Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 94

Tema: Cista na jajniku / CA 125 tumor markeri

  1. #1
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno Cista na jajniku / CA 125 tumor markeri

    Bila sam danas na kontroli moje nevoljene ciste na desnom jajniku i, nazalost, ista se uopce nije smanjila u proteklih pet mjeseci. Kad je otkrivena, imala je 28mm, dva mjeseca nakon (terapija Yasminom) izmjereno je 26,5mm sto je ginic smatrao zadovoljavajucim. Danas, nakon jos pet mjeseci, prasica jos uvijek tamo stoji u punoj velicini - 26,5.

    I dalje je potpuno bistrog sadrzaja (kako oni to vide na UZV - stvarno mi nije jasno) i pravilnog oblika te se moj dragi doktor oko nje bas previse ne zabrinjava (i govori mi da niti ja ne bih trebala). Preporucuje nastavak terapije Yasminom (isti je pobio brojne male ciste na desnom jajniku u samo dva mjeseca), s obzirom da su mi veliki i mali koagulogrami u redu. Zbog godina (31) i kilaze te cinjenice da sam bivsi/povremeni/pasivni pusac, kontrolu zgrusavanja bi trebala raditi svakih 5 mjeseci (navodno su imali neki kongres prije 8 dana na kojem je dogovoren pravilnik o obaveznim pretragama prije prepisivanja i za vrijeme uzimanja hormona).

    Ono sto mene brine jest cinjenica da mi je rekao da do sljedeceg pregleda (u ozujku) napravim testiranje na CA 125 tumor markere. Kaze - tek toliko da imamo te rezultate jer, ako cista ostane iste velicine, on bi me prebacio na Diane35 na mjesec, dva, samo da ubijemo cistu (koje ne voli propisivati jer su jake i dolaze s nuspojavama koje mi ne bi preporucio). Kaze da prije Diana voli vidjeti tumor markere.

    I sad.. eto, nije mi svejedno. Pitala sam ga bezbroj puta i bezbroj puta mi je ponovio da ne moram odmah trcati na vadjenje krvi, jer nemam nista sto ga zabrinjava, vec da donesem nalaz za pet mjeseci.

    Jel' taj CA 125 neka rutinska pretraga? Ima li razloga da trcim vaditi krv vec sutra ili da zaboravim na sve to do daljnjega?

    S doktorom sam, inace, zadovoljna. Problem je u meni jer nikad nikome dovoljno ne vjerujem.

  2. #2
    wewa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    3,188

    Početno

    Taj famozni CA 125 bi trebao, koliko se sjecam, pokazati da li se mozebit radi o endometrioznoj cisti - mada, prema sadrzaju ne bih rekla: endometrioza stvara tzv cokoladne ciste, ispunjene starom krvlju, a dobar uzv dijagnosticar zna razlikovati ciste prema sadrzaju.

    U svakom slucaju, ako ne vjerujes dr-u, odi po drugo misljenje, posebno ako ce te to umiriti

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    ja sam imala baš prije trudnoće poveliku cistu,baš na granici za operaciju.
    radila sam CA125 u Vinogradskoj,sve bilo OK-nek te ne bude frka,pretraga ko pretraga

    u sljedećem ciklusu je pukla sama od sebe

  4. #4
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ma nije me frka pretrage, vec mogucih rezultata!

    Ova moja ocito nece puknuti niti sama od sebe, niti od Yasmina. (Mada, frendica kaze da je njena pukla sama od sebe cim se rijesila stresne situacije na poslu..)

    Nije da ne vjerujem ginicu da je sve ok (sto me onda salje?!), ali kopka me... pricekat cu koji dan pa vidjeti hocu li odmah na vadjenje krvi ili cu pricekati do sljedeceg pregleda.. (za 5 mjeseci!!).

    Uh!

  5. #5
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    unatoc tome sta se zove tumorski marker, povisene vrijednosti istog mogu upucivati na sve i svasta. nema mjesta panici.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    VUKOVAR
    Postovi
    75

    Početno

    vidim da nisam jedina koja ima cistu na jajniku...moja cista je u obliku jajeta promjera je 5 puta 6 cm na lijevom jajniku nemam nikakvih bolova nikakve smetnje...trudnocu sam iznijela odlicno unatoc velikoj cisti...naravno nadala sam se da ce tokom poroda pukniti od naprezanja a ono nista...tokom trudnoce CEA125 JE RASTAO CAK JE NARASTAO I DO 32.a sad nakon poroda sam obavila ginekoloski pregled i eto ti vraga cista je jos tu ali nalazi su u normali pao je na 22..naravno trrebala bi ici to ukloniti ali mi se neda iz razloga sto mi mlena ima nepunih 6 mjeseci i nepada mi napamet da ju vodam po bolnici tih sedam dana tako da sam odlucila to ostaviti za kasnije..nadam se da sam pametno odlucila?????sta bi netko od vas napravio????molim savijet.... :? :? :?

  7. #7
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citala sam po netu da CA 125 markeri mogu biti poviseni u trudnoci, ili cak zbog pusenja (bilo je jos razloga ali.. ne sjecam se).

    Znas li kakva je cista? Inzistira li ginekolog na tome da je odstranjujes kirurski ili postoji jos neka varijanta (hormoni, itd.)? Mozda mozes pricekati dok dijete ne poraste?

    Sto se ove moje tice (26.5mm), okrugla je, bas onako pravilno. Sadrzaj je cist - kaze ginekolog sve cisto i prozirno. Do sada jos nije bilo nikakvog govora o kirurskom odstranjivanju, a nadam se da niti nece. Zasto, kvragu, vise ne nestane.... Ima li stres stvarno veze s tim? Eto, frendica se kune da je njezina pukla cim se rijesila stresne situacije.

    Inace, jos nisam odlucila zelim li raditi pretragu sada, ili cekati sljedeci pregled kad ce ginekologu trebati rezultat.

  8. #8

  9. #9
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    to je pretraga koja se radi vađenjem krvi. ja sam ju obavila u onom breyer labosu. brzo, kulturno, a rezultate su mi poslali doma mailom.

    http://www.lab-breyer.hr/v2/index.asp?page_id=o_nama

    bila sam jednako isprestravljena kao i ti, no rezultati su me umirili - tako da sam se opustila.

    moja preporuka ti je da odeš napraviti tu pretragu, radi sebe i svog mira.

  10. #10
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    zaboravila sam napisati da tamo ne primaju uputnice, i da treba platiti. al kad izračunam vrijeme puta do bolnice, čekanje, odlazak po nalaze - ovo doista vrijedi.

  11. #11
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Hvala na informacijama!

    kate - trazila sam 'Uzgajam ciste po sebi' i ne znam kako ga nisam nasla. O.O Cak sam prije tamo i pisala. Sad kad sam malo pogledala sto ima u ostala dva topica, jos me vise strah. Waaaaaaah. Zbog cega ste, svi redom, isli na silne pretrage koje moj ginekolog uopce ne smatra potrebnima? Mislim, jedino sto znam o mojoj cisti jest njezina velicina i to da je pravilnog okruglog oblika i cistog vodenog sadrzaja. Jel trebam inzistirati da me jos nekud salje? Da mijenjam doktora? Njemu ta moja cista stvarno nije nista zbog cega bi se itko zabrinjavao, a.. ja mu valjda vjerujem? Ma sad vise ne znam.

    sorcie - hvala na linku. Zvala sam ih, cijena je prihvatljiva. Provjerit cu s tko-zna-kojom-bolnicom da vidim koliko se ceka uz uputnicu pa ako to ispadne nesto strasno, odoh ja u Breyer. Mozda vec sljedeci tjedan. Sad sam vidjela u jednom od topica da se u Petrovu samo treba doci izmedju 7:30 i 11 s uputnicom. S obzirom da zivim skoro pa u njihovom dvoristu, mozda odem tamo... grrrrrrrrr. *headasplode*

    Valjda cu mirnije spavati ako znam rezultate, cak i ako su losi. =/

  12. #12
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    pitaj i koliko dugo se čekaju nalazi u petrovoj... u breyeru je brzo gotovo.

    btw - ja sam negdje u tvojim godinama - vukla jednu cistu oko 2 godine... tek kad sam otišla kod bioenergetičara, cista je otišla... no sad kad čitam ovo što si napisala - sjećam se da sam bila cijeli taj period pod velikim stresom. i da su mi se ciste zapravo pojavljivale češće u takvim periodima...

    ne vjerujem da će ti nalazi biti loši, no dobro je napraviti pretragu preventive radi, a najviše zbog psihičkog mira.

    pretrage na grušanje krvi su valjda posljedica yasmina... :/

  13. #13
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Probat cu nazvati Petrovu u ponedjeljak ujutro, da vidim koliko se cekaju ti nalazi.

    Sto se stresa tice, tog ima napretek. Posao, fax, skoro iseljenje iz Hr (odnosno uzasno sredjivanje papira), veza na tisuce kilometara daljine (jel uopce trebam jos nabrajati?)... tjesim se da prasica zbog toga nece nestati.

    Ginic kaze da mu nalazi trebaju tek za 5 mjeseci, u slucaju da cista jos uvijek bude prisutna i da se odlucimo na mjesec, dva Diane35.

    Zgrusavanje krvi (mali i veliki koagulogram) sam sama trazila, tek toliko, da vidim sto tamo ima - bas sam prije kontrole zavrsila 7. kutiju Yasmina. Ginicu je bio dovoljan mali, a, s obzirom da nikom ne vjerujem (haha), sama sam inzistirala na velikom. Nisam bas neki panicar, ali eto - zbog godina, cigareta i, jos uvijek, velikog viska kila... bolje sprijeciti nego lijeciti. Valjda. Kad nitko nista sigurno ne moze reci, grrr.

    Jel ima neki labos koji bi to sad odmah mogao napraviti, pa da vise prestanem? =D

  14. #14
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Moj ginic (socijalni) je meni otkrio cistu od 5 cm, bez ijedne rijeci napisao mi je recepte za brdo tableta i vaginaleta i uputnicu za marker 125, na kojoj sam uspjela samo desifrirat rijec tumor. Premrla sam od straha. Markeri uredni, otisla k privatniku, kaze on nikakvi ljekovi proci ce sama za 2 mjeseca. Nakon 2 mjeseca od ciste ni c.
    Tolko o bezrazloznom strahu...

  15. #15
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    ak odeš sutra ujutro u breyer, mislim da su ti nalazi gotovi u utorak.

    ja sam bila u subotu ujutro, i dobila ih u ponedjeljak.

  16. #16
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj koksy prvotno napisa
    Moj ginic (socijalni) je meni otkrio cistu od 5 cm, bez ijedne rijeci napisao mi je recepte za brdo tableta i vaginaleta i uputnicu za marker 125, na kojoj sam uspjela samo desifrirat rijec tumor. Premrla sam od straha. Markeri uredni, otisla k privatniku, kaze on nikakvi ljekovi proci ce sama za 2 mjeseca. Nakon 2 mjeseca od ciste ni c.
    Tolko o bezrazloznom strahu...
    Moja se ne da vec barem 7 mjeseci, smanjila se samo za 1.5 mm. =/ A tko zna jesam li je i prije toga imala.

    Citiraj sorciere prvotno napisa
    ak odeš sutra ujutro u breyer, mislim da su ti nalazi gotovi u utorak.

    ja sam bila u subotu ujutro, i dobila ih u ponedjeljak.
    Idem, idem! Mislim, zovem Petrovu sutra ujutro da vidim koliko se ceka pa ako je predugo trcim k privatniku! I to popodne, jer ujutro ovaj tjedan ne mogu! ;)

  17. #17
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    kaae

    Jučer čitam reklamu od Lucas Noni sok kako je nekoj pacijentici otišla cista na desnom jajniku za 2 mjeseca. Vjerojatno opet "papi- lova", ali zašto ne pokušati sve prije laparoskopije.

  18. #18
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj kate prvotno napisa
    kaae

    Jučer čitam reklamu od Lucas Noni sok kako je nekoj pacijentici otišla cista na desnom jajniku za 2 mjeseca. Vjerojatno opet "papi- lova", ali zašto ne pokušati sve prije laparoskopije.
    Joooj, nitko jos nije spomenuo laparoskopiju! (Nadam se ni da nece!)

  19. #19

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    VUKOVAR
    Postovi
    75

    Početno

    iskreno ovdije kod nas bi samo da nesto rezuckaju...trebala sam ici na laparaskopiju ali sam ostalatrzdna pa su mi rekli da mi je najbolje obaviti porod carski ali ni to nisu bili kadri napraviti jer su cekali trudove i naravno porodila sam se prirodno sto mi je u jednu ruku drago a u drugi mi je da nerecem sta...uglavnom nije pukla i necu da se zamaram koliko god se ja doro osijecam....

  20. #20
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    šta bi s vašim cistama?
    ima li velikih otkrića u prirodnom lječenju?

  21. #21
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Idem na kontrolu ovaj ili sljedeci mjesec. Nadam se da je nema.


    Odlucila sam slusati ginekologa, ne opterecivati se cistom i ne vaditi tumor markere dok mi ne zatrebaju za kontrolu. Dakle.. to cu obaviti ovih dana.

    Ne lijecim ih ni prirodno, ni neprirodno. (Osim Yasminom, ali taj mi dodje kao spajanje ugodnog s korisnim.)

  22. #22

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG,R. Pešćenica
    Postovi
    2,191

    Početno

    Meni su našli endometrične ciste na oba jajnika i to na UZV kad sam ostala trudna. Jedna promjera 6cm druga 8cm. Išla vadit CA 125, i bio je povišen, umrla od straha na licu mjesta. No bio je povišen zbog trudnoće, vjerovatno.
    Vadila sam ga još jednom pred kraj i bio je normalan. Preživila trudnoću (doduše bila sam svaka 3 tj. na UZV), rodila normalno, otišla na lpsc kad je M. imala godinu i pol.
    Reko mi je moj gin, a i par ostalih da odem maknuti te ciste, jer se nikad ne zna u šta se mogu pretvoriti. Ja poslušala.

  23. #23
    darcy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    248

    Početno

    Imam cistu na lijevom jajniku i često mi se mokri (jako često). Inače hodam na MPO, pa sam zbog ciste i ovaj mjesec morala pauzirati. Ima li koja od vas da isto ide na MPO i kad obično te ciste konačno odu?
    Dr. mi nije dao nikakve tbl., rekao je da će to otići sa sljedećom menstruacijom. Jel bi ja po nečemu mogla saznati prije UZV-a je li cista pukla?

  24. #24
    Ninči avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    2,159

    Početno

    Ja sam u trudnoći imala cistu 11 cm, a sad imam cistu na drugom jajniku - 46 mm i uopće se ne brinem. Opusti se, bitno je da pratiš stanje

  25. #25
    darcy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    248

    Početno

    Hvala Ninči.

  26. #26
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Ja sam imala cistu - endometriom veličine 4x4 cm i priraslice po crijevima, a CA-125 je bio 14 (gornja granica je 35, ako se ne varam), što znači da se po tom nalazu uopće nije moglo zaključiti je li riječ o endometriomu ili ne (tek je laparoskopijom utvrđeno, kada je i odstranjena).

  27. #27
    ancila avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    57

    Početno

    Cistu imam i ja 20puta20,nisam mogla par mjeseci zatrudniti sa trećim djetetom,vadila hormone,povišen slobodni testosteron,bila na uzv kod Podobnika(on me prati već godinama i mislim da je u uzv-dijagnostici jedan od najboljih),čovjek mi veli da je to vodena cista,neprsniti folikul i dao mi Proveru,dva puta dnevno po 10 mg.
    Inače,napravio mi je i kolor dopler i 4 D uzv i rekao da nema mjesta panici.
    e,sad...odem ja socijalnom(kod kojeg sam išla za svo ovo vrijeme nezatrudnjivanja i koji ništa nije napravio po tom pitanju,čak me ni uzv nije htio pregledati)i kažem mu da sam bila privatno zbog kolor doplera i zato što sam preko vikenda prokrvarila....pa ga upitam za njegovo mišljenje o Proveri i o svemu jer je ipak i on moj liječnik.
    A tip meni ne da Proveru(fućka mi se,kupila sam ju poslije toga)nego uputnicu za tumorski marker ca 125!!!!
    Pa ja kažem što ako je povišen???A veli on meni-pa onda ćete morati na kolor dopler i laparoskopiju!Znači,po tom genijalcu koji me nije ni pregledao,bolje je odmah na marker i operaciju nego pokušati tabletama i pratiti!
    Velim ja,pa dopler sam već obavila??!!I rečeno mi je da je cista najobičnija vodenasta.
    Je li moguće da je liječnička taština tolika da mi ne da lijek(kaže,od Provere vam neće otići cista???)nego me šalje vaditi nešto što je po mom mišljenju pretraga koja te samo može uznemiriti i koja je manje egzaktna od kolor doplera i to samo zato jer sam išla privatno?

    Da li imate iskustva može li se uz cistu zatrudniti i koliko je to opasno za trudnoću?
    Da li se treba štititi od trudnoće dok pijem Proveru?
    Marker neću ići vaditi jer sam od same pomisli na to u groznom stresu,a imam i ciste na štitnjači i vjerujem da od koječega on može biti povišen.

  28. #28
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Nemam iskustva ni sa cim (osim cistom koju mozda jos uvijek imam - idem na kontrolu za koji tjedan), ne znam sto je Provera (mislim da sam cula na forumu, ali ne znam cemu sluzi itd.), ali moram priznati da mi nije jasno sto te toliko cudi...

    Sasvim mi se cini logicnim da ti je ginekolog rekao da prvo napravis test na tumor markere pa da se onda, eventualno, odredi terapija. Hoce li ili nece biti operacije je takodjer nesto sto ce se naknadno odluciti. Osobno nikad ne bih pristala na (hormonsku) terapiju bez da se naprave svi potrebni testovi koji bi ili opravdali terapiju ili odredili/potvrdili dijagnozu. CA125 je samo vadjenje krvi pa i nema bas neke 'stete'.

  29. #29
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Citiraj ancila prvotno napisa


    Da li imate iskustva može li se uz cistu zatrudniti i koliko je to opasno za trudnoću?
    Da li se treba štititi od trudnoće dok pijem Proveru?
    Marker neću ići vaditi jer sam od same pomisli na to u groznom stresu,a imam i ciste na štitnjači i vjerujem da od koječega on može biti povišen.
    Ja sam imala cistu 4x4 koja nije ostišla Dabrostonom pa su posumnjali na endometriom (naravno, cistu nije dijagnostiicrao soc. gin.nego privatni). Vadila cam CA-125 koji je biio sasvim o.k., ali kako je cista i dalje rasla, preporučena mi je laparoskopija. Dvije godine nisam uspjela zatrudniti (dok sam imala cistu), ali nakon laparoskopije sam zatrudnila dva puta (nažalost, bili su spontani, no bar sam vidjela da mogu zatrudniti).
    Ne znam kako je s proverom, tj. smiješ li zatrudniti dok je piješ (ja sam s dabrostonima smjela, čak su pomogli).
    Osim toga, što se tiče povišenog testosterona, mislim da on ometa ovulaciju, tj. čini je nekvalitetnom. Meni je tek sad otkriven povišen DHEA (hormon nadbubrežne žlijezde) koji utječe na to da se povisuje i testosteron i androstendion i preporučena terapija kortikosteroidima do začeća (može biti da su dosadašnji pobačaji bili zbog defekta ovulacije i nekvalitetne jajne stanice).
    Ja ti savjetujem da izvadiš CA-125, to je obična krvna pretraga (mada meni nije ništa otkrila, no bolje da znaš da je u redu). Nije mi jasno zašto ti ginić ne da Proveru, moj se nije bunio na terapiju koju mi je privatnik preporučio (a nije ni smio s obzirom na to da on sam istu cistu nije ni vidio na svom zastarjelom UZV-u). Mislim da je uobičajena prcedura da se cista pokuša najprije ukloniti oralnom terapijom, Proverom, Dabrosotnima, čime god, a tek onda laparoskopijom.
    Sretno!

  30. #30
    ancila avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    57

    Početno

    Vikki puno ti hvala na odgovoru...da,zaćeće je puno kompliciranija stvar nego što mi mislimo...ne znam je li gore kad uopće ne možeš ili kad imaš već dvoje pa drugo ne možeš...
    Ipak marker neću ići vaditi jer stres koji bi mi prouzročio povišen rezultat,a koji bi mogao biti takav zbog x uzroka kao što je moja kronično upalno promijenjena štitnjača,a i same ciste povisuju marker,donio bi mi takav stzres od kojeg se ne bih još dugo oporavila.
    Tim više što mi privatnik nije markere ni spominjao i što mi socijalni u slučaju povišenih markera preporuča kolor dopler koji sam ja već obavila.
    Osim svega toga,naišla sam na knjigu Žensko tijelo,ženska mudrost koju je napisala američka ginekologinja u kojoj ona sama piše da se ca 125 ne bi nikada trebao koristiti u dijagnostčke svrhe,već samo kao dodatna potvrda već prisztne dijagnoze,baš zato što,kao što ona kaže,taj marker ako je povišen donosi puno straha koji je najčešće bezrazložan i da nije pouzdan kod žena u reproduktivnom razdoblju.
    MIslim da je veza ciste i nezatrudnjivanja posredna,tj.da hormonalni disbalans koji je do ciste i doveo isto tako omata zaćeće i/ili održavanje trudnoće,a nipošto nije direktan uzrok nezatrudnjivaju.
    U svakom, slučaju,držmo se i nadajmo najboljem.

  31. #31
    ancila avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    57

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa
    Nemam iskustva ni sa cim (osim cistom koju mozda jos uvijek imam - idem na kontrolu za koji tjedan), ne znam sto je Provera (mislim da sam cula na forumu, ali ne znam cemu sluzi itd.), ali moram priznati da mi nije jasno sto te toliko cudi...

    Sasvim mi se cini logicnim da ti je ginekolog rekao da prvo napravis test na tumor markere pa da se onda, eventualno, odredi terapija. Hoce li ili nece biti operacije je takodjer nesto sto ce se naknadno odluciti. Osobno nikad ne bih pristala na (hormonsku) terapiju bez da se naprave svi potrebni testovi koji bi ili opravdali terapiju ili odredili/potvrdili dijagnozu. CA125 je samo vadjenje krvi pa i nema bas neke 'stete'.
    Ne znam kako to da ti se ono što ti se kod mene čini sasvim logičnim-napraviti tumor markere,kod tebe nije činilo logičnim,pa si,koliko sam pročitala,odlučila ne vaditi iste.
    U svakom slučaju,hvala na mišljenju.

  32. #32
    ancila avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    57

    Početno

    Eh,da,i još nešto kaae..iako pišeš da ne bi nikad pristala na hormonku terapiju ciste(ispravi me ako griješim) ti piješ hormonsku terapiju u obliku kontraceptivnih tableta Yasmin koje,osim što služe svojoj svrsi-sprečavanju zaćeća,namijenjene su upravo i liječenju cisti i to kod žena koje ne namjeravaju zanijeti.
    Kod mene je lijek opcije,budući da želim biti treći puta majka,bio Provera.
    Koji je,btw,ništa štetniji ni korisniji od Yasmina.Samo ima drugačiju putanju djelovanja.

  33. #33
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj ancila prvotno napisa
    Citiraj Kaae prvotno napisa
    Nemam iskustva ni sa cim (osim cistom koju mozda jos uvijek imam - idem na kontrolu za koji tjedan), ne znam sto je Provera (mislim da sam cula na forumu, ali ne znam cemu sluzi itd.), ali moram priznati da mi nije jasno sto te toliko cudi...

    Sasvim mi se cini logicnim da ti je ginekolog rekao da prvo napravis test na tumor markere pa da se onda, eventualno, odredi terapija. Hoce li ili nece biti operacije je takodjer nesto sto ce se naknadno odluciti. Osobno nikad ne bih pristala na (hormonsku) terapiju bez da se naprave svi potrebni testovi koji bi ili opravdali terapiju ili odredili/potvrdili dijagnozu. CA125 je samo vadjenje krvi pa i nema bas neke 'stete'.
    Ne znam kako to da ti se ono što ti se kod mene čini sasvim logičnim-napraviti tumor markere,kod tebe nije činilo logičnim,pa si,koliko sam pročitala,odlučila ne vaditi iste.
    U svakom slučaju,hvala na mišljenju.
    Odlucila sam ih ne vaditi odmah jer je, prema onome sto ginekolog vidi/tvrdi, nedvojbeno rijec o vodenoj cisti potpuno bistrog sadrzaja, zbog koje se on (a sad vise niti ja) uopce ne zabrinjava. Predlozen je CA125 zbog odredjivanja hormonske terapije na sljedecem kontrolnom pregledu, u slucaju da cista jos uvijek bude tamo. Kontrola ce biti za koji tjedan, a do tada ce biti izvadjeni i markeri.

    Sto cu i kako cu dalje ovisi o (ne)postojanju ciste, njezinoj velicini u odnosu na prosli pregled, kao i o eventualno predlozenoj vrsti hormona.

  34. #34
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Prvo da nastavim prosli post (kvragu i prebrzi prsti i sugav mini laptop):
    markere nisam odmah vadila zato sto sam odlucila vjerovati ginekologu i ne zamarati se brojkama, ali samo dok mi ne zatrebaju.

    Citiraj ancila prvotno napisa
    Eh,da,i još nešto kaae..iako pišeš da ne bi nikad pristala na hormonku terapiju ciste(ispravi me ako griješim) ti piješ hormonsku terapiju u obliku kontraceptivnih tableta Yasmin koje,osim što služe svojoj svrsi-sprečavanju zaćeća,namijenjene su upravo i liječenju cisti i to kod žena koje ne namjeravaju zanijeti.
    Kod mene je lijek opcije,budući da želim biti treći puta majka,bio Provera.
    Koji je,btw,ništa štetniji ni korisniji od Yasmina.Samo ima drugačiju putanju djelovanja.
    Ispravljam te! Ne bih pristala na hormonsku (ili zapravo bilo kakvu) terapiju bez testova koji bi 1001 put potvrdili dijagnozu ili opravdanost uzimanja lijeka, a isto tako i sigurnost. Ne odnosi se to samo na ciste, vec na vise-manje bilo sto. (U kratkim crtama - ne pijem tablete protiv bolova, a ne dam se samo tako nagovoriti ni na antibiotik. Sve 'vece' od toga prolazi puno, puno teze.) Na Yasmin sam izuzetno nevoljko pristala, a trebao mi je zbog kontracepcije i jos ce mi neko vrijeme trebati, iz istog razloga. Situacija s cistom se samo slucajno poklopila. Prosla sam cijelo sito i reseto pretraga i ne bih ga uzimala da sve redom nisu bile OK. Po svemu sudeci, Yasmin je nis koristi sto se tice ove velike ciste (malih vise nema), ali sumnjam da cu ako je cista jos tamo, pristati na Diane, koje je ginic zadnji put predlozio. Vidjet cemo jos sto CA125 kaze.

  35. #35
    ancila avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    57

    Početno

    E,pa,sasvim je logično da si ih odlučila ne vaditi odmahi da ih vadiš tek sad kad ti cista perzistira već godinudana,ako se ne varam.
    Iskreno,da moja cista stoji samo pola godine,ja bih već izvadila marker.
    Došla sam na ovu temu iz sličnog razloga iz kojeg si je ti i otvorila-zabrinutosti i nelagode jer si dobila uputnicu za marker čiji naziv ne zvuči baš ugodno.Kao što si napisala,nisi znala da li da ideš vaditi odmah ili da pričekaš i sama si navela da si se bojala rezultata.Cure su ti prenijele svoja iskustva,nitko se nije čudio tvojoj brizi.
    Oprostit ćeš,na moj post koji je napisan s istom brigom kao tvoja,reagirala si,po mom mišljenju,neadekvatno i ja sam doživjela grubo.
    1.nije ti jasno što je meni čudno u reakciji ginekologa-e,pa,vjerojatno bi i tebi bilo čudno da ti je prije godinu dana dao odmah uputnicu za tumorski marker,a ne da ju je probao liječiti ili pratiti kao što je tvoj i učinio.Osim toga,ja sam imala nalaze kolor doplera,pretrage koja je nadređana vađenju tumorskog markera,na koju se moj socijalac potpuno oglušio,te rekao da u slučaju lošeg markera trebam ići na kolor dopler koji sam ja već obavila.
    Pa ja to vidim samo obrnuto gledanje na stvari kod mog socijalnog-marker,pa po njemu laparoskopija!!!Znači,ne vjerujem privatnikovom kolor dopleru,ne liječim cistu i ne pratim,nego otvaram ženu ili bušim rupe za laparoskopiju...mislim da bi takvo gledanje na stvari začudilo mnoge,a ne samo mene.
    Razloga zašto sam protivnik markera ima puno...žena je imala nekoliko puta povišen(300 je iznosio,čini mi se)i već se debelo pripremila na rak jajnika,no phd analiza pokazala da se radilo o dobroćudnom dermiomu.U isto vrijeme s njom mlada žena u sobi s radikalnim zavato zbog raka jajnika-vrijednost je iznosila 27.Moja mama imala je ekspanzivni tumor bubrega prije 10 godina(srećom,živa je i zdrava),a nakon što je već bila spremna za operaciju,sva tri markera baš za tu vrstu tumora bila su normalna.
    Daleko od toga da sam protivnik markera,tražila sam samo ovdje razumijevanje za činjenicu da ne želim vaditi marker za tumor nakon što mi je cista tek otkrivena i nakon što svi nalazi kolor doplera govore o njenom vodenom izgledu.
    Nekom je to samo još jedna krvna pretraga,a meni,nakon što sam puno smrti i bolesti svijuh bližnih prošla,i nije baš tako.
    2.kažeš da si protivnik bilo kakve terapije tabletama...zavidim ti na tome i svaka ti čast što imaš svoj stav...ali,eto,ipaksi prristala na pijenje Yasmina,hormonske kontracepcije koja je po redu veličine štetnosti(iako ja upoće ne mislim da mižemo govoriti o ikakvoj štetnosti)barem ekvivalent Proveri koja je sintetski progesteron,hormon kojeg ženino tijelo normalno izlučije tijekom trudnoće(neka me opet ispravi medicinar,srodne sam struke pa ponešto znam,ali ipak nisam liečnik).
    Dakle,veliš da na mom mjestu ne bi pristala na hormonsku terapiju(koja u ovom slučaju uopće to nije-ona je nadomjestak hormona koji meni fali u 2.fazi ciklusa)bez vađenja markera,a sama si pila istu...hm,hm...

    Žao mi je što se ovo pretvorilo u raspravu,no u isto vrijeme me čudi da baš od tebe koja si otvorila ovu temu sa istim razlogom koji je mene brinuo,nisam dobila utjehu,nego baš suprotno.
    No,nema veze,jučer sam saznala za 3 žene i moju šogoricu kao 4.kojima je kroz 1-3 ciklusa cista reda veličine moje otišla od Provere,tako da mi je to dalo novo gledanje na stvari.
    U svakom slučaju,kako tebi,tako i svima vama ostalim ženama sa cistama i cisticama želim da se što prije maknu jer nam stres i nemir nikako nije dobar.
    Sretno!

  36. #36
    ancila avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    57

    Početno

    [quote="Kaae"][quote="ancila"]
    Citiraj Kaae prvotno napisa
    Odlucila sam ih ne vaditi odmah jer je, prema onome sto ginekolog vidi/tvrdi, nedvojbeno rijec o vodenoj cisti potpuno bistrog sadrzaja, zbog koje se on (a sad vise niti ja) uopce ne zabrinjava. Predlozen je CA125 zbog odredjivanja hormonske terapije na sljedecem kontrolnom pregledu, u slucaju da cista jos uvijek bude tamo. Kontrola ce biti za koji tjedan, a do tada ce biti izvadjeni i markeri.

    Sto cu i kako cu dalje ovisi o (ne)postojanju ciste, njezinoj velicini u odnosu na prosli pregled, kao i o eventualno predlozenoj vrsti hormona.
    Ca 125 ne služi za određivanje hormonske terapije nego kao dodatna dijagnostička pretraga koja bi eventualno pokazala promijenjenost stanica ciste ili tumora.
    Hormonska teapija,kako ju ti zoveš,jest Yasmin,Cilest,Diane 35,kontraceptivne pilule koje stavljaju jajnike u mirovanje,pa se nadamo da će se cista zbog taga smanjiti ili Provera/Dabroston-sintetski progesteron koji podiže isti hormon u drugoj fazi ciklusa i pri čemu se nadamo da će cista puknuti.Njčešće,međutim,te naše neprijateljice puknu same od sebe.
    Medicinari i znalci,ispravite me ako griješim!
    Sasvim je realno i opravdano vaditi marker za cistu koja perzistira duže vrijeme.

  37. #37
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Sve mi se cini da si me potpuno krivo shvatila. Ukratko - jedino sto mi nije bilo jasno je zasto si bila toliko protiv obicne krvne pretrage tj. vadjenja tumor markera, kad se u isto vrijeme, skoro kao alternativa, nudila npr. laparoskopija.

    Za Proveru sam rekla da ne znam tocno sto je, no sada znam i opet ne bih pristala uzimati je bez prethodnih pretraga. Nisam presretna sto sam na Yasminu, ali tako, za sada, mora biti. Recimo da mi/nam je to bila najbolja od mogucnosti. Razlozi su potpuno nevazni za ovu temu.

    Zao mi je sto ti se cini da sam te napala jer - nisam. Utjehe, istina, u mojim rijecima nije bilo, jer je uglavnom nikad nema. Nije nista osobno, takav sam tip.

  38. #38
    ancila avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    57

    Početno

    Pa,mislim da te nisam krivo shvatila.Nije ti bilo jasno zašto sam protiv obične krvne pretrage kao što je marker?Nisam protiv nje,ali nisam smatrala da mi treba ista netom što mi je dijagnosticirana cista.Pa ti svoj marker nisi vadila još godinu dana nakon što si cistu dobila kao dijagnozu.
    Potpuno sam sigurna da bi i ti smatrala isto da ti je ginekolog odmah nakon dijagnosticiranja tvoje ciste dao uputnicu za marker.
    Iskreno je reći da nisi tip od kojeg se može dobiti utjeha,ali si u isto vrijeme ti neku vrstu utjehe otvorivši ovu temu tražila.
    Vjerujem da nisi sretna zbog Yasmina,ali ga svejedno piješ.
    Možda bi ti od Provere prošla već davno.
    Zaista mi je žao što se nismo našle,a imamo isti problem,ali mi je još više žao što si spremna primiti utjehu(ako se to tako može nazvati) u svom slučaju,ali zato napraviti hladan i kritički osvrt na moju odluku.

  39. #39
    ancila avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    57

    Početno

    Citiraj ronin prvotno napisa
    ja sam imala baš prije trudnoće poveliku cistu,baš na granici za operaciju.
    radila sam CA125 u Vinogradskoj,sve bilo OK-nek te ne bude frka,pretraga ko pretraga

    u sljedećem ciklusu je pukla sama od sebe
    Jesi li osjetila pucanje ciste?
    Bolovi,iscjedak...bilo što?
    Je li ti savjetovano da pričekaš sa trudnoćom zbog ciste?

  40. #40
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Skroz si me krivo shvatila, ali ne da mi se jos jednom objasnjavati o cemu je bila rijec.

    Nisam trazila utjehu kad sam otvarala topic, vec su me zanimala misljenja drugih ljudi, kao i njihovi savjeti. Iako ponekad dobro dodje, utjeha (mi) jos nikad nije rijesila nedoumicu ili problem. Savjeti i misljenja jesu. No, ponavljam, mozda sam samo takav tip.

    Ovaj dio s Yasminom, moram priznati, vise i ne razumijem. Bit cu najsretnija kad i ako mi nece trebati, iako su za to relativno male sanse. Provera mi, koliko razumijem, stvarno ne odgovara pa je sasvim bespredmetno razmisljati bi li mi pomogla ili ne.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    dali se treba biti na taste kad se vadi krv za CA 125 ili to nema veze.

    zna li netko mozda?

    hvala

  42. #42
    wewa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    3,188

    Početno

    Citiraj nevena prvotno napisa
    dali se treba biti na taste kad se vadi krv za CA 125 ili to nema veze.

    zna li netko mozda?

    hvala
    nema nikakve veze.

  43. #43

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    hvala wewa

  44. #44

    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    108

    Početno

    ja sam isto imala cistu veličine 24.3 mm na desnom jajniku.
    Vadila cam CA 125 u Klinici za tumore na Črnomercu preko uputnice.
    Prvi put kad me ginica poslala,nisam uopće to shvaćala ozbiljno jer nisam ni znala šta je ta pretraga.
    U jednom bezazlenom razgovoru o "ženskim" problemima,prijateljičina prijateljica me blijedo pogledala kad sam joj spomenula tu pretragu i samo rekla da odem što prije to napraviti-a odugovlačila sam do tad neka 3-4 mj.

    Nije mi htjela reći o čemu se točno radi iako studira medicinu,pa sam otišla na net i vidjela o čemu se radi.
    Uplašena,već sam sljedeći dan otrčala po uputnicu i na Črnkas.
    Nalaz preko 80...ni tad nisam znala šta znači.
    Ginica je rekla da ćemo samo pratiti svaka 2-3 mj.
    Pregled= vjerovatno endometrioza.
    Sljedeći nalaz 56,sljdeći 32,zadnji 16. Tad sam odahnula.
    Ginica mi je rekla da je najbolje za mene da ostanem trudna.

    To je bilo lakše reći nego napraviti.
    Pitala sam jel se to treba operirati,rekla je da ćemo probati prvo vidjeti dal će sa trudnoćom otići.

    Pošto tada nisam bila u vezi,nisam znala kako riješiti ovu terapiju zatrudnjivanja


    Nakon nekog vremena upoznala mm-a,počeli živjeti zajedno,htjeli obitelj,brak...sve...
    Objasnila sam mu situaciju i to da možda malo će nam duže trebati da ostanem trudna...i nakon pola godine truda uspjeli.
    Nakon poroda više ničega nema,sve je na svom mjestu,savršeno zdravo.

    Oprostite na uzurpiranju teme,ali imala sam potrebu napisati svoje iskustvo.
    O tome ništa nisam znala,a doktori su mi sami svi govorili(3 različita + moja o.prakse) da ostanem trudna.

    Mislim da ta pretraga nije "bzvz" nego jako korisna. Cista može biti ,a i ne mora bezazlena. Zašto ne provjeriti?

  45. #45
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Haha. Bas sam sad dosla podignuti temu i prijaviti da sam jutros bila u Petrovoj (probudila sam se rano, cisto slucajno, a onda skuzila da uputnica istice sutra) i obavila CA125.

    Nalazi su u petak.

    Nadam se da nece biti pozitivni ni na sto lose.

  46. #46
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno

    Držim fige ...

  47. #47
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa
    Haha. Bas sam sad dosla podignuti temu i prijaviti da sam jutros bila u Petrovoj (probudila sam se rano, cisto slucajno, a onda skuzila da uputnica istice sutra) i obavila CA125.

    Nalazi su u petak.

    Nadam se da nece biti pozitivni ni na sto lose.
    ~~~~~~~~~~~~ da sve bude ok.
    kako ti je uho?

  48. #48
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Uho je super. Kako tvoja neuralgija?


    Hvala, cure, na vibrama. Trebalo bi biti sve ok, ginic ne ocekuje probleme s tom cistom (ako je, uopce, jos imam - nisam pregledavala negdje od rujna ili listopada), vec je, kaze, samo malo znatizeljan. Ja bas nesto i nisam, ali.. valjda je bolje znati. Dobro mi zvuci ovo sto kaze fm. Mislim, ovaj dio price gdje poviseni rezultati ne znace da mi odmah trebaju nesto povaditi...

    Jos dva dana pa cu znati!

  49. #49
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Stigli rezultati: 8.33, a referentna vrijednost je <35.

    Valjda je to dobar rezultat? Doktoru idem drugi tjedan.

  50. #50
    wewa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    3,188

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa
    Stigli rezultati: 8.33, a referentna vrijednost je <35.

    Valjda je to dobar rezultat? Doktoru idem drugi tjedan.
    :D :D :D

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •