Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123
Pokazuje rezultate 101 do 136 od 136

Tema: Kaze pedica: na kongresu pedijatra nova pravila o dohrani

  1. #101

    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    258

    Početno

    Citiraj elin prvotno napisa
    većina isključivo dojene djece do 6. mjeseca anemična
    i Marin je bio anemičan i doktorica je inzistirala da mu dajem željezo već sa tri mjeseca. obzirom da je tri dana povraćao nakon samo jedne doze željeza zaključila sam da mu to ne treba.

    S 4 mjeseca je opet prepisala drugu vrstu željeza, koju opet nismo davali zato što tada već nije kakao po nekoliko dana (navodno je to normalno za isključivo dojenu djecu?) a željezo bi ga samo zaštopalo.

    Sa 6 mjeseci je rekla da se ne smijemo više zafrkavati i da mu moramo davati željezo jer da će inače biti boležljiv. Davala sam mu svaki treći ili četvrti dan (nakon stolice) po trećinu doze. Trudila sam se da jede hranu bogatu željezom i nisam se previše pouzdala u kemiju.

    Sa 10 mjeseci više nije bio anemičan, iako sumnjam da je devetina doze željeza tome pridonijela.

    Kada i kako će se uvesti dohrana ovisi isključivo o bebi i njezinim potrebama, a ne o onome što okolina kaže.

  2. #102

    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    258

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa
    Citiraj janiczsa prvotno napisa
    S 5 i pol mjeseci na kontroli kod doktorice je samostalno sjedio. Doktorica ga posjela i on lijepo sjedi.
    nije samostalno sjedio ako ga je doktorica posjela.

    dijete samostalno sjedi kad se samo posjedne iz klececeg polozaja.
    ovaj dio sa samostalnim sjedenjem mi baš i nije jasam :?
    Kak je onda dr. zaključila da dijete samostalno sjedi?

    I koje samostalno sjedenje je pokazatelj spremnosti za uvođenje dohrane? Kad beba sjedi u kolicima jer se primila sa strane i privukla gore sama ili ono kad već puže pa se i sjedne sama bez da koristi neki predmet da se posjedne?

  3. #103

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    2,583

    Početno

    ovo drugo
    samostalno posjedanje

  4. #104
    elin avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    2,282

    Početno

    Citiraj janiczsa prvotno napisa
    Kada i kako će se uvesti dohrana ovisi isključivo o bebi i njezinim potrebama, a ne o onome što okolina kaže.
    apsolutno se slažem. A pedica je zaključila da samostalno sjedi jer sam na netu vidjela na stranicama WHO (Svjetske zdravstvene organizacije) da se računa da dijete samostalno sjedi kada ga se posjedne i ono ostane sjediti nekoliko minuta. Nisam za to da se oko dohrane ili bilo čega drugoga pravi prevelika drama, jer sam je ja pravila i samo sam postigla kontraefekt - dijete je slabo jelo. Kada sam se opustila i počela dohranu smatrati zabavom, tada nam je krenulo. Nevjerojatno je kako dijete kupi vibre okoline - nervozna mama, nervozno dijete.

  5. #105
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj elin prvotno napisa
    većina isključivo dojene djece do 6. mjeseca anemična
    Ja tu vidim problem i ne mislim da je najsretnije rjesenje dodavanje zeljeza.

    A) Mozda da ipak prestanemo s presjecanjem pupcane vrpce prije nego otpulsira i dozvolimo djetetu da "povuce" krv iz vrpce i da ne muci muku s nedostatkom zeljeza kasnjie

    B) Tko kaze da su smjernice za 'dobru' kolicinu zeljeza tocne? Znanost se stalno "revidira", ne bi me iznenadilo da za xy godina dokazu da je ova vrijednost na kojoj sada inzistiraju na dodavanju zeljeza u stvari dobra i sasvim ok i da ne treba biti visa u toj dobi.

  6. #106

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    pod zvjezdarnicom
    Postovi
    1,925

    Početno

    anchie76, slažem se s tvojim A) i B)

    anemija kod djece je fiziološka, a ne patološka (osim iznimno - tada mislim da suplementi mogu malo pomoći organizmu)

    stvarno stvaramo generacije budućih ovisnika o dodacima prehrani, tijela koja neće biti sposobna koristiti hranjive tvari iz hrane koju jedu /jer će dobivati nekakve nabrijane multiturbo tablete praktički od rođenja/

  7. #107
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj ovca_i_janjad prvotno napisa
    stvarno stvaramo generacije budućih ovisnika o dodacima prehrani, tijela koja neće biti sposobna koristiti hranjive tvari iz hrane koju jedu /jer će dobivati nekakve nabrijane multiturbo tablete praktički od rođenja/
    brrrrrrr

    stvara se dobra podloga za to
    nitko ne spominje više :pojedi 0,5kg mandarina i da vidiš C vitamina
    nego samo koji tip tablete

    užas
    stalno bombardiranje sa TV-a , uzmi ove multivitamine, mi nerale .... užas

  8. #108

    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    258

    Početno

    potpuno se slažem s vama.

    zato i nisam davala željezo po preporuci doktora nego smo stvarno pazili da dajemo hranu bogatu željezom i očito je to u našem slučaju bilo dovoljno.

    No to mi je i moja doktorica trebala reći, a nije

    Njoj je bilo lakše prepisati preparat željeza, pa nek se stvori ovisnik

  9. #109
    elin avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    2,282

    Početno

    može vam se dogoditi ono kaj se meni dogodilo: mi vadili krv i hemglobin dobar, ali jedan od drugih pokazatelja anemije snižen,ali minimalno. Odmah Ferrum sirup maloj. Eno ga neotvorenog na polici. Poslije toga vadili krv i sve 5.Ali treba ipak paziti, kad se radi o izraženoj anemiji nekada hrana nije dovoljnja. Koliko ja znam kod trudnica i djece do 12 godina najnižom normalnom vrijednosti hemoglobina smatra se 110, a kod odraslih žena 120, muškarci nešto više. Tak da :? i mene izluđuje to bezveze davalje lijekova, kao da je to ništa. A Ferrum ti može uzrokovati začepljenje, meni je u trudnoći.

  10. #110

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    115

    Početno

    Citiraj elin prvotno napisa
    može vam se dogoditi ono kaj se meni dogodilo: mi vadili krv i hemglobin dobar, ali jedan od drugih pokazatelja anemije snižen,ali minimalno. Odmah Ferrum sirup maloj. Eno ga neotvorenog na polici. Poslije toga vadili krv i sve 5..

    Ništa čudno.Nama je pedijatrica uvalila Ferrum sirup prije neg je navršio 6 mj.života-kao preventivno(jer kao majčino mlijeko nema dosta željeza).Naravno da ga nisam ni pomislila dati.Kad smo došli na pregled idući put pitala nas je da li mu dajemo željezo.Lagala sam da mu dajemo(nije mi se slušao njen monolog).Njen komentAr je bio:"pa da,vidi se kako krasnu boju ima da mu ne fali željeza".Da sam rekla da mu ne dajemo sigurno bi rekla da anemično izgleda!

  11. #111
    elin avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    2,282

    Početno

    Citiraj rea prvotno napisa
    Ništa čudno.Nama je pedijatrica uvalila Ferrum sirup prije neg je navršio 6 mj.života-kao preventivno(jer kao majčino mlijeko nema dosta željeza).Naravno da ga nisam ni pomislila dati.Kad smo došli na pregled idući put pitala nas je da li mu dajemo željezo.Lagala sam da mu dajemo(nije mi se slušao njen monolog).Njen komentAr je bio:"pa da,vidi se kako krasnu boju ima da mu ne fali željeza".Da sam rekla da mu ne dajemo sigurno bi rekla da anemično izgleda!
    ne znaš ti kaj bi pedica rekla i nemoj niti početi pretpostavljati. Da li ste radili kontrolno vađenje krvi sa 7 mjeseci? Ja brijem da niste jer vam je ova pedica dala preventivno Ferrrum, a vi ste joj još i potvrdili da djetetu dajete pa si žena misli zakaj mučiti dijete pikajući ga. Ako ima iti malo istine u ovom kaj sam napisala idi nazad pedici i priznaj, neka ti djetetu izvadi krv da vidiš na čemu ste. Anemija nije nekaj sa čime bi se trebala igrati, to je opaka bolest, samo je ljudi ne shvaćaju baš ozbiljno.Kod mene je bilo drugo: fakat minimalno sniženo, a i rekla sam pedici da ne dajem već ću pokušati dohranom to srediti. Ona se složila, ali je maloj ipak dala vaditi krv, i kao što rekoh sve 5. Evo ti primjer mog malog nećaka: isključivo dojeno dijete do 6. mjeseca, nakon toga dohrana uz dojenje. U 7. mjesecu njegova života vadili krv i hemoglobin :shock: u podrumu - dijete izrazito anemično. Ferrum, koji mali nije htio nikako piti, svašta je sirota žena mog brata radila, pa u sokić, pa u vodu, dijete neće niti za boga. Opet vađenje krvi negdje u njegovom 11 mjesecu, situacija ista. I onda je krenulo: 7 mjesec uho-grlo-nos = amoxicilin i kapi za nos, 8. mjesec prvi put trodnevna groznica, 9. mjesec 2. put trodnevna groznica (tako su dijagnosticirali doktori, ja sam bila iskreno :shock: jer nikad nisam čula da je dijete 2x dobilo trodnevnu groznicu), 11 mjesec angina - amoxicilin. I kaj je sad to sretnije rješenje od Ferruma, po meni nije, a anemična djeca, kao i anemične odrasle osobe su sklonije infekcijama. Nije to samo tako odlučiti da nećeš davati Ferrum, iako kod tebe mi je malo glupo što vam je preventivno dala Ferrum, ali i dalje držim da joj nisi trebala lagati.

  12. #112
    Honey avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    D.Resa
    Postovi
    1,962

    Početno

    Citiraj elin prvotno napisa
    može vam se dogoditi ono kaj se meni dogodilo: mi vadili krv i hemglobin dobar, ali jedan od drugih pokazatelja anemije snižen,ali minimalno. Odmah Ferrum sirup maloj. Eno ga neotvorenog na polici. Poslije toga vadili krv i sve 5.
    Isto, samo što kod nas nije ništa bilo sniženo, čak sam tražila i drugo mišljenje. Pedijatar nam ipak dao sirup?! Dijete imalo 4 mj. i dobio je jake grčeve od njega. Nakon pokazivanja nalaza drugoj ped. nisam mu više davala i na vađenju krvi sa 7 mjeseci nalazi uredni, željezo još više nego prije, sve ok. Ped. pretpostavio da smo potrošili obje boce Ferruma i rekao da je sve super.
    I kome sad vjerovati?

  13. #113

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Bas se pitam zasto se ova fizioloska anemija kod dojene djece ne smatra problematicnom tu u Austriji? Stvarno nisam nikad cula da je iti jedno dojeno dijete pilo preparate zeljeza, a ispada da je kod nas u Hr skoro svaka dojena beba pretvorena u musteriju farmaceutske industrije.

  14. #114

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    180

    Početno

    I ja se pitam citajuci ove postove kako to da se ovdje u Svedskoj ne postavlja pitanje anemije niti se preporucuju nekakve kapi. ja nikada nisam davala zeljezo, ali ne kazem da niti jedno dijete dojeno ga ne treba. Samo me cudi ta potreba mediciniranja u HR.

  15. #115

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    684

    Početno

    evo i ja u hr se tome cudim i prvi put cujem za kontrolno vadenje krvi sa 7 mj

  16. #116
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Evo, znam puno malih beba (u Hrvatskoj) i sama sam mama dječaka (17 mj.) i nikad nas nitko nije slao na kontrolno vađenje krvi sa 7 mjeseci (ili prije, ili kasnije), a bome niti jednu od ovih beba koje znam (kontroliraju se kod različitih dr.- pedijatra). E sad, da li je to dobro, ili loše, ne znam.

  17. #117
    elin avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    2,282

    Početno

    :shock: ali fakat smo išli, na redovnom pregledu i ja sa malom i brat sa malim. Kako bi inače znali da je mali anemičan. Ja sam zato mislila da je to pod normalom, pa sam i nazvala kontrolnim vađenjem krvi, a sad sam lagano :? A kako bi i sve ove cure na forumu znale da im je dijete anemično da nisu išle na vađenje krvi? Moram priznati da uopće ne kužim kaj se to kod nas dešava - svaka ordinacija vodi svoju politiku. Iskreno, čak mi je i lakše da smo to obavile, jer me bilo strah za malu, budući ja od trudnoće i poroda stalno vodim bitku sa anemijom i moram priznati da ju gubim - svaki virus i bakterija koja kola zrakom se veseli kad vidi mene (te upala pluća, te svaki mjesec neka viroza, temperatura se ne skida ispod 37 kod mene, može biti samo viša, te gljivice, ma sve moguće što se može dobiti sam dobila u ovih 18 mjeseci od kad sam rodila; katastrofa, sa doktorima sam na bok, kak si). U zadnje vrijeme me živcira odlaziti kod doktora jer više nemam snage - postala sam tamo dio interijera, tak da i sad imam neki virus, ali ga ignoriram.

  18. #118

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Mi smo išli na kontrolu krvne slike sa 6 mjeseci, poslala nas pedijatrica. Ona inače svu djecu šalje na kontrolu sa 6 mjeseci, s godinu i s dvije. Nakon toga više nismo išli i ne mislimo dok je dijete zdravo. Nemam razloga sumnjati da mu nešto fali.

  19. #119

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    35

    Početno

    mene zanima tko je od ovih majki anemične djece išla na kontrolu krvi, mislim da je tu uzrok problema, jer ako je dijete isključivo dojeno onda sve crpi iz majke, odnosno ona mora bit u super formi

  20. #120
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj koki prvotno napisa
    mene zanima tko je od ovih majki anemične djece išla na kontrolu krvi, mislim da je tu uzrok problema, jer ako je dijete isključivo dojeno onda sve crpi iz majke, odnosno ona mora bit u super formi
    Ne mora mama nuzno biti u super formi. Djetetu ce sve nuzno otici u mlijeko, a mama je ta koja ce u tom slucaju nadrljati.

    Dakle ne moze se desiti da tijelo stedi mamino zeljezo i manje stavlja u mlijeko jer kuzi da ga mama ima manje. Tijelo prvo daje djetetu a onda majci sto ostane.

  21. #121

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    35

    Početno

    upravo to i mislim, majka mora brinuti o svojo prehrani i u vrijeme dojenja i pogotovo paziti na dovoljan unos željeza, fluora i sl. i ako smatra da to ne uspijeva (iz opravdanih razloga - 24satna briga o bebaču i ostalim ukućanima) onda je nužno da ona uzima nekakve suplemente u prehrani i time spriječi davanje toga dojenčetu
    A uostalom mislim da nije potrebno da majka postane anemična samo zato jer doji, ona mora biti u super formi kako bi se normalno brinula za svoju obitelj, pogotovo tamo gdje ima više djece
    Znamo posljedice anemije - pospanost, umor, opadanje kose, malaksalost itd. sve ono što majci najmanje treba

  22. #122

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Rijeka-Viškovo
    Postovi
    12

    Početno

    Ovo je već ludo!!!Oni kao struka nikako da se dogovore,mislim da će morati.Mislim da nam preostaje ono starinsko povoditi se majčinskim instinktima..................

  23. #123

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    35

    Početno

    upravo to i mislim, majka mora brinuti o svojo prehrani i u vrijeme dojenja i pogotovo paziti na dovoljan unos željeza, fluora i sl. i ako smatra da to ne uspijeva (iz opravdanih razloga - 24satna briga o bebaču i ostalim ukućanima) onda je nužno da ona uzima nekakve suplemente u prehrani i time spriječi davanje toga dojenčetu
    A uostalom mislim da nije potrebno da majka postane anemična samo zato jer doji, ona mora biti u super formi kako bi se normalno brinula za svoju obitelj, pogotovo tamo gdje ima više djece
    Znamo posljedice anemije - pospanost, umor, opadanje kose, malaksalost itd. sve ono što majci najmanje treba

  24. #124

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    A zasto se ne informira majke o zdravoj prehrani npr. umjesto da se nude instant rjesenja u vidu tableta i lijekova? Na koji nacin bi briga o ukucanima mogla kod majke uzrokovati npr. anemiju ako ona jede zdravu hranu pa makar i neredovito?

  25. #125
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj koki prvotno napisa
    upravo to i mislim, majka mora brinuti o svojo prehrani i u vrijeme dojenja i pogotovo paziti na dovoljan unos željeza, fluora i sl.
    Fluor je stetan i ne treba ga unositi

  26. #126
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Zorana prvotno napisa
    Na koji nacin bi briga o ukucanima mogla kod majke uzrokovati npr. anemiju ako ona jede zdravu hranu pa makar i neredovito?
    potpisujem

  27. #127
    kikic avatar
    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    na moru
    Postovi
    1,163

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Fluor je stetan i ne treba ga unositi
    A zašto onda pedijatri preporučuju Fluonatril tablete?

  28. #128
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Zastarjele preporuke

  29. #129
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Ili oni misle da je ok, iako postoje istrazivanja koja potvrdjuju suprotno. Kako to obicno biva..

  30. #130
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Evo jedan od mnogih sajtova koji govori o fluoru http://www.all-natural.com/fleffect.html

    i prijevod toga na srpski

    Naučne činjenice o Biološkim Efektima Fluorida

    1. Fluoridi ometaju sintezu kolagena što dovodi do njegovog razlaganja u kostima, tetivama, mišićima, koži, hrskavičavom tkivu, plućima, bubrezima i traheji.

    [A.K. Susheela and Mohan Jha, "Effects of Fluoride on Cortical and Cancellous Bone Composition," IRCS Medical Sciences: Library Compendium, Vol. 9, No.11, pp. 1021-1022 (1981); Y. D. Sharma, "Effect of Sodium Fluoride on Collagen Cross-Link Precursors," Toxicological Letters, Vol. 10, pp. 97-100 (1982); A. K. Susheela and D. Mukerjee, "Fluoride poisoning and the Effect of Collagen Biosynthesis of Osseous and Nonosseous Tissue," Toxicological European Research, Vol. 3, No.2, pp. 99-104 (1981); Y.D. Sharma, "Variations in the Metabolism and Maturation of Collagen after Fluoride Ingestion," Biochemica et Biophysica Acta, Vol. 715, pp. 137-141 (1982); Marian Drozdz et al., "Studies on the Influence of Fluoride Compounds upon Connective Tissue Metabolism in Growing Rats" and "Effect of Sodium Fluoride With and Without Simultaneous Exposure to Hydrogen Fluoride on Collagen Metabolism," Journal of Toxicological Medicine, Vol. 4, pp. 151-157 (1984).]

    2. Fluoridi stimulišu stvaranje granula i potrošnju kiseonika u bijelim krvnim ćelijama, ali sprečavaju taj proces kada je bijela krvna ćelija izložena dejstvu neke strane supstance u krvi.

    [Robert A. Clark, "Neutrophil Iodintion Reaction Induced by Fluoride: Implications for Degranulation and Metabolic Activation," Blood, Vol. 57, pp. 913-921 (1981).]

    3. Fluoridi smanjuju energetske rezerve i sposobnost bijelih krvnih zrnaca da uništavaju strane materije procesom fagocitoze. Čak i i mikro-molarne količine fluorida, ispod 1ppm (1-og dijela na milion dijelova) mogu ozbiljno da suzbiju sposobnost bijelih krvnih zrnaca da uništavaju patogene mikro-organizme.

    [John Curnette, et al, "Fluoride-mediated Activation of the Respiratory Burst in Human Neutrophils," Journal of Clinical Investigation, Vol. 63, pp. 637-647 (1979); W. L. Gabler and P. A. Leong, ., "Fluoride Inhibition of Polymorphonumclear Leukocytes," Journal of Dental Research, Vol. 48, No. 9, pp. 1933-1939 (1979); W. L. Gabler, et al., "Effect of Fluoride on the Kinetics of Superoxide Generation by Fluoride," Journal of Dental Research, Vol. 64, p. 281 (1985); A. S. Kozlyuk, et al., "Immune Status of Children in Chemically Contaminated Environments," Zdravookhranenie, Issue 3, pp. 6-9 (1987)]

    4. Fluoridi zbunjuju imuni odbrambeni sistem i podstiću ga da napada tkiva svog vlastitog tijela i povećavaju brzinu rasta tumora kod ljudi koji su podložni raku.

    [Alfred Taylor and Nell C. Taylor, "Effect of Sodium Fluoride on Tumor Growth," Proceedings of the Society for Experimental Biology and Medicine, Vol. 119, p. 252 (1965); Shiela Gibson, "Effects of Fluoride on Immune System Function," Complementary Medical Research, Vol. 6, pp. 111-113 (1992); Peter Wilkinson, "Inhibition of the Immune System With Low Levels of Fluorides," Testimony before the Scottish High Court in Edinburgh in the Case of McColl vs. Strathclyde Regional Council, pp. 17723-18150, 19328-19492, and Exhibit 636, (1982); D. W. Allman and M. Benac, "Effect of Inorganic Fluoride Salts on Urine and Cyclic AMP Concentration in Vivo," Journal of Dental Research, Vol. 55 (Supplement B), p. 523 (1976); S. Jaouni and D. W. Allman, "Effect of Sodium Fluoride and Aluminum on Adenylate Cyclase and Phosphodiesterase Activity," Journal of Dental Research, Vol. 64, p. 201 (1985)]

    5. Fluor sprječava stvaranje antitjela u krvi.

    [S. K. Jain and A. K. Susheela, "Effect of Sodium Fluoride on Antibody Formation in Rabbits," Environmental Research, Vol. 44, pp. 117-125 (1987)]

    6. Fluoridi ometaju rad štitne (tiroidne) žljezde.

    [Viktor Gorlitzer Von Mundy, "Influence of Fluorine and Iodine on the Metabolism, Particularly on the Thyroid Gland," Muenchener Medicische Wochenschrift, Vol. 105, pp. 182-186 (1963); A. Benagiano, "The Effect of Sodium Fluoride on Thyroid Enzymes and Basal Metabolism in the Rat," Annali Di Stomatologia, Vol. 14, pp. 601-619 (1965); Donald Hillman, et al., "Hypothyroidism and Anemia Related to Fluoride in Dairy Cattle," Journal of Dairy Science, Vol. 62, No.3, pp. .416-423 (1979); V. Stole and J. Podoba, "Effect of Fluoride on the Biogenesis of Thyroid Hormones," Nature, Vol. 188, No. 4753, pp. 855-856 (1960); Pierre Galleti and Gustave Joyet, "Effect of Fluorine on Thyroid Iodine Metabolism and Hyperthyroidism," Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism, Vol. 18, pp. 1102-1110 (1958)]

    7. Fluoridi ispoljavaju štetna dejstva na razna tkiva u tijelu čovjeka.

    [T. Takamorim "The Heart Changes in Growing Albino Rats Fed on Varied Contents of Fluorine," The Toxicology of Fluorine Symposium, Bern, Switzerland, Oct 1962, pp. 125-129; Vilber A. O. Bello and Hillel J. Gitelman, "High Fluoride Exposure in Hemodialysis Patients," American Journal of Kidney Diseases, Vol. 15, pp. 320-324 (1990); Y. Yoshisa, "Experimental Studies on Chronic Fluorine Poisoning," Japanese Journal of Industrial Health, Vol. 1, pp. 683-690 (1959)]

    8. Fluoridi pospješuju razvoj raka kostiju.

    [J.K. Mauer, et al., "Two-Year Cacinogenicity Study Of Sodium Fluoride In Rats," Journal of the National Cancer Institute, Vol. 82, pp. 1118-1126 (1990); Proctor and Gamble "Carcinogenicity Studies with Sodium Fluoride in Rats" National Institute of Environmenrtal Health Sciences Presentation, July 27, 1985; S. E. Hrudley et al., "Drinking Water Fluoridation and Osteosarcoma," Canadian Journal of Public Health, Vol. 81, pp. 415-416 (1990); P. D. Cohn, "A Brief Report on the Association of Drinking Water Fluoridation and Incidence of Osteosarcoma in Young Males," New Jersey Department of Health, Trenton, New Jersey, Nov. 1992; M. C. Mahoney et al., "Bone Cancer Incidence Rates in New York," American Journal of Public Health, Vol. 81, pp. 81, 475 (1991); Irwin Herskowitz and Isabel Norton, "Increased Incidence of Melanotic Tumors Following Treatment with Sodium Fluoride," Genetics Vol. 48, pp. 307-310 (1963); J. A. Disney, et

    al., " A Case Study in Testing the Conventional Wisdom: School Based Fluoride Mouth Rinse Programs in the USA," Community Dentistry and Oral Epidemiology, Vol. 18, pp. 46-56 (1990); D. J. Newell, "Fluoridation of Water Supplies and Cancer - An Association?," Applied Statistics, Vol. 26, No. 2, pp. 125-135 (1977)]

    9. Fluoridi izazivaju preuranjeno starenje kod ljudi.

    [Nicholas Leone, et al., "Medical Aspects of Excessive Fluoride in a Water Supply," Public Health Reports, Vol. 69, pp. 925-936 (1954); J. David Erikson, "Mortality of Selected Cities with Fluoridated and Non-Fluoridated Water Supplies," New England Journal of Medicine, Vol. 298, pp. 1112-1116 (1978); "The Village Where People Are Old Before Their Time," Stern Magazine, Vol. 30, pp. 107-108, 111-112 (1978)]

    10. Ingestija fluora uz pomoć sredstava za ispiranje usta i sprječavanje karijesa kod djece je veoma opasna za njihov biološki razvoj, životni vijek i opšte zdravstveno stanje.

    [Yngve Ericsson and Britta Forsman, "Fluoride Retained From Mouth Rinses and Dentifrices In Preschool Children," Caries Research, Vol. 3, pp. 290-299 (1969); W. L. Augenstein, et al., "Fluoride Ingestion In Children: A Review Of 87 Cases," Pediatrics, Vol. 88, pp. 907-912, (1991); Charles Wax, "Field Investigation Report," State of Maryland Department of Health and Mental Hygiene, March 19, 1980, 67 pages; George Waldbott, "Mass Intoxication from Over-Fluoridation in Drinking Water," Clinical Toxicology, Vol. 18, No.5, pp. 531-541 (1981)]


    Ostale činjenice



    Sadržaj jedne tube zubne paste sa fluorom dovoljan je da usmrti dijete. U 1991.g. Regionalni Toksikološki Centar u mjestu Akron, Ohio, USA, prijavio je smrtni slučaj kao posljedicu ingestije 16mg/kg fluorida. Samo 2 grama fluorida dovoljna su da ubiju odraslog čovjeka. Jedna zubna pasta sa fluorom sadrži 1mg/gram fluorida.

    Fluoridi se koriste za kontrolu i modifikaciju raspoloženja i ponašanja ljudi.

    Poznato je da su spojevi fluorida dodavani u pijaću vodu zatvorenika kako bi ih se držalo poslusnim i kako bi ih se spriječilo da se suprostavljaju autoritetima, kako u nacističkim logorima za vrijeme Drugog Svjetskog Rata, tako i u sovjetskim gulazima u Sibiru.

    Fluoridi su medicinski klasificirani kao protoplazmatički otrovi, i koriste se za trovanje pacova.

    U septembarskom izdanju 1943.g. Žurnala Američke Medicinske Asocijacije, (the Journal of the American Medical Association), tvrdi se sljedeće, "fluoridi su generalni protoplasmički otrovi koji mijenjaju propustljivost ćelijske membrane inhibicijom određenih enzima. Tačan mehanizam ovakvog njihovog dejstva još uvijek je nepoznat."


    Konzumiranjem fluorida kod ljudskih bića se generalno povećava stopa smrtnosti od raka.
    1975.-te g. Dr. John Yiamouyiannis je objavio preeliminarne rezultate naučnog istraživanja koji su pokazali da ljudi koji žive u područjima fluoridizacije pijaće vode imaju veću stopu smrtnosti od raka od onih koji žive u područjima gdje se fluoridizacija vode ne odvija. Američki Nacionalni Institut za Kancer (National Cancer Institute) pokušao je da odbaci ovaj naučni rad, međutim, doktoru Yiamouyiannis-u se iste godine pridružio i Dr. Dean Burk, koji je bio glavni hemičar istog instituta do 1974. Oni su zajednički obavili dodatne studije i njihovi rezultati su kasnije uključeni u Kongresni Izvještaj kongresmena Delaney-a, koji je bio autor tzv. Delaney Amandmana, kojima se zabranjivalo dodavanje kancerogenih supstanci u ljudsku hranu. Ovi izvještaji su potvrđivali vezu između fluoridizacije i raka.

    Fluor nema skoro nikakvog efekta u preventivi kvarenja zuba kod ljudi.
    Na Novom Zelandu, 1990-te godine, Dr. John Colquhoun je natjeran da se prijevremeno penzioniše nakon što je obavio jednu naučnu studiju na 60000 djece školskog uzrasta i dokazao da ne postoji nikakva razlika u stopi kvrljivosti zubi kod djece koja žive na područjima gdje se obavlja fluoridizacija vode od onih koji žive na područjima gdje se to ne čini. On je čak pronašao i to da veliki broj djece u fluoridiziranim područjima pati od dentalne fluoroze. Dr. John Colquhoun je javno objavio rezultate ovog svog istraživanja.

    Ne postoje naučni dokazi koji potvrđuju da su sredstva za ispiranje usta na bazi fluorida i tablete bezbjedni za korištenje kod ljudi.

    1989-te godine, Hildebolt, et al. sprovode naučnu studiju na 6,000 djece školskog uzrasta čiji rezultati dokazuju da nema nikakve koristi od korištenja natrijum-fluorida.

    Naučni rad sproveden 1990.g. od strane Dr. John Yiamouyiannis-a na 39000 školske djece takođe potvrđuje da nema nikakve koristi od korištenja natrijum fluorida.

    1992-ge godine, Michael Perrone, asistent advokatske kancelarije u New Jersey-u, USA, podnio je zahtjev Američkom Zavodu za Zaštitu Zdravlja (FDA) da mu pruže sve informacije o bezbjednosti korištenja i djelotvornosti preparata fluora u obliku tableta i kapi. Nakon 6 mjeseci otezanja, Zavod za Zaštitu Zdravlja je priznao da nemaju nikakve podatke koji ukazuju na to da su ovi preparati djelotvorni i bezbjedni za korištenje. Oni su obavijestili Perrone-a da će "vjerovatno morati da povuku te preparate sa tržišta."

    Činjenica je, takođe, da alumijum u koji su zubne paste pakovane, pojačava dejstvo fluorida na tijelo čovjeka. [Istovremeno, aluminium oksid je u većini slučajeva ono što zubnim pastama daje bijelu boju.]

    1976-te godine, Dr. D. Allman i njegovi saradnici sa Medicinskog Fakulteta Univerziteta Indiane (Indiana University School of Medicine), davali su životinjama 1 dio-na-milion (ppm) fluorida i otkrili da kod prisustva aluminijuma u koncentraciji od samo 20 dijelova na milijardu, fluorid je u stanju da prouzrokuje porast nivoa cikličnog AMP. Ciklični AMP sprječava pokretljivost bijelih krvnih ćelija kao i njihovu sposobnost uništavanja patogenih mikroorganizama.

    [Journal of Dental Research, Vol. 55, Sup B, p. 523, 1976, "Effect of Inorganic Fluoride Salts on Urine and Tissue Cyclic AMP Concentration in Vivo".]

    "Fluoridizacija je najveća naučna prevara u ovom stoljeću"

    [Izjava Robert-a Carlton-a, Ph. D., bivšeg naučnika Zavoda za Zaštitu Prirodne Okoline, USA, (EPA), 24 novembra, 1992.g. u radio emisiji "Marketplace" (Canadian Broadcast Company)]


    "U vezi fluoridizacije, Američki Zavod za Zaštitu Prirodne Okoline (EPA) mora odmah da dejstvuje kako bi zaštitio ljude; ne samo zbog podataka u vezi raka, nego i svih dokaza o osteoporozi, artritisu, mutagenim i drugim efektima."

    William Marcus, Ph. D., toksikolog EPA
    Covert Action, Fall 1992, p. 66
    No mozemo na drugoj temi o fluoru, a tu da se vratimo na temu

  31. #131

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    670

    Početno

    Citiraj kikic prvotno napisa
    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Fluor je stetan i ne treba ga unositi
    A zašto onda pedijatri preporučuju Fluonatril tablete?
    moja pedijatrica ih ne preporucuje i meni je to bilo cudno jer se u EU preporucuju zajedno s D vitaminom. Kako je to onda zastarjelo, ako je vani normalno?

  32. #132
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Rekla bih da sam se krivo odrazila... razlicite struje u medicini drugacije propagiraju. U tome je stvar.

  33. #133
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    kad smo već kod fluora, ja ga u trudnoći naravno nisam uzimala, da bi sad moj trogodišnjak koji ima jako loše zube morao prati i što je još gore premazivati zube pastom za remineralizaciju u kojoj je između ostaloga i fluor :shock: (do sada smo koristili pastu bez fluora samo sa ksilitolom koji očito nije bio dovoljan :/ )
    a da ne kažem da mi je zubarica koja nam je to preporučila rekla kako se fluor nekada preporučivao uzimati u trudnoći, a danas je čak zabranjen :shock:

    I sad smo MM i ja na sto muka - spasiti djetetu zube koliko se može i "trovati" ga fluorom (pointeresirali smo se o posljedicama sustavnog uzimanja fluora i ostali smo, blago je reći, zaprepašteni - od narušavanja imuniteta pa do neplodnosti :shock: :shock: :shock: ) ili pustiti da mu zubi propadnu

  34. #134
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    za karijes je potrebna određena bakterija

    Davor je koristio bezflorne paste, i mali mu ima dobre zube
    no, pazili su i da ne djele istu žlicu i sl. ... jer ako imaš tu beštiju u svojim ustima onda je tako preneseš djetetu i eto ti karijesa

  35. #135

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Sv.I.Zelina
    Postovi
    20

    Početno

    Citiraj elin prvotno napisa
    : U zadnje vrijeme me živcira odlaziti kod doktora jer više nemam snage - postala sam tamo dio interijera, tak da i sad imam neki virus, ali ga ignoriram.
    češnjaka 8)

  36. #136
    kole avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    965

    Početno

    Citiraj barakuda prvotno napisa
    I ja se pitam citajuci ove postove kako to da se ovdje u Svedskoj ne postavlja pitanje anemije niti se preporucuju nekakve kapi. ja nikada nisam davala zeljezo, ali ne kazem da niti jedno dijete dojeno ga ne treba. Samo me cudi ta potreba mediciniranja u HR.
    I ovde se ne preporucuju nikakve kapi ni sirupu cak sta vise S. nikad nije vadio krv skoro da mogu reci da nikad i nije bio bolestan.
    Nekako imam dojam da se uopste u nasim zemljama dosta preteruje po pitanju medikalizacije.

Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •