Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 62

Tema: Aachen, Maastricht, Liege ... - sakupljam korisne info

  1. #1
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno Aachen, Maastricht, Liege ... - sakupljam korisne info

    Priej dva tjedna sam bio u Helsinkiju i završio tečaj potreban za rad na novom projektu ... i sad treba početi sa pravim radom na njemu, a tim povodom me početkom studenoga očekuje dvotjedni workshop u Aachenu (Njemačka). A kako su u blizini Maastricht i Liege, sigurno ću skoknuti i do njih preko vikenda ...

    I, naravno, drage Rode i Rodci, zamoljevam za sve zanimljive informacije glede i u svezi ta tri grada!

    Hotel će mi osigurati firma, tako da me zanimaju prvenstveno stvari tipa što vidjeti, gdje jesti, zanimljivosti itd.

    U Aachenu sam već bio jednom, prije 19 godina, no samo na par sati. Sjećam se grandiozne katedrale i rathausa i okolice isprepletene brdašcima nastalim od iskopina u ugljenokopima. Tad sam bio dio biciklističke karavane koja se kretala pravcem Hamburg-Koeln-Bonn-Aachen-Kerkrade-Amsterdam i sjećam se da mi je išlo na živce to stalno gore-dolje bicikliranje tamo.

    Tad sam bio i u Maastrichtu, nekoliko sati, sjećam se lijepog glavnog trga i podzemnih tunela ispod bedema ... i to je to.

    U Liegeu još nisam bio i ne znam puno o njemu.

    Eto, hvala vam unaprijed svima koji ćete se javiti na ovu temu!

  2. #2
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    ooo, cekaju nas lijepi putopisi.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,173

    Početno

    prva asocijacija na Aachen = Lindt

  4. #4
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa
    ooo, cekaju nas lijepi putopisi.
    Znaš ti mene ... 8)

    A što dobijem bolje i zanimljivije ulazne informacije bolji će biti i output tj. putopis.

  5. #5
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Liege (barem meni) nije nešto ekstra.
    Klima standardno Belgijski užasna, kiša 24/7, nešto malo znamenitosti, malo i ništa.
    Imaju nekakav sajam vikendom koji je navodno super...tako mi kažu, nisam bila za vikend.
    Nije ti daleko Lueven, koji je studenski fora gradić.

  6. #6
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa
    Liege (barem meni) nije nešto ekstra.
    Klima standardno Belgijski užasna, kiša 24/7, nešto malo znamenitosti, malo i ništa.
    Imaju nekakav sajam vikendom koji je navodno super...tako mi kažu, nisam bila za vikend.
    Nije ti daleko Lueven, koji je studenski fora gradić.
    Ma, dalo bi se doći i do Bruxellesa, nije to tako daleko ...

    No, ja ti uvijek osjećam naklonost prema outsiderima (kako ljudima, tako i gradovima/zemljama itd) tako da je vrlo vjerojatno da ću ipak do tog Liegea da vidim kaj tamo ima, sigurno ima "materijala" za popunit jedan dan landranja uokolo.

    Razmišljao sam da jedan dan umjesto tamo odem do Koelna ili Duesseldorfa, no u Koelnu sam već bio skorije, 2 dana, a čisto germanske atmosfere ću imati već u Aachenu - Belgija je ipak nešto drugo.

  7. #7
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno

    Leuven je prekrasan. Osim studenata, i Stella je otamo.
    Odi u Spa. To je blizu Aachena. Toplice, Formula 1.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    AT
    Postovi
    1,317

    Početno

    ja cu samo reci
    opet ti

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    odjavljena s foruma
    Postovi
    793

    Početno

    bojim se da nećeš imati što raditi cijeli jedan dan u Liege-u.
    Odi do Leuvena, Genta ili Brugge-a, možda i do Bruxellesa (ali ova tri grdaića su super).To ti je sve relativno blizu, Belgija je mala.
    A na obali je sladak Knokke le Zout, može se satima voziti bicikla iz obalu sve do Nizozemske.

  10. #10
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    leuven je zgodan. pravi mali univerzitetski gradic...
    a i cokoladne praline nisu lose..
    jest da ih je i bruxellski aerodrom takode pun, veci je gust u gradu...
    u achenu sam bila davno, pa se vise bas ne sjecam..

  11. #11
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno

    Citiraj petra prvotno napisa
    Odi do Leuvena, Genta ili Brugge-a, možda i do Bruxellesa (ali ova tri grdaića su super).To ti je sve relativno blizu, Belgija je mala.
    A na obali je sladak Knokke le Zout, može se satima voziti bicikla iz obalu sve do Nizozemske.
    Brugge se meni sviđa jer ima kanale (ko u Veneciji), nije velik, i lijepo je brodićem koji vozi po tim kanalima obići grad. I ima lijep trg.

  12. #12
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Moj brat je bio u Aachenu bar deset puta, službeno , jelte .
    Raspitam ti se kod njega, on je pustolovni duh kao ti pa je u slobodno vrijeme sve obišao.

  13. #13
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj piplica prvotno napisa
    Moj brat je bio u Aachenu bar deset puta, službeno , jelte .
    Raspitam ti se kod njega, on je pustolovni duh kao ti pa je u slobodno vrijeme sve obišao.
    Super, samo ga ti pitaj!

    Već sam ja kontaktirao i dobio i odgovore iz turističkih ureda u Aachenu i Liegeu (iz Liegea sam dobio podosta komičan odgovor, naime pisao sam na njemačkome jer sam mislio da im tamo taj jezik dobro ide kad su već blizu granice, no ispostavio se da sam dobio odgovor na tarzanskom Deutschu ).
    Slao bih mail i ovima u Maastrichtu, no u kaotičnoj turističkoj web stranici nisam uspio uočiti ikakav link na mail adresu. :?

    Zanimaju me kao i obično knjižare, egzotični dućani (ethno, "prirodne" igračke, nekonvencionalna odjeća itd), zanimljiva arhitektura, parkovi i botanički vrtovi (ako ih ima) ... a neću imati ništa ni protiv koje preporuke za dobru klopu.

  14. #14
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    zaboravi na deutsch.
    francuski, nizozemski ili engleski.
    sudjelovali u jednoj europskoj platformi sa sjedistem u belgiji za mlade .... i pola sudionika iz cijele europe, ali sve dopise i dokumente dobivali samo na nizozemskom. pa ti vidi....

    u leuvenu nema nekee posebne nove arhitekture, ali cijeli gradic je pitoreskan, ugodan, ulicice i kuce su ambijentalno vrijedne, univerziteski kompleks takode lijep. cijela je atmosfera vrlo ugodna. ima malih simpaticnih ducanica i slicno. jos da ima i sunca

  15. #15
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj tatek prvotno napisa
    Citiraj piplica prvotno napisa
    Moj brat je bio u Aachenu bar deset puta, službeno , jelte .
    Raspitam ti se kod njega, on je pustolovni duh kao ti pa je u slobodno vrijeme sve obišao.
    Super, samo ga ti pitaj!

    Već sam ja kontaktirao i dobio i odgovore iz turističkih ureda u Aachenu i Liegeu (iz Liegea sam dobio podosta komičan odgovor, naime pisao sam na njemačkome jer sam mislio da im tamo taj jezik dobro ide kad su već blizu granice, no ispostavio se da sam dobio odgovor na tarzanskom Deutschu ).
    Slao bih mail i ovima u Maastrichtu, no u kaotičnoj turističkoj web stranici nisam uspio uočiti ikakav link na mail adresu. :?

    Zanimaju me kao i obično knjižare, egzotični dućani (ethno, "prirodne" igračke, nekonvencionalna odjeća itd), zanimljiva arhitektura, parkovi i botanički vrtovi (ako ih ima) ... a neću imati ništa ni protiv koje preporuke za dobru klopu.
    u Liegu se govori francuski, ne nizozemski :/
    Tako da im je njemački totalno nepoznat i drugačiji.Al većina govori engleski ito ok.

  16. #16
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa
    zaboravi na deutsch.
    francuski, nizozemski ili engleski.
    sudjelovali u jednoj europskoj platformi sa sjedistem u belgiji za mlade .... i pola sudionika iz cijele europe, ali sve dopise i dokumente dobivali samo na nizozemskom. pa ti vidi....

    u leuvenu nema nekee posebne nove arhitekture, ali cijeli gradic je pitoreskan, ugodan, ulicice i kuce su ambijentalno vrijedne, univerziteski kompleks takode lijep. cijela je atmosfera vrlo ugodna. ima malih simpaticnih ducanica i slicno. jos da ima i sunca
    Jes, već sam ošacao gdje je Leuven na karti, pročitao što piše u Lonely planetu ... a i tvoja preporuka je tu, tako da nije nemoguće da skoknem do njega.
    Nakon sjedenja pred ekranom i workshopa u firmi svih tih dana dobro će mi doći puno hodanja tako da se ne bi predugo vozio već više hodao ili biciklirao uokolo, no pola sata vlakom više do Leuvena ću izdržati.

    Razmišljao sam ja i o Bruxellesu, ovoga ljeta sam sa čežnjom gledao onaj afrički kvart južno od centra, baš mi je izgledao zanimljiv, a nismo stigli proć ništa po njemu osim napravit krug autom ... ali mislim da ću ovaj put rado otić negdje gdje zaista još nikad nism bio. U Aachenu, Maastrichtu, Bruxellesu, Antwerpenu, Koelnu ... već jesam, no u Liegeu ili Leuvenu još nisam i to im je veliki plus.

    A jezik - na poslu ću cijelo vrijeme pričat engleski, izvan posla pak njemački ... mislim da ću u glavi imati potpuni jezični čušpajz.

  17. #17
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Tatek, pročitaj zadnjih pet-šest postova na ovom blogu:

    http://virtualreporter.blog.hr/

    Mogli bi ti biti korisni.

  18. #18
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj Sanja prvotno napisa
    Tatek, pročitaj zadnjih pet-šest postova na ovom blogu:

    http://virtualreporter.blog.hr/

    Mogli bi ti biti korisni.
    Bravo, super link!

    Ma, već sam i ja razmišljao o pokretanju bloga, čak sam si i prostor bezecirao, no još ništa od realizacije ... nekak mi je ovdje ljepše objavljivati, u užem krugu poznanika ...

  19. #19
    we&baby avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Nl
    Postovi
    546

    Početno

    Gent, prije nego Liege...

    klopa? neki biftek, to ti nebuju fulali...

    racice ja tamo klopala i pozalila...

  20. #20
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Vi koji poznajete bolje Belgiju .... primjetio sam kako je flamanski dio puno puno uredniji i zrihtaniji od valonskog (nije čudo, germansko vs. romanskog kulturnog naslijeđa ), od naselja, cesta, svega ... i pretpostavljam da je tako diljem Belgije - jel točno?

    (meni osobno valonski dio belgije izgledao je neuredniji i nekako čak "jadniji" od francuskih krajeva onostran granice!)

    Koji bi grad iz valonskog dijela označili kao najatraktivniji, najljepši, najatmosferičniji?

    Svi ovi poznati gradovi - Bruxelles (Ok, on je većinski valonski, zar ne, no ipak je metropola i okrižen flamancima ...), Antwerpen, Brugges, leuven ... svi su iz flamanskog dijela.

    Imam nekakav dojam da ako pogledam Liege da ću vidjeti srž valonskog dijela Belgije, vjerojatno sa svim dobrim i lošim stranama.

  21. #21
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno

    Mi smo vrlo malo obilazili valonski dio (skoro ništa). Uvijek smo išli sjevernije na izlete.
    Zaboravila sam nešto vrlo bitno, što je meni bio krasan izlet. Waterloo i Lions Mound. Tko voli Napoleona i povijest, pun pogodak.

  22. #22
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj Matilda prvotno napisa
    ... što je meni bio krasan izlet. Waterloo i Lions Mound. Tko voli Napoleona i povijest, pun pogodak.
    Dobro, znači, ne moram se truditi!

    (enivej, hvala na informaciji! )

  23. #23
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Samo da vas pozdravim iz Aachena - Mahlzeit!

    Tu sam treći dan, malo je sunčano, malo sivo, grad je sasvim simpatičan (za razliku od Koelna gdje sam se prošetao par sati usput i koji mi je bio potpuno nezanimljiv, baš kao i prije 10 godina kad sam isto bio u njemu 2 dana), ljudi šaroliki, njemački lijep (za razliku od onog austrijskog kojeg češće slušam ... ) ... jedino sam zatrpan poslom pa grad vidim samo rano ujutro i za mraka.

    Putopis naravno slijedi po povratku!

  24. #24

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    372

    Početno

    Ajme kakve ja divne slike iz Aachena imam. Bilo je to davno i bilo je divno, imaš šta za vidjeti!!!

  25. #25
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Osim Leuven-a (krasna atmosfera, a ni Stella nije za odbacivanje ) svakako preporucujem Brugge (cipka, kanali, vrlo piktoreskno a znam da volis fotografiju) i Antwerpen (preko puta katedrale je (ili je bila, nisam tamo bila godinama) restoran "Dalmacija" ). U Antwerpenu svakako pogledati dvorac, glavni trg, Reubensov muzej... Meni je krasan.
    Stajaznam, Antwerpen me se vise dojmio nego Bruxelles.

    U blizini Antwerpena je jedan ladanjski dvorac pretvoren u restoran (ne mogu se sjetiti kako se zove, no mogu pitati drustvo s kojim sam tamo bila, oni ce se mozda sjetiti) - uglavnom, lijepa okolina, dvorac okruzen jarkom po kojem plivaju labudovi (mora da su sada boje krasne!), a unutra najbolje palacinke na svijetu. :klanj:.

    Knokke Zoute - sjecam se, dodjes do Nizozemske, a ono nikakva granica, komad drvenog plota.

    Po Belgiji putuj vlakom - odlicno je organizirano, jeftino je, a i nista ti nije udaljeno.

    Donesi nam praline!

  26. #26
    jadro avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    1,568

    Početno

    ah, Aachen, moj medeni mjesec od cca godinu i pol dana (toliko MM radio u..)...pa kad se samo sjetim, Ujutro Njemacka, pa skocim do Belgije u apoteku, pa u Ikeu u Nizozemsku...ah divote. A kroz prozor gledam Rodin stadion...e sad..

  27. #27
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj Elly prvotno napisa
    U blizini Antwerpena je jedan ladanjski dvorac pretvoren u restoran (ne mogu se sjetiti kako se zove, no mogu pitati drustvo s kojim sam tamo bila, oni ce se mozda sjetiti) - uglavnom, lijepa okolina, dvorac okruzen jarkom po kojem plivaju labudovi (mora da su sada boje krasne!), a unutra najbolje palacinke na svijetu. :klanj:.
    Sjetila sam se :D - dvorac Cortewalle blizu mjesta koje se zove Beveren. Toplo preporucujem!

  28. #28
    Strobery Shortcake avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,756

    Početno

    Zavidim ti ko pašće!
    I lijepo se provedi :D

  29. #29

    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    AT
    Postovi
    1,317

    Početno

    Citiraj tatek prvotno napisa
    njemački lijep (za razliku od onog austrijskog kojeg češće slušam ... )

  30. #30
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Program za vikend je već dogovoren: petak popodne sa sestrom u Maastrichtu, nakon toga subota i nedjelja ujutro BRuxelles (sa posebnom pozornoscu na afrički kvart), nedjelja popodne Liege, nakon toga povratak u Aachen.

    Jučer navečer sam posudio bicikl i osvježio se psihički i fizički biciklirajući dva i pol sata u kasnu večer - ukupno me koštalo 3 EUR.

  31. #31
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Evo mene nakon nizozemsko-belgijskog vikenda! :D

    Na pravi putopis i fotke ćete još pričekati bar nekoliko dana, treba vremena (kojeg tu nemam previše) da malo sredim dojmove i sve napišem, a i fotki ima puuuuno, no evo telegrafski:

    Maastricht - zgodan gradić, već ga je uhvatila predbožićna groznica (u NL to ide ranije).

    Bruxelles - uz ponovnu šetnju nekim od dijelova grada gdje sam bio ljetos stigao sam pogledati crnački kvart, ajmo reć boemsku četvrt St Gill i na kraju muslimanski bazar, to je nešto najsličnije Orijentu što sam dosad vidio zapadno od Istambula.

    Liege - neobičan grad, ima svoj nekakav alternativno-radničko-rokerski duh, sviđa mi se. Tamo sam sreo puno više nasmiješenih ljudi nego sve zajedno drugdje ovaj vikend!

    (i da, okolica hiperultrasupermoderne željezničke stanice koja se još gradi je grozna - sve je raskopano, u neredu, kvart nije baš neki, no kad se dođe do centra stvari su bitno drugačije)

  32. #32
    buby avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,873

    Početno

    drago mi je da putuješ
    ja planiram za 10. godišnjicu slijedeće jeseni nekamo sa mm-om
    ja bih svugdje, on bi sjever
    pratiti ćemo tvoje stope

  33. #33
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj buby prvotno napisa
    drago mi je da putuješ
    ja planiram za 10. godišnjicu slijedeće jeseni nekamo sa mm-om
    ja bih svugdje, on bi sjever
    pratiti ćemo tvoje stope
    Bruxelles se zaista isplati posjetiti, tako raznolikog grada mi nemamo u našoj blizini.
    (naravno, ovisi što vas najviše zanima - muzeji, arhitektura, shopping, zabava ...)

    Beč je lijep, ali je prvenstveno austrijski grad, nema toliko internacionalnog duha (u smislu njegovih podzajednica) kao neki veći gradovi.
    Budimpešta, Prag - sudar starog (zaista starog i komunističko-socijalističkog) sa novim
    Muenchen - jest, također zanimljiv, ali mislim da u smislu multikulturalnosti daleko zaostaje za recimo Bruxellesom

  34. #34
    buby avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,873

    Početno

    joj, već slinim
    super mi je kaj si ti tako organiziran
    vidim da ću imati veliku domaću zadaću:
    1. dogovoriti destinaciju
    2. uloviti povoljne avio karte
    3. organizirati povoljni smještaj
    4. organizirati obilaske

    mm je tip za gotovo, on bi prije obišao agencije

  35. #35
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj buby prvotno napisa
    joj, već slinim
    super mi je kaj si ti tako organiziran
    vidim da ću imati veliku domaću zadaću:
    1. dogovoriti destinaciju
    2. uloviti povoljne avio karte
    3. organizirati povoljni smještaj
    4. organizirati obilaske

    mm je tip za gotovo, on bi prije obišao agencije
    Nisam ja bogznakaj organiziran, više idem za nosom, slušam intuiciju. Sad sam došao u Bruxelles sa samo dvije ideje - da pogledam MAtonge (afrički kvart) i posjetim jedan dućan koji mi se jako svidio ljetos. No, srećom, tamo su mi prijatelji (kod kojih sam i spavao) koji su isto mi dali dosta hintova kaj posjetiti jer znaju moje interese. Na sreću, u dosta gradova imam poznanike i prijatelje (najčešće putem esperanta) tako da ne fali niti besplatnih smještaja niti dobrih savjeta.

    Mislim da ti je glavna stvar uhvatiti dobre avionske karte, čini mi se da sad nije teško naći u skoro svakom gradu smještaj za 100 EUR po 2 osobe po noći (često i bitno niže), a razgledavanje ... to sad ovisi o vašim sklonostima.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,138

    Početno

    A već si tamo

    Pokušaj skočit do Monschau-a, zanimljiv je gradić. Aachen je zgodan jer je blizu i Belgiji, i Nizozemskoj - taman je na toj tromeđi. Ali je dosta malen, tako da ga se brzo obiđe.
    Mjesto za jeftinu i dobru klopu - restoran Paella, na znam koja je ulica, ali je odmah na glavnom trgu. Vlakom možeš dosta brzo doći do Dueselldorf-a i Koeln-a (cca 1h), napraviti dnevni izlet - a to su veliki gradovi gdje se ima što za vidjeti.

    Ako se još čega sjetim, javit ću. Puno pozdrava i guštaj !

  37. #37
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj la_mama prvotno napisa
    A već si tamo
    E da, još samo 4 radna dana tako da imam vremena samo od cca 17h nadalje, dakle ograničen sam na grad i užu okolicu.

  38. #38

    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    AT
    Postovi
    1,317

    Početno


  39. #39
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj s_a_n_d_r_a prvotno napisa
    Dok ti piješ kavicu sa smajlićem ja se gušim na poslu ...
    Zatrpali me neki zaostaci plus novi posao koji sam baš tamo preuzeo.

    Bit će, bit će ... ima puno utisaka, treba to sredit - bolje pričekat malo nego da dobijete poluproizvod.

    Nadam se početkom slijedećeg tjedna.

  40. #40
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,179

    Početno

    A tu si ti dakle bio!
    Mašala
    Ja ne bila nigdje sjevernije od Beča, a isti me nije očarao, koliko god to blasfemično zvučalo

  41. #41
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj Svimbalo prvotno napisa
    A tu si ti dakle bio!
    Mašala
    Ja ne bila nigdje sjevernije od Beča, a isti me nije očarao, koliko god to blasfemično zvučalo
    Nemoj mi vrijeđati moj "drugi zavičaj" (tamo sam proživio 6 godina svog života)

    Beč ti je kao i zagreb, samo malo ulickaniji i čišći. Slijedeći put pokušaj s nekim egzotičnijim odredištem - recimo Bruxelles.
    (Beč nama izgleda kao multiethno velegrad, no tek kad se dođe u recimo neki njemački veći grad ili npr. spomenuti Bruxelles onda se tek vidi što je multikulturalnost, problem useljenika, drugačiji mentalitet ...)

  42. #42
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,179

    Početno

    nije me ni Pariz očarao :smajlić koji se skriva rukama jer očekuje bacanje kamenja:
    čim me put nanese, posjetit ću Bruxelles (MM mi je pričao kako ga je on u srednjoj školi izvalio na satu zemljopisa Brukseles )
    Inače mi je uvjerljivo najdraži grad dosad Prag-prekrasna arhitektura, topao i nekako malen, "privatan", za razliku od Pariza koji je sav ogroman i meni hladan-kad sam izašla iz metroa na Champs Elysees i ugledala ulicu sa milijun prometnih trakova u oba smjera, smrzla sam se (a i doslovno, padala je kiša i puhao vjetar i bio je kraj 2. mjeseca)
    Ma ja sam čudna
    Želja mi je posjetiti Barcelonu, još otkad sam u gimnaziji učila o Gaudiju

  43. #43
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Nagradit ću vaše strpljenje i iščekivanje putopisa sa linkovima na fotke koje su već spremne na webu:

    Aachen: http://picasaweb.google.hr/vanja1903/Aachen#
    Koeln: http://picasaweb.google.hr/vanja1903/Koeln#
    Maastricht-Bruxelles-Liege: http://picasaweb.google.hr/vanja1903...astrichtLiege#

    Tekst stiže za dan-dva!

  44. #44
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Napokon vam stiže izvještaj sa mog dvotjednog službenog puta u Aachen (Njemačka) tokom kojeg sam preko vikenda posjetio i Maastricht (NL), Bruxelles (B) i Liege (B)!

    Pisanje je malko potrajalo jer sam svašta vidio po putu, a nagomilalo se i fotki tako da je i njih trebalo pažljivo pregledati. No, sad je sve na svom mjestu, želim vam ugodno čitanje!

    Fotke su na slijedećim linkovima:

    Aachen: http://picasaweb.google.hr/vanja1903/Aachen#
    Koeln: http://picasaweb.google.hr/vanja1903/Koeln#
    Maastricht-Bruxelles-Liege: http://picasaweb.google.hr/vanja1903...astrichtLiege#

    Bok,

    VANJA

    ===========================
    03.11.2008. (ponedjeljak)

    Došlo je i vrijeme za mojih 12 dana Njemačke, točnije službeni put do njemačke podružnice moje firme u Aachenu radi preuzimanja novog posla. Nakon nekoliko dana priprema puta, organiziranja posla u firmi, organiziranja života za ostatak familije za tih 12 dana, pakiranja itd itd itd svanuo je i taj ponedjeljak ... Letio sam do Frankfurta, što je brže moguće izašao sa tamošnjeg oooogromnog aerodroma, ukrcao se na prvi streloviti ICE vlak na sjever i za sat vremena sam već bio u Koelnu u kojem sam odlučio potrošiti 3-4 sata. U tom gradu sam već bio dvaput i nije mi se osobito svidio, no kad je već usput i kad moram mijenjati vlak ...

    Ostavio sam ruksak u hipermodernim automatskim ormarićima i prazna želuca se zaputio u neki od x lokala u samoj stanici - izbor je pao na azijski fast food gdje sam se do sita najeo za 3,70 EUR u vrlo šarolikom društvu, od hiperskockanih crnkinja do sredovječnih talijanskih turista. I, tad sam mogao krenuti za grad ... Što reći o njemu? Katedrala je zaista velebna, ima tu i još nekoliko zanimljivih građevina, postoji i omanji stari dio grada uz Rajnu ... ali sve je to utopljeno i okruženo "do grla" ružnim novim betonskim zgradama, halabukom prometa i gomilom ljudi tako da grad za povijesno naslijeđe i atmosferu dobiva čistih 0 bodova. Živahan jest, ali osim same količine ljudi koja prolazi ulicama ni tu nisam primjetio ništa posebno i zanimljivo ... no, kad sam već bio tamo, prošetao sam pješačkom shopping zonom te malo dalje, iza Ringa. Nisam ni tamo vidio nešto posebno - dosta ulica sa drvoredima ginka, nekoliko boljih primjera moderne arhitekture i par zgodnih graffita. Stigoh tad nazad u centar, do starog dijela uz rijeku Rajnu ... ah, i to je bilo nekako sterilno, nezanimljivo ... no, makar je bilo ugodno prošetati malo uz rijeku i popeti se lijepim (modernim) šetalištem nazad do katedrale. I, već je bilo vrijeme za nastavak puta do Aachena ... U vlaku je bila gužva tako da sam čak stajao neko vrijeme, no put makar nije trajao dugo - regionalnim vlakom jedva sat vremena.

    Što reći o Aachenu? To je grad od cca 290 000 stanovnika, dakle nešto veći od Splita ili nešto manji od Ljubljane ili Graza, smješten tik do tromeđe Njemačke, Nizozemske i Belgije. Nizozemska se nalazi na svega 4 km od centra grada, dapače jedno pregrađe se "prelijeva" u nizozemsko mjesto Vaals do kojega čak vozi gradski autobus svakih desetak minuta. Sa sjeverne se pak strane malko dalje nalaze nizozemski gradići Kerkrade i Heerlen, a poznati Maastricht se nalazi na 30-tak kilometara. Belgija je pak nešto dalja, čitavih 8 km, a najbliže veće mjesto, Eupen, se nalazi na 15-tak kilometara i povezano je prigradskim autobusom svakih sat vremena.

    Aachen je generalno nešto ljepši od nekakvog njemačkog prosjeka. Ponajviše zbog drugog svjetskog rata i završnih bombardiranja koja su sravnila dosta njemačkih gradova u njima je čest slučaj da je sačuvano/obnovljeno tek nekoliko najpoznatijih povijesnih građevina (obično katedrala, vijećnica, dvorac itd), no ostatak se uglavnom sastoji od betonskih zgrada upitne ljepote ako već ne i čiste ružnoće. I onda u takvom okruženju i najljepše stare zgrade se gube i ne dolaze do izražaja (već spominjani primjer Koelna). U Aachenu je što se toga tiče bolje - katedrala i Rathaus su definitivno gospodari centra grada, oko njih se nalazi splet uličica sa mješavinom starijih i novijih zgrada (ali nema niti jedne prave moderne rugobe!), a sve to je okruženo klasičnom germanskom "ring" ulicom koja vodi glavninu gradskog prometa. Dakle, centar je oslobođen velikog prometa i namijenjen prvenstveno za javni prijevoz (autobuse) tako da nema ni velike gužve i buke i pješaci i biciklisti gospodare centrom grada.

    Izvan tog ringa se nastavljaju miješani kvartovi, red starijih zgrada, red novijih, red tvornica ili skladišta ... neki od tih kvartova su čak dosta lijepi (Frankenbergviertel, Burtscheid).

    Ono što u Aachenu prvo upada u oči je velika količina crnaca. Kao i svugdje u Njemačkoj, ima tu i dosta turaka, arapa ... balkanaca svih vrsta je iznenađujuće malo, tek sam dvaput u 15 dana čuo neke od južnoslavenskih jezika na ulici. No, crnaca je zaista puno, i mladih i starih, šećući se navečer ulicama izvan centra dobivao sam dojam kao da se nalazim u Bronxu - osim njih rijetko tko je bio na ulici, predstavljali su većinu u autobusima ...

    Umjesto da vam opisujem što sam kojega dana radio i što sam gdje vidio sabrat ću na jednom mjestu sve zanimljivosti i crtice ... a vi uzmite u obzir da sam svaki dan nakon doručka kretao u firmu (obično sam tamo stizao oko 08:15), zatim je uslijedio radni dio dana i u hotel sam se vraćao oko 17h (hotel, vidi http://www.regence.bestwestern.de/, je od firme bio udaljen 10 minuta vožnje autobusom ili cca 35 min. pješice) i tek tada sam kretao u šetnju. Manji dućani rade do 18h, iznimno do 19h, veći do 20h, na glavnom trgu je bio jedan špeceraj otvoren do 21h, a rent-a-bike je bio otvoren do 22:30. Kako sam za vikend bio u Belgiji Aachen u stvari nisam niti jednom vidio sredinom dana - nisam stigao ući niti u katedrali niti u Rathaus niti u muzej tiska koji je navodno zanimljiv. Što se smještaja tiče, on je bio u samom centru grada, ali u sporednoj ulici, u manjem apartmanu pripojenom obližnjem hotelu (imao sam mikrovalnu, frižider ...) - do glavnog trga sam imao 10 minuta hoda, do glavne ulice i autobusnog čvorišta 100 metara.

    Prvo malo o javnom prijevozu koji ima dovoljno egzotičnih crtica da se njime pozabavim malo detaljnije!
    - kao javni prijevoz im služe autobusi, ali ima i nekoliko lokalnih vlakova koji voze svakih 20 minuta između njemačkih gradova Stolberga (cca 60 000 stanovnika, 20 minuta od Aachena, tamo sam prošetao jednu večer) i Eschweilera te nizozemskog grada Heerlena. Ti lokalni vlakovi su živi užitak za voziti se - udobni, topli, bez prevelike gužve (više detalja na www.euregiobahn.de). U drugim vlakovima zna biti gužva i stajanje u vlaku nije tako rijetko.
    - jedan od dosad neviđenih detalja je duuuugi autobus sa dva zgloba koji vozi na jače opterećenim linijama po gradu
    - na voznim redovima na autobusnim stanicama polasci autobusa nisu poredani po linijama (kao kod nas i drugdje) već po vremenima polaska - kao npr. kod nas na novim ZETovim displejima.
    - linije su poredane po glavnim smjerovima kretanja unutar grada i u istom smjeru voze autobusi sa istom POSLJEDNJOM znamenkom broja linije, dakle linije 7,17,27,37,47 i 57 sve voze po istoj glavnoj cesti koja vodi van grada i onda se na rubu grada granaju po manjim okolnim mjestima.
    - ulazak u autobuse je samo na prva vrata, vozači gledaju karte u 90% slučajeva
    - zglobni busevi imaju samo troja vrata (zadnji dio je bez vrata) i na kraj autobusa se obično nagoraju tinejdžeri ili crnci i "ozbiljni" ljudi rijetko tamo sjedaju

    Kao što je već uobičajeno u većini gradova, u okolici željezničkog kolodvora se nalaze kojekakvi sex shopovi, peep show lokali, gay klubovi i slične "ustanove"... mislim da ih ovdje ima više na jednom dužnom kilometru nego recimo u čitavom Beču. Neki su fancy (tipa Beate Uhse) i uopće se ne kriju iza neprozirnih vrata već se u izlogu mogu vidjeti latex odjeća, vibratori, bičevi itd, dok neki izvana izgledaju kao zadnje prčvarnice (naravno, tamo nisam ulazio). No, najzanimljivije je da se na sasvim drugoj strani, u neuglednoj cca 200 m dugoj uličici na 100 m od glavnog trga u starom dijelu grada, nalazi ulica "crvenih svjetiljki" odnosno u toj ulici svih 40-tak kuća ima izloge u kojima se nalaze žene u različitim stupnjevima razodjevenosti. Dok su takve ulice u Amsterdamu ili recimo Hamburgu turističke znamenitosti i prepune turista ovdje je sasvim drukčije i po toj ulici izgleda samo šeću svodnici i potencijalne mušterije. U tu ulicu sam zašao sasvim slučajno, u sumrak običnog radnog dana, i nisam se osjećao baš najugodnije (a znate da mene nije lako zbuniti ;o) ) dok su me žene iz izloga dozivale, kuckale po prozorima i dovikivale "Hej, Du, komm mal her!", a osim mene su u cijeloj ulici bila svega 2-3 prolaznika ... atmosfera kao u nekom bordelskom ghost town-u!

    U najvećoj knjižari u gradu sam prvi puta vidio odjeljak sa knjigama za muškarce (odjeljak sa "ženskim knjigama" sam već viđao). Nije ono što mislite (golotinja i to ;o) ), već knjige o autima, sportu, modelarstvu, "uradi sam" popravcima itd.

    Isto tako, u Aachenu (u firmi) sam prvi puta vidio pisoar sa vratima na zaključavanje. Dakle, sad napokon i muškarci mogu "to" obaviti u miru i privatnosti. ;o)

    Od lokala po gradu ima najviše frizeraja (od toga je barem 30% afričkih i azijskih, prodaju pletenice za "nadoštukavanje", ima ih na kilometre po njihovim dućanima) i pekara ... za nevjerovati, ali čak više negoli i kod nas! Ima puno i orijentalnih špeceraja sa egzotičnim voćem, povrćem i drugim hranom, no "normalnih" samoposluga ima malo. U centru grada, potez tipa Kvatrić-Britanac-Cibona, vidio sam svega 4. Zanimljiva stvar je da ima i puno modelarskih dućana (vlakovi, avioni itd), jedan je na počasnom mjestu na glavnom trgu, a ima ih još nekoliko uokolo. A počasno mjesto na glavnoj ulici zadržava veliki moderni lokal "Sultans of kebab" sa new age muzikom, desetak zaposlenih, baklavama i čokoladnim tortama jednim pored drugih ...

    Što se većih dućana tiče, uz uobičajene H&M, C&A, Deichmann, Kaufhof, Media Markt i slične pronašao sam i nekoliko zanimljivih malih dućana ... no, iskreno, očekivao sam više. Najveći takav "alternativni" dućan je bio Franchipani (http://www.franchipani.de) .

    Lokale nisam puno posjećivao - ručao sam (uz jednu iznimku o kojoj ću kasnije) u kompanijskom restoranu osrednje kvalitete, a večeru sam dosta često improvizirao u hotelskoj sobi (sendviči, juha itd) ... no, u najboljem sjećanju su mi ostali već spomenuti "Sultans of Kebab" (možda najbolji kebab koji sam jeo u posljednje 3-4 godine - 4,20 EUR - vidi http://www.sultans-of-kebap.de/), zatim restoran "Pompös" uređen u stilu planinarskog doma i sa desecima jela od krumpira (nalazi se na 20 m od vijećnice, glavna jela malo ispod 10 EUR, pivo 3,30 EUR), te jedan vrlo simpatičan arapski restoran "Karawane" (www.restaurantkarawane.de) u kojem sam fino jeo i grijao se jedne hladne večeri. Tu se ne radi niti o jednom od onih tako tipičnih kebab pajzlova kakvima obiluju njemački gradovi, ali niti o nekom luksuznom lokalu sa ukočenim konobarima kakvi se također znaju naći, već o restoranu srednje klase (cijene ispod 10 EUR!), lijepo uređenom, sa šarenom klijentelom (koliko arapa, toliko i evropljana, bilo je i nešto umjetnika, međuetničkih obitelji, prijatelja vlasnika ...), ugodnom muzikom ... Jeo sam tajine (piletina u "čušpajzu" od krumpira i drugog povrća i sa dosta začina) i pio čaj od mente sa svježim listićima i bilo je vrlo fino - sve zajedno za 9 EUR.

    A sad malo o tom jednom jedinom ručku izvan prostora firme. Jednog dana su me kolege s projekta pozvali da odem s njima na ručak u nekoliko minuta udaljen restoran u zgradi jedne od gradskih službi. Posebnost tog restorana je ta da u njemu rade učenici ugostiteljske škole koji na taj način odrađuju praktični dio nastave. Ništa novo, ima toga i kod nas u Frankopanskoj - no, posebnost ovog restorana je što oni koji žele mogu dobiti i repete, besplatno. Naravno, to se koristi masovno tako da je veći dio ekipe smazao po dvije porcije špageta odnosno nekog gulaša koji su bili na meniju taj dan. A nakon toga smo, sasvim slučajno, naletjeli na otvorenje tvorničkog dućana firme LambertZ (http://www.lambertz.de/), firme iz Aachena, koja je jedna od vodećih njemačkih tvornica keksa. Sve je bilo svečano - od besplatne degustacije proizvoda, besplatnog pjenušca, velikih sniženja na cijene u dućanu (oveća limena kutija božićnih keksa: 5 EUR), čak je došla i TV ekipa. Naravno, iskoristili smo sve pogodnosti ;o)
    (moram napomenuti da je u neposrednoj blizini i pogon poznate tvornice čokolade Lindt koji ima i svoj tvornički dućan iz kojega ljudi izlaze sa punim vrećema lomljene čokolade, malo nagužvanih bombonijera itd ... no, do tamo ipak nisam stigao)

    Što se večernjih aktivnosti tiče, jednu večer sam iznajmio bicikl na kolodvoru (1 sat = 1 EUR, 1 dan = 5 EUR). Bicikli su im izvrsni (imaju ih stotinjak na lageru!!!), ekipa nevjerojatna (kao da se recimo sakupila tehnička ekipa nekog heavy metal banda za rad u skladištu), a najbolji moment mi je bio kad je glavni operativac hladnokrvo uzeo moju novčanicu od 50 EUR (kaucija) i zaklamao ju klamericom za ugovor koji sam potpisao. Poslije sam tražio rupice na novčanici i mislio si jel će to tko gledati - nije. Bicikliranje je bilo ugodno, iako sam po sastavu ljudi na ulicama mogao pretpostaviti da bicikliram po Bronxu, a ne nekom njemačkom gradu.

    Jednu drugu večer sam se odvezao Euregiobahnom u već spomenuti gradić Stolberg. Grad je poznat po sugogodišnjoj rudarskoj tradiciji, no, naravno, poslije 18h niti jedan muzej više nije otvoren ... ali sam barem slučajno naišao na otvoreno dvorište starog grada (inače je zatvoreno navečer, ali je taj dan u njemu bila grupa djece sa odgajateljem) koje je dosta zanimljivo, a i ostatak povijesnog centar je bio vrlo ugodan za noćnu šetnju sa praznim kamenom popločanim ulicama, rječicom kroz centar ...

    Jednu večer sam se odvezao gradskim autobusom u Nizozemsku, u Vaals, da vidim i to čudo. Nije bilo osobito zanimljivo - to je uspavani gradić sa 20-tak dućana i da nije te famozne linije granice nakon koje su natpisi na nizozemskom, a pločnici popločani smeđim kockama umjesto sivim (kao u Njemačkoj) ne bi bilo baš ništa zanimljivo tamo.

    Nasuprot tome, jedna predvečernja šetnja na brijeg Ouberg je bila puno zanimljivija. Taj brijeg od nekih 100-150 metara visinske razlike se izdiže nedaleko od centra Aachena i na njegovom vrhu se nalazi neobičan 7-katni toranj, reklo bi se izgrađen tamo negdje u 50-tima. Brijeg je pošumljen, relativno je civiliziran (može se autom do vrha, većina staza je popločana ili asfaltirana), no uz ugodnu šetnju i mir pruža i lijepe poglede na sve strane grada. Na 6. katu tornja se nalazi restoran (u doba mog posjeta u njemu su bile samo kuharica i konobarica, čavrljajući u kutu), a oko njega je razgledna terasa sa koje je pogled zaista raskošan. Na tornju sam bio taman kad je pao mrak tako da su svjetla grada pružala zaista lijep pogled ...a davala su mi i dovoljno svjetla da se spustim dolje neosvjetljenim putevima. Na susjednom nešto nižem brdu je i crkvica Sv. Salvatora, no nije bilo smisla ići do nje po mrklom mraku.

    A sad izvještaj malo drugačijeg tona - o vikendu provedenom u Maastrichtu, Bruxellesu i Liegeu!

    ================
    Petak, 07.11.2008.

    Vikend je, kako se i pristoji, počeo je u petak, 14:00, kad sam se pozdravio sa kolegama, ugasio i spakirao PC, moja sestra i muž su taman dolazili po mene na dogovoreni "meeting" ... odvezli su me do hotela, razmijenili smo poklone i krenuli za Maastricht pokrajnjim cesticama. Vozili smo se nešto više od sat vremena po valovitom krajoliku, kroz nekoliko zanimljivih malih gradića (najveći je Valkenburg). Usput sam saznao da je najviši vrh Nizozemske upravo na tromeđi sa Njemačkom i Belgijom (dakle, dostupan javnim prijevozom iz Aachena), 322 m, a saznao sam i sve o GPS uređaju u autu (dosad se nisam vozio uz GPS pratnju).

    U Maastrichtu smo se parkirali u garažu na 200 m od centra i pješačke zone (to nije veliki grad, možda nešto kao Klagenfurt ili Maribor) i krenuli u šetnju ... Malo smo zagledavali lokalne zanimljivosti, u dućane nismo zalazili (osim knjižare, koja je na prekrasnom mjestu, smještena u staroj bazilici iz 13 st. - kad sam u Maastrichtu bio prvi put, prije 19 godina, još je zjapila prazna), vidjeli smo stari mlin, ostatke zidina (zgodne), 15-tak starih ulica u centru, otišli do rijeke Maas (ista koja protječe kroz Liege kao Meuse) ... Na kraju je došlo skoro 18h, doba zatvaranja dućana i razilaženja ljudi, a i mi smo bili gladni pa smo sjeli u jedan nepretenciozni talijanski restoran. Bio je to dosta ofucani lokal na trgu tržnice, no atmosfera je bila vrlo živahna, od konobara do gostiju, klopa ok - dakle sve u redu.

    Nakon toga, pravac Bruxelles. Došao sam kasno kod svojih prijatelja-gostoprimaca, slovenke na radu u jednoj od službi Evropske komisije i njenog dečka zagrepčanina. Pozdravio sam se sa sestrom i mužem joj, oni su se vratili kući u Nizozemsku, a ja sam navalio na friške palačinke i krenula je trač partija ... ;o)


    Subota, 08.11.2008.

    Počela je ... kasno. Ja sam se probudio oko 7h, još je bio sumrak, no uskoro je izišlo sunce i bilo je super jutro ... no, jutarnji ritual je dugo potrajao i na kraju smo izašli van tek oko 11h (i tek onda su zbilja malo živnule ulice, u 10h je još bio vakuum vani).

    Prva stanica nam je bila palača pravde na trgu Poelaert u kojoj je trenutno postavljena izložba suvremene umjetnosti (ali se kod ulaza može vidjeti i najmanja ćelija nekog od lokalnih zatvora!). Sama izložba nije bila bog zna kaj, ali zato zgrada odiše monumentalnošću i zanimljivo je prošetati se po njoj (ulaz je bio slobodan).

    Nakon toga smo krenuli u kvart Ixelles (u njemu se nalazi crnački dio zvan Matonge) i tražili rodnu kuću Audrey Hepburn (i našli ju). Onda smo krenuli među crnce ... nije baš da su svi ljudi na ulici crni, ali ih ima zaista puno, pogotovo u tih nekoliko ulica tog kvarta. Možda je najviše fora što ih dosta nosi tradicionalnu šarenu odjeću, tako da to doprinosi koloritu ... ima i puno dućana i restorana, ulazili smo u dosta trgovina, većina su spoj špeceraja sa svim onim čudnim voćem, povrćem i zrnevljem i dućana sa odjećom. No, najviše su me začudili nebrojeni dućani sa perikama i pramenovima kose za upletanje. Moji prijatelji su mi rekli da je u Belgiji popularno da se žene ošišaju na kratko i onda mijenjaju perike u skladu sa željom (duga-kratka, valovita-ravna, crna-plava), a isto tako je primjetno da crnkinje jako vode brigu o kosi i frizurama, zaista ima nevjerojatnih frizura, vidjeli smo jako puno frizeraja baš za njih, svi su bili puni (u jednom smo gledali kroz prozor nekoliko minuta kak friziraju).

    Tako smo se šetali cca 3 sata po Ixellesu i onda krenuli u centar, sreli se sa nekim njihovim poznanicima i ručali vani (u hladu, na vjetrovitih cca 10 stupnjeva, taman da dobrano promrznemo. ;o) )

    Nakon toga smo se pozdravili sa poznanicima i tokom slijedećih sati smo se šetali po centru usputno razgledavajući izloge, ljude, zalazeći tu i tamo u pokoji zanimljiviji dućan, više razgledavanja nego kupovine radi. Prva "stanica" je bila Sambalou (www.sambalou.com), trgovina odjeće koju smo uočili još ljetos radi puno zgodnih šarenih krpica. Slijedeća je bila najveća kineska samoposluga u gradu u kineskoj četvrti (uvjerljivija je od one ljetos viđene u Haagu - ima nekoliko samoposluga, više restorana ...), zaista imaju svu moguću klopu i ostale sitnice i to na vagone, mislim da je veća od naših super Konzuma (wokova su imali valjda 100 komada na policama). Uzeo sam kod njih kutiju čaja od jasmina (izuzetno fini, pokazalo se kasnije!). Vidjeli smo usputno i zadnji klasični javni pisoar u gradu (tik uz crkveni zid!), restoran Ragusa (naravno, sa čevapćićima na meniju ... no, makar je ime ispravno napisano), lokaciju gdje se održava božićni sajam (kod njih još nije počela ludnica za razliku od NL - Maastricht je već bio dijelom ukrašen!), staru tržnicu gdje je sad muzejski centar (ima i klupe za odmoriti se u toplome, super!) ... i puno zanimljivih dućana, onak po mom ukusu, pomalo šašavih!

    Bio je to vrlo ugodan dan, bez nekih posebbnih sightseeinga, ali uz puno neobavezne priče i šetnje po zanimljivim ulicama.

    Dovukosmo se mi napokon doma negdje oko 19:30, prije toga smo u dućanu kupili juhu u vrećici pa smo to kuhali, poslije još ispekli picu i popili pivo, malo pričali i što zbog umora što zbog nedjeljnog ranog buđenja (oni su u Gentu imali ujutro dogovoren razgled jedne močvare uz stručno vodstvo biologa) odosmo mi spavati već oko 22h.

    Nedjelja, 09.11.2008.

    Rano sam se probudio, već oko pola 6. Vani je padala kiša i puhao vjetar, a promet je bio kao usred dana, vidi se da se groznica subotnje večeri bližila kraju, noćne ptice su se vraćale kućama. U 7 smo bili na nogama, u 8 na vratima da stignemo na tržnicu kod kolodvora (Bruxelles du Midi) pojesti famozne marokanske sendviče. Uz kolodvor (na kojem nismo ljetos bili) je veliki plac, na tom placu veliki štand na kojem marokanka mijesi rukama lepinje, peče ih na pločama, a pomoćnici po lepinjama bacaju sastojke (prijatelji su mi preporučili masline, paprike, med), uz to se dobije arapski čaj -njamiiii! Mi smo došli taman na otvaranje štanda, bili smo prvi, no rekli su mi da se kasnije čeka u redu i po 20 minuta koliko je to popularno.

    Onda su oni otišli prema svojoj močvari, a ja ostavio prtljagu u ormariću i krenuo u kvart St. Gilles koji su mi preporučili kao zanimljiv i boemski. Kvart donekle podsjeća na onaj lyonski Croix Rousseau samo što su ovdje ulice pravilnije i nešto šire, brdo manje strmo, a kuće malo drugačijeg stila ... no, vrlo su lijepe, iako je to u stvari radnički kvart. Naravno, ima puno stranaca svih vrsta, osobito crnaca i poljaka, čuo sam i srbe u dva navrata. Nabasao sam i na lokalnu tržnicu, zauzima dvije ulice i puna je voća i povrća i krpica, no u stvari nije bilo ništa posebno. Zatim sam sjeo na tramvaj 81 koji je živa zabava jer jurca uskim ulicama gore-dolje, lijevo-desno, skoro kao onaj famozni lisabonski. Odvezao sam se opet do crnačkog kvarta da malo još jednom sam uvrdim gradivo i poslikam još ponešto, a usput sam našao i jedan zanimljivi ethno dućan (Creations du monde: http://www.cdmline.com) - na žalost, zatvoren, kao i većina drugih dućana.

    Opet sam se vratio do centra, prošao pored već od ljetos poznatog buvljaka (sad je bio prepun ljudi, najviše turista) pa napravio još jedan šetajući krug i nastavio tramvajem za tursku četvrt i slučajno, u Brabantstraat, nabasao na tržnicu odnosno ulicu prepunu dućana (i ljudi, pred njima i oko njih) pretežno arapskog i turskog porijekla. Ima svega, od velikih dućana samo sa turskom muzikom, dućana sa alatom tko zna kakvim, vidio sam i "mekometar" (kompas koji pokazuje smjer Meke za klanjanje) ... a najviše je bila dućana odjeće sa zaista različitom ponudom, od nevjerojatne bogate i svečane podjeće pa do onoga "3 za 1 EUR", sa lutkama pokrivenim maramama.

    Dok je atmosfera u crnačkom kvartu podosta opuštena, tamo je bilo napetije - ispred puno dućana besposleno su nalakćeni mladi dečki koji se trude izgledati opasno, sa crnim naočalama, cigaretom u ustima ... neki turiraju skupe aute i navijaju glasno tursku muziku, neki su, uglavnom crnci, pak natukli kape na glave i ukrašeni su lančinama ... Što se tiče ljudi na ulici (puna je bila), cca 60% su arapi i turci, recimo 20% crnci, ostatak su bili "lokalci", uglavnom alternativnog usmjerenja.
    Pored te tržnice je i jedna uska ulica, tik do Bruxelles Nord kolodvora, sa ajmo reć seks odjelom - ima par prozora sa ženama u njima, no atmosfera je opuštenija nego u Aachenu, žene ne dovikuju prolaznicima, nego su se šalile nešto međusobno i dovikivale jedna drugoj ...

    Nakon toga sam se vratio do kolodvora, uzeo stvari i taman je bilo vrijeme za vlak prema Liegeu. Bio je to udoban IC vlak, za sat vremena smo bili u gradu. Prvo iznenađenje je bio prostran pogled na udolinu s gradom sa vrha brda po kojem vozi vlak. Drugo iznenađenje je bio hiperultramoderni kolodvor koji je još u izgradnji, a ispred njega nered i nekakva dosta jadna četvrt. No, busom sam za 10 minuta bio u centru (karta 1,30 EUR), dosta neobičnom jer se sastoji od spoja starih zgrada, lijepih i monumentalnih, sa vrlo modernim rješenjima trgova - sve u svemu, nije loše. Uz to, novost je da po glavnoj ulici autobusi imaju odvojene dvije trake u sredini ulice (odvojeno grmljem, kao da je tramvaj). Od centra sam zatim krenuo duuuugim (cca 300-tinjak stepenicama) stubištem na brdo do obeliska iz 1. svj. rata sa pogledom na cijeli grad (iza njega su ostaci neke utvrde). Pogled je bio lijep, a atmosfera mirna, opuštajuća.

    Od obeliska siđoh dolje drugim putem, ponovo prema centru ... najzanimljivije jr bilo što su mi se u Liegeu mnogi ljudi smiješili, svako malo mi se netko nasmiješio kad sam ga pogledao. Tri smiješka bih izdvojio, jednog jedne mame koja se šetala sa dečkićem od jedno 3 godine koji je imao kapicu vrlo sličnu mojoj, zatim jedne cure i dva dečka koji su klopali sendviče na prozoru i mahali mi, i možda najljepši, prodavačice u pekari, izuzetno ljubazne dok sam se ja mučio da joj objasnim što želim uzeti (u Liegeu nitko ne priča ništa osim francuskoga i svi su natpisi samo na francuskom).
    I da, sreo sam tamo puno alternativaca, ljudi sa rasta frizurama (neki i stariji od mene), šarenim kapicama, u dimijama, maramama u kosi ... izgleda da je to neki alternativni, rokerski grad.

    Nakon brda sam otišao preko rijeke Meuse (ovdje široke 100-tinjak metara, voze i brodići) u radnički kvart Otremeuse koji je zanimljiv na nekakav arhaičan način. Izgleda kao neki možda engleski rudarski grad, sa puno ciglastih kuća, širokim i pomalo pustim ulicama koje se sijeku pod čudnim kutevima (najčešće u kružnom toku), a između njih su uske uličice sa lokalima, kao kod nas na moru. Neobično, pomalo i labirintski. Kad sam se umorio, sjeo sam i zabavljao se gledajući ljude, a poslije prijeđoh ponovo rijeku i šetao sam se po uobičajrnom komercijalnom dijelu centra sa pješačkim ulicama i dućanima (naravno, zatvorenim). Ulice su fora, dosta uske, a dućani - uz klasične, od H&M-a i Zare, ima i dosta njih meni nepoznatih. U jednoj ulici sam čuo glasnu muziku, izgleda da je u toku bila školska proslava, u dvorištu je bio koncert ... a u samom centru, pored glavne avenije, ogroman luna park koji se proteže na, ne pretjerujem, valjda 1 km ... i sve je bilo prepuno ljudi, cijeli grad je bio tamo. Prošetao sam se nakratko kroz tu vrevu, punu buke, muzike, dječje galame, mirisa vafla i kobasica ... no već sam bio umoran i krenuo sam na kolodvor da dočekam moj Interregio vlak za Aachen ... a kad ono, dođe vlak od dva vagona tipa kao kaubojci koji su nekad vozili za Zagorje pa su ih povukli prije par godina - iste skajaste klupe, stalaže za robu ... nevjerojatno! No, kad je krenuo, vlak je jurio i preko 100 km/h, zaista čudesno, naši bi se vagoni raspali pri toj brzini!

    Vlak je bio poluprazan, vožnja cca 50 min i stigoh ja u Aachen, do hotela, spreman za krevet ...

    ================

    Subota, 15.11.2008.

    I za kraj - u subotu ujutro sam se pozdravio sa svojim apartmanom (91 EUR noćenje s doručkom) i sa Aachenom, prvim vlakom do Koelna, drugim do Frankfurta, zatim opet uobičajena gužva, pregledi i all that jazz na aerodromu, let kući s pogledom na zasniježene Alpe u sumrak, slijetanje, čim prije kući, napokon susret sa Dašom i klincima, falili su i oni meni i ja njima ... bilo je dobro i korisno, no ne bi mi se sviđalo da je dulje potrajalo, odvikao sam se od dugih solo putovanja! )

  45. #45
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,179

    Početno

    Kao da sam i sama bila tamo

  46. #46

    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    AT
    Postovi
    1,317

    Početno

    ajme tatek i ja bi sa tobom putovala

  47. #47
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj s_a_n_d_r_a prvotno napisa
    ajme tatek i ja bi sa tobom putovala
    Da te posvojim?

    Ako možemo malo ovdje zlorabiti ovu temu pa malo popričati ... kaj je vama najzanimljivije za pogledati kad dođete u neki grad u kojem još nikad niste bili?

    Moram priznati da me je posljednjih godina gotovo potpuno napustila želja za razgledavanjem "velikih" znamenitosti ... recimo, samo mi je malko žao što nisam ušao u Aachensku katedralu, ali daleko da mi je to bilo "must see".
    Rado ja i to pogledam, ali više izvana, zabavljam se fotografirajući detalje itd. A ono što mi je zaista zanimljivo su ljudi, arhitektura generalno, parkovi, uvijek rado odem pogledati tržnicu, poneku samoposlugu pa kopam po policama i gledam što je drukčije nego kod nas ... rado obiđem neobične dućane, provozam se javnim prijevozom, iznajmim bicikl ako se to da zgodno organizirat ...
    Izložbe, muzeji ... ako mi je baš nešto srcu priraslo (fotografija, suvremena umjetnost, dizajn, arhitektura, priroda - tipa botanički vrt ili neki prirodoslovni muzej)

    Koji su vaši favoriti?

  48. #48
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,179

    Početno

    Ja uvijek pokušavam najprije vidjeti ono što se "mora", po čemu je neki grad poznat, a onda krećem u istraživanje svakodnevnog gradskog života-otprilike na način kako si ti opisao
    Npr. u Parizu sam bila pet dana, u prva tri vidjela sve kaj treba, pa onda obilazila nasumce sve kud me metro odveo BTW-prenerazila me je činjenica da nema normalnih samoposluga gdje možeš kupiti kruh, mlijeko itd, tipa naših kvartovskih dućana-obilazila u krugu 500 m od hotela (bili smješteni blizu Gare Saint Lazare) i jedva našla!
    No Pariz nije dobar primjer jer sam već rekla da mi nije ostavio utisak
    A Prag ... Bila dvaput, prvi put obišla sve poznato, a drugi put se muvala malo izvan centra, ulazila u opskurne pivnice, proučavala tramvajske linije, upoznala ekipu iz SAD i JAR pa s njima jezdila po svukud... Skužila da je grad prelijep u svakom smislu-arhitektonskom, položajnom, a ljudi dragi...

  49. #49

    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    AT
    Postovi
    1,317

    Početno

    ma mozes i jednostavnije,samo me povedi sa sobom
    kako je ono mukica rekla -kao vinjetu

    svimbalo sad si me malo prestravila,ja idem u pariz pocetkom sijecnja i sad se pitam sta cu bez ducana sa klopom

  50. #50
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj s_a_n_d_r_a prvotno napisa
    svimbalo sad si me malo prestravila,ja idem u pariz pocetkom sijecnja i sad se pitam sta cu bez ducana sa klopom
    Ima ih, ali su to većinom mali dućanići ... al imaju i kruha i putra salame i sira i voća i povrća ...više ni ne trebaš.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •