišljenje!!

    ako pet godina za redom imam plaću od 10 000kn netto i imam prekid u stažu od mjesec dana i potom zatrudnim i odem na porodiljski imam porodiljski od 1600 kuna !!!

    je li to stvarno tako ili mi se samo čini?
    Sunca, ti to hipotetski pitaš ili imaš konkretni slučaj??

    U svakom slučaju, ako PRIJE otvaranja rodiljnog dopusta NEMAŠ 12 mjeseci staža osiguranja, tvoja rodiljna naknada iznosit će cca 1660 kuna, pa taman da imaš i 100.000 kuna plaću.

  19. #19
    sunca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    372

    Početno

    nije hipotetski,

    stvarni slučaj kolegice koja je imala mjesec dana prekida i nakon toga se opet zaposlila na sličnu plaću i ostala trudna. u maju/2009 će na porođajni i po tom zakonu bo trebala imat 1600 kuna plaće i ja to ne mogu vjerovat - to mi je van svake pameti !!!!!

  20. #20

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    798

    Početno

    molim te provjeri ako ti nije problem, puno mi to znaci

  21. #21
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj mamma san prvotno napisa
    Citiraj majola prvotno napisa
    prvi post, pa mi odma treba pomoc

    bitno mi je pa ako neko zna odgovor, bila bi zahvalna

    znaci do 24.4. ove godine sam bila na porodiljnom i do tog dana sam bila u radnom odnosu. od 1.5. sam opet u radnom odnosu, a tih sedam dana izmedju nisam bila nikako osigurana.

    opet sam trudna i trebam rodit iduce ljeto. sad mene zanima, ako bi morala na komplikacije (jer sam morala i u prvoj trudnoci) prije nego sto napunim 12 mjeseci neprekidnog staza osiguranja, hocu li dobivat prosjek place ili minimalac ( i jeli to onda 1660 ili 2600)?

    i jos: ako podjem na komplikacije, a istece mi ugovor na odredjeno tijekom komplikacija, sta cu primat na porodiljnom?

    bilo bi super ako neko zna odgovor!
    uh, morat ću ti provjeriti. No, negdje negdje sam pročitala da se prekid ispod nekog sitnog broja dana ne broji u prekid staža osiguranja...
    Provjerila. Dakle, prema Zakonu o radu postoji dio o prekidu u trajanju do 8 dana i utjecaju tog prekida na g.o.

    Zvala sam i HZZO, no žena na info telefonu je mišljenja da ovaj prekid ulazi u prekid staža, jer Zakon nije propisao nikakave izuzetke. :/

    Na žalost, prema tome tvoja naknada bi bila 1660 kn.

    Ako saznam nešto drugo, u svakom slučaju ću ti javiti!

  22. #22

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    798

    Početno

    mamma san - gore je spomenuto nesto o 12 mjeseci neprekidno ili 18 mjeseci u zadnje dvije godine? jeli to mozda vrijedi za moj slucaj?

    Hvala ti na trudu!

  23. #23
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj majola prvotno napisa
    mamma san - gore je spomenuto nesto o 12 mjeseci neprekidno ili 18 mjeseci u zadnje dvije godine? jeli to mozda vrijedi za moj slucaj?

    Hvala ti na trudu!
    Ovaj ili/ ili uvjet se odnosi samo na bolovanje uslijed komplikacija u trudnoći. U tvojem slučaju ako bi trebala otvoriti bolovanje, naknada bi ti bila izračunata na temelju prosjeka isplaćenih plaća u 6 prethodnih mjeseci, s tim da ne bi bila viša od 4250 kuna mjesečno.

    No, za izračun rodiljne naknade uvjet je isključivo 12 mjeseci neprekinutog staža.

  24. #24
    nana3 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    34

    Početno

    Dobila sam odgovor u HZZO. Može se izdračunati prosjek ali onih mojih min. 18 mjeseci staža u 2 godine ipak nije to jer sam za vrijeme porodiljnog imala istek ugovora o radu na određeno pa se porodiljni nakon toga ne računa u radni staž koji ulazi u ovaj obračun. Pa stvarno imam pravo samo na 831 kn naknade, a na porodiljnom 1660 kn.

    Hvala na brzom odgovoru.

  25. #25
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    mamma san, a jel znaš možda odgovor na moje pitanje?

  26. #26

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    623

    Početno

    Citiraj mamma san prvotno napisa

    da, ima. Rodiljni dopust joj se računa u staž osiguranja.
    sorry na gnjavaži.....
    znači imat će punu plaću bez obzira što neće radila 6mjeseci između starog porodiljnog i novog porodiljnog????

  27. #27
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj freya7 prvotno napisa
    Citiraj mamma san prvotno napisa

    da, ima. Rodiljni dopust joj se računa u staž osiguranja.
    sorry na gnjavaži.....
    znači imat će punu plaću bez obzira što neće radila 6mjeseci između starog porodiljnog i novog porodiljnog????
    da. Njoj se uplaćuju doprinosi dok je na rodiljnom dopustu.

  28. #28
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj Jelka prvotno napisa
    Da ne otvaram novu temu...

    Čitala sam o novom zakonu u jednom pravnom časopisu Informator, i šokirala se kad sam vidjela da onih 45 dana porodiljnog dopusta prije termina više nije "redovno", već mi za to treba potvrda ginekologa. 28 dana ostaje.

    Ja sam u svojoj firmi najavila da me nema od tih 45 dana, sve ok, ali sad vidim da ću morati raditi i duže. Jesam li ja to dobro pročitala? :/

    Ne želim muljati i ako se dobro osjećam, radit ću, ali bilo bi lijepo otići tih mjesec i pol ranije, pogotovo kaj sam se u glavi već bila pripremila na to.
    Jelka, 45 dana je najraniji mogući datum kad ti se može otvorti rodiljni dopust. I otvara ga tvoj ginić, ako ćeš trebati mirovati, jer po Zakonu koristiš ono što je za tebe povoljnije, a to je umjesto bolovanja, rodiljni dopust. Da si kojim slučajem prije tog na bolovanju uslijed komplikacija u trudnoći, rodiljni dopust bi ti se otvorio također 45 dana prije termina.

    U slučaju da je sve ok sa tvojom trudnoćo, rodiljni dopust otvaraš 28 dana prije termina.




    OT
    Do prije cca pola godine - godinu dana, bila sa najdublje uvjerena da trudnica može otići na rodiljni dopust po svojoj bolji najranije 45 dana prije termina (tu zanemarujem bolovanje). Na kraj, tako i piše u Zakonu o radu. No, praksa je pokazala da je naputak HZZO-a bio da se 45 dana ranije, rodiljni dopust otvara samo za one trudnice koje imaju neke komplikacije pa bi trebale biti pošteđene od rada.

    Sadašnji novi Zakon o rodiljnim i roditeljskim potporama otišao je korak dalje pa je ovu odredbu Zakona o radu produbio sa "...po mišljenju ovlaštenog liječnika" (ili tako nekako, ne citiram doslovno).

  29. #29

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    31

    Početno

    mamma san molila bi te za savjet.
    zaposlena sam od 1994 neprekidno (14 god). na bolovanju zbog komplikacija u trudnoći sam od 11/2007 a na porodiljnom od kraja 4/2008 (rodila sam u 6/2008). početkom 6/2009 bi se trebala vratiti raditi sa porodiljnog. Zanima me ukoliko zatrudnim i odmah po isteku porodiljnog otvorim bolovanje tj pređem sa orodiljnog na komplikacije, kakva će biti situacija sa mojim primanjima: plaća kod poslodavca mi iznosi oko 7000 kn. koliko bi trebala raditi po povratku s porodiljnog da ostvarim onaj maximum na komplikacijama i punu plaću na porodiljnom? znam da sam prije trebala imati 3 isplate nakon porodiljnog da ostvarim to pravo, al me zanima da li po novom zakonu ima kakvih promjena.l
    hvala.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagreb-centar
    Postovi
    86

    Početno

    mamma san, imam i ja jedno pitanje za tebe

    Ja sam 23.06.2008. prešla s porodiljnog na mirovanje radnog odnosa do 3. godine života djeteta i to je u radnoj knjižici obilježeno i kao prekid staža.
    Sad izgleda da sam ponovo trudna.
    U međuvremenu smo otvorili svoju firmu i zaposlila bih se u njoj da dobijem nekakvu porodiljnu naknadu da nam ipak pridonese kućnom buđetu ..mamma san ediitrala dio posta u skladu sa pravilima ovog pdf-a.............

    Inače sam prije porodiljnog bila u neprekinutom radnom odnosu u jednoj firmi od 15.02.2005. - dakle 23.06.2008.kad mi je završio porodiljni. Dakle ukupno skoro 39 mjeseci. Ima li to značaja?

    Hvala ti unaprijed!

  31. #31
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj gala prvotno napisa
    mamma san molila bi te za savjet.
    zaposlena sam od 1994 neprekidno (14 god). na bolovanju zbog komplikacija u trudnoći sam od 11/2007 a na porodiljnom od kraja 4/2008 (rodila sam u 6/2008). početkom 6/2009 bi se trebala vratiti raditi sa porodiljnog. Zanima me ukoliko zatrudnim i odmah po isteku porodiljnog otvorim bolovanje tj pređem sa orodiljnog na komplikacije, kakva će biti situacija sa mojim primanjima: plaća kod poslodavca mi iznosi oko 7000 kn. koliko bi trebala raditi po povratku s porodiljnog da ostvarim onaj maximum na komplikacijama i punu plaću na porodiljnom? znam da sam prije trebala imati 3 isplate nakon porodiljnog da ostvarim to pravo, al me zanima da li po novom zakonu ima kakvih promjena.l
    hvala.
    Ako bi odmah nakon sadašnjeg porodiljnog u novoj trudnoći morala otići na bolovanje (bez povratka na posao) naknada bi ti iznosila 831 kunu.
    Nastavni rodiljni, iskreno više nisam niti sama sigurna... Nekako sumnjam da ćeš imati 1663 kune. Moram provjeriti. :/

  32. #32
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj Princeza S prvotno napisa
    mamma san, imam i ja jedno pitanje za tebe

    Ja sam 23.06.2008. prešla s porodiljnog na mirovanje radnog odnosa do 3. godine života djeteta i to je u radnoj knjižici obilježeno i kao prekid staža.
    Sad izgleda da sam ponovo trudna.
    U međuvremenu smo otvorili svoju firmu i zaposlila bih se u njoj da dobijem nekakvu porodiljnu naknadu da nam ipak pridonese kućnom buđetu ..mamma san ediitrala dio posta u skladu sa pravilima ovog pdf-a.............

    Inače sam prije porodiljnog bila u neprekinutom radnom odnosu u jednoj firmi od 15.02.2005. - dakle 23.06.2008.kad mi je završio porodiljni. Dakle ukupno skoro 39 mjeseci. Ima li to značaja?

    Hvala ti unaprijed!
    Princeza S,
    editirala sam dio tvojeg posta, jer pitanja u smislu izvrtanja propisa nisu u skladu sa pravilima ovog foruma.

    No, da odgovorim na tvoj post.
    Koliko sam shvatila, ti nisi otkazala ugovor o radu, već su ti prava samo u mirovanju. Isto znači da si još uvijek pod ugovorom o radu kod poslodavca kod kojeg si bila do 23.6.2008.

    Znači, ti se ne možeš zaposliti u obiteljskoj tvrtki dokle god ne otkažeš ugovor o radu kod sadašnjeg poslodavca.

    Ako odlučiš ostati na mirovanju prava iz radnog odnosa, onda to možeš učiniti do otvaranja rodiljnog dopusta. Tada ćeš prekinut ovo mirovanje, otvoriti rodiljni dopust i ostvarit ćeš naknadu u iznosu od 1663 kune, jer nećeš imati neprekinutih 12 mjeseci staža osiguranja.

    Da se i sad ponovo vratiš na svoje radno mjesto i nakon toga u skladu sa propisima otvoriš rodiljni dopust, opet ćeš ostvariti 1663 kuna rodiljne naknade zbog toga što nemaš neprekinuti staž osiguranja od 12 mjeseci.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagreb-centar
    Postovi
    86

    Početno

    Hvala ti na odgovoru mamma san.

    Neznam dali znaš, ali radni odnos u mirovanju do 3.god. života djeteta je zapravo samo formalno radni odnos i radi se samo o tome da ti je poslodavac dužan čuvati mjesto na koje se možeš vratiti, ali ti u knjižici moraju zaključiti staž i nemaš mirovinsko osim ako ga sama ne plaćaš. Zdravstveno imam preko muža.
    Dakle, ja sam i misla prekinut ugovor s njima pa se samozaposlit jer drukčije nemam radni odnos tj.staž.. To mirovanje je samo nedovoljno dobro definirano čuvanje radnog mjesta.
    Prije si morao za bolju naknadu imati 3 ili 6 mj neprekinuti radni odnos, onda je u tom segmentu stari zakon bio bolji, zar ne?

  34. #34

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    31

    Početno

    mamma san hvala ti mnogo.
    reci mi molim te koliko bi trebala raditi po povratsku s porodiljnog tj koliko bi isplata plaće trebala dobiti prije odlaska na bolovanje da bi ostvarila pravo na punu naknadu (obzirom da mi je plaća veća od 4500 ili koliko već)?
    hvala i

  35. #35
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj Princeza S prvotno napisa
    Hvala ti na odgovoru mamma san.

    Neznam dali znaš, ali radni odnos u mirovanju do 3.god. života djeteta je zapravo samo formalno radni odnos i radi se samo o tome da ti je poslodavac dužan čuvati mjesto na koje se možeš vratiti, ali ti u knjižici moraju zaključiti staž i nemaš mirovinsko osim ako ga sama ne plaćaš. Zdravstveno imam preko muža.
    Dakle, ja sam i misla prekinut ugovor s njima pa se samozaposlit jer drukčije nemam radni odnos tj.staž.. To mirovanje je samo nedovoljno dobro definirano čuvanje radnog mjesta.
    Prije si morao za bolju naknadu imati 3 ili 6 mj neprekinuti radni odnos, onda je u tom segmentu stari zakon bio bolji, zar ne?
    Princeza S, radi se o MIROVANJU prava s osnova rada. Zato ti se i zaključuje staž u knjižici i radi se odjava sa zdravstvenog. Nitko ti u tom razdoblju nije obavezan ništa uplatiti. Zato si i prijavljena preko supruga za zdravstveno osgiuranje.
    Kad bi se negdje prijavila (u neku drugu firmu), PREKINULO bi ti se mirovanje. S druge strane, nisi otkazala ugovor o radu pa bi mogla imati i problema kod poslodavca.

    Da ne dužim stojim iza onog što sam ti napisala u prethodnom postu.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagreb-centar
    Postovi
    86

    Početno

    Ok, sad ne razumijem, ako odem na porodiljni iz ovog statusa, onda dobivam 1663 kn mjesečno prvih 6 mjeseci?
    Dakle, nemoram se vraćat na posao da bih dobila tu naknadu?

  37. #37
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Odgovorila sam ti ovdje:

    Citiraj mamma san prvotno napisa

    ..........................
    Ako odlučiš ostati na mirovanju prava iz radnog odnosa, onda to možeš učiniti do otvaranja rodiljnog dopusta. Tada ćeš prekinut ovo mirovanje, otvoriti rodiljni dopust i ostvarit ćeš naknadu u iznosu od 1663 kune, jer nećeš imati neprekinutih 12 mjeseci staža osiguranja.

    .......

  38. #38

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    dalmacija
    Postovi
    59

    Početno

    Imam pitanje.
    Trenutno sam na produljenom porodiljnom dopustu radi njege djeteta s težim smetnjama u razvoju. sin ima 6god.i komisija mi je ponovno u lipnju.no trenutno sam trudna i termin mi je u mjesecu srpnju. Znači li to da tad otvaram redovni porodiljni i kolika bi mi trebala biti naknada? Produljeni porodiljni koristim 1.5god.i imam stalni rani odnos neprekidnog staža 12god.uz prijavljenu minim.plaću oko 2200kn.
    Nadam se da sam navela sve bitne činjenice a da nisam iskomplicirala.

  39. #39

    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    62

    Početno

    čitala sam postove i interesira me slijedeće.termin šogorice je3.5.2009 godine a u radnom odnosu je od 15.11.2008 s prosjekom plaće 2700kuna.

    pretpostavljam da će na porodiljni 28 dana prije očekivanog termina ili 5.4.2009 i tako će imati nmanje od 6 mjeseci rad.staza.poslodavac je znao da je trudna kod zaposlenja
    tijekom 2006 i 2007 sam imala radnog staza s prekidima.imam li uopće pravo na porodiljnu naknadu???

  40. #40

    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagreb-centar
    Postovi
    86

    Početno

    Hvala mamma san, sad mi je sve jasno

  41. #41
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj anica68 prvotno napisa
    čitala sam postove i interesira me slijedeće.termin šogorice je3.5.2009 godine a u radnom odnosu je od 15.11.2008 s prosjekom plaće 2700kuna.

    pretpostavljam da će na porodiljni 28 dana prije očekivanog termina ili 5.4.2009 i tako će imati nmanje od 6 mjeseci rad.staza.poslodavac je znao da je trudna kod zaposlenja
    tijekom 2006 i 2007 sam imala radnog staza s prekidima.imam li uopće pravo na porodiljnu naknadu???
    Na min. od 1660 kn.

  42. #42
    zelena avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    OS..
    Postovi
    142

    Početno

    Da li netko zna odgovor :? Ako odem na rodiljni dopust 45 dana prije termina (uz naznaku svojeg liječnika da postoje određene komplikacije, te da bih s toga trebala biti pošteđena od rada) da li ostvarujem pravo na punu plaću, odnosno punu-prosjek zadnjih 6 mjeseci, ili ostvarujem pravo na iznos koji je određen i u slučaju komplikacija, a to je puna-maksimalno do iznosa 4.000 i nešto kuna :? :?

    Više mi se sviđa varijanta puna-prosjek zadnjih 6 mjeseci

  43. #43
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Zelena, odlazak na rodiljni dopust 45 dana ili 28 dana prije termina poroda nije uvjet za neki limitirani iznos naknade niti za neku promjenu u načinu obračuna. Rodiljna naknada se obračunava kao prosjek isplaćenih plaća u 6 mjeseci koji su prethodili mjesecu kad si otišla na rd. Po novom Zakonu, jedini ti je uvjet zahtjevanih nerekidnih 12 mjeseci staža osiguranja.

  44. #44
    zelena avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    OS..
    Postovi
    142

    Početno

    Draga mamma san puno puno hvala !

  45. #45
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Hej, pa ja tebi nisam zahvalila na odgovoru, tek sad vidim!



    A za onaj tvoj OT, mislim, više nije važno, ali tih 45 dana u starom zakonu je bio baš to - samo naputak HZZO-a, dakle nije bilo potrebno podastrijeti nekakve dokaze o komplikacijama?

  46. #46
    Superman avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    1,269

    Početno

    Zanima me naknada za vrijeme korištenja roditeljskog dopusta (dakle drugih 6 mjeseci). U Zakonu stoji:

    10. Naknada plaće zaposlenog roditelja ili samozaposlenog roditelja
    Članak 24.
    (2) Zaposleni roditelj ili samozaposleni roditelj za vrijeme korištenja prava na roditeljski dopust iz članka 13. ovoga Zakona, prava na rad s polovicom punoga radnog vremena iz članka 15. stavka 3. ovoga Zakona, ima pravo na naknadu plaće, koja za puno radno vrijeme iznosi 100 % od osnovice za naknadu plaće utvrđene u skladu sa stavkom 1. ovoga članka i koja ne može za puno radno vrijeme iznositi više od 80% proračunske osnovice mjesečno, u trajanju od 6 mjeseci, počevši od prvoga dana korištenja prava.


    Što znači ovih 80% proračunske osnovice? Može li tko pojasniti? mamma san? Hvala unaprijed!

  47. #47
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Superman, nisam mamma san, ali mogu i ja odgovoriti. To ti znači - 4.250 kn, ni lipe više (a može i manje, ovisno o tvojim primanjima), to je tih 80%.

  48. #48
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,598

    Početno

    Zdravoseljacki, ako je placa npr. 6000 kn i vise, naknada je prvih 6 mjeseci u visini place, a drugih 6 mjeseci 4250?

  49. #49
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj Superman prvotno napisa
    Zanima me naknada za vrijeme korištenja roditeljskog dopusta (dakle drugih 6 mjeseci). U Zakonu stoji:

    10. Naknada plaće zaposlenog roditelja ili samozaposlenog roditelja
    Članak 24.
    (2) Zaposleni roditelj ili samozaposleni roditelj za vrijeme korištenja prava na roditeljski dopust iz članka 13. ovoga Zakona, prava na rad s polovicom punoga radnog vremena iz članka 15. stavka 3. ovoga Zakona, ima pravo na naknadu plaće, koja za puno radno vrijeme iznosi 100 % od osnovice za naknadu plaće utvrđene u skladu sa stavkom 1. ovoga članka i koja ne može za puno radno vrijeme iznositi više od 80% proračunske osnovice mjesečno, u trajanju od 6 mjeseci, počevši od prvoga dana korištenja prava.


    Što znači ovih 80% proračunske osnovice? Može li tko pojasniti? mamma san? Hvala unaprijed!
    Proračunska osnovica koja se primjenjivala u 2008. godini određena je Zakonom o izvršenju Državnog proračuna za 2007. g. (Nar. Nov., br. 137/06.) i iznosi 3326,00 kn.

    Znači 80% od 3326 iznosi 2660.80 kn (max naknada za roditeljski dopust je veća za 160,8 kuna više nego po starom zakonu).

  50. #50
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj Jelka prvotno napisa
    Superman, nisam mamma san, ali mogu i ja odgovoriti. To ti znači - 4.250 kn, ni lipe više (a može i manje, ovisno o tvojim primanjima), to je tih 80%.
    krivo, vidi gore moj odgovor.

Stranica 1 od 6 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •