Stranica 6 od 6 PrviPrvi ... 456
Pokazuje rezultate 251 do 297 od 297

Tema: Sta je ekoloskije?

  1. #251
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    s tim me sapunima samo mamis

    kako ih radis, kako izgledaju, cak sam isla traziti neku staru izdajalicu koju sam dobila jos kad sam s mislavom bila trudna

    a za lush :shock: , pa ne mogu vjerovati
    ima li ista neiskvareno na ovom svijetu :/

  2. #252

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    A valjda ivaricini sapuni.

  3. #253
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,598

    Početno

    MMova rodica radi u Lusha i toliko ih tlace i izrabljuju da mi je zastita zivotinja pala na drugo mjesto - ne bih ih kupovala zbog zastite ljudi :/

  4. #254
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj summer prvotno napisa
    MMova rodica radi u Lusha i toliko ih tlace i izrabljuju da mi je zastita zivotinja pala na drugo mjesto - ne bih ih kupovala zbog zastite ljudi :/

    meni je par njihovih uljnih plocica (ili kako se vec zovu) za kupanje jako fino, ali me ovakve price uvijek navedu, da mi odjednom budu manje fini.

  5. #255
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj blazena prvotno napisa
    Potpisujem seni - koliko ja znam, Lush uopce nije bio.
    Koriste dosta kemije.
    Za zastitu zivotinja mislim da sam negdje citala da oni sami ne testiraju, ali kupuju sastojke od firmi koje testiraju.
    Socijalni ne znam.

    Logicno mi je da mora bit kemije u njima - boli me glava jos pola sata nakon sto izadjem iz Lusha.
    Malo mi too much mirisu da bi bili prirodni. Isto kao Freeman.
    ovo mi je sve za pretpostaviti, ali meni je super što nema ambalaže. Nekad me gadno mučilo što svi ti gelovi za tuširanje dolaze u bočicama koje se kod nas ne sakupljaju za reciklažu. Tako da mi je draže kupiti taj sapunčić u papiru.
    Po mirisu definitivno se osjeća da to nisu nikakvi bio proizvodi...
    Ali ja nažalost ne znam gdje kupiti nešto bolje.
    A otkad sam počela kupovati dječje sapune za malu, i ja ih koristim, to mi je jako dobra opcija.

  6. #256
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj zrinka prvotno napisa
    s tim me sapunima samo mamis
    dobit ces ih jednom
    pa tek sam dvije ture napravila
    i jos se testiraju na mojoj familiji

  7. #257
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    ...i šire

    Citiraj seni prvotno napisa
    Citiraj summer prvotno napisa
    MMova rodica radi u Lusha i toliko ih tlace i izrabljuju da mi je zastita zivotinja pala na drugo mjesto - ne bih ih kupovala zbog zastite ljudi :/

    meni je par njihovih uljnih plocica (ili kako se vec zovu) za kupanje jako fino, ali me ovakve price uvijek navedu, da mi odjednom budu manje fini.
    x :/

  8. #258
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    kome onda vjerovati?
    ducanima bio hrane?
    :/ proizvodjacima bio hrane? (kršitelj koda)u?

    svi se kunu u ekolosko, al od toga nista, bojim se

    i kad razmiljas da izabires manje zlo, opet nisi siguran

    onda, razmisljati opce o tome ili ne, kad ti nitko ne moze garantirati da je zaista nesto ekoloski proizvedeno

    jedino rjesenje, imati svoju vrt i sam uzgajati

    i zamrzavati svoje mlijeko, pa kad te netko upita kako ste u visokim godinama tako lijepi ti lijepo kazes, znate par godina sam dojila svoje dijete a sljedecih par godina nakontoga sam se izdajala i pravila sapun od mog mlijeka, zar mi ten nije prekrasan

    kud ces bolje promocije dojenja :D

  9. #259
    renata avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb, dubrava
    Postovi
    1,398

    Početno

    Citiraj zrinka prvotno napisa
    i zamrzavati svoje mlijeko, pa kad te netko upita kako ste u visokim godinama tako lijepi ti lijepo kazes, znate par godina sam dojila svoje dijete a sljedecih par godina nakontoga sam se izdajala i pravila sapun od mog mlijeka, zar mi ten nije prekrasan


    tko zna od cega je brad pitt u klubu boraca radio sapune?

  10. #260
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Citiraj zrinka prvotno napisa
    i zamrzavati svoje mlijeko, pa kad te netko upita kako ste u visokim godinama tako lijepi ti lijepo kazes, znate par godina sam dojila svoje dijete a sljedecih par godina nakontoga sam se izdajala i pravila sapun od mog mlijeka, zar mi ten nije prekrasan

    nije loše.

    ma meni se ipak čini da ima smisla tražiti zdravije opcije i da nije baš "sve to isto", kako ljudi znaju ići linijom manjeg otpora.
    to mi ide u rang onoga da je ionak sve već zagađeno (recimo imaš i onih koji kažu da je i MM zagađeno, pa sigurno ne može bit baš tolko bolje od AD...ili ovo s pelenama...)

    što jest jest, nije se uvijek lako snaći u svemu tome.
    ali ja opet vjerujem da u Lushu, i ako nije skroz naturalis, ima više prirodnih sastojaka od recimo neke prosječne bočice šampona koja ne poriče da nije "ekobionaturalis".

  11. #261
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj renata prvotno napisa
    Citiraj zrinka prvotno napisa
    i zamrzavati svoje mlijeko, pa kad te netko upita kako ste u visokim godinama tako lijepi ti lijepo kazes, znate par godina sam dojila svoje dijete a sljedecih par godina nakontoga sam se izdajala i pravila sapun od mog mlijeka, zar mi ten nije prekrasan


    tko zna od cega je brad pitt u klubu boraca radio sapune?
    Pa prodavao ima je natrag njihovo salo. Zakon.

  12. #262
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    ivka, ja cu se izdojit (ne znam doduse kako) samo za sapunce.

  13. #263
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    ivka, ja cu se izdojit (ne znam doduse kako) samo za sapunce.
    marta, amo jednu vikend radionicu za sapunice napraviti
    :D

  14. #264
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj zrinka prvotno napisa
    Citiraj marta prvotno napisa
    ivka, ja cu se izdojit (ne znam doduse kako) samo za sapunce.
    marta, amo jednu vikend radionicu za sapunice napraviti
    :D
    nema sanse. kod mene samo rucni rad prolazi. to ivka nek radi radijonicu o sapunima pa cemo se kod nje prijaviti.

  15. #265
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj zrinka prvotno napisa
    :/ proizvodjacima bio hrane? (kršitelj koda)u?
    pa da, fino kaže striček **** da garantira svojim imenom.

  16. #266

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Mi kupimo cesto babylove obicni djecji sapun, ne cini se los. Eko test vrlo dobar.

  17. #267
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    ja ne razumijem zašto ti eko proizvodi, umjesto da su jeftiniji, su skuplji. evo, neki dan sam imala najbolju namjeru kupiti eko krumpir u našem dućanu, kad ono kilo krumpira - 15 kn :shock:
    a još ne koriste ni kemiju koju treba platiti nego špricaju s, nemam pojma, koprivom :/

  18. #268
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    pa to jest puno skuplji način uzgoja, inače bi svi tako da je jeftinije.
    a opet, da je veća ponuda, bile bi i cijene niže.

  19. #269
    klmama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb, dubrava
    Postovi
    770

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa
    kad sam napravila svoj sapun skuzila sam da lush ne moze biti tako prirodan koliko bi ja zeljela da je
    ovo sam ja skužila kad sam s djecom napravila svoje prve bath bombs iliti šumeće kugle koje djeca obožavaju

  20. #270
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    pa to jest puno skuplji način uzgoja, inače bi svi tako da je jeftinije.
    a opet, da je veća ponuda, bile bi i cijene niže.
    Juanita, to uopce nije puno skuplji nacin uzgoja. Realno bi bilo su eko proizvodi 10-15% skuplji, a ne 300%... Samo se bogate na nama.

  21. #271
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    pa to jest puno skuplji način uzgoja, inače bi svi tako da je jeftinije.
    a opet, da je veća ponuda, bile bi i cijene niže.
    Juanita, to uopce nije puno skuplji nacin uzgoja. Realno bi bilo su eko proizvodi 10-15% skuplji, a ne 300%... Samo se bogate na nama.
    pa da - ja bih recimo, bila spremna platiti neku razliku u cijeni radi, ne znam, certifikacije, nadzora i sl. al' što je previše je previše. :/

  22. #272
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Zaboravila sam taj dio certifikacije, al sve skupa gledano nikad ne moze kostati toliko koliko se naplacuje.

  23. #273
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    meni se cini da je danas (ne znam da li zbog masovne proizvodnje ili zbog necega drugog) opcenito na neki nacin snizena kvaliteta prehrambenih proizvoda.
    ako hoces npr. kupiti neku zaista dobru marmeladu, koja bi bila priblizno jednaka onoj home made, ona kosta jako puno. isto je s maslinama, namazima i slicno.
    dakle ne govorim o nekim nazovimo ih luksuznim proizvodima, kao kavijar, skampe koji su skupi, jer ih nema puno, ili ih je tesko nabaviti.
    govorim o obicnim stvarima, koje kad su dobro napravljeni kostaju puno, puno vise nego sto bi po svom sastavu trebali. bez obzira bili bio ili konvencionalno proizvedeni.

  24. #274
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    pa zar nije to do toga da konvencionalni uzgoj (pesticidi, umjetna gnojiva pa i gmo...) daju visestruki prinos pa je cijena stoga "prihvatljivija" (ekonomska cijena, da se razumijemo...)

    bio proizvodnja jest u temeljima samog nacina uzgoja jeftinija (manje dzidza...) al je prinos daleko manji - a potraznja velika - stoga i cijena raste...

  25. #275
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj litala prvotno napisa
    pa zar nije to do toga da konvencionalni uzgoj (pesticidi, umjetna gnojiva pa i gmo...) daju visestruki prinos pa je cijena stoga "prihvatljivija" (ekonomska cijena, da se razumijemo...)

    bio proizvodnja jest u temeljima samog nacina uzgoja jeftinija (manje dzidza...) al je prinos daleko manji - a potraznja velika - stoga i cijena raste...
    pa kažu da nije - da ekološka proizvodnja, u konačnici, daje i veći prinos. ne znam, pitati ćemo MGrubi, ona to proučava.

  26. #276
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    eto si me zbunila :/ meni odnekud zvoni u glavi (doduse, u mojoj glavi stosta zvoni ) da silna kemija dovodi do povecanja prinosa (smanjenjem nametnika, povecanjem "hranjivosti" tla i ostalim "trikovima") :?

    a ono malo vlastitog iskustva kojeg imam s proizvodnjom biljaka (ne bi se to bas moglo nazvat proizvodnjom, no eto, diskusije radi ), rekla bi da nemam bas potpuno krivo...

  27. #277
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj litala prvotno napisa
    eto si me zbunila :/ meni odnekud zvoni u glavi (doduse, u mojoj glavi stosta zvoni ) da silna kemija dovodi do povecanja prinosa (smanjenjem nametnika, povecanjem "hranjivosti" tla i ostalim "trikovima") :?

    a ono malo vlastitog iskustva kojeg imam s proizvodnjom biljaka (ne bi se to bas moglo nazvat proizvodnjom, no eto, diskusije radi ), rekla bi da nemam bas potpuno krivo...
    mislim da je tocno ovo sto kaze litala. bio proizvodnja (barem po onome sto sam citala, odnosno razgovarala s ljudima koji se njome bave) je skuplja.
    medutim pitanje je koliko je u toj razlici cijene dio koji otpada na skuplju proizvodnju, a koliki je dio koji je marketing.

  28. #278
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj litala prvotno napisa
    eto si me zbunila :/ meni odnekud zvoni u glavi (doduse, u mojoj glavi stosta zvoni ) da silna kemija dovodi do povecanja prinosa (smanjenjem nametnika, povecanjem "hranjivosti" tla i ostalim "trikovima") :?

    a ono malo vlastitog iskustva kojeg imam s proizvodnjom biljaka (ne bi se to bas moglo nazvat proizvodnjom, no eto, diskusije radi ), rekla bi da nemam bas potpuno krivo...
    a i ja pišem temeljem zvonjave u glavi

    evo, sa stranice FAO - organic agriculture:

    Organic agriculture and yields. The performance of organic agriculture on production depends on the previous agricultural management system. An over-simplification of the impact of conversion to organic agriculture on yields indicates that:
    1. In industrial countries, organic systems decrease yields; the range depends on the intensity of external input use before conversion;
    2. In the so-called Green Revolution areas (irrigated lands), conversion to organic agriculture usually leads to almost identical yields;
    3. In traditional rain-fed agriculture (with low-input external inputs), organic agriculture has the potential to increase yields.
    a evo nešto i o cijenama:

    5. Why is organic food more expensive than conventional food?

    Certified organic food. Certified organic products are generally more expensive than their conventional counterparts (for which prices have been declining) for a number of reasons:
    - Organic food supply is limited as compared to demand;
    - Production costs for organic foods are typically higher because of greater labour inputs per unit of output and because greater diversity of enterprises means economies of scale cannot be achieved;
    - Post-harvest handling of relatively small quantities of organic foods results in higher costs because of the mandatory segregation of organic and conventional produce, especially for processing and transportation;
    - Marketing and the distribution chain for organic products is relatively inefficient and costs are higher because of relatively small volumes.
    mislim da se u prvom redu radi o odnosu ponude i potražnje - odnosno sve dok je potražnja višestruko veća od ponude, i cijene će biti više.

  29. #279
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    ma, ono sto je meni najbolje zazvonilo jest kad sam sama posijala matovilac i kad je niknuo i kad sam ga prvi put sama u svom vrtu isla brat za napravit salatu - tad mi je jako glasno u glavi zazvonilo zasto kila matovilca na trznici kosta 80+kn a cijena pakiranog u nekom supermarketu dodje i do 120kn/kg...

  30. #280
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    certificiranje eko markicom je prilično skupo. jedan je proizvođač o kojem sam čitala komplicirani put do dobivanja te oznake platio 30.000 kuna :shock:
    a oznaka eko ne znači da proizvod nije tretiran pesticidima i slično, već da je tretiran posebnim sredstvima, koji su razgradivi i sl...
    evo jedan dobar link
    http://www.mojdoktor.hr/default.aspx...3&article=2047

  31. #281

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    1,049

    Početno

    Tzv. konvencionalna poljoprivreda daje veće prinose, međutim cilj nije najveći prinos nego optimalni odnos troškova i prinosa, tj. možeš našišati više gnojiva i dobit još više, ali u konačnici se manje isplati. Usput je naravno isplovilo da više gnojiva šteti tlu, vodama, zdravlju biljaka, ljudi itd.
    Neke analize pokazuju da je to za same poljoprivrednike trka bez kraja, jer su im sve veći ulazni troškovi, a sve manji dio krajnje cijene proizvoda pripada njima. Industrija nafte, gnojiva, zaštitnih sredstava i sjemena odnese nepojmljivo velik dio. (A u svijetu su često to iste korporacije.)
    Osim toga, konvencionalna poljoprivreda je energetski skupa. Nisam sigurna ali zvoni mi (sad i meni) da proizvodnja, doprema i korištenje sve te silne nafte, traktora, pesticida daje neki zbir kalorija koji je jako blizu ako ne premašuje kalorije dobivene iz usjeva. Još kad zbrojite kamion koji to preveze preko pola svijeta, skladišta, hipermarkete itd - mi jedemo na račun ranije skupljene energije u fosilnim gorivima. Da plaćamo punu cijenu ne bismo to mogli platiti.

    Organska poljoprivreda poklanja pažnju stanju tla kao preduvjetu za zdravlje biljaka. Uzgoj bez umjetnih gnojiva, pesticida i prekopavanja ne čini organski uzgoj, možda tek njegov početak.
    Hoću reći, kad krenemo sami pa nam ide lošije od očekivanog, možda nismo dovoljno toga uzeli u obzir. Osim toga, zna se da je baš prelazak na organski uzgoj teži nego neke kasnije godine - jer se tlo još nije oporavilo.
    A samim time što jedemo ono što smo uzgojili mi ili susjedi, popravljamo omjer utrošene energije da bi se proizvela energija iz hrane.

    Zadnjih se desetljeća sve više razvija integrirana poljoprivreda. To je recimo konvencionalna gdje se vodeći računa o plodoredu, uvjetima uzgoja, pravom času za zaštitu itd znatno smanjuje upotreba pesticida i gnojiva.

  32. #282
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Vlvl, savrseno si to rekla.

  33. #283
    sade_74 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    uz dravu
    Postovi
    219

    Početno

    Citiraj Dia prvotno napisa
    Citiraj Mukica prvotno napisa
    ja vecinu robe na 40-60
    stavim malo praska i malo omeksivaca
    ljepo objesim
    poberem
    slozim
    i stavim u ormar
    i ja isto tako 8)
    i ja identično

    sad je došao bebač pa njegovu robicu, tetra pelene i gazice probrljam s peglom

  34. #284
    gitulja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,154

    Početno

    ja sam neki izrod ali volim peglati.
    obožavam miris svježe oprane robe.
    većinu perem na 40 i 60, ali sve više koristim i 30, samo rijetko 95.
    detrdženta stavljam oko 1/3 preporučene količine, a smanjujem i omekšivač.

  35. #285
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    ok kad smo počeli s dohranom količina deterdženta koju koristim se skoro poduplala

    zapravo sam shvatila da do sada veš nije (skoro) nikad bio flekav prije pranja, a sada je uvijek pun fleka od 100 raznih stvari. kad stavim žlicu deterdženta, nikad se ne operu sve fleke, ali kad stavim 2 onda je sve lijepo čisto. perem na 40

  36. #286
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    Citiraj puntica prvotno napisa
    ok kad smo počeli s dohranom količina deterdženta koju koristim se skoro poduplala

    zapravo sam shvatila da do sada veš nije (skoro) nikad bio flekav prije pranja, a sada je uvijek pun fleka od 100 raznih stvari. kad stavim žlicu deterdženta, nikad se ne operu sve fleke, ali kad stavim 2 onda je sve lijepo čisto. perem na 40
    proći će to razdoblje brzo.
    naša je robica bila sva flekana. meni je bilo bitno da je čista. zaflekavaje je iza nas, a robica se u međuvremenu izvrtila više puta i fleke su izblijedile, a neke čak i nestale

  37. #287
    gitulja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,154

    Početno

    Citiraj puntica prvotno napisa
    ok kad smo počeli s dohranom količina deterdženta koju koristim se skoro poduplala

    zapravo sam shvatila da do sada veš nije (skoro) nikad bio flekav prije pranja, a sada je uvijek pun fleka od 100 raznih stvari. kad stavim žlicu deterdženta, nikad se ne operu sve fleke, ali kad stavim 2 onda je sve lijepo čisto. perem na 40
    mi još imamo fleka, ali ne više toliko. moram priznati da sam se prestala opterećivati ako fleka ne ode u prvom pranju, ode nakon nekoliko.
    veliku većinu njenih stvari perem na 60, a na fleke stavljam onaj dm-ov tekući sapun na fleke. rijetko koja preživi.
    ali me izluđuju fleke od one čokolade sa sladoleda. nemam pojma kaj stavljaju u to ali to se ne skida ni nakon 10 pranja.

  38. #288
    NatasaM... avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    2,656

    Početno

    Citiraj gitulja prvotno napisa
    ali me izluđuju fleke od one čokolade sa sladoleda. nemam pojma kaj stavljaju u to ali to se ne skida ni nakon 10 pranja.
    ajme, ti me nadje s tim sladoledom
    a ko za inat, moje cure bas taj sladoled vole

  39. #289

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    pula
    Postovi
    95

    Početno

    Citiraj NatasaM... prvotno napisa
    Citiraj gitulja prvotno napisa
    ali me izluđuju fleke od one čokolade sa sladoleda. nemam pojma kaj stavljaju u to ali to se ne skida ni nakon 10 pranja.
    ajme, ti me nadje s tim sladoledom
    a ko za inat, moje cure bas taj sladoled vole
    To se i ja pitam. MM je ovog ljeta, dok sam bila na putu, dečkima kupio sladoled od čokolade i dopustio da ga jedu u autu. Rezultat:remenčići Maxi cosi stolici, tipa Tobi, su se sprljali. Pokušavala sam očistiti svim sredstvima koje sam imala, ali bez uspjeha. Sad imamo sigurnu, skupu, relativno novu i zamrljanu stolicu.
    Imate li neki prijedlog za čišćenje?

  40. #290
    sade_74 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    uz dravu
    Postovi
    219

    Početno

    bilo je riječi o tome da će netko probati staviti ocat u suđericu umjesto sjajila?
    ima li kakvih novosti u vezi toga? jel preživila suđerica?

    jel tko probao staviti neko mirisno ulje u vodu kojom pere parket?
    dugoročno gledano, šta se može desiti s parketom koji se tako tretira?

  41. #291
    ZAUZETA avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    sisak
    Postovi
    588

    Početno

    imam bojler na drva, pa svako malo gurnem u njega prljavu plastičnu vrečicu da izgori. E, sad, jel to veće zlo nego da idućih 10god leži u prirodi? Dilema :?

  42. #292
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,141

    Početno

    OK je spaliti običnu polietilensku vrećicu (LD-PE).

    Nisam baš prošla cijeli topic (na topicu o polietilenskim vrećicama sam pisala zašto), ali sam evo čula da se i protiv plastičnih čaša bore tako da proizvode papirnate čaše koje narano da moraju biti impregnirane da ne propuštaju vodu, a i sama prerada je neusporedivo veće opterećenje za okoliš. Ja sam uvijek za minimiranje potrošnje svega.

  43. #293
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj sade_74 prvotno napisa
    bilo je riječi o tome da će netko probati staviti ocat u suđericu umjesto sjajila?
    ima li kakvih novosti u vezi toga? jel preživila suđerica?

    jel tko probao staviti neko mirisno ulje u vodu kojom pere parket?
    dugoročno gledano, šta se može desiti s parketom koji se tako tretira?
    ja oboje
    ocat djeluje, ali mi se čini da se brže troši
    ocat koristim za skidanje kamenca iz veš mašine, suđerice, kuhala vode


    ulje čajevca
    nema šta oštetiti , nije agresivno (može direkt na kožu) i u pitanju je par kapi

  44. #294
    ZAUZETA avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    sisak
    Postovi
    588

    Početno

    Čitala prošle godine u članku Večernjeg lista da je ekološkija u prirodi plastična vrečica jer se ne raspada nego papir koji je u procesu prerade obrađen kemikalijama koje onda završe u zemlji :shock:

  45. #295
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,141

    Početno

    Pa upravo je prozivodnja ta koju propušta površno oko i vidi vrećicu na grani. Proizvodnja papira je veliko opterećenje za okoliš. Papir kao ni plastika se ne nalazi u prirodi, već se dobiva preradom, papir drveta, a plastika nafte.

    Nego, ova mirisna ulja mi zvuče zanimljivo. Ne bih očekivala da će ulje difundirati kroz lak i napraviti nešto grozno, ali je l primjećujete da se prašina bolje lijepi za pod ili tako nešto? Probat ću s nekom testnom površinom doma (ako netko već je, onda nema potrebe)

  46. #296
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    jel tko probao staviti neko mirisno ulje u vodu kojom pere parket?
    dugoročno gledano, šta se može desiti s parketom koji se tako tretira?
    Ja godinama savljam... lavandu, mentu, limun. Nista nije osteceno.

  47. #297
    sade_74 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    uz dravu
    Postovi
    219

    Početno

    jel pereš samo s vodom s mirisnim uljem , ili dodaješ još koje sredstvo za čišćenje parketa?

Stranica 6 od 6 PrviPrvi ... 456

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •