Pokazuje rezultate 1 do 11 od 11

Tema: STRAH OD TESTOVA

  1. #1
    bilbo7 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    600

    Početno STRAH OD TESTOVA

    Ljudi, pomagajte!
    Moj dragi klinjo ide u 4. razred i dosada je nanizao dvije četvorke, dvije petice i ostatak od jedno 5 trojki! Budući da je bio odlikaš (ali ne 5.0) i zbog valjda moje ambicije da to opet bude (ili barem četvorkaš), ja od njega očekujem bolje ocjene i otvoreno mu kažem da nisam zadovoljna sa tim ocjenama. Doma sve ponovimo, vježbamo matematiku i sve riješi bez problema. Kad je ispit, valjda se zblene, zblokira i test riješi za 3. On kaže da se boji testova, jer stalno razmišlja koliko će dobiti. Već sam razgovarala s njim i probala mu objasniti da ako tako razmišlja da će se još više zblokati i stvarno dobiti lošu ocjenu, da to shvati samo kao malu provjeru i da ga ne volim manje ako dobije lošu ocjenu, samo da znam da može bolje. Ljuta sam i na sebe, jer ne nalazim balans između strpljenja, utješnih riječi i motivirajućih razgovora, trebala bih mu dati podršku, a to neki put ne napravim kako treba.
    Molim vas za neku pametnu, već sam van sebe, a i prijavila sam se na predavanje iz ADHD-a u Klaićevoj da vidim da li on spada u tu grupu...stvarno sam očajna...

  2. #2
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    bilbo, nemam tako veliko dijete, ali bojim se da mu je tvoje nastojanje da ima dobre ocjene - stvorilo pritisak.
    ako ti budeš malo ležernija, on će preuzeti veću odgovornost.

  3. #3
    bilbo7 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    600

    Početno

    hm, hm, to sam i ja sebi rekla već tisuću puta, da kaj onda, glavno da je klinjo zdrav i veseo.
    al kad on meni složi neveselu facu, stisne usnice i veli: znaš, opet sam dobil tri, zgrči mi se želudac, zagrlim ga i velim: a dobro, kaj sad i kad ga krenem pitati ili kad vidim test, pa kad vidim kakve su greške, onda mi nije jasno zakaj je dobil tri (npr. pitanje iz prirode: "Posebno uređeni prostori u kojima se uzgaja povrće zovu se ___i_______" i on napiše šljive i jabuke, umjesto staklenici i plastenici.)

    Ma skulirat ću se ja, samo mi pomozite KAKO da mu pomognem da se riješi straha, koje su to rečenice za dizanje samopouzdanja, što mu konkretno reći da spozna kako prebroditi taj strah?

  4. #4
    fegusti avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    pu
    Postovi
    2,033

    Početno

    Citiraj bilbo7 prvotno napisa
    npr. pitanje iz prirode: "Posebno uređeni prostori u kojima se uzgaja povrće zovu se ___i_______" i on napiše šljive i jabuke, umjesto staklenici i plastenici.)
    da li se možeš sjetiti svoje reakcije na ovakav njegov odgovor?
    pa na osnovu toga dokučiti kakvu si mu poruku odaslala.

  5. #5
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Nama su na roditeljskom sastanku učiteljice pokazale prezentaciju koja se zove STRAH OD ISPITNIH SITUACIJA I ŠKOLE

    Našla sam je ovdje, na stranicama Agencije za odgoj i obrazovanje:

    http://www.azoo.hr/tekst/materijali-...-godine./900/9

    Ne mogu staviti direktni link jer je u zip folderu s drugim materijalima. Nadam se da će pomoći...

  6. #6
    bilbo7 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    600

    Početno

    Pa, u stvari, sad kad dobro razmislim kakva je bila moja reakcija, čini mi se da to što sam prasnula u smijeh i nije baš neka pozitivna poruka...kasnije sam provjeravala u knjizi i radnoj bilježnici gdje se točno spominju ti pojmovi i nisam ih našla, pa smo i klinjo i ja ostali zbunjeni. Naime, u samom tekstu se to nigdje ne spominje, u radnoj bilježnici samo u jednom pitanju, a u udžbeniku na kraju postoji rječnik i tamo su tek objašnjeni ti pojmovi. Zbunjujuće i za nas odrasle. (Tako su npr. imali novi test i pitanje Nafta i zemni plin su izvori__________ i opet tog podatka nema u knjizi.)
    Svjesna sam da njegov strah potječe od njegove zabrinutosti što ćemo mi reći i kako ćemo reagirati ako dobije lošiju ocjenu. Zato se pokušavam korigirati što više mogu, a to mi, naravno, ne uspijeva baš uvijek :/ Zanima me kako mu ojačati samopouzdanje - iako pretpostavljam da od mene, koja to trebam potaknuti, treba doći pozitivnija reakcija (znači, prvo promijenim svoj stav)-postoje li "čudotvorne" rečenice, ponavljajuće mantre ili sl.?
    Link je izvrstan, ima puno dobrih i korisnih informacija i bacam se na istraživanje! Hvala puno na pomoći i molim za daljnju suradnju!

  7. #7
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Ma to je problem s prirodom i sličnim predmetima. U matematici je 2+2=4 i nema nikakve filozofije.

    U testovima iz prirode dolaze u obzir različita tumačenja tipa "šta je pisac hteo da kaže". Ja sam sinu (2.r) rekla da uvijek pita učiteljicu i provjeri da li je dobro razumio pitanje. Za sada to ide dobro, iako sumnjam da će uvijek biti u prilici da to radi...

  8. #8
    bilbo7 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    600

    Početno

    E, baš, klinci bi valjda trebali gledati dokumentarne emisije na TV-u, čitati novine i biti kozmopoliti da bi tu prirodu skužili i primjenili. Dobro da ih nije pitala kolika je cijena barela nafte
    Bumo vidli kaj bu danas raska rekla na informacijama, jer me zanima tko je tvorac tih famoznih 5-minutnih testova, pa i otkuda da klinci nauče i napišu tu informaciju. Ja sa svojih nemalih 36 godina ostanem zabezeknuta nekim stvarima, a poveznice sa tekstom s lakoćom odradim tek sad - zakašnjela inteligencija, valjda! Nije ni čudo da mi klinjo ima problema, neka okrivi mamu!

  9. #9
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    Citiraj bilbo7 prvotno napisa
    Tako su npr. imali novi test i pitanje Nafta i zemni plin su izvori__________ i opet tog podatka nema u knjizi.
    i sto je bio odgovor? :? oduvijek sam mrzila, i sad mrzim, te testove s nadopunjavanjem. nikad ne skuzim sto je pisac htio reci...
    aha, evo sad nakon 5 minuta sam skuzila da je odgovor 'energije'. zivjeli testovi iz matematike! tamo nema takvih zavrzlama.

  10. #10
    bilbo7 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    600

    Početno

    AHA, si vidla?! Pitam muža, a on energije.... Kaj nije?!

  11. #11
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj bilbo7 prvotno napisa
    AHA, si vidla?! Pitam muža, a on energije.... Kaj nije?!
    Naravno da je.

    A možda su to učili u školi (na nastavi) iako nije bilo u knjizi. To je bitna stvar. Trebalo bi biti i u knjizi, ali udžbenici su nam ...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •