Pokazuje rezultate 1 do 7 od 7

Tema: stav psihologa: produženo dojenje može našteti djetetu

  1. #1
    .kala. avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    čudoland
    Postovi
    447

    Početno stav psihologa: produženo dojenje može našteti djetetu

    ...evo ja sam se s ovakvim stavom susrela jučer u bolnici.

    naime, psihologinja, kad je čula da dojim 19 mj je rekla da postoji mogućnost da kočim dijete u razvoju, odnosno, onemogućavam prirodan tijek razvoja jer bi trebalo doći do "prirodne separacije" koja će djetetu omogućiti razvoj individualnosti.

    iskreno, mene na prvu loptu ovakav stav, najblaže rečeno, iznenadio (tim više što je to psiholog dječje bolnice).
    shvaćam što mi se želi reći (odslušala sam i sama kolegij psihologije, što mi je dovoljno da makar mogu korektno pratiti cijelu problematiku), no priča mi jednostavno ne drži vodu.
    naravno, nismo imali toliko vremena za diskusiju (zato otvaram ovu temu )

    "prirodan razvoj" - to mi onako bode oči.
    što to znači? znači li to da kad se (po tablicama iz knjiga) dođe do određene dobi onda započinje ta faza. kakve to veze ima s individulanošću? pa upravo je te tablice guraju u drugi plan (ironija, zar ne?)

    iako nije izgovoreno do kraja, vidjelo se da će psihologinja ostati pri svom, a ja pri svom, zato je i završila riječima "no vi ste mama, pa će te vi odlučiti". naravno da ću ja odlučiti. poznajem i ja faze dječjeg razvoja, no svo znanje stečeno na faksu i kasnije u praksi mi ne znače toliko koliko mi znači kad gledam svoje dijete. jer samo onda kad su mi oči širom otvorene, kad gledam u njegovo lice a ne u tablice i razvoje faze, znam što je ispravno.

    u ovom slučaju, ispravno je da ga dojim.
    koliko će to trajati, ne znam. niti se zamaram tim pitanjem (iako okolinu to jako zanima...kao da, u najmanju ruku, razvlači njihovu sisu )

    ako mogu, ako meni ne smeta što se budi x puta po noći zbog dojenja, ako mu je to smiraj, utočišće, zaklon kad ga boli ili nije dobre volje...ne vidim zašto bi mu to uskratila, ne vidim zašto bi ga gurala ka separaciji ako sam još nije spreman. pa pobogu, ne poznajem niti jednu odraslu osobu koja je još na maminoj sisi, pa svi prođemo kad tad sve razvojne faze, svi se osamostalimo, shvatimo, doživimo sebe odvojeno od majke...pa čemu "guranje" u sljedeće faze razvoje, kad će one ovako i onako doći?

    ja ne vidim smisao u tome.
    ali zato vidim smisao u tome da kroz svaku fazu prolazi svojim tempom, da istražuje u toj fazi, griješi i da zna ako nije spreman da može tu i ostati sve dok sam ne odluči kad je vrijeme za novo. i što je još bitnije, ima moju punu potporu u tome, jer ga neću forsirati. poticati dijete, nuditi mu izazov je jedno, a sasvim je drugo forsirati nešto i pri tom stvarati frustracije..barem moje razmišljanje ide u tom pravcu....

    hm..s obzirom da je naša psihologinja spomenula Rode, možda se čak i susretnemo na ovaj temi. meni bi bilo drago, jer barem ovdje imamo vremena za diskusiju, što jučer u bolnici nismo imali

    ispričavam se na dužini posta, no evo za kraj bih spomenula samo jednu, meni jako smiješnu situaciju. naime, mi smo na posljednjoj Rodinoj rasprodaji kupili majicu "addicted to mum's milk" koju smo eto, sasvim slučajno, jučer odlučili obući za posjet psihologinji


    PS: ja nisam čak ni aktivan član ovog foruma, no Rodinim savjetnicama sa SOS telefona za dojenje sam neizmjerno zahvalna na pomoći i podršci koju su mi pružile u onom vremenu kad smo bili sami (doslovce sami) beba, ja soor i ragade i kad mi je dolazilo da agoniju završim s jednim skokom kroz prozor (to je bila samo afektivna primisao...ona mala sisava štruca me ipak previše trebala da bi si bila dopustila takva stanja )

  2. #2
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    postoji već topic na ovu temu.

    Dojenje nije razlog zašto je dijete nesamostalno, kao što i nedojenje nije razlog zašto je dijete samostalno.

    I ne znam kakve veze ima "prirodna separacija" sa (kako se to prije popularno govorilo) odbacivanjem djeteta od sise.

    U svakom slučaju, drago mi je da imaš svoj stav o dojenju.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb, Malešnica
    Postovi
    375

    Početno

    kala, ajde molim te, ako još vidiš tu psihologicu, pitaj ju u moje ime što joj znači "prirodna separacija"
    mene jako zanima kako se jednoipolgodišnje dijete prirodno treba separirati od majke kad je u toj dobi majka još uvijek jedino što dijete uistinu želi i treba?

  4. #4
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj mamma san prvotno napisa
    postoji već topic na ovu temu.
    evo čak je i stickan na vrhu ovog pdf-a

    http://www.roda.hr/forum/viewtopic.p...9020&start=300

  5. #5
    .kala. avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    čudoland
    Postovi
    447

    Početno

    sorry za stoduplu temu, nadam se da je neće biti problem spojiti s postojećom, u krajnjoj liniji, nemam ništa ni protiv brisanja ukoliko je tema prožvakana

    termin "prirodna separacija" je moj, jer mi je najbolje sumirao cijeli razgovor i poantu (zato i je u navodnicima, nije citiran)

    svakako, meni nema smisla da nešto prirodno (dojenje) štetno utječe na nešto isto tako prirodno (fazu separacije, otkrivanje individualnosti)

  6. #6

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    377

    Početno

    (dok ne spoje teme, pisat cu ovdje)

    Meni je jedna mudra žena (inace psiholog) rekla nesto na sto sam se zamislila.
    Zalila sam joj se na stalno nasisavanje.
    Rekla je da dijete suradjuje sa mnom.
    Da osjeca kako meni treba taj osjecaj da sam mu posebna, i jasan dokaz istog.
    A gdje ces jasnijeg od dojenja - to mu ama bas nitko osim mene ne moze dati.
    I da produzeno dojenje samo po sebi nije lose, al da moze postati ako odnos nije "cist", ako majka ima neizrecena/nepriznata ocekivanja ili dobiva neku satisfakciju za nesto.
    To, po njoj, moze kociti djetetov razvoj - kad dojenje vise nije samo dojenje.

  7. #7
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    u dogovoru s kalom, zaključavam topic jer tema već postoji.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •