Stranica 2 od 5 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 248

Tema: Pravo na izbor nacina poroda 2. dio

  1. #51
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    moj ajvar je puno blazi od ovog topika

  2. #52
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj rena7 prvotno napisa
    I? Tko će popustit ?
    Niko neće "popustit", nit' je u tome bit. Meni je drago da sam neke stvari vezano za djelovanje Rode shvatila jer mi nisu bile nimalo jasne, a još mi je draže što mi se iskristalizirao moj stav, a onda mi je još drago da se o nekim stvarima razgovara - pa će "obje strane" ili neki (novi) čitači opet dobit neki dodatni uvidi, razgovor nikad nije loš.

  3. #53
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    ok, ovo već ode u totalnu digresiju...

    lijepo se malo i našaliti, no pitanje izbora načina poroda definitivno je jedno od izuzetno važnih pitanja. tim više što se događa da liječnik koji nije napravio hitni cr (čak po nalogu šefa!) - izjavi da se ne osjeća krivim za smrt bebe.

    ina33 jako lijepo piše o svemu, i ne bi bilo dobro da se to izgubi između mesa i ajvara...

  4. #54
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    ina33 jako lijepo piše o svemu, i ne bi bilo dobro da se to izgubi između mesa i ajvara...
    Slažem se.

    Ja se stvarno ne opterećujem sintagmama i njihovim značenjem :/
    Moj drugi porod jest bio elektivan. Mogla sam drugačije, ali nisam.
    Ja tu ne vidim ništa što bi manje vrijedilo.

  5. #55
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj sorciere prvotno napisa
    ina33 jako lijepo piše o svemu, i ne bi bilo dobro da se to izgubi između mesa i ajvara...
    Slažem se.
    Citiraj Anci prvotno napisa
    Moj drugi porod jest bio elektivan. Mogla sam drugačije, ali nisam.
    Ja tu ne vidim ništa što bi manje vrijedilo
    Naravno

    A sad malo hihihihihi
    Citiraj sorciere prvotno napisa
    naslov je "pravo na izbor poroda", ne "pravo na izbor poroda ili sekcije".
    Citiraj Deaedi prvotno napisa
    Jbg, sad si ukazala na to, a taman se carski ugurao kao porod na mala vrata

  6. #56
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    moj je bio elektivan s medicinskim indikacijama. mislim moja sectio ili The Vađenje.

  7. #57
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,598

    Početno

    vadilje, povadiljni dopust, vadiliste, vadjendan - ima zanimljivih konstrukcija

    I meni se svidja kako ina33 pise.

  8. #58
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj sorciere prvotno napisa
    tim više što se događa da liječnik koji nije napravio hitni cr (čak po nalogu šefa!) - izjavi da se ne osjeća krivim za smrt bebe. ...
    ako kaže da se osječa krivim odmah će u buksu
    ovako će se pokušati izvući

    pročitala sam priču o porodu Ronin, VBAC po 2. put
    tj. prvi VBAC je prošao ok, a ovaj je završio rupturom maternice

    ono šta mi je upalo u oko je da nju:
    -nitko nije pazio, ostavljena je sama
    -nitko joj nije rekao: ovako će te osjetiti rupturu (booool), moguće je čuti zvuk pucanja, zovi isti tren

    ona je ostavljena sama, da nije slučajno pokojna babica navratila, ona i njena curica ne bi bili sa nama

  9. #59

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    joj da mom malom neko kaže da je on izvađen , kao prvo bih toj dotičnoj osobi skinula sve po spisku i par zubiju pride.



  10. #60
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa
    joj da mom malom neko kaže da je on izvađen , kao prvo bih toj dotičnoj osobi skinula sve po spisku i par zubiju pride.


    Igra se moja neki dan trudnice i VADI bebu kroz trbuh, ili što bi Odent rekao rađa odozgo

  11. #61
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa
    joj da mom malom neko kaže da je on izvađen , kao prvo bih toj dotičnoj osobi skinula sve po spisku i par zubiju pride.


    Potpuno razumijem osjećaje jedne rodilje vadilje, (šalim se) ali ja sam po tom pitanju poput ine33, uopće mi ne bi smetalo kako bi to netko imenovao. Najvažnije je da je dijete tu, živo i zdravo, a tehnika poroda nakon nekog vremena i tako nije aktualna. Osim kad navratiš na rodin forum.

  12. #62
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    ajmo prvo elektivni carski rijesiti:

    Elective caesarean section refers to a cesarean section (CS) that is performed on a pregnant woman on the basis of an obstetrical or medical indication or at the request of the pregnant patient. The elective CS is a "planned CS" and executed prior to labor. In contrast, a CS done during labor by necessity is termed an emergency cesarean section.
    postoje 3 vrste carskog reza:

    1. elektivni = unaprijed planiran.
    2. nehitni carski u tijeku trudova
    3. hitni carski

    razlika izmedju 2 i 3 je taj sto je hitni carski neodgodiv, obicno spasava zivote, i nema diskusije i izbora. to je situacija u kojoj odlucuju lijecnici.

    2 je npr kad se ceka da pocne porod i tek tada ocijeni da li ici vaginalno ili carski. ali tada nije hitno, moze se sjesti i popricati i polako. npr zena ceka blizance i dogovoren je carski, ali on ce se izvrsiti tek kad pocnu trudovi. a tada se moze cak i odluciti da ipak ide vaginalno, ako sve ide glatko, bebe glavom dolje, itd, dakle nije unaprijed definirano ni da li ce biti carski ni kada ce tocno biti. nije neka zivotno opasna situacija.

    1 unaprijed planiran (elektivni) carski moze imati med indikacije (poprecni polozaj bebe, placenta praevia...), i ne mora (na zahtjev rodilje).

    dakle, elektivni NIJE ISTO sto i bez medicinskih indikacija.

  13. #63
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    koliko mi se cini, nisam nigdje izricito napisala da je carski uvijek sigurnija opcija od indukcije i augmentacije poroda. jer to i ne mislim. sigurnost je tu negdje, svakako manja nego kod neometanog prirodnog poroda.

    zalosna je situacija u nasim rodilistima sto (opet ponavljam! nema pravilnika skrbi za porod - za istu stvar se rade potpuno razlicite stvari u razl. bolnicama ili cak razl. lijecnici) se cesto i precesto rodilje sile na medikalizirani vaginalni porod, cak i onda kad postoje jasne indikacije za carski. isto tako, vrse se carski do kojih uopce nije trebalo doci, jer su savrseno normalni porodi bez ikakvog medicinskog opravdanja medikalizirani sto u odredjenom broju slucajeva dovodi do komplikacija koje zahtijevaju carski.

    maria71, ono sto si pitala je hitni carski.

    glede nadzora, problem u nasim rodilistima je sto imaju manjak osoblja, a ne dozvoljavaju pratnju rodiljama u predradjaoni. i tada im ostaje samo jedno 'oruzje' - konstantni ctg, koji je vrlo diskutabilan i kontroverzan aparat i niposto se ne bi trebalo iskljucivo oslanjati na njega. jer dogadja se to da zene leze prikljucene na ctg, i nitko ih ne obilazi. puno bi bolje bilo da imaju muza ili doulu ili koga vec, a da mogu hodati (uostalom postoje i ctg-ovi za koje ne moras lezati), jer ta osoba je uvijek pokraj i koliko god nestrucna bila, primijetit ce ako nesto stvarno nije u redu. skrb pri porodu nije tehnologija, nego ljudi. nema zamjene.

    ronin nije spasilo to sto je imala ctg - nego to sto je prst sudbine poslao primalju karmelu bas u tom trenutku. primalja je mogla doci i za 5 i za 10 i za 15 minuta... ali da je bio netko uz nju, cuo bi krc, bio bi upozoren sto to znaci (jer se to mora napomenuti kod vbac-a) i jednako tako bi odmah alarmirao osoblje.

  14. #64
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    imam jos toga

    deaedi je trazila istrazivanja. evo jednog, koje istrazuje maternalnu smrtnost i kratkorocne komplikacije kod elektivnog carskog bez med. indikacija (dakle ne uzima u obzir smrtnost djece kao ni dugorocne posljedice po majku i dijete):

    http://www.fims.uwo.ca/NewMedia2007/...3346.aspx#SOGC

    naslov: Maternal mortality and severe morbidity associated with low-risk
    planned cesarean delivery versus planned vaginal delivery at term

    radili amerikanci i kanadjani, a zakljucuju:
    Although the absolute difference is small, the risks of severe maternal morbidity associated with planned cesarean delivery are higher than those associated with planned vaginal delivery. These risks should be considered by women ontemplating an elective cesarean delivery and by their physicians.
    s tim da vaginalni porodi s kojima oni usporedjuju su vecinom interventni medikalizirani vaginalni porodi (posebno u americi), koji su puno nesigurniji nego prirodni. tako da bi usporedba s prirodnim neometanim porodima pokazivala puno vece razlike.

  15. #65
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    zatim, slijede sluzbena ocitovanja o elektivnom carskom rezu bez medicinskih indikacija, ovdje: http://www.fims.uwo.ca/NewMedia2007/...3346.aspx#SOGC

    FIGO - International Federation of Gynecology and Obstetrics, svjetsko udruzenje ginekologa i obstetricara (za one koji smatraju da WHO nije realan), kaze:

    "Physicians have a professional duty to do nothing that may harm their patients. They also have an ethical duty to society to allocate health care resources wisely to procedures and treatments for which there is clear evidence of a net benefit to health. Physicians are not obligated to perform an intervention for which there is no medical advantage. At present, because hard evidence of net benefit does not exist, performing Caesarean section for non-medical reasons is ethically not justified."
    dakle, to se ne odnosi samo na carski rez prema zahtjevu rodilje, nego i indukciju i opcenito med. intervencije koje nemaju med. opravdanja. opet ponavljam, dosta je velika siva zona u kojoj se moze odlucivati o intervencijama/carskom ili ne. cvijeta, je li ti to dovoljno?

    ovo je pisano 2007. godine.

    a prije 10 godina je FIGO izdao 'eticki prirucnik' http://www.figo.org/docs/Ethics%20Gu...06%20-2009.pdf, u kojem pise:

    ETHICAL ASPECTS REGARDING CAESARIAN DELIVERY
    FOR NON MEDICAL REASONS

    1. The medical profession throughout the world has been concerned for
    many years at the increasing rate of Caesarean delivery. Many factors,
    medical, legal, psychological, social and financial have contributed to
    this increase. Efforts to reduce the excessive use of this procedure
    have been disappointing.

    2. Caesarean section is a surgical intervention with potential hazards for
    both mother and child. It also uses more health care resources than
    normal vaginal delivery

    3. Physicians have a professional duty to do nothing that may harm their
    patients. They also have an ethical duty to society to allocate health
    care resources wisely to procedures and treatments for which there is
    clear evidence of a net benefit to health. Physicians are not obligated
    to perform an intervention for which there is no medical advantage.

    4. Recently in some societies obstetricians have had increasing requests
    from women to be delivered by Caesarean section for personal rather
    than for medical reasons.

    5. At present there is no hard evidence on the relative risks and benefits
    of term Caesarean delivery for non-medical reasons, as compared
    with vaginal delivery. However, available evidence suggests that
    normal vaginal delivery is safer in the short and long term for both
    mother and child. Surgery on the uterus also has implications for later
    pregnancies and deliveries. In addition there is also a natural concern
    at introducing an artificial method of delivery in place of the natural
    process without medical justification.

    6. Physicians have the responsibility to inform and counsel women in
    this matter. At present, because hard evidence of net benefit does not
    exist, performing Caesarean section for non-medical reasons is
    ethically not justified.

    London, September 1998

  16. #66
    Dalm@ avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2006
    Postovi
    958

    Početno

    Citiraj Felix prvotno napisa
    ajmo prvo elektivni carski rijesiti:
    ...
    postoje 3 vrste carskog reza:

    1. elektivni = unaprijed planiran.
    2. nehitni carski u tijeku trudova
    3. hitni carski
    U ovom obrascu zadarskog rodilišta je drukčija podjela:
    http://www.hzjz.hr/izvjesca/Obr_POR.pdf
    Konkretno, po ovome je sjednimo-i-popričajmo-polako-uz-trudove carski ipak elektivan (točka 34/7 na strani 3.).

    Nije baš ida sam istraživala terminologiju, navela sam prvo na što sam naišla.
    Međutim, izgleda da pojmovi nisu svugdje jednoznačni.

  17. #67
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    evo i kanadsko udruzenje ginekologa, Society of Obstetricians and Gynaecologists of Canada (SOGC), kaze:

    "The Society of Obstetricians and Gynaecologists of Canada does not promote Caesarean sections on demand. The Society has always promoted natural childbirth and believes that the decision to perform a Caesarean section during labour and delivery should be based on medical indications."
    razna udruzenja primalja i sl. necu ni citirati jer je jasno da se ogradjuju od moderne konzumeristicke politike narucenih carskih rezova (koja je svijetu, falabogu, znatno cesca nego kod nas, iako se i to nazalost polako mijenja). jedino se americko udruzenje ginekologa ne ogradjuje od toga, sto je i logicno je jako dobro zaradjuju na tome, lijecnici se boje vaginalnih jer ih svako malo tuze, plus sto uz svoje rutinski visoko interventne vaginalne porode imaju i lose ishode poroda (kod njih prakticki ne postoji prirodan porod - zato i imaju sve visi mortalitet majki i djece, koji je jos i u porastu).

    ako nekog zanima, tu je mapa postotaka carskih rezova u svijetu: http://www.fims.uwo.ca/NewMedia2007/page298223136.aspx#

  18. #68
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    Citiraj Dalm@ prvotno napisa
    U ovom obrascu zadarskog rodilišta je drukčija podjela:
    http://www.hzjz.hr/izvjesca/Obr_POR.pdf
    Konkretno, po ovome je sjednimo-i-popričajmo-polako-uz-trudove carski ipak elektivan (točka 34/7 na strani 3.).
    Nije baš ida sam istraživala terminologiju, navela sam prvo na što sam naišla.
    Međutim, izgleda da pojmovi nisu svugdje jednoznačni.
    slazem se, ovaj 2 se cesto mijenja s 1. po tom pitanju podjela nije jednoznacna.

    ali poanta je ista - elektivni nije isto sto i bez medicinskih indikacija.

  19. #69
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    sjetila sam se prave usporedbe.

    kad trazis indukciju ili carski bez med. indikacija (a pravo na to mi jelte spocitavamo), to je isto kao i da od pedijatra trazis recept za antibiotike za svoje dijete, iako uopce nije bolesno.

    zdravo dijete - ti trazis lijekove za njega.
    normalan porod - ti trazis ubrzanje (lijekove) za sebe i svoje dijete (ne zaboravimo!).

    jel sad ima smisla?

    dvojbene situacije, o kojima sam vec pricala, naravno izuzimam iz ovoga, jer tad potencijalno postoje med. indikacije i potreba za intervencijama.

  20. #70
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Felix prvotno napisa
    deaedi je trazila istrazivanja. evo jednog, koje istrazuje maternalnu smrtnost i kratkorocne komplikacije kod elektivnog carskog bez med. indikacija (dakle ne uzima u obzir smrtnost djece kao ni dugorocne posljedice po majku i dijete):

    http://www.fims.uwo.ca/NewMedia2007/...3346.aspx#SOGC

    naslov: Maternal mortality and severe morbidity associated with low-risk
    planned cesarean delivery versus planned vaginal delivery at term

    radili amerikanci i kanadjani, a zakljucuju:
    Although the absolute difference is small, the risks of severe maternal morbidity associated with planned cesarean delivery are higher than those associated with planned vaginal delivery. These risks should be considered by women ontemplating an elective cesarean delivery and by their physicians.
    s tim da vaginalni porodi s kojima oni usporedjuju su vecinom interventni medikalizirani vaginalni porodi (posebno u americi), koji su puno nesigurniji nego prirodni. tako da bi usporedba s prirodnim neometanim porodima pokazivala puno vece razlike.
    Hvala na linkovima, baciti cu pogled na njih tijekom vikenda.

    Inace, da li je ovo: planned cesarean delivery = elektivnog carskog bez med. indikacija sigurno ista stvar? Mislim, nisam procitala sve, ali ti si to citirala, pa samo da provjerim?

  21. #71
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    dobro da si citirala, krivi link sam stavila! pravi je http://www.cmaj.ca/cgi/content/abstract/176/4/455
    i ispravka, nisu ameri i kanadjani nego samo kanadjani.
    evo sto kazu:
    Healthy women who underwent a primary cesarean delivery for breech presentation constituted a surrogate "planned cesarean group" considered to have undergone low-risk elective cesarean delivery, for comparison with an otherwise similar group of women who had planned to deliver vaginally.
    dakle ipak ima med. indikacija, ali zadak sam po sebi nije stetan za trudnicu, u smislu da su komplikacije nastale nakon poroda rezultat carskog a ne zatka. mislim da je stvar u tome da ima jako malo istrazivanja s pravim elektivnim cr bez mi (rijetko koji dr ce to napisati, radije ce sloziti neku kakvu-takvu dijagnozu, buduci da se u kanadi ne bi smjeli raditi elektivni cr bez mi, vidi gore link sa sluzbenim stavovima) pa su uzeli zatke kao surogatnu skupinu.

  22. #72
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    vidim da sam vas ubila u pojam silnim postovima, vise nitko se ne javlja

  23. #73
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Čekaj malo, treba to sve proučiti....
    Ma gledaj, to onda znači da nema relevantnih istraživanja, ni rezultata za usporedbu elektivni carski bez med.indikacija i vaginalnog (prirodnog) poroda. To ja i govorim cijelo vrijeme.

  24. #74
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Da se nadovežem, razlozi za poziciju "zadak" nisu poznati, odnosno faktori koji uzrokuju da se dijete ne okrene pred porod su još uvijek nepoznati. Moguće je da neki od tih još uvijek nepoznatih i nedefiniranih faktora ima utjecaja na neke post porođajne/post carski komplikacije, kao i na stopu mortaliteta. Tako da ta skupina rodilja nikako ne može biti relevantna referentna skupina.

  25. #75
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    istrazivanja ima, ali ne dovoljno sto kazu 'hard evidence', jer je tesko odvojiti carske s indikac. i bez i vaginalne prirodne i interventne. zato je zgodno ovo sa zatcima, zato sto zadak sam po sebi nema nikakav utjecaj na trudnicu, sto znaci da su komplikacije nastale nakon poroda iskljucivo rezultat carskog reza.

    1998. su rekli (FIGO):
    5. At present there is no hard evidence on the relative risks and benefits
    of term Caesarean delivery for non-medical reasons, as compared
    with vaginal delivery. However, available evidence suggests that
    normal vaginal delivery is safer in the short and long term for both
    mother and child. Surgery on the uterus also has implications for later
    pregnancies and deliveries. In addition there is also a natural concern
    at introducing an artificial method of delivery in place of the natural
    process without medical justification.

  26. #76
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    zadak sam po sebi nema nikakav utjecaj na trudnicu, sto znaci da su komplikacije nastale nakon poroda iskljucivo rezultat carskog reza.
    Ovo nikako ne stoji. Zadak i njegovi uzroci su nepoznati, kao i utjecaj na post-porođajne komplikacije.

  27. #77
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    postporodjajne komplikacije prije svega ovise o nacinu poroda.
    ali ne bih ulazila vise u to, nisam toliko potkovana.

  28. #78
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    i da, da ne zaboravimo, ovo je samo jedno istrazivanje o neposrednim komplikacijama nakon carskog i smrtnost majki.

    cinjenica da zene koje su rodile carskim statisticki i dalje imaju vecu mogucnost komplikacija u iducim zacecima, trudnocama i porodima, te da djeca rodjena carskim imaju vecu mogucnost za odredjene komplikacije neposredno nakon sto su rodjena te kasnije.

  29. #79
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    logično
    cjelovitost maternice je razrezana
    šav je šav, ožiljak je neelastičan, postoji problem pucanja maternice ...

  30. #80
    iridana2666 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    tamo gdje je srce
    Postovi
    1,638

    Početno

    a što kažete na to kada žena, nakon 1. poroda na carski, dođe u rodilište u trudovima i oni joj spucaju drip i pri izgonu nalijegaju na trbuh :shock: :? - e to se meni desilo u riječkom rodilištu

  31. #81
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    kazem da je to kriminalna praksa, da nema veze s medicinom i da je izrazito opasno

    iskreno se nadam da ce napokon prestati s takvim stvarima i kod nas. zaboga, nismo valjda takva selendra, u zapecku medicine, pa idu lijecnici valjda i po kongresima, slusaju kako to kolege rade u svijetu, zasto onda opet rade po svojem kad se vrate doma :?

  32. #82
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    trebala si ih tuziti...

  33. #83
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj iridana2666 prvotno napisa
    a što kažete na to kada žena, nakon 1. poroda na carski, dođe u rodilište u trudovima i oni joj spucaju drip i pri izgonu nalijegaju na trbuh :shock: :? - e to se meni desilo u riječkom rodilištu
    sram ih bilo
    drip debelo ugrožava stari rez

  34. #84
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Citiraj Felix prvotno napisa
    te da djeca rodjena carskim imaju vecu mogucnost za odredjene komplikacije neposredno nakon sto su rodjena te kasnije.
    Ovo vjerojatno misliš na mogućnost pogrešnog izračunavanje termina poroda...
    To se već spominjalo par stranica ranije, da ja sad ne ponavljam...
    Čitala sam malo o tome, spominju se neke moguće respiratorne infekcije ako je dijete ranije rođeno i sl.

    Jel to misliš?

    Evo, kod mene to nije bio slučaj.

  35. #85
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Anci prvotno napisa
    Citiraj Felix prvotno napisa
    te da djeca rodjena carskim imaju vecu mogucnost za odredjene komplikacije neposredno nakon sto su rodjena te kasnije.
    Ovo vjerojatno misliš na mogućnost pogrešnog izračunavanje termina poroda...
    To se već spominjalo par stranica ranije, da ja sad ne ponavljam...
    Čitala sam malo o tome, spominju se neke moguće respiratorne infekcije ako je dijete ranije rođeno i sl.

    Jel to misliš?

    Evo, kod mene to nije bio slučaj.
    Ne zaboravi na navodno nizi IQ kod djece rođene na carski

  36. #86
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    gledam ja kud je nestao ovaj topic, taman napisala post a ono tema zaključana, otvorim je a ono fale dvije stranice, već sam mislila da je pala kardinalna makljaža... i da je velika cenzura radila...

    Dobro, vidim da ste još na broju...

  37. #87
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Ne zaboravi na navodno nizi IQ kod djece rođene na carski
    To mi nije zapelo za oko
    Kad imam najpametniju djecu

  38. #88
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    ne znam odakle to sa IQ, ja to sigurno nisam napisala niti sam to igdje procitala ili cula.

    anvi, drago mi je da ti djeca nisu imala problema zbog nacina poroda. ali kakve to veze ima? :? hocemo li se sada svi javljati i nabrajati kako je nama? to je kao kad se mame koje nisu dojile javljaju kako imaju super zdravu djecu. mislim, krasno, meni je to jako drago, ali ne razgovaramo na osobnom nivou nego globalnom.

    cinjenica jest da mogucnost nekih komplikacija postoji, i da je usko vezana uz nacin poroda. to ne znaci da ce svatko tko je tako rodjen obavezno imati te i te probleme.

  39. #89
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    anvi, ne govorim o problemima zbog preranog rodjenja nego upravo zbog nacina poroda (carskom).
    recimo, postoji sansa (od, lupit cu po sjecanju, 6%) da lijecnik zareze dijete skalpelom po glavi. postoji povecana sansa astme i respiratornih problema. itd.

  40. #90
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Citiraj Felix prvotno napisa
    anvi, drago mi je da ti djeca nisu imala problema zbog nacina poroda. ali kakve to veze ima? :? hocemo li se sada svi javljati i nabrajati kako je nama? .
    OK, to sam samo onako spomenula...
    Nisma baš mislila da će to toliko nekome (tebi) zasmetati :/

  41. #91
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Osim toga, samo sam postavila pitanje, a ispada da me se odmah svrstava na jednu stranu. Opet neko utaborovanje.
    Meni to nije ok...
    Ja ništa ne zagovaram, tko sam uopće da to radim...

    Ali, dobro.

  42. #92
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Citiraj sorciere prvotno napisa
    Citiraj leonisa prvotno napisa
    dogovort ce termin za sekciju.
    dogovorit će termin poroda.

    ovdje razgovaraju mame, ne medicinsko osoblje.
    zanimljivo, sekcija te smeta, a rez ne!?!

  43. #93
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa
    Citiraj maria71 prvotno napisa
    joj da mom malom neko kaže da je on izvađen , kao prvo bih toj dotičnoj osobi skinula sve po spisku i par zubiju pride.


    Potpuno razumijem osjećaje jedne rodilje vadilje, (šalim se) ali ja sam po tom pitanju poput ine33, uopće mi ne bi smetalo kako bi to netko imenovao. Najvažnije je da je dijete tu, živo i zdravo, a tehnika poroda nakon nekog vremena i tako nije aktualna. Osim kad navratiš na rodin forum.
    i ja slicno, jel dijete izaslo iz mene ili je izvadeno nista ne mijenja na cinjenici da je to moje dijete, da sam mu bioloska majka, da sam mu roditelj! al termin vadenje u onom tekstu uopce ne osporava te cinjenice tako da ne kuzim oko cega takva povrijedenost.

  44. #94
    iridana2666 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    tamo gdje je srce
    Postovi
    1,638

    Početno

    Citiraj Felix prvotno napisa
    trebala si ih tuziti...
    da...ali koliko godina ću se natjeravati, koliko živaca izgubiti (i vremena i novaca) , a da ne pričam o trajnim posljedicama koje imam zbog svega toga i sa godinama će se samo pogoršavati

  45. #95
    koryanshea avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    1,654

    Početno

    Citiraj meda prvotno napisa
    i ja slicno, jel dijete izaslo iz mene ili je izvadeno nista ne mijenja na cinjenici da je to moje dijete, da sam mu bioloska majka, da sam mu roditelj! al termin vadenje u onom tekstu uopce ne osporava te cinjenice tako da ne kuzim oko cega takva povrijedenost.
    oprez, meda. mogli bi se posvojitelji uvridit (iako ne virujem da su tolko ludi nailazit na topice o porodu), ko što se mare uvridi...

  46. #96
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Anci, :hug:
    ja koja jesam sa L. pohodila specijaliste su me pitali za nacin na koji je rodjena.
    bas kao sto su me pitali za trudnocu.
    pa pretpostavljam, jer su trudnocu svrstavali pod rizicnu, da su to radili i sa porodom.
    u suprotnom, cemu ta pitanja.

    no mene to uopce ne dira, to su m neke, kako bi rekla, prihvatljive stvari....

    ko sto me pitaju za anamnezu, pa kad kazem da mi je jedan dida umro od karcinoma, drugi od dijabetesa, ne ocekujem odma svoju prognozu i nalaze.
    ali da to igra neku ulogu, igra.
    kod nekih vecu kod nekih manju.
    tako gledam i na ovo.

  47. #97
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj Felix prvotno napisa
    te da djeca rodjena carskim imaju vecu mogucnost za odredjene komplikacije neposredno nakon sto su rodjena te kasnije.
    pa kad još dodaš da imaju jednog roditelja, i da su kratko dojena - eto ti kriminalca .

  48. #98
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Hvala vam, treba to sve iščitat preko vikenda pa reć' neku pametnu . Ovako ugrubo, dok je stanje kod nas u bolnicama ovako kakvo je - "ajmo probat, pa neka dežurni doktor procjenjuje ide li to", ja, kao ekipa s neapsolutnim indikacijama bih ipak bila za elektivni, dok god do mene ne sjedi ortoped, jedna babica i ginić svi zajedno kontinuirano me prate, a to neće bit nikad osim u nekoj ideali ili u privatno turbo centru kojeg neću nikad moć' platit. Da je ta ideala, onda bih možda rekla - ne, bez med. indikacija. A onda bismo se beskonačno raspravljale što su to med. indikacije. Problematične su te indikacije, mislim, njih je teško definirat. A dok su god podložne tumačenjima (a bit će uvijek, mislim), više sam za, nego protiv.

  49. #99
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Citiraj koryanshea prvotno napisa
    Citiraj meda prvotno napisa
    i ja slicno, jel dijete izaslo iz mene ili je izvadeno nista ne mijenja na cinjenici da je to moje dijete, da sam mu bioloska majka, da sam mu roditelj! al termin vadenje u onom tekstu uopce ne osporava te cinjenice tako da ne kuzim oko cega takva povrijedenost.
    oprez, meda. mogli bi se posvojitelji uvridit (iako ne virujem da su tolko ludi nailazit na topice o porodu), ko što se mare uvridi...
    a znam, to je zacarani krug, sto god napises uvijek ce se neko moci naci uvrijeden. vazno je imati na umu da nije pisano sa zlom namjerom, a to neki zaboravljaju.

    a lijepo sam rekla da se nikad necu upletat u ovu raspravu

  50. #100
    argenta avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    sjeverno pa južno
    Postovi
    1,254

    Početno

    Ajme, koliko toga u samo dva dana Oči su mi :shock: od čitanja

    Vidim da je cr opet odnio pobjedu u broju zainteresiranih. O porodima kod kuće jedva da više ima govora. A mislim da se stalno zanemaruje važna činjenica: na cr žene u Hrvatskoj imaju pravo uz svu asistenciju, čak i mogućnost za elektivni bez m.i. (svidjelo se to drugima ili ne). Takvo pravo ne postoji za porode kod kuće. Čini mi se bespredmetnim raspravljati o dvije stvari koje su u startu toliko neravnopravno postavljene.

Stranica 2 od 5 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •