Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 134

Tema: Laringitis, iskustva i preventiva

  1. #1
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno Laringitis, iskustva i preventiva

    Lea je dobila laringitis prije nekoliko dana. To je nešto strašno i užasno, užasan napad suhog kašlja, samo odjednom po noći (curio joj je nos dan prije), promuklost, jako teško disanje. Išli smo na Hitnu, na Srebrnjak što je bila totalna glupost jer je to slučaj za ORL.

    No, ono što me sad brine je to što izgleda da se takve epizode ponavljaju kod djece koja su sklona laringitisu, pa me zanima ima li tko kakvih iskustava, pogotovo sa preventivom, poduzimate li išta unaprijed, i da li su vam možda liječnici preporučili ili dali nešto što možete djetetu dati kad vam se učini da će doći do 'napada' ili kad već dođe do toga. Nama, naime, nisu dali ništa, a čujem da roditelji dobiju nekakve tablete ili kortizonske čepiće, no mislim da to daju za veću djecu. Dr. Richter preporučuje neki gotovi kortikosteroidni pripravak za inhalaciju koji se može dati preventivno, a koji kod nas nije registriran, ima li možda netko sa tim iskustva?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,057

    Početno

    I nama nisu ništa dali kaj bi mu mogli dat preventivno, makar sam negdje na forumu pročitala da postoje neke kapi kojima se dijete može inhalirat kad se posumnja da bi moglo doć do napadaja.
    Nama su jedino rekli da kad čujemo da je promukao i sumnjamo da bi mogao dobit napad mu damo neki antihistaminik (mi konkretno smo mu davali Fenistil kapi koje idu na recept i koje nam je ped. i dala kod laringitis, ali može i Claritin sirup, Rinolan ili sl.) i da on nemože štetit.

  3. #3
    kloklo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Jarun
    Postovi
    2,995

    Početno

    Ne znam to baš točno za laringitis jer ga naša Leo nia sreću nije imala, ali kad ona suho i gadno kašlje puuuno joj pomogne Laringo plus med od Ekoherbalie (imaju štand na mlječnom odjelu Dolca)

  4. #4
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Roko mama, jesu li se vama te epozode ponavljale, idete li svaki puta na Hitnu? Vidim da si u Samoboru, jeste li onda išli možda u Vinogradsku?

    Nama je naša pedijatrica rekla isto da dajemo Fenistil u slučaju 'napada'.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,057

    Početno

    Njemu se ponovilo dosada jedamput al moram napomenut da on manje više svaki dan od siječnja pije kapi Fenistil zbog neurodermitisa i alergije pa vjerojatno i to sprečava eventualne napade.
    Prvi put je imao napadaj u 11. mjesecu u noći otežano je disao, hroptao, i kašljao pasjim lavežem koji je karakterističan za laringitis al ne baš tak kritično, dvoumila sam se dal da idemo na hitnu ili ne, al se malo smirilo pa smo odmah u 7 otišli kod pedijatrice i ona je inhalirala, i rekla da sam dobro procijenila i da nije bilo za hitno, ali da u slučaju da počne još teže disat, hvatat zrak, prsa se jako uvlače, odemo na hitnu i napisala nam je na papirić kaj da mu daju na Hitnoj (mislim da je napisala inekciju Sobumedrola ili nekaj slično), drugi put je imao nakon otprilike 2 tjedna ali puno blaže tak da nismo išli u Vinogradsku

  6. #6

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,057

    Početno

    Zaboravih napisat da su nama rekli da je laringitis jedno od 4 alarmantna stanja kod djece i da ako se primjeti da dijete hvata zrak, prsa se jako uvlače, nema oblačenja ničega, nego trk na Hitnu, tak su rekli i mojoj seki kad su oni u noći došli s malom da nema nikakvog oblačenja ničega nego u dekicu, mama i tata u pidžamama i trk na Hitnu,

    Prva pomoć kod laringitisa je da zatvorite kupaonu pustite na pipu kipuću vodu i nek dijete udiše tu paru, ili da dijete iznesete van na hladni zrak (po zimi) tak da se glasnice šokiraju i otpuste. A u međuvremenu pozovite Hitnu.
    Za laringitis je najgori suhi zrak, po zimi obavezno ovlaživajte prostoriju i nek u prostoriji u kojoj spava dijete nebude temperatura veća od 20 stupnjeva.

    Nama je čak doktorica rekla da nek nam po zimi nikada u kući ne bude temperatura iznad 20 stupnjeva.

    Ma sve sam malo zbrkala, al ak vas još kaj konkretno zanima pitajte.

  7. #7
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Lei je baš bilo gadno. Solu Medrol, to vam je napisala, Lea je dobila injekciju Solu Medrola + inhalaciju Micronefrina. Čula sam da je dobar taj ORL odjel u Vinogradskoj.

  8. #8
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Da, znam, i nama su rekli da je moguće i gušenje. Doktor Raos na Srebrnjaku, doduše, kaže da on nije vidio takav slučaj. Cijela stvar je zaista jako dramatična, pa se zato i raspitujem za nekakvu preventivu. Moja sestrična radi na Hitnoj i kaže da pedijatar u njenom domu zdravlja daje roditeljima nekakve kortizonske čepiće, naša pedijatrica spominje nekakve tablete - a sve je to za veću djecu. Doktor Richter, pak, preporučuje nekakve Pulmicort respule, to nije kod nas niti registrirano. A nama nitko nije htio ništa reći o nekakvoj preventivi grrrr Negdje sam pročitala i da taj Solu Medrol dolazi u ampulama i da se može inhalirati.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    S obzirom da imaš samo jedno dijete i da si još na PD, najbolja preventiva je da ne bude izložena infekcijama - dakle ne primati posjete prehlađenih, kad vi nešto dobijete nosite masku i puno puno perite ruke, obavezno nakon svakog brisanja nosa ili kašljanja. Kad krene u jaslice ili vrtić možeš sve to zaboraviti. Onda je na vjetrometini virusa.

  10. #10
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Ajme meni majko moja Nema djeteta koje je pod većim staklenim zvonom od mojega. Mi živimo u karanteni, posjete ne primamo niti mi idemo u posjete. Pola familije ne razgovara s nama. Dijete se boji stranih ljudi.
    Ali, dijete mora ići na razvojnu gimnastiku na Goljak, mora ići na preglede, prošli tjedan smo bili na pregledu i čekali u čekaonici i bili smo na razvojnoj gimnastici a sobica je bila puna ljudi. Tako da ne vidim kako da izbjegnem viruse.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Savjet za čekaonice: jedan u č. bez djeteta, drugi vani s djetetom. Ali za sobu gdje su druga djeca nema pomoći. Birajte mjesto uz zid i prebrišite površinu.

  12. #12
    Daniela32 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split
    Postovi
    284

    Početno

    mOJ lUKA JE IMAO SUBGLOTIČKI LARINGITIS U DOBI OD 14 MJESECI, BIO JE 5 DANA U BOLNICI. sorry caps.

    Tamo je preventivno primio zinnat (premda je lar. bio virusni), 3 puta dnevno kortikosteroidne inhalacije i Klaritin u ne znam kojoj dozi. Za preventivu smo dobili Klaritin (u slučaju promuklosti).

    Nikad se nije ponovilo (Luka sad ima 3 g i 1 mjesec).

    U biti je opasan epiglotički laringitis, kojeg uglavnom uzrokuje hemofilus influenza (spp?), a to je već rijetkost jer
    su naša djeca cijepljena.

  13. #13
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Moram priznati da me ovakvi savjeti pomalo ljute. A isti takav savjet dobila sam od med. sestre kod naše pedijatrice. Ja zaiste ne znam što bih još poduzela da dijete zaštitim od virusa. Nikud ne idemo, zimus smo, nakon što je Lea imala bronhiolitis, živjeli u takvoj karanteni da niti ja nisam izlazila iz kuće jer nisam cijepljena protiv gripe (greška, neću je ponoviti). Ruke su mi izgrižene do krvi od neprestanog pranja, a perem ih u Plivinom antisept sapunu, kako ja i muž, tako i svi koji nam dođu u kuću. U hodniku nam vise maske za nos koje nosimo čim nas jednom zagrebe grlo. Zimus radi gripe čak nismo išli niti na gimnastiku pa Lea nije vježbala dva i pol mjeseca. U čekaonicama je naravno ne držimo nego jedno šeće sa njom okolo, prošli tjedan je proboravila u čekaonici deset minuta, između snimanja EEG-a i pregleda kod doktora. Na gimnastici se strunjače dezinficiraju između dva djeteta. U sobi uopće nisu bila druga djeca, nego studenti i nitko nije bio vidno prehlađen. Pa ipak je pokupila virus, i doživjeli smo ovu dramatičnu epizodu. ZAto bi mi ipak bilo draže da mi netko kaže kako, kad se dijete već razboli, jer je očito da to ipak nećemo moći izbjeći, preveniram ovako drastične događaje.

  14. #14
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Hvala, Daniela, drago mi je čuti da se laringitis ne ponavlja nužno, do sada sam slušala samo o djeci kojoj se ponavljao svako malo.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    126

    Početno

    Moje obje cure su sklone dobiti i laringitis i bronhitis. Leda je s par mjeseci imala Laringotraheobronhitis. Katastrofa. Pošto znam postupak - izlaganje djeteta hladnom zraku da dijete počne normalnije disati i nakon toga inhalaciju kapima s kortikosteroidima nismo išli na hitnu nego odmah ujutro kod pedijatrice na injekciju Solu Medrola (kortikosteroid). Za sada prvi i jedini put. Mirta je imala nekoliko puta i laringitis i bronhitis, ali ne tako jako. Pošto imam doma inhalator, čim osjetim da je jako promukla izinhaliram je 1-2 puta. Zadnjih godinu dana (sada ima 5,5 g) nije bila bolesna (osim beznačajnih prehlada). Kako dijete raste, intenzitet boleština se smanjuje.
    Razgovaraj sa svojim pedijatrom o inhalatoru jer kortikosteroidne kapi mogu biti "prva pomoć" u takvim situacijama.

  16. #16
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    fiona, koje kortikosteroidne kapi koristiš za inhalaciju? Stvar upravo i jest u tome što sam ja pitala liječnike što mogu učiniti u slučaju ponavljanja ovakvih epizoda i nisam dobila zapravo nikakav odgovor. Tj. savjetovali su mi davanje Fenistil kapi i stavljanje djeteta u jako ovlaženi prostor (zaparena kupaonica). Ja ću kupiti inhalator, ali ne znam ČIME da inhaliram dijete, ne znam ima li inhaliranje samo fiziološkom otopinom ikakvog smisla, a ništa drugo mi nije preporučeno.

  17. #17
    anchi pp avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,906

    Početno

    Pise frendica Tatjana koja ima 2 sina i puno iskustva s laringitisom (a sjedi pored mene i stalno skica sta ja gledam i pisem):


    Imam 2 mala,Sven i Tin, oba laringiticna. zivimo u spanskom, prvi napad za hitnu stariji je imao sa 2,5 god, vozimo ga u vinogradsku, jer tamo spadamo na pedijatriju, vozio ga je MM, uzeli su Svena na terapiju jer je bio prilicno lose, ali -sad se vise ne moze tocno sjetiti razloga- objasnili su mu da bas ne bi trebali dolaziti tu vec na ORL na sveti duh, 2 mj kasnije - novi napad, ovaj puta krecemo u Klaicevu - mislili smo- djecja bolnica- sve im je na istom mjestu, ponovo je isao MM jer sam ja ostajala s mladjim doma. Doslo ih je 4, otprilike u isto vrijeme, cca 3-4 ujutro, sve su ih izinhalirali i autom hitne pomoci otpeljali na sveti duh, na ORL, specijalistu na kontrolu jer to klaiceva nema. Od tada svaki put idemo direkt na sv. duh i tamo je to ko normalno. Tin je prvi napad imao sa 20 mjeseci i to slabije nego Sven. Sven je najgori napad imao u sijecnju 2004., tada smo dobili injekciju (mi dobijemo dexametason), inhalaciju (micronefrin) i ostali do jutra u bolnici. Tu noc je prvi put zakasljao oko 1, i nije mi se ucinilo strasno, dali smo mu toplog caja, zlicu dimidrila, i zaspali, oko pola tri se probudio i jedva je disao i bilo je grozno, otada vise ne riskiramo vec se odmah pakiramo na hitnu. nakon injekcije puste nas doma. Imamo inhalator pa se inhaliramo, kad smo mi dobili prve napade na trzistu je jos bio dimidril sirup,pa smo pili njega, a sada klaritin. Pomaze topli napitak - caj ili mlijeko- dok ne dodjemo do bolnice. Sven je sad 4,5, zadnji napad prije 2 mj - puno slabiji, Tin je sad 2,5, napad je bio tjedan dana nakon Svena. Svena smo sa 2 god testirali na srebrnjaku- jer je povremeno i osut- i nije pokazalo nista, pa Tina nismo ni htjeli testirati. Mislim da bas nema neke preventive. Neki doktor nam je rekao da ne bi trebali vikati??!!, skakati!!?? probali smo i homeopatiju, pili smo sojino mlijeko, izbjegavali alergene namirnice i cekali da narastu. tko nije cuo laringiticni kasalj ne moze si zamisliti sta u tim trenucima prolazimo - zato svima sretno - hrabro i bez panike da malcima bude lakse.

  18. #18
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Hvala anchi i Tatjana. Sveti Duh :shock: ne mogu vjerovati, otkud sad SD. Meni je pedijatrica rekla da idemo u Vinogradsku. Inače, mi smo otišli na Srebrnjak, jer smo mislili da se radi o bronhitisu ili nečemu sličnom, obzirom da je Lea imala bronhitis zimus. Tamo su joj dali inhalaciju i injekciju i poslali nas na ORL Šalata. Na Šalati je, pak, doktorica rekla da to uopće nije laringitis nego da ona sumnja na bronhitis, no comment, doktori sa Srebrnjaka teško da ne znaju prepoznati bronhitis
    Bome ću ja nazvati bolnice da znam kamo trebam sa djetetom ako nas ovo ponovo snađe. Nemam ništa protiv Svetog Duha, još kad bi nas mogao primiti doktor Stanojević mojoj sreći ne bi bilo kraja

  19. #19

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Mima, kod subglotičnog laringitisa ti pomaže i inhalitranje čistom fiziološkom umjesto zaparene kupaonice. A ove pulmicort respule možeš nabaviti za prvu pomoć. Nadam se da joj sve skupa neće ni trebati.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    AgRaM
    Postovi
    2,692

    Početno

    Neznam jel će Vam nešto značiti ali ja sam od kad sam bila beba pa do kraja osnovne škole imala problema sa subglotičnim laringitisom a da ne pričam sa bronhitisom.Meni je pomoglo inhaliranje i boravak u prostoriji koja je bila puna vlažnih ručnika i plahta i eto hvala Bogu od onda nikada mi se više niti jedan napad nije vratio a odlasci na hitnu su sada daleko iza mene.Morala sam to napisat jel se suosjećam sa Vašim mrvicama

  21. #21
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Ajme Romina nisi me baš utješila, mislila sam da to prođe do školske dobi. Šalim se

    Bibai, hvala, dobro je čuti da bi inhaliranje fiziološkom isto pomoglo, moram priznati da mi ideja o zaparenoj kupaonici nije baš jasna jer ne znam kako bih ju provela u djelo :/ I ja se nadam da neće trebati, ali nas je sad strah ići i na more

  22. #22
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Proučila sam gdje spadamo na Hitnu, i stvarno za ORL mi spadamo pod Sveti Duh (općina Susedgrad). Anchi daj ako možeš molim te pitaj prijateljicu kako je izgledalo to kad su ih ostavljali u bolnici do jutra, jesu li i oni mogli ostati sa djetetom.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Pretpostavljam da ćete na more sredinom ljeta, a tada je vrlo malena vjerojatnost za resp. viruse koji izazivaju pseudokrup. I morski zrak je vlažan što dodatno smanjuje mogućnost. Za svaki slučaj ponesete inhalator, fiziološku, antihistaminik.
    A ima doktora i na moru ...

  24. #24
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Ima doktora ali nema bolnice u blizini :/

  25. #25
    anchi pp avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,906

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa
    Proučila sam gdje spadamo na Hitnu, i stvarno za ORL mi spadamo pod Sveti Duh (općina Susedgrad). Anchi daj ako možeš molim te pitaj prijateljicu kako je izgledalo to kad su ih ostavljali u bolnici do jutra, jesu li i oni mogli ostati sa djetetom.
    Je, sjecam se da je ostala s malim u bolnici. Bude ti ona odgovorila opsirnije u ponedjeljak. Cuvajte se! Sve ce biti super!

  26. #26

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    372

    Početno

    I mi smo imali laringitis. Bilo je dosta grdo, trajalo tjedan dana i prestalo. Nema lijeka, samo ta injekcijica i to je to... E da, ja sam svojoj stalno držala kraj krevetića posudu s vrućom vodom i kamilicom da lakše diše i stvarno je pomoglo. sretno!

  27. #27
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Znam, samba, kad sam pretraživala forum o laringitisu vidjela sam da ga je i Katarina imala. Super da se nije ponavljalo. Mi imamo ovlaživač pa ga uključimo po noći.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    372

    Početno

    Ja sam se doslovno bojala da ne dobije napad, ali kako su mi objasnili, nije to samo tako, bili bi neki predznaci. Ali svejedno je grozno jer su simptomi grozni,a djetetu ne možeš pomoći.

  29. #29
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Ma užasno je Predznak je valjda svaka prehlada ali kažu da djetetu glas postane 'zvonak' ili da se primijeti promuklost. Ja ovaj puta ništa nisam primijetila, ali nisam niti znala da larinigitis postoji :/

  30. #30
    anchi pp avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,906

    Početno

    Mima,

    evo Tajci potvrdjuje da se ostaje s djetetom preko noci, nije cak morala niti pitati, odmah su joj rekli da ostaju skupa u bolnici. Jedino nije dobila krevet, vec je lezala kraj klinca u djecjem kreveticu, a s njima je bila i jos jedna mama s djetetom.

  31. #31
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    anchi i tajchi hvala puno na informaciji, i za Sveti Duh, i za ostanak preko noći

  32. #32

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    177

    Početno

    podižem temu,moj prvi post . Mali ima 9 mj,prvi napadaj laringitisa je imao sa 6 mj,u bolnici je dobio 4 inhalacije fiziološkom,istu noć mu je bilo puno bolje,prestalo skroz. Drugi napad je imao 2 mj poslije,ali puno gori,teško je disao,hospitaliziran je bio,dobio je inhalacije fiziološkom i solumedrol. Sad je sve ok,odonda je dobro,prije napadaja ga prvo uhvati prehlada,onda nakon dva tri dana krene taj laringitis. Drugi put sam odmah reagirala,isto ga je uhvatilo. Prije jedno tj dana ga je uhvatila prehlada,ali nije trajalo duže od 1 dana,sve mi se čini da je bila alergija. Jel postoji mogućnost da mu se napravi alergotest u ovoj dobi? Pitam jer postoji mogućnos da laringitis dobije od alergije,obično se laringitis javlja zimi kad su virusi u zraku. On je prvi napadaj imao na ljeto pa me čudi. Strah me što će biti ovu zimu,da li bi ga trebala cijepiti protiv gripe,već danima razmišljam o tome. Voljela bih čuti vaša iskustva. A jesam raskupusala ovaj post . Unaprijed zahvaljujem

  33. #33
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj ***MARETA prvotno napisa
    podižem temu,moj prvi post . Mali ima 9 mj,prvi napadaj laringitisa je imao sa 6 mj,u bolnici je dobio 4 inhalacije fiziološkom,istu noć mu je bilo puno bolje,prestalo skroz. Drugi napad je imao 2 mj poslije,ali puno gori,teško je disao,hospitaliziran je bio,dobio je inhalacije fiziološkom i solumedrol. Sad je sve ok,odonda je dobro,prije napadaja ga prvo uhvati prehlada,onda nakon dva tri dana krene taj laringitis. Drugi put sam odmah reagirala,isto ga je uhvatilo. Prije jedno tj dana ga je uhvatila prehlada,ali nije trajalo duže od 1 dana,sve mi se čini da je bila alergija. Jel postoji mogućnost da mu se napravi alergotest u ovoj dobi? Pitam jer postoji mogućnos da laringitis dobije od alergije,obično se laringitis javlja zimi kad su virusi u zraku. On je prvi napadaj imao na ljeto pa me čudi. Strah me što će biti ovu zimu,da li bi ga trebala cijepiti protiv gripe,već danima razmišljam o tome. Voljela bih čuti vaša iskustva. A jesam raskupusala ovaj post . Unaprijed zahvaljujem
    postoji mogućnost da je laringitis od alergije, ali se ne isplati pikati, jer ne mora pokazati alergiju, a da je dijete u stvari ima. tek s tri godine se pokaže realna slika.
    ja ne bih cijepila protiv gripe, pogotovo ne tako malo dijete. cjepivo protiv gripe ne pomaže protiv raznoraznih prehlada, viroza, nego samo protiv virusa gripe.

  34. #34

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    177

    Početno

    tashunice,hvala. Ma ja sam inače za što manje lijekova,po mogućnosti ništa ako se može izliječiti bez lijekova. Nego sam čitala da je dobro da se cijepe djeca odjetljiva na gornji dišni sustav,a to bi trebao biti laringitis. Ne bih voljela da dobije gripu pa se nešto zakomlicira,jedino da ga dva-tri mj potpuno izoliram da se ne zarazi,a kako to izvesti

  35. #35
    tamara mjesec

    Početno laringitis

    imam djevojčicu od 5,5 god. evo već 3 tjedna kašlje. malo jačim intenzitetom pa slabijim pa opet jačim.... za poludit. trenutno je na sumamedu i danas je popila zadnju žličicu.i sad čekamo da se to sve konačno smiri. zvuk je očajan i naježimo se kod svakog zakašljavanja. inače smo znali dobivat injekcije sulumedrola ali ovaj put ju još izbjegavamo. danas sam odlučila da joj više ne dajem sirup od trpuca jer mi se čini da on samo incira kašalj pošto u njoj nema šlajma jer kašlju nije predhodilo curenje nosa.joj,svašta sam samljela ovdje. kako se zovu čepići koji se mogu dati umjesto te injekcije sulumedrola. da li netko zna???

  36. #36
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    solu-medrol je kortikosteroid, nisam nikada čula da postoje takvi čepići.

  37. #37
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Naša dr djecu inhalira na solumedrolu, što mi je super učinkovita solucija.
    Inače sa laringitisom imam jedno stravično iskustvo i iskreno i toplo se nadam da se neće više nikad ponoviti.

  38. #38
    emira avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,647

    Početno

    Da malo podignem topic...
    D. je imao 3x laringitis u 3 mjeseca. Prvi put je počelo kao viroza s curenjem iz nosa. Treći dan, već kad mu je bilo bolje navečer je počeo kašljati onako suho. U par sati taj je kašalj prešao u onaj grozni lavež (oni čija su djeca imala laringitis znaju o čemu pričam ). Nisam imala pojma šta mu je, prvo sam posumnjala na bronhitis pa smo ga odveli na Srebrnjak na hitnu. Tamo dobio injekciju solumedrola i inhalaciju micronefrina+adrenalina. Poslali nas u Vinogradsku gdje ga je pogledao ORL i ordinirao mu antibiotik jer je kao mali uz dijagnozu virusnog laringitisa :? . No dobro... Drugi put se ponovilo nakon mjesec dana, kašljao cijelu noć sa bitonalnim prizvukom, ujutro ga odveli kod pedijatra gdje je opet dobio injekciju+ inhalaciju. Prošlo kao rukom odnešeno.
    Treći put isto krenulo iz viroze, počeo laringitično kašljati, odvela ga pedijatru, dali mi Fenistil kapi. No slijedeće jutro je dobio pravi napad, onako kašalj mu je bivao sve tiši, plakao je... ma jezivo. Završili na hitnoj, terapiju već znate. Taj zadnji put laringitis je trajao par dana. Imamo doma inhalator, inhaliram ga sa fiziološkom, imamo ovlaživač zraka, pazimo da ne pregrijavamo prostor.
    Evo, nakon 2 tjedna opet mu curi nos a ja strahujem od novog laringitisa . Bili smo i kod homeopata. Dobili terapiju.
    Ja sam već u totalnoj komi i strahu i stalno osluškujem prizvuk njegovog kašlja.

    Čitala sam da ste inhalirali sa Pulmicort Respulama. Pedica mi je rekla da to nikako nije za tako malu djecu i da je to lijek za astmu već nam je dala Maxidex kapi da stavljamo u inhalator. :?

    Zbunjujuće je i to što se njemu svaki put javlji iz viroze i to kad viroza već prolazi...

    Mame malih laringitičara, kakva su vaša iskustva, jeste li pokušavali neke alternativne metode? Jesu li vašoj djeci nakon nekog vremena prestali učestali laringitisi? Plaše nas i da je moguće da će mu to nakon nekog vremena prersati u alergijsku astmu . D. ima tek 10 mjeseci i navodno je premalen za alergološko testiranje.javascript:emoticon('')

    Sva iskustva i preporuke bit će mi dragocjene

  39. #39
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Sad vidim da sam i tu pisala o laringitisu. Jutros sam opisala naš slučaj u temi "Astmatičari i bronhitičari...". Uglavnom, nisam napisala da nam je pedijatrica dala dva lijeka za hitnu pomoć, umjesto trčanja na hitnu po injekciju solumedrola. Prve su tablete koje se zovu Decortin. Isprobali smo ih prije par dana ali kao preventivu, drugi dan nakon onog strašnog gušenja i super su mu pomogle, lijepo je disao čitavu noć bez buđenja. Ali problem je što su te tablete jako, jako gorke i on ih je jedva popio, a dijete je koje sve lijekove pije bez problema. Pa nam je dala umjesto njih čepiće koji se zovu Rectodelt, ista stvar ali su čepići. To je navodno nešto novo, kutija čepića košta 240 kn. Kupila sam i nadam se da nam neće ni trebati jer te dvije epizode koje smo doživjeli s malim su nešto najstrašnije što sam doživjela s djecom. On se doslovno gušio, usne su mu poplavile jer nije mogao do zraka. Kao što je netko gore napisao, u takvoj situaciji nema se što čekati, mi smo iz kreveta odletili na hitnu po injekciju. Inhalator imamo kući i inhalacije na fiziološkoj su nešto što kod lar i bronh radimo više puta dnevno ali to pomogne malo. Eh da,i ovaj put nije bilo nikakve naznake da će dobiti napada, osim da mu je dva, tri dana glas bio za nekakvu mikronijansu promuknut. Ali toliko minimalno da sam samo ja to primjećivala. Nit je kašljao, niti mu je nos curio..ništa.

  40. #40
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    cure baš mi je žao
    točno znam kako vam je.
    mi smo se nakon 15-ak takvih epizoda ove godine odlučili za pulmicort i od tada nismo imali niti jedan napad.
    dugo sam se borila i sama sa sobom a i sa njegovim pedijatrom i drugim liječnicima (osim onih sa srebrnjaka) zbog tog pulmicorta, ali ja više jednostavno nisam mogla dozvoliti niti da on dobiva tolike količine lijekova, a niti sam se ja više mogla nositi s tim svim.

    emira ja bih ti preporučila da se javiš dr richteru na cybermed, jer ti ovdje ne može nitko reći je li taj lijek ili nije za tvoje dijete, a njemu bih svakako vjerovala.
    ono što sigurno znam je da na srebrnjaku i skroz malene inhaliraju tim lijekom. moj ga je prvi puta dobio kada je bio mjesec dana stariji od tvog.

    što se tiče laringitisa nama je počimao svakako od toga da nije bilo nikakvih naznaka, ali bih ja skužila promjene u boji glasa kao ti trina pa do curećeg nosa i prave promuklosti. bilo je čak i nekoliko slučajeva da smo prošli bez napada, ali vrlo rijetko.

    i još jedna jako bitna napomena jedan solumedrol sadrži količinu istog lijeka kao 400 doza pulmicorta i to je ono što je kod mene prevagnula ZA pulmicort.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Jarun
    Postovi
    144

    Početno

    Da vas sve utjesim, oko 6 te godine se stvarno sve smiri i nakon toga je iamo samo nekoliko puta takav kasalj ali bez gušenja. Nema tu nikakve posebne preventive. Vid je najgore imao usred ljeta, dakle nije bilo grijanja ni suhog zraka. Neke viroze su zavrsile laringitisom neke nisu. U nase doba nije bilo pulmicorta, moja prijateljica ga koristi za svoje dijete i kaze da puno pomaze, ali treba inhalirati vec kod prvih naznaka takvog kaslja.
    Treba izdrzati, ali prodje.

  42. #42

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    177

    Početno

    uf kako mi je žao što se toliko mučite
    Najgora stvar mi je da se ne desi da počne teško disati u snu,a da ja ne čujem.
    Vidim da je TRina pisala da ih je maleni probudio da mlađi teško diše,to mi je najgori mogući scenarij

    Ne znam,meni je ovaj laringitis ko SF. Mi smo imali 3 napadaja koji bi završili solumedrolom i inhalacijom adrenalinom.
    Prvi napadaj sa 6 mj,drugi sa 8 i treći sa 14 mj. Nikakvu treapiju za doma nije dobio,a ja luda..samo čekam idući.

    Mi smo uveli preventivne inhalacije fizološkom otopinom. Ako je ovakvo bljuzgavo vrijeme,navečer ga inhaliram kad ga legnem. Ili kad nos počne curkati.

    Zasad nam to pali,evo 9 mj smo u miru,nikakvi kašljevi ni napadaji :D
    Ne znam,možda nije do inhalacije,ali nastavit ću ovako.

    I dao Bog da se našoj dječici ne jave više ti gadni larigitisi

  43. #43
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj Irena23 prvotno napisa
    kaze da puno pomaze, ali treba inhalirati vec kod prvih naznaka takvog kaslja.
    kad se javi laringitični kašalj, već je kasno za pulmicort. meni se to desilo prvi puta kad sam ga koristila, dala sam ga tek kad je počeo kašljati i naravno da nije pomogao.
    pulmicort se daje kod prvih simptoma, kao što je trina rekla kod promjene boje glasa koju je samo ona primijetila ili kod prvih šmrkljića iz nosa.

  44. #44
    emira avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,647

    Početno

    cure tnx

    Pisat ću dr. Richteru, čitala sam ga na cybermedu. Da li on radi na Srebrnjaku ili negdje drugdje? Je li netko išao kod njega?

    Kad smo imali prvi laringitis otišli smo na Srebrnjak ali su nam tamo rekli da ne dolazimo k njima jer je za to nadležan ORL pa otad idemo u Vinogradsku.

    U siječnju smo se naručili u Klaićevu kod dr. Marna na pregled glasnica da vidimo da nema neko organsko oštećenje. Isto tako se nadam da će homeopatija dati svoje.

  45. #45
    elie avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    zg
    Postovi
    364

    Početno

    Mislim da je dr. Richter sada na Rebru, ispravite me ako griješim...

    Mi za sada nismo išli na hitnu, ali smo najesen jedne nedjelje otišli na pedijatrijsko dežurstvo radi laringitisa, bila je dr. Regan, koja nam je preporučila da ga inhaliramo čajem od kamilice (tj. glavu nad lonac) te da dođemo navečer po injekciju ako ne prestane (srećom, prestao je kašljati pa nismo morali otići). Dala nam je i neki turbojaki antibiotik (naš pedijatar se poslije krstio zašto jer da je 95 posto laringitisa virusno, ali to je druga priča)...

  46. #46
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    I moj mlađi je sklon laringitisu. Trenutačno ima treći po redu. Prvi puta smo bili samo kod pedijatrice, nije bilo jako pa nije trebalo više od Rinolana. Drugi puta ga je gušilo i nije mogao spavati pa smo otišli na Srebrnjak. Tamo je inhaliran i dobio je injekciju, ali su nam rekli da u slučaju pogoršanja, tj. ne-poboljšanja odemo na ORL. Baš sam neki dan čitala ovaj topik i kad nas je noćas opet zadesilo, otišli smo na Sveti Duh, jer tamo spadamo po mjestu stanovanja. No tamo su nam rekli da nismo trebali doći k njima nego na pedijatriju! Pa sad nek čovjek bude pametan! Da smo otišli u Klaićevu, rekli bi nam da tamo ne spadamo. Kao ni u Vinogradsku na ORL. Jedino u Vinogradsku na pedijatriju. Nisam pametna što sljedeći puta.

    Noćas je dobio injekciju i pustili su nas doma. Nisu ga inhalirali jer nemaju inhalator (!). Rekli su nam da se ipak vratimo k njima ne bude li bolje.

    Meni se čini da nas vole šetati ne bi li si smanjili broj intervencija u dežurstvu. :/

  47. #47
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Treba ići na ORL, ja bih preporučila Vinogradsku. Oni imaju pedijatrijski ORL i jako su ljubazni i dobri. U Klaićevoj isto nemaju ORL.
    Znači, pravo mjesto bi bila Vinogradska i Šalata, na Šalati imam jako loše iskustvo, a u Vinogradskoj jako dobro.

  48. #48
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    m idemo u vinogradsku na orl, ali šta to nije ambulanta za odrasle mima?
    nisu nam nikada rekli da idemo na pedijatriju, uvijek su nas tamo primili.

  49. #49
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    hm, ne znam, može biti, znam da oni imaju inače dječji ORL, ali da li je ta hitna ambulanta baš dječja ne znam. No znam da su nas lijepo primili i da su stvarno ljubazni.

  50. #50

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Jarun
    Postovi
    144

    Početno

    Mi smo uvijek isli na hitnu ORL u Vinogradsku. Super su. Kod Richtera smo bili na alergoloskoj obradi. Nije alergican naravno, rekao mi je Richter da je on bio siguran da nije i bez testova jer sam laringitis bez nekih drugih simptoma je vrlo rijetko alergijski.
    Nama je kod gusenja uvije pomogao izlazak na svjezi zrak, u deku i na otvoren prozor.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •