Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 136

Tema: Kaze pedica: na kongresu pedijatra nova pravila o dohrani

  1. #1
    alga avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    544

    Početno Kaze pedica: na kongresu pedijatra nova pravila o dohrani

    Danas smo bili kod pedijatra na sistematskom sa nasom bebicom od 4 mjeseca. Mog E. sam iskljucivo dojila do punih 6 mjeseci, a onda smo lagano krenuli sa dohranom.
    E sad, kaze ona meni: bili smo na kongresu pedijatra u Zagrebu. Najnovije saznanja iz pedijatrije kazu, dohranu treba poceti od 4. mjeseca. I to prvo sa vocnim sokovima, te vocnim kasicama, i to cak ne morate paziti da u vocnim sokovima nema citrusnog voca, po novome to nije bitno, jedino ako ima alergicara u obitelji, a kasice sto vise novih okusa, ali kao svakih par dana po jednu novu, da se vide alergijske reakcije. I, samo vocne, a oko povrca cemo se dogovarati kasnije. Kaze, ako se kasnije uvodi dohrana, to samo dovodi do problema, poslije dijete vise nece da jede i tako dalje. Sokovi se daju za zed, a kasice za glad. Uglavnom, kaze, ono iskljucivo dojenje do 6. mjeseca VISE NE VRIJEDI, vracamo se na ono staro. (oko cega se mi svadjamo sa nasim mamama). Pitam, pa kako to sada..ona kaze: ma znate, nitko vam nezna tocno sta je ustvari ispravno, pa se to stalno mijenja. Ja pitam: da li se mora tako ili mogu ja do 6. mjeseca ga dojiti...Kaze ona: ma naravno, mozete ga vi samo dojiti, ali evo ja sam vam morala reci da ne kazete da smo mi zaostala ordinacija, jer cete sigurno od neke mame cuti da po novom se vise ne radi tako...eto...sta sad da kazem...a da ne govorimo o tome da mi nemamo ni bocicu ni dudu, pa ajde ti daj vocni sok, i da hoces (ali necu)....E. je sa 7 mjeseci odmah prihvatio casu, sa zlicom i MRKVOM smo se borili 5 dana, pa je i to prihvatio, i to je bilo to. I dan danas obozava povrce, a slatko samo ponekad.
    Zbunjena sam, i naravno ja cu po svome, ali pitam se da li je to po mome ispravno, jer mi je isto to netko samo stavio u glavu kao sto ce nekoj mami staviti ovo u glavu, i tako...
    svatko radi najbolje sto zna i zeli najbolje za svoju bebu, a tko nam kaze da bas mi radimo najbolje?
    Sta vi kazete na sve ovo? Ja sam...
    :?

  2. #2
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Ma bezveze...
    Ja doduše nemam više tako malo dijete, ali evo npr.
    Janko će počeo dohranu mrvu prije 6 mjeseci, ni dan danas ne jde kak se spada...
    Iva je počela s dohranom nešto iza 6 mjeseci i jede skoro sve, užoiva u klopi, jede sama, ma super. I pije isključivo i samo vodu što ja mislim da je super!
    Kaj će joj sokići!
    Ja bih i dalje po svom!

  3. #3
    filip avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    1,031

    Početno

    jos jedan dobar pedijatar :/

  4. #4
    renci avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    n. zagreb
    Postovi
    485

    Početno

    ana.m napisa:
    Kaj će joj sokići!
    Ja bih i dalje po svom!
    x

  5. #5
    renci avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    n. zagreb
    Postovi
    485

    Početno

    ana.m napisa:
    Kaj će joj sokići!
    Ja bih i dalje po svom!
    x

  6. #6

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    pod zvjezdarnicom
    Postovi
    1,925

    Početno

    ja mislim da dijete treba početi jesti hranu onda kada ju je u stanju i kada ima želju obujmiti je ručicama, hvatati prstićima, okretati, ispljunuti, gurnuti natrag u usta. nadalje, iako je ovo moje dosta osobno mišljenje, sve sam uvjerenija da je najbolje da se dijete samo posjeda, odnosno sjedi, jer tako vrlo lako iskašlje komadiće. sve ovo zato jer mislim da se s hranom treba upoznavati u njezinom prirodnom obliku. ono, 'probaj jabuku kako je slasna. vidi, to je peteljka, to se ne jede, tu je probaj zagristi'.

  7. #7
    little duck avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    325

    Početno

    Citiraj filip prvotno napisa
    jos jedan dobar pedijatar :/
    Gle, nije to dobrog ili loseg pedijatra. I patronazna sluzba je kod nas imala predavanje nutricionista prije nekoliko mjeseci, i fakat su to nove preporuke, bas kao sto i pise u uvodnome postu. Sada, da mi nije jasno, nije. Jedno vrijeme preporucuju jedno, pa se predomisle...Razlog za ovakve preporuke pronalaze u cinjenici da je stariju djecu teze naviknuti na nove okuse, teksture i sl., pa smatraju da je bolje poceti ranije sa dohranom. Doslovce tako im je objasnjeno na tom predavanju.

  8. #8
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno

    A možda su pod pritiskom proizvođača dječje hrane.
    Pa spustili granicu. :/
    Moje oboje su počeli s dohranom sa 6-6,5 mjeseci. Prvo gladuš, jede ko mećava, pogotovo povrće, drugo tako tako, ali doći će i njegovo vrijeme.

  9. #9
    filip avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    1,031

    Početno

    na roditeljima je da odluce kad i sto,glupo mi je to sto dijele ovakve savjete....

  10. #10
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    potpisujem ofcu. točno tako i ja razmišljam.

    razumijem da se razmišljanja mijenjaju, da je ono što je danas ispravno sutra još ispravnije ili pak potpuno neispravno... ali da se savjetuju "sokići"... e to mi nikada neće sjesti.
    zašto?

  11. #11
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    WHO i dalje preporuca dohranu poceti sa 6. mjeseci
    jedino sto se mijenja jest tablica uvodjenja namirnica koja je po novim preporukama puno blaza

  12. #12
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    ... ali da se savjetuju "sokići"... e to mi nikada neće sjesti.
    zašto?
    meni smrdi na marketing

  13. #13
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    pa kaj vi ne znate da su tisucama godina na izvorima izvirali sokici i cajevi, i da su bebe to pile cim su napunile 4. mjeseca? mislim, di vi zivite.

  14. #14
    roby avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Cherryville
    Postovi
    994

    Početno

    JA samo znam da ako budem imala još jedno dijete neću čekati 6 mjeseci da krenem s dohranom. Neću baš ni sa 4-ali negdje na pol puta. OVa moja kikica od dohrane jede samo voćne kašice... voće koje joj ja pripremim neće ni primirisati. Na povrće riga a meso neću ni spominjati.
    Ja se uskoro vraćam na posao i ne znam kako će to izgledati jer ću raditi 12/24, 12/48..... hvata me panika.
    Stvarno je ovo strašno. MIslim, ne bi bilo kad bih imala svo vrijeme ovoga svijeta-koje na žalost nemam i sad ne znam što ću, jer unazad mjesec dana pomaka nema.

  15. #15
    saska7 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Zagreb, Kvatrić
    Postovi
    1,122

    Početno

    osobno smatram da je ovo uvodjenje sokica sto prije pitanje pritiska multinacionalnih kompanija a ne toga da djeca teze prihvacaju okuse i texture ako kasnije krenu s dohranom...barem je moje iskustvo takvo. izbirljivoast je kod B. krenula sa 2g, a dohrana sa 6mj s tim da je do 22mj dojen. sa A. ne mislim kretati prije 6mj sa uvodjenjem novih okusa...

  16. #16
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    meni isto sokići nisu jasni :/

    moja pedijatrica je isto to rekla, za nove preporuke, ali je to bilo prije pola godine, otprilike. e sad ne znam dal u te nove preporuke spada i dodavanje čaja od samog početka, kao što nam je ona savjetovala...

    svako dijete je spremno za dohranu kad je spremno za dohranu. sva su djeca različita. mi počeli sa 6 mjeseci, i opet bih napravila isto.

    preporuka iz uvodnog posta o počinjanju dohrane voćem je...blesava!!! naravno da kad dijete počne sa slatkim teže će se naviknuti na ne-slatko, iako je to isto individualno. ja zamišljam ovako: dijete pije slatkasto mlijeko, pa slatkasti čaj, slatkasti sokić, slatkaste voćne kašice i tako neko vrijeme, i onda dođe npr. povrće ili meso?! kako da se dijete navikne?!

    i još nešto mi nije jasno. često čujem da djeca više vole kupovne kašice, ne vole voćne kašice iz kućne radinosti itd. Možda bi i moje dijete više voljelo kupovne kašice, da ih je probalo, ali nije (osim možda 2 puta, silom prilika) i zato jede sve što joj dam. za sada. vidjet ćemo kad naraste...

  17. #17
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    pa i sokići i kašice se mogu praviti u kućnoj radinosti. :? jako rijetko sam kupovala gotove proizvode, mada nisam protiv njih. kad treba ići na put znaju biti itekako od pomoći. čak mi je pedijatar rekao da, ako već kupujem, kupujem normalne sokove, a ne one posebne za djecu, koja su dodatno zaslađena.

  18. #18
    roby avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Cherryville
    Postovi
    994

    Početno

    Citiraj puntica prvotno napisa

    i još nešto mi nije jasno. često čujem da djeca više vole kupovne kašice, ne vole voćne kašice iz kućne radinosti itd. Možda bi i moje dijete više voljelo kupovne kašice, da ih je probalo, ali nije (osim možda 2 puta, silom prilika) i zato jede sve što joj dam. za sada. vidjet ćemo kad naraste...
    Pa nekako joj rađe dajem kupovnu kašicu nego voće iz Konzuma.... Za sada smo na voću, a kako stvari stoje i ostat ćemo još duuuuuugo.
    A kad smo kod toga (rekla mi šogorica) neko istraživanje, konkretno baš iz tog Konzuma-svo voće i povrće je sadržavalo pesticide osim banana. PA između 2 zla biram manje. Sad imam jabuke iz BIO uzgoja, žulja ih ona...ali ćim se i najmanji mikro komadić otkine-automatski ide van.

  19. #19
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    Možda bi i moje dijete više voljelo kupovne kašice, da ih je probalo, ali nije
    eto, bas tako
    zara ih je probala, pa do 1,5 godine nije htjela nista drugo
    margita ih nikad nije probala, i gle cuda, od pocetka dohrane najnormalnije jede sto god joj pripremim

  20. #20
    fegusti avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    pu
    Postovi
    2,033

    Početno

    ne znam što je tu novo s uvođenjem dohrane s 4 mj.
    dapače, mene su, neuku, tako savjetovali pred 12,5 godina. :/
    naravno, ne samo mene...
    to je vraćanje u povijest.

  21. #21
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Mene samo zbunjuje kako razgranici gdje prestaje kompetentnost lijecnika a pocinje kompetentnost roditelja-laika? Naime, ako vjerujem pedijatru oko zdravlja svog djeteta i slusam ga oko terapije, lijekova, oko zdrave prehrane...kako povuci crtu da bas u ovom konkretnom slucaju struka nije u pravu? Odnosno, mozda onda nije u pravu ako dijagnosticira laringitis. Ili meni preporuci prehranu za smanjivanje masnoca u krvi.

    Odnosno, rekla bi ovako: kada necu vjerovati lijecnicima za jednu stvar, necu im vjerovati niti u drugim stvarima.

  22. #22
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Možda bi i moje dijete više voljelo kupovne kašice, da ih je probalo, ali nije

    eto, bas tako
    zara ih je probala, pa do 1,5 godine nije htjela nista drugo
    margita ih nikad nije probala, i gle cuda, od pocetka dohrane najnormalnije jede sto god joj pripremi
    Ne bih ja ni tu baš generalizirala.
    Moj je sin od uvođenja dohrane pa do nekih godinu i pol jeo gotovo isključivo gotove kašice, što god bih ja skuhala uglavnom mu se nije sviđalo. Ali budući da sam ja komotna majka meni je to bilo sasvim o.k..
    Kćer je kašice omirisala par puta i odbila daljnju konzumaciju. Ona je od početka voljela krupniju hranu, ništa mljeveno i glatko.

  23. #23
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    vidjet cu s trecim

  24. #24
    fegusti avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    pu
    Postovi
    2,033

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa
    vidjet cu s trecim
    opa!
    jel da čestitamo?

  25. #25
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    neeeeeee
    samo je u planu

  26. #26
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj Barbi prvotno napisa

    Ali budući da sam ja komotna majka meni je to bilo sasvim o.k..
    vidi je što si tepa.

    deaedi - good point. prijedlog: nećemo uopće više vjerovati lječnicima

  27. #27
    petarpan avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb-Trnje
    Postovi
    2,136

    Početno

    baš bih ih pitala kako da ja djetetu, koje je imalo dugo,dugo problema s vjetrovima (i to samo na mlijeku-mom,kasnije i ad) uvedem dohranu prije?!
    to bi ga valjda satralo. počeli smo vrlo polako sa 6 mjeseci. prvo voće.po peporuci pedijatara.pa nije htio okuit ništ drugo.onda sam napravila rez od 2 tjedna i krenula isponova s povrćem...super je sve prihvatio.
    danas imam bumbara svejeda.ne pije sok iako zna šta je. u vrtiću je jedini koji odbija cedevitu i traži vodu.
    kaže sok mu je fuj. i neka je. loče isključivo vodu. kao da nije dosta što smo s polaskom u jaslice probali pudinge i gluposti razne i sad cvilimo u dućanu pred frižiderom s pudinzima...

    Meni to nema logike. A još više mi nema logike što to dolazi od zdravstvenih djelatnika.

  28. #28
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Citiraj fegusti prvotno napisa
    Citiraj Lutonjica prvotno napisa
    vidjet cu s trecim
    opa!
    jel da čestitamo?
    Ona se stalno prijeti s tim trećim.

    A za kašice... L s 4.5 godine nekad žica da joj kupim kašicu
    Jela ih je. Ne samo njih, ali dosta. I to isto tako dugo, kao Zara... :/

    A mali mišić ne.

  29. #29
    lasica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    1,328

    Početno

    mislim da je 4 ipak prerano.5 možda,a 6 je baš nekako taman.po meni i mojem iskustvu sa sinom.mada,on je već sa 4 mjeseca pohlepno gledao kako mi jedemo.

  30. #30
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    Ona se stalno prijeti s tim trećim.

    i onda cu za 7 dana objaviti pricu o prekrasnom kucnom porodu

  31. #31
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Ne kazem da lijecnicima treba slijepo vjerovati (mozes uvijek traziti i 2 misljenje ), ali struci u pravilu da.

    To mi je kao da odem mehanicaru jer me auto zeza, pa velim dobro, mozete zamijeniti svjecicue tu vam vjerujem, ali ne i getribu, meni izgleda sasvim OK. Ili mi popravlja majstor ili ja sama. Nema između.

  32. #32
    Pups avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    279

    Početno

    Evo link na to što WHO kaže o dohrani:
    who

    Nisam citala sve (ima puuuno), no upalo mi je u oči to da nema dokaza tome da izbjegavanje potencijalnih alergena tj. njihovo kasnije uvođenje u dohranu ima za posljedicu smanjenje broja alergija.
    I da, preporuka o isključivom dojenju 6 mjeseci i dalje stoji.

  33. #33
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa
    Ne kazem da lijecnicima treba slijepo vjerovati (mozes uvijek traziti i 2 misljenje ), ali struci u pravilu da.

    To mi je kao da odem mehanicaru jer me auto zeza, pa velim dobro, mozete zamijeniti svjecicue tu vam vjerujem, ali ne i getribu, meni izgleda sasvim OK. Ili mi popravlja majstor ili ja sama. Nema između.
    ma razumijemo se, stara moja.

  34. #34
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    OK, ali ja bi jako voljela znati koje je to novo otkriće dovelo do toga da moze dohrana sa 4 mj. A jos me vise zanima kojim to mehanizmima potkrepljuju tezu da djeca lakse prihvacaju dohranu sa 4 mj nego sa 6? Zasto?
    B je krenuo s dohranom sa 6 mj - islo je sve savrseno! F sada ima 5, gleda ona nas zainteresirano ali gadi se na praznu zlicu, vjerujem da dohranu sada nikako ne bi prihvatila. Mi cemo bez dileme cekati najmanje jos mjesec dana.

  35. #35
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa
    OK, ali ja bi jako voljela znati koje je to novo otkriće dovelo do toga da moze dohrana sa 4 mj.
    Da lijecniku postavljas takva pitanja i kod drugih dijagnoza ili propisivanja terapije?

  36. #36
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    ja se sa nekim lijecnicima ne slazem oko stvari o kojima sam se informirala a tu bi spadalo dojenje/dohrana, porod i fimoza. nekako smatram da ponekad imaju zastarjele informacije :/

    oko ostalog ne proturijecim, sad ne znam je li to zato sto nisam imala potrebu ici kod doktora ili... uglavnom, znajuci za zakulisne igre multikompanija koje ponekad imaju udjela u "formiranju" misljenja, svaku bi informaciju najradije provjeravala i po 10 puta.

    trust no one

  37. #37
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    naravno, sto te tu cudi? Da je mojem starijem djetetu, npr., koje se neuroloski lijecilo, lijecio ga na jedan nacin a onda najednom promijenio teoriju, pristup, lijek - naravno da bi ga debelo preispitala - zbog cega, sto se promijenilo, zasto je promijenio misljenje.

  38. #38
    Pups avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    279

    Početno

    A onda, s druge strane (jedan od dokumenata who-a koji se nalazi na stranici na koju sam dala link):
    jos who

    na strani 6 je o tome kada treba početi s dohranom...

  39. #39
    Pups avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    279

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa
    Odnosno, rekla bi ovako: kada necu vjerovati lijecnicima za jednu stvar, necu im vjerovati niti u drugim stvarima.
    Ja se u načelu s ovim slažem. No, liječnicima prvenstveno vjerujem kada su u pitanju bolesti, za to se oni školuju i s tim se susreću svakodnevno. Čak i da sama mogu doći do relevantne literature, kao i u mnogim stvarima u životu, kod dijagnostike je iskustvo neprocijenjivo.
    S druge strane, kada se radi o zdravlju, moje povjerenje u medicinu više nije tako čvrsto. I tako, iako im vjerujem kada je u pitanju liječenje, nisam uvjerena u njihovo obrazovanje kada je riječ o zdravoj prehrani, recimo djece. Ne zato što su oni ovakvi ili onakvi, nego jer mislim da im formalno obrazovanje u toj domeni nije potpuno.

  40. #40
    slava avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    890

    Početno

    Prvo dijete sam počela dohranjivati sa 6 mjeseci. Nije bilo nekih većih problema, ali nije baš bio nešto posebno oduševljen. Meso je slabije prihvaćao, ali sve je to došlo na svoje do nekih 10 mjeseci. Od tada jede sve povrće i meso, dok salate naprosto obožava. Baš sam zadovoljna kako voli sve jesti.
    Malca planiram dohranjivati isto nakon 6 mjeseci.

  41. #41
    Pups avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    279

    Početno

    Jos nešto o liječnicima. Recimo, meni je pedijatrica preporučila čokolino na kravljem mlijeku u dobi od 9 mjeseci.
    Totalno bez veze. Istovremeno, u knjižici moja prva godina preporuka pedijatara je da se kravlje mlijeko ne uvodi prije prvog rođendana. O čokolinu uopće ni neću....
    Dakle, čak i da nemam internet i da ne filozofiram oko dohrane bila bi zbunjena.

    I sad nek mi neko kaže zašto bi ja njima vjerovala kada je riječ o prehrani mog djeteta?

  42. #42

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    27

    Početno

    za nekoliko dana L ce imati 6ipo mjeseci, a danas je prvi put probala kasicu od jabuke (kupovna, iako bi zeljela pokusati napraviti domacu), i to prema preporuci pedijatrice. prije toga je bila iskljucivo dojena beba koja je nesto prije svog sestog mjececa pocela papati i adaptirano mlijeko. sa kasicom je odusuvljena
    probala sam joj danas dati i malo keksolina, ali i nije bila tako raspolozena kao za kasicu od jabuke (pojela je nekoliko zlicica)... a ja sam bila presretna kako je ona to sve prihvatila juuuuhuuuuu :D

  43. #43
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    ocito se i ove preprouke vidim krivo tumace
    one ne idu u smjeru da se dohrana MORA poceti s 4 mjeaseca nego se kao preproucuje dohrana od nekog do nekog tjedna /negdje od 4. mjeseca ziviota pa do 6.), ali mnogi lijecnici nisu sigurni u ove preprouke jer ih WHO jos nije priznala...

    sto set ice cajeva od rodjenja, to je sasvim krivo...

    znaci, granica MOGUCEG pocetka se po jednoj organizaciji pomakla, ali to ne znaci da sad svi trebaju poceti od 4. mejeseca

    iznenadjuje me spremnost nasih pedijatara kako brzo prihvacaju ovu preporuku a onu od 6. nisu jos usvojili

    samo me zanima da li slusaju preprouku o dojenju do 2 i vise godina, ta im je prepouka ocito promakla


    ono sto je novo bitno sto se tice novih preprouka, koliko ja znam, jest da je granica blaza i da je tablica blaza...
    ali to nikako ne znaci uvodjenje sokica od rodjenja i sl....

  44. #44
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Ja samo znam da kada sam ja Ivi počela davati dohranu, a počele smo sa doma kuhanom kruškom ili jabukom, njena stolica je od tada pa do godine dana bila nemoguće tvrda i jedva jedvice je kakala.
    Kaj tek da smo počeli sa 4 mjeseca??? :/

  45. #45
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa
    OK, ali ja bi jako voljela znati koje je to novo otkriće dovelo do toga da moze dohrana sa 4 mj. A jos me vise zanima kojim to mehanizmima potkrepljuju tezu da djeca lakse prihvacaju dohranu sa 4 mj nego sa 6? Zasto?B je krenuo s dohranom sa 6 mj - islo je sve savrseno! F sada ima 5, gleda ona nas zainteresirano ali gadi se na praznu zlicu, vjerujem da dohranu sada nikako ne bi prihvatila. Mi cemo bez dileme cekati najmanje jos mjesec dana.
    nije novo otkriće da dohrana ide s 4 mjeseca, kao što kaže fegusti, prije više od 12 godina to je bila jedina preporuka.

    što se tiče ovog boldanog, isto sam pitala pedijatra kad sam s drugim djetetom izludila jer je jedino voće prihvaćao, a kćer koja je počela dohranu sa četiri mjeseca, jela je sve bez problema.
    objasnio mi je da se žlijezde (da li su žlijezde?) okusnice razvijaju tek nakon šest mjeseci. djeca koja prije okuse dohranu jedu sve, jer im je u principu sve isto, a dijete kojem su razvijene okusnice kad proba nešto "finije", a voće to naspram povrća je, odbija ono što mu se ne sviđa.

    e sad, druga je stvar što je kćer nakon početnog prihvaćanja svega, kasnije sve odbijala, a mališa nakon odbijanja tamani sve ko mali termit, ali recimo da bi to bilo nekakvo objašnjenje zašto manje dijete prihvaća dohranu bolje.

  46. #46
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    ček, pa i djeci koja pocnu s dohranom s cetiri mjeseca u nekoj se fazi počnu razvijati receptori za okus, znaci i oni sa sest pocnu razlikovati okus voca od okusa povrca...

  47. #47
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa
    naravno, sto te tu cudi? Da je mojem starijem djetetu, npr., koje se neuroloski lijecilo, lijecio ga na jedan nacin a onda najednom promijenio teoriju, pristup, lijek - naravno da bi ga debelo preispitala - zbog cega, sto se promijenilo, zasto je promijenio misljenje.
    I da ti on kaze npr. utvrđeno je da koenzimski receptor neuronskih zivcanih stanica ima vecu reaktivnost na lipidofosfate. Ja stvarno ne bi znala kako sad dalje parirati lijecniku.

  48. #48
    Joe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,030

    Početno

    Stariju sam počela dohranjivati sa 5 mjeseci, prema preporuci pedijatrice. Mrzila je dohranu, nikad nije htjela jesti kupovne kašice (pa sam ih ja teška srca dovršavala ) i dugo nije uopće bika neki jelac. Da sam nju slušala, dojila bih ju isključivo sigurno 7-8 mjeseci. (danas bih ju poslušala).

    Sa malenim sam se više informirala, i odlučila da nema dohrane do 6. mjeseca. Sa 4 mjeseca je imao "skok u razvoju" koji je trajao 10 dana (danonoćno nacicavanje) i na kraju sam popustila i počela mu davati rižu/jabuke/banane/mrkvu. Oduševljeno je prihvatio. Dakle, slušajući moju djecu, početak dohrane varira od djeteta do djeteta.

    (možda nekog i zanima ova litanija o mojoj djeci )

  49. #49
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    naravno da počnu, ali pretpostavljam da to ide postepeno pa se postepeno i privikava na okuse, a djetetu kojem su razvijene okusnice kad daš nešto fino i nešto manje fino, sigurno će već znati samo odabrati.
    kažem da pretpostavljam, jer se ne kužim u to i samo prenosim što mi je pedijatar rekao.

    meni nije žao što sam s malim počela dohranu sa 6 mjeseci, jer je na kraju ispalo bolje nego s malom kojoj sam dohranu počela s 4 mjeseca. ona s dvije godine nije htjela ništa jest, a miha tamani sve po redu. možda ima, a možda i nema veze.

  50. #50
    roby avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Cherryville
    Postovi
    994

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa
    Citiraj Bubica prvotno napisa
    naravno, sto te tu cudi? Da je mojem starijem djetetu, npr., koje se neuroloski lijecilo, lijecio ga na jedan nacin a onda najednom promijenio teoriju, pristup, lijek - naravno da bi ga debelo preispitala - zbog cega, sto se promijenilo, zasto je promijenio misljenje.
    I da ti on kaze npr. utvrđeno je da koenzimski receptor neuronskih zivcanih stanica ima vecu reaktivnost na lipidofosfate. Ja stvarno ne bi znala kako sad dalje parirati lijecniku.
    Onda ga lijepo zamoliš da ti nacrta....ili prevede..........

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •