Stranica 3 od 6 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 299

Tema: Pravo na izbor načina poroda

  1. #101

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    Citiraj Sanja prvotno napisa

    Pitali su me što želim: prirodan porod, epiduralnu, carski ili čak indukciju.

    Recimo, ako im dođe žena i kaže da želi da joj se dijete rodi točno određenog datuma (recimo, zbog numeroloških razloga ), oni ju ne smiju odbiti, jedino se dogovore hoće li joj napraviti indukciju ili carski. Točno tim riječima mi je objasnio moj doktor.

    Znači, po zakonu možeš tražiti što god želiš, sve dok tvoje i bebino zdravlje nije ugroženo.
    citiram Sanjin post i ovo što je njoj ponuđeno smatram potpunim pravom na izbor

    nikako ne vidim da je Sanja,ako je odabrala npr indukciju,mogla ići toliko daleko da se miješa u vrste i doze lijekova koje će dobiti...mislim da o tome odlučuju liječnici.pa mi pitanje o antibioticima gubi na smislu...ako ga odlučuješ popiti,liječnik,a ne pacijent,će odlučiti KOJI

    uopće nije bitno moje mišljenje o tome je li bolji prirodan porod ili npr porod sekcijom...o izboru pričam cijelo vrijeme,a izbor nije izbor ako mi se imputira što je bolje za mene...to ću valjda najbolje znati ja

  2. #102

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,078

    Početno

    bez da se itko vrijeđa, ali kod raspravljanja o medicinskim pitanjima (antibiotici, cijepljenja, medicinski postupci), pogotvo kod onih koji jako sigurno iznose svoje stavove, da li te osobe imaju veze s medicinom?

    a ako nemaju, ne misle li da je opasno iznositi tvrdnje o koristi/štetnosti nečega za što nužno i nemaju najširu sliku?

  3. #103
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj ronin prvotno napisa
    uopće nije bitno moje mišljenje o tome je li bolji prirodan porod ili npr porod sekcijom...o izboru pričam cijelo vrijeme,a izbor nije izbor ako mi se imputira što je bolje za mene...to ću valjda najbolje znati ja
    Vjerujem u ovo. Zato, nakon što su mi iskustva mikke i ostalih koje su rodile doma, podržavam i porod doma za onoga tko to želi, ako nema unaprijed nekih komplikaicja koje bi to sprječavale. Ali, vjerujem i da sam ja u stanju ocijenit (na temelju razgovora s dr-om ili više njih) što je najbolje za mene i što je moja prava odluka. Vjerujem da je to svaka žena više-manje u stanju, za svaku pojedinu temu - porod, prenatalnu, ishranu bebe i sl.

  4. #104
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa
    Citiraj ronin prvotno napisa
    uopće nije bitno moje mišljenje o tome je li bolji prirodan porod ili npr porod sekcijom...o izboru pričam cijelo vrijeme,a izbor nije izbor ako mi se imputira što je bolje za mene...to ću valjda najbolje znati ja
    Vjerujem u ovo. Zato, nakon što su mi iskustva mikke i ostalih koje su rodile doma, podržavam i porod doma za onoga tko to želi, ako nema unaprijed nekih komplikaicja koje bi to sprječavale. Ali, vjerujem i da sam ja u stanju ocijenit (na temelju razgovora s dr-om ili više njih) što je najbolje za mene i što je moja prava odluka. Vjerujem da je to svaka žena više-manje u stanju, za svaku pojedinu temu - porod, prenatalnu, ishranu bebe i sl.
    hmm...
    npr. ležiš u rađaoni, ginekologkaže da misli da neće ići, savjetuje carski, ali ti ipak ne bi...zamislila si roditi ovako

    ne biste poslušale savjet liječnika, odbile potpisati suglasnost za operaciju...?

  5. #105
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Felix, mislim da sam dobro shvatila tvoje pitanje o antibioticima jer sam u nastavku i napisala da - razlike nema /antibiotik, drip, WE/ - ne mislim da službena medicina daje nekakvo pravo na izbor. jer da je tako, onda bi ti doktor rekao - evo, možete piti antibiotike, ali možete se obratiti i homeopatu. rizici prvog su vam ovi, rizici drugog su vam ovi...pa vi odlučite sami.

    ja bih samo voljela da se vidi da niti roda takvo pravo na izbor NE daje. tolerancija nečijeg izbora - to DA.
    ali - pravo na izbor - NE.

    jer da je tako, svjedoče i tekstovi na portalu koji pričaju jednu stranu priče.

    i ponavljam, ne vidim ništa loše u tome.

    ne kužim gdje griješim u komentiranju pa nisam jasna :?

  6. #106
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Mislim da je lako zastupati pravo na izbor kada su sve ovce na broju i vuk sit.

    Pitam se koja bi ostala rađati vođena intuicijom da njeno tijelo to može, ako joj liječnik kaže da mora na hitni carski, odnosno, ovo što Anči govori.

  7. #107
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj sofke prvotno napisa
    bez da se itko vrijeđa, ali kod raspravljanja o medicinskim pitanjima (antibiotici, cijepljenja, medicinski postupci), pogotvo kod onih koji jako sigurno iznose svoje stavove, da li te osobe imaju veze s medicinom?

    a ako nemaju, ne misle li da je opasno iznositi tvrdnje o koristi/štetnosti nečega za što nužno i nemaju najširu sliku?
    Slažem se. To je jedan od razloga zašto svatko treba odlučiti za sebe.

  8. #108

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    Anci...u teoriji bi se moglo razglabati o tome bi/ne bi

    al znaš kak to izgleda u praksi?evo kako je bilo na mom porodu prije dva tjedna,bez ikakve indukcije,sve s mojim trudovima(da sam rađala doma,ne bih sada sjedila i tipkala)

    sve divno i krasno,prirodan porod,8 cm otvorena,kadli se maternica raspala ko kruška i dijete mi je ispalo u trbušnu šupljinu.nisu me pitali želim li carski,vozili su me na krevetu do sale brzinom svjetlosti,sestra mi je u sali tutnula papir da potpišem (jedva sam uspjela,toliko su joj se tresle ruke)...nije mi padalo na pamet da odbijem.Nisu se obukli u zelena odijela i nisu se oprali.Rez mi ide nakoso prema gore koliko je brzo rezano.Na maleckoj su proveli reanimaciju i dobili je natrag...a meni su vratili vjeru u naše liječnike.

    zašto to pišem...hoću još jednom naglasiti da vjerujem u pravo na izbor ,kao što reče Sanja,dok ne ugrožavaš svoje zdravlje i zdravlje svoga djeteta...u optimalnim uvjetima,znači.Ako nešto pođe po zlu....liječnici odlučuju (i snose odgovornost.)

  9. #109
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj Anci prvotno napisa
    Citiraj ina33 prvotno napisa
    Citiraj ronin prvotno napisa
    uopće nije bitno moje mišljenje o tome je li bolji prirodan porod ili npr porod sekcijom...o izboru pričam cijelo vrijeme,a izbor nije izbor ako mi se imputira što je bolje za mene...to ću valjda najbolje znati ja
    Vjerujem u ovo. Zato, nakon što su mi iskustva mikke i ostalih koje su rodile doma, podržavam i porod doma za onoga tko to želi, ako nema unaprijed nekih komplikaicja koje bi to sprječavale. Ali, vjerujem i da sam ja u stanju ocijenit (na temelju razgovora s dr-om ili više njih) što je najbolje za mene i što je moja prava odluka. Vjerujem da je to svaka žena više-manje u stanju, za svaku pojedinu temu - porod, prenatalnu, ishranu bebe i sl.
    hmm...
    npr. ležiš u rađaoni, ginekologkaže da misli da neće ići, savjetuje carski, ali ti ipak ne bi...zamislila si roditi ovako

    ne biste poslušale savjet liječnika, odbile potpisati suglasnost za operaciju...?
    Ne, ja bi slušala giniće, of kors, to bih shvatila kao višu silu. Mislila sam da svak zna čemu stremit. Npr., ja sam htjela dojit, spremala se, išla na Rodinu edukaciju, prije poroda čitala isprinte, ali u ključnom trenutku je zaštekalo. Pa sam se okrenula prehrani ad-om. Misila sam da neću na amnio, ali je double bio loš, pa sam ipak otišla. Ne mislim to - against all ods i glavom kroz zid. Niti mislim da su dr-ovi zlonamjerni ako savjetuju ovo ili ono, poslušat ću ih, uglavnom, nakon što popričamo.

  10. #110
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    ALi opet, ja se pitam i koja bi išla na carski rez ako može roditi prirodnim putem :?

    Međutim, to nije tema.

  11. #111
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa
    ALi opet, ja se pitam i koja bi išla na carski rez ako može roditi prirodnim putem :?

    Ja.

  12. #112

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa

    Pitam se koja bi ostala rađati vođena intuicijom da njeno tijelo to može, ako joj liječnik kaže da mora na hitni carski, odnosno, ovo što Anči govori.
    Nikoja.

  13. #113
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,598

    Početno

    Ronin, :shock:

  14. #114
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Ronin

    Deaedi, imala si težak porod?

  15. #115
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj ronin prvotno napisa
    zašto to pišem...hoću još jednom naglasiti da vjerujem u pravo na izbor ,kao što reče Sanja,dok ne ugrožavaš svoje zdravlje i zdravlje svoga djeteta...u optimalnim uvjetima,znači.Ako nešto pođe po zlu....liječnici odlučuju (i snose odgovornost.)
    x

  16. #116
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa
    ALi opet, ja se pitam i koja bi išla na carski rez ako može roditi prirodnim putem :?

    Međutim, to nije tema.
    Ima ih - one koje se boje. Ne vjerujem da su im taj strah imputirali liječnici. Možda bi se neka od njih mogla osnažit, a dio njih ne bi. Treba vidjet od žene do žene. Neke ne bi išle na carski jer se njega boje grozno jer se boje operacija, pa pristaju jedino ako vide da im je život ugrožen. Ima nas različitih, ne volim uravnilovke, niti guilt trips ako ne osjećaš žensku snagu, niti ako nemaš povjerenja u liječnički sustav.

  17. #117
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj ronin prvotno napisa
    Anci...u teoriji bi se moglo razglabati o tome bi/ne bi

    al znaš kak to izgleda u praksi?evo kako je bilo na mom porodu prije dva tjedna,bez ikakve indukcije,sve s mojim trudovima(da sam rađala doma,ne bih sada sjedila i tipkala)

    sve divno i krasno,prirodan porod,8 cm otvorena,kadli se maternica raspala ko kruška i dijete mi je ispalo u trbušnu šupljinu.
    :/ žao mi je što ti se to dogodilo, ronin, al drago mi je da i dalje tipkaš s nama (čokolada ti je zagarantirana!)

    ovo sam morala boldati, bezbeli da jesam

  18. #118
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa
    ALi opet, ja se pitam i koja bi išla na carski rez ako može roditi prirodnim putem :?

    Međutim, to nije tema.
    too posh to push

    ronin

  19. #119
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj ronin prvotno napisa
    .Ako nešto pođe po zlu....liječnici odlučuju (i snose odgovornost.)
    Pa to se podrazumijeva, ne? Mislim vjera u vlastito tijelo je jedno, a drugo je sto se u odredjenom broju slucajeva stvar zakomplicira i tada je nuzna pomoc doktora.

    Isto kao i sto "sve" zene mogu dojiti, ali odredjenom broju se dojenje zakomplicira pa trebaju pomoc da bi uspjele. Isto tako i sve zene mogu roditi, al se odredjenom broju porod zakomplicira pa ulete doktori i pomognu im da donesu zivo dijete na svijet i da one same ostanu zive.

    To i je svrha postojanja doktora. Da pomognu kad stvari odstupaju od normale.

  20. #120

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Sve čekam hoće li netko spomenuti, ali nikako da se to dogodi: A što je s pravom djeteta na to da se rodi zdravo??? Budući da je bilo toliko polemike o pravu fetusa zar dijete na termin svog poroda nema ista prava?

    Ok, porod kod kuće za neke žene je dobar izbor zbog njih samih, ali što ako nešto krene krivo? Tko bi onda bio kriv ako, kao u slučaju Ronin (btw, Ronin, imaš veliki ) odlučuju sekunde, a znamo da se u sekundama iz kuće ne može u operacijsku salu?? Majka? Osoba koja asistira? Sudbina? I zar u tom trenutku elektivni carski rez ne izgleda aposlutno minorno u usporedbi sa životnom opasnošću u koju je dijete dovela vlastita majka?

  21. #121
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    dosla napisati nesto a sada vise ne znam sta.

    ja, crna ovca koja je rodila doma

    ne mislim da je jednoumlje na forumu, na svakoj se vrucoj temi javlja nekoliko "protivnika" cije postove uvijek sa zanimanjem citam.

    sto se elektivnog carskog tice, mislim da ga udruga niti ne moze (sad ne znam je li) propagirati ili podrzavati, jer to nije najsigurniji izbor za majku i dijete, a udruga se bori upravo za prava majki i djece. tako se meni cini, mozda lupam.

    ali ovo je topik koji mi siri horizonte, i nakon ovakvih postajem tolerantnija.

    pravo na izbor je za*ebana stvar. neka ce zena izabrati da joj lice napravi sto slicnije macjem (nip/tuck), i tko smo sada mi da joj kazemo da to nije bas "normalno"..

  22. #122
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    Citiraj mim prvotno napisa
    Sve čekam hoće li netko spomenuti, ali nikako da se to dogodi: A što je s pravom djeteta na to da se rodi zdravo???
    ja mislila da ovo bas pises u kontekstu biranja elektivnog carskog pa me nemalo iznenadio ostatak posta..

  23. #123
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj mim prvotno napisa
    Sve čekam hoće li netko spomenuti, ali nikako da se to dogodi: A što je s pravom djeteta na to da se rodi zdravo??? Budući da je bilo toliko polemike o pravu fetusa zar dijete na termin svog poroda nema ista prava?

    Ok, porod kod kuće za neke žene je dobar izbor zbog njih samih, ali što ako nešto krene krivo? Tko bi onda bio kriv ako, kao u slučaju Ronin (btw, Ronin, imaš veliki ) odlučuju sekunde, a znamo da se u sekundama iz kuće ne može u operacijsku salu?? Majka? Osoba koja asistira? Sudbina? I zar u tom trenutku elektivni carski rez ne izgleda aposlutno minorno u usporedbi sa životnom opasnošću u koju je dijete dovela vlastita majka?
    Ronin, !

    Ovo gore je i mene morilo. Ali sam na kraju zaključila da je svak onaj tko radi informiranu odluku da će napravit to i to spreman i na najcrnji scenarij i o njemu je promislio, koliko god se to može. Prije moje dijagnostičke laparaskopije dr. mi je rekao da se s operacijama ne zna nikad tko će se probudit. I to je rekao ozbiljno. I to sam uzela u obzir i odlučila živjet s tim rizikom. Za amnio - bila sam, vjerujem, spremna i na to da može završit fatalno i nadala se da ću to emotivno preživjet. Vjerujem da te stvari razmotre i žene koje se odlučuju na porod doma - da nema pomoći ako se dogodi hitni belaj, a tko je kriv - tko je kriv kad se umre neočekivanom smrću tijekom operacije...

  24. #124
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Mimin post mi je vrlo OK vis-a-vis toga da, ako se daje pravo na prirodni porod doma, onda treba omogućit i izbor elektivnog, a ne čerečit jesu li to "stvarne" ili "nestvarne" indikacije i sl. To su, po meni, dvije strane istog novčića, a ljudi koji idu i u jedno i u drugo su, nadam se, informirani i spremni preuzet određene rizike, bez guilt triopova.

  25. #125

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa
    Citiraj mim prvotno napisa
    Sve čekam hoće li netko spomenuti, ali nikako da se to dogodi: A što je s pravom djeteta na to da se rodi zdravo???
    ja mislila da ovo bas pises u kontekstu biranja elektivnog carskog pa me nemalo iznenadio ostatak posta..
    sto se elektivnog carskog tice, mislim da ga udruga niti ne moze (sad ne znam je li) propagirati ili podrzavati, jer to nije najsigurniji izbor za majku i dijete, a udruga se bori upravo za prava majki i djece.
    Nespretno citiranje, ali mislim da ćeš shvatiti bit.
    Udruga ne može podržavati ni jedan način poroda koji nije najsigurniji za dijete. Moraš priznati da ni porod kod kuće nije za dijete siguran. Ne bih te željela stavljati u poziciju da razmišljaš o tome "Što da je nešto krenulo krivo?", ali takav scenarij je moguć pri svakom porodu-ma kako trudnoća bila divna i uredna. Blizina operacijske sale je ipak za dijete najsigurnija. U slučaju Ronin to se zaista pokazalo istinitim. Nedavno sam imala sličan takav slučaj moje poznanice. Oba puta su očito djeca i majke spašene samo i isključivo zahvaljujući tim sekundama.

  26. #126
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa
    ako se daje pravo na prirodni porod doma, onda treba omogućit i izbor elektivnog
    I meni se to čini ok.

    Zaboravila sam napisati, u Austriji sam imala i nekoliko drugih izbora (legalnih): porod kod kuće, ambulantni porod i porod u kući za porode. Porod u rodilištu samo je jedna od nekoliko mogućnosti.

    No, nakon što sam se odlučila za "klasično" rodilište (nemojte dobiti krivu predodžbu, ono je svjetlosnim godinama daleko od našeg klasičnog rodilišta), izbori su se suzili na ono što sam nabrojala (prirodni, epiduralnu, indukciju ili carski).

  27. #127
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa
    Citiraj mim prvotno napisa
    Sve čekam hoće li netko spomenuti, ali nikako da se to dogodi: A što je s pravom djeteta na to da se rodi zdravo???
    ja mislila da ovo bas pises u kontekstu biranja elektivnog carskog pa me nemalo iznenadio ostatak posta..
    Nisi jedina.. i mene je strecnuo

  28. #128
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj mim prvotno napisa
    Udruga ne može podržavati ni jedan način poroda koji nije najsigurniji za dijete.
    Elektivni carski definitivno nije najsigurniji za dijete... Zasto bi kucni bio nesigurniji od elektivnog carskog? Ne trazim odgovor.. samo govorim. Jer mi nije bas jasno, imam dojam da je tvoje misljenje da je carski najsigurniji i najbolji za dijete.

    No najbolje da mi nista ne podrzavamo, jer veliki je rizik uopce sama trudnoca i porod, cemu riskirati

  29. #129
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    To što je najsigurnije za dijete je isto medalja sa sto strana. Neki tvrde da je carski, neki da je već uzimanje pupkovine koma za dijete, tako da i to nije crno-bijela gola informacija, već podložno tumačenjima i emotivno obojeno. Vidi se već i iz toga što su razni razno asocirali na post gore. Neki će reć' da je to porod doma, neki da je carski, neki da je vaginalni u bolnici. Tako da je i to isto jedna onako... neodređena stvar koju svaka strana u svoje svrhe koristi, uvjetno rečeno, ovisno o izvorima na internetu, a teško je laiku koji put procijenit koji je narjelevantniji. A idealno je za emotivno "cinculiranje".

  30. #130
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    mim

    prema istrazivanjima provedenima u njemackoj, asistirani porod kod kuce (za koji se udruga zalaze) je jednako siguran, ako ne i sigurniji, od poroda u bolnici.

    u slucaju ronin.. (ronin, ), ne znam ako sam dobro zapamtila, a i ispricavam se ako je neumjesno--nije li ona vec radala na carski, cime je mogucnost komplikacija povecana (radi rupture maternice na mjestu reza)?

  31. #131
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Mislim da je caka u tome da, pri trudnoći koja nije rizična, na kraju ostaje stvar izbora i da nije jednoznačno što je najsigurnije za dijete jer nema načina da se unaprijed zna - kod carskog ostaje rizik operacije, kod poroda doma nepredvidljive stvari kao situacija od ronin.

  32. #132

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa

    Nisi jedina.. i mene je strecnuo
    Mene npr.više "štreca" slika majke kako krvari u svom domu, otkucaji srca djeteta prestaju, a ni od kuda nema pomoći nego slika majke koja svjesno bira elektivni carski rez. A ti slobodno reci da griješim.

    Zasto bi kucni bio nesigurniji od elektivnog carskog? Ne trazim odgovor.. samo govorim. Jer mi nije bas jasno, imam dojam da je tvoje misljenje da je carski najsigurniji i najbolji za dijete.
    Krivi dojam. Samo smatram da je elektivni carski rez SIGURNIJI za dijete jer se odvija u kontroliranim uvjetima, uz stručne osobe koje mogu reagirati ODMAH ako nešto krene krivo. Probaj nazvati Hitnu pomoć, uključi štopericu i mjeri koliko im vremena treba da stignu. Onda dodaj i vrijeme potrebno da se stigne u bolnicu. Meni je drago što Ronin nije rađala kod kuće. A tebi??

    No najbolje da mi nista ne podrzavamo, jer veliki je rizik uopce sama trudnoca i porod, cemu riskirati Grin
    Ironijom se obično ljudi brane kad im nestane argumenata

  33. #133
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Pa rekla bih da je carski svakako najsigurniji i za majku i za dijete u situaciji u kojoj se svakako mora napraviti, recimo ono sto se desilo Ronin - nemamo tu o cemu pricati.

    I ako mama ima neke strasne psihicke traume (koje ne moze rijesiti terapijom), i u tom slucaju moze biti sigurnije da rodi na carski jer ce te traume moguce utjecati na tijek poroda.

    No carski rez nosi rizike sa sobom - i po zdravlje djeteta i majke. Stoga mislim da nije najsretnije rjesenje ako nema indikacija.

  34. #134
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Evo, većina naših MPO-ovaca (još uvijek) smatra da je IVF trudnoća dobrim dijelom pola puta do carskog jer je to kao najsigurnije za dijete. Niti oni o tome ne "pjevaju" unisono i tu se razvijaju isto diskusije. Tako da mislim da nema jednoznačnog odgovora na tu temu - da, ovo je najsigurnije za dijete.

  35. #135

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa
    u slucaju ronin.. (ronin, ), ne znam ako sam dobro zapamtila, a i ispricavam se ako je neumjesno--nije li ona vec radala na carski, cime je mogucnost komplikacija povecana (radi rupture maternice na mjestu reza)?
    dobro si zapamtila,prvo dijete rodila sam carski 2002
    drugo 2004 VBAC

    treće sada,pukao je stari ožiljak(na otpusnici piše ruptura uteri completa) svakoj logici usprkos,zbog uspješnog vaginalnog između

    nikad ne znaš... :/

  36. #136
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    No carski rez nosi rizike sa sobom - i po zdravlje djeteta i majke. Stoga mislim da nije najsretnije rjesenje ako nema indikacija.
    Sve nosi rizike sa sobom, što, evo, vidljivo demonstrira i slučaj od ronin. Ništa nije risk-free. Ali, neke stvari su relativno risk-free i onda bi tu bio prostor za izbor.

  37. #137
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj mim prvotno napisa
    Citiraj anchie76 prvotno napisa

    Nisi jedina.. i mene je strecnuo
    Mene npr.više "štreca" slika majke kako krvari u svom domu, otkucaji srca djeteta prestaju, a ni od kuda nema pomoći nego slika majke koja svjesno bira elektivni carski rez. A ti slobodno reci da griješim.

    Zasto bi kucni bio nesigurniji od elektivnog carskog? Ne trazim odgovor.. samo govorim. Jer mi nije bas jasno, imam dojam da je tvoje misljenje da je carski najsigurniji i najbolji za dijete.
    Krivi dojam. Samo smatram da je elektivni carski rez SIGURNIJI za dijete jer se odvija u kontroliranim uvjetima, uz stručne osobe koje mogu reagirati ODMAH ako nešto krene krivo. Probaj nazvati Hitnu pomoć, uključi štopericu i mjeri koliko im vremena treba da stignu. Onda dodaj i vrijeme potrebno da se stigne u bolnicu. Meni je drago što Ronin nije rađala kod kuće. A tebi??

    No najbolje da mi nista ne podrzavamo, jer veliki je rizik uopce sama trudnoca i porod, cemu riskirati Grin
    Ironijom se obično ljudi brane kad im nestane argumenata
    Boze dragi sto si ti toliko nabrijana? Tko je tebi stao na zulj? :? Mislim kakva su to pitanja :?

    Meni je drago što Ronin nije rađala kod kuće. A tebi??
    Je li potrebno odgovoriti na ovo? Ima li osobe koja bi rekla suprotno? Sorry al djetinjasto komuniciras.

    Zato sto se to desilo Ronin znaci da bi sve zene od sada pa na dalje trebale traziti elektivni carski jer bi im se isto to moglo desiti u trudovima (i recimo da doktor to ne prepozna jer je sama ostavljena u boxu xy)?

    Necemo pretjerivati. Takve stvari se desavaju i zato je dobro da postoje doktori.

    No isto tako necemo prestati zivjeti zbog straha da bi nam se moglo nesto desiti dok hodamo ulicom (a uvijek moze). Isto kao sto se necemo prestati voziti autom jer bi mogli imati saobracajnu. Isto kao sto zene nece prestati radjati vaginalno jer bi se moglo nesto zakomplicirati. Sam zivot je rizik.

  38. #138
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa
    Ništa nije risk-free. Ali, neke stvari su relativno risk-free i onda bi tu bio prostor za izbor.
    Koje su to stvari koje su relativno risk-free? Ne zafrkavam nego zaista pitam zato jer ne kuzim na sto aludiras.

  39. #139
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Citiraj ina33 prvotno napisa
    Ništa nije risk-free. Ali, neke stvari su relativno risk-free i onda bi tu bio prostor za izbor.
    Koje su to stvari koje su relativno risk-free? Ne zafrkavam nego zaista pitam zato jer ne kuzim na sto aludiras.
    Otprilike ovako kako su Austrijanci rekli Sanji. Evo, na primjer, mislim da elektivni carski nije ništa više rizičan od prirodnog poroda doma.

  40. #140
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Evo, mene bi zanimalo zašto ti misliš da liječnici koji se bave neplodnošću često preporučaju IVF trudnoću završit carskim? Da dignu ili smanje rizik?

  41. #141
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    mim, babica koja asistira kucnom porodu je strucno osoblje.

    slazem se sa opaskom na koliko treba hitnoj da dode.

    ja sam se, osobno, u svom porodu vodila slijedecim stvarima: genetsko naslijede--u obitelji nemam slucajeva carskog niti mrtve djece, baka rodila osmero po sumama i gorama, mama nas dvije 5-kilasice bez problema; obje trudnoce uredne, b.o., prvo dijete rodeno vaginalno (inducirano), blizina bolnice 5 minuta ili manje autom, pouzdala sam se u to da, ako do problema dode, da cu znati na vrijeme (babica ili intuicija).

    mozda ima jos ali sam zaboravila

    da sam imala i najmanju indikaciju da ce nesto poci krivo, ne bi ostala doma.

  42. #142

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa

    Zato sto se to desilo Ronin znaci da bi sve zene od sada pa na dalje trebale traziti elektivni carski jer bi im se isto to moglo desiti u trudovima (i recimo da doktor to ne prepozna jer je sama ostavljena u boxu xy)?

    Necemo pretjerivati. Takve stvari se desavaju i zato je dobro da postoje doktori.

    No isto tako necemo prestati zivjeti zbog straha da bi nam se moglo nesto desiti dok hodamo ulicom (a uvijek moze). Isto kao sto se necemo prestati voziti autom jer bi mogli imati saobracajnu. Isto kao sto zene nece prestati radjati vaginalno jer bi se moglo nesto zakomplicirati. Sam zivot je rizik.
    Ti kao da ne čitaš ono što pišem. Nisam u svakom slučaju za elektivni carski, ali smatram da žena mora imati mogućnosti izabrati ga čak i ako nema "strašne psihičke traume". I, da, smatram ga sigurnijim za dijete i majku od poroda u kući. A osobno idealnim smatram vlastiti porod za koji se nije zalagala Udruga nego ja sama.

    Kad hodamo ulicom pazimo kojom stranom hodamo. Kad vozimo svedemo rizik na najmanju moguću mjeru pazeći na 100 stvari. Pa zašto onda ne bi bili blizu operacijske dvorane ako nam zatreba?

    Mikka, jako mi je drago što je sve s vama završilo tako dobro. Ja to ne bih imala...hm...hrabrosti ili ludosti (oprosti na izrazu) :/ ...napraviti znajući što sve može krenuti onako kako nisam zamislila. 5 minuta autom+prijem+priprema za carski...meni je to previše vremena. Osjećala sam se sigurnom u boxu znajući da je doktor negdje blizu, a primalja mi je doslovno samo primila dijete na izlasku iz porođajnog kanala. To sam mogla i sama, ali ne bih tako što nikada napravila.

  43. #143
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj mim prvotno napisa
    A osobno idealnim smatram vlastiti porod za koji se nije zalagala Udruga nego ja sama.
    žao mi je što imaš potrebu ovo naglašavati.
    pa zar se to ne podrazumijeva...

  44. #144

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    Citiraj mim prvotno napisa
    A osobno idealnim smatram vlastiti porod za koji se nije zalagala Udruga nego ja sama.
    žao mi je što imaš potrebu ovo naglašavati.
    pa zar se to ne podrazumijeva...
    Očito ne jer se stalno kroz postove provlači "Udruga se zalaže za...", a onda se opet piše: "Udruga ne stoji iza teksta o carskom".
    Sorry, meni je malo puna kapa toga da se ne zna tko iza čega stoji, što tko podržava i zašto se ne daje mogućnost izbora SVIM ženama. Roditelj u akciji je i žena koja je odlučila roditi elektivnim carskim. Nažalost, ispada da embrio od 3 dana ima veća prava od te žene, a one koje su rodile carskim zbog m.i. lijepo ćemo povrijediti"mesarskim" tekstićem. Mislim da "carice" više bole sporne (zaključane) teme i neki napisani postovi nego što ih je bolio rez.

  45. #145
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj mim prvotno napisa
    Roditelj u akciji je i žena koja je odlučila roditi elektivnim carskim.
    A propos boli, evo, mene rez nije bolio, niti me boli članak, ali ne mogu reći da ga ne smatram propagandom i ne mogu reći da mi nije logično to da, ako je atmosfera na forumu pro prirodni porod doma, da je anti-elektivni carski. Jednako kao što je mikka na temelju svoje osobne povijesti i obiteljske plus blizina bolnice za sebe odlučila da joj je sigurno doma, tako sam i ja odlučila da mi je zbog kuka, zbog IVF-a, sigurnije u bolnici i na carski. Kao što mikki nitko nije imao problema u prirodnome, ja nisam znala nikoga od mojih IVF-ovki koje su imale problema u carskome. Stručnjaka će se naći koji će poduprijeti i mene i mikku u našim stremljenjima. Situacija kod mene nije bila jednoznačna u smislu da ćemo umrijeti ili ja ili dijete ili oboje ako idemo na carski, ali sam imala realnu opasnost ortopedskih petljavina.

  46. #146

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb,Trešnjevka
    Postovi
    1,581

    Početno

    ronnin sva sam se naježila

  47. #147

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    Ma iskreno,ustručavala sam se i iznositi detalje ovog poroda da ne strašim žene po forumu,ali činjenica jest da se takve stvari nažalost dešavaju.

    Nakon uspješnog VBAC-a vjera u moje tijelo porasla je do neba.Cijelu sam se trudnoću osjećala blagoslovljeno jer sam je dugo čekala,osjećala se savršeno,išla sto na sat do samog kraja.Kad su me u tri ujutro uhvatili prvi trudovi,proživljavala sam ih i uživala u njima,između čitajući mikkinu,aquinu,saraddadevinu te kanginu treću priču s poroda...davale su mi snagu.

    Neke bih detalje najradije zaboravila,no slike mi se uporno vraćaju..uspaničena lica doktora i babica nikad neću zaboraviti,muža koji je doslovce ludio,odgurnut kad je strka počela,dok je promatrao strku i trčanje s donjeg kata ,te prvu rečenicu koje se sjećam kad sam se probudila:Živa vam je beba.Nismo znali koga da prije spašavamo,jako ste nas prestrašili.

    Sad sam malo odužila,prije nego što pospremim sve to u neku ladicu sjećanja koju baš neću često otvarati ,no iz jednog razloga,koji možda i neće biti dobrodošao jer i nije u skladu s onim što Roda zagovara,no moje je iskustvo nažalost takvo,pišem.Odnosno pitam.

    Što bi bilo da me babica poslušala i maknula konstantan nadzor ctg-a?
    Mislim,znam što bi bilo,jer su na ctgu jedino i vidjeli što se dešava,otkucaji bebe su pali na 70...mene jest zabolilo no bolio me trud,nisam bila sigurna od te boli što me točno boli.
    Igramo li se vatrom kad zaziremo od ctg-a radi svoje ugode?

    I još jedna stvar...nakon ovog što mi se desilo ja bi sve žene koje su rodile carski opet slala na carski,jer je rizik prestrašan.
    VBAC jest opasan,a ja to na ovom forumu nisam nigdje mogla pročitati.
    Pisalo se jedino o opasnosti požurivanja dripom,no to kod mene nije bio slučaj.

    Ispričavam se na offtopicu no kad se potegnula tema reakcije na hitni carski riječi su mi same izašle...a nikad se ne zna,možda i moje iskustvo nekome pomogne.Nekako ne misliš kad ideš na porod u 21 stoljeću da ti smrt visi nad glavom,no nikad se ne zna. :/

  48. #148
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,981

    Početno

    Ronin

  49. #149
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    ronin...

  50. #150
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    ronin tebi i tvojoj curici
    i ekipi koja je sve majstorski odradila

Stranica 3 od 6 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •