Pokazuje rezultate 1 do 46 od 46

Tema: Britanski učitelji upozoravaju: Hiperaktivnu djecu liječite

  1. #1
    andrij avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    315

    Početno Britanski učitelji upozoravaju: Hiperaktivnu djecu liječite

    Ritalin - propisani lijek za ADHD prošle je godine u Velikoj Britaniji usmrtio 11- ero djece. Frances Child, engleski učitelj, uočio je posljedice liječenja bolesti tim lijekom i upozorio na mogućnost druge terapije - disciplinom, vjerujući da je taj poremećaj rješiv




    Početak radnog tjedna u školi, učenici u razredu mirni i disciplinirani, ali i pomalo pospani. Oko mi je zapelo za jednog od njih Joe Smitha koji je slinio nad udžbenikom, upozorio sam ga : Hajde Joe trgni se malo, dosta je bilo zabušavanja, primi se posla!’ No Joe me iznenadio, zgrabio je olovku bacio ju na mene i viknuo: ‘J… se’.

    Jedanaestero djece u Velikoj Britaniji umrlo je od posljedica Ritalina.
    Nakon nastave zamolio sam ga da ostane duže zahtjevajući od njega ispriku i upozoravajući ga kako namjeravam obavijestiti roditelje o izgredu, no on je samo odgovorio:

    ‘Nisam ja kriv, bolestan sam, imam ADHD, ne mogu si pomoći.’ Bio je to prvi ali ne i posljednji u nizu slučajeva djece oboljele od ADHD-a koje sam susreo.

    Ispovijest je ovo britanskog učitelja koji nije uzeo zdravo za gotovo ovaj slučaj nego je krenuo u istraživanje.

    Prije svega ostao je zapanjen činjenicom kako se nečije ponašanje naziva bolešću, a osim toga došao je do suludih činjenica vezanih uz ADHD bolest..
    Djeca kao taoci
    Vašem djetetu potrebna je beskrajna ljubav i briga
    Krajem devedesetih u Velikoj Britaniji i Americi uočene su prve naznake bolesti kod osnovnoškolaca, iako nikada prije nije bilo govora da se agresivno dječje ponašanje naziva bolešću.
    No posljednje desetljeće broj djece sa problemima u ponašanju, pojačanom hiperaktivnošću enormno se povećao, zapravo toj djeci ustanovljena je dijagnoza i prepisan lijek Ritalin.
    Istraživanja su pokazala da je u Velikoj Britaniji više od 400 000 djece na Ritalinu, što znači kako je najmanje dvoje djece u razredu na tom drugorazrednom lijeku.

    Ritalin je opasan jer izaziva nuspojave poput nesanice, mučnine, srčanih mana, depresije, a nelegalno prodavanje tog lijeka kažnjivo je sa 14 godina zatvora. Zabilježeno je 11 slučajeva smrti djece upravo od posljedica Ritalina.

    A zgrožava činjenica da je Ritalin tisućama djece serviran poput slatkiša.
    400 000 djece u Velikoj Britaniji svakodnevno je pod terapijom Ritalina

    Kako pomoći djeci rijetko tko da se pita, roditeljima su lijek prihvatili objeručke, ali moraju snositi posljedice koje će cijelo društvo kroz par godina osjetiti. Nije nepoznanica kako se iz dana u dan broj ubojstava, krađa, zločina povećava a zamislite kakva će biti ADHD djeca.

    Učitelj s početka ove priče vjeruje kako postoje rješenja ali i uzroci ponašanja takve djece. Kućni nemar, manjak pažnje, loša prehrana, bezgranična mogućnost gledanja televizora sa nimalo edukativnim sadržajem samo su neki od propusta koji idu na teret roditeljima.

    Zaposlenim majkama karijeristicama u svakom slučaju lakše je djetetu dati Ritalin negoli mu posvetiti nekoliko sati. Naravno nisu samo roditelji krivi tu su i zdravstvene ustanove, liječnici koji ne upozoravaju na posljedice i ne nude rješenja.

    'Ako uočite da vaše dijete ili dijete u vašem susjedstvu ima teškoća s koncentracijom, ako vas psuje i napada, ostanite prisebni, pa to dijete nije bolesno, samo drugačije i zahtjeva više pažnje i reda u svom životu. Shvatite kad tad snosit ćemo posljedice, zaboga drogiramo vlastitu djecu' zaključio je Frances Childs

  2. #2
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    Kućni nemar, manjak pažnje, loša prehrana, bezgranična mogućnost gledanja televizora sa nimalo edukativnim sadržajem samo su neki od propusta koji idu na teret roditeljima.
    Zaposlenim majkama karijeristicama u svakom slučaju lakše je djetetu dati Ritalin negoli mu posvetiti nekoliko sati.

    ovo mi je toliko uvredljivo i suludo i ne znam sto jos reci...

    tako da mi se na cijeli clanak - povraca

  3. #3
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    užasan članak i stav.

    a iskreno-užasno mi je i 400 000 djece na Ritalinu. Prevelika brojka.

  4. #4
    nadica_b avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Kvatrić
    Postovi
    504

    Početno

    a tek usput je dao do znanja da ipak netko drugi osim majki karijeristica propisuje te lijekove.
    AKo stručnjak procijeni da je pojedinom djetetu potreban lijek, rijetko koji roditelj će se tome usprotiviti.
    Bolje im je da nauče stručnjake o tretmanu ADD-a

  5. #5
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Zaposlenim majkama karijeristicama


    Nije loše da je ovo napisao, odmah vjerodstojnost cijelog članka pada u vodu.

  6. #6
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa
    Zaposlenim majkama karijeristicama


    Nije loše da je ovo napisao, odmah vjerodstojnost cijelog članka pada u vodu.
    nedajbože da je zaposlenim ćaćama karijeristima.

  7. #7
    faith avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    428

    Početno

    Ovakvi članci neće pomoći u rješavanju problema, samo je natuknuo tko bi još trebao osim roditelja biti uključen u rješavanje ovog pitanja.

  8. #8
    koryanshea avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    1,654

    Početno Re: Britanski učitelji upozoravaju: Hiperaktivnu djecu liječ

    Nije nepoznanica kako se iz dana u dan broj ubojstava, krađa, zločina povećava (...)
    usput, ovo je notorna laž. u razvijenim zemljama stope kriminala stalno opadaju ali mediji i političari stalno nabrijavaju ljude na strah od nasilja i zločina i hiperboliziraju cijelu stvar.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    204

    Početno

    Članak ocjenjujem odličnim. ADHD je izmišljena bolest za koju je farmaceutska industrija, gle čuda, pronašla "lijek" ("Misto radnje" - naravno Amerika!). Sretna sam jer u Hrvatskoj taj lijek nije registriran i nadam se da nikada neće ni biti.

    Djeca s poremećajem pozornosti zahtijevaju upravo to što im nedostaje - pozornost, veliku posvećenost i strpljivost roditelja i odgajatelja. I prihvaćanje, da su zbog nečega drukčiji, da nisu zbog toga krivi, ali da ne mogu niti zloupotrebljavati svoje stanje da bi agresivno kontrolirali svoju okolinu.

    Postoje djeca s poremećajem pažnje, ali u zatvoru je mjesto svakome tko bi zbog toga djetetu dao kemiju čiji je utjecaj na mozak nepovratan, opasan i nepredvidljiv.

    Ta situacija s ADHDom i Ritalinom je jedan od drastičnih primjera neetičnosti farmaceutske industrije.

  10. #10
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    neka zabrane upotrebu umjetnih boja i umj. aroma, korištenje pojačivača okusa, neonsku rasvetu, reklamiranje slatkiša za djecu , povezivanje šečernih bombi i crtića i ostalih likova, izbace junk food iz kantine ...

    pa da vidiš kak će nacija ozdraviti

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    neka zabrane upotrebu umjetnih boja i umj. aroma, korištenje pojačivača okusa, neonsku rasvetu, reklamiranje slatkiša za djecu , povezivanje šečernih bombi i crtića i ostalih likova, izbace junk food iz kantine ...
    Istina. No, nije sve u izbacivanju. Treba nešto i dodati, a to su omege. Trubim to već godinama, sama sam sebi dosadna, ali moram opet. Ako vam se da klikati pogledajte malo po PubMedu koliko je napravljeno istraživanja na tu temu. Recept je jednostavan: visoke doze ribljeg ulja, čiste omega-3.
    Pred dosta godina farmaceutska industrija je pričala protiv učinka omega-3 MK, a nutricionisti su trubili o djelovanju na krvožilni sustav. Pojava Omacora (omega-3) kao lijeka riješila je dilemu: djeluju li omege ili ne. Da, djeluju.

    Zadnjih 5 godina priča se o djelovanju istih tih omega na psihu, naročito kod djece. I opet se ponavlja ista priča: djeci se daje Ritalin, a ne riblje ulje. Ono ne šteti, ne ubija djecu, nema nuspojava....i ne proizvodi ga farmaceutska industrija pa je možda zato toliko djece na Ritalinu .

    One mame koje imaju djecu s ADD ili ADHD-zašto ne probate?

  12. #12
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    u srdeli je spas

  13. #13

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    u srdeli je spas
    Ne znam je li ovo sarkastično, ali pročitaj:
    Role of polyunsaturated fatty acids in the management of Egyptian children with autism.
    Meguid NA, Atta HM, Gouda AS, Khalil RO.

    Department of Research on Children with Special Needs, National Research Center, Cairo, Egypt.

    OBJECTIVE: Estimation of free polyunsaturated fatty acids (PUFAs) in blood and evaluation of behavior of autistic children before and after taking fish oil (Efalex) were performed. DESIGN AND METHODS: 30 autistic children (18 males and 12 females) aged 3-11 years and 30 healthy children as control group were included in this study. Tandem mass spectrometry and CARS were used to estimate the free PUFAs from dried blood spot and to evaluate the autistic behavior respectively. RESULTS: Before taking Efalex, linolenic acid showed a significant reduction (71%), followed by docosahexaenoic acid (65%) and arachidonic acid (45%), while linoleic acid was the least affected PUFA (32%). After taking Efalex, 66% of autistic children showed clinical and biochemical improvement, linolenic acid and docosahexaenoic acid showed the highest levels after Efalex supplementation. CONCLUSION: PUFA supplementation may play an important role in ameliorating the autistic behavior.
    Omega-3 fatty acids supplementation in children with autism: a double-blind randomized, placebo-controlled pilot study.
    Amminger GP, Berger GE, Schäfer MR, Klier C, Friedrich MH, Feucht M.

    Department of Child and Adolescent Neuropsychiatry, Medical University of Vienna, Vienna, Austria. paul.amminger@meduniwien.ac.at

    BACKGROUND: There is increasing evidence that fatty acid deficiencies or imbalances may contribute to childhood neurodevelopmental disorders. METHODS: We conducted a randomized, double-blind, placebo-controlled 6-week pilot trial investigating the effects of 1.5 g/d of omega-3 fatty acids (.84 g/d eicosapentaenoic acid, .7 g/d docosahexaenoic acid) supplementation in 13 children (aged 5 to 17 years) with autistic disorders accompanied by severe tantrums, aggression, or self-injurious behavior. The outcome measure was the Aberrant Behavior Checklist (ABC) at 6 weeks. RESULTS: We observed an advantage of omega-3 fatty acids compared with placebo for hyperactivity and stereotypy, each with a large effect size. Repeated-measures ANOVA indicated a trend toward superiority of omega-3 fatty acids over placebo for hyperactivity. No clinically relevant adverse effects were elicited in either group. CONCLUSIONS: The results of this study provide preliminary evidence that omega-3 fatty acids may be an effective treatment for children with autism.
    The treatment of Attention-Deficit/Hyperactivity Disorders with polyunsaturated fatty acids - an effective treatment alternative?]
    [Article in German]

    Frölich J, Döpfner M.

    Klinik und Poliklinik für Psychiatrie und Psychotherapie des Kindes- und Jugendalters der Universität zu Köln. Praxis-dr-froelich@t-online.de

    OBJECTIVES: Both omega-3 and omega-6 long-chain polyunsaturated fatty acids (PUFA) have a substantial impact on human brain development and function. However, in western industrial countries omega-3 LC-PUFA in particular are often lacking in diets. Increasing evidence indicates that LC-PUFA imbalance or deficiencies may be associated with Attention Deficit/Hyperactivity Disorder (ADHD) through involvement in the dopaminergic corico-striatal metabolism. Preliminary study result suggest that dietary supplementation with LC-PUFA might be effective in the treatment of ADHD. METHODS: This review summarizes the knowledge in terms of a hypothesized pathogenetic relationship between fatty acid metabolism and ADHD and discusses the possible clinical benefit of a primary or combined treatment with LC-PUFA. RESULTS: Actually it is unclear whether a deficit in intake or metabolism of LC-PUFA may play a major role in the pathogenesis of ADHD. Moreover treatment studies yielded conflicting results. A combination of Omega-3 and Omega-6 - fatty acids might attenuate the symptoms of ADHD significantly, thus making this dietary intake useful. CONCLUSIONS: Considerable research has to be done in the future to identify ideal therapeutic combinations and dosages of various fatty acids, and to develop reliable ways of defining those individuals to benefit from this treatment access.
    Na stotine je ovakvih istraživanja. Čvrsto vjerujem da će se u budućnosti pojaviti neki lijek na bazi omega MK i za ovakve probleme. Naravno, ako to bude u interesu farmaceutske industrije .

  14. #14
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    ja to ozbiljno, zar nije plava riba bogata omega 3 kiselinama?

    zašto gutati bezukusno ulje kad možeš pojesti finu ribu?

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    ja to ozbiljno, zar nije plava riba bogata omega 3 kiselinama?

    zašto gutati bezukusno ulje kad možeš pojesti finu ribu?
    Zato jer djeca (a i odrasli koji omega-3 MK uzimaju kao terapiju) trebaju jako visoke doze te MK. To se jedenjem ribe ne može postići. Osim toga, ta riba bi trebala biti plava, pripremljena na pari da se sačuvaju omege i savršeno čista (znači-bez olova, dioksina, kadmija....svega onog što je inače sastavni dio upravo tog masnog dijela u kojem su omege). Najveći problem je doza tj. često se djeci daju podozirani preparati. Ona doza omega-3 (kod djece je to DHA ) koja bi bila terapijska je preko 1500mg čiste omege-3 (to naravno ovisi o dobi djeteta, tjelesnoj težini i težini simptoma).
    Ona riblja ulja koja su na tržištu imaju korigiran okus tako da ih se zaista može popiti bez problema. Osim toga-neka su i deklarirano potpuno čista od sveg nabrojenog "smeća". To je kod djece najvažnije.

  16. #16
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    kužim

    pa kako oni uspiju izvaditi riblji ulje a da ne pokupe i teške metale?

  17. #17
    babyiris avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    1,013

    Početno

    Riblje ulje. :D

  18. #18
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj babyiris prvotno napisa
    Riblje ulje. :D

    e da .. dobro je i protiv celulita

    ima ga sa okusom naranče, navodno nije gadno

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    kužim

    pa kako oni uspiju izvaditi riblji ulje a da ne pokupe i teške metale?
    Riblje ulje se izolira iz ribe (najčešće bakalara) i podvrgava se čišćenju kojim se iz njega uklone sve te primjese. Proces se zove molekularna destilacija, na bazi vakuuma je i nakon toga u ulju ne ostaje ništa od "smeća". Problem je što se proces mora raditi max. 4 sata od ulova ribe tako da sjevernjaci diktiraju cijene, proces je sam po sebi skup i zato su čista ulja obično visoke cijene.
    Oksidacija omega-3 u ulju sprečava se dodatkom malo E-vitamina tako da se prirodno konzervira.

    e da .. dobro je i protiv celulita
    Ovo riblje ulje za djecu o kojem pričam nije TO riblje ulje koje uklanja celulit. Dječje mora biti bazirano na visokoj dozi DHA omega-3 MK, a ovo za odrasle je bazirano na EPA omega-3.

  20. #20
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Ja znam nekoliko djece koja su na ritalinu i zao mi je sto jesu. A jesu zato sto odstupaju od normale. Poznajem i njihove roditelje, dragi su mi prijatelji, dapace, i namjerno se nisam petljala u njihovu odluku al promjena u toj djeci je meni tuzna. OK, vise ne skakucu i ne kuckaju prstima i mogu sjedit ko gljive na satu i ne ometat i kao skoncentrirat se, al nemaju vise u sebi onaj zivot kojeg su imali prije neg su poceli s ritalinom.

    S druge strane neki dan sam upoznala jednog mladica koji je ocito "hiperkativan", al ja bih to radije nazvala "aktivan vise nego prosjecan covjek". I tocno vidis na njemu i kroz ono sto radi da funkcionira samo ako ima hiljadu stvari "on the go", ne moze mirovat, stalno mora imat nesto u ruci da ih zabavlja (i sam to zna i trazi isto, npr. rucni mikrofon tijekom predavanja kojeg je odrzavao srednjoskolcima taj dan, ili penkalu koju vrti kroz prste dok ti prica).

    Sva sreca da nije na ritalinu, ajme koji bi to gubitak bio za sve one koje kroz svoju aktivnost vuce, gura, potice, ohrabruje i osnazuje. A to cini bas zato sto je pun zivota i sto ima tu energiju koju ima, a koju "normalni" ljudi nemaju. A ritalin bi je ubio.

    Bilo je interesantno kako smo s njim razgovarali i pomalo u tom kontekstu, druge osobe prisutne na tom sastanku rade u podrucju mentalnog zdravlja i one su prve pitale jel dijagnosticiran s ADHD-om. Povukla se i na kratko tema u ritalinu i jedna od tih osoba je rekla da je ona bila na ritalinu kao klinka, mama ju je stavila, i rekla je da je to bilo najgore iskustvo u zivotu.

    Ja mislim da onaj komentar autora teksta o pribjegavanju ritalinu i izbjegavanju ili nereflektiranju na stanje stvari koje mozda ima utjecaja na ponasanje koje smatramo problematicnim, stoji. I smatram da televizija koju on spominje, losa prehrana kao i druge stvari koje je spomenuo, zaista imaju velikog utjecaja al ne da nam se boriti s tim ili, mozda jos bitnije, ne vidimo ih kao problem, pa pribjegavamo magicnoj piluli.

    Eno Michael Phelps je ADHD. I nije bio na kemijskim ljekovima vec je iskoristio, uz pomoc svojih roditelja koji su mu pruzili kljucno vodstvo i potporu, tu energiju za postizanje neceg sto nitko drugi do sada nije postigao.

  21. #21
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    mim, ako bi mogla nabrojiti imena tih par preparata za djecu.
    meni su poznati samo twin labs i znam da ih ima nekoliko vrsta, ali nisam detaljno upucena. cini mi se da se ti u to dobro razumijes.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa
    mim, ako bi mogla nabrojiti imena tih par preparata za djecu.
    meni su poznati samo twin labs i znam da ih ima nekoliko vrsta, ali nisam detaljno upucena. cini mi se da se ti u to dobro razumijes.
    Twilab ima samo kapi za vrlo malu djecu s DHA. Zovu se Infant Care i osim DHA sadrže vitamine A, D i još neke. To nije preparat za djecu s ADHD nego ga je dobro davati dojenčadi umjesto D3 kapi. Osim tih kapi oni nemaju druge dječje preparate s omegama.

    Jedini koji uvijek preporučim je Child life Ulje jetre bakalara. Čist je, dobrog okusa (koliko to riblje ulje može biti) i sadrži visoke doze omega-3. Moja M. ga pije kao suplement. Djeci s nekim poteškoćama (motoričkim i psihičkim) se daju više doze.

  23. #23
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    mi to i ne trebamo zbog poteskoca (citaj, nemamo ih)
    nego naprosto sto preko godine ne jedemo toliko plave ribe, koliko bi jeli da zivimo na moru.
    pa tu i tamo uzimamo te kure.
    vec smo uzimali one male uljaste kuglice od twin laba. (ne sjecam se kak se zovu)
    a mislim da je mm zadnji put u zg-u kupio ovo ulje od bakalara sto ga spominjes. mislis da je ono dobro za djecu bez poteskoca?

  24. #24

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa
    mi to i ne trebamo zbog poteskoca (citaj, nemamo ih)
    nego naprosto sto preko godine ne jedemo toliko plave ribe, koliko bi jeli da zivimo na moru.
    pa tu i tamo uzimamo te kure.
    vec smo uzimali one male uljaste kuglice od twin laba. (ne sjecam se kak se zovu)
    a mislim da je mm zadnji put u zg-u kupio ovo ulje od bakalara sto ga spominjes. mislis da je ono dobro za djecu bez poteskoca?
    Mislim da su u pitanju perlice, također od Child life. Jel bijela plastična bočica? Twinlab tog nema.
    I ulje i perlice su ti dobre za zdravu djecu. Ako je kao suplement zato jer se ne jede dosta ribe perlice su vam skroz dosta. Razlika u perlama i tekućem ulju je u dozi. Ulje sadrži znatno više omega-3 tako da njega mogu uzimati i djeca s poteškoćama dok doza u perlama za njih nije dovoljna.

  25. #25
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    da tocno, bijela, plasticna bocica - child life. posto ih kupujemo u onom ducanu u kaptol centru od twin laba, ja sam mislila da je child life samo druga marka iste firme.
    anyway, hvala.

  26. #26
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    mim. gdje se moze kupiti taj preparat?

  27. #27
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    bubica, nisam mim ali,

    twin lab & child life imas skoro u svakoj ljekarni,
    a postoji i par bas njihovih ducana:
    u kaptol centru,
    u ilici u prvoj vezi iza onog skretanja za kino tuskanac
    u vukovarskoj

  28. #28

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa
    mim. gdje se moze kupiti taj preparat?
    Eto, Sani ti je već odgovorila: u svakoj malo bolje opskrbljenoj ljekarni. Ako baš i nemaju mogu ti naručiti.

  29. #29
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    hvala

  30. #30
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Jel netko probao dm-ove - Das Gesunde PLUS Omega-3 kapsule - one mekane s uljem unutra? Ima riblje ulje i ulje lanenog sjemena. Vidjela sam ih neki dan (grozno su.. ogromne i nije mi uopce jasno kako bih to progutala) i procitala sto pise na njima i - odustala jer mi jedna stavka bas i nije bila jasna. Na ovima s ribljim uljem pise da treba pripaziti ako osoba ima problema i/ili uzima nesto sto utjece na zgrusavanje krvi. Koliko znam, Omega-3 popravlja krvnu sliku i time posredno sprjecava ugruske.. znaci li onda ovo da osobe koje vec uzimaju nesto sto razrjedjuje krv moraju pripaziti, ili? Mozda sam samo blesava...

    (Da, znam da ovo nema veze s ADHD, ali kad su vec svi ostali pali u raspravu o Omegama...)

  31. #31

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa
    Jel netko probao dm-ove - Das Gesunde PLUS Omega-3 kapsule - one mekane s uljem unutra? Ima riblje ulje i ulje lanenog sjemena. Vidjela sam ih neki dan (grozno su.. ogromne i nije mi uopce jasno kako bih to progutala) i procitala sto pise na njima i - odustala jer mi jedna stavka bas i nije bila jasna. Na ovima s ribljim uljem pise da treba pripaziti ako osoba ima problema i/ili uzima nesto sto utjece na zgrusavanje krvi. Koliko znam, Omega-3 popravlja krvnu sliku i time posredno sprjecava ugruske.. znaci li onda ovo da osobe koje vec uzimaju nesto sto razrjedjuje krv moraju pripaziti, ili? Mozda sam samo blesava...

    (Da, znam da ovo nema veze s ADHD, ali kad su vec svi ostali pali u raspravu o Omegama...)
    Offtopic, ali...

    Kapsule koje si navela su ogromne kao i većina kapsula s uljem jer obično sadrže 1000 mg ulja (potrebno je dobro pročitati deklaraciju jer svi proizvođači navode tih 1000 mg, ali važno je što je sadržano u tom ulju).

    Kod omege-3 važno je da se u isto vrijeme ne uzimaju antikoagulansi (tipa Marivarin) i eventualno kombinacija Aspirin 100+Ginko. EPA, jedna od omega-3 masnih kiselina koje najviše ima u preparatima za odrasle, ima također antikoagulativno djelovanje tako da bi to u kombinaciji s nabrojenim terapijama bilo malo previše takvog djelovanja pa bi mogle biti moguće eventualne komplikacije sa zgrušavanjem krvi. Zato je potreban oprez kod uzimanja viših doza omega-3 tj. EPA.

    Ovi preparati koje si nabrojala koliko znam nemaju baš takve doze koje mogu biti potencijalno opasne, ali oprez je potreban. Samo dva preparata na tržištu imaju dovoljno visoke doze EPA da budu terapijski preparati. Kod njih je potreban pojačani oprez i izbjegavanje ovakvih kombinacija koje sam nabrojala. Kod ostalih...hm....naše tržište je preplavljeno "placebo" preparatima (obećavaju učinak, ali su podozirani i zaista mogu biti samo dodaci prehrani) tako da je i opasnost svedena na najmanju moguću mjeru.

    Omege su toliko kompleksno područje, toliki je deficit u populaciji tako da me iskreno čudi što takvu temu nemamo u Zdravlju za odrasle ili za djecu. Možda bi dio ovog trebalo odvojiti na Zdravlje :/

  32. #32
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Hvala, mim!

    Provjerit cu jos jednom sto pise na kutiji pa se, najvjerojatnije, opredijeliti za te kapsule. Inace sam zadovoljna dm-ovim proizvodima, a ove kapsule imaju i pristupacnu cijenu.

    Htjela sam provjeriti jesam li bila u pravu vezano uz ovo upozorenje o preparatima koje utjecu na zgrusavanje krvi - uzimam Yasmin i, vjerojatno zbog tipicne ljudske gluposti, sad pusem i na hladno.

  33. #33
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno

    Samo nešto.... ja pravim razliku između: "zaposlenih majki" i "zaposlenih majki karijeristica", a tako i očeva... zar vi ne????

    Meni je tekst dobar i nije mi ništa palo u vodu! I mislim da je čovjek koji se zapitao nad problemom i počeo istraživati malo, jer se i sam susreo u svom razredu sa osobom sa ADHD i koji nije, prema svom tekstu, osudio osobu koja ga je opsovala i ponašala se agresivno... a da ne pričam na koji pristup bi naišao taj dečko u 90% slučajeva... tako da...

    I točno se priča o čemu se radi ovdje i kada je spomenuo majke - o manjku pažnje koja se daje djeci i koja je jako i očita i vidljiva, makar u mojim krugovima, a i dalje....

  34. #34
    andrij avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    315

    Početno

    Citiraj Maslačkica prvotno napisa
    Samo nešto.... ja pravim razliku između: "zaposlenih majki" i "zaposlenih majki karijeristica", a tako i očeva... zar vi ne????

    Meni je tekst dobar i nije mi ništa palo u vodu! I mislim da je čovjek koji se zapitao nad problemom i počeo istraživati malo, jer se i sam susreo u svom razredu sa osobom sa ADHD i koji nije, prema svom tekstu, osudio osobu koja ga je opsovala i ponašala se agresivno... a da ne pričam na koji pristup bi naišao taj dečko u 90% slučajeva... tako da...

    I točno se priča o čemu se radi ovdje i kada je spomenuo majke - o manjku pažnje koja se daje djeci i koja je jako i očita i vidljiva, makar u mojim krugovima, a i dalje....

    Potpisujem !

  35. #35
    flipper

    Početno

    mim
    Cfild Life ulje jetre bakalara, da li je to " Cod Liver Oil"?
    i pitanje; koliko bi se trebalo davati dijeci sa poteškočama ( motoričkim i psihičkim), koja doza? ( napisala si da se daju više doze) da li je to 2 žiličice dnevno?
    hvala

  36. #36

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Citiraj flipper prvotno napisa
    mim
    Cfild Life ulje jetre bakalara, da li je to " Cod Liver Oil"?
    i pitanje; koliko bi se trebalo davati dijeci sa poteškočama ( motoričkim i psihičkim), koja doza? ( napisala si da se daju više doze) da li je to 2 žiličice dnevno?
    hvala
    Koliko je staro dijete, koja mu je tjelesna težina i radi li se o blažim poteškoćama tipa blagog ADD i poremećaja fine motorike ili su poteškoće teže, uzima li nešto od lijekova i kakva je radna dijagnoza neuropedijatra? Ako ti je problem napisati možeš mi poslati i na pp.

    Usporedbe radi: moja kćer pije 1 čajnu žličicu iako nema aposlutno nikakve poteškoće jer vidim da se puno lakše koncentrira, vrlo lako savladava gradivo i škola joj je nekako kao nezahtjevna slobodna aktivnost.

    I, da, radi se o Cod liver oilu.

  37. #37
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Ima li neko ulje bez aroma (vanilija, cimet, limun, badem, naranča, jagoda...) ili meda, propiolisa i sl.? Mi smo alergični i nisam našla niti jedan proizvod za djecu (osim u ribarnici) koji ne sadrži nešto od toga a bome i ja i moje dijetešce smo ADHD samo još nemamo čitabu. Stalno je nešto preče alergije, streptokok... i ove redovne posjetu dr. pa ovo stalno prebacujemo, na žalost. Pedica se složila jer nije dobro da je dijete furt po doktorima.
    Ja sam pila TwinEPA i stvarno sam osjetila razlku, samo brate mili skupo za pozvizdit. Ne znam kad si bum priuštila sljedeću. Ova je bila za nagradu za pet godina dojenja

  38. #38

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa
    Ima li neko ulje bez aroma (vanilija, cimet, limun, badem, naranča, jagoda...) ili meda, propiolisa i sl.? Mi smo alergični i nisam našla niti jedan proizvod za djecu (osim u ribarnici) koji ne sadrži nešto od toga a bome i ja i moje dijetešce smo ADHD samo još nemamo čitabu. Stalno je nešto preče alergije, streptokok... i ove redovne posjetu dr. pa ovo stalno prebacujemo, na žalost. Pedica se složila jer nije dobro da je dijete furt po doktorima.
    Ja sam pila TwinEPA i stvarno sam osjetila razlku, samo brate mili skupo za pozvizdit. Ne znam kad si bum priuštila sljedeću. Ova je bila za nagradu za pet godina dojenja
    Koliko znam-sva su riblja ulja korigiranog okusa osim Oleum jecoris, običnog ribljeg ulja koje se može kupiti u ljekarni vrlo jeftino, ali nema deklariranog sastava niti potvrde da je pročišćeno. To ne bih pila sama, a još manje bih davala djetetu.
    Ima rješenje, a to je iscijediti ulje iz kapsule za djecu. Problem je samo u dozi jer su te perlice za djecu niskodozirane pa bi za terapijsku dozu trebalo iscijediti previše perli. Ne isplati se.
    Mislim da djetetu možeš mirno davati dječje preparate. Cod liver oil kojeg pije moja mala je s okusom jagode, ali to ne znači da je u njemu zaista jagoda. Ne znam ni za jedno dijete koje je pokazalo alergiju na njega, a daje se djeci od godinu dana.

  39. #39
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Mi smo alergični na neke spojeve koji se koriste u prozivodnji gotovo svih prehrambenih aroma, propolis i pčelinje prozivode. Mogu ti prepisati s nalaza na srebrnjaku kako se zovu - nismo na ništa od najčešćih alergena, ali jesmo recimo na kolofonij, lanolin, katran, cimet, vaniliju, kamfor, benzoinsku kiselinu, crnogoricu,lavandu, krizanteme... gomila bezopasnih i blagih stvari. Recimo na arome u antibioticima isto rijetko tko reagira pa smo mi ipak morali preći na tablete, na žalost.

  40. #40

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa
    Mi smo alergični na neke spojeve koji se koriste u prozivodnji gotovo svih prehrambenih aroma, propolis i pčelinje prozivode. Mogu ti prepisati s nalaza na srebrnjaku kako se zovu - nismo na ništa od najčešćih alergena, ali jesmo recimo na kolofonij, lanolin, katran, cimet, vaniliju, kamfor, benzoinsku kiselinu, crnogoricu,lavandu, krizanteme... gomila bezopasnih i blagih stvari. Recimo na arome u antibioticima isto rijetko tko reagira pa smo mi ipak morali preći na tablete, na žalost.
    Hm...dosta nezgodne alergije. Koliko su jako izražene i kako se manifestiraju?

    Pogledaj originalnu deklaraciju Cod liver oil.
    http://www.childlife.net/?q=node/56
    Problem može biti jedino u ovoj "prirodnoj aromi jagode". MOžda možeš poslati mail proizvođaču da ti kažu nešto više o kemijskom sastavu.

  41. #41
    Arwen avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,318

    Početno

    postoji i od medexa -omega 3 sirup za djecu
    i neznam od koje firme ali ima ih u ljekarnama kao gumeni bomboni isto omega 3 za djecu
    da ne reklamiramo samo twinlab

  42. #42
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Đe me nađe,med i gumeni bomboni
    OT
    Alergije od osipanja, svrbeža do oticanja uši i lica, suhi kašalj, vrlo učestalo mokrenje. ali super je da kad izbjegavamo alergene sve super,kao da ničeg nema. Ovo lakše izbjegavamo nego MM pelud. Samo injekcije, lijekovi...

  43. #43

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Citiraj Arwen prvotno napisa
    postoji i od medexa -omega 3 sirup za djecu
    i neznam od koje firme ali ima ih u ljekarnama kao gumeni bomboni isto omega 3 za djecu
    da ne reklamiramo samo twinlab
    Ovaj sirup je po sastavu ok, ima dosta DHA, ali je problem u medu (navodno je baš zbog njega okus ok). Za čistoću tog preparata nemam podataka. Možda ga netko ima doma pa da pogleda piše li na deklaraciji 100% PCB and heavy metal free.
    Perlice su sve odreda preniska doza da bi bile terapijski preparat.

    Pikula, ja bih na tvom mjestu pisala proizvođaču s upitom o točnom porijeklu "prirodnog okusa jagode".

  44. #44
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Ja sam davala medex, prije testiranja, naravno, i zvala sam u centralu, rekli su da imaju potvrdu o čistoći i podrijetlu te da mogu faksirati,meni je žena zvučala uvjerljivo, pročitala mi je te podatke i meni je to bilo dovoljno.

  45. #45

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa
    Ja sam davala medex, prije testiranja, naravno, i zvala sam u centralu, rekli su da imaju potvrdu o čistoći i podrijetlu te da mogu faksirati,meni je žena zvučala uvjerljivo, pročitala mi je te podatke i meni je to bilo dovoljno.
    Super, lijepo je znati da su na to spremni.

    Malo sam pogledala iole normalne proizvođače na webu. Stvarno sve vrvi od raznoraznih okusa. Prvo ga djeca neće piti jer je odurno, a onda kad se korigira okus ispadne da ga neka djeca ne smiju piti. Hm... :/

    Vidi ovo:
    http://www.babyorganic.com/cart.php?...ategory_id=250
    Lijepo piše: "Free of strawberry allergens."
    Znači-može biti hipoalergeno.

  46. #46
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Hvala ti na trudu, raspitat ćemo se. Ako netko ipak naiđe na kontrolirano i porčišćeno obično riblje uje bez dodataka nek javi, bit ćemo zahvalni.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •